Jliettwe eiJtsrfjé GTouranl Marokko wordt niet door Ver. Naties in behandeling genomen Brood in meeste plaatsen niet duurder, meel goedkoper Kerstloten worden verkocht ten bate van eigen zak Wist IJ VRIIDAG 14 DECEMBER 1951 BUREAUX: Steenstraat 37. Dilectie, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 5.15 per kwartaal; 1.72 per maand; 0.40 per week. ADVERTENTIËN: 0 18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Twee en dertigste jaargang No 9305 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantoastfcfi ts qhebltuta tnyn bert ia tcgljenspoet" Medicijnen niet meer geheel gratis? Syrië herinner! Amerika aan 1789 Ondanks felle Arabische klacht tegen de Franse regering DE FRANSE MINISTER van Buitenlandse Zaken. Robert Schuman, is in de Assemblée der Ver. Naties te Parijs het doelwit geweest van zware beschuldigingen der Arabische landen. Het ging om Marokko. De Arabieren beschuldigen de Fransen, de menselijke rechten in Marokko geschonden te hebben. Echter heeft de Assemblée met 28 tegen 23 stem men en 7 onthoudingen gestemd tegen het opnemen der Marokkaanse kwestie op de agenda. Amerika, Engeland en Frankrijk verijdelden een poging van de andere combinatie, namelijk die van het Arabisch- Aziatische blok, gesteund door de Sowjetlanden en enkele Zuid-Amerik. staten, om de aanklacht in de wereldorganisatie te berde te brengen. as er de Arabieren hoofdzakelijk 'om te doen, in de Assemblée hun be schuldigingen aan het adres van Frank- jrijk te uiten. De gang van zaken in d€ [Assemblée behoeft geen verwondering, (aangezien de procedure-commissie er een maand geleden in een rapport reeds op had gewezen, dat het aanbeveling v diende, de Marokkaanse kwestie niet ide agenda te plaatsen. Na een zitting, die Ivrij lang duurde, en waarbij een tiental Bedelegeerden het woord voerden, kwam pnen tot een stemming, die neerkwam op leen vertrouwensvotum voor Frankrijk. 'De Egyptische minister van Buit. Zaken, (Mohammed Salah El Din, de felle strij der om het punt op de agenda geplaatst te krijgen, heeft, na afloop van het Ara- sc'..-Aziatische échec, bij voorbaat aan ekondigd. te zullen aanhouden en als di legenheid zich voordoet, opnieuw gen de Marokkaanse kwestie naa oren te brengen. Welke zijn nu de Arabische klachten pte betoogde, dat de Marokkanen nder Frans bestuur verstoken zijn van i essentiële vrijheden en democrati- s instellingen. Vertegenwoordigers andere Ligalanden, zoals Irak en yrië beweerden, dat wijlen President oosevelt reeds tijdens de oorlog aan Ma- kko de toezegging had gedaan, dat het de oorlog de volledige onafhankelijk- id zou verkrijgen. Als Frankrijk. aMus Irak, de afgelo- ben veertig jaar zijn plicht had gedaan. (Advert VERLOVINGSRINGEN 14 karaats goud, massief en voegloos Fa |AN M. PIERROT Maarsmansteeg 21 Telefoon 20778 Gehuwde predikant wordt priester Met persoonlijke toestem ming van de Paus Naar het Roomse weekblad De jinie van de zijde van de bisschop Iran Mainz verneemt, zal met per- oonlijke toestemming van de Paus een gehuwde Duitse Evangeli- che dominee, die met zijn echtgenote ot het Rooms-katholicisme is over- [egaan, op 22 December de priester wijding worden toegediend. Deze voormalige predikant uit het iisdom Mainz zal het priesterschap mtvangen zonder dat deze wijding 'erandering zal brengen in het nor- nale voortbestaan van zijn huwe- jjksleven. De Volkskrant wijst er op dat dit op- ienbarende bericht niet betekent dat R.-K. Kerk principieel wenst af te Fjjken van haar gebod, dat het celibaat ■oor priesters verplicht stelt en schrijft ■oorts o.m.: In verscheidene Westeuro- ?ese landen en met name ook in Neder- s het de laatste jaren echter voor- ekomen, dat gehuwde predikanten vergingen tot het Rooms-Katholicisme f het voornemen daartoe te kennen i. Dit betekende tot nog toe, dat 'bekeerlingen na hun overgang af tand moesten doen van het predikambt, raartoe zij zich, zij het in andere ver- loudingen, aanvankelijk waarlijk geroe- achtten. Dat dit voor velen van hen rnstige moeilijkheden meebracht, preekt vanzelf; tevens betekende het, at de bestaansmogelijkheden voor hun lezin ten zeerste werden verminderd. De hierboven vermelde pauselijke be- lissing heeft niet tot gevolg, dat voor ule bekeerde en gehuwde predikanten enzelfde weg naar het priesterschap zou penstaan. Dit is een persoonlijke beslis- ling van de Paus, ongetwijfeld genomen p grond van bijzondere omstandigheden n op uitdrukkelijk voorstel van de be rokken bisschop. De noodzakelijke theo- ogische scholing van de bekeerling is an de priesterwijding voorafgegaan. Het pauselijke besluit heeft uitsluitend tetrekkjng op dit persoonlijke geval". Om het smokkelen 'beter te kunnen «strijden, hebben de Amerikaanse be- ettingsautoriteiten 60 pantserauto's ter «schikking gesteld van de Duitse Faioek bestelde baby kleertjes Faroek, behalve Koning van Egypte, thans ook. zoals hij zichzelf heeft ge proclameerd „Koning van Egypte en de Soedan", heeft nog andere aspira ties. Volgens de corr. van A.P. uit Parijs, heeft hij bij een wereldfirma in babykleertjes, aldaar, het beschei den ordertje geplaatst van 10 millioen francs of rond f 100,000. Zijn echtge note, Koningin Narriman, verwacht in het voorjaar een baby. Het merk waardige feit doet zich voor, dat de geplaatste order babykleertjes voor een jongen betreft, dus een manne lijke nakomeling Koning Faroek heeft voor de bewerking uit Cairo kant en gouddraad gezonden. was Marokko thans een onafhankelijk land. En Syrië, teruggaande in de his torie, herinnerde de Ver. Staten er aan. dat juist Marokko het eerste land is ge weest, dat Amerika als een vrij en on afhankelijk gebied heeft erkend. Ma rokko had zulks gedaan in een brief aan George Washington. De Syrische afge vaardigde Shoukaryi las het antwoord voor van Washington aan de sultan, welk schrijven gedateerd was 1 December 1789. Onzerzijds nog deze opmerking, dat, nu de Marokkaanse kwestie niet door de Assemblée behandeld zal worden, het ondergrondse Arabische gewroet zal toe nemen. Een compromis inzake het Per zische en Egyptische conflict met Enge land. zal er allesbehalve door bevorderd Ambassadeur in Londen töch teruggeroepen En Egypte wapent zijn burgers Egypte heeft thans officieel besloten, de ambassadeur ih Londen terug te roe pen. Men zal zich herinneren, dat er, op het laatste nippertje, nog aarzeling bij de Egyptische regering bestond. Thans is dus de terugroeping een feit. Zulks geschiedt uit protest tegen de Britse aggressie in de Suezzone. Voorts zullen burgers wapens mogen dragen. Egyptenaren. werkende voor buiten landse strijdkrachten in Egypte, zullen strafbaar zijn. Toch blijft de Engelse min. van Buit. Zaken, Eden. bereid tot onderhandelen met zijn Egyptische col lega. Hoogstwaarschijnlijk zal het onder houd te Parijs plaats vinden. Er is nog niet besloten, dat ook Londen zijn am bassadeur uit Egypte zal terugroepen. Dr Drees 11 Januari naar New York Het vertrek van de minister-president, dr W. Drees, naar New York is thans vastgesteld op 11 Januari; de minister reist per K.L.M. Hjj zal achtereenvol gens een bezoek brengen aan New York, Detroit en Washington. Dr Drees keert omstreeks 23 Januari naar Nederland In drie weken tijds IJmuider treiler besomde f 100.000.— De IJmuider treilers, die op het ogen blik in het Engelse Kanaal op verse haring vissen, boeken prachtige resulta ten. Vanmorgen was de V.EM-treiler Postboy aan de IJmuider markt met 2200 kisten haring, waarvoor het schip het bedrag van f 45 000 besomde na een reis van één week In drie weken tijd heeft dit schip nu ruim f 100 000 uit het Kanaal gehaald. De andere maatschap pijen in IJmuiden doen he: iets min der, maar over het algemeen zijn de resultaten van de z g. ..trekkers" op de haring in het Kanaal bijzonder'florissant. Beroep op minister Staf Laat rest van Veluwe nu ongerept Een aantal Veluwse verenigingen van natuurbeschermers. V.V.V. en dergelijke, heeft minister Staf en andere betrokken instanties met de meeste klem gevraagd, het resterende deel van de Veluwe als nationaal recreatie-gebied van ons volk te erkennen en voor verdere aantasting door kazernebouw, aanleg van oefenter reinen enz. te vrijwaren. Tegenover een stijging van het aantal Nederlanders sinds 1830 met 7 millioen, staat een teruggang van de woeste gron den met 750.000 ha. Nog slechts 150.000 ha is overgebleven en daarop moet men zuinig zijn. Ned. vlieger verongelukt in Nieuw-Zeeland 28-jarige Nederlandse vlieger T. J. C. Varkevisser. die zes maanden geleden Nieuw-Zeeland emigreerde en daar als instructeur werkte, is gisteren bij een trainingsvlucht met zijn Tiger Moth by Timaru verongelukt. Zijn echtgenote was juist veertien da gen geleden uit Nederland In Nieuw- Zeeland aangekomen. De heer Varkevisser is de gehele oor log in dienst van de R.A.F. geweest en was van 19461948 instructeur op de vliegbasis Twente. Hij was reserve kapi tein-vlieger. Witte zeilers, blank omgeven met een kleed, dat zuiverzacht door een Engel werd geweven tot de schoonste zeilersdracht. De Amsterdamse vrouwelijke studenten van het dispuut W.I.T.I.A.N., die een olifant in haar embleem voeren, vonden het interessant, om nu eens wat nader kennis te maken met het dier, dat altijd als stille getuige aanwezig is b\j haar beraadslagingen. Zij trokken daartoe naar Artis en adopteerden de olifant Gin a, die van dit hele geval maar weinig begreep. Daarom werd de fraai gecalligrafeerde adoptie-bul maar aan de oppasser overhandigd. Prins Bemhard draaide film in Rolzaal Zeer vele leden van de Eerste er Tweede Kamer, leden van de Raad vai State en de directeur van het Kabinet H.M. de Koningin, mej. mr M. Tel- legen, waren hedenmorgen in de Rolzaal bijeen, waar Prins Bernhard de film zijn Zuidamerikaanse reis zou vertonen. tien minuten over tien arriveerde Z.K.H. bij het gebouw van de Tweede Kamer in gezelschap van zijn secretaris, dr F. A. de Graaff. Hij werd hier ont vangen door de voorzitters en de griffiers der Eerste en Tweede Kamer, waarmede hij de koffie gebruikte. Even over half elf voegde hij zich bij het wachtende ge zelschap in de Rolzaal. Alvorens de film te vertonen, sprak Z.K.H. de Kamer leden toe. Van te voren had de Prins de te kennen gegeven, dat dit gesprek geheel vertrouwelijk zou kunnen worden gevoerd. Schapendoder in polder gevangen genomen Tweede hond ontsnapte bij klopjacht Tjjdens een klopjacht van elf man op de geheimzinnige schapendoders zijn gis ternacht in de Duivendrechtsepolder bij Amsterdam twee honden omsingeld, waarvan er één kon worden gevangen. Men had nog geen drie kwartier wacht gehouden, toen een politieman twee hon den voor zich uit zag. Hij stuurde een groen lichtsignaal over de polder heen, dat voor wachtmeester Bark en de heer Toman, eigenaar van de Hondenschool te Duivendrecht, het sein werd om met speurhond de achtervolging te begin- De speurhond stoof het veld in en joeg beide honden op, tot de grootste van de twee, een zwart-grijze bouvier, klem liep In een hoek van een afgerasterd ter rein. Het dier liet zich gewillig vangen. De andere hond kon ontsnappen doordat alle aandacht op het grootste dier was gericht. De „arrestant" had geen haren in de bek, maar een proef heeft uitgewezen dat de hond zeer onrustig wordt als hij in de buurt van schapen wordt gebracht. Men zal trachten uit de uitwerpselen ;het dier zijn rr vast te stellen. In Soestdijk speurt men inmiddels nog steeds naar de hond die 85 konijnen heeft vermoord. Vier van de doodgebeten die- |ren waren in de meeste letterlijke zin „proetk mijnen" van het Biochemisch Pharmaoeutisch Laboratorium en op op deze dieren genomen proeven zij i m geheel in de war gestuurd. Hollandse Mij voor Landbouw: Prijs van suiker moet spoedig omhoog De huidige producentenprijs van suiker is niet meer toereikend om een hiervan afgeleide bietenprijs uit te betalen die voldoende opweegt tegen de extra-risico's van de suikerbietenteelt. Dit wordt ge zegd in een resolutie, die gisteren in Amsterdam werd aangenomen door de Hollandse Maatschappij voor Landbouw. Het hoofdbestuur van het Kon. Ned. Landbouwcomité werd uitgenodigd on middellijk stappen te ondernemen die er toe kunnen leiden dat ten spoedigste, althans vóór 15 Januari, een hogere suikerprijs wordt vastgesteld. De volgende vergadering van de maat schappij wordt in Mei 1952 in Den Haag gehouden. Churdhill zal in zijn functie van minister van Defensie persoonlijk deel nemen aan de NATO-conferentie. d op 2 Februari in Lissabon zal begin' Gevolg van overleg met Kamers Tegemoetkoming aan bakkers (f 2,4 millioen) wordt door regering gedragen HET BROOD wordt in de meeste plaatsen van ons land niet duurder en toch zullen de bakkers er voortaan geen verlies meer op behoeven te lijden. Dit is mogelijk doordat de prijs van alle soorten meel en bloem, met uitzondering van tarwegriesmeel, met ingang van Maandag door de bereiders en importeurs met 30 ct per 100 kg verlaagd zal kunnen worden. Deze prijsverlaging wordt opgevangen door een verhoging van de ver bruikerssubsidie uit het Landbouwegalisatiefonds. De regering zal nu voortaan op het steden, en verder ook voor het eiland brood jaarlijks f 51 52 millioen toe leggen, dat is f 2.4 millioen meer dan tot dusver het geval was. Ondanks deze verhoging blijft zij echter vermoedelijk nog beneden de grens van f 175 millioen, die voor het totaal van de subsidie op het levensmiddelenpakket is vastgesteld. De bakkers moeten dus voortaan per 100 kg bloem voor volkswitbrood en volksbruinbrood f 27.40 i.p.v. f 27.70 neertellen en voor patentbloem f 41.70 p.v. f 42.-. Door deze maatregel van de regering wordt dus een landelijke verhoging van de broodprijs voorkomen. Alleen in Drente zal Maandag de maximum- en minimumprijs van volkswit- en volks bruinbrood met één cent per 800 gram verhoogd mogen worden. Daardoor zullen voortaan in deze provincie dezelfde broodprijzen gelden als in Friesland en Groningen. Bruin en wit even duur Evenals met ingang van Maandag mag in die gebieden waar de prijs van volksbruinbrood thans nog één cent lager is dan die van volkswit brood, de pry's van het volks bruinbrood met één cent per 800 gram worden verhoogd, zodat dit prijsverschil dan is opgeheven. Deze gedeeltelijke verhoging geldt in hoofdzaak voor het Westen van het land, met uitzondering van de grote het overleg tussen de regering vaste commissie voor de middenstand in de Tweede Kamer. De Kamercommissie vindt deze beslissing aanvaardbaar, of schoon enkele leden bezwaren blijven koesteren tegen de hogere broodprijs in Drente. Toch meent de commissie, dat de economische toestand in de bakkerij nog Brand in vlasfabriek f 1 millioen schade Een zo goed alsnieuw pakhuis va de coöp. vlasfabriek'..Dinteloord" te Din- teloord is in de afgelopen nacht door brand geheel verwoest. Met het gebouw gingen 600 ton geroot vlas en ongeveer Dn vlaszaad in vlammen op. De schade woreft op ƒ1 millioen geraamd. Tot Februari zullen waarschijnlijk 80 tot 100 arbeiders niet kunnen werken. Ver zekering dekt de $chade. ring van de minister, dat verbeteringen, die op een regelmatige wijze in de ar beidsvoorwaarden tot stand zijn geko men, door de ondernemer moeten kunnen worden doorberekend. regering was aanvankelijk tegen verlaging van de meelprijs, maa mening veranderd op grond van rapport, waarbij in tegenstelling met vroegere nota werd uitgegaan van verkoop van regerings- en blank orood en verhouding van 7 3. De cijfers dit rapport waren aanmerkelijk on gunstiger dan die van de nota. Zo bedra gen de overwinsten per baal bloem op alle broodsoorten tezamen: nota rapport Grote steden 25 ct 13 ct Zuid-Holland (prov. steden) -f 87 ct 67 ct ongezond blijft. Dit geldt niet alleen voor Zuid-Holland de ondernemers, maar ook voor de. (platteland) 2 ct werknemers. Met instemming nam defDrente (platteland) 22 ct dan ook kennis van de verkla-S Drente (prov. steden) +26ct „Het Misdeelde Kind" bestaat niet Drukker zonder geld, adressen vals, naam van notaris misbruikt Een Amsterdamse drukker is het eerste kwartjes slachtoffer van een man, die tracht voor eigen portemonnaie profijt te trekken van de goedgeefsheid van velen voor kinde ren in moeilijke omstandigheden. Er kun nen nog tien duizend andere slachtoffers zijn. want de onbekende man heeft 10.000 loten laten drukken welke hij voor twee 1 de i DAT min. In 't Veld op 20 December in de Volksuniversiteit te R'dam een tentoonstelling „Goed wonen in deze tijd" zal openen. DAT mr F. R. Mijnlieff. raadadviseur Ln aLg. dienst van Binnenl. Zaken en G. J. D. Franken, hoofd van het bureau Burg. Verdediging en Rampenbestrijding, van 17 tot 22 Dec.'in Parijs een confe rentie over de -burg. verdediging zullen bijwonen. DAT de Ned. persattaché te Canberra (Canada), J. J. v. d. Laan. benoemd is tot officier in de orde van O- N. DAT een zinsnede in een ministeriële beschikking, waarin de N.-O. polder werd genoemd als een deel van Overijs sel. blijkens het antwoord van minister Mansholt aan het Friese Tweede Kamer lid Vondeling (PvdA) inderdaad op een vergissing berust DAT in Maastrioht zijn begraven de 89-jarige Jean Meyer en zijn 86-jarige echtgenote Ida Stevens, die 68 jaar lief en leed met hem had gedeeld en nauwe- van de laatste dagen lijlcs een uur later dan haar man stierf. DAT 35 jonge Ned. boeren en tuinders die een studiereis naar Amerika hebben gemaakt. Maandag met de Leerdam in Antwerpen aankomen. DAT Nijmegen als eerste stad het kernplan voor de wederopbouw van de verwoeste binnenstad (officieus) heeft goedgekeurd gekregen. DAT in hoger beroep in A'dam tegen drie Amsterdammers die tot één jaar waren veroordeeld wegens een poging tot inbraak in Kortenhoef in Mei j.L, straffen van 2 jaar tot 15 mnd. werden geëist en tegen een vierde, die aanvan kelijk was vrijgesproken doch 5 mnd. voorarrest heeft gehad, een jaar en acht maanden. DAT het bestuur van de Ned. Studen tenver. voor Wereldrechtsorde min. Stik ker o.m. aandacht voor de vorming van een Europees leger heeft gevraagd. DAT in Haarlem 8 mnd. is geëist tegen de 57-jarige mede-eigenaar van een fruithandel aldaar J. A. A. van D., die minstens f12.000 voor eigen gebruik uit de firma haalde, daar hij zich eigenlijk als de enige eigenaar beschouwde. DAT de eieren op de Barneveldse markt gisteren f 19f 19.50 de honderd deden (vorige week f 19f19 75) en op de veiling f 19—f 19.80 (v. w. f 18.50— f 19.40). DAT J. N. Wassenaar als voorz. van de Bond van Coöp. Zuivelfabr. in Fries land is opgevolgd door K. E. Visser uit Hylaard. DAT staatssecr. Muntendam vanavond om kwart over zeven spreekt over de aanbesteding van het nieuwe rijksinst voor de volksgezondheid te Bilthoven. DAT het Tweede-Kamerlid J. v. d. Kieft (P.v.d.A.) morgenmiddag van 2 tot 2.10 uur voor de VARA een slotbeschou- .wing houdt over de zittingen van de Raad van Europa in Straatsburg. DAT er een goede kans is op het be houd van de oude Hemonyklok voor de Herv. kerk van Uitgeest (een Amerik. universiteit heeft er een bod op gedaan, zoals men weet), wanneer een thans in gezette actie om f 12.000 bijeen te krij gen, slaagt. DAT weldra begonnen wordt aan een 42 m lang bijgebouw voor het Sted. Museum te A'dam en het Museum van Aziatische Kunst naar het Rijksmuseum verhuist- DAT er in de provincie Utrecht, ideaal gezien, 377 gezinsverzorgsters moesten zijn, terwijl er maar 84 werken. DAT de Utrechtse gem. begroting 1952 een tekort van fl,6 millioen vertoont (v. j. f 3/4 min). DAT het kerstgeschenk van Oslo voor Rotterdam, een 15 meter hoge spar, Woensdag b\j het stadhuis op de Cool- oingel wordt overgedragen. DAT op de Nieuwe Oosterbegraafplaats te Amsterdam een crematorium zal ko men wanneer dit althans na de voorge nomen wijziging van de begrafeniswet mogelijk wordt. DAT Den Bosch vermoedelijk op 7 Januari 60.000 inwoners zal tellen en er 3000 woningen te weinig zijn. DAT voor de A'damse rechtbank een kort geding is gevoerd tegen de Centrale Stichting Ltndbouwemigratie en de dag bladen De Telegraaf en De Tjjd, die ge waarschuwd hebben tegen het aanbie den van betrekkingen in Canada door het bureau Miss Holland, doch de zittipg werd verdaagd tot 20 December. tracht te brengen. Zogenaamd voor de R.K. landelijke orga nisatie „Het Misdeelde Kind", die echter niet bestaat. De drukker kwam zich gisteren by de politie melden. Drie weken geleden had een man, die zich secretaris van de instel ling noemde, 10.000 „Kersf'-loten met spoed besteld. Een week later werden zt afgeleverd. Maar betaling bleef achter wege en toen de drukker eindelijk de man eens ging opzoeken, bleek diens op gegeven adres in Amsterdam niet te be staan. Ook het adres van het secretariaat, op de loten vermeld Kaapsestraat 14, Den Haag bleek vals. De prijzen die op de loten vermeld staan (o.a. een televisie-toestel, een radio, een solex, een KLM-vlucht) zullen nooit worden gewonnen. De loten zien er zeer betrouwbaar uit. Ze zyn op geel papier gedrukt en zien van de vermelding dat de minister deze loterij heeft goedgekeurd. De naam van een Amsterdamse notaris staat er op vermeld, maar deze weet daar niets van. Wie een dergelijk lot heeft gekocht of aangeboden krygt, wordt verzocht zich tot de politie te wenden. Een lange brief "DIJ onze morgenpost zat een lange brief van een oud-militair. Wij zijn meestal bly met brieven uit de lezers kring, omdat ook een krant het van een één-richtings-„gesprek" niet hebben kan. Oud-militairen hebben bovendien een streepje voor. Onze briefschrijver was in Indonesië geweest. Het was toen nog Indië en zo noemt hij het ook in zijn schrijven. Wy hebben daar, vertelt hy, heel anders ge leefd als de naoorlogse burger hier in Nederland. Hij heeft stellig bewondering voor de wijze, waarop het Nederlandse volk zich, zo goed en zo kwaad als het ging, weer heeft opgewerkt. Dit laatste, zo vervolgt hij, ging veelal gepaard met zweet en met tranen, en dat werd vooral veroor zaakt door schotjesgeest en partijpolitiek. Wie een ideaal wilde verwezenlijken, moest vechten tegen wanbegrip van al- Hoe was het met de jongens die naar Indië gingen? Ze belandden daar in een chaos en kregen te kampen ruet tegen werking, ook van de zijde der Engelse bondgenoten", maar desondanks wisten zy heel wat te bereiken. Hun /erblijf is niet tevergeefs geweest, ook al is het uiteindelijk, buiten hun schuld, verkeerd gelopen. DAARVAN vertelt ons deze briefschry- vende oud-militair, en dan vraagt hy, hoe het komt, dat het mis ging. Wij keerden terug, schrijft hij, als gebogen onder een zware last. We werden wel in gehaald met bloemen en erepoorten, in die duizenden jongensharten schrijnde er iets. Wy kwamen hier volgt nog altya zijn brief in Nederland, dat toen voor een land van beloften was. Wy dachten dat Nederland wel iets zou ge leerd hebben, maar bittere ontgoocheling wachtte ons. Wat wy vonden was nog altijd: schotjesgeest en kleinzieligheid. Brengt iemand iets naar voren tot ver- bitering of verandering, dan wordt er direct gezegd: „Kijkuit, want hy is A.R. of R.K. of P.v.d.A.; daar zit iets achter". Zie, zegt onze briefschrijver, dat maakt ons volk kapot, dat maakt ons tot wezen loze meelopers, en dat laatste kunnen wy, Indië-gangers, niet meer. STEL je nu eens voor het is nog al tijd de briefschrijver die we hier aan het woord laten dat ik in Indonesië niet op actie wilde gaan met een luite nant die R.K. of A.R. was of dat ik de man niet vertrouwde, omdat hy S.G.P. was. Hoe hadden we het dan moeten „fixen"? Onze briefschrijver begrijpt wel, dat er verschil in richting zal blijven be staan, maar dat behoeft, pieent hy. tocb niet in de weg te staan aan een saamho righeidsgevoel van Nederlanders. Als de briefschrijver dan zover geko men is, gaat hij vertellen, dat een aantal Irrdië-gangers het- plan hebben opgevat om te komen tot een legioen van Oud- Indië-Veteranen. We moeten weer terug, meent hy, naar een Nederland met spirit, met kameraadschap, met christelijke naastenliefde. Ons volk moet weer uit zijn slapte worden opgetild en het moet weer gezond op twee Nederlandse benen komen te staan. Het is onze briefschryver bitter tegen gevallen, dat men op dit plan heeft gerea geerd met wat hy verdachtmaking en beschimping noemt. Men heeft zelfs vergelijkingen getrokken met de vroe gere Duitse Stahlhelm. En hy heeft zich ernstig aangetrokken de bewering, dat alleen de communisten over zo'n organi satie in hun vuistje zouden lachen. nen wij nu, aldus informeert hy, een speelbal zyn van het communisme, wij die juist als O.V.W.-ers door de commu nisten voor alles en nog wat zyn uitge maakt? En dan vertelt hy, hoe hij op Java tydens een actie propaganda-mate- riaal vond. waarop twee afbeeldingen, één van „Kamrad Stalin" en één van „Kamrad Soekarno". Dat zegt hem ge noeg. Een soldaat van deze Soekarno draagt nu zyn stengun. Moeten we dat nu maar gewoon vin- ïn?, vraagt hy. Is het niet logisch, zo wil hy weten, dat er jongens zijn. die de meningen onder ons volk willen ver anderen? Hy ziet dat niet slechts als zyn recht, maar ook als zyn plicht. Tot zover onze briefschrijver, die wy hier zo dicht mogelyk hebben gevolgd. Er was ons van de werkzaamheid dezer Indië-Veteranen wel iets bekend. We heb ben er destyds reeds melding van ge maakt naar aanleiding van het verschy- nen van hun orgaan Oud-Wapenbroeders. Nu deze oud-Indië-ganger de moeite heeft genomen, ons deze lange brief te schrijven, willen we er nog wel iets van zeggen. Maar dat dan in een volgend artikel. Postzegels ran 75 cent Aan de bestaande postzegels met de beeltenis van H.M. de Koningin is een nieuwe waarde, nl. die van 75 cent toege- voegd. De kleur is karmyn-rood; de uit voering geschiedde in rotogravure. (Advertentie) Kerstgave Rode Kruis Kaarsjes, snoep en wol voor Ambonnezen Donderdag en Vrijdag voor Kerst zal het Rode Kruis naar alle Ambonnese woonoorden pakken met kerstboomver siering en verlichting zenden, alsmede pakjes met versnaperingen en voor de kleine kinderen wol (per kind tot zes jaar oud 50 gram). Een en ander is een j vriespunt. (Opgemaakt te 10 Kerstgave van het Rode Krus. I De Nederlandse Rode Kruis-hulp voor Milv de Po-vlakte beloopt thans al een bedrag ZON EN van ƒ330 000. Een groot bankbeditjf heeft Zaterdag zon 8.41—16.28. ma; het transport naar Italië gratis verzekerd. 110.50, op 17.56. Op 21 Dec. L.K. WEERBERICHT Vannacht lichte vorst Tot morgenavond verwacht JE—♦s- De Bilt: Licht tot half be- -jl-a wolkt en droog weer. maar 1 -T vooral in de kustgebieden plaatseiyk mist. Zwakke tot matige wind uit Zuideiyke richtingen. Vannacht en morgenochtend bijna overal lichte vorst. Morgen over dag temperatuur over het algemeen op- I lopend tot enkele graden boven het

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1