U VREDESTEIN „Woningbouw overtrof tot nu toe verwachting" Huren moeten omhoog tot 50 pet boven het vooroorlogse peil Stijging gedeeltelijk afromen voor bouw van nieuwe woningen? flfflEfl KALODERMA Ok roil zekerheid ES DONDERDAG 13 DECEMBER 19 Mr In 't Veld houdt goede moed Minister Lieftinck tegen extra-belasting op snoep en sigaretten (Van onze Parlementsredacteur) IN EEN VRIJ scherpe en zeer openhartige rede heeft minister In 't Veld gisteravond in de Tweede Kamer zijn beleid verdedigd. Hij gaf be schouwingen over het verleden, het heden en de toekomst. Zijn openhartig heid was waarschijnlijk te danken aan het feit, dat het einde van de hui dige regeringsperiode in het zicht komt. Het viel op, dat hij herhaalde malen minister Lieftinck aanwees als de man, die bepaalde moeilijkheden veroorzaakte. Op dit punt was hij zelfs een enkele maal te openhartig. Nu moeten wjj niet uit het oog ver- de bewindsman hierover niet zeggen, omdat er nog wordt onderhandeld. Ook in de volgende jaren zullen de moeilijkheden met betrekking tot de kapitaalsvoorziening er wel blijven. Ren te-verhoging zal niet het gewenste ge volg hebben. Niet vergeten moet worden, dat ieder half procent rente meer bete kent een huurverhoging van f 1,per week. Het belang van een lage rente voor de woningbouw is zo evident, dat institutionele beleggers zouden moeten overgaan tot het verstrekken van woning bouwleningen tegen een lagere rente dan voor anere doeleinden. De minister was er zich echter van bewust, dat dit het verkondigen van een economische kette rij was, die wel niet zo spoedig ingang zou vinden. Spaarsysteem Daarom zag hij in de toekomst meer licht in een spaarsysteem, waarbij ook minder draagkrachtigen kunnen worden ingeschakeld en waarbij een band gelegd wordt tussen het sparen en het verkrij gen van een woning. In dit verband wilde hij het krijgen van een „eigen huisje" gaarne bevorderen. Hiervoor kunnen de bouwkassen wor- •x£-,VxST0RM EN REGEN™ Er zit griep in de lucht! den ingeschakeld, maar ook het bedrijfs leven (ten behoeve van de werknemers). Dit probleem is ter bestudering voorge legd aan de commissie voor de finan ciering van de woningbouw. Tenslotte vermelden w(j nog, dat de bewindsman toezegde, wat meer ruimte te zullen geven voor kerken- en zieken- huisbouw. Kerkbouw kan niet worden vrijgelaten, maar de minister was voor nemens. hieraan zo weinig mogelijk be lemmeringen In de weg te leggen. Uitvoerig is (tot vannacht bijna half drie) nog gedicussieerd over de D.U.W. Veel nieuws kwam hier echter niet uit. Vanmiddag werd de eindstemming over de begroting van Wederopbouw en Volks huisvesting gehouden. Tevoren moest worden gestemd over een communisti sche motie, ingediend door de heer Gort zak, waarin gevraagd wordt, aan gemeen ten die op alle mogelijke manieren ge probeerd hebben geld te krijgen, doch daarin niet zijn geslaagd, weer woning wetvoorschotten van rijkswege te ver lenen, opdat zij toch hun toegewezen bouwvolume zullen kunnen realiseren. Tegen de 44-j. magazijnmeester C. J. v. W. uit Gouda, die in een automobiel bedrijf f5800 zou hebben verduisterd, is voor de R'damse rechtbank 12 mnd, waar van 3 voorw. geëist. Hezen, dat minister In 't Veld inderdaad voor een moeilijk parket stond. De jong ste gang van zaken met betrekking tot het woningbouwbeleid is de consequen tie van een politiek, waarvoor het gehele kabinet en minister Lieftinck in het bij zonder verantwoordelijk is. Maar de slagen zijn neergekomen op het hoofd van minister In 't Veld, die een draak heeft te verslaan, waarbij de tegenstan der van een andere St Joris maar een onschuldig hagedisje was. In 4 jaar 196.000 Wat het verleden betreft, wierp de bewindsman verre van zich de beschul diging, alsof hij steeds te optimistische verwachtingen had gewekt. Aan de hand van een statistiek, die aan alle aanwe zige "Kamerleden (en dat waren er niet veel) was uitgereikt, wees hij er op, dat ieder jaar de verwachtingen verre zijn overtroffen. In de vier jaar, gedurende welke de minister aan het bewind is ge weest, zijn 180.000 woningen gereed gekomen, waarvan 10.500 duplex - woningen. Daarnaast is door woning splitsing de woonruimte vermeerderd met 5500 woningen. In totaal zijn er in die jaren dus 196.000 wooneen heden bijgekomen. De heer Algera (A.R.) vond dit, ver geleken met voor de oorlog, nog niet zo bijzonder. En toen waren de omstandig heden geheel anders, toen was er geen woningnood. Wat het heden betreft, de minister garandeerde, dat er in 1952 minstens 40.000 woningen zouden worden bouwd, doch hij verwachtte, dat het aantal dichter bij de 50.000 dan bij df 40.000 zou liggen. De moeilijkheden liggen in de finan ciering. Enige maanden geleden zag het er somber uit, omdat toen besloten moest worden tot investeringsbeperking. Daar om durfde de minister aanvankelijk voor 1952 niet verder te gaan dan 45.000 woningen. Maar hij had hiertoe met veel pijn moeten besluiten. De felle SddènVm gïldTeda™n.ronverifen°smha"<i i «cn arbeiderswoning, die voor de oorlog f 5— per week bedroeg, zal hij geen enkele aansporing nodig gehad, i aan f 7,50 worden, dat is 1/6 a 1/7 van het gemiddelde loon. Van de ver- Op allerlei manieren had hij geprobeerdhoogde huren zal echter, ten bate van de schatkist, voor de financiering uit de impasse te komen. VQn ver(jere woningbouw 20 a 25 pet moeten worden afgeroomd. Minister Lieltinck zei: „Neen" DE Minister zwicht niet voor motie Conflict over loonrondje voor ouden van dagen Ontslag bij Anna-klniek wordt in een nota uit de doeken gedaan (Van onze Parlementsredacteur) E WEIGERING van minister Joekes om de ouden van dagen en de so ciale rentetrekkers ook te laten delen in het jongste „loonrondje" heeft er gistermiddag in de Tweede Kamer toe geleid, dat de heer Suurhoff (Arb.) een motie indiende. De motie was ondertekend door leden van de P.v.d.A. de A.R.P. en de C.H.U. De heer Suurhoff ging niet opzij voor de motivering van de bewindsman, dat de ouden van dagen bij de laatste loon- ronde reeds een uitkeringsverhoging van meer dan 5 pet hadden gekregen. Het moest er nog bijkomen, zo redeneerde hij: dat was omdat er een achterstand moest worden ingehaald! Minister op zijn stuk Niettemin bleef de minister op zijn standpunt staan. Hij zei zelfs letter lijk, dat hij namens de regering reeds kon meedelen, dat zij de motie bij aanneming naast zich zou neerleggen. Onmiddellijk groepten de onderteke naars van de motie bijeen, om te overleggen, wat er nu zou moeten ge beuren. Het resultaat zou pas van middag uit de bus komen. Toen werd nl. de motie verder behandeld. Ook moest vanmiddag gestemd worden over twee nieuwe communistische mo ties. De ene was afkomstig van de heer Gortzak. Eensdeels is dit een motie van afkeuring, omdat geconstateerd wordt, dat er in het afgelopen jaar geen krach tig sociaal gericht regeringsbeleid is ge voerd, anderzijds wordt een in commu nistische zin bedoelde klasse-politiek ge- eist, daar gevraagd wordt om een beleid, gericht op de behartiging van de belan gen van het „werkende volk". Van het erf van School en Ke: Persoonlijke mening van minister: BINNEN niet al te lange termijn zal het algemene huurpeil moeten wor den opgetrokken-tot 145 a 150 pet van het vooroorlogse. De huur van Toen de bewindsman hieraan toe was, werd hij iets te openhartig. Hij verklapte nl. geheimen uit de Raad voor Economische Aangelegenheden uit de ministerraad. Hij had daarin voorgesteld, bijv. een extra belasting te heffen op bier, sigaretten en snoep. Neen, zei minister Lieftinck. Hij had voorgesteld, tegenwaarde van Mar shall-gelden voor woningbouw te benutten. Neen, zei minister Lief tinck, dat brengt het monetair even wicht in de war. Hjj had voorgesteld, de huisraadschade- uitkeringen te doen plaats hebben in de vorm van woningbouwobligaties. Neen, zei alweer minister Lieftinck. Toch is de toestand verbeterd. Er is meer inzicht in de moeilijkheden geko men bij de institutionele beleggers. Er zijn de zgn. gemeentelijke burgerzin leningen gekomen. Deze laatste juichte de bewindsman toe. De betekenis ervan gaat ver uit boven het onmiddellijk re sultaat, omdat eruit blijkt een sterk be sef van sociale verantwoordelijkheid. Ook het rijk zal straks een beroep doen op de burgerzin. Het is echter nog helemaal niet zeker, dat dit zal geschieden in de vorm van een premie- De minister heeft gestreefd naar een regelmatige productie na 1953 van 55.000 woningen per jaar. Dit streefcijfer is reeds ln 1951 bereikt. Werkloosheid niet ver ontrustend De werkloosheid in de bouwvakken achtte de minister nog niet verontrus tend. Er zijn drie factoren aan te wijzen. In de eerste plaats is de arbeidsproduc tiviteit gestegen. Voorts is op onbegrij pelijke wijze het aantal bouwvakarbei ders toegenomen (in een jaar met 9000 man). En in de derde plaats wordt er blijkbaar minder uitgegeven voor on derhoud. De laatste weken hadden de mi nister aanbiedingen bereikt voor de bouw van woningcomplexen met bij levering van het nodige kapitaal tegen een rente van 4 pet. Meer kon (Advertentie) Hij guur weer en huishoudelijk werk voor Uw handen Hoe kan ïïw maag „graag" zijn met angst om 't hart voor Brandend Maagzaor T Die „angst-bij-voorbaat" kunt U weg nemen door altijd een paar Rennies bij U te steken. Die geven dadelijk verlich ting bij t eerste optreden van brandend maagzuur en zelfs de hevigste aanval kunt U met Rennies dadelijk blussen 'n Heerlijk middel, die Rennies. Smake lijk, onbetwist afdoende en.gemakkelijk in te nemen, overal altijd onopval lend. Neem toch een pak Rennies in huis. Voor Uzelf en Uw huisgenoten; ook voor de gaande en komende man Dit verklaarde minister In *t Veld gisteravond in de Tweede Kamer tijdens de behandeling van de begroting van Wederopbouw en Volkshuisvesting, Dit was zijn voorlopige mening: zijn defini tieve mening behield hij zich nog voor. Ook was het niet de mening van het ge hele kabinet. Dat heeft er nog niet over kunnen beraadslagen, omdat nog lang niet alle gegevens binnen zijn. Voor de nieuwste woningen is het huur peil thans reeds 145 pet van de voor oorlogse huren. De minister meende, dat huren, die nu reeds liggen op een peil van ongeveer 150 pet boven de voor oorlogse, in de nieuwe huurverhoging niet behoren te worden betrokken. Hij verwachtte dat in de toekomst de huren niet meer beneden het peil van 150 pet zullen zakken. Daarom wilde hij niet nog hoger gaan. omdat een latere huur- verlaging opnieuw tot grote moeilijk heden aanleiding zou kunnen geven. Lonen 3 pet omhoog Het moeilijkste vraagstuk bij de huur verhoging is de noodzaak van loon- compensatie. Overigens moet de invloed van verdergaande huurverhoging op het loonpeil niet worden overschat. De be windsman dacht, dat ongeveer 3 pet van het loon zou moeten worden gecompen seerd. Dit achtte hij niet onoverkomelijk. Uitvoerig verdedigde hij het gevoerde huurbeleid. Wie een beleid van geleide lonen en prijzen heeft, aanvaard, moest ook een beheersing van het huurpeil goed vinden. De na-oorlogse politiek ls er juist op gericht geweest, het kostenpeil laag te houden, waardoor wij een gun stige positie op de wereldmarkt konden verkrijgen. De minister vond het helemaal niet erg, dat hierdoor aan de huiselge- naren een groot bedrag is onthouden. Ook andere groepen van de bevolking hebben een veer moeten laten De huidige huren zijn hoog genoeg om de kosten te be strijden en nog iets over te houden ook Vooral moet niet vergeten worden, dat de waarde van het hulzenbezlt feitelijk is gestegen en wel met 150 pet. Niet volledig Niettemin meende de bewindsman, dat er op niet al té lange termijn inderdaad een gezonder verhouding moet komen tusen de bouwkosten en het huurpeil. Dit echter niet in het belang van de huis eigenaren, maar uitsluitend ln dat de volkshuisvesting. Een nu reeds vol ledig aanpassen van het huurpeil aa bouw'-osten achtte de bewindsman nodig en ongewenst, omdat do verwach ting is, dat over een jaar of :ien de bouw kosten behoorlijk zullen zijn gedaald. De wel nodige aanpassing kan misschien niet in eens worden doorgevoerd. Dan zal zij geleidelijk moeten plaats hebben Rijwiel- en motorhandel: Verdwijnen of hecht organiseren" „Door welke partij wordt Nederland geregeerd? Door dezelfde die de coöpe ratie en de Haka-winkels propageert en die het zelstandige kleinbedrijf naar het leven staat. Wij. middenstanders, heb ben daarom maar één keus, nl. verdwij nen of ons hecht organiseren". Met deze woorden opende de voorzitter van de Ned. Chr. Bond van Rijwiel- en Motor handelaren, de heerrS. Posthumus t,e Groningen, gisteren de jaarvergadering van zijn organisatie te Utrecht. Uit het jaarverslag van de secretaris, mr W. Geuchies te Leidschendam, bleek dat deze jonge organisatie groei vertoont, want sedert de vorige jaarvergadering werden 250 nieuwe leden ingeschreven. In de Federatie van Organisaties in het RRijwielkleinbedrijf wordt nog steeds strijd gevoerd tegen het grootbedrijf en de industrie, die naar de woorden van de voorzitter trachten de kleinhandel onder de duim te houden. Zo heeft het R.A.I. zijn leden verboden in het blad van de Federatie te adverteren. Aan de bromfietsen kunnen de rijwiel handelaren een behoorlijke boterham verdienen nu dank zij door de Federatie en de Bovag getroffen regeling iedere handelaar voor levering in aanmerking komt. mits hij de nodige vakbekwaam heid bezit. Eén ding is het bestuur een doorn in het oog. nl. dat de prijzenbeschikking voor het rijwielbedrijf nog niet Is opge heven. „Die is onder de huidige omstan digheden volstrekt overbodig en als Den Haag wil bezuinigen is hier een goede gelegenheid", aldus de voorzitter. Op de Utrechtse woningbouwlcnir van f 4 millioen is tot op heden vo« f 2,9 millioen ingeschreven. Advertentie EEN NAAM IN RUBBER De tweede communistische motie is afkomstig van de heer Haken en heeft betrekking op de D.U.W. Hierin wordt gevraagd, gehuwden te werk te stellen in plaatsen, zo dicht bij huls, dat zij niet in kampen behoeven te worden onder gebracht. Een volkomen overbodige motie, want het gevraagde is in over eenstemming met de geldende voor schriften, verklaarde staatssecretaris Van Rhljn. Nota over dr Van Nes Bij de replieken hebben dr De Kort (KVP) en de heer Stapelkamp (AR) min of meer uitvoerig aandacht besteed aan het door het arbeidsbureau goedge keurde ontslag van dr C. P. van Nes, geneesheer-directeur van de AnnakllnieK te Leiden. De heer De Kort was niet tevreden met het antwoord van minister Joekes op door hem gestelde schriftelijke vra gen. Hij meende, dat daarin een mis leidende voorstelling van zaken was ge geven en hij vroeg zich af. of de minis ter. vóór het antwoord werd gegeven, wel „uitputtend" adviezen had ingewon nen. Hij achtte, wat het geval zelf be treft,, het twijfelachtig, of het arbitrale onderzoek wel objectief is geweest Dr Van Nes is een figuur van Europese vermaardheid De heer De Kort beschuldigde het bestuur van de Anna-kliniek er van, dat het eenzijdig een statutenwijzi ging heeft doorgedreven, waardoor dr Van Nes kon worden ontslagen. Hij drong aan op overlegging aan de Tweede Kamer van een nota, wa de gehele zaak uit de doeken zou worden gedaan. Minister Joekes zegde dit toe. doch hij was het eens met de heer Stapelkamp, dat het mogelijk kan zijn, dat er persoon lijke omstandigheden bij betrokken zijn. die beter niet openbaar gemaakt kun nen worden. In dat geval zal de Kamer vertrouwelijk worden ingelicht Meer kinderbijslag voor zelfstandigen Ook is opnieuw gesproken over de kinderbijslag voor kleine zelfstandigen. De heer Hooy (KVP) trok uit de mede delingen van minister Joekes niet de conclusie, dat hiervoor onder de zelfstan digen weinig belangstelling bestaat, doch alleen maar, dat de kosten de destijds gemaakte raming lang niet halen. Hij viel daarom terug op zijn, destijds bij de behandeling van de noodregeling uit- Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk troepen: te Ernst H. N. Hensbergen te Schalkwijk. Geref. Kerken Beroepen: te Rotterdam-Kralingen (vac.-A. G. Luiks) H. W. Wierda te Den Haag-Loosduinen. Chr. Geref. Gemeenten Be d a n k tvoor Hilversum (2e pred.- plaats) A. Hilbers te Oud-Beijerland. Geref. Gemeenten Beroepen: te Dirksland H. Gilst te Elspeet. Rcmonstr. Broederschap Tweetal: te Groningen (vac.- W. van Wijngaarden), J. M. Lindemans te Hengelo (O.) en D. G. van Vreumingen te Bussum. Chr. Gerei, meisjes Vrijdag naar Rotterdam De afdeling Zuid-Holland van de Bond van Chr. Geref. Meisjesverenigingen houdt Vrijdagavond een samenkomst de Rehobothkerk aan de Noordsingel te Rotterdam. Sprekers zijn ds B Smeden van Rotterdam-Zuid over: Jon geren, waarheen? en ds J. P. Geels Rotterdam-Centrum over: De blik v uit. Medewerking verlenen Lenie Krui kemeier uit Den Haag (declamatie) er het Chr. Geref. zangkoor van Rotter dam-West. „Nieuws uit Lambarence" De stichting Albert Schweitzerfonds heeft het eerste nummer doen verschijnen een mededelingenblad van prof. dr Albert Schweitzer, getiteld Nieuws uit Lambarene, dat in de loop der jaren eigenhandig geschreven brie ven van dr Schweitzer vervangt, en dal eenmaal per kwartaal zal verschijnen. Het is een uitgave van De Torenlaan Assen en het redactie-adres is: D. Werner, Prümelaan 36, Arnhem. Ingwersens Kinderbijbel in 't Frans De Kinderbijbel van Ingwersen wordt op het ogenblik in het Frans vertaald en deze vertaling zal In Nederland wc den gedrukt. KERKELIJKE EXAMENS KAMPEN (Theol. Hogeschool Geref. ki ken art. 31 K.O.. Broederweg) Geslaaf prop. ex. G Schoonebeek te Almelo en van Zuylekor.i te Rotterdam. Aanbieding van nieui Bijbelvertaling Aan afgevaardigden v Protestantse Kerken De aanbieding van de nieuwe Bi vertaling aan vertegenwoordigers de Nederlandse kerkgemeenschap op 16 Januari as plaats hebben in besloten samenkomst van het hooi stuur van het Nederlands Bijbelgei schap met deze afgevaardigden Bijibelhuis te Amsterdam. De v< het NBG., prof. dr F. W Grosh een toespraak houden. Vele ke hebben reeds afgevaardigden aang Onmiddellijk na deze aanbieding een openbare samenkomst gehoude de Doopsgezinde kerk, waar het N altijd zijn jaarvergadering houdt D van Limburgh, Hervormd predikai Amsterdam, zal de liturgische le hebben. Prof. dr W J Kooima Lutherse hoogleraar, zal uit de nil vertaling lezen. Ds J. Overduin. formeerd predikant te Amsterdam, een toespraak houden. Het Remontrantse kerkkoor u lem zal zingen. De N.C.R.V zal een gedeelte samenkomst uitzenden. Volgende week wordt in Leeu den een commissie geïnstalleerd Ned. Mij voor Nijverheid en Handel partement Leeuwarden e. o welke plan zal uitwerken om jongens v hoogste klassen der lagere school ii tact te brengen met fabrieksarbeid. In Stadskanaal heeft gistere officiële opening van een Christe B.L.O.-school plaats gehad. EXAMENS STAATHU1SHOUDKUN1 DEN BOSCH. 12 Dec Geslaagd: G ner. Vlaardingen; P W Westendorp. F Vail. A'dam: G Meulendljk Den L v d Meijden. Hardenberg: G Eshu sen: mej A G Fransen. Tilburg. drukkelijk afgewezen, wens, dat de uit keringsbedragen zouden worden vei hoogd, nu de kosten immers toch mei De minister zegde een onderzoek to: doch met de beperking dat de algemene toestand van 's lands financiën woordje zou moeten meespreken. Van middag na de stemming over de in gediende moties ging de Kamer ver der met de begroting van Sociale Zsucqn, Nu was de afdeling Volksgezondheid aan de beurt. (Advertentie) Gelee: tubes -.85, 1.25 en 1.85 Dagcrèmetube 1.65 en pot 3.50 Actiefcrème: tube 1.65 en pot 3.50 Scheercrème: grote tube 1.95 Ongeëvenaard in kwaliteit f Het lied der aethergolven VRIJDAG 14 DECEMBER 1951 HILVERSUM I (402 m) NCRV: 7.00 Nieuws 7.15 Een woord voor de dag 7.30 Zendersluiting 9.00 Nieuws 9 10 Voor de zieken 9 35 Gram 10 30 Morgendienst 11.00 Gram 11.15 Alt en piano 11.45 Gram 12 00 Amusementsmuziek 12.33 Lichte mu ziek 12 59 Klokgelui 1.00 Nieuws 115 Amu sementsmuziek 145 Militaire reportage 1.55 Grar 200 3 15 causerie 2.15 Gram 2 45 Liet Voordracht 3 35 Fluit en claveeimbel 4.00 Gram 4.10 Voordracht 4.30 Zendersluiting Nieuws 6.15 Pianoduo 6 35 Regerlngs- uitzending? dr J van Baal: „Het Nimboran- plan in Noord-Nleuw-Guinea": 6.45 Gram 6 50 Muzikale causerie 7.15 Regeringsuitzen ding: „Verklaring en toelichting" 7.35 Gram 7.40 Radiokrant 8 00 Nieuws 8.10 „Vijf minu ten" 8.15 Salonorkest 8.45 Engelse hoorn, viool en plano 9 10 „Wat werkgevers en werk nemers van de pensioen- en spaarfondsen- wel moeten weten", causerie 9 30 Vocaal en semble en solisten 9 50 „Zwerftocht door het Verre Oosten", reportage 10 00 Pianorecital l' ZO Gram 10.30 Orgelconcert 10.45 Avond overdenking 11.00 Nieuws 11.15 „Het Evan gelie in Esperanto" 11.30—12.00 Gram HILVERSUM II (298 m) VARA: 7.00 Nieuws 7.15 Ochtendgymnas- 11) „Daar zul je 't hebben!" dacht Flip. In net kantoortje van de proc waren ze samen, omgezet de grote man achter zijn bureau, Flip op de gelegenheid^ tot ^vertrouwelijk praten, deurmat. "S-J gg r' „Warre, als ik me goed herinner, heb je me ga?" indertijd gevraagd, je behulpzaam te zijn voor »>Ik vind het flink." plaatsing m Indië." „Ja, meneer." „Juist. Ik heb dat in gedachten gehouden en nu is het niet onmogelijk, dat ik iets voor je weet." „Heel graag, meneer." „Dus, je wilt nog altijd naar Indië?" „Ja zeker, meneer." „Zo, zo," zei de proc vriendelijk. „Zou je zin hebben in de tabak? Je weet, dat op Sumatra, met name in Deli, grote tabaksplantages zijn?" „Daar heb ik zeker zin in, meneer. In tabak is altijd wat te doen." En om zijn kennis te to nen voegde hij er bij: „Suiker is trouwens ook goed." ,.Och, wat i „Geen dank, geen dank." De fietstochten werden ingekort en ten dele zichzelf. „Ik bedoel niet," of je wandeltochten. Wandelen biedt meer komen, als ik weg ga, maar K. JONKHEID „Suiker? Je hebt zeker gehoord van de hoge laten. De afstand, groter of kleiner, blijft maar tantièmes van vroeger jaren? Dat is lang voor bij: De suiker is hard achteruit gegaan, sedert Cuba aan de markt kwam." ,,Cuba?" „Het eiland Cuba. Dat behoorde aan Spanj Maar sinds Amerika daar de leiding kreeg, is groot. suikercultuur gevestigd, die nu i tere productie heeft dan Java. Dat is een slat voor Indië. Althans voor de suiker." „Dan maar in de tabak, meneer," antwoord de Flip luchtig. „Goed. In de tabak. Nu ik dit weet, zal ik ver der doorwerken. Kan ik iets positiefs meedelen dan roep ik je." onhandige vraag!" beknorde hij overheen zult >or het geval je zelf naar Indië moest. Zou je daar overheen ,Hoe vind je het, dat ik misschien naar Indië kunnen?" „Dat geloof ik wel," antwoordde ze dapper. De beslistheid van haar antwoord gaf hem moed. „Zou jij later ook in Indië willen wonen? Zou ie met mij in Indië willen wonen?" Ziedaar. Het hoge woord was er uit. „Als mijn ouders het goedvinden, ja Ze zei het doodeenvoudig. En zo rustig. Het ontroerde hem. En haar ook. Dat verbor gen ze niet voor elkaar. Hun afscheid was die avond anders dan vorige avonden. Flip was gerust Hij geloofde, dat haar ouders het zouden goedkeuren. V. Teleurgesteld. Nu ging alles bijzonder snel. Het leek wel, dat de tijd vloog. Nog voor de herfst in 't land was. .Eenmaal moeten we ons ouderlijk huis ver- stond de datum van vertrek vast. En die datum was heel nabij. „Annie, nu zal de kogel door de kerk moeten Zal ik met je vader kunnen praten over onze verloving? Zo kan ik niet weggaan. Dat ls te onzeker. Ben ik eenmaal in Indië. dan is voor persoonlijk gesprek geen gelegenheid meer. En het is ook aardiger, als we kunnen scheiden als verhaal dat eindigt, als oorlog 1940 begint. betrekkelijk „Die betrekkelijkheid is ook maar betrekke lijk," lachte ze. „Bij korte afstand kun je ge makkelijk eens overwippen, maar een zeereis van vier weken is voor zo'n slippertje wel wai Flip lachte ook. Wat moest hij daar op ant- verloofden, oorden? „Ja, dat is een bezwaar. Daar moeten „Veel aardiger." overheen." „Kun je daar overheen?" „Ik wel Al zal het ogenblik van scheiden iets ijnlijks hebben." Ze antwoordde niet. „Zou jij er overheeD kunnen?" vroeg Flip. „En het weerzien kan er door bespoedigd worden." Ze lachte blij. „Ik zal vader vragen, uur et Jag te bepalen," beloofde ze. Annie hield woord. „Vader, U weet van mijn omgang met Flip van Warre.' (WorOl vervolgd) tiek 7 30 Zendersluiting 9.00 Nieuws ".ram 950 Voor de hulsvrouw VPRO: 10 00 .Kinderen en mensen", causerie 10 05 Mor eenwijding VARA- 10.20 Gram 10 30 School radio 1050 Voor de zieken 11 25 Radiofeuille ton 11.45 Bas en piano AVRO 1200 Dans- orkest en solisten 12 33 Sport 1 00 Nieuws 1.15 Mededelingen 1.20 Metropole-orkest 2 0( Voor de huisvrouw 2 20 Gram 3 00 Voor- tracht VARA: 4 00 Muzikale causerie 4 3( Zenderslulting 6 00 Nieuws 6 15 Felicitaties 6.45 „Denk om de bocht" 7 00 Pianospel 7 10 „Wat doet uw man", klankbeeld VPRO 7.3C „Christelijke feestdagen", causerie 75C Berichten 8.00 Nieuws 8 05 Boekbespreking 9 15 Gram 8 30 Benelux 8 40 „Ene sterk volk" cair'.-rle VARA- 9 00 Gevarieerd programme 9 30 De Ducdalf 9 50 Buitenlands overztchl 10 05 Lichte muziek 10 30 Gram VPRO: 10 40 „Vandaag", causerie 10 45 Avondwtjding VARA: 11.00 Nieuws 11 15 „In huwelijk gezin", causerie 11 3012.00 Omroeporkes ENGELAND. BBC Home Service. 330 e 12 00 Populaire muziek 12 20 Schoolra 12 35 Planovoordracht 100 Dansmuziek Voo. de arbeiders 2.00 -"-iws 2 10 Gi nn Dansmuziek 3 30 Lichte muziek 4.00 tieken 4 45 Orkestconcert 5 30 ..Places remt bered" 6 00 Voor de kinderen 7 00 Niet 7 ló Sport 7 20 Militaire .orkesten 8 00 Ge varieerd programma 8 40 Causerie 9 00 Lich te muziek 10 00 Nieuws 10.15 Amerikaanss nieuwsbrief 10.30 Gevarieerd programma tl 0( Recital 11 55 Verslag vergadering V N 12.01 1500 en 247 m. 12 0C Mrs Dale's Dagboek 12 15 Orkestcon cert 12.45 Voordracht 100 Dansmuziek 1 Orkestconcert 2.45 Voor de kinderen 3 Voor de -ouw 4 06 Mezzo-sopraan en piai 4 3c Voor ije soldaten 4.45 Lichte muzii 5.15 Mrs Dale's Dagboek 5.30 Orgelspel 6. Orkestmuziek 6 30 Gevarieerde muziek 7 Voor de jeugd 7 45 Hoorspel 8 00 Nieuws 8 Sport 8 30 Gevarieerd programma 9 00 Dis- cussit 9 45 Gevarieerd programma 10.15 Mu zikale comedle 11.00 Nieuws 11 15 Actualitei ten li.20 Lichte muziek 12.00 Voordracht 12.15 Lichte -- -ziek 12.58 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 11.45 Gram 12 34 Gram 1.00 Nieuws Orgelspel 2 00 Schoolradio 3 00 Voor de i deren 3.30 Kamermuziek 4 15 Gram 4 30 G 5.0f Nieuws 5.10 De wereld der muziek Voordracht 6 20 Gram 6 30 Voor de soldi 7'' I iws 7 30 ctualiteiten 7.50 Radiofe leton 8 no Film, 10 15 Symphonie-orkest solist 10 00 Nieuws 10 15 Jazzmuziek 10 45 Grar.i 11.00 N' -ws 11 05—12 00 Opera—nee BRUSSEL. 484 m. 11.45 Gram 12 05 Lichte muziek 1.00 Nieuv I.10 Gram 2 30 Orgelspel 3 00 Gram 4 30 Pi; norecital 500 Nieuws 5.10 Verzoekprogramn -30 Film 7.15 Gram 7 40 Gram 7 45 Nieuv 8.00 Omroeporkest 9 15 Gram 10.00 Nieuv 'O Kamermuziek 1055 Nieuws 11.00 Gra; II.50 Nieuws felevlsle-Loplk. VRIJDAG A V R.O. 20 15—21.45 1. „Hap zeit-lel" 2. Actualiteiten. 3 Programma wijnen. 4. Pauze. 5..Cabaret. PROMOTIES LEIDEN. 13 December Gepromoveerd tot doctor i kunde op proefschrift getiteld van de korte rotatoren van de heer J D Bom te 's-Gravenha Idem tot doctor in de ge proefschrift getiteld „Polycyst utlsr P A H du Toit te Leiden DELFT. 12 Dec. Tot doctor In dt nische wetenschap zijn gepromoveerd de Toit Meijer en lr T J Tledema proefschriften waren getiteld resp Aspects of the Hardness of Metals, t... derzoeklhgen over de klemvorming e( groeisnelheid bij de rekristallisatle minium. het moderne sskunde W G Zijlstra, 's-Gravenhage. ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN, 13 December Geslaagd doet ex Ned recht: L B Ge Wassenaar: Doet ex Ned.-Indisch recht heren H Luyk. Voorburg en A L M Lelden. AMSTERDAM (Gem. Univ.). 12 Dei Bevorderd tot arts mej P L Meyer. H stede en de heren J M M van Straatei Stortenbeek. R O v d Heul. H Munter in F G J Offerljns. allen Amsterdam slaagd: artsex. le ged mej A M Brai Bravo en de heren C L Dake, G F Elzi H J Bakker. A'dam en H I F Heljern Aerdenhout: ex MO Spaans. JkvT H M van Buttlnghe Wichers. ROTTERDA", 12 Dec Geslaagd ex econ wetensch mej E I A Riedlin. V dingen. M Prakke. Apeldoorn: G M M man, R'dam en R D van Rusen Groen, terdam: doet econ wetensch: S de 1 R'dam en Th R Lunenburg. Amstelveen TILBURG. 12 Dec Geslaagd: doet wetensch: A H Beckers Ubach over Wo M H van Wersch. Simpelveld: E M Ah man. Vaassen en F H Koens Den B< cand econ wetensch M Lourljsscn. Do en J D Ktevlts. Tilburg. ivrijft de kou \n4tiruü!y Botsing op Westerschelde 2 schepen beschadigd Het Noorse stoomschip Bengasi ton) ls gistermiddag op de Westerschi in aanvaring gekomen met hel 2600 metende Duitse schip Clara Hugo Sti De Duitser heeft een-scheur ln de zij gelopen en is op de plaat van Hoedeki kerke vastgezet Een van de opvaren! de matroos Heinrlch Thiedje, werd I gewond. Het Noorse >chip is met eras schade aan de boeg de haven neuzen binnengesleept. Ook een „reizende burge meester" in lisp Evenals Zandvoort (waar het bleem echter Inmiddels is opgelost, z men weet) heeft de Noordhollandse meente Jisp een „reizende burgemi ter": de heer Bergh. die elke dag van naar zijn woning in Bloemendaal r( Oud-burgemeester Voster, die op 1 werd gepenslonneerd, woont nog ste in de Jisper ambtswoning. Hij heeft aanzegging gekregen hef huls Nieuwjaar te ontruimen. Drie maal zoveel geboorte! als sterfgevallen Op 1 November jl. telde ons li 10.308018 inwoners, zo geeft het Cq op. In de periode van Januari tot 1 vembei werden 76.695 huwelijken sloten, 192 93? kinderen levend gebo waarvan 2.748 onwettig, en overli 64.705 personen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 2