t Monumentale Romaanse kerk ging 1574 voor Rijnsburg verloren In 1620 kwam aan het kloosterleven een einde m o Opheffing van Leidse kraam- centrum op 1 Januari een feit D' Morgen beslist het bestuur van de Annakliniek Enkele kleinere kleuterscholen zullen toch subsidie krijgen ijÈmi ultu VIJS NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 12 DECEMBER 1951 Jit Rijnsbuigs velleden ^ISTREEKS 1500 begint de schemer der Middeleeuwen te verdwynen. Nieuwe werelddelen werden ontdekt, waardoor het politieke en economische leven grote veranderingen ondergingen. De uitvinding van de boekdrukkunst droeg in grote mate by tot de verbreiding van nieuwe gedachten. De ontwikkeling van het gees telijke en maatschappelijke leven in de laatste eeuwen vond voor een groot deel hier haar oorsprong. het oude Ook in de geschiedenis dorp zijn de ontreddering en het gloren van het nieuwe bijna stap voor stap te volgen. Afgezien teriële noden, die kritieke decennia tot op de huidige dag begeleiden, gaat het leven in dorp en abdij schijnbaar rustig verder. Tot plotseling een bericht uit de regerende kringen het scherm hoog trekt. Op de 2e Dec. 1529 ontvangt de Abdis Aduana van Botland een schrij ven van de raden des Keizers (Karei V) Zij hebben vernomen, dat „binnen het dorp en de heerlijkheid Rijnsburg" het plakkaat tegen het Lutheranisme niet is gepubliceerd. Zij nemen welwillend aan dat de Abdis vergeten heeft dit te doen, maar wijzen terloops op de strenge straf fen. De Abdis wordt bevolen zich hier naar te regelen en er op toe te zien, dat de baljuw van Rijnsburg, die de gerech telijke macht in Rijnsburg vertegenwoor digde, de voorschriften van het plakkaat onderhoudt. Dit plakkaat, voorbode van bloedige tijden, werd dus in Rijnsburg bekend gemaakt. Ook berichten over nonnen, die het klooster verlieten of ont vluchtten, kunnen misschien met de J A vloed der „nye leere" in verband worden gebracht. De prediking van de kerkhervormers, die het kloosterleven als nutteloos en on natuurlijk verwierpen, en de critiek bin nen de Rooms-Katholieke Kerk zelf (Erasmus) maakten het leven voor de kloosterlingen niet gemakkelijk. De mon nikspij werd door een groot deel van het volk beschimpt. Een en ander had tengevolge, dat de nonnen te Rynsburg besloten niet meer volgens de strenge regels van Benedic- ■k3 tus te 'even. Het convent vroeg toe stemming om als een Collegium van Canonnessen samen te wonen, waar door de levensregels enigszins werden verzacht. Dat aan het onderhouden van deze regels wel een en ander ontbrak, bleek bü een onderzoek, gehouden de dood der Abdis Maria Schenck a Toutenburch. Bij het ondervragen der nonnen kwam vast te staan, dat deze Abdis „hoocb van herten" was en ar heur lijf goude braceletten (armban den) en gesteenten droegh gelye oft een groote weereldlicke princesse ge weest hadde". „Men heeft wel dicwils gedanst in der Abdie geheel nachten overe" verklaarde Philippa van Uiten- ham, een der oudste nonnen. Zelfs vooi de deelneming aan het koorgebed werd aan de nonnen presentiegeld uit betaald. Was de geestelijke zijde aan het afta kelen, de oude welvaart bleef echter toe- Van deze materiële rijkdom ge tuigt nog steeds een gebrandschilderd raam in de St Janskerk te Gouda, vaardigd door de glasschilders Dirc Wouter Crabeth. Op dit raam, voorstel lende de koningin van Scheba bij Salo mo, komt een afbeelding van de Abdis Elburg van Boetselaer van Langherack voor, die het in 1552 aan de kerk schonk. Over de houding van de kloosterlin gen ten aanzien van de stryd tegen Spanje is weinig bekend, maar wel iets te vermoeden. Onder de edelen, die in 1566 het Smeekschrift aanboden, be vonden zich vele naaste verwanten var de Rijnsburgse jonkvrouwen. Ondanks deze relaties voelden de vrou wen zich in deze tijden niet veilig. Ir 1569 werd een wachter op de toren ge- ,r «teld, die bij onraad op een hoorn moest blazen. Een opmerkelijk voorval speelde zich af in Juli 1571. De baljuw van Rijns burg eiste de doodstraf tegen Claes Hee- res uit Vrieslandt. Deze had met andere jen krijgsknechten geplunderd en geweld ge pleegd tussen Noordwijk en Rijnsburg g (Cloosterschuur) en zei' ,d|brandstichting bedreigd. In 1574, tijdens het beleg van Leiden, Werd de toestand onhoudbaar. Abdis Celo Stephana van Rossum geeft de verlof tijdelijk het klooster te verlaten en zich bij familie in veiligheid te stellen, Zelf vertrekt zij naar Utrecht. De poorten het klooster worden voorgoed geslo- Stephana van Rossum overleed 27 Dec. 1603 en werd in de Hervormde kerk te Rijnsburg begraven. Nog twee vrouwen van Rijnsburg de titel Abdis werd niet meer gevoerd volgden haar op, waarna in 1620 de ridderschap van Holland be sloot geen nieuwe vrouwe van Rijnsburg meer te benoemen. Dit betekende het einde van Rijnsburgs kloostergeschiede- Abdijkerk een en ander bekend gewor den. Deze kerk was het onderwerp ge weest van vele beschouwingen, waarbij een belangrijke vraag was of in Rijns burg behalve de Abdijkerk ook een Parochie-kerk had gestaan. Eindelijk was het prof. dr E. H. ter Kuile, die ontdekte, dat de oude Romaanse toren van Rijns burg het enig intact gebleven deel de grote verwoesting sporen vertoont van een aansluiting op één grote Ro maanse basilicale kerk, die aan de West zijde door een z.g. Westblok, bekroond door twee torens, werd afgesloten. De opgravingen in 1949 en 1951 door het Bio- logisch-Archaeologisch Instituut var Rijks-universiteit te Groningen hebben de juistheid van deze mening bevestigd. Aan de hand van de opgravingsresultaten en door gebruik te maken van de ver scheidene oude afbeeldingen der ruïnes werd het mogelijk de situatie der gebou wen te reconstrueren. Uit de afbeeldin gen ziet men, dat een monumentale Mid deleeuwse kerk met de strijd van 1574 voor Rijnsburg verloren ging. S. Leenheer. ten. By het krijgsrumoer om de stad Lei den, waarbü de Spanjaarden zich tegen de uitvallen der Leidenaren verschans ten in kerken en kloosters der omge ving, kwam het in Rynsburg tot eer schermutseling, die de eeuwenoude gebouwen geheel verwoestte. Imposan te ruïnes gaven nog ruim twee later de plaats aan. waar eens de adel der lage landen de Graven van Holland ten grave droeg De nonnen waren ir alle windstreken gevlucht, maar kwa men na enige tyd weer in de omgeving van de Abdis, die zich nu in Leiden gevestigd had. Merkwaardig zijn de berichten o Craj Stephana van Rossums uitoefening y °f..Me rechten als vrouwe van Rynsburg 1574. Zij benoemde in Rijnsburg behalve «en predikant ook een schoolmeester, Van wie werd vereist „belijdenis te doen vooJvan den Christelijke Gereformeerde reli- •rticulen der Nederlandsche bekentenis" Pas op uw konijnen Kerstmis nadert en de konijnen wor gden, het schaarse voer ten spijt, al vetter. U groter, helaas moeten we het opmer- th<JTen' wor<^ daardoor het gevaar, dat het 5<V( kostelijke Kerstgerecht aan onze neuzen c G tal voorbijgaan. Er wordt weer geloerd de trager in beweging wordende vler- 'oeters. Daarom: opgelet! Agenda voor Leiden Woensdag Geref. kerk Oude Vest, 8 uur: prof. S. U. Zuidema voor de Geref. vrouwen over „Eucces of zegen". Schouwburg, 8.15 uur: „Kinderen zijn kinderen" door Comedia vc Rehoboth, half 8: „Rembrandtwijk" filmavond „Meer en Bosch". Volkshuis, 2—5 en 79.30 uur: tentoon stelling Boek en Jeugd. Donderdag Rijksmuseum voor volkenkunde, Steen straat la, 8 uur: dr J. Keuning over de Toba-Bataks, vroeger en nu (met licht beelden). Stadsgehoorzaal, 8 uur: Residentie orkest o.l.v. Eduard Flipse met Chris Scheffer (tenor) en Jaap Stotijn (hobo). Burcht, 8 uur: oprichtingsvergadering coöp. vereniging voor uitvaartverzorging. Rehoboth, 8 uur: ledenvergadering af deling Leiden der VERON. „Westerkwartier", 8 uur: opening club huis door wethouder Van Schaik. Volkshuis, 25 en 79.30 uur: ten toonstelling Boek en Jeugd. Vrijdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: Judo-festival, met Japanse grootmeesters. Doelen, 8 uur: A.R. kiesvereniging wijk IV, dr A. Veerman. „Nederland tussen de volken". Volkshuis, 2—5 en 7—9.30 uur: tentoon stelling Boek en Jeugd. Foyer, 8 uur: voorlichtingsavond Ko- ningin-Wilhelminafonds. Levendaal 103, 2.15 uur: middag Hervormde Gezinszorg. Zaterdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: jubileumavond T. en D. Volkshuis, 4 uur: K. J. Junius inger- man over Centraal Afrika en zijn slui merende rijkdom, met lichtbeelden. Schouwburg, 8 uur: K.N.G. brengt „Moeder gevraagd". Kasteel Oud-Wassenaar, 3 uur tot half 6: receptie J. A. van Herwaarden. Den Haag, Tweede Kamer, hall 11: Leids Studentenparlement. Een reconstructietekening van de Romaanse abdijkerk te Rijnsburg. Centrum Groene Kruis naar Middelweg ol Rodenburgerstraat E OPHEFFING van de Leidse stichting Het Kraamcentrum per 1 Januari gaat door. Deze stichting, waarvan dokter J. G. Bazuin voorzitter is, draagt algemeen karakter. Men heeft het nodig geacht de instelling op te heffen om twee kraancentra in onze stad te kunnen vestigen, één uitgaande van het Wit-Gele Kruis en één van het Groene Kruis. Diepeningen en dokter H. Bakema Het kraamcentrum van het Groene Kruis heeft als arbeidsterrein Leiden, Oegstgeest en Leiderdorp. In het bestuur hebben de volgende personen zitting: •ouw M. SnellenSchilperoord, me- w S. van PraagTaconis en dokter G. A. de Jager voor Leiden; mevrouw N. H. Brouwerte Velde en mr Strieker voor Oegstgeest; de heer K. Garantiefonds voor „Flora 1953" uit de Provinciale Staten Zuid-Holland heeft het voorstel onderzocht, om als provincie deel te en van een garantie fonds voor de internationale bloemen tentoonstelling „Flora 1953". Men kon zich in het algemeen met het voorstel verenigen. Eén lid had bezwaar, omdat de tentoonstelling ook op Zondag ge opend zal zijn. Er rezen enkele vragen over de rang orde, waarin de garantiebedragen aanmerking moeten komen voor de dek king van een eventueel tekort. Zowel de commissie als Ged. Staten zijn van ning, dat in de eerste plaats de 100.000 beschikbaar gesteld door Bloembollen cultuur, behoort te worden aangespro ken. Als daarna nog een tekort overblijft, achten G.S. het billijk, dat dit tekort naar evenredigheid door de gemeenten Haar- Heemstede en de provincies Noord- en Zuid-Holland wordt gedragen. Eén lid der staten betwijfelt of een raming van 600.000 betalende bezoekers niet te hoog is. Anderzijds wordt even wel opgemerkt, dat, gelet op het aantal bezoekers der in 1935 gehouden tentoon stelling, alsmede op de reclame-cam pagne, die voor deze tentoonstelling wordt gevoerd, een raming van 600.000 betalende bezoekers wel verantwoord is. P. T. T.-benoeming De referendaris 2e klasse der PTT, de heer J. Oostenenk, is bij beschikking van de directeur-generaal der PTT benoemd tot referendaris. Leiderdorp. De heer Van Diepeningen is voorzitter, dokter Bakema secretaris, mr Strieker penningmeester en dokter De Jager vice-voorzitter. Het kraamcentrum heeft een tweeledig doel, t.w. opleiding van meisjes tot kraamverzorgster en verzorging van tiënten. Het bestuur verwacht, dat deze stichting nu een ruim gebruik zal worden gemaakt. Het ligt in de bedoe ling zowel in Leiden als in Oegstgeest en Leiderdorp zitting te houden. Voor Lei den denkt men aan verschillende plaat sen. Verdere mededelingen over de orga nisatie zullen te zijner tijd volgen. Over de huisvesting is nog niets met zekerheid te zeggen. Het is mogelijk, dat het centrum in de verbouwde lokaliteiten aan de Middelweg wordt ondergebracht, maar men heeft ook het oog op het Is raëlitische Weeshuis aan de Rodenbur gerstraat, met de directie besprekingen zijn gevoerd. Fabrikant ging buiten zijn boekje Een Leidse fabrikant stond terecht voo de Haagse politierechter, omdat hij ee pand was binnengedrongen. Verd. vei dedigde zich door te zeggen, dat me regelmatig toegang had tot het pand e dat hiertegenn nooit bezwaar was ge maakt. Uit de stukken bleek, dat de fa brikant de eigenaar van het pand op drachten gaf voor het bewerken van spin huizen. Er was echter een conflict de betaling ontstaan en verd. wilde zijn goederen, die in de werkplaats w; terughalen. Hij was daarvoor echter niet naar de eigenaar gegaan om de sleutel te halen, hij had zelf een sleutel, die toe vallig op het slot paste. Dus eigenlijk bent u met een valse sleutel binnengedrongen, constateerde de officier van Justitie. Ik zag geen andere mogelijkheid, antwoordde de fabrikant. De straf viel in dit uitzon derlijke geval nogal mee, want conform de eis werd de fabrikant veroordeeld tot f 10 boets subs, twee dagen. NACHTDIENST APOTHEKEN Apotheek Van Driesum, Mare 110, tel. 20406, en de Zuider-apotheek, Lammen- schansweg 4, tel. 23553. Ir Lem in Leiden terug Ir D. IJ. Lem, adjunct-directeur van Gemeentewerken te Leiden, is, na een verblijf van drie en een halve maand in Joego-Slavië, in Leiden teruggekeerd. I Hij had in den vreemde tot taak bepaalde autoriteiten van bouwkundige voorlich ting te dienen. Zijn werk op het stadhuis heeft de heer Lem reeds hervat. Het is hem niet toegestaan de resultaten van zijn bezoek aan de openbaarheid prijs te Arbitrage in laatste weken Over enkele weken zal het jaar 1951 tot het verleden behoren. Dit betekent niet alleen, dat dan een nieuw jaar zijn intrede zal doen. Het betekent ook, dat op dat ogenblik dr C. P. van Nes, de directeur van de Annakliniek te Leiden, niet meer als zodanig aldaar werkzaam zal zijn. Hoewel wij het zeer wensten, konden wij de juiste redenen tot dit ontslag, dat alom beroering heeft doen ontstaan, niet mededelen, aangezien het bestuur der Vereniging voor Misvormden (tevens van de Annakliniek) het niet nodig achtte, hierover nadere inlichtingen aan de pers en dus ook aan het publiek te verstrekken. Wij hebben dit ten zeerste betreurd, omdat niet alleen het ontslag van iemand als dr Van Nes, wiens kundigheid in binnen- en buiten land bekendheid geniet, verbazing teleurstelling heeft gewekt, maar boven dien omdat op onze redactietafel van ve le zijden brieven komen om nadere in lichtingen. Wellicht zal het thans mogelijk zijn binnen afzienbare tijd wat meer licht op deze zaak te laten schijnen, aange zien een comité van patiënten en oud patiënten van dr Van Nes zich tot voor- noemd bestuur gewend heeft met het verzoek om een arbitraal onderzoek te doen instellen naar de controverse tus sen dit bestuur en dr Van Nes. In een telefonisch onderhoud, dat wij mochten hebben met de voorzitter van dit bestuur, prof. dr L. J. van Holk, werd ons medegedeeld, dat het 't bestuur inderdaad zoals in de brief van dit comité aan het bestuur stond; zie ons blad var. Maandag noch officieel noch officieus bekend was, dat bij de patiën ten of anderen het verlangen leefde om naar de oorzaken en de aard van het conflict een arbitraal onderzoek te doen plaats hebben. Prof. Van Holk zei ons A.N.W.B. viaagt: Beplanting snoeien op Zoeterwoudseweg Het is de Toeristenbond A.N.W.B. ge bleken, dat het verkeer op de Zoeter- 'oudseweg te Leiden binder ondervindt an de beplanting, die in de binnenzijde in de bocht, nabjj de Constructiewerk plaatsen, het uitzicht beneemt. De bond heeft de gemeente Leiden dan ook zocht deze gevaarlijke beplanting in te snoeien. voorts, dat hij de brief van het comité Donderdag a.s. in de bestuursvergadering ter sprake zal brengen, hoewel hij per soonlijk hier weinig heil in ziet. Dat, noch officieel noch officieus, het bestuur bekend was met het verlangen van velen in den lande naar klaarheid in deze zaak, komt ons nochtans merk waardig voor. Immers: reeds op 28 Augus tus vorig jaar, zo deelde een der leden van het comité, ir H. Rusting in Den Haag, ons gisteren mede, sprak het mité in een schrijven aan het bestuur der vereniging zijn ongerustheid uit oi het naderend ontslag van dr Van Nes verzocht het om een onderhoud met het bestuur, op welk schrijven het bestuur antwoordde, dat het hiervoor geen ter men aanwezig achtte. Ook is hierna een persoonlijk bezoek bij prof. Van Holk gevolgd, dat evenmin resultaten af wierp. Voorts lykt het ons onwaarschijnlijk, dat de ingezonden stukken in de kran ten van de laatste tijd aan de aandacht van het bestuur der vereniging ontgaan kunnen zijn, en ten slotte verwijzen wij naar het schrijven van de Invalidenbond (ons blad van 21 November), waarin toch wel duidelijke taal in deze gespro ken werd en dat onmogelijk aan de aan-i dacht van het bestuur of van de leden ontsnapt kan zijn. Hoe het ook zij: morgen zal de brief van het comité van patiënten en oud-patiënten ter sprake komen op de bestuursvergadering, en van harte hopen wij, dat in deze zo belangrijke aangele genheid eindelijk wat meer klaarheid komt. Wij zeggen: klaarheid, omdat wij hopen en verwachten, dat aan de resul taten na dit onderzoek publiciteit gegeven zal worden. Wy menen dat de patiënten, de oud-patiënten en ook de toekomstige patiënten van dr Van Nes èn van de Annakliniek daar wel min of meer een moreel recht op mogen laten gelden. tochishetzo uhebtgelezendatdeprijsvankrantenpapier met33 Tc zalstijgenhetzaliederzondermeer duidelijkzijnwatditvoordetoekomstbete kentheiuiterlijkvandekrantzalgeheelwor dengewijzigdomdathettochaldurepapierda neentekostbaarmateriaalisgewordenomo okmaaréénstukjeonbedrukttelatenengeen witteruimtemeertussendewoordengeenle estekensgeenhoofdlettersalseerstejourna listinnederlandgeefikhierbijeenkleineproe vevanhettoekomstigeaanzienvandekrant uzultstraksnietmeerkunnenzeggenerstaat vanavondweernietsinzoalsunudikwyls doetwaarbijudanzeeronbillijkvergeeter aantoetevoegenwatmijinteresseertuzult verplichtzijndekranttespellenwatdered actietocheenzekerevoldoeningzalgevenik hebnogeengoedetipvooruhoeuhetbesttew erkkuntgaanubegintdewoordenmetpotlood streepjestescheidenalsuhetheelgoedwilt doenzetuooknogleestekensditkanzelfseen dolvermakelijkfamiliespelletjewordendaar nakuntuopuwgemakdekrantgaanlezenwa a rsch jj 1 y kzultuerzodagennachtmeeintou wzijndepuzzleredacteurkanweluitscheide nmetzijnpuzzlerubriekwantdehelekrantz aleenpuzzlewordendachtuooknietmaarikv oormijgeloofdatdeopticiensendeoogartsen eengoudentijdtegemoetgaannuikgunhetze bestlevenenlatenlevenismijndevieszomoes tiedereeneroverdenkendanzouterindewere ldheelwatbeteraantoezijnmochtuvanoord eelzijndatinditstukjenogmeeiTuimtehad kunnenwordenbespaarddanzegtuhetmaar aandehoofdredacteurdankandieerzijnhoof doverbrekenalshijhettenminstenietverliest wanthetvaltnietmeezodekranttelezenmaar ooknietomallesachtermekaartteschryven morgenzalhetuooknietduidelykzijn! (Ontleend aan het Nieuwsblad van het Noorden). Hoogleraren werden herdacht In een vergadering van de afdeling Letterkunde der Kon. Akademie van Wetenschappen heeft prof. mr J. C. van Oven uit Leiden zyn overleden collega in het Romeins recht te Utrecht, prof. dr J. Ch. Naber, herdacht. Prof. Naber stierf op 15 September 1950. In de bijeenkomst herdacht prof. dr A. de Buck oud-minis ter prof. dr G. van der Leeuw. De in 1928 gestorven bekende Leidse natuurkundige prof. dr H. A_ Lorentz werd te Parijs herdacht. Daar sprak Louis de Broglie in een plechtige zitting van de Academie van Wetenschappen als per manente secretaris over Lorentz' leven en V.V.V. wordt ook alsnog bedacht Het Is B. en W. reeds thans nodig ge bleken, in de nog te behandelen ge meentebegroting voor 1952 enkele wijzi gingen aan te brengen. B. en W. leggen die wijzigingen thans reeds aan de raad opdat er bij de behandeling va begroting in de afdelingen rekening kan worden gehouden. Het betreft hier de subsidiëring van enkele kleuter schooltjes en van V.V.V. In de eerste plaats waren reeds eerder verzoeken om toekenning van subsidie enkele nog niet gesubsidieerde bij zondere kleuterscholen ingekomen en in handen van B. en W. gesteld om prae- advies. Namelijk van: Prinses Marijke- kleutersohool, Adr. Pauwstraat 1 (voor Leiden en Oegstgeest), kleuterschool in het voormalig Israëlietisch weeshuis, Mon- tessori-kleuterschool aan de Zoeter- woudsesingel, kleuterschool Noordeinde (Eerste Leidse Schoolvereniging), Oegstgeester kleuterschool Warmonder- W. merken op, dat geen van deze schooltjes geheel voldoet die de verordening stelt. Ook schijnt het niet waarschijnlijk, dat enige tijd aan die eisen zullen vol doen. Daarvoor moeten immers kostbare voorzieningen worden getroffen. Met uit zondering van het schooltje aan de War- mondenveg. waarvan de algemene toe stand geheel onvoldoende is, achten B. W. de situatie van de overige schooltjes niet zodanig, dat in de tegen woordige toestand niet kan worden be rust, mits dit niet insluit, dat zij op de normale wijze worden gesubsidieerd. Behalve het schooltje Warmonderweg 41 komen volgens B. en W. ook niet subsidie in aanmerking, zij het andere reden, de schooltjes Noordeinde 1 Montessori, die resp. circa 35 leerlingen tellen, waaronder nog enkele buitenleerlingen en kinderen beneden jaar. Nooit was het de bedoeling, zulke schooltjes te subsidiëren. W. willen enige subsidie ver lenen onder de volgende voorwaarden: 1. dat de leerkrachten in het bezit zyn van de vereiste bevoegdheid; 2. dat de kinderen minstens vier jaar oud zijn; 3. dat buitenleerlingen niet zonder machti ging van B. en W. worden toegelaten; 4. dat de scholen tenminste 50 leerlingen tellen. Gezien het feit, dat minder hoge eisen in de gebouwen warden gesteld, gelet op de ongunstige financiën der ge meente, lijkt het B. en W. nodig, dat de toe te kennen subsidie belangrijk lager ligt dan die aan de gewone kleuterscho len. De normale subsidie komt neer op ongeveer f70 per leerling en per jaar. Voor de onderhavige onderscholen stellen W. f30 voor. gefixeerd op een vast bedrag. De voor 1952 bestemde bedragen zou den dan zyn: voor de Prinses-Maryke- school f 1800 (na aftrek van te jonge kinderen en van buitenleerllngen), school Isr. Weeshuis f 2400. Niet voldoende, al- W., maar de besturen wisten by de stichting, dat ze niet op subsidie hoefden te rekenen. Hoe n' poetslap kan ontstaan De volgens B. en W. zo zeer nodige uitbreiding van de Montessori-kleuter- school Schuttersveld en de openbare kleuterschool Maresingel kan nog niet doorgaan. Ingekomen verzoeken om openbare kleuterscholen in het Haag- wegkwartier en in de Professoren- en Burgemeesterswyk zijn in handen van B. en W. gesteld om prae-advies. B. en W. willen een openbare kleuterschool stichten in het schoolgebouw Drie-Octo- berstraat-Duivenbodestraat. Dit zal een Montessorischooltje worden. Ook stellen B. en W. voor, over 1952 aan V.V.V subsidie te verlenen, en wel het dubbele van het bedrag, dat zij aan contributies en andere periodieke bij dragen ontvangt, tot een maximum van f 5.000, zulks onder voorwaarde, dat B. W. het recht krijgen tot aanwyzing in twee bestuursleden. De subsidie aan de stichting „Fonds voor aanleg, onderhoud en beheer van wandelparken" (Leidse Hout) wensen n W. te verhogen van f 4.000 tot f 10.000. Het college deelt ook nog mee,'dat de electrische toneelinstallatie van de Stadsgehoorzaal nog in 1951 zal worden verbeterd. Dat betekent een meevallertje voor 1952, want aanvankelijk was op de be groting 1952 hiervoor een post van f 2600 geraamd. Ook de verhoging van de gas- en electriciteitstarieven geeft een voor deel, zodat uiteindelijk een nadelig ver schil blijft van f 4380. Maar erg is, dat deze f 4380 van de post voor onvoor ziene uitgaven, die toch al zo laag is, nog af moet. De iilm Mira In het Casino-theater gaf de filmstudie kring van K. en O. gisteravond zijn derde voorstelling. De Indiase film Mira (Mee- ra) werd vertoona. Ter gelegenheid van een voorstelling voor het Leids Acade misch Kunstcentrum werd deze film reeds in ons blad besproken. Het verhaal van de geheel door Hindoes gespeelde rolprent is gebaseerd op de levensge schiedenis van de prinses van Marta (Jodphur), die huwde met de vorst van Marwar, maar die haar vorstelijke staat verliet om priesteres te worden in dienst van Krishna. Schilderij van ds D. A. v. d. Bosch De Haagse schilder George Claas- sen heeft van dr Dirk Arie van den Bosch, de bekende Haagse Hervormde predikant, die in het concentratiekamp Amersfoort om het leven kwam, een groot schil derij gemaakt. De schilder werd tot dit werk geïnspireerd door een boek, dat een dochter van deze predikant over haar vader heeft geschreven. Het portret werd ge maakt naar de foto in dit boek. De heer Claassen is van plan om het binnenkort te exposeren. Het stuk heeft nog geen bestemming. In elk geval zal het Chr. Militaire Tehuis te Den Haag, dat door ds Van den Bosch werd opgericht, een klei nere houtskoolschets ontvangen. De in Hazerswoude geboren pre dikant genoot ook in Leiden en omgeving grote bekendheid. De La-Tène-tijd in België Over dit onderwerp hield dr M. Mariën uit Brussel gisteravond een lezing in het Rijksmuseum van Oudheden. Omstreeks de Vilde eeuw voor tijdrekening, tijdens de Hallstatt-periode, blijken vele gewesten van België onder de heerschappij gekomen te zijn van een soort krijgsaristocratie, gewapend met zeer lange ijzeren slagzwaarden. In hoe verre de hoofden der stammen, die later, tijdens de La-Tène-periode, van de Vde tot de Ilde eeuw België bevolkten, de nazaten dezer Hallstattkrijgers wa blijft een open vraag. Dank zij het chaelogisch materiaal uit nederzettingen en graven, kan voor de vroege La-Tène- tijd een aantal volksgroepen in België, ten Westen van de Maas omlijnd worden, die sterk onder invloed stonden van dt stammen der Marne-kultuur. Niet alleen in Henegouwen doch ook in Brabant, in Vlaanderen, in Haspengouw, en zelfs in de Kempen kunnen sporen van volks groepen vastgesteld worden. Oostwaarts van de Maas schijnt de invloed vooral uit de Moezelstreek te zijn gekomen. Toen rond 150 voor onze tijdrekening olkeren van over de Rijn ln Marne- en Seinestreek binnenstroomden om er door vermenging met de achtergeblevenen de Belgen te vormen, drongen tegelijkertijd verwante stammen in België binnen. Zonder twijfel bleven velen der oudere stammen ter plaatse. Ze verweerden brachten rond het einde der eeuw de Kimbren en Teutonen heel wat beroering in Gallië. In België waren de Atuatlci hun afstammelingen. Archaeologische sporen van de Belgen zijn in België zeldzaam. Drie Leidse politie mannen met pensioen Binnenkort hopen weer drie leden va de Leidse politie afscheid te nemen we gens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd. Het zyn de heren J. Gort. B. Zwienink en G. C. van Hoeijen. De eerste twee worden gepensionneerd per 1 Januari en de heer Van Hoeiji zal op 1 Februari de dienst verlaten. De heer Gort kwam op 1 November 1919 als agent in dienst van de politie alhier. Op 1 Januari 1946 werd hij be vorderd tot hoofdagent en op 1 Februari 1947 tot brigadier. Ook de heren Zwie nink en Van Hoeijen werden in Nov> ber 1919 als agent in de dienst opgeno men. De eerste werd op 1 Februari 1947 bevorderd tot hoofdagent en de heer Van Hoeijen op die datum tot brigadier. De heer Gort heeft reeds de leeftijd van 55 jaar bereikt en de heren Zwienink en Van Hoeijen hopen resp. in deze maand zich of werden onderworpn. Ten 6lotte'en in Januari 55 jaar te worden- Studie indologie niet meer in Leiden Indonesische studenten terug naar hun land De jongelui, die op kosten van de Indonesische regering in Leiden indologie studeren, moeten hun studie afbreken, zo heeft deze regering bepaald. Indonesië tracht op deze wyze deviezen te sparen. Onder deze maatregel vallen die stu denten. die vóór September 1952 hun studie nog niét zullen hebben voltooid. Zij zullen de studie voortzetten aan de universiteit van Djokja. Dit besluit zou ook in verband kunnen worden gebracht met het bezwaar van enkele Indonesische autoriteiten tegen de „koloniale sfeer" ln de Leidse indologische faculteit. Vergadering van textiel- detaillisten uitgesteld De vergadering van de drie vakbonden van textiel-detaillisten te Leiden en omstreken voor morgenavond is verzet op 18 December. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Jacoba M R, d v L Neute boom en J M R Waanders; Maria B V. d v M P Kuipers en A G M Meijer; Antho- nius E M. z v E Rietbergen en C M Overweel; Alida M. d v F Redel en A M de Jong; Cornelia M C M. d v Th J Hoogeveen en M J Broeders. OVERLEDEN: G H van Went, man, 69 jr; E A A Barrink, man, 42 jr; M Key. man. 61 jr. GEHUWD: P S Kraemer en H Pannen, tier; F van Baardewijk en M H C T-anr Zaak Bertha Hertogh in Februari weer aan de orde Gelyk reeds eerder gemeld is namen* de partij Mansoer Adabi bij het gerechts, hof te Singapore het verzoek Ingediend, de rechterlijke uitspraak, waarbij het huwelijk met Bertha Hertogh nietig werd verklaard, bij de Britse kroonraad ter vernietiging te mogen voordragen. Het gerechtshof te Singapore heeft thans be- sloten, de behandeling van dit verzoek "it te stellen tot Februari 1952 Jhr L. M. de Brauw heeft dezer dagen zijn geloofsbrieven als Ned. gezant in Nieuw-Zeeland aan de gouverneur- generaal te Wellington aangeboden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 3