Een vurig Egypte zonder „vleespotten" Minister is te optimistisch over Woningbouw ARdTisiroOP Kleine zelfstandigen tonen weinig animo voor kinderbijslag Sociaal beleid niet ten koste van gezonde financiën =23 Ok roil zekerheid ft O Ckefariiae A WOENSDAG 12 DECEMBER „De rompslomp niet waard" Ouden van dagen krijgen geen uitkering ineens Loonpolitiek weer gedeeltelijk in handen van het bedrijfsleven (Van onze Parlementsredacteur) HET LOONBELEID is door minis ter Joekes gistermiddag in de Tweede Kamer, bij de behandeling van de begroting van Sociale Zaken uitvoerig besproken. Evenals uit de rpOEN de moeilijkheden in Egypte be gonnen. en er doden en gewonden vielen, hield menigeen rekening met een formeel conflict EngelandEgypte Maar, toen de Suez Kanaalzone zich voorlopig slechts voordeed als een terrein, waar een deel van de „koude oorlog" tussen Britten en Egyptenaren werd afgespeeld, af en toe hittiger door incidenten plaatselijke gevechten, verwierp men beangstigende gedachte aan een formeel conflict, dat door de wapens zou worden beslecht. Voor deze gedachtengang zijn inderdaad gronden aanwezig, maar men bedenke, dat het al dan niet uitbreken van oorlog tussen Engeland en Egypte, afhankelijk is van factoren, welke in nauw verband staan met de gehele, in ternationale toestand. In de eerste plaats met de golfbeweging in de verhouding OostWest, dus die van het Sowjetblok tegenover Amerika met de Pactpartners. Het is moeilijk te bepalen, of deze curve tenslotte zal uitschieten in direct oor logsgevaar of na hoogtepunten en dalin gen. met geleidelijke vermindering der spanningen, op vrede zal uitlopen. Nog dezer dagen heeft Churchill het directe oorlogsgevaar verminderd geacht, terwijl ten onzent, minister Staf dit oordeel geenszins onderschreef. Oorlog tussen Engeland en Egypte hangt af van de gehele verhouding AziëEuropa, hangt samen met de, nog geenszins vaststaande ontwikkeling te Pan Moen Djon, met de situatie in Perzië, Malakka, Indo-China, overal waar de uitbreiding van commu nistische terreur door het Westen be streden moet worden. Zo de Russen de moeilijkheden niet uitlokken, wakkeren z\i ze dan toch aan in het Nabije en Midden-Oosten, ja, in geheel Azië. Tegen over één Korea, waar het accoord over een bestand onzeker blijft, zoals ook op de spoedconlerentie van Truman met zijn chefs van staven te Washington gebleken is, staan diverse andere brandpunten, waartoe ook Egypte behoort. Men heeft in ons blad kunnen lezen, dat de regering te Cairo overweegt, de diplomatieke betrekkingen met Engeland te verbreken. Zulks werd echter later door de Amerikaanse ambasade te Cairo in twijfel getrokken. In ieder geval 't Verklaard» uitzicht beslissing hierover vandaag gevallen zijn. Het is een dreigement, hetwelk wijst op een verscherping der situatie, maar waaraan men toch ook weer geen over dreven betekenis moet hechten. Eer ge lijkt het op een felle windstoot bij de, reeds lang durende, internationale storm. Een afbreken der diplomatieke betrek kingen zou ook de Ver. Staten in een moeilijke positie brengen, waar immers Amerika zich inzake Egypte geheel ach ter Engeland heeft gesteld. Gaan wij de gang van zaken nog kort na. Egypte begon met de eenzijdige opzegging van het verdrag met Engeland, dat nof rechtskracht had tot 1956. Ko ning Faroek forceerde de toestand door zichzelf te proclameren tot Koning van de Soedan. Het optreden van Egypte viel te kwalificeren als een soort „chantage", aangezien de internationale situatie geen Brits gewapend ingrijpen in de Suezzone mogelijk maakte. Dit was de grote ver gissing van Cairo, want niet slechts, dat de Engelsen zich verweerden, maar ge steund werden door Amerika omdat de strategie ten aanzien van het Nabije Oosten op het spel stond. Egypte de deel te nemen aan het voorgestelde defensiecommando voor het Nabije Oos ten, ofschoon het zelf over geen defen sieve macht van betekenis beschikt. Amerika en Engeland hebben zich toen met het zelfde verzoek gericht tot Tur kije, andere landen van de Arabische Liga, waartoe ook Egypte behoort en Is rael. Blijkbaar poogt men Cairo duidelijk te maken, dat Egypte niet langer de essen tiële factor is by de defensie van het Nabye Oosten en men aan deelname van Turkije, dat dan indirect in Pactverband zou komen te staan, meer waarde hecht. Niet voor niets ook wil men Italië een militair gunstiger positie verlenen, het geen er toe bijdraagt, dat practisch de Middellandse Zeekust in handen is van de Pactpartners. In dit gebied dreigt het gevaar, mocht een internationaal con flict uitbreken, thans moer aan de Noor delijke en Oostelijke kant. Het Westen zal moeten afwachten, hoe uiteindelijk de landen der Arabische Liga zich wensen te verhouden tegenover de Westerse de fensie-organisatie. Aanleiding tot verscherping van het conflict tussen Engeland en Egypte was o.a. gelegen in het aanleggen van een weg naar de drinkwaterinstallatie te Suez, waar ondanks het Egyptische ver zet, de Engelse troepen een obstakel van 75 hutten opruimden. Verleden week hebben zich in de Suezzone ernstige bot singen voorgedaan, waarbij zestien Egyp tenaren werden gedood en 68 gewond. Beide partijen geven elkaar de schuld. Intussen gaat Engeland voort de Suez Kanaalzone terdege te versterken, het geen handen vol geld kost en de jongste uitlatingen van Churchill wijzen op de precaire financieel-economische situatie van Groot-Brittannië. Aan de andere kant gaat ook de economische positie van Egypte met sprongen achteruit. Een grote massa Egyptische arbeiders, niet meer willende werken voor de Britten, is aan werkloosheid pr(js gegeven. Sancties van de ene partij worden met sancties van de andere partij beantwoord. Egypte heeft nu het Britse personeel in regeringsdienst ontslagen. Tegelijkertijd protesteert Cairo bij de Ver Naties. Men kan moeilijk zijn ogen sluiten voor het feit, dat in de Suez Kanaalzone het ge vaar langzaam nader sluipt, hetgeen, ge zien de onverzoenlijkheid van partijen, en Rusland als Amerika's grote tegenspeler, een bedreiging betekent van de vrede, zelfs al wordt te Pan Moen Djon een ac toord bereikt. Kamer reeds was gebleken, meende ook de minister, dat een geleide loon politiek niet meer gemist kan wor den. Er was geklaagd over nivellering van de lonen en er was meer vrijheid voor het bedrijfsleven gevraagd. Minister Joekes wees er op, dat het college van ryksbemlddelaars ook reeds telkens diepgaand overleg met het bedrijfsleven pleegt bij de vaststelling der lonen. Daarnaast maak de commissie. Berger een diepgaande studie van probleem van het zoeken naar systeem van tariefionen. De vraag, of een deel van het loon- beleid kan overgaan naar organen van het bedrijfsleven is op het ogenblik bij de Sociaal-Economische Raad in studie. In ieder geval zal het echter zo moeten blijven, dat de regering de algemene lijnen vaststelt. Er wordt reeds gestreefd naar grotere spreiding van de lonen. In een aantal industrieën is het verschil tus sen de lonen van geschoolde en onge schoolde arbeiders 60 pet. „Loonrondje" niet verplicht Evenals h(j reeds eerder had gedaan, in antwoord op mondelinge vragen van de heer Suurhoff (Arb.), verklaarde de bewindsman, dat er geen reden is, het jongste „loonrondje" verplicht te stellen. De regering mende, dat er feitelijk hele maal geen reden was voor deze com pensatie, maar omdat de Stichting van de Arbeid er op had aangedrongen, had zij wel toestemming tot uitkering willen verlenen. De minister herhaalde, dat de verplichting niet kon worden opgelegd, omdat niet gesproken kan worden van een duurzame overschrijding van de 5 pet consumptiebeperking. Vroeger in de middag had de heer Suurhoff (Arb.) reeds met een motie gedreigd, waarin hy ook voor ouden van dagen, die uitkering ingevolge de noodwet-Drees ontvangen, een „loonrondje" zou eisen. Niet voor de oudjes Minister Joekes voelde hiervoor niets. Hij had twee argumenten. In de eerste plaats vond hij. dat de administratieve rompslomp de kleine bedragen, waarom het ging, niet waard was, terwyl er voorts een afzonderlijke wettelijke regeling tot stand zou moeten komen. In de tweede plaats stelde hij, dat bij de laatste loon- ronde van 5 pet aan de ouden van dagen en verhoging aan uitkering Is gegeven, die hoger was dan 5 pet. M.a.w.: die ouden van dagen hebben al meer ge kregen, dan waarop zij toentertijd, zuiver formeel genomen, recht hadden. Een deel van deze ministeriële bezwaren richt zich ook tegen het verzoek, de sociale rente trekkers in het „loonrondje" te laten Over al deze zaken liggen er trom al drie moties, ingediend door de heer Gortzak (Comm.). In de eerste vraagt hij, de uitkering van 11 pet van het weekloon verplicht te stellen, in de beide anderen vraagt hij, ook een extra-uitkering te geven aan ouden van dagen, resp. sociale rentetrekkers. Ongerustheid in Tweede Kamer Particuliere bouw moet meer dan tot nu toe worden bevorderd (Van onze Parlementsredacteur) DE TWEEDE KAMER is gisteravond begonnen met de behandeling van de begroting van Wederopbouw en Volkshuisvesting. Hierbij werd St Joris met de draak ten tonele gevoerd door de heer Ritmeester (VVD) minister In 't Veld draagt de naam Jori9 terwijl de heer Van der Feltz (CH) de hoop van de bewindsman, dat de bouwkosten zullen dalen, een fopspeen noemde. En de heer Algera (AR) bepleitte opheffing van de bouwstop, hetgeen hij met een nieuw woord als „ontstopping" omschreef. De laatste spreker was de heer Van Dis (S.G.P.). Toen hadden de weinige nog aanwezige Kamerleden het genoegen, de gehele S.G.P.-fractie op het podium ver enigd te zien: ds Zandt in.de voorzitters- stoel en zijn trouwe paladijn ir Van Dis achter de sprekerslessenaar. Algemeen was er ongerustheid ove ontwikkeling van de woningbouw, heer Stapelkamp (AR.) wees er echter op, dat er bij de minister in de gewissel de stukken van deze ongerustheid niets te bespeuren valt. De heer Van der Feltz (C.H.) meende, dat de woningbouw dreigt vast te lopen. Men kan wel de schuld geven aan Korea, maar de fouten liggen in feite op ander terrein. Ook de heren Van Vliet (K.V.P.), Ritmeester (V.V.D.) en Van Dis (S.G.P.) waren niet zo erg gerust over de gang van zaken. Vrijwel alle fracties, behalve de socialistische, waren het er over eens, dat meer gedaan moest worden ter bevordering van de particuliere wo ningbouw. De premieregeling moet worden verbeterd. Alleen de heer De Loor (Arb.), die zijn fractiegenoot Ten Hagen moest ver gen. omdat deze reeds enige maanden bedlegerig is, was van een ander oordeel: meer woningwetwoningen en minder particuliere bouw. omdat de particuliere bouw zich niet bezig houdt met woningen met een lage huur. Verder is het pleit gevoerd voor zgn. „eigen huisje". Ook daar was heer De Loor niet zo'n groot voorstander van. Dat geeft maar binding aan eer paalde plaats, terwijl misschien elders werk voor het opscheppen ligt. Huurverhoging Een van de meest brandende vraag stukken is wel het huurprobleem. De mi nister en de regering weten er geen raad mee, concludeerde de heer Stapelkamp (A.R.); en de heer Van der Feltz (C.H.l was van oordeel, dat het feit, dat de huren niet eerder en niet verder zijn verhoogd een onrecht jegens de verhuur ders is. Ook de heer Van Vliet (KVP) achtte een grondige wijziging van het huurbeleid noodzakelijk. Hij vroeg 's ministers oordeel over een alge mene huurverhoging, met als com plement een stijging van de lonen met enkele procenten. De heer Ritmeester (V.V.D.) drong aar op een economisch verantwoord huurbe leid, waarmee de regering zich spoedig moet bezighouden. De heer Van Vliet vond de wijze, waarop de regering zich met dit vraagstuk bezighoudt, veel te omslachtig: er moet een veelzijdig sai gestelde commissie komen, die het huren- probleem bestudeert. Geheel anders redeneerde echter de heer De Loor (Arb.): Wie om een ec misch verantwoorde huur vraagt, bekijkt de zaak veel te veel uit de economische hoek. Dat kan pas, wanneer het alge meen economisch beeld zodanig is. dat wij ons die weelde kunnen veroorloven. Daar zijn we nog lang niet aan toe en zolang is het huurprobleem niet in de eerste plaats een economisch, doch een sociaal probleem. Verdeling van leningen De heer Algera (A.R.) maakte verschil lende opmerkingen over de financiering. Hij verzette zich hardnekkig tegen het uitschrijven van een premielening, wilde nadere inlichtingen over de verdeling van de gelden, beschikbaar gesteld door de zgn. institutionele beleggers, en be zwoer de bewindsman, bij deze verdeling geen rekening te houden met de zgn. burgerzinleningen. Wat die burgerzinlening betreft, de heer De Loor (Arb.) voelde ook daar voor eigenlijk niet zo heel veel. Als de minister een socialistisch beleid kunnen voeren maar dat kan hij niet, omdat hij nu eenmaal gebonden is aan het „compromis" dan zou de juiste wijze van financiering bestaan uit van overheidswege leiden van de parti culiere Investeringen naar de sector, die het meest kapitaalbehoevend is, die de woningbouw. Melden wij ten slotte nog, dat de heer Mol (K.V.P.) een lans brak voor uitbrei ding van het bouwvolume voor de zie kenhuizen cn de heer Algera (A.R.) voor uitbreiding van de mogelijkheid van kerkbouw. Vanavond wordt het debat voortgezet Voor emigranten Klacht over deviezen in onderzoek Ondanks extra-schepen nog veel vliegtuigen nodig (Van onze Parlementsredacteur) Uitvoerig heeft minister Joekes gister middag in de Tweede Kamer, bij de be handeling van de begroting van Sociale Zaken gesproken over emigratie. Hy roemde de resultaten van de conferentie te Brussel, waartoe van Amerikaanse zijde het initiatief was genomen. De noodzaak van emigratie blijkt wel uit het feit, dat na de oorlog het bevolkings aantal met ruim een millioen is toege- >men (van 9.2 op 10.3 millioen). Ook wanneer, als resultaat van de Brusselse conferentie, meer scheepsruim oor (versterkte) emigratie beschik baar komt, zal er in 1952 in vrij ruime mate gebruik gemaakt moeten worden in vervoer door de lucht. Voor 1952 staat er een post op de be groting voor subsidie aan de particuliere emigratie-organisaties. Ook over 1951 zal subsidie worden toegekend. Binnen kort wordt hiervoor een suppletoire be groting Ingediend. Er was geklaagd over de wel zeer beperkende deviezenmaatregelen voor emigranten. De minister wilde dit nog wel eens nader bekijken, maar veel hoop gaf hij niet. De heer Welter had in het bijzonder gepleit voor agrarische emigratie in ko- lonieverband naar enige Zuid-Ameri kaanse staten. H(j wilde daartoe stich tingen in het leven roepen voor de aan koop van grond. Het rijk zou deze stich tingen van middelen (f 30 millioen), rentedragend en geheel af te lossen, moeten voorzien, ten laste van de buiten gewone dienst. Minister Joekes meende, dat wij ook wat betreft de buitengewone dienst met moeilijkheden te kampen hebben, doch hij wilde onderzoeken, of de idee van de heer Weiter voor ver wezenlijking vatbaar is. Rapport bezitsspreiding wordt gepubliceerd De commissie-Cobbenhagen, die reeds jaren doktert aan het vraagstuk van de bezitspreiding, heeft een rapport opge steld over de kwestie van de winstdeling. Dit rappoi-t zal gepubliceerd worden, zo bleek uit een mededeling, die minister' Joekes gisteren deed bij de behandeling van de begroting van Sociale Zaken. (Advertentie) Als andere middelen gefaald hebben Uw hoest minder benauwd te maken, neem dan Minister Beel hernieuwt kennismaking (Van onze parlementsredacteur) Minister Beel, die thans weer het de partement van Binnenlandse Zaken be heert al huist hij niet in het bekende „torentje", dat door minister Teulings is bezet heeft vandaag zijn kennismaking met een (zeer belangrijk) deel van de Tweede Kamer hernieuwd. In gezelschap van minister-president dr Drees zou hij vanmiddag om 6 uur in het gebouw van de Tweede Kamer een bijeenkomst heb ben met de verschillende fractieleiders. Van het eri van School en Kei Beioepingsweik Ned. Herv. Kerk Aangenomen: naar Winkel cand. C. Petri te Amsterdam. Bedankt: voor Kampen (vac.-H. Hiensch) H. N. van Hensbergen te Schalkwijk. Geref. Kerken Beroepen: te Tuindorp-Oostzaan en te Lekkerkerk cand. J. Heule te Bloemen- daal. Bedankt: voor Urk L. J. Boeijinga te Fijnaart. Geref. Gemeenten Beroepen: te Den Haag J. W. Kersten te Genemuiden. Chr. Geref. Kerken Bedankt: voor Hilversum (2e pred.pl.), A. Hilbers te Oud-Beijerland. Nederlandse predikanten naar Canada Om besprekingen te voeren met pre dikanten in de Geref. Kerken, die een eventueel beroep naar Canada in over weging zouden willen nemen, zal ds J. Rook, predikant van de Chr. Ref. Church in Sarnia (Canada) in het voorjaar van 1952 ons land bezoeken. Definitieve regeling gereed Vermoedelijk slechts f 3 millioen nodig, terwijl j 10 millioen was geraamd (Van onze Parlementsredacteur) ER IS EEN voorontwerp gereed voor een definitieve regeling van de kinderbijslag voor zelfstandigen. Binnenkort gaat het om advies naar de Sociaal-Economische Raad, verklaarde minister Joekes gistermiddag in de Tweede Kamer. De minister gaf voorts enkele cijfers over de uitvoering van de noodregeling voor deze kinderbijslag. Hieruit bleek, dat er maar bitter weinig belangstelling voor i: Herbouw St Laurenskerl kan beginnen Voor de herbouw van de in 1940 woeste St Laurenskerk te Rotterdai het pad geëffend. Het Onderwijs heeft de kerkelijke geme voorstellen gedaan voor de financiei welke een goede kans van slagen Men heeft ook goede hoop op spoedige oplossing door B. en W. va silicose-kwestie, die de restauratie de toren met zandsteen in de weg i Ds K. van Anken ernstig ziek Ds K van Anken, emeritus predil van de Geref. kerk van Delft, is ere ziek. Zijn toestand geeft reden tot zorgdheid. Culturele ontmoeting van studenten in Delft De jaarlijkse Interacademiale cultu ontmoeting van de studentenorganisa zal morgen en Vrijdag in Delft wo gehouden. Na een openingswoord prof. dr M. J. Duyvesteyn wordt afwisselend programma van p: poëzie en muziek uitgevoerd. Een h viyttentoonstelling en wedstrijden in houden van toespraken zijn er mede erbonden, alsook de opvoering van toneelstuk van J. B. Priestly. Landbouwattaché in Brazilië Wageningen gepromoveerd De Nederlandse landbouwattaché Rio de Janeiro, ir H. Meijer, is Toen de noodregeling werd aangeno men, werd het benodigde bedrag geraamd op ruim f 10 millioen per jaar. En wat heeft de praktijk te zien gegeven? Er zijn 18205 aanvragen ingediend. Hiervan zijn er 3565 afgewezen of ingetrokken. Van de overgebleven 14640 zijn in 8156 geval len kinderbijslagboekjes uitgereikt, ter wijl de rest nog in behandeling is. Wat afgewerkt is, heeft betrekking op 17481 Minister Joekes in Tweede Kamer: Voor definitieve ouderdomsvoorziening nog geen tijd gevonden... (Van onze Parlementsredacleur). J^EN KRACHTIG sociaal beleid is inderdaad nodig. De toestand is in Nederland niet ideaal, doch in een reeks van jaren is er toch wel iets verricht, dat tot dankbaarheid moet stemmen. Een krachtig sociaal beleid is echter alleen mogelijk, wan neer de economische toestand dit dragen kan. Het mag nimmer ge voerd worden ten koste van een ge zond financieel bestel. Dit verklaarde minister Joekes gister middag in de Tweede Kamer, toen hy de negentien sprekers over de begroting var Sociale Zaken en Volksgezondheid be antwoordde. Met het antwoord van de minister is de belichting van de proble men van de zijde der regering nog niet afgelopen: vanmiddag werd het debat voortgezet door staatssecretaris mr dr Van Rhijn. Van sommige zijden was op de windsman critiek uitgeoefend, omdat nog steeds geen definitieve ouderdoms voorziening is en het met de invalidi- teitsrente ook maarsukkelen blijft. De minister verweerde zich hiertegen maar zwak, zo in de trant van: er is op So ciale Zaken zoveel te doen en er moeten zo ontzaglijk veel adviezen worden ge vraagd, dat het werkelijk onmogelijk is gebleken, met een wetsontwerp te komen, Werkgelegenheid geremd Een van de kernproblemen van de laatste jaren is geweest de zorg voor de betalingsbalans. Dit heeft moeten leiden tot consumptiebeperking en investerings beperking. Het is, aldus de bewindsman, niet te ontgaan, dat deze een remmende werking hebben op de werkgelegenheid. Wat het zwaarst was moest echter het zwaarst wegen. Een gezonde betalings balans is nu eenmaal onmisbaar voor gezond financieel bestel en een ge zond- -financieelbestel- is voorwaarde voor een. goede sociale politiek. Reeds in 1949 is een interdepartemen tale commissie voor de werkgelegenheid ingesteld. Daarop Is gevolgd, in Septem ber 1950 een coördinatie-orgaan voor de uitvoering van openbare werken. De in terdepartementale commissie heeft een wijziging van de onteigeningswet voor bereid, die beoogt de onteigeningsproce dure te versnellen met het oog op het uitvoeren van openbare werken. Dit wetsontwerp is nu bij de Raad van State en zal dus eerlang bij de Kamer worden Ingediend. kinderen. De kosten, die gemoeid zijn met de reeds afgewerkte uitkeringen, be dragen f millioen. Wanneer alles is afgewerkt, zullei. de kosten misschien f 3 millioen bedragen. Wanneer men dit bedrag van f 3 mil lioen stelt tegenover de verwachting, dat er f 10 millioen mee gemoeid zouden zijn, komt men tot de conclusie, dat er maar zeer weinig animo voor de noodregeling bestaat. Min. Joekes meende, dit te te., wijten aan het feit, dat veel kleine zelfstandigen nog niet op de hoogte zijn van de mogelijkheid kinderbijslag te krij gen. Wij voor ons houden ons liever aar een andere verklaring: de regeling gaat uit van de verzorgingsgedachte, de zelf standigen krijgen een aalmoes van df staat. En om die te aanvaarden zijn zij toch nog te „zelfstandig". Deze ontwik keling is reeds voorspeld bij de behande ling van de noodregeling. Toen is reeds gezegd, dat het vraagstuk, althans ii vorm, waarin de regering het goot, bij de zelfstandtgpJL-*16^111^' niet leeft- Door het ^everï VanJ uitvoerig cijfermateriaal heeft-ministei—Joekes in feite de-misluk king van de regeringspolitiek op dit pun erkend, al gaf hij er een euphemistische uitleg aan. (Advertentie) Het lied der aetheraolven DECEMBER 1951 HILVERSUM 1. 402 m. KRO: 7 00 Nieuws 7.15 Morgengebed 7 30 Zendersluiting 9.00 Ni 9.35 iws 9.10 Vo< i Schoolradio NCR 10.30 Morgendier 10.00 Gewijd) KRO: 1100 Voor de zieken 11.45 Gram 12.03 Gram 12 15 Orkestconcert 12 55 Zonnewijzer 1.00 Nieuws 1.20 Gram 1.35 Amusementsmu ziek NCRV: 2.00 Promenade orkest en solist 2 45 Voor de vrouw 3.15 Piano-kwartet 3.55 Gram 4.00 Bijbellezing 4 30 Zendersluiting 6.00 Nieuws 6.15 Jeugdjournaal 6.40 „Op de stelling" 6.50 Leger des Heils- ivrager allerl' lard Radlokra .20 Verzoekprogramma it 8.00 Nieuws 8 10 Gevarieerd f 10.15 Buitenlands overzicht 1 3ram 10 45 Avondoverdenking 11.00 Niei II 15—12.00 Gramofoonmuziek. Snuif en wrijf Uw verkoudheid van neus. keel of borst weg met 10) Na kwartiertje „Zo, zo!" Vader keek ernstig. „Geef mijn fiets „Maak U niet ongerust. Er steekt niets ach- heeft, hem te helpen „Is dat diezelfde jongen, die jou eens gevraagd hier. U loopt U af te beulen voor mijn ter." domheid." Maar dat wou Flip niet. Hij was zelf even wel wat achter." dom. „Natuurlijk, dat kan voorkomen." Zo kwamen ze bij de handelaar die de band Vaders gezicht fronste. „Jij praat positie in Indie?" wel leeg, maar niet lek bevond. licht „Ja, die is het. Dat is waar ook. Daar zeg je „Dat zeggen alle jongelui. Maar later komt er wat. Dat is een idee." „Welzeker. Stuur hem naar Indië." „Dus jij bent er ook niet voor, dat die twee.." „Natuurlijk niet. Je hebt toch zeker wel iets K. JONKHEID Samen fietsten ze terug, ook door de stad, zeggenschap hebt in zulke dingen? tot het punt waar hun wegen scheidden. Drie dagen later ging Flip weer fietsen en nam dezelfde wegen. Maar hij zag alleen vreem den. Op kantoor was niemand, die over het geval sprak of er op zinspeelde. De volgende avond herhaalde Flip zijn tocht. En ditmaal met resultaat. Hij fietste haar ach terop en vroeg, of hij met haar mocht meerij den. „Zeker, U hindert mij niets." In de loop van het gesprek vroeg Flip: „Fietst U 's avonds dikwijls?" „Als het weer meewerkt, heb ik daarvoor mijn vaste avonden. Dinsdag en Vrijdag." Dat klonk bijna als een uitnodiging. Het ge volg was dan ook, dat meer gemeenschappelijke toertjes volgden op genoemde avonden. Dan praatten ze kalmpjes over allerlei dingen, maar Je denkt toch niet, dat jij alleen anders bespeurd!' en vechaal dat eindigt, als oorlog 1940 begint. Vader zei niets meer. Maar hij keek nog al tijd ernstig en bleef een tijd in gedachten, na dat Annie de kamer had verlaten. Een jongmens van nog geen twee en twintig toen een godsdienstig onderwerp ter sprake jaar. En nog helemaal geen positie. Zijn vader kwam, bleek haar overtuiging beter gefundeerd een aannemertje van weinig aanzien. Middel- dan de zijne. matig gezin. Niet veel toekomst. Dus dat ging Haar ouders hoorden van de tochtjes. Zo iets niet. Deze jongeman kon hij niet aanvaarden blijft niet lang verborgen. 't Was ook beneden zijn stand. Zulk oen schoon- Mijnheer Van Meerlekamp, procuratiehouder zoon paste niet bij zijn Zondagse hoge hoed. van de voorname Bank, sprak met zijn dochter. Maar als Annie er u~JO »'-* J „Wat hoor ik, Annie, fiets jij wel eens met zou wel over gaan! die Warre?" 'o Aimmic r.r. c paar keer gebeurd, 1 „Iets anders? Wat bedoel je?" „Dat Nico van dokter Oosterman niet vooi niemendal zo dikwijls hier komt schaken." „Zou je denken. „Vast en zeker." Een ogenblik stilte. Toen vervolgde mevrouw: „Hij studeert me dicijnen en volgend jaar is hij klaar." „Maar hij is minstens zes jaar ouder!" „Hindert niets. Juist iets voor Annie. Als het andersom was, zes jaar jonger. maar nu niet." „Ja, het is zo. Juist iets voor Annie. En een geschikte partij." De volgende dagen merkte Flip, dat de proc bijzonder vriendelijk was. Bij de eerstvolgende ontmoeting zei hij tot Annie: „Er heeft met mij nog niemand ovei ->nze fietstochten gesproken." „Met mij wel." „Wie?" „Mijn vader." „Zo?" Zij keek een beetje verwonderd over de toon van verbazing, waarop hij dat woord uitsprak. En Flip moest even nadenken. De proc wist had? Wat dan? Dat het! En hij was bijzonder vriendelijk! Drie dagen later kwam de jongste bediende s Avonds ^op de slaapkamer praatte hij met kamp vraagt, of U even bij hem komt." bij Flip met de boodschap: „Meneer Meerle- IWoiat vervolgd) 7.15 O) tiek 7.30 Zendersluiting 9.00 Nieuws Morgenwijding 9 25 Gram 9 30 De groe man 9.35 Gram 10.50 Voor de kleuters Radioscoop 11 45 „Tussen Sinterklaas Kerstmis", causerie 12.00 Dansorkest en listen 12.33 Planoduo 12 50 Financieel o richt 1.00 Nieuws 1.15 Mededelingen 1.20 1.55 ..U kunt 1 of r 5 Or gelspel 3.00 Voor de zieken 4.05 Hersengym nastiek 4.30 Zenderslultlng 6.00 Voor de Jeugd 6.40 Gram 6.55 Voor de kinde ren 7.00 Gesproken brief uit Lon Voor burger en militair 7 15 Operett 7 40 Ronde Tafel Parlement 8.00 Nie Actualiteiten 8 15 Radio Philharmor kest en solisten 9 30 „Honderd guldei spel 10.45 Gram 1100 Nieuws 11.15 Sport 11.3012 00 Gramofoonmuziek. ENGELAND. BBC Home Servlt 12.00 Gram 12 20 Voor de scholen 12 35 Pianorecital 1.00 Dansmuziek 120 Voor boeren 1.30 Voor de arbeiders 2 00 Niet 2 10 Mededelingen 2 20 Film 3.00 Dansmu: 340 Gram 4 10 Hoorspel 4.40 Orkestcom 5 45 Causerie 6.00 Voor de kinderen 7 00 Nieuws 7.15 Sport 7 20 Gevarieerde muziek 7.45 Voor de boeren 8 00 Hoorspel 8 30 Strijk kwartet 9.30 Gevarieerd programma 10 00 Nieuws 10.15 ..Town Forum" 11 00 Gevarieerd programma 1130 Wetenschappelijk overzicht 11.45 Gram 11 55 Verslag vergadering VN. 12 00 Nieuws. ENGELAND BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12.00 Mrs Dale's Dagboek 12.15 Gevarieerde muziek 12.45 Voordracht 1.00 Lichte muziek 1.45 Orkestconcert 2.45 Voor cje kinderen 3 00 Voor de vrouw 4.00 Hawaiianmuziek 4.30 Voor de soldaten 4 45 Lichte muziek 5.15 trs Dale's Dagboek 5 30 Causerie 5 45 Lichte muziek 6.15 Gram 6 30 Militair orkest 7 15 Voor de jeugd 7 45 Hoorspel 8.00 Nieuws 8 25 Sport 8.30 Verzoekprogramma 9 00 Gevarieerd programma 10 00 Brievenbeantwoording 11.30 Hoorspel 11.00 Nieuws 11.15 Actualiteiten 1120 Dansmuziek 12 00 Voordracht 12 15 Orgelspel 12 56 Nieuws. BRUSSEL. 324 I 145 Ballet ningen bevorderd tot doctor in de li bouwkunde, op het proefschrift: R Brazil at the Cross-Roads. Vele aut teiten waren aanwezig, o.w. de Bi liaanse gezant en de directeur-genei van de Landbouw, ir A. W. Plassche. Benoemingen Chr. onderwijs Benoemd tot hoofd aan Chr. school te Krimpen a/d hamse te Rotterdam; aan v te Marken: R J F Thoomes onderwijzer(es) aan Herv ^c E G van Niekerk te Gelderr >ol te Asten Som Alburg te Wissekei Emmer-Erfscheidenveen: J Groenenbei Dordrecht: aan Chr school Damstra te Grouw; aan C.N.S.-schoo Hengelo (Gld): mej E M Uittenboog; Chr chool 1 Hessu De Boer te Hallum (Fr): aan Chr TJ school te Lemmer: H Zwaag te Schi nlkoog: aan C.N.S-school te Markn (N.O.P.): mevr G Mulder-Schreuder kum; aan Geref school te Sauwerd: huls te Middelburg: aan school met bel te Scharendljke: J Hondius aid; C.N S.-school te Slootdorp: mej J 5 C.N S -school te Da Costa-s lanter Hoe rdingen: J C i ker te Rozenburg: aan Groen van Prinsti school te Vlaardlngen: C van Rosser Vlaardingen en M de Keizer te Rotter^ he aan Prinses Wilhelminaschool te Vlaar gen: mej J Struis te Vlaardingen: tot gymnastiek aan de L.O.- or bijz Chr schoolonder T Lippe te Voorburg: i der Ver' Vlaardlni school te Voort muider Mr,A n Muiden school te Z e Vriezenve onderwijzer (es) agr serom. H van Putt r school te PutVèri-1 A'dam (tijd); st (Weeshuislaa PROMOTIES KERKELIJKE EXAMENS KAMPEN (Theol. Hogeschool Ge rstraat) Geslaagd: can ■je Kampen. Scholten I ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN 12 Dec Geslaagd doet ex recht: de heren J A Fijn van Draat. Le J M Mlstell Den Haag en A R Meijer. Haag Geslaagd doet ex wis- en natuurkunde L C v Marei Kat 'tik a r A Poulis. Leiden :unde- de heer K F J Niebllng, Leiden, Geslaagd cand wis- en natuurkun le heren E Verbrugge Den Haag: P en U Spltsberge Duiser, Lelden: Miranda, Lelden Leidschendam Geslaagd doet heren Raden Sar v krijg idem (K): L (J): W E Celo Step Leider Supart Leider «e Utre AMSTERDAM. (G) Geslaagd: cand theologie: mej M Th Emck en de heren F R v d Meulen. den Boer. A J van Cruijningen. W Kra^i hof. A'dam en J W Jongbloed. Ovem prop theologie: G Treuren. B Bordei C Balk. A'dam. GRONINGEN. 11 Dec Geslaagd i rechtsgeleerdheid W J Röben. Winscho 1 cand wis- en natuurkunde (f): W Heer te Nieuw Weerdlnge NIJMEGEN. 11 Dec Geslaagd doet cnologie. mevr A M Tyllack-Gumpel, Mj 1 chen: doet rechten J G Mientjes UTRECHT, 11 Dec. Geslaagd: semi-arts M C Bech. Wolfheze; J Meuler G W H Essellnk Hilversum: J J KrajjBtep hof' v Vughi; K J H Ver 1574. G de Jong. ZwpUerkerspel gen Buijs. Oudev Tandarts ex: J A Ver D W Spaan, Adam: i Ubach over Worms; Utrecht. H M F Willem Doet ex Indisch recht. S Ensing. Bill van; D J Schimmel, De Klomp: G F enbos, Oostvooi ij M H E Af ej Ph P Abel mej J G olrc- --ie', Jongert, Uti Cand theologie: C G Bons. Utrei kelenburg. L C Vogelaar. D P Oo»th< ailen Utrecht; P Posthouwer. Puttei r-ct theologie: T Slehouwer. Zeist- döcz. Utrecht 12.00 Operettemi 12 34 Voor de landbouwers 12.42 Gram 12.50 Koersen 12.55 Gram 1.00 Nieuws 115 en Gram 300 Engelse les 3.15 Dansmuziek 3.40 Franse les 4 00 Lichte muziek 4 30 en 4.51 Gram 5 00 Nieuws 5 10 Gram 5 15 Voor d. kinderen 6.15 Gram 6.30 Voor de soldatei 7.00 Nieuws 7 30 Kantwerkstersliederen 7-5" Causerie 8 CU Verzoekprogramma 9 00 Klank beeld 9.30 Gram 9.45 Actualiteiten 10.00 Nieuws 10 15 Kamermuziek 11 00 Nieuws 11 05 BRUSSEL. 484 m. 11.45 Gram 12 05 Omroeporkest 1.00 Nieuws I.10, 2.15, 2.30, 3.00 en 4.00 Gram 4.30 Kamer muziek 4.50 Gram 5 00 Nieuws 5.10 Lichte muziek 6.30 Gram 7 30 Gram 7.45 Nieu 8.00 Hoorspel 925 Gram 10.00 Nieuws 10 Verzoekprogramma 10.55 Nieuws 11.00 Gram II.50 Nieuws. Adverte i Chefarine „4" bevat méér en doet méér! Elk tablet Chefarine „4" bevat wereldberoemde geneesmiddelen, helpen bij hevige pijnen en grief wk wanneer andere middelen falei doet wendenen! if* irtic

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 2