lliettwc feihsdft GTjwranl Droog blijven in het water Truman besluit huidige koers op Korea voorlopig niet te wijzigen Maar wat geschiedt als overleg te Pan Moen Djon mislukt? Wist IJ Nog veertig dagen SR II DINSDAG 11 DECEMBER 1951 iUKEAUX: Steenstraat 8? Directie, ttedactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 5 15 per kwartaal: 1.72 per maand; f 0.40 per week ADVERTENTIEN: 0.18 per millimeter <Blj contract belangrijke korting) Twee en dertigste jaargang No 9302 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STEL11K-NATIONAAL DAGBLAD Vooz Leiden en Omstreken .ilmrt.nstlcli Is tMltvn <n||n &«rt In ligljtaspml" Pzesident dei V.S. raadpleegde staf ö«f. (RESIDENT TRUMAN, die zijn vacantie in Florida onderbroken had en naar Washington vloog, heeft daar gisteren met zijn voornaamste politieke en militaire adviseurs geconfereerd. Het ging over de slechter wordende wereldsituatie, mede in verband met Korea, maar er is geen politieke beslissing van betekenis gevallen. De correspondent van Reu ter verklaarde, dat de hoop blijkt afgenomen, de Koreaanse oorlog nog vóór 27 December tot stilstand te brengen. Derhalve is ook de vraag ge- I rezen, op welke wijze de strijd, na deze datum, zal worden voortgezet, mochten de wapenstilstandsbesprekingen definitief mislukken. Ook andere berichten wijzen er op, dat de besprekingen te Pan Moen Djon niet met Kerstmis geëindigd zullen zijn. Het is echter problematiek, of de fg Verbondenen dan een totaal offensief zullen beginnen, ngpr Ter conferentie van Truman waren aan wezig, Robert Lovett, de min. van De fensie, generaal Omar Bradley, voorzit- :ommissie van stafchefs, Ja mes Webb, Freeman Matthews en de mi nisters van Land-, Lucht- en Zeemacht. 8 PjMen heef dus het Koreaanse vraagstuk onder de loupe genomen, maar er geen tekenen van koerswijziging. Of schoon Truman, persoonlijk, bij de hui dige impasse op Korea hoopt, dat vóór Kerstmis de wapenstilstand zal worden lereikt, houdt hij rekening met de nood zakelijkheid de gestelde tijdslimiet met dertig dagen te verlengen. Zoals bekend, heerst er in bepaalde kringen ongerustheid, dat gedurende het bestand de Noordelijken gelegenheid N»krijgen hun luchtmacht te versterken, hun bases uit te breiden. De Amerikaanse openbare mening is mede geschokt door de berichten, dat de Amerikaanse lucht macht op Korea slechts 75 van de mo dernste jagers van het type „Sabre Jet' oiui Ff' ei 5« Twee doden bij auto ongeluk in Zwolle Electrische stroom maakte ook twee slachtoffers Tussen een chaos van vernielde auto onderdelen vond de politie gisteravond o 11 e de lichamen van twee z jewonde personen, die enkele uren later zijn overleden. Zij zijn met hun auto iegen een boom gebotst bij de spoorweg overgang naar Deventer. De slachtoffers zijn de 26-jarige Zwol lenaar A. Ilrayer en de 31-jarige graaf- machinist J. K. Buys Zij waren een half uur voor het ongeluk met de trein lit Amsterdam gekomen. Waarschijnlijk met de auto op weg naar Bnslon van Buys. De politie heeft vastgesteld, dat de vee slachtoffers op het moment van de lanrijding onder invloed van sterke drank verkeerden. Een taxichauffeur leeft K. en B. nog afgeraden de auto te igturen, maar zij stoorden zich niet aar raadgeving en reden met grote snel- iid weg. ree personen zijn bij het gebruiken electrische apparaten om het leven •komen. Bij het electrisch scheren var :hapen is gisteren de 21-jarige C. Klaï sr uit K o 11 u m e r z w a a g onder Wes- irgeest door de stroom getroffen er |edood. In Rij ss en ging de 37-jarige A. J 'ijhof met een electrische looplamp naai ijn kippen kijken. Hij kwam in contact net de stroom en overleed. Andere ongelukken In Zwolle is dezer dagen nog een lodelijk ongeluk gebeurd. Op de eerste lag dat de 45-jarige Zwollenaar J. F. T. n dienst was bij de fa B. aldaar, werd lij op het bedrijf door een vallende be- onmolen gedood. In Utrecht is overleden de 40-jarige C. Vos, kapitein bij het Schiedamse orps van het Leger des Heils. die bij Itrecht een auto-ongeluk heeft gehad. tv en zijn zuster werden bij dit mgeluk zwaar gewond. •jarige letterzetter G. A. uit ipeldoorn is in de Wagenstraat al- laar, toen hij de Arnhemseweg wilde iprijden, door een auto aangereden en ip slag gedood. rh Justilie-onderzoeJc in Hilversum Beleidsfouten bij dienst Ivoor volkshuisvesting Rijksrechercheurs die een onderzoek lebben ingesteld naar klachten antal Hilversumse ingezetenen over voningtoewijzing, hebben bij de gemeen- elijke dienst voor Volkshuisvesting al- laar wel beleidsfouten ontdekt, maar een strafbare feiten. Daarom ligt de 'erdere behandeling van deze zaak in landen van het gemeentebestuur. In een ware fluistercampagne werd leze dienst „volkomen corrupt" genoemd. Hilversummer deed in een adverten- een oproep tot lezers, die eveneens [lachten hadden, om zich met hem in verbinding te stellen. Na de nodige „aan- neldingen" endde men zich tot de jus- itie. Deze klachten betroffen gevallen van misuitzetting en naar mening van de [lagers onrechtvaardige woningtoewij- ingen, waarbij men de voorkeur zou lebben verleend aan personen, die hier- aanmerking kwamen. Zo zou- len ten behoeve van één gezin uit een andere gezinnen zijn verwij- lerd. De toevallige omstandigheid dat de di- ecteur van de Hilversumse dienst, de Van der S., gedurende het justitie- inderzoek met ziekteverlof was, werd ten inrechte aanleiding tot een gerucht dat ij „verplicht ziekteverlof" had. Mevr. Führi-Mierop, hoofdredactrice ran het Nieuw Soerabajasch Handelsblad, lie op 23 November j.l was aangehouden >nder verdenking van een persdelict naar inleiding van een critiek op Soekarno's fede, is weer vrijgelaten. heeft, terwijl de Noordelijken de beschik king hebben over 700 straaljagers, rela tief beter dan de Amerikaanse toestellen. Als de gevechten na de 27ste December toch weer op volle schaal worden hervat, dan zal krachtige druk worden uitge oefend op Truman, toestemming te geven tot het bombarderen van de luchtbases in Mandsjoerije, van waaruit de Noorde lijken opereren. Inmiddels doet generaal Ridgway zijn best het contact te Pan Moen Djon weer op gang te brengen. Na de conferentie van Truman, zou het Amerikaanse stand punt zijn: Amerika is gedeeltelijk bereid, het voorstel te aanvaarden, dat de com missie van toezicht (voor het bestand) wordt samengesteld uit vertegenwoordi gers van neutrale landen; 2. Voorts zou Amerika in ruil voor deze concessie het recht eisen, om de troepen der V.N., die momenteel op Korea zijn, volgens een schema, te vervangen. De Roden hebben de Verbondenen op nieuw beschuldigd, de neutrale zone van Kaesong (welke Pan Moen Djon omvat) te hebben geschonden. Het onderzoek wordt nog voortgezet. Vermelden wij nog, dat kardinaal Spellman, de aartsbisschop van New York, met Kerstmis op Korea zal zijn, bijdragende tot de geestelijke verzorging der manschappen. Nieuwsfabriek in Korea Trein wacht 4 maanden op vertrek Munsan-Ni staat een trein, die naar het schijnt al vier maanden lang op gang probeert te komen, schrijft de luitenant B. Af. Koster uit Korea. De locomotief blaast als wild dier, maar slechts één keer is hij een paar meter van plaats veranderd, omdat de Amerikaanse kapitein Jim Brady een trein een machtig stuk speelgoed vindt. Dat heeft hij nog overgehouden van zijn kinderjaren. De trein blijft stilstaan, evenals de pogingen die een paar kilometer der in een witte circustent worden gedaan om de vrede op Korea tot stand te brengen. In de tien wagons slapen, eten, schrijven en telefoneren dertig journalisten uit de hele wereld. Hier wordt het nieuws van Korea ge maakt. Het wordt per truck gehaald in Pan Mun Jon, ruim een halj rijden van hier. Elke dag wanneer de geallieerden en de roden gaan confereren, stappen de persmensen in de legerauto. Je kunt nooit weten. Misschien dat plot seling een overeenstemming wordt be reikt. Misschien dat een collega die thuis blijft de historische woorden, de historsche gebeurtenis zal missen. Een Amerikaanse majoor loopt de middaguren in naakt bovenlijf oi de rand van een perron. Een evi wichtsoefening, die hij elke dag als de zon schijnt enkele urer. weet vol te houden. Wat verder, op een heuvelrij, ken soldaten naar gaten in de grond, naar de „foxholes". Daarin moeten zij hun slaapplaats vinden. Zij gaan lig gen wachten. Wachten op het sein optrekken, aanvallen of het binnen komen van artillerie- of mortiervuur Wachten op de nachtelijke kou va: nu reeds 18 graden onder nul. In ieder geval wachtenwachten. wachten Een dokter met slechte reputatie geboeid en toch nog glimlachend poseert tussen de gendarmes, heeft in België en ook daarbuiten veel doen op- Hij is huis dokter en deze mijnheer, dr C. Rinchard, die na de bevrijding werd geëerd als een groot verzetsman, wordt thans in Brussel berecht in noemen „het pro- de eeuw." Zijn houding ge durende de oorlog blijkt achteraf be- namelijk he lemaal niet zo fraai geweest te Rinchard wordt er o.m. van beschuldigd, een verpleegster, Aline Lebrun, valselijk samenwerking met de vijand te hebben beticht, waardoor zij tot de doodstraf werd veroordeeld. Bovendien 'heeft Rinchard tijdens de bezetting in de ondergrondse beweging een smerige rol gespeeld, door goede Belgen aan de Duitsers te raden. Ook wordt hij verdacht van schillende moorden en pogingen tot moord. Nog acht personen zijn bij deze zaak betrokken en staan eveneens terecht voor het Brusselse Gerechtshof. Men verwacht, dat er nog meer opzien barende feiten tijdens dit proces aan de dag zullen treden. Muiterij op Midden-lava Hevige gevechten te Koedoes Hevige gevechten zijn geleverd te Koe- does en in andere plaatsen van Midden- Java, waar het 426ste bataljon (van de divisie Dipo Negoro) aan het muiten sloeg en slaags raakte met het Indone sische leger, zodat er aan weerszijden tientallen doden vielen. In Koedoes kwam 21£ compagnie van het bataljon in opstand en nestelde zich in een vroegere sigaret'enfabriek aan de rand van de stad, waar zij omsingeld werden door Indonesische militairen, die hen met mitrailleurs en mortieren be stookten. Des avonds slaagden de muiters in, uit te breken en zich In Noordelijke richting terug te trekken. Bij Majong werden zij echter opnieuw door het leger omsingeld, doch een deel der opstande lingen is inmiddels reeds tussen de be volking verdwenen. Zij verloren 22 man aan gesneuvelden en 69 aan gevangenen, terwijl het leger 12 doden en 53 gewonden telde.. In Magelang kwam 1 Vz compagnie Zondag in opstand en rukte op naar Moentilan, waar men Maandagochtend hevig gevochten heeft. Koedoes was Zondag reeds weder normaal, doch het verkeer tussen Sema- rang en Djokja is bij Moentilan gestremd. Gemeld wordt, dat de opstandelingen lar de Daroel Islam zijn overgelopen. Hun aanvoerder is een kapitein Soffian Bedrijven helpen Rotterdam aan 550 huizen Twintig bedrijven, verenigd in de hier voor opgerichte stichting Nieuw Rotter dam, hebben aan het Rotterdamse ge meentebestuur samen f 7,3 millioen leend voor de bouw van 551 woningen, 35 winkels, 9 bedrijfsruimten en 15 ga rages. Alle leningen dragen een rente van 4 pet per jaar, doch de aflossings termijnen verschillen. Voor elke deelne ming van f 12.000 zal aan een bedrijf een woonvergunning worden afgegeven voor een werknemer die economisch de gemeente is gebonden. Kamizool-peiikelen in Hilversum jpR zal tegenwoordig niemand zijn, die achter een kamizool zoekt, daar zich meestal et hierachter verschuilt", zei prof. dr Garmt Stuiveling gisteren in de HiI- vtrsumse gemeenteraad. B. en W. hadden namelijk voorge steld om een nieuwe straat Kamizool sraat te noemen. Nu is kamizool ook een verbastering van Comerolen, v ger een stuk hei bij Hilversum, u de oude Gooiers bijeen kwamen hun goden te aanbidden. Inderdaad kwamen enkele oudere raadsleden vertellen dat zij Kamizool nog wel hadden gekend, niet het kledingstuk dan wel de hei. Maar de letterkundige prof. Stuiveling bleef het geen naam vinden, ook niet Hij had de taalkundige proef geno men. Aan vele mensen vertelde hij dat hij in de Kamizoolstraat 114 de. Reactie: grinniken tot schater lachen. De vroede vaderen werden het De straat zal Comerolenstraat heten. Na de schapen Nu weer ruim tachtig konijnen vermoord Tientallen Soestenaren die met de grootste zorg hun Kerstboutjes hadden vetgemest, zijn in de laatste weken hun konijntjes op een geheimzinnige manier kwijtgeraakt. Vorige week /erden niet minder dan 75 van deze dieren vermoord en de laatste dagen zijn opnieuw zes slachtoffers gevallen. De dader is vermoedelijk een soortge noot van de bloeddorstige hond die zoals we meldden in de Duivendrechtse Polder bij Amsterdam een kleine veertig schapen heeft omgebracht. Men vermoedt dat de hond tegen de hekken aanspringt tot de afsluiting het begeeft en dan de hele levende have doodbijt. De politie heeft verschillende honden gevangen genomen en hun een braak middel toegediend, maar tot nu toe i de dader nog niet ontdekt. Mossadeq vluchtte uit de Kamer Handgemeen tussen politieke tegenstanders De diplomatieke vertegenwoordigers van Perzië in het buitenland moeten de voormalige afnemers van de Anglo Iranian Oil Company van in kennis stel len, dat Perzië de olie beslist aan anderen zal verkopen, indien zij niet binnen tien dagen een koopacte tekenen. Aan Ass Press ontlenen wy nog. dat Perzië de olie anders aan de landen van het Russische blok zal verkopen. De binnenlandse toestand in Perzië wordt onrustiger. Volgens Reuter moest de premier Mossadeq vandaag door een zijdeur het parlementsgebouw verlaten, waarbij hij beschermd werd door een escorte, gewapend met stenguns. Er :n namelijk hevige gevechten uit gebroken in de Kamer tussen aanhangers van de regering en tegenstanders. De zaalwachten slaagden er in de Kamer ontruimen, waarbij gebruik gemaakt werd van de revolver. Er wordt niet bij gemeld, of uit het parlementsgebouw ook de afgevaardig- en journalisten, die er bivakkeerden rees voor terreur, „verdreven" wer den. Ook negen toneelspelers hadden ei politieke redenen hun toevlucht ge zocht, bevreesd door sluipmoordenaars het leven te worden gebracht. Velen hadden verklaard in het parlements gebouw te zullen blijven „tot aan hun dood toe of tot Mossadeq van zijn macht ontheven wordt". Conferentie over Duitse schulden te Londen Inzake de buitenlandse schulden heb ben de Geallieerde vertegenwoordigers belangrijke concessies aan West Duits land gedaan. Deze concessies zullen wor- verleend, op voorwaarde, dat over eenstemming wordt bereikt over een al gemene regeling van de Duitse buiten landse schulden, tijdens een conferentie, die 25 Januari a.s. te 'Londen begint. Koning Gustaaf reikte de Nobelprijzen uit Te Stockholm heeft koning Gustaaf Adolf van Zwedengisteren de Nobel prijzen voor natuurkunde, scheikunde, medicijnen en literatuur in aanwezigheid 2000 Zweedse notabelen en buiten landse diplomaten uitgereikt. Russische. Poolse en Chinese diplomaten lieten ver stek gaan, omdat geen der prijzen ach ter het ijzeren gordijn terecht gekomen Dit is nou weer eens een écht Hollands tafereeltje: mole7is in het polderland. Doch deze drie oude getrouwe „werkpaarden" als we dat beeld eens mogen gebruiken zullen binnenkort niets meer zijn dan historische monumenten. Zij staan aan de Stompwijkseweg in Leidschendam en worden straks ver vangen door centrifugaalpompen. En dan is weer een brok traditie opgeslokt door het moderne leven. Scholieren en koren zingen Kerstboodschap in tien talen door de aethergolven Internationale uitzending van N.C.R.V. op platen naar Zuid-Amerika 20 December van het Amsterdams Concertgebouw uit door de N.C.R.V. en de Wereldomroep uitgezonden en op 24 December (door middel van per vliegtuig overgebrachte platen) door de zender Heralding Christ Jesus Blessing in Quito (Zuid-Amerika). Het motto is: „Een hoopvolle boodschap in een wanhopige wereld". kreeg op de radio-toespraken in he Hongaars van ds Zaborsky. Het Ne derlands neemt in deze uitzending uiteraard slechts een geringe plaats Massazang zal worden verzorgd door :n koor van 1300 H.B.S.-ers, gymna siasten en studenten uit Amsterdam en Hilversum. Verder wordt gezongen door de solisten Annie Hermes en Lia Ziverts. Ook werken mee het Haags Christelijk Knapenkoor, het Russische kerkkoor uit Parijs, het nationaal muziekkorps van het Leger des Heils en Amsterdamse zangbrigades. Meindert Boekei heeft de zangleiding. De scholieren en studenten zullen verdeeld worden in groepen die elk in een bepaalde taal zingen. Van sommige liederen, zoals Adeste Fi- delis (Komt allen tezamen) en Lof zij de Almachtige, zullen de verschil lende coupletten telkens in een an dere taal weerklinken. Sprekers zullen zijn: ds Godfry Robin son van de Baptistenkerk in Londen, Pfarrer Fischer van de Duitse kerk in Rotterdam, pasteur Leenhardt van de Eglise Reformée de St. Marie te Parijs, evangelist S. P. Tabaksblatt uit Den Haag, die in het Pools zal spreken, com missioner Thykjaer van het Leger des Heils, die een Deense toespraak zal hou den, ds J. Overduin te Amsterdam en ds Zaborsky, die in het Hongaars spreekt. Het geheel staat onder leiding van de heer A. de Haan, theologisch student van het Eykmanhuis te Driebergen. Door zang en gesproken woord zal het Evangelie die avond in tien talen in de aether klinken. De N.C.R.V. is op het denkbeeld gekomen door de reacties die men uit het buitenland (ook van achter het IJzeren Gordijn) t de Dipo Negoro, een beruchte boef. program. DAT vjjf personen wegens verkoop van uit Duitsland gesmokkelde opium in Maastricht zijn veroordeeld tot f100 f200 boete en de hoofddader de leraar J. J. J. D. uit Kerkrade was. DAT Nijmegen, waar een tekort is van 2495 woningen en waar van het bouw volume van dit jaar 377 huizen niet kon den worden gebouwd wegens geldtekort. 4 pet lening van een half millioen voor de woningbouw zal aangaan. DAT in A'dam tegen de 49-j. wed. J. V. aldaar, die in een civiel proces onder ede had verklaard voor een verhuurde verdieping f65 te hebben gevraagd en niet f 100 (waarvan de huurders haar beschuldigden), wegens meineed 6 mnd is geëist DAT de Koningin t.g.v. het 25-j. be staan van de Ned- Ver. tot Rheumatiek- bestrijding beschermvrouwe is gewor- DAT een groep deskundigen uit de Ned. katoen-, kunstzijde- en linnenin dustrie Maandag met de Westerdam in R'dam terugkeert van een ECA-studie- lis naar de V.S. DAT de partijraad van de K.V.P. op en 22 Dec. in Utrecht bijeenkomt o.m. ter bespreking van het ontwerp-staatk. DAT de heer P. Bibo te Warder (N-H) dezer dagen in zijn tuin nog frambozen heeft geplukt en in verschillende plaat sen. o.a. in Den Haag en te Wassenaar rozen in bloei staan. DAT de drie gebroeders Op de B., die op 11 Maart tijdens een voetbalwedstrijd in Brunssum ruziek hadden gemaakt met de politie, in Maastricht tot 14 dagen voorw. en f50 boete zijn veroordeeld- DAT het Eerste Kamerlid Molenaar (WD) schriftelijk aan minister Wem- mers heeft gevraagd of inderdaad meer malen per post stukken worden verzon den die zijn voorzien van de aanduiding „Dienst" terwijl de afzender daartoe niet bevoegd is. DAT de dir. van een coöp. melkcen- trale. T. v. d. B uit Naarden, die voor de A'damse politierechter elke knoeierij met water in de melk ontkende en be weerde dat de keuringsdienst een mon ster had afgetapt door pas sohoongespo- ten leidingen, thans is vrijgesproken. DAT aanvragen voor besteding van de toeslagen voor kleine zandbedrijven 1948 voor 1 Januari 1952 bij de prov. voedselcommissarissen moeten zijn inge diend en de gelden voor 1 Juli 1952 moe ten worden besteed. DAT voor het eerst in R'dam een aan tal telefoonabonnees een nummer van zes cijfers heeft gekregen, zoals Den Haag al vele jaren bezit. DAT minister In 't Veld Zaterdag in Arnhem het nieuwe CJ.M.V.-jeugdcen- trum zal openen, en ook de Canadese ambassadeur Dupuy tegenwoordig zal zijn daar de Canadese YMCA voor dit jeugdhuis 10.000 dollar bijdroeg. DAT de Kon. Ned. Zuivelbond (F.N.Z.) op 20 December in Utrecht rijn algemene vergadering houdt. DAT in Hardinxveld de 800 ton meten de kustvaarder Menkar N, een zuster schip van de Markab N, te water is ge laten die gaat varen voor Van Nievelt Goudriaan en Co te R'dam. DAT de 38-j. handelsagent J. H. C. uit Laren, die in dronkenschap getracht zou hebben met zijn auto een politieman om ver te rijden, thans door de A'damse rechtbank wegens gebrek aan bewijs is vrijgesproken (eis: 6 maanden). DAT de comm. der Koningin in Gel derland, jhr dr C. G. C. Quarles van Ufford Vrijdag een nieuwe en een ver nieuwd gemaal aan de Oostkant van de Veluwe in gebruik zal stellen, n-1. in Terwolde en Wapenveld. DAT het echtpaar J. van Maanen Konink te Delden, welbekend in de Herv. gemeente en de Cnr. verenigingen aldaar, vandaag 60 jaar was getrouwd. DAT alle bouwbeperkingen nu ook rondom de fortificaties in de kring Pur- merend zijn vervallen, behalve bij de forten Spijkerboor en benoorden Pur- merend. Luchtverstekeling was 17 jaar Val uit vliegtuig bij Schiphol thans vrijwel zeker De Duitse jongeman wiens stoffelijk overschot enkele dagen geleden in een weiland bij Schiphol werd gevonden, blijkt te zijn de 17-jarige leerling-mon teur Gerhard Holschuh uit Aschaffen- burg, een plaatsje 40 km ten Zuid- Oosten van Frankfort aan de Main. De jongeman woonde bij zijn tante en was vorige week Maardag normaal naar zijn werk gegaan. Sedertdien had men echter niets meer van hem vernomen. Op het lichaam werd o.a. een dienstregeling van de Pan American World Airways aan getroffen. In deze dienstregeling was de vertrektijd van een Stratoclipper die op de bewuste avond naar New York zou gaan, onderstreept en op het routekaar tje was de route Frankfort-Amsterdam- Glasgow-New York overgetrokken. Het horloge van de jongeman was door de schok stil blyven staan op 22.18 uur, zes minuten eer het toestel dat om negen uur uit Frankfort was vertrokken op Sohiphol landde. Het vermoeden dat de jongen bij de landing door de kou is bevangen en uit het landingsgestel is gevallen, lijkt dus wel heel sterk ge grond. Voor alle zekerheid is het lijk nog on derzocht, doch er werden geen sporen van misdrijf gevonden. De jongeman. wien6 ouders in Berlijn wonen, zal in Amsterdam worden begraven. Van 3.6 pet tot 3.8 pet Ziekenfondspremie wordt in Januari hoger Met ingang van 1 Januari 1952 wordt de premie voor verplicht verzekerden ingevolge het ziekenfondsenbesluit v hoogd van 3.6 tot 3.8% van het loon, de zin van de ziektewet Zoals bekend moet de werkgever de helft van premie van het loon van de werknemer inhouden. Het werknemersaandeel in de ziekenfondspremie wordt derhalve ver hoogd van 1,8 tot 1,9%. Deze verhoging houdt verband met het feit, dat de verplichte verzekering, die altijd een overschot heeft gehad, nu ook evenals de vrijwillige ziekenfondsverze kering, geld tekorj komt Sinds de instelling van de verplichte verzekering heeft de premie achtereen volgens bedragen 4% (1941 t/m 1947), 3,8% (1948) en 3,6% (1949 tot heden). Koning George neemt zijn plichten weer waar Koning George van Engeland heeft gisteren de koninklijke plichten weer opgenomen, die hü sinds de zware long operatie van September aan de Privy Council had overgedragen. OEKEERT U, want nog veertig dagen en Ninevé zal verwoest worden! Deze roep van Jona zal ook nu gehoord moeten worden. Slechts Christus kan ons redden. We moeten leren niet enkel te vertrouwen op de „prinsen" van deze tijd: Amerikanen, Marshall-plan, Demo cratie, e.d. Het zijn slechts hulpmidde len in Gods hand. Er dient een geestelijke ommekeer te komen in ons volk. Meer en meer dient de kracht daar te worden gezocht waar zij te vinden is. Ninevé zal verwoest worden. Europa zal ondergaan, tenzij! Hier ligt ook een taak voor de Kerken, niet alleen te spreken tot wie by haar behoren. De hiertoe samenwerkende Kerken dienen een groot offensief te openen. De komende strijd is een volkeren- krijg, maar het is ook een strijd tussen Christenen en n iet-Christenen, tussen Christus-belijders en Christus-verwer- ANGST beheerst het leven; Ninevé ziet de ondergang komen. Maar naast de angst kome het vertrouwen in de Blijde Boodschap, in het Evangelie van Jezus Christus, in de Heilstaat die Hij alleen kan en zal brengen. Nog is het tijd. Maar iedere dag is er één. Veertig dagen ook om te bidden, voor de bekering van onszelf en van anderen, om te bidden om zegen op alle actie die wordt ondernomen. Ora te bidden teneinde te komen tot het ge loof dat bergen verzet, tot het geloof dat ook de felste communist de knieën doet buigen voor God. De vyand dreigt een aanval te begin- ;n. De zwakke plekken in onze vesting worden afgetast. Zal de aanval doorgang vinden? Of zal de vijand tot de ontdek king komen, dat de wachters op de mu ren waakzaam zijn, dat volk en leger klaar staan om de aanval dapper te weerstaan, dat alle zwakke plaatsen versterkt zijn? Dan is er de mogelijkheid, dat hij stappen zal doen om tot vrede te komen. Is: zonder angst bereid zijn de strijd aan te binden, bereid zijn offers te brengen, wetende dat deze offers niet tevergeefs gebracht worden. Weerbaar! Dat is ook: de vijand onderkennen in elke gecamou fleerde aanval en gereed zijn om de daartoe, geëigende afweerwapens te han teren. Weerbaar! Dat is verder: elke neiging van onszelf en onze medemensen onder drukken om toe te geven aan het zoet gefluit van deze vogelaar, om toe te ge ven aan alles wat meewerken kan om de geestelijke, de economische en de mi litaire strijd te bemoeilijken. Weerbaar! Dat is tenslotte ook het voorbereid zyn op wat komen kan en het gevaar onder ogen durven zien; dat is de harde werkelijkheid nuchter en vol vertrouwen aanvaarden. Voor die weer baarheid is het nu nog tijd! Oud-commissaris in Zeeland Jhr Quarles van Ufford overleden Na een langdurige 2iekte is in zijn wo ning te Domburg overleden jhr mr J. W. Quarles van Ufford, die van 1921 tot 1948 commisaris der Koningin in Zeeland is geweest. Hij was 69 jaar oud. Jhr Quarles van Ufford werd in Loos duinen geboren en trad, eer hij in Zeeland werd benoemd, o.a. op als griffier der staten van Overijssel. In Zeeland heeft hij zich grote verdiensten .verworven door zijn werk voor de electrificatie van de provincie, de oprichting van de provin ciale stoombootdiensten en het herstel na de bevrijding. De begrafenis zal Vrijdag geschieden op de algemene begraafplaats in Dom- Fanny Blankers-Koen blijkt niet alleen haar benen goed te kunnen gebruiken, maar ze is ook „handig' met haar vingers De snelste vrouuy ter wereld maakt zich in een Amster dams warenhuis n.1 verdienstelijk met het verkopen van kinderpost zegels en ze doet dat met een routine, alsof ze nooit anders godaan heeft WEERBERICHT LICHTE TOT MATIGE VORST Tot morgenavond verwacht De Bilt; Heldere nacht en weinig wind. lichte tot matige vorst en hier en daar mist. Morgen licht tot half bewolkt en droog weer met overwegend matige wind tussen Zuid-Oost en Zuid- Temperatuur overdag oplopend tot om het vriespunt (Opgemaakt te 10 uur.) ZON EN MAAN Woensdag: Zon 838 tot 1628 uur; Maan 15.11 tot 8.16 uur. Op 13 Decern- ber VAL

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1