ïlicuuic £ciïiscl)c GTouranl rijf Denen verdronken bij pogingen om Nederlandse bemanning te redden Naar diplomatieke breuk Engeland-Egypte Wist II MAANDAG 10 DECEMBER 1951 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 5.15 per kwartaal; 1.72 per maand; 0.40 per week ADVERTENTIÊN: 0.18 per millimeter (By contract belangrijke korting) Twee en dertigste jaargang No 9301 Hoofdredacteur: Dr. C. DIEMEB Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTEL1JR-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantvasttcft is ghebtevn tngn bert ia tegljeospoct" Oordeel over onze scholen niet mals Bange uien in de storm Rotterdamse kustvaarder gisteren bij Noordoost Engeland vergaan ITIJF VAN DE ACHT leden der bemanning van de reddingboot uit de V Deense kustplaats Hvide Sande zijn vannacht verdronken bij een >oging hulp te bieden aan de Nederlandse baggermolen K i n h e m, die n de hevige storm bij de kust van Noord-Jutland in moeilijkheden was jeraakt. De baggermolen met zestien man aan boord is op drie nijl uit de Deense Westkust voor anker gegaan, maar verkeerde van- norgen nog niet in gevaar. Het vaartuig is een van de vele schepen, lie een prooi werden van de machtige stormen, welke gisteren en van- lacht over land en zee van Europa gingen. De Kinhem, Vrijdag uit Esbjerg (De- emarken) naar Nederland afgevaren, 'erd onder de Noordfriese eüanden over- allen door stormwinden met een snel- an 30 meter per seconde. Het vaar- uig trachtte met koerswijziging uit de loeilykheden te komen, maar dit mocht iet gelukken. Gisteravond begon de Ilnhem, die blijkbaar geen radio aan oord heeft, vuurpijlen af te schieten. Deze seinen werden van de kust af [ezien. Ondanks de felle wind en egen alle waarschuwingen in voer de eddingboot van Hvide Sande uit. Tegen middernacht werd de bagger- nolen bereikt. Toen evenwel de Ne- ierlandse schipper aanvankelijke tulp afsloeg en een sleepboot vroeg, ;eerden de redders om. Op nog geen 25 meter van de ha rensteiger kapseisde de reddingboot. )e opvarenden trachtten naar de wal e zwemmen. Slechts drie mannen is lat gelukt. De vijf anderen ver bonken. De Kinhem is een hopper-zuiger met in inhoud van 1300 kub. meter. Elge- tar is het Aerdenhoutse aannemings- ledrijf v/h Fa T. den Breejen van der tout. Eerst morgen zou een bergingsvaar- uig de Kinhem kunnen bereiken. Omdat fe baggermolen geen radio heeft, is er t nu toe geen contact geweest. De bevolking van Hvide Sande is ver-j mtwaardigd over het feit dat de Kinhem ichtkogels afschoot, hoewel het schip Hechts een sleepboot nodig had en alles re.-der geheel in orde was. Men zegt dai lét uitvaren van dè reddingboot, van velker bemanning vijf leden zijn ver bonken, onnodig was. Zeven bange uien Zeven bange uren hebben elf Ned er- and se zeelui van de coaster Westkust psteren doorgemaakt op de spokende Noordzee, 25 mijl van Flamborough Head ian de Noordoostkust van Engeland. Toen na die halve dag worstelen om het )ehoud van hun kustvaarder eindelijk de reddingboot langszij kwam, waren de nannen totaal uitgeput; twee hunner (varen gewond. Ook hierbij is een van de (Engelse) redders om het leven gekomen. Het was sen opvarende van de reddingboot van Scarborough. Zijn stoffelijk overschot verd mét de geredde Nederlanders aan arid gebracht in Bridlington. Dat ge- Jeurde in de vroege ochtenduren. De kapitein van de Westkust is een der gewonden. Hij is met een gekwetste schouder en een shock in het ziekenhuis opgenomen. De rest van de bemanning is elders in Bridlington ondergebracht. De Westkust (499 ton) is eigendom an de rederij Vermaas te Rotterdam en erd in 1950 te water gelaten. Met kolen voer het schip van Borness (Schotland) naar Hamburg. Omstreeks het middag uur seinde men dat het schip begon te ainken. Tegen één uur was de bemanning klaar om in de eigen boten te gaan. Maar om 3 uur kwam het noodalarm, dat een der boten in het stormweer verloren was gegaan en de andere zwaar beschadigd. De bemanning kon het schip piet zelf meer verlaten Reddingboten, treilers en stoom schepen zetten koers naar de aange geven positie. Storm en regenbuien maakten het zoeken naar de kust vaarder zeer moeilijk. De reddings dienst vair de R.A.F. werd zelfs te hulp geroepen en een vliegtuig steeg op om de Westkust op te sporen. Om 4 uur, een uur nadat de boten waren weggeslagen, meldde de West kust dat het Kaap Flam'borough kon zien. Het maakte een slagzij van 30 tot 40 graden. Om 5 uur zag de Westkust een schip. Lichtsignalen van de Neder lander werden beantwoord. Om zeven avonds lag de Britse treiler Ottil- lie vlak bij de Nederlandse boot. Zeven uren hadden de Nederlanders naar dit ogenblik uitgezien. Om kwart voor ne gen verlieten zij de Westkust door ovei te springen op de reddingboot. Vanmorgen was het schip nog drijven de. De Britse treiler wilde by kalmer weer de Westkust op sleeptouw nei Schip en lading zijn verzekerd. Andere schepen Nog andere schepen hebben ten ge volge van de storm in moeilijkheden verkeerd. De Zweedse boot Orvar (2525 ton) dreeff op 65 mijl van Terschel ling hulpeloos rond; alle stuurinrichtin gen waren gebroken. De Duitse sleep boot Seefalke uit Cuxhaven sleepte de Orvar naar een Duitse haven. Tegen zes uur seinde het 1571 ton grote Finse schip Havnia dat het 12 mijl van Texel in nood was. Het was met papierhout op weg naar Velsen, maar kreeg een defect aan de roer koning. De Duitse treiler Barmbeck zou de Fin naar Den Helder slepen, waar het vanmiddag werd verwacht. Om half twaalf Zondagavond seinde het Duitse schip Bernhard Howald (5892 ton) dat het op zijn eerste reis 90 km Westelijk van IJmuiden machi- neschaae had opgelopen. De sleepboot Zwarte Zee verleende assistentie. Even later werd bericht dat de red dingboot van Oostmahorn was uitgeva ren om hulp te bieden aan een onbe kend sohip ten N.O. van Sohiermonnik- oog in het Huivertgat. Er werden rode lichten gezaen, die betekenen: „Kan niet manoeuvreren" Maar toen de redders de boot naderden, zette deze koers West waarts, kennelijk zonder moeilijkheden te hebben. Men weet niet wat voor schip dit geweest is. Op een vlot in de woeste golven Ook vele buitenlandse schepen heb ben gisteren in nood verkeerd. Ruim 100 schepen zochten voor de storm een toe vlucht in de monding van de Elbe. Ter hoogte van Harwich voor de Britse kust moesten enkele sleepboten het Britse schip Trentwood (791 ton) te hulp ko men. Het werd behouden de haven van Yarmouth binnengesleept. Twee Duitse zeelieden hebben het ss. August Bebel voor de Zweedse kust met laten. Schepen in de buurt is verzocht naar de schipbreukelingen uit te zien- Het Deense vissersvaartuig Ingemarie Kr 134 wordt vermist. Schevenings schip vei mist Scheveningen-Radio heeft alle schepen verzocht uit te zien naar het Nederland se motorschip Admiraal de Ruyter. Het schip heeft vorige week Donderdagmid dag het Lichtschip Elbe 1 verlaten op weg naar Zaandam. Daarna is het niet meer gesignaleerd. Doch het heeft geen radio aan boord, zodat de redery zich nog niet al te ongerust maakt. De Admiraal de Ruyter is een van de Scheveningse kustvaarders en meet 348 br.r.t. STORM90 km per uur jjE STORM van Zaterdag en Zondag (in weerkundige termen; een ge volg van een randstoring van een depressie langs Schotland) had Zater dag langs de Nederlandse kusten plaatselijk een snelheid van 90 kilo meter per uur. Zaterdagnacht luwde de storm wel wat. maar Zondag nam hij weer toe. Zondagmiddag vloog de storm langs de kust met een gemid delde snelheid van 75 km per uur, met windstoten van 90 km. Dergelijke windstoten kwamen ook in het bin nenland wel voor. Tegen deze windkracht konden de loodsdiensten in Vlissingen, Hoek van Holland en IJmuiden niet op; ze moesten vele uren lang hun diensten Vanmorgen kalmeerde het weer aanmerkelijk, al bleef het guur en ongedurig. Zaterdagmiddag werd op de begraafplaats Nieuw Eykenduynen in Den Haag op het graf van de bekende dirigent Piet Zwager een zerk overgedragen aan de weduwe Zwager-Damme. Piet Zwager, die verschillende koren in Neder land heeft gedirigeerd, werd op deze wijze posthuum gehuldigd voor wat hij in dienst der Muze heeft gedaan. Uit vliegtuig gevallen Duitser herkend De jongeman wiens stoffelijk over schot dezer dagen na een val uit een vliegtuig in een weiland by Schiphol werd aangetroffen, is thans door de politie herkend. Er is echter nog geen reden zijn identiteit bekend te maken. Wel kon reeds bevestigd worden dat hij afkomstig is uit West-Duitsland. Het vermoeden dat hij als verstekeling naar Amerika heeft willen vertrekken, schijnt gewettigd. De Duitse politie is thans bij het onderzoek ingeschakeld. Melk. corned beet en chocolade Al ruim f 225.000 voor Italië De Rode-Kruiscollecte voor de slacht offers van de watersnood in Italië heeft ïu toe bijna £225.000 opgebracht. Hiervan wordt bijna f70.000 besteed voor de aankoop van ccrned beef, eenzelfde bedrag voor gecondenseerde melk en f20.000 voor chocolade. Al deze produc ten worden geleverd door Nederlandse fabrieken. Dr Maria Montessori heeft zich tot de bevolking van ons land gewend met een oproep tot steun aan de slachtoffers. (Het postgironummer van het. comité Hulpverlening Watersnood Noord-Italië 3753). Opnieuw uitbarsting van de Hibok-Hibok De vulkaan Hibok-Hibok op de Philip- pijnen is Maandagochtend opnieuw tot uitbarsting gekomen, aldus berichten, die Manilla bereiken. Reserve Rijkspolitie weldra geheel in uniform Dezer dagen is men dan begonnen met het verstrekken van uniformen rustingsstukken aan alle leden Reserve Rijkspolitie, die totdusver nog niet gekleed konden worden. Dit is een maand eerder dan in de bedoeling lag. Het kledangvraagstuk van deze dienst, waarover men onlangs in ons blad nog een klacht van een abonmé heeft kunnen lezen, zal nu waarschijnlijk binnen Journalisten bezorgd over papiersituatie Het bestuur van de Nederlandse Jour nalisten Kring heeft zijn ernstige be zorgdheid uitgesproken dat aan de geestelijke en culturele weerstand van ons volk grote afbreuk zal worden ge daan, indien de verhoging van de papier- prijs zou leiden tot inperking van de (toch al nauwelijks toereikende) om vang van kranten enz. Meer druiven en peren naar Engeland Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt is binnenkort een vrij aan zienlijke verruiming van de invoer in Engeland van druiven en peren te ver wachten, waarvan ook de Nederlandse kwekers kunnen profiteren. Een Nederlandse delegatie heeft hier- )ver besprekingen gevoerd met de Britse ..Board of Trade". De hoeveelheden zijn echter nog niet vastgesteld. Koningin opent brug in Doesburg Het staat nu definitief vast dat Konin gin Juliana op Zaterdag 26 Januari ir Doesburg de vaste brug over de IJssel zal openen. Verenigingen uit de Achter hoek en de Lijimers zullen met hun vaan dels en uniformen aan dit gebeuren luister bijzetten. De plaatselijke politie wordt met 250 man versterkt Verhouding wordt nog slechter Alle 150 Britse ambtenaren in Egyptische dienst zijn reeds ontslagen DE GESPANNEN VERHOUDING tussen Engeland en Egypte is gisteren nog aanzienlijk slechter geworden. Het Egyptische Kabinet over weegt namelijk de diplomatieke betrekkingen met Groot-Brittannië te verbreken. Verder is al het Britse personeel in Egyptische regeringsdienst ontslagen. Dit betreft ongeveer 150 Engelsen, werkzaam bij de ministeries van Onderwijs, Oorlog en Openbare Werken. Het Egyptische kabinet is gisteren in een kabinetszitting van drie uur bijeen geweest. Een besluit ten aanzien van het breken met Londen, waarvoor het ka binet werd bijeengeroepen, is echter nog niet genomen. De reden van het Egypti sche plan is gelegen in de Britse aanleg van een weg naar de waterzuiverings installatie te Suez. De Britten hebben voor hun garnizoen te Suez met behulp van bull-dozers dwars door een gebied waar Egyptenaren woonden, een weg aangelegd naar een belangrijk waterpompstation. Een 50-tal lemen hutten werden hierbij opgeruimd. Het voordeel voor de Britten is nu, dat zij niet meer afhankelijk zijn van de oude wegen, waarop het vaak tot inci denten kwam. Gemeld wordt, dat de Amerikaanse ambassadeur te Cairo, Jefferson Caffery, de waarnemende minister van Buit. Za ken, Farag Pasja, Zaterdag gewaar schuwd heeft, geen overijlde maatregelen te nemen. Volgens diplomatieke waar nemers steunt Caffery de actie der Brit ten. daar hij van mening is, dat deze tot doel heeft e en„infectiehaard" in Suez te verkleinen, zo niet geheel weg te nemen. De Perzische oliekwestie Bemiddeling van de Wereldbank Gunstige reacties, zowel te Londy als in Teheran De Wereldbank heeft Perzië en Enge land meegedeeld, dat zij bereid is in het oliegeschil te bemiddelen, indien beide regeringen dit op prijs zouden stellen. De aanvankelijke reacties, zowel van En geland als van Perzië zijn gunstig. Com mentatoren achten het voorstel van de Wereldbank, die zou willen optrleden als trustee voor de productie en raffingae de Perzische olie, het meest hoopge vende voorstel dat ooit naar voren werd gebracht. Tot gistermorgen hadden 15 oppositie leden van de Perzische volksvertegen woordiging en 21 redacteuren van dag bladen hun toevlucht genomen in het gebouw van de Perzische Tweede Kamer. Tijdens een rumoerige vergadering van de Tweede Kamer hebben zowel opposi tie-leden als aanhangers van Mossadeq deze er van beschuldigd, dat hy terreur uitoefent om de komende verkiezingen te beinvloeden. De directeur-generaal van de Perzi sche nationale olie-maatschappij is Zon dag van zijn functie ontheven. Hij zal worden benoemd tot minister van Land- Tiuman onderbreekt zijn vacantie President Truman heeft gisteren plot seling zijn vacantie te Key West (in Florida) onderbroken voor een spoedbe- spreking, welke hij vandaag met de stafchefs en deskundigen van het minis terie van Buitenlandse Zaken te Wash ington zou hebben. Iets onrustbarends wordt in deze ont moeting echter niet gezien. Nader wordt gemeld, dat ook de Ge- zira Sportclub te Cairo, die veel Britse leden heeft, door Egypte wordt overge nomen. In Cairo en Alexandrië is de noodtoe stand weer afgekondigd, nadat zich relletjes hadden voorgedaan. In Ismallia werden 2 Britse soldaten door messteken gedood en 1 gewond, toen zij in de Ara bische wyk verdwaald raakten na een bezoek aan een bioscoop. De Egyptische autoriteiten hebben het Franse schip Champollion weer vrij gegeven. Een wolk van opspattend zee water, nauwelijks afstekend tegen de grauwe najaarslucht, hangt boven de Scheveningse havenhoof den, die omstuwd worden door de kokende golven. Brandkast (300 kg) met 10.000 weggehaald Inbrekers hebben 's nachts uit 'het kan toor van de coöperatieve vereniging De Landbouw in Terwolde bij Deventer de 300 kg zware brandkast met ongeveer f 10.000 meegenomen. De dieven zijn door de voordeur bin nengekomen. Voor zover is na te gaan, hebben zij de brandkast geladen op een steekwagentje dat zij in het pakhuis hadden aangetroffen. Bij het laadperron aan de voorzijde van het gebouw moet de kast zijn neergelaten op een paar zakken meel die uit het pakhuis waren meegenomen. Vermoedelijk is de buit verder getransporteerd per auto. Russisch verdelgingsmiddel tegen coloradokever? Volgens Tass, hebben Russische des kundigen een middel gevonden om de ►lorado-kever uit te roeien. Dit middel een langs scheikundige weg bereide stof, die met het ploegen in de bodem wordt verwerkt en dodelijk is voor alle colorado-kevers- Ook voor de kevers, die, bij het naderen van de winter, een toe vlucht in openingen in de grond zoeken. Verkiezingen in geheel Duitsland Oost-Duitsland handhaaft standpunt, doch zendt delegatie naar Parijs Nederland in twaalf-landen-commissie voor ontwapening? HOEWEL DE OOST-DUITSE regering op het standpunt blijft staan, dat de Verenigde Naties er geen recht toe hebben, zich met eventuele verkiezingen in geheel Duitsland te bemoeien, heeft zij toch de herhaalde uitnodiging aanvaard, haar standpunt mondeling toe te lichten. Reeds gisteren is een vier man sterke delegatie te Parijs aangekomen. Deze delegatie bestaat uit de plaats vervangende premiers Otto Nuschke eh Lothar Bolz, het parlementslid Ebert en de staatssecretaris van het ministerie van Buitenlandse Zaken, Anton Ackerman. Nuschke is tevens voorzitter van de Christen Democratische Partij in Oost- Duitsland. Xothar Bolz is voorts voor- Stoim welkom •--I Een zeepkist met een zeil was een prachtig voertuig om van de flinke vaart van de storm te profiteren. Twee van de weinigen die zich pret tig voelden in het noodweer va%i het afgelopen weekeinde. DAT enkele tientallen arbeiders, werk zaam bij de woningbouw aan de Suma- tralaan te Zwijndrecht, aan de dood zijn ontsnapt daar op een halve meter afstand van een paal die juist in de grond was geheid een grote bom werd ontdekt. DAT opsporing is verzocht van de 25-jarige Douwe Koenen uit Oosterwolde (Fr.) die op 4 December in overspannen toestand van huis is weggelopen. DAT de politie van Winterswijk twee dagen lang heeft gespeurd naar de 26-j. ongehuwde veehandelaar J. W. te S- uit Medde, die naar men vreesde was overvallen, daar zijn motor onbeheerd langs de weg werd aangetroffen, doch later in overspannen toestand enige maanden tot het verleden behoren. 1 in Berghem (N.-Br.) is gevonden. DAT aan de gevel van de A.V.R.O.- studio te H'sum een beeld van de Am sterdamse beeldhouwer P. Starreveld. voorstellende een ,,aetherzaaier" (in het Afrikaans heet de omroep UitsaaiKor- poratie) is onthuld, hetwelk reeds in 1948 t g-v. het 25-j. jubileum door het bestuur werd toegezegd. DAT de hoofingenieur-directeur der prov. waterstaat in Overijssel, ir P Wolffensberger, per 1 Juni as. ontslag heeft gevraagd wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd. DAT de A'damse automobilist J. H. H., die door onoplettendheid de dood van een SO-j. voetganger heeft veroorzaakt, door het A'damse gerechtshof tot 1 maand voorwaardelijk en f 100 boete is ver oordeeld. DAT het consultatie- en behandelings bureau voor rheumatiekbestrijding aan de Wingerdweg in A'dam-Noord thans officieel is geopend en siinds September al meer dan 2000 behandelingen zijn verricht. DAT ruim 1100 mensen (de in Deven ter gelegerde militairen en vele geno digden) vlak voor het begin van een feestavond naar huis werden gestuurd, daar er net een order uit Den Haag kwam om de militairen een alarmoefe ning te laten houden. DAT het gevaarlijke kruispunt Kerk straat's-Gravendamseweg te Noordwij- keihout op aandringen van de ANWB wordt beveiligd, o.a. door het weghalen van bomen die het uitzicht belemmeren. DAT een comité van automobilisten evenals vorig jaar de 105 wegenwachten i een Kerstpakket wil bezorgen. zitter van de nationale democratische partij, waarvan hoofdzakelijk vroegere nazi's lid zijn. Fritz Ebert is tevens bur gemeester van Oost Berlijn en Anton Ackerman is lid van het communistische Politbureau voor Oost-Duitsland. Ter begroeting waren gisteren op het vliegveld Orly bij Parijs aanwezig de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Wysjinsky, de Russische ambas sadeur te Parijs, Pavlov en leden var de Koninform- ambassades. De vier ge delegeerden, die met een Russisch vlieg tuig reisden, waren vergezeld van vijl adviseurs. Grotewohl heeft er critiek op uitge oefend, dat Trygve Lie in zijn uitnodi ging aan Oost-Duitsland sprak ovei West-Duitsland als de „Duitse federale republiek" en over Oost-Duitsland als de „Russische zone van Duitsland". Ontwapening Er bestaat een kleine kans, dat er ontwapeningscommissie van de Verenig de Naties in het leven zal worden ge roepen, bestaande uit de elf leden de Veiligheidsraad, waaraan vertegen woordigers van Canada worden toege voegd, wegens de belangrijke rol, die dit land heeft gespeeld bij de atoomontwik keling. Dit zou betekenen, dat in deze commissie vertegenwoordigd zouden zyn: De Verenigde Staten van Amerika. Frankrijk, Groot Brittannië, de Sovjet Unie, nationalistisch China, Ned land, Turkije, Brazilië, Pakistan, Chili, Canada en Wit-Rusland of Griekenland (wie van deze twee per 1 Januari a.s lid van de Veiligheidsraad wordt is noj steeds niet beslist). Plactic-ondergoed in V.S. De afdeling uitrusting van het Ameri kaanse leger maakt bekend, dat eer nieuw soort onderkleding van plastic ii vervaardigd, die koude en vocht tegen houdt ndanks lage' temperatuur kan mer zich in deze onderkleding te water be geven zonder hinder van de koudé t< ondervinden en bovendien in het water drijvende te blijven zonder een bewe ging te maken. Deze winter zullen proeven met de nieurwe ondericleding worden genomen op Alaska. Het wrak van de Amerikaanse C-47, die met 100 personen aan boord vermist werd in de omgeving van Marseille, Is gevonden op een bergtop 50 km ten Oos ten van deze stad. Alle Inzittenden kwa men om het leven. Radio-actieve sneeuwwolken bevon den zich gisteren boven Zuid-Frankrijk, aldus constateerde het observatorium van de Puy-de-Dome. De'wolken zijn onge- i vaarlyk. De Friese beweging en de A.R. Partij "PjE rechtsgedingen te Heerenveen en Leeuwarden, het Leeuwarder straat tumult en de gevolgen daarvan hebben de aandacht gevestigd op Friesland, op de betekenis van de Friese taal en de Friese beweging. Friesland is. zoals we weten, niet de sterkst bevolkte provincie van Nederland. Zijn bevolking moge vooruitstrevend zijn van aard, energiek en krachtig de loop der historie heeft meegebracht, dat de grote knooppunten van handel en ver keer. de grote havens en industriesteden buiten Friesland liggen. In verscheidene van die grote steden vormen mensen van Friese afkomst een belangrijk contingent. Friesland voert zijn zonen ^ïit naar dicht bije en verre streken. Eén ding onderscheidt Friesland, zoals wij allen behoren te weten, van de an dere provinciën van ons kleine land: daar leeft een afzonderlijke taal. Daar bestaat de Friese beweging. Wel verre van een oud boerendialect zonder meer te zijn hoewel zo'n dialect ook belangrijk kan wezen heeft het Fries, vooral in de laatste honderd jaar, een eigen letter kunde gevormd. nOE nauw verwant het Fries tenslotte moge zijn aan het hedendaagse Ne derlands en in hoeverre het dicht bij het (oudere) Engels staat, is een interessante vraag voor vakstudiën. Belangrijk is alleen dit: men is het er over eens dat het Fries een afzonderlijke levende taal is. misschien ook interessant te weten, hoe het toch komt, dat het Fries in de goede oude tijd der Zeven Provin ciën, toen Friesland even „souverein" was als b.v. Zeeland, en, anders dan het laatste, zelfs een eigen hogeschool had, zich niet ontwikkeld heeft tot de „offi ciële" taal van het gewest Of, waarom het in Oost-Friesland, zolang een zelf standig landje, vrijwel is uitgestorven. Maar belangrijk is alleen, dat het Fries in óns Friesland springlevend is. dat er een Friese beweging bestaat die Fries op de scholen in Friesland wenst Fries op de kansel brengt of terugbrengt Fries wenst in raadzaal en rechtszaak. Of. zo- persverslag zegt: „een wettelijke taairegeling wenst, waarbij voor de Friese taal dezelfde rechten gelden als voor de landstaal". "PR ZIJN allerlei uitingen en uitspra- ken rondom het incident-Fedde Schu- gehoord, die bedenkelijk aandoen. Immers, de vraag of zeker artikel van de heer Schurer in de zin der strafwet beledigend van strekking was, behoort niet op een volksvergadering thuis. Die vraag te beantwoorden is alleen de taak van de rechter. En het bedreigt des rech ters onafhankelijkheid wanneer, terwijl het geding nog hangt, die kwestie belandt In de bewogen, rokerige vergaderingen des volks. Eveneens is het scheppen van zekere tegenstelling tussen Friestali- en anderen, die culmineert in de schijnvraag: „Zijn de Nederlanders dan gek geworden?" ongewenste volksmen nerij. Immers, de Friezen zelf zijn buiten twijfel Nederlanders. Welnu, indien zij dat zijn. moet men hun wensen ernstig nemen. En-hier ligt in de eerste plaats een taak voor de Anti revolutionaire Partij. Zij voelt zich de meest nationale partij, zoals nog niet lang geleden te Leiden uitnemend be toogd is. Zij heeft krachtens haar begin selen oog voor het eigene, de eigen kring, de historische waarden, het Christelijk- Historische. Zij moet dus oog hebben voor het volkseigene van Friesland! De Friese taalbeweging is zoetjesaan ïn dikke honderd jaar oud. De taal heeft hier voor de zoveelste maal haar grote samenbindende waarde bewezen. In Amerika waar Nederlanders niets doen hun taal of cultuur is de Friese beweging vertegenwoordigd. En al3 het gezegd mag worden! wanneer het nationale besef der natie niet zo zeer ingezonken was, misschien zouden de Nederlanders als geheel, die zo smakeloos allerlei buitenlandse kleuren uithangen met Engelse woorden smijten, reeds lang veel meer oog hebben voor de bij zondere Friese taak. "jVTAAR de meest-nationale party dan? Is het voor haar, die een grotere plaats wenst voor de provinciën in ons staatsbestel, niet de tijd om in haar actie program uitdrukkelijk te zeggen, dat zij regeling wil van de Friese taalbelangen de Friese zaak? De tijd is rijp, en het een eis van beginsel. Stemmen-werverij? Wel, de Friezen zijn niet zó gemakkelijk te vangen, en als an dere partijen het opportuun vinden, zullen er „als de kippen" bij zijn. Maar het als gezegd, een zaak van beginsel. In dit verband nog een andere vraag: ons kiesstelsel misschien oorzaak van het feit, dat zulke zaken als die der Friese taal geen goede behartiging vinden? Het mi. te wensen dat, indien het aan tal Kamerleden tot 150 mocht worden uit gebreid, de 50 „nieuwe" vertegenwoor digers volgens een stelsel van districts- erkiezingen werden gekozen. M.a.w.: Nederland zou een gemengd stelsel dienen in te voeren: 100 leden der Tweede Kamer zouden gekozen worden volgens het hui dige systeem, 50 zouden de „districts"- vertegenwoordigers zijn, naar vroeger modeL Wij zouden dan wellicht de on evenredigheden der hoog geroemd® .evenredige vertegenwoordiging" en haar vast gevroren verhoudingen kunnen weg nemen. En misschien meer horen uit Friesland of Limburg of Gelderland., ia dit te overwegen door bevoegden? Voor alle zekerheid: sehryver dezes ia geen Frieshelaas misschien. Vannacht plaatselijk lichte vorst Tot morgenavond verwacht De Bilt: Vanavond en van nacht voornamelijk in het Noorden van het land nog enkele bu:en. Overigens licht tot half bewolkt en droog weer. Vannacht en morgenavond op vele p'.aai- in het binnenland lichte vorst. Mor genmiddag ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. Aanvankelijk krach tige tot matige wind tussen West en Noord, later zwakke tot matige ver anderlijke wind. (Opgemaakt te 10 uur.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1