Alphen aan den Rijn leverde het gas ver beneden de kostprijs Hier en daar ernstige verwaarlozing geconstateerd K.V.P.-interpellatie over de woningnood Leidens stadhuis is nog steeds niet geheel voltooid NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 5 DECEMBER IS* Rapport-Ploeger verschenen Spoedige aansluiting bij Leiden bepleit B. e nW. van Alphen aan den Rijn verzochten op 6 September jl., zoals toen op sensationele wijze bekend werd, aan de heer J. Ploeger om op zo kort mogelijke termijn het college voor te lichten omtrent de toestanden op het Alphense gasbedrijf en het al of niet aansluiten bij Leiden. De heer Ploeger heeft thans zijn rapport uitgebracht. Hierin adviseert hij tal van min of meer diepingrijpende maatregelen, alsmede het betrekken van gas van de gemeente Leiden. Over deze laatste aangelegenheid beslist de Alphense raad morgenavond. Het rapport zal dan pas in een volgende zitting in be handeling komen. Het eerste aanzien van de fabriek, r speciaal in de stokerij, gaf een beeld van verregaande verwaarlozing, aldus de heer Ploeger in zijn rapport. De oude kameroven mag de naam van gasoven niet meer dragen, terwijl de oude retor ten-oven ook in een desolate toestand verkeerde. De toestand op 6 September j.l. was zó, dat er gasloze uren waren juist in de kooktijd. Soms zat men op het middaguur bijna geheel zonder gas. In eerste instantie werd onderzocht, of de gasproductie was op te voeren. Dit bleek niet in voldoende mate het geval te zijn tenzij door vergroting van het productie-apparaat. Wel konden de gas loze uren worden weggewerkt, echter slechts door „roofbouw", zodat deze wijze van werken niet was vol te houden, zelfs niet met behulp van propaangas. Daar de oude kameroven de grootste zondaar in de stokerij is en grote ver liezen veroorzaakt, moesten de eerste maatregelen er op gericht zijn, deze even buiten bedrijf te zetten, hetgeen geschied de door het in werking stellen van een propaan-installatie. Daarna is de oude oven buiten gebruik gesteld, hetgeen een kolenbesparing van 3,5 ton per dag geeft. Over 1950 is er door onoordeelkundig handelen een hoeveelheid kolen van 1022 ton verloren gegaan. Dit had tot oorzaak, dat de kamerladingen veel te zwaar ge nomen werden, met het gevolg dat de gasopbrengst niet evenredig was met de verwerkte kolen. De gemiddelde kolen- prijs over 1950 bedroeg ƒ43.6 per ton, het geen dus wil zeggen, dat er in 1950 bedrag van ƒ44.599,20 aan kolen verloren is gegaan, waar tegenover geen gas opbrengst stond. Er is tot heden toe nog geen gelegenheid geweest om de oude retorten-oven buiten bedrijf te zetten, doch men hoopt dit in afzienbare tijd tot stand te brengen. Uit de controle Is gebleken, dat in de eerste acht maanden van 1951 met veel minder kolen in de oude kamer oven heeft gewerkt, zodat het er ernstig op lijkt, dat de geschetste kolenverliezen aan opzet of onoordeelkundigheid zijn te wijten. Naast de toepassing van propaan is tegelijk een euvel opgeheven, namelijk het niet meten van het geproduceerde watergas. In vroegere rapporten is veel gezegd over de laadmachine, met name dat deze machine bijdroeg tot de minder goede uitkomsten van het stokerijbedrijf. zouden n.l. veel kolen verloren gaan. Inderdaad bleek dat veel kolen v loren gingen, maar by onderzoek kw aan het licht, dat dit niet veroorzaakt werd door de machine, doch door de totaal versleten transportband. Met het opleggen van een nieuwe band was euvel volkomen verholpen. Mijn oordeel, aldus de heer Ploeger, is gevraagd over de in Oud-Beyerland gekochte laadmachine, die niet in bedrijf is gekomen en nog steeds gedeeltelijk ge demonteerd op het terrein staat. Ik deel de mening van de geraadpleegde machi nefabriek. dat deze machine voor hel grootste deel ongeschikt voor de bestaan de stokerij is. Op invallen De kolenloods staat op invallen, heeft aan onderhoud er van ontbroken gedurende vele jaren. Als men zou voort gaan met de koolgasproductie, zal er eer beduidend bedrag nodig zijn om de sto kerij weer een bruikbaar aanzien te geven. Zo is het ook met het zuiverhuis om van een noodzakelijke vergroting nog niet te spreken. Het enige, dat de toets van de crltlek kan doorstaan, zijn dc machine- stellenkamers, die zeer goed onderhouden zijn en waar de heer Kempkers een zeei goede verbetering In de ammoniakwas- sing heeft aangebracht. Het waswater be vatte na de aangebrachte verbetering eer concentratie van 4 i 5 gr. Jammer, dat dit goede water wegloopt en niet wordt ge leverd aan de centrale Ammoniakfabriek te Weesperkarspel, in welke fabriek Alphen ook aandelen bezit en waarby de gemeente is aangesloten. Het trok de aandacht, dat de koolteer werd afgeleverd met 20 30 pet water, Familieberichten uit andere bladen VERLOOFD: J. Notteboom en C. J. Wijma, Crèvecoeur le Grand (Frankr.)— Apeldoorn. ONDERTROUWD: R. Kussen en J. A. F. Haye, tandarts, R'damHaarlem; O. Waller en Ch. V. Hubbard, N. York. BEVALLEN: mevr. Oostrom-Mulder, d. R'dam; mevr. Boeke-Kuiper, d. R'dam. mevr. Lambrechtsen-Stewart, z„ Alblas- serdam; mevr. Braat-Van 't Hoff, d. Grandview-Nyach, U.S.A.; mevr. Rochat- Ruys, z., Genève, mevr. Van Kranen donk, z., A'dam. OVERLEDEN: A. M. Mandos, m.. 53 j.. R'dam; J. H. Lindemans, m., 47 j., R'dam; D. J. Gautzsch, m., 74 j., Nijmegen; A. Vermeiden Jzn., m., 69 j., R'dam; J. H Moltzer, m., 68 j„ Hilversum; F. M. Haak, m., 84 j., R'dam. hetgeen de prijs zeer ongunstig beïn vloedt. Een beter toezicht wordt aan bevolen. Dit geldt evenzeer voor het am- moniakwater. De gashouders vertonen het beeld van weinig onderhoud. In September werd een aantal ondichtheden gerepareerd, waaronder een scheur van 13 cm lengte. Door een en ander is veel gas verloren gegaan. De gashouders zullen een gron dige reparatie moeten ondergaan, totaal aantal gerepareerde ondichtheden bedroeg tot heden toe vijftien. Naast de reparaties zal ook bijzondere aandacht dienen te worden geschonken aan verven van kuipen en klokken. Ook ten aanzien van het personeel doet de heer Ploeger ingrijpende sug gesties. Op het kantoor kunnen twee mensen direct worden gemist. In de fa briek lijkt de rapporteur de aanwezigheid van een speciale technische ambtenaar (inmiddels al geschorst) overbodig. Hij had niets anders te doen dan toezicht controle uitoefenen op het productie bedrijf, maar heeft daarin volkomen ge faald. De meningen zijn zeer verdeeld, wat de integriteit van deze ambtenaar betreft. Met het oog op nodige veranderingen bestaat er alle reden om de buitendienst en de binnendienst onder een technisch ambtenaar te plaatsen en de controle op de buitendienst van gas en water te laten verrichten door een goed onderlegde ste fitter onder supervisie van de tech nisch ambtenaar, de heer PUpers, die de binnendienst volkomen onder de knie heeft en daarvoor ook de nodige liefde bezit. Bovendien ljjkt de heer Ploeger de wyze, waarop de tegenwoordige tech nisch ambtenaar de fabriek heeft achter gelaten geen aanbeveling om hem in zyn functie te herstellen. Het heeft de aandacht getrokken, dat het kapitaal, gestoken in gasverbruiks- artikelen, in de laatste jaren tot een vrij hoog bedrag is gestegen. De verkoop van deze artikelen heeft echter geen gelijke tred gehouden met de daarvoor bestede gelden, zodat momenteel in het magazijn voor dit doel een bedrag is gestoken van rond f 23.000. Conclusies De heer Ploeger adviseert spoedige aan sluiting bü Lelden, waarover trouwens al onderhandelingen zijn gevoerd. Bij een onderzoek kwam namelijk aan het licht, dat het opknappen %'an de Alphense gas fabriek een dusdanig hoog bedrag zou vorderen, dat het voor de aanleg van een buislelding tussen Alphen en Leiden be nodigde bedrag zelfs zou worden over troffen. De eigen productie zou veel te duur worden en economisch niet verant woord zijn. Hoe langer met het afsluiten van een contract met Leiden wordt gewacht, hoe hoger ook de personeelskosten. De vraag, hoe het tekort van f145.000 over 1950 is ontstaan, is eenvoudig te beantwoorden. De kostprijs van het gas bleek over 1950 bijna twintig cent per m3 te zijn bü de verbruikers in huis de gemiddelde opbrengst bleek bijna veertien cent te zijn, zodat het verlies per nuttig afgeleverde m3 ruim zes cent heeft bedragen. Vermenigvuldigt me met het jaarverbruik van 2.5 mlllioen m3. dan krijgt men een verlies f 150.000. Het gas werd ver beneden de kostprijs geleverd, soms zelfs beneden de grondstoffenprijs. De ramingen werden verkeerd opgezet. De 10-retortsoven heeft de rapporteur teleurgesteld, maar de proeven er zullen (beter) worden herhaald, zodra dj propaan-dosering vaste vorm heeft aangenomen. De personeelsbezetting moet een gron dige wijziging ondergaan. De functie technisch-ambtenaar is volgens de heer Ploeger totaal overbodig. Deze ambte naar moet dan tevens de dienstwoning overdragen aan de heer Pijpers. Bij de liquidatie van het productiebe drijf (als de buizen LeidenAlphen zijn gelegd) komt een aantal gebouwen vrij, o.m. stokerij, zuiverhuis en grootste deel der toestellenkamer, welke ruimten vooi andere doeleinden kunnen worden ge bruikt en een zekere huur zullen op brengen. De grote verwaarlozing van het pro ductiebedrijf, met uitzondering van machine- en toestellenkamer, kan een gevolg zyn van de laatste tijd. i hierin schuilt een erfenis van een lange reeks van jaren. Het gasbedrijf is onder de leiding van de heer Hildernisse een maal een uitnemend bedrijf geweest. Na dien is het afgetakeld, mede door het plegen van „roofbouw", het niet tijdig aanvullen en vernieuwen. Ten slotte beveelt de heer Ploeger herziening der gastarieven ernstig aan- De leider van het bedrijf zal zich in de toekomst volkomen moeten aansluiten bij de gewijzigde omstandigheden. Hij zal vakbekwaam moeten zijn op het gebied van gas, water en electriciteit. Bovendien moet hij een goed verkoper zijn en met de nodige accuratesse i ten kunnen werken. Het grootste deel van het personeel zal als overbodig moeten worden ontslagen, -als de aan sluiting bij Leiden een feit is. Raad van Zoeterwoude Dank zij reserve sluit de gemeentebegroting TN DE GISTERAVOND gehouden gemeenteraad van Zoeterwoude, die onder -I- voorzitterschap stond van burgemeester H. J. J. A. Smeets, werd de gemeente begroting 1952 aangeboden. Deze begroting sluit met 396.332,96. Dit resultaat kon worden bereikt door een aanvulling uit de reserve van ƒ26.842,94. Eveneens werd de gemeenterekening 1950 aangeboden en die van de bedrijven en het burgerlijk armbestuur. Bij de ingekomen stukken was een verzoek van de heer J. v. d. Ploeg (K.V.P.) tot het houden van een inter pellatie betreffende de woningbouw Voordat tot stemming werd overgegaan, vroeg de verzitter de verzoeker de inter pellatie wat nader toe te lichten. Hij kreeg hiervoor gelegenheid voor de rond- De heer Van der Ploeg zei, dat een in terpellatie wel een unicum is, doch hij oordeelde het nodig in verband met de ernst van de zaak, namelijk de woning bouw en -nood. Hij zei te spreken namens zeer velen uit de burgerij en wellicht ook namens velen uit de raad en lanceerde in zijn met overtuiging uitgesproken rede, hei verwijt aan B. cn W., dat dit college naar zijn mening niet voldoende activiteit heeft ontplooid om te komen tot meer dere woningbouw en tot leninging van de woningnood. Heeft het college de moge lijkheid onderzocht voor geldleningen uit burgerzin en heeft men al geïnfor meerd naar de mogelijkheid, die ver moedelijk het pensioenfonds voor de land- en tuinbouw biedt om een lening te plaatsen? Het was spr. nog geenszins ge bleken, dat B en W. dergelijke moge lijkheden hadden onderzocht. De heer Van der Ploeg verzocht B. en om een concreet antwoord. De voorzitter zei, dat het hem ver heugde over deze problemen in een open bare vergadering te kunnen spreken. Hij ontkende de bewering, dat er minder activiteit bij B en W. zou zijn en somde enige suggesties op van B. en W.. die evenwel op de voorschriften van het rentepercentage waren afgestuit. Wat be treft de burgerzinlening deelde de voor zitter mee. dat deze in Zoeterwoude niet kon slagen, omdat de geldgevers geen geld op lange termijn beschikbaar hebben. De voorzitter merkte op, dat de moge lijkheid openstaat om een burgerzin- lening door de Bank voor Ned gemeen- >ver te laten nemen. De obligaties komen dan voor beursnotering in aan merking en kunnen worden verhandeld. Wat dit betreft zullen B. en W. alles doen wat mogelijk is. Ondanks het uitvoerige antwoord was de heer Va.i der Ploeg niet voldaan. De heer Schinkel dacht er ook zo over- De voorzitter constateerde tenslotte, dat de overgrote meerderheid van de raad het beleid en de activiteit van B. en W. goedkeurt. De agenda De begroting van het burgerlijk arm bestuur sluit met f18103; de gemeente lijke subsidie hierin bedraagt f 1642. Het grondbedrijf begroot in de gewone dienst f3307.78 en in de kapitaaldienst f7844.29. Het waterleidingbedrijf heeft een slui tende begroting van f23166.52 in de ge wone dienst en f29816 in de kapitaal- dienst. In de commissie tot nazien van de gemeente-begroting werden benoemd de heren Schinkel, Dorrepaal en G. v. d. Krogt. De rekening van het waterleidingbedrijf over 1950 vertoonde een bedrag van f 10455,03 Die van het grondbedrijf had aan inkomsten f 1375,32 met een nadelig slot van f899,42. De rekening van het burgerlijke armbestuur sluit m. f 18855,66. Betreffende de gemeenterekening merk en de rapporteurs op, dat de woning bouwvereniging „St Willibrordus" in ge breke is gebleven de aflossingen te vol doen. Men is f7450 achter. De gemeenterekening werd vastgesteld op f313.158.28 en vertoont een nadelig slot van f 14817.32. Er dient nog een en ander te worden betaald en ontvangen, zodat dan het nadelig slot f8094.41 luidt Dt raad besloot vervolgens bij de Schoutenbrug en de Steenbrug een door- rijverbod in te stellen. Dit verbod zal gelden bij de Schoutenbrug voor het ver keer. komende uit Leiden en bij de Steenbrug zal het verkeer, komende uit het dorp, doorgang, moeten verlenen aan dat uit de richting Leiden. De tijdelijke verordening op de genees kundige verzorging van het gemeente- personeel werd verlengd tot 1 Januari 1953. Het toelagebesluit voor dit per- Agenda voor Leiden Dinsdag Schouwburg, 7.45 uur: Ned. Comedie brengt voor het LAK. „De bruiloft van Figaro" van Beaumarchaia. Vrijdag Doelen, 8uur: Sociale Raad, het Kruis werk beschouwd van medisch en sociaal gezichtspunt (door L. W. van Liebenstein en W. P. Droog); toegankelijk voor belangstellenden. Kleine Burcht, half 8: Opening tentoon stelling „Leidse Vogelvrienden". Burcht, 8 uur: films over Australië, Canada en Zuid-Afrika. Morsweg 59, 8 uur: Geref. Mannen- vereniging „Paulus", ds J. Plomp over de betekenis van Groen van Prinsterer en Da Costa voor de Hervormde Kerk. Zaterdag Muziekschool Rapenburg 22, 8 uur: Toonkunstenaarsvereniging, lezing van Caspar Höweler over humor in de mu ziek m.m.v. Leids gymnasiastenkoor; in troductie toegestaan. Schouwburg, 8 uur: de Sleutelspelers brengen „De kat en de kanarie" van John Willard. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Bonte avond K. en O. Tentoonstellingen Lakenhal, 10—4 uur; ,J3e 9" (t.m. t» December). Nachtdienst apotheken. Apotheek Herdingh en Blanken, Ho- gewoerd 171, tel. 20502, en apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136. Menselijke vóórarbeid in bakkerijen is verboden Een broodbakker stond onlangs voo de Leidse kantonrechter terecht wegens overtreding der arbeidswet, omdat bedienden reeds 's nachts om 2.21 met de arbeid waren begonnen. Daar hü toen beweerde, dat dit vóórarbeid geweest, wat geoorloofd is, werd de zaak aangehouden. Thans werd de zaak onder belangstel ling van bakkerspatroons, opnieuw be handeld. Gehoord werd de hoofdinspec teur van de arbeid, de heer N. C. Winkel uit Den Haag. Deze verklaarde, dat het geen vóórarbeid betrof, hoewel die 'ieid in sommige bedrijven wel is toege- taan. Mr C. M. Corporaal uit Den Haag, die als deskundige werd gehoord, ver klaarde ook, dat vóórarbeid wel is ge oorloofd. In grote bedrijven zijn deeg machines, die vooraf en zonder mense lijke hulp het deeg klaarmaken. Deze vóórarbeid noemde hij onbillijk tegen over de kleine bedrijven. Dat vond de kantonrechter ook, indien de zaken er nderdaad zo voor stonden. De bakkers mogen pas beginnen om 3 uur 's nachts. Het O.M. eiste tenslotte f 12 boete of •s dagen. De bakker merkte toen op: „Als dit niet meer mag, loopt het mis". De kantonrechter veroordeelde conform. De bakker zal in hoger beroep gaan. Uitvoering Weihnachts- oratorium Ook dit jaar geeft de C.O.V. „Con Amore" onder leiding van Simon C. Jan uitvoering van het Weihnachts- oratorium van Joh. Seb. Bach ter inlei ding tot de viering van het Kerstfeest. Vier cantaten van dit werk, gecompo neerd in 1734, zullen ten gehore worden gebracht. Deze muziek is van een blijheid, die de compositie zeer aantrekkelijk maakt. delen zijn kerkelijke cantaten, geschreven voor de godsdienstoefeningen op de Zondag voor Kerstmis, de beide Kerstdagen en de Nieuwjaarsdag. Con Amore heeft het vorige jaar be- ezen van dit werk een uitstekende ver tolking te kunnen geven. Wij hebben dan goede verwachtingen. Vier so listen van naam verlenen hun medewer king. Geschenken voor kinderen van Ex-po-ge Vanmiddag kon aan 75 kinderen van de afdeling Leiden van de vereniging -politieke gevangenen uit de bezet tingstijd een Sinterklaasgeschenk worden uitgereikt. De leidster van deze actie. C. H. HendriksenSnel. deelde tevreden te zijn over de medewer king. die men van verschillende kant eer heeft ontvangen. En niet alleen at de kwantiteit van de artikelen aan gaat. ook de kwaliteit was weer uitste kend. Vooral was er veel speelgoed er snoepgoed. De grote hoeveelheid maakte het werk niet gemakkelijk, maar Maan dagavond bü het inpakken kwamen lukkig vier leden van de afdeling ai Mevrouw Hendriksen vond het gelukkige omstandigheid, dat 5 Decem ber ditmaal op Woensdag valt, want kinderen konden nu zelf het geschenk ontvangst nemen- Natuurlijk overal blijde gezichten. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Cornelis zooi der Bent en J. van der Mark; Willem A. P. C. van der Neut en M. J. der Born; Grace A. d. van G. F. H. Briët O. Smith; Huig, z. van J. Vlieland A. Remmelzwaal; Pieternella J. H. d, H. Bekkers en T. Hulscher; Catharina H. van F. J. Cornelisse en P. M. C. Langezaal; Jan z. van M. Derogee S. C. Teske; Jacobus z. van P. Dubbelaar C. J. Karei. OVERLEDEN: P. B. Heykoop. man. 52 jaar; J. van der Blom, man, 63 jaar; J. M. J. Taverne, wed. van Taffyn, 88 jaar; M. de Korte, huisvr. van Van den Eijkel soneel werd definitief vastgesteld en ook besloot men het kledinggeld en de rij- wieltoelage met 5 T<> te verhogen De jubilerende vereniging van Ned. ge meenten kreeg een halve cent per inwo- (f28,01) voor een cadeau. De ge meentebegroting 1951 werd tenslotte met f84.10 gewüzigd. Mevrouw leest de kaarten Wf 1F> j1, 1 Vrouwelijke chauffeur maakte brokken Een Duitse vrouw had op de Apothe- kersdijk als een wilde met haar auto ge reden en was, zonder op het verkeer te letten, met ruim 70 km snelheid de Kippenbrug opgevlogen. Iemand, die driewieler uit de Vrouwensteeg -erd ondersteboven gereden. Na hevig schelden was zü snel doorgereden. Op de Haarlemmerstraat werd zü echter door de politie aangehouden wegens woest rüden. Dit alles bracht haar voor de kantonrechter. Het O.M. eiste f 40 boete of 20 dagen. De kantonrechter veroordeelde haar tot f 30 of 15 dagen. Brieven aan ds Geursen Ds M. W. J. Geursen, predikant bü de Presbyteriaanse Kerk in Australië, meldt in grote dankbaarheid de goede ont vangst van een groot aantal brieven, waarin predikanten, ouders, andere fa milieleden en vrienden hem een adres deden toekomen van een persoon, voor wie zü zich verantwoordelük gevoelen. Het is hem niet mogelijk, alle brieven te beantwoorden, maar hü laat meedelen, dat hü bezig is al deze personen te be zoeken. Iedereen wordt onmiddellük op de hoogte gebracht van het werk der Kerk in Victoria. Twee kalkende Leidenaars Twee Leidenaars waren betrapt, toen zü in de Runstraat op de weg en op een huis met kalk letters aanbrachten. Zü konden niet anders doen, dan dit vooi de kantonrechter bekennen. De gemeen te moesten zü reeds f 18 schadevergoe ding betalen. Het O.M. vond het kalken op muren en straten ergerlük. omdat kalk moeilyk is te verwüderen. Het eiste tegen ieder f 4.50 boete of drie dagen. Men wees er op, dat de letters nóg op de muur stonden. De kantonrechter oordeelde de twee tot f 5 boete of twee dagen met verbeurdverklaring van de inbeslaggenomen emmer kalk en kwas ten. Leiden spaarde in November Irt November werd bij de Leidsche Spaarbank ingelegd f 614.643.99 e rugbetaald f 558.148. 24. Het aantal we boekjes bedroeg 276 en het aantal afbetaalde boekjes 175. Op 4.587 reke ningen van deelnemers aan de afhaal- dienst werd f 66.397,25 bijgeschreven. Er werden 362 busjes ter lediging aangebo den met een gezamenlüke inhoud van f 6 410,20. Het bij de jeugdspaardienst gespaarde bedrag was f 348.30. Het te goed der 30.159 inleggers aan het einde "an de maand was f 15.905.072.39. Wordt Paleis Noordeinde Intern. Acad. Instituut? HM. de Koningin heeft zich bereid verklaard het paleis Noordeinde af te staan voor het internationaal academisch instituut, indien dit in Den Haag wordt gevestigd. B. en W. zullen pogingen in het werk stellen, dat dit instituut in Den Haag zal komen. Een gedeelte van het paleis moet dan beschikbaar blijven voor de Koningin, zolang Huis ten Bosch nog niet geheel Is gerestaureerd. Jaarlijks judo-festival in Gehoorzaal Japanse grootmeesters komen De Nederlandse judo-raad organiseert onder auspiciën van de Nederlandse Jiu Jitsu- en Judobond zyn jaarlijkse judo festival. Op de avond van Vrüdag 14 December wordt dit festival om 8 uur in de grote zaal van de stadsgehoorzaal geopend. De prachtige sport, waar het hier om gaat. zal worden gedemon streerd door de Japanse grootmees er» in het judo Zisei Kano, president van de Kodokan te Tokio. Kuribari, 9e dan, Matsumoto. 7e Dan, Daigo, 6e Dan en kampioen van Japan 1951 en het Neder lands judoteam, dat deelnam aan de Europese kampioenschappen te ParÜs. Dat er voor do judo-liefhebbers Iets moois in de Stadsgehoorzaal staat te ge beuren. is wel zeker, als men de graden van de Japanners in ogenschouw neemt In Nederland is een 2e Dan een grote bijzonderheid. In de Stadsgehoorzaal kan men een 9e Dan zien vechten. Feest in de gemeentelijke werkplaats Ook in de gemeentelüke werkplaats is het Sinterklaasfeest gevierd. Hierbü waren tegenwoordig het volledige be stuur van de vereniging tot verbeterong van het lot der blinden en het bestuur van de vereniging van houders van rusthuizen en kamerverhuurders. Dank zü een legaat van een dame kon het be stuur van de eerste vereniging een com pleet radiotoestel met luidsprekers aan bieden. terwijl een ander flink bedrag de tweede vereniging in staat stelde de aan sluiting te betalen. Het is te begrijpen, dat allen zeer verheugd woren over deze geschenken. Zowel de directeur van de werkplaats als de wethouder van sociale zaken zegden de schenkers hartehjk dank. Aan deze avond verleenden geheel be langeloos hun medewerking het mannen- dubbelkwartet Inter Nos en de heer A Langeler uit Rotterdam als declamator. lubileumavond T. en D. Op 15 December wordt in de Stads gehoorzaal een avond gehouden van het jubileumfonds T. en D De jubilarissen, die worden gehuldigd zün de heren A. Plan je. J Paats en Th. Vroom, die 40 jaar in dienst zijn. en de heren J J J Kluts. G. Brussel, J. M van de Rovaart R H van Es. die 25 jaar bij T. en D. werken. De heer D. Jaeger overleden Gistermiddag is in alle stilte de heei D Jaeger, oud-directeur van het agent schap Leiden van de Ned. Bank. op de begraafplaats bij de Groene Kerk Oegstgeest ter aarde besteld. De heer Jaeger bereikte de leeftüd van 74 jaar Ruim 24 jaar was hü directeur van de Ned. Bank en daarvoor 25 jaar directeur de Leidse nettenfabriek Jaeger cn Co. Gedurende de eerste wereldoorlog was hü lid van de gemeenteraad voor de liberale staatspartij. L.S.G. VLeiderdorp II 5Vi#3V£# De gisteravond voor 3A van de L.S.B gespeelde wedstrijd tussen L.S.G. V en Leiderdorp n is voorlopig met 5V43Vfc door de Leidenaars gewonnen. Overwinning van D.C.L II D.C.L. II heeft eindelük het zoet der overwinning gesmaakt. Van L.D.C. II werd met 11—9 gewonnen. Te beginnen in 1952 uitvoering van een zeer sober plan Toen Leidens nieuwe stadhuis eind 1940 in gebruik werd genomen, was het nog niet geheel afgewerkt. In 1946 hebben B. en YV. zich weer met de architect in ver binding gesteld om de voltooiing van het gebouw ter hand te nemen. Het bleek toen mogelü'k, de marmerwerken in de burgerzaal te doen uitvoeren, waardoor deze zaal In gebruik kon worden genomen. Daarmede was het aanwezige crediel echter uitgeput. komen. Het plan bestaat trouwens uit een groot aantal kleinere en grotere, min of meer op zichzelf staande voor zieningen. Voor 1952 hebben B. en VV. f 10.000 uitgetrokken. Welke noodzake- lüke voorzieningen voor uitvoering in 1952 in aanmerking komen, zal in de loop van dat jaar moeten worden beslist. Na het overlüden van de heer Blaauw in 1947 stonden B. en W. voor de vraag, wie zün plaatsvervanger als architect voor de voltooiing van het bouwwerk zou zün. Het heeft B. en W. toen ten zeerste verheugd, dat zü prof. ir H. T. Zwiers bereid hebben gevonden, als zodanig op te treden, waardoor gewaarborgd is, dat de verdere afwerking van het stadhuis zoveel mogelük in de geest van de bouw meester zal geschieden. Prof. Zwiers heeft in 1948 een uitvoe rig rapport ingezonden omtrent alle voorzieningen, die nog moeten worden getroffen. Helaas bleek B. en W. bü kennisneming van de in dit rapport ver vatte voorstellen, dat uitvoering daarvan zulke grote uitgaven zou vorderen, dat spoedige verwezenlüking niet verant woord zou zün. B. en W. hebben toen met de architect zorgvuldig nagegaan, op welke wüze deze kosten door aanmer kelijke versobering zó zouden zün terug te brengen, dat uitvoering ook in ongun stige omstandigheden zou kunnen worden overwogen. Bü nader rapport van 1 No vember 1950 is prof. Zwiers er in ge slaagd, een gewijzigd plan te ontwerpen, waardoor het oorspronkelük geraamde bedrag van pl.m. f 450.000 verlaagd is tot circa f 120.000. B. en W. willen dit versoberde plan nochtans niet ineens tot uitvoering bren gen, maar zij willen tot een geleidelüke verwezenlüking van de voltooiing het belangrijke en monumentale gebouw Haagse politierechter Steekpenningen aangenomen Een afdelingschef uit Leiden moest zich verantwoorden voor de Haagse po litierechter, omdat hü geld ten geschen ke had aangenomen, dat van de op brengst van gestolen goed was. werkte by de vleeswarenfabriek van broer, waar arbeiders stalen en hem steekpenningen gaven. De officier van Justitie eiste twee maanden gevangenisstral De verdediger memoreerde, dat de andere broer, die vroeger reeds had terechtgestaan, in ho ger beroep een voorwaardelyke straf had gekregen. Conform de eis werd verd. veroordeeld, want de politierechter zei nog steeds van oordeel te zijn, dat der- gelyke bedrijfsdiefstallen onvoorwaabde- lyk moesten worden gestraft. Geknoeid met vorstverletformulieren Een Leidse aannemer had lijsten voor het risicofonds in de bouwbedrijven on juist opgemaakt in verband met vorst verlet en thans moest hij wegens vals heid in geschrifte terecht staan voor rte Haagse politierechter. Er was hem ten gevolge van de onjuiste opgaven onge veer f 275 te veel uitgekeerd. Verd. bekende het tenlastegelegde. maar tot zijn verontschuldiging voerde hy aan. dat hü toen in moeilijkheden verkeerde wat betreft de uitbetaling van ionen. Heel vroeger was verd. al eens veroordeeld. Een buitengewoon laaghartig feit, zei de officier. Het is büten in de hand die brood geeft en het is ten nadele vai collega's. De officier vorderde een vangenisstraf van vier maanden. politierechter veroordeelde hem tot drie maanden. Hü z voor zorgen De familie van een kistenmaker Hillegom wilde graag golfplaten op hok hebben. Laat dat maar aan my o zei verd. met groots gebaar. Hy ging weg en kwam werkelijk terug met begeerde platen Minder praats had kistenmaker echter voor de Haagse po litierechter. waar hü terecht moest s omdat hü de platen had gestolen, waarde was inmiddels reeds aan de eige naar vergoed. Gezien de ernst van het feit requireer- de de officier van Justitie 14 dagen ge vangenisstraf. „Geef my liever levens lang", verzocht verd., maar hü voegde ®r on^ddellijk ^et woord „voorwaar- delyk" aan toe „Praat geen onzin", zei de rechter en veroordeelde verd. tot vijf weken gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelük. LEIDERDORP Collecte voor hulp aan Italië De collecte voor ..Hulp aan Italië" heeft f 363.54 opgebracht. VOORSCHOTEN Sinterklaas en de Marine Het Marine Opkomst Centrum werd gistermiddag door St Nicolaas en zijn ge volg met een bezoek vereerd. De Sint. die gezeten was op een schimmel, werd aan de ingang van her terrein ontvan gen door de eerste officier, kapt.-lt t.z E. Dankmeijer Langs een lange haag van kinderen en ouderen schreed de Sint naar de bioscoopzaal. Daar waren de kinderen van het marine-personeel, van het kinderhuis „Nieuw Voordorp" en van enkele gezinnen uit de gemeente aan wezig. Men vertelde Sinterklaas, dat de ieugd over het algemeen braaf was ge weest. maar toch kregen enkelen een ver maning. moesten beterschap beloven of zelfs een versje zingen. De aanwezigen werden ondertussen omheald op specu laas Er werden geestige films gedraaid De jeugd kreeg ook een toeter, zodat horen en zien verging In de eetzaal wer den de aanwezigen weer onthaald op versnaperingen en geschenken Een groot aandeel in het feest had opperschipper Braham. Burgeriyke stand Geboren: Elisabeth M. d v Joh de Geus en J M van Haarlem. Langenhorststr 9; Leonardus C M. z v P M van Steün en J A van Benten, Ründijk 226; Jacobus, z v A Teunissen en J M van der Bent Leidseweg 28: Marüke L. d v J C Drees en C M van den Bosch. Willem de Zwij- e^rlaan 82: Dorothea J. d v H Zwiers en E Amersfoort. Leidseweg 357; Caroline M, d v J H Schrüvers en C M C van Renswouw, Ründük 64; Emmy, d v J Carton en I de Groot, Voorstraat 15b Ondertrouwd: F J van Tienhoven. 25 j, Leidseweg 286 en M de Boer, 24 1 te Dordrecht. Gehuwd: C J Bartels. te Alkemade en v W Th va.i der Peet. Essenlaan 7. adres na huwelijk: Oude Vest 55a. Leiden: B V Keyzer. Northeystraat 38 en C A Var- kevisser. Papelaan 152. adres na huwe lijk: Treubstraat 10 Overleden: J G Slothouwer. 72 j, echtg vaa E C Labaar, Leidseweg 120. A.N.P. kiijgt nieuw soort draadloze telex Binnenkort zal het nieuws van het Franse persbureau A.F.P. volgens een methode door het A.N.P. in Den Haag worden ontvangen. Op 13 December zal nl. een geheel nieuw soort draadloze telexverbinding officieel m werking worden gesteld. Het is een apparaat vol gens het Coquelet-systeeb, dat sneller kt dan de tot dusver gebruikte Heil-ontvangst de seinsnelheid be draagt 425 tekens per minuut. Het apparaat van dit systeem werd enige weken geleden in Lissabon in wer king gesteld. Bij de officiële ingebruik neming in Den Haag zullen Franse. Bel gische (het systeem werd uitgevonden door een Belg) en Nederlandse autoritei- n aanwezig zün. Chr. slagerspatroons terug in eigen bond De komende P.B.O. heeft een omwen teling veroorzaakt in de organisatorische verhoudingen in de slagerswereld. In de Algemene Nederlandse Slagerspatroons bond heeft men begrepen, dat het van belang is dat de Christelijke patroons zich apart organiseren. Na de oorlog werd de Chr. bond opgeheven en kreeg de alge mene bond een Christehjke sectie. Maar vorig jaar kwam er opnieuw een Chr. Slagerspatroonsbond en thans stelt de algemene bond zün leden voor de keus bl;jven van de algemene bond of treden tot de ChristeUjke bond. daar de Christelyke ChristeUjke sectie van de algemene bond is opgeheven. Tot 1 Januari hebben de nog in de algemene bond georganiseerde Christelüke slagers gelegenheid zich aan te sluiten by de bond waar zij thuishoren, i.c. de Christe Ujke bond. De algemene, de R.K. en de Christe lyke bond zullen een federatie vormen de vakgroep zal worden opgeheven. belang- Meine Pot in Januari voor Bredase rechtbank? De voormalige consulaire ambtenaar ln Brussel, die betrokken is geweest bij de affaire-WesterUng. Meine Pot. is niet over de grens gezet, zoals we meldden, maar bevindt zich nog in voorarrest te Breda. Dit voorarrest is thans met een maand verlengd. Pot zal zich waarschijn lijk in Januari voor de Bredase recht bank moeten verantwoorden wegens ver valsing van een paspoort, waarop hy ondangs naar Nederland poogde te reizen. Nieuw Guinea blijve Nederlands De stichting Rüksbehoud heeft een tele gram aan dr W Drees gezonden om een ernstig beroep op de regering te doen, dat het vraagstuk van Nieuw-Guinea niet gekoppeld wordt aan de Uniebesprekin gen met Indonesië. Tevens dringt de stichting aan op een onomwonden ver klaring. dat Nederlands Nieuw-Guinea onder Nederlandse souvereiniteit staat en blyft In antwoord op de vragen van het Eerste Kamerlid Gerretson delen de mi nisters van Buitenlandse en van Unie zaken mede, dat de letterlyke tekst van de Indonesische en Nederlandse verkla ringen in de beheerschapscommissie van de Verenigde Naties te Parijs ter inzage van de leden op de griffie is neergelegd. Ook derde opvolger van Kamerlid Tuin bedankt Voor de benoeming tot Tweede-Kamer- üd ais opvolger van de heer Tuin (P. v. d A.) die burgemeester van Gronin gen is geworden, heeft thans ook de derde candidaat bedankt. Dit Is de heer N Bolkestein. burgemeester van Middel burg, die wegens drukke ambtsbezighe den van het Kamerlidmaatschap moest afzien. Tevoren hadden reeds de heer J. Roorda uit Ter Apel en mr G. L. P. Warburg te Groningen bedankt. Nieuw eeuwigdurend schrijibloc Een Londense firma heeft twee gepa tenteerde methoden ingevoerd voor het wegwerken van het schrift op het eeuwigdurende" schrijfbloc. De twee nieuwe modeUen. die de firma op de markt brengt missen nemelyk de plaat die het doorschijnende schryfvlak van de wasiaag scheidde By tiet eerste mo del verdwynt het geschrevene onmid- dellyk wanneer men op de zijkanten drukt Een tweede model bedoeld, voor schryfbureaux, is meer luxueus uitge voerd in zwart plastic, waaraan een zy- den koord mei schrijfinstrument Bij dit modei verdwünt het schrift op het oioc door op een knopje opzy van het bloc :e drukteen. (Naam en adres van boven vermelde fabrikant kunnen bü de Britse Informatiedienst te Den Haag worden aangevraagd). Echtpaar Boesman maakt zich weer reisvaardig Het echtpaar Boesman beeft zün voor genomen baUontocbt over Afrika a la Jules Verne voorlopig uitgesteld Ge zien de weersomstandigheden, die m de komende maanden in Centraal Afrika verwacht worden wil hü liever geen risico nemen In de tweede week van Januari hoopt het echtpaar wel t« ver trekken naar Zuid-Afrika waar soala men weet in hei kader van de Van Rie- beeckherdeokingen opstygingen zullen worden gemaakt Men gaat of per auto of per gecharterd vliegtuig Er bestaat grote kans. dat de ballonvaarders van de gelegenheid gebruik zullen maken ln Azië enige vaarten te maken o-m. ln India en Pakistan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 3