Jlieuwo ^fihsrljc (üimrant Alphen leverde gas beneden kostprijs Als eerst de atoombom verboden wordt staat Rusland inspectie toe Beide zones worden gepolst over Duitse verkiezingen Adenauer, prooi voor groep rode betogers Pseudo-winnaar gaf zijn prijs (4000 gulden) terug Eerste vlucht gisteravond naar Tokio begonnen Wist U De federalisatie van Europa WOENSDAG 5 DECEMBER 1951 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 5.15 per kwartaal; 1.72 per maand; 0.40 per week Twee en dertigste Jaargang No Hoofdredacteur: Dr. E. D1EMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantoasticfi Is gfjtbltveo mgn Bert In togfjeospoet" Wisjinsky in de Ver. Naties WISJINSKY heeft te Parijs verklaard, dat zijn regering bereid is inspectie der Russische fabrieken voor atoomwapens toe te laten, onmiddellijk nadat de Assemblée besloten zou hebben, alle atoom wapens buiten de wet te stellen. Hij gaf zulks te kennen op een geïmpro viseerde persconferentie, even nadat de subcommissie voor de ontwape ning haar zitting had geëindigd. De atmosfeer schijnt iets gunstiger te zijn nadat een Amerikaanse woordvoerder had doen uitkomen, dat de ontwapeningsbesprekingen van de „Grote Vier" waren vastgelopen. Van belang is voorts, dat met 50 tegen 8 stemmen bij 1 onthouding, be sloten is, woordvoerders uit Oost- en West-Duitsland te verzoeken, deel 5? te nemen aan het debat in de V.N. over verkiezingen in geheel Duitsland. men, bij 1 onthouding. Hierbij werd be sloten woordvoerders uit beide zones van Duitsland uit te nodigen deel te nemen De afgevaardigden van de „Grote Vier" zetten hun besprekingen over de ontwa pening voort en de Britse gedelegeerde, Selwyn Lloyd, gewaagde van „nuttige discussies". Wisjinsky heeft voornamelijk gesproken over de kwestie van verbod der atoomwapens en de internationale controle. Hij drong er op aan, dat de Assemblée een besluit zal verbieden. De kwestie rees echter dergelijk besluit van de Assem blée bindend en verplichtend zou zijn voordat er een conventie is getekend. Het standpunt van Wisjinsky was, da het ondenkbaar is, dat een nuchter den kend mens kan geloven aan productie er gebruik van de bom, als deze eenmaal door de Assemblée „onwettig" is verklaard. De Rus zeide, dat het een leugen was te beweren, dat de Sowjet-Unie niet bereid zou zijn inspecteurs op haar grond gebied toe te laten voor een onderzoek haar atoomfabrieken. Onzerzijds zij hierbij aangetekend, dat geringe kans bestaat, dat de „Grote Drie" de atoombom zouden willen doen verbieden, vóór men het over een stelsel controle eens zou zijn. Zulks weet Wisjinsky ok heel goed. Het is geens zins uitgesloten, dat de Rus weer de be proefde methode volgt van „vertragings acties", zoals deze zich manifesteerden op de conferentie der „Plaatsvervangers" het Palais Rose. Voor een stemming rooskleurigheid is er voorshands geen aanleiding. In de „commissie ad hoe" der V.N. te Parijs is pok een voorstel van Pakistan aangenomen en wel met 50 tegen 6 stem- Suez geleek op een slagveld Nieuwe botsingen, met vele doden en gewonden Gisteren is het in de Suezzone opnieuw tot ernstige botsingen gekomen, waarbij r raming, 20 Egyptische politiemannen burgers om het leven kwamen Britse soldaten werden gewond. Volgens de Engelse lezing, hadden Egyptische politiemannen en burgers geschoten op Britse soldaten, die het vuur beantwoord den. Van Engelse zijde beschouwt men de incidenten als op zichzelf staande geval- an „paniek". Men heeft echter wel krachtiger maatregelen genomen, re botsingen tegen te gaan. Op de wegen naar Suez mogen alleen tank wagens met bestemming Cairo passeren. Gisteren, aldus een Reuterbericht, leken •aten van Suez wel op een slagveld. Engelse soldaten zaten behoedzaam ach- de pantserplaten van hun Brengun- dragers gedoken, te vuren. Van hun kant vuurde de Egyptische politie, onder dek king van hoeken der vele gebouwen. Burgers hurkten angstig in hun huizen op de grond, onder de vensterbank, doodsbenauwd voor verdwaalde kogels. Thans is ook het lijk van de, reeds eerder genoemde, vermiste. Engelse majoor ge vonden. Hij bleek door de borst te zijn geschoten. Baby overleden, moeder onvindbaar De Vlissingse politie vraagt opsporing m de 27-jarige Cornelia A. M. Kallaars, echtgenote van M. van den Berg. Hun acht weken oude zoontje is Maandag Vlissingen overleden. De begrafenis zal Vrijdag geschieden, maar de verblijf plaats van de moeder is onbekend. Zij is waarschijnlijk in gezelschap van de 25-jarige Arie van der Struijs, voor wiens echtgenote zij zich uitgeeft. aan het debat over de verkiezingen. Maar Malik, de Rus, die in deze commissie obstructie voert, merkte op, dat de Duit sers nu reeds een zodanige mate van po litieke rijpheid hebben bereikt, die hen in staat stelt zelf, zonder een commissie, verkiezingen in geheel Duitsland te leiden. Vandaar dat Rusland zich niet kan enigen met het voorstel om Oost- Westduitsers voor de commissie te laten verschijnen. Malik steunde het voorstel van Pakistan niet. Evenzo verklaarden de Poolse, Oekrainse en Tsjechoslowaakse gedelegeerden, dat de V.N. niet compe tent is om de zaak der Duitse verkiezin gen te behandelen. Toch is de sfeer ook wel eens minder prettig. Toen de fotografen gisteren Wisjinsky en Moch een mooi plaatje wil den maken, schoof Moch zijn stoel wat dichter naar die van de Rus en zei: „Kom, laat ons Frankrijk wat dichter bü Rus land brengen." Wisjinsky en Moch spra ken afwisselend in het Frans en Russisch over een opera- en balletuitvoering. Een historisch ogenblik. Voor het eerst sinds 1931 bezocht een Duitse premier zijn Engelse collega. Konrad Adenauer, de West-Duitse bondskanselier, had in Londen onderhoud met Winston Churchill en zelfs lunchte hij met de Britse Staats- nan. Aan deze lunch zaten ook aan de leiders der socialisten en liberalen, respectievelijk de heren Attlee en Davies. Warme ontvangst te Londen De Bondskanselier verklaart met nadruk, dat Duitsland nooit neutraal kan zijn gevoerd met de Britse premier Churchill te Londen, bij welke confe rentie ook Eden, de min. van Buit. Zaken, tegenwoordig was. Hij gebruikte de lunch met beiden en later op de dag sprak Adenauer een 150 leden van de Britse inter-parlementaire Unie toe. Hij verzekerde hen, dat Duitsland niet neutraal kan zijn, omdat de enige garantie voor vrijheid ligt in samen werking met de vrije, democratische wereld. Een geneutraliseerd Duitsland zou vroeg of laat verzeild raken in de maalstroom van het Oostelijk blok. De aankomst van Adenauer op Downingstreet no. 10, ging helaas gepaard met een luidruchtige demonstratie. de woning van geroep niet van de lucht. Er vonden ar de Britse premier stonden te wachten, begroetten hem met een regen van pam fletten, waarop gedrukt stond „Ga terug, Adenauer". Ook was het „Sieg Heil"- K.R.O. blij met dode mus Laffe telefoongrap bracht Leidse stukadoor in moeilijk parket "Pen onbekend radoluösteraar heeft •^gisteravond laat de K.R.O. en het Katholiek Thuisfront door een gemene streek blijgemaakt met een dode mus en een andere luisteraar (wiens naam hij had opgegeven) in moeilijkheden ge- Tijdens de slotuiteending van de „Baas boven Baas"-actie voor het Katholiek Thuisfront werden de namen bekend gemaakt van de zeven prijswinnaars. Deze winnaars werd door de microfoon verzocht onmiddellijk de studio op te bellen- Deze telefoongesprekken wer den uitgezonden. Onder de prijswinnaars bevond zich de heer J. W. van Deventer, Willem de Zwijgerlaan 71 in Leiden, die eigenaar werd van f 4.000. Tijdens het telefoongesprek verklaarde de mans die zich onder de naam Van De venter meldde, dat hij de f4.000 terug wilde storten aan het Katholiek Thuis front. Zulks onder luide bijval van KRO—mensen en publiek in de zaaL Maar groot was de ontsteltenis van de KRO toen tijdens het slot van de uitzending in de regelka-mer van de studio een hevig ontstelde luisteraar op belde en stamelend en trillend mee deelde. aan zijn radio het telefoonge sprek te hebben gehoord en die hele maal beduusd verklaarde de echte Van Deventer te zijn en dat hij het geld zo goed kon gebruiken. hDe man stond bijna te snikken voor de microfoon. Hij zei een gewoon stukadoor te zijn en dat de 4 000 gulden voor hem een enorm kapitaal betekenden", verklaarde de omroeper na dit telefoongesprek, dat echter niet is uitgezonden omdat niet direct met absolute zekerheid was vast te stellen wie de echte Van Deventer De hoofdprijs (f7 000) gaat naar de heer J. ter Meulen, Koninginnelaan te Rijswijk. De actie heeft f 377.594 opge bracht. restaties plaats en daarna veegden een paar Bobbies de straat schoon en ruim den de papierrommel voor de ambtswo ning van Churchill op. Aan de gemeen schappelijke lunch bij Churchill, werd ook deelgenomen door de leider der La- bourpartij Attlee, Herbert Morrison en Clement Davies. De demonstratie was op touw gezet door de, door de communisten gesteun de, vredesraad. Dit blijkt ook uit de ver spreide pamfletten. Hierin werd betoogd, dat Adenauer in Londen was gekomen, om de voorwaarden te bespreken voor het herstellen van het gevaarlijke, Duit se militaire apparaat en de Luftwaffe, zulks wederom onder aanvoering van Nazi-generaals. Bravo K.L.M.: Met 46 man aan boord Dr Plesman deed de Utrecht onder grote belangstelling uitgeleide Van Schiphol vertrok gisteravond K.L.M.-vliegtuig mei burgerpassagiers naar Tokio. Het de Constellation Utrecht met boord een aantal autoriteiten vertegenwoordigers van Nederlandse dagbladpers en l tenlandse nieuwsorganen. Niet minder dan 20 bemanningsleden boord. Beschenen door vele schijnwerpers staat hier de Utrecht klaar voor de start. Verkeerde deur geopend en in kelder doodgevallen In America, gemeente Horst (L.), is de 72-jarige P. v. d. O., toen hij per ver gissing een verkeerde deur opende, in kelder gevallen en daarbij vrijwel EEN OPVALLENDE NERVOSITEIT heerste gisteravond omstreeks zeven uur op Schiphol, waar schijnwerpers een fel licht wierpen op de glanzende romp van de Utrecht, die gereed stond om een grote vlucht te op siag gedood, beginnen, nl. naar Tokio. Het vertrek van deze K.L.M.-vogel herinnerde. Gistermiddag is op de Varwiksingel onwillekeurig aan het begin van andere glorieuze vluchten, zoals die van gamereden6doorheen^estelauto^Mi^6' de Uiver, de Pelikaan en van de Snip. Op het platform stond een grote 'j*g gedood. Het slachtoffer was 60 schare belangstellenden en luchtvaartenthousiasten. De Utrecht zal slechts'-;iar oud en droeg horloge met de twee en een halve dag nodig hebben om Tokio te bereiken. Drie en een s-riptie G. M. Visser, halve eeuw geleden duurde deze reis per schip IVz jaar. De gasten voor deze reis zullen slechts veertien dagen wegblijven, doch het afscheid deed denken aan een vaarwel voor jaren zal de Constellation opnieuw opstijgen voor een rondvlucht boven Tokio. Dan zullen zich aan boord bevinden gene raal Ridgway en zijn echtgenote, een groot aantal Japanse ministers, onder wie premier Yoshida. alsmede de kei zerlijke Prins en Prinses Takamasu. Enige ogenblikken voor het vertrek sprak de president-directeur van de K.L.M., dr A. Plesman, enige woorden. Hij sprak de hoop uit dat de nieuwe lijndienst op Japan de handelsbetrek kingen zal versterken. Intussen wa; men buiten bezig de laatste voorberei dingen te treffen voor het vertrek. De boom uit Boskoop, die op eer plein te Tokio zal worden geplaatst bleek op het laatste ogenblik te groot te zijn voor het toestel. Een uurtje later waren de kwekers reeds op Schiphol om de boom op vakkundige wijze in te korten. Om precies zeven uur hadden alle passagiers hun plaatsen ingenomen. „Verstekelinge" De deuren gingen dicht, de trap werd weggerold en de motoren sloegen grom mend aanmaar opeens ging de deur de „Utrecht" weer open en het ang stig gezicht van de grondstewardess Woessinik kwam te voorschijn. Zij zó door de zorgen voor haar passa giers in beslag genomen, dat het toestel zich in beweging had gezet voor zij er in had. Zij sprong er uit en nu taxiede de „Utrecht" majestueus naar de startbaan. Een minuut later zette een gele jeep de achtervolging in om de po lygoonfilm van het vertrek achterna te brengen, die in Tokio zal worden ontwikkeld en afgedraaid. Een twee de cameraman zorgde voor de op namen voor 't Nederlandse journaal. Zoals we reeds meldden, maken 26 passagiers de vlucht mee, van wie 15 op uitnodiging van de K-L.M„ onder wie de verkeersadviseur van het ministerie Buitenlandse Zaken, mr C. J. M. Sohaepman, het hoofd van het bureau .•ezen van het ministerie van Bui- tenl. Zaken, de heer J- P. B. de Graan, de heer W. C. J. Versteegih namens de directie van de KLM. en een aantal binnen- en buitenlandse persvertegen woordigers. Niet minder dan 20 beman- ngsleden bevinden zich aan boord. Daar dit de eerste reis is en op ver schillende punten bemanningen zullen moeten worden opgenomen 'en afgezet, zal zich op de route van Bangkok naar Manilla het zeldzame aantal van een koppige bemanning aan boord be vinden. Verder heeft de Utrecht een grote voorraad voedsel en verrassingen voor de Nederlandse gewonden in Tokio aan boord. Onder de passagiers bevindt zich even eens zuster Dekker die met dit toestel naar het front in Korea terugkeert. Het toestel zal 15.700 km moeten af leggen met ca. 20.000 speciale poststuk ken. Gezagvoerder is de heer Scholt- meyer. Kort na de aankomst in Tokio Nationale herdenking in 1952 op Zaterdag 3 Mei De ministerraad heeft besloten als de dag voor de nationale herdenking van de gevallenen in 1952 aan te wijzen Za terdag 3 Mei en derhalve niet Zondag 4 Mei. De wijze van herdenking zal de zelfde zijn als sedert 1949 het geval is geweest. Tot dusver 140 doden op de Philippijnen Vermoedelijk liggen nog 2000 mensen onder de hete as Bij de uitbarsting Hibok, op het Philippijnse eiland Ca- minguin, waarvan wij gisteren reeds melding maakten, is ongeveer tachtig procent der inwoners van zes dorpen om het leven gekomen. Het aantal doden is tot 144 gestegen. Honderden gewonden lopen rond zonder voldoende hulp, want de ziekenhuizen zijn overvol: de voor raad geneesmiddelen is uitgeput. Naar A.F.P. meldt, vreest men dat het aantal slachtoffers veel groter is. Minstens 2000 personen zouden tengevolge van de uit- de vulkaan barsting der Hibok levend begraven zijn. Circa 10.000 personen zijn naar het Oos telijk deel van het eiland overgebracht. President Quirino heeft persoonlijk het reddingswerk georganiseerd. Men is in ploegen bezig het puin op te ruimen, t werk wordt door de enorme rook en hitte bemoeilijkt. Bovendien schijnt het gevaar van een nieuwe uit barsting niet geweken te zijn. Ongeveer 4 vierkante mijl van het eiland Camin- guin is door de rode, gloeiende as bedekt. Aan 't feit, dat de eruptie zo onverwacht plaats vond. moet het enorme aantal slachtoffers worden toegeschreven. Het eiland Caminguin heeft ook in 1948 en 1950 van vulkanische explosies te lijden gehad. In 1948 toen men er in slaagde circa 30.000 mensen te evacueren, vielen er slechts zeer weinig doden. Volgens latere telegrammen, vervoeren watervliegtuigen van de Amerikaanse marine, dokters, verpleegsters en voor raden naar het getroffen gebied. Thans wordt ook officieel verklaard, dat de uitbarsting, naar schatting 2000 slacht offers heeft geëist- Slechts een gering aantal doden kon worden geïdentificeerd. Op het ogenblik rommelt de vulkaan nog onheilspellend en spuwt met tussenpozen roodgloeiende lava en as uit. Erg hartelijk is de West-Duitse bondskanselier Adenauer door de Engelse communisten in Londen niet ontvangen. Zij strooiden in Downing street pamfletten, toen de buiten landse gast arriveerde bij de ambt& woning van de minister-president. „Geen wapens voor de Nazi's" en „Adenauer, ga naar huis" stond er DAT voor de bouw van 159 woningen inVenlovande ver. Onze Woning de fa Geraets en Zn te Swalmen met f 1.525.000 laagste inschrijfster was (hoogste ruim f 2.123-000). DAT rar J. J. Oyevaar. dir.-gen. van Scheepvaart, gisteren in Pernis een zee manstehuis heeft geopend van de Eng. evangelisatie Missions to Seamen, en de bouwkosten (ongeveer twee ton) door Ned. ondernemingen zijn betaald. DAT de P.v.d.A. op 18 en 19 April in Nijmegen een verkiezingscongres houdt. DAT mej. mr E Scheltema, Ned. hoofdambtenaar bij het secr. der V.N. in Lake Succet en een van de weinige Ned specialisten in het internat, privaat recht in R'dam is overleden. DAT de brandweerstaf van Oterleek (N.-H.) weer eens is „gestolen", thans door de Zaandamse vrijw. brandweer. DAT evenals de Chr. Middenstands bond nu ook de Kon. Ned Midden standsbond bij regering en Kamer heeft geprotesteerd tegen het voornemen om de subsidie voor de vrijw. ziekenfonds verzekering van 10 op 8 millioen gld te verminderen. DAT op 17 Dec. bij de onbew. over weg in de Kaldenkoterallee te Steen- wijk automatisch flikkerlicht komt en op 18 Dec. een dgL installatie in Tietjerk- DAT het aannemersbedrijf Emming en Huizinga te Groningen met f 1.023.000 voor het hoofd-, en f 993.800 voor het variatieplan. laagste inschrijver was voor de bouw van 112 arbeiderswonin gen van Patrimonium in Leeuwarden (hoogste resp. f 1,6 milloen en f 1,57 mil lioen). DAT de 43-j. ex-rechercheur A- W. F. G. van de A'damse vreemdelingen dienst, die zich voor f 50 liet omkopen, door de A'damse rechtbank tot 15 mnd is veroordeeld (eis 18 mnd). DAT het Kon. Wilhelminafonds (kan kerbestrijding) gisteren een St. Nico- laasgeschenk van bijna f 10.000 kreeg, als resultaat van een actie van de vak groep Smederijen en de vrije smeden- patroonsorganisaties. DAT aan de A'damse gemeenteraad is voorgesteld Artis dit jaar een aanvullend subsidie van ten hoogste f 120.000 te verlenen- DAT de Doetinchemse grondwerker J. E., die onlangs medeplichtigheid aan diefstallen bekende, nadat meinedige ge tuigen door de mand waren gevallen toen hun systeem om briefjes uit de gevan genis te smokkelen was ontdekt, thans door de Arnhemse rechtbank tot 8 mnd is veroordeeld (conform de eis). ii. Hier laten wij volgen het tweede deel van het artikel, dat dr J. Schouten in het jongste nummer van Nederlandsche Gedachten schreef over de federalisatie van Europa: IVTU is het edhter zo, dat men niet eens voor goed. noch voor een betrekke lijk lange periode, de zaken kan rubrice ren in nationale en andere. Daarin ligt blijkbaar voor velen één van de moei lijkheden. waarmede zij hebben te kam pen. Zij voelen zioh onzeker. Zu zien geen grenzen meer. Toch kan het bij nadere beschouwing geen verwondering wekken, dat zulk een rubricering riet ls te geven. Het let-en staat nooit stil, al schijnt dit soms tijdelijk het geval. Het is voortdurend in verandering. Wording en groei, verwording en mis groei. zijn aan de orde van de dag. De openlegging van onontgonnen gebieden, de ontwikkeling van de techniek, de toe genomen behoeften, de steeds voort gaande arbeidsverdeling, de wijzigingen in de voortbrenging door tal van oorza ken. de verschuivingen in de voorziening van grondstoffen en eindproducten, enz., brengen mede. dat zaken, welke vroeger geen speciale regeling behoefden om als nationale konden worden beschouwd, omdat zij op nationaal gebied betrekke lijk bevredigend waren te regelen, thans tot de boven-nationale moeten worden gerekend. verhoudingen, welke onze tijd kenmer ken. werken de ontwikkeling in deze richting sterft in de hand. Wij leven in een periode van snelle veranderingen, welke haar eisen, stellen, eisen waaraan niet meer is te voldoen met behulp van het arsenaal, waarmede voordien kon worden volstaan. Andere wegen moeten worden ingeslagen, andere middelen zijn nodig. Deze loop van zaken heeft de samen werking in grotere verbanden dan vroe ger aan de orde doen komen, waaronder die van Europa, althans van West- Europa. Vereniging van markten (de gemeensdhap voor kolen en staal), ge meenschappelijke voorzieningen ten op zichte van daarvoor in aanmerking ko mende en rijp geworden aangelegenhe den, zijn noodzakelijk. Daarvoor moet West-Europa worden geïntegreerd, dat wil zeggen tot gemeenschappelijke werkzaamheid, tot éénwording op ver schillende gebieden worden gebracht, waarvoor regelingen behoren te worden getroffen en organen ter uitvoering daarvan in het leven dienen te worden geroepen. t is te verstaan onder: de federali satie van Europa. Dit brengt wijzigin gen in de bevoegdheden van de nationale Regeringen mede. Dit gaat gepaard met het sluiten van verdragen of overeen komsten. met het oprichten van organi- s en het toekennen van bevoegdhe den daaraan, welke op de onderhavige gebieden en in bepaalde zin de nationale ereiniteif beperken. de staatsoverheid ziet, zoals wij die aan gaven; wie erkent, dat voor boven nationale zaken naar recht en billijkheid boven-nationale regelingen behoren tot stand te worden gebracht, kan te dezen aanzien moeilijk principiële bezwaren inbrengen. Deed hij dit toch, dan zou hij de ogen sluiten voor datgene, waar om het in het wezen van de zaak gaat, en het pleit voeren voor bestendiging van toestanden en verhoudingen, waarin klaarblijkelijk niet, althans niet bevre digend, kan worden voorzien in betgeen heden en naaste toekomst vragen. Ieder onzer bedenke wel, dat in alle gevaUen, waarin de zaken, als het ware onafhankelijk van onze gedragingen, in feite boven-nationale zijn geworden, zij ook niet meer op behoorlijke wijze in nationaal verband zijn te regelen. Indien de nodige voorzieningen dan niet in sa menwerking met andere daarvoor in aanmerking komende staten kunnen worden getroffen, blijft wel de nationale souvereiniteit in formele zin ongewijzigd behouden, maar in werkelijkheid kan deze haar taak alleen nog maar onvol doende en zeer gebrekkig vervullen- (Zie vervolg op pag. 2) Catastrolaal ongeluk in Engeland Bus veroorzaakt bloedbad in donkere straat Groep zeekadetten aangereden23 doden en 18 gewonden EEN DER MEEST catastrofale ongelukken uit de geschiedenis van Enge- lands wegverkeer is gisteravond in het plaatsje Chatham in Kent ge beurd. In volle vaart reed een autobus in een donkere straat achter op een groep van ongeveer 50 marcherende zeekadetten. Drie en twintig hunner jongens van 10 tot 14 jaar kwamen om het leven, terwijl er 18 zwaar werden gewond. Slechts 10 jongens, die vooraan marcheerden, bleven on gedeerd. De straat zag er over een afstand van Londen, is één van Engelands 50 meter uit als een slagveld, toen de bus tegen een lantaarnpaal tot stilstand kwam. Overal lagen de lichamen van stervende en gewonde jongens, badend in hun bloed. Een onderofficier van de marine vertelde aan een verslaggever: „Zodra ik van het ongeluk hoorde, ben ik te hulp gesneld. In de oorlog heb ik op vele plaatsen akelige dingen gezien, maar dit was teveel voor me. Ik moest maken dat ik wegkwam". Terwijl ver plegend personeel de slachtoffers naar ziekenhuizen en in lijkwagens droeg, stonden huilende havenarbeiders en ma trozen op de trottoirs te kijken. Nadat allen vervoerd waren, zette de politie de straat af. Middenin stond de met bloed besmeurde bus. Eén der spatborden was ingedeukt. Het jongste slachtoffer was 10 en het oudste was 14 jaar. De jongens hadden nog slechts 100 meter af te leg gen naar hun kazerne, waar zy een boks wedstrijd zouden bijwonen. Chatham, ongeveer 50 km ten Zuidoosten van -arsenalen. Het tragische voor de chauffeur is, dat hij, reeds 40 jaar bij de bus onderneming van Chatham in dienst zijnde, vandaag een medaille voor 25 jaar veilig rijden in ontvangst zou nemen. WEERBERICHT Nog steeds zacht Tot morgenavond verwacht De Bilt: Zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Krachtige tot harde Zuid westelijke wind. maar later in het Noordwesten van het land tot matig afnemende Westelijke wind. Zacht weer. (Opge maakt te 10 uur). ZON EN MAAN Donderdag: zon 8.31; 6.30; maan onder 03* op im 13 Dec. VM.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1