Jlieuwe geihscfft ÖTauranl De touwtjes strak aangehaald OL Egyptenaren openen het vuur op Britten, waarbij vele doden en gewonden Politie aansprakelijk voor het ~f7 handhaven der orde Adenauer met veel statie welkom geheten Wist U De federalisatie van Europa m DINSDAG 4 DECEMBER 1951 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 5.15 per kwartaal: f 1.72 per maand; 0.40 per week ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (By contract belangrijke korting). Twee en dertigste Jaargang No 9296 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINfC Directie: F. DIEMER CHRISTEL1JK-NAT10NAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .ftantvasticl) is ghebltoen ugn hert in tegljeaspott" Toenemende onrust in Suezzone ONDANKS de verzekering, dat de situatie in de Suez Kanaalzone aanmerkelijk verbeterd was, heeft daar gisteren een gevecht op 90 75 grote schaal plaats gevonden tussen Britten en Egyptenaren. Zowel Reu- er als Ass. Press geven gedetailleerde cijfers, maar de lezingen over de emvang van het ernstige incident blijven verschillen. Dit staat vast, dat ar tientallen doden en gewonden zijn gevallen. Op 28 November heeft de commandant der Britse troepen in Egypte, generaal Erslane. een iccoord gesloten met de gouverneur van de Kanaalzone, Abdel Hady rhazaly. Hierbij werd bepaald, dat de Egyptenaren verantwoordelijk jouden zijn voor het handhaven der orde, in ruil voor het privilege, dat Ie Egyptische politie in Ismailia weer wapens zou dragen. De Egyptische >olitiemannen waren ontwapend, nadat op 17 November zes Britse sol- laten in Ismailia waren gedood. Voor de Britten betekent het incident ran gisteren dus een zware teleurstelling. Beide partijen geven elkaar de schuld an het gebeurde. De Britse lezing van iet incident is echter, dat bij het ver- laatsen van een militaire benzine-opslag- laats in de buitenwijken van Suez, Igyptenaren pardoes het vuur op de En- elsen openden. De Britten hadden eerst eruggeschoten, toen een groep Egypti- che politie-agenten verscheen, die tot cwelddadigheden overgingen. Dit was x>r een compagnie Britse mili- hun kameraden te hulp te Een tweede incident deed zich voor, en twee Britse militaire auto's nabij Liez vanuit een hinderlaag werden be- choten. Zelfs werd er een brandbom ge worpen. Bij deze overval kwamen zes lauritianen om het leven; een Britse ïajoor en een lid van de genie worden vermist". Over het eerste incident werden door Egyptische min. van Binnenl. Zaken volgende cijfers gegeven: 16 Egypte- jren, waarvan 14 burgers en 2 politie- annen zouden zijn gedood en 68 Egypte- laren gewond. Van deze 68 gewonden, zijn 55 burgers en 13 politiemannen. Aan de zijde der Engelsen zouden slechts 13 militairen om het leven zijn gekome terwijl het aantal gewonden onbekend is. De moeilijkheden zijn dus vergroot en niets wijst op het optimisme, als zou de situatie in de Suez Kanaalzone zoveel gunstiger zyn. De havenarbeiders Suez hebben besloten, zich opnieuw elk werk te onthouden, zolang de Britse strijdkrachten niet geheel uit de Kanaal zijn teruggetrokken. Voorts vonden Het klein verlof met de Kerstdagen De Legervoorlichtingsdienst vestigt er ie aandacht op, dat in afwachting van iet afzwaaien van een groot deel van de ichting 1950 op 1 Februari 1952, alléén dein verlof buiten bezwaer van 's Rijks ichatkist met ingang van 23 December wordt verleend aan de dienstplicb- ige onaerofficieren, alsmede de overige dienstplichtigen, ingedeeld bij de vol lende oorlogsonderdelen: St. St. Verz. Cie (staf, staf verzorgings compagnie) deel A; 3 pionierbataljon: -3 pionierbataljon: 23 pionierbataljon, •111 pontonnierbataljon: 13 bataljon vare tanks; 23 bataljon zware tanks; 119 munitie park cie (deel A): 116 in- endance werktroepen (een pel.); 101 :hirurgische veldhospitaal; 101 hygië- tisch peloton; 102 bloedtransfusiegroep n 103 chirurgische groep. Nederlands plan Getroffen Ital. steden worden geadopteerd De Vereniging van Nederlandse Ge meenten overweegt een plan tot het ïdopteren van Italiaanse steden en dor pen, welke door de watersnood het aarst hebben geleden. Men wil dit plan uitbreiden tot andere landen dan Nederland. Volgens het Franse blad Le Monde leeft in kringen van de NATO reeds de. ;e 'om elf Italiaanse steden en plaatsen adopteren. De elf landen, die met Ita- |lië de NATO vormen, zouden zich dan het lot van deze plaatsen aantrekken- Door vallende tak getroffen Dodelijk ongeluk te Wassenaar Gisteren heeft op het landgoed De Raaphorst aan de Rijksstraatweg te Was senaar een ernstig ongeluk plaats'^gehad, tengevolge waarvan de 48-jarige Was senaard er H. v. d. Does vannacht in het Acad. Ziekenhuis te Leiden is overleden. Van der D. was met een andere beider, G. J. V., bezig een boom omver te trekken, toen een flinke tak afbrak en neerstortte. Van der D. werd zo ern stig getroffen, dat hij naar het zieken huis moest worden overgebracht. V. liep een hersenschudding op. Hij werd naar huis vervoerd. Verrassende landing der Verbondenen op Korea Het opperbevel, der Geallieerde ma rinestrijdkrachten op Korea heeft het volgende bekend gemaakt: Britse Amerikaanse commando troepen zijn in f7 de nacht van Zondag op Maandag, in he Eebied van Tantsjon. ten Z.O. van SonÊ- jin, geland. Zy hadden ten doel de ver. I bindingswegen langs de Koreaanse Oost- kust te vernielen. Terwijl de commando groepen aan land gingen, openden twet Amerikaanse oorlogsschepen een hevig spervuur op de plaats Tantsjon. Een be- I langrijke spoorwegtunnel werd opgebla zen. Voorts hebben vliegnede forten ver schillende bombardementsvluchten uit- gevoerd. Amerik. experts bestuderen plannen, om een deel van de oorlogsuit- agdj rusting op Korea, naar Europa of Indo p China te zenden, mocht een wapenstil- N|, stand op Korea tot stand komen. Maar, NU in dat geval, zouden toch nog verschil- !r> lende maanden verstrijken, er Te Parijs werden op een bijeenkomst van de V N 50 veteranen van 21 landen. k, die troepen naar Korea zonden, gehul- digd. De meeste veteranen waren ge- weï| tooid met de decoraties, die zy in hun lam strijd tegen het communisme verdien- den. Ook twee Nederlanders warer I onder de geëerden. ontploffingen plaats, een nabij de brug n Suez en de andere in het district Arasjija, waarvan de oorzaak niet is gehelderd. Vermelden wij nog, dat de Egyptische regering de uitwijzing van de correspon dent van Ass. Press in Cairo heeft inge trokken. De correspondent was verzocht Egypte te verlaten, omdat hij de wet had overtreden, waarin geëist wordt, films eerst voorgelegd moeten worden aan het Min. van Binnenl. Zaken, alvorens naar het buitenland te mogen worden zonden. Dit uitwijzingsbevel is dus w teniet gedaan. Boort Nederland nieuwe bronnen aan? Minister vraagt half min. voor bodemonderzoek Minister van den Brink heeft de Tweede Kamer om een half millioen gulden ge- agd ten behoeve van geologisch-mijn- bouwkundig onderzoek. Het gaat hier om onderzoek van anhydride, een delf stof die in de Nederlandse bodem voor komt en wellicht gebruikt kan worden de vervaardiging van zwavelzuur en cement. In Nederland wordt zwavelzuur thans vervaardigd uit de zeer schaarse zwa- •n uit pyriet, dat uit het buiten land moet komen. Er moet worden onderzocht of de an hydride in onze bodem op een zodanige diepte is gelegen en of de lagen zo dik zijn, dat winning mogelijk is. Daartoe moeten tien a twaalf boringen worden verricht, waarvan de kosten op f 70.000 worden geraamd. Daarenboven moeten de bedrijfs-economische mogelijkheden van anhydride worden onderzocht. t een en ander is een millioen gul den gemoeid. Het bedrijfsleven wil de helft bijdragen en de minister vraagt nu de rest. Het personeel van Thomsons Haven bedrijf te Rotterdam heeft het initiatief genomen voor een Hoe k-aan-actie voor het Koningin Wilhelminafonds ter bestrij ding van de kanker, waarin men het ge hele Rotterdamse havenbedrijf wil be trekken. Vol verwachting klopt ons hart... Erevelden blijven in stand Overeenkomst met Indonesië Krachtens een overeenkomst met de republiek Indonesia zal de Nederlandse Oorlogsgravenstichting op 1 Januari 1952 het eeuwigdurende gebruik ontvangen i de Nederlandse erevelden in Indo- ;ië. Vice-admiraal J. W. G. van Hengel generaal Alons, die zes weken geleden iv Indonesië waren vertrokken om de gravendienst aldaar te hervormen, deel den dit mede toen zy gisteren in Neder land terugkeerden. Ook zal men in Ne derland een soort directoraat oprichten. De stichting is thans verzekerd van een belangrijke mate van samenwerking met de Indonesische gravendienst, die zelf be zig is met de aanleg van eigen erevelden en bij dit laat6te dient de Nederlandse gravendienst van advies. Voor de oprichting van een vrouwen monument te Semarang zyn de fondsen thans aanwezig. Het ereveld zelf is nog niet geheel afgewerkt en het woord is dus aan de regering om te beslissen of het veld zo kan worden voltooid, dat men ;t monument plaatsen kan. In Europese kringen in Indonesië leeft de gedachte aan een dergelijk monument Eerste IJslandse piloot bij de K.L.M. BU de K.L.M. zyn voor het eerst een IJslandse en een Franse piloot in dienst gekomen. Het zijn Sweinn Gislason en de Fransman Agobert, die gisteren hun werk hebben aangevangen. De K.L.M. kampt nog steeds met een schrikbarend tekort aan Nederlandse verkeersvliegers en zoekt daarom gezagvoerders in het buitenland. De Ver. Staten probeert hierbij echter te vermijden, omdat be taling in dollars niet gewenst is in ver band met de Nederlandse deviezenpositie. Jonge, beginnende vliegers zyn er vol doende, maar aan gezagvoerders met er varing bestaat een groot gebrek. Prins reikte tropee uit voor de Anjer-actie Prins Bernhard heeft gistermiddag1 i: het Brabantse plaatsje Nuland aan d burgemeester de tropee uitgereikt die verbonden is met de Anjer-actie in bant, ten bate van het Prins Bernhard- fonds. Nuland had n.L relatief het beste resultaat in de tweede periode va actie geboekt. Om in stijl te blijven handigde het dochtertje van de burge meester de Prins een boeket witte anjers. Het Koreaanse landschap vertoont weer een laag sneeuw. Waterdragers bren gen water naar de top van een besneeuwde heuvel. Op de achtergrond de wintertenten, waarin zij zich gewarmd hebben, alvorens aan de zware karwei te beginnen. Brits-Duitse „Entente"... Naast standaard der R.A.F., wapperde, ter verzoening, de West-Duitse vlag Engeland ontvangen. Kort na zijn aankomst op het vliegveld bracht hij een bezoek aap Churchill en Eden en hij gebruikte zelfs de lunch met de Britse premier. Staande in de regen op het vliegveld Northold, gaf Adenauer voor de pers te kennen, zeer dankbaar te zijn voor de Engelse uitnodiging, terwijl hij de hoop uitsprak, dat de besprekingen zouden bij dragen tot vrede en onderling begrip over de gehele wereld. Adenauer is de eerste Duitse premier sinds 1931, die een bezoek brengt aan Groot Brittannië, aldus Ass. Press. Bij aankomst in Londen, werd de kan selier opgewacht door leden van de Royal Air Forc.'_ Een muziekcorps van de R.A.F. speelde welkomstmuziek. Naast de standaard van de R.A.F. wapperde de West Duitse vlag. De werkelijke bespre kingen beginnen vandaag. Zoals eerder gemeld, met Churchill en Eden, maar ook wordt Adenauer ontvangen door de En gelse Koning. Ofschoon er voor de besprekingen tus- :n Adenauer en Churchill geen vast omlijnd plan is opgesteld, zouden de beide staatslieden, o.a. willen praten over de plaats van Duitsland en Engeland in De „Grote Man" van Syrië verklaart zich nader Irak beschouwt zijn actie als onwettig Kolonel Sjisjakly, de „Grote Man" van Syrië, heeft in een toespraak over radio-Damascus het volgende verklaard: „Ik zal alles in het werk stellen om een Arabische eenheid te bereiken. In geen geval wenst Syrië zich echter wederom een vreemde mogendheid te onder- wrpen. Wij (Syrië) zijn geen partisanen van het isolationisme". Kolonel Sjisjakly heeft- reeds eerder staatsgrepen geleid- In December 1949 verdreef hy generaal Hinnawi, die op zyn beurt door een coup aan de macht was gekomen. De;e Hin nawi steunde een plan om Syrië en Irak te verenigen. In dit verband verdient het bericht van AFP ed aandacht, dat het Iraakse kabinet besloten heeft de huidige poli tieke toestand in Syrië niet te erken- De andere Arabische landen worden er van op de hoogte gesteld, dat Irak het optreden van Sjisjakly als onwettig be schouwt. Irak hoopt, dat de Arabische landen één lyn zullen trekken. (Men ook 't Verklaarde Uitzicht in dit nt mer). het toekomstige Europa, de kwesties Helgoland en die der „oorlogsmisdadi gers". Adenauer zou opheldering verlan- over de Britse houding tegenover het streven van de Raad van Europa. De aandacht verdient, dat het bezoek van Adenauer aan Londen plaats vindt op tijdstip, dat de Engels-Duitse rela ties veel minder onderhevig zyn aan spanningen. Volgens het persbureau D.P.A. ver wacht men, dat Adenauer nog vóór Kerstmis naar Parijs zal reizen om een conferentie van ministers van Buit. Zaken van, aan het plan-Pleven deelnemende, landen, by te wonen. De besprekingen over een Europees leger te Parijs nade ren het eindstadium. Zowel P. Visman te Velsen als de N.V. Lindbergh Touringcars te A'dam willen buslijnen openen tussen A'dam IJmuiden, en hun aanvragen zyn gisteren in Den Haag voor de Commissie Vergun ningen Personenvervoer besproken. Bemanning van C. 47 moet vrij Amerikaanse stappen bij Hongarije Het Amerikaanse Ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft verklaard, dat de Ver. Staten onmiddellijk stappen zullen doen, om de vier leden der bemanning van het, in Hongarije tot landen ge dwongen Amerik. vliegtuig (de C 47. die „vermist" was) vry te krUgen. Ook wil men 't legertoestel terug hebben. Voorts werd de beschuldiging van de hand ge wezen, als vervoerde het toestel mate riaal om anti-communistische spionnen en saboteurs in Oost-Europa te helper- Het materiaal diende slechts voor nood gevallen. Inmiddels bevestigt Hongarije dat het vermiste toestel zich inderdaad in Hongarije bevindt. Aan de Amerik- zaakgelastigde te Boedapest is een pro testnota overhandigd. De Hongaarse re gering eist de bestraffing der, hiervoor verantwoordelijke personen en verzoekt Amerika om herhaling van dergelijke incidenten te voorkomen. In de nota wordt niet gezegd, door wie de Ameri kaanse bemanning feitelijk wordt vast gehouden, door de Russische of door de Hongaarse autoriteiten. Nu ook zonder dop Weer pijproken op straat in Aalten toegestaan In artikel 87 van de Algemene Politie verordening van de gemeente Aalten (Gld.) wordt bepaald dat het verboden is in de kom van de gemeente zich op straat te bevinden met een brandende pijp, welke niet is voorzien van een dop. B. en W. stellen de raad thans voor deze bepaling in te trekken. Daardoor krijgen pijprokers gelijke rechten als de liefhebbers van een sigaar of sigaret. De bepaling is indertijd gemaakt met het oog op het brandgevaar. Nu dan. die vier vooraanstaande leden van het Politburo, die naar Stalin gaan, oift diens nadere orders af te wachten. DAT de „Marottekapel", de Raad van Elf en de lijfwacht van maagden gis teren Prins Sjaak I van de Sittardse carnavalver. De Marotte vergezelden, toen hy in A'dam voor de Tariefcom missie van de Omzetbelasting ging plei ten voor belastingvrijdom voor de car navalsviering. DAT morgen in Rome een Ned.-ItaL cultureel accoord wordt ondertekend- hetwelk voorziet in de uitwisseling van hoogleraren. Studenten en kunstenaars. DAT de burg. van Leeuwarden geen vragen van raadsleden meer zal beant woorden over het politie-optreden bij de ongeregeldheden op 16 Nov., daar hij er niet toe verplicht is. DAT oud-strijders van de 7 December- divisie Vrijdag 7 Dec- a.s. weer een krans zullen leggen bij de Indon. urn in het nat. monument op het Damplant- soen te A'dam. DAT het Duitse vrachtschip Angel bug uit Hamburg (2995 ton) op zijn maidentrip in R'dam is aangekomen en o a. 36.600 kisten sinaasappelen uit Z. Spanje meebracht DAT gen. Sir John Harding, bevel hebber van het Britse Rijnleger, van daag luit.-gen. B. R. P. F. Hasselman bezocht. DAT in Tiel spoedig wordt begannen met de bouw van een districts-gezond- heids centrum. DAT gisteren 14.000 liter melk uit een tankwagen liep, toen deze door een an dere auto van de smalle Trichtse Dyk by Geldermalsen werd gedrukt. DAT de Chileense zuiveldeskundige Mejia Guerra voor zyn regering op een rondreis door Europa ook Ned. zuivel bedrijven heeft bezocht. DAT de oudste bezoeker van de A'damse Effectenbeurs, K. Job, firmant van de gelijknamige firma, op 83-j. leef- tijd in A'dam is overleden. DAT in Maastricht f 100 boete is ge- eist tegen de bedrijfsleider van de van bruinkoolonderneming Energie teBruns- sum, die verantwoordelijk zou zyn voor het slechte onderhoud van een instal latie, waardoor op 7 April j.l. de arbei der J. H. G. Schoenmaekers werd go- DAT het nieuwe coupesysteem voor herenkleding van de A'damse kleerma ker M. J. Hulsman (dat door de vak groep miskend werd) thans bij A. Syt- hoff. Den Haag, in boekvorm is versche nen en de Franse Nat. Kledingfederatie een Franse editie heeft uitgegeven. DAT de reorganisatie van het vlieg veld Eelde, waar o.a- een deel van de Rijksluchtvaartschool komt, plm. f9,4 millioen zal kosten. DAT de trekkingslijsten van de pop- penverloting t.b-v. lichamelijk misdeel de kinderen om. te krijgen zijn bij Het Ned. Padvindstersgilde, Koninginnegr. 76, Den Haag en De Ned. Padvinderj, Zeestraat 76. Den Haag. Bijzondere dingen op til Stalin ontbiedt vier leden van Politburo naar Kaukasus Molotof, Beria, Malenkof, Boelganin en Wassilefsky moeten „op rapport" verschijnen Kaukasus doorbrengt, heeft vier vooraanstaande leden van het Polit buro ontboden. Aldus de diplomatieke medewerker van de Daily Telegraph, welk blad als informatiebron een belangrijke plaats inneemt. Reuter heeft het hier, verder volgende bericht van de Daily Telegraph betrouwbaar ge noeg geacht, om het de wereld door te seinen. zijn: 1. De voormalige minister van Buit. Zaken. Molotof. thans belast met spe ciale opdrachten: 2. Het hoofd der „Ge heime Staatspolitie" maarschalk Beria. (Dezelfde die by de herdenking der Octoberrevolutie namens Stalin sprak); 3. Vice-premier Malenkof; 4. De chef operaties der Russische strijdkrachten aan het „Atlantische front", namelijk maarschalk Boelganin. Ten vijfde zal ook de min. van Oorlog maarschalk Wassilefsky aan de spoedbesprekingen deelnemen, maar hy is geen lid var Politburo. Men vraagt zich af, wat er aai hand is De Daily Telegraph veronder stelt, dat het hier een zeer gewichtige aangelegenheid betreft, byv. de toestand op Korea of de situatie in het Midden Oosten. Het is een feit, dat dergelyke bijeenkomsten slechts zelden worden ge houden, wanneer Stalin in de Kaukasus verblijft. In dit verband wijzen wy ook op bericht van Ass. Press, afkomstig Milaan. De bron is het Italiaanse rechtse blad Corriere d'Informazione, die het nieuws putte uit diplomatieke kringen in Stockholm. Hierin nu wordt gewag gemaakt van een onderhoud tussen Sta lin en Mao Tse Toeng in December a.s Niet uitgesloten is, dat dit onderhoud eer voorloper zal zyn op een eventuele con ferentie tussen Stalin, Churchill en Tru Maar dan zal Stalin toch eerst de reis naar Moskou moeten maken. Wat heeft dus het appèl in de Kaukasus voor vragen wij ons af Berichten en ruchten" over Stalin zyn momenteel by zonder geliefd. DAT gisteren voor de Raad voor het Rechtsherstel te A'dam de pleidooien zijn gehouden in het proces over de Joodse fondsen die op de beurs in oor logstijd werden verhandeld, en de raad later uitspraak zal doen. DAT er sinds de instelling in Jan 1949 in totaal 19.500 Mobilisatie-Oorlogskruisen zijn uitgereikt aan militairen, oud-mili tairen en burgers, dde gedurende een be paalde tijd in de oorlog in Nederland, Indonesië of elders deel hebben genomen in de strijd. DAT in A'dam drie mannen zyn ge arresteerd die een zakenman uit de pro- le in een café aan de Weesperzijde te A'dam van f 1100 zouden hebben beroofd. DAT een Kopenhagense firma bij de Industr. Handelscombinatie Holland in Den Haag een 65 m lange kopperzuiger heeft besteld, welke bij J. en K. Smit te Kinderdijk zal worden gebouwd. DAT in de week van 18—25 Nov. aan mond- en klauwzeer 47 runderen. 66 kalveren. 16 varkens, 63 biggen en «één schaap zijn gestorven. DAT de Ned. Spoorwegen thans v lopig toestemming hebben gegeven de aanleg van een autobusstation m perrons op hun terrein in Hoogeveen (het voorplein van het spoorstation) en de gemeenteraad er nu over zal beslissen. DAT tot lid van de Centr. Beleggings- raad is benoemd prof. Chr. Glasz te R'dam en tot plv. leden L. Proos H oogend ijk. dir. van de Rott Bank, te A'dam, en mr Ph. A. J. Mees, van R. Mees en Zoonen, te R'dam. De Duitse politie heeft het aanbod van de Ned. helderziende Burlisto, o helpen by he' oplossen van het bommen- mysterie, van de hand gewezen. iN het jongste nummer van Nederland- sche Gedachten troffen wij een artikel in van dr J. Schouten over de federali satie van Europa. Wij achten het dienstig, dit artikel hier in zijn geheel over te »n, omdat het breed ingaat op de bezwaren welke hier en daar tegen de federalisatie rijzen. Bovendien betekent voor ons een welkome gelegenheid, eens de aandacht te vestigen op dit orgaan, dat ook in ruimer kring belang stelling verdient Dr Schouten schrijft als volgt: IN PUNT 4 van het aan de organen onzer party ter behandeling toegezon den ontwerp-program van actie is o.m. opgenomen: Nederland bevordere, op de grondslag van eigen nationale zelfstan digheid, krachtig de federalisatie van Europa. Uit diverse reacties blijkt, dat daartegen nogal hezwaren rijzen. Aan een deel van deze bezwaren, de belangrijkste, willen wij in dit artikel aandacht schen ken. Aan een deel, dus niet aan alle o.a., omdat de ter kennis gekomen bezwaren zeer uiteenlopende aard zijn, en ook niet is na te gaan. waarin zij hun grond vinden en welke betekenis er in moet worden toegekend. Zien wij het goed, dan is het hoofd bezwaar, samengevat, hierin gelegen, dat in de federalisatie al aanstonds ziet beperking en bij haar verdere toe passing een uitholling van de nationale souvereiniteit, en daarom mag daaraan, luidt de conclusie, principieel geen medewerking worden gegeven. Zeer een voudig geformuleerd houdt dit bezwaar i: nationale souvereiniteit is souvereini teit; deze moet gehandhaafd en geëer biedigd worden, zowel in de buitenlandse betrekkingen als in de binnenlandse ver houdingen; de federalisatie is daarmede in strijd en deswege moet zij worden veroordeeld. 'TERLOOPS moge worden opgemerkt, J- dat sommigen dit bezwaar op zulk een wijze hanteren, dat het zich niet alleen richt tegen de federalisatie, maar even- tegen de sluiting van verdragen of overeenkomsten tussen mogendheden. Hoe groot het onderscheid ook moge zijn tussen zulke overeenkomsten, zij hebben betrekking op zaken, waarmede de daar bij betrokken staten van doen hebben, bevatten voorschriften of regelen, raan de nationale Regeringen, welke die overeenkomsten hebben aanvaard, by haar beleid ten aanzien van die zaken zijn gebonden. Men denke aan de Rijn. vaart-acte, aan handelsovereenkomsten, internationale verdragen op sociaal gebied enz. Bij de overweging van het vermelde hoofdbezwaar dient men allereerst aan dacht te geven aan het begrip souvereini teit Het gebruik van dit woord levert steeds moeilijkheden op, welke in wezen voortvloeien uit de principiële tegenstel lingen omtrent de oorsprong, het wezen en het karakter van souvereiniteit. Aan dit woord mag naar anti-revolutionnaire overtuiging voor aardse machten nimmer de zin van onbegrensde, onbeperkte machtsvolheid worden gegeven. Hij heeft, in menselijke woorden ge zegd, de uitoefening van Zijn souvereini- tijdelyk in handen gelegd van de Heere Jezus Christus. „My is gegeven alle macht in hemel en op aarde," zo zeide Hij tot Zijn discipelen na Zijn opstanding uit de dood. Aardse souvereiniteit draagt een be perkt karakter. Dit geldt ook van die der staatsoverheid. Zy is souverein op een bepaald gebied, en op dit gebied in een beperkte zin. omdat er in het leven des volks bevoegdheden zijn en gelden, welke door de Overheid behoren te worden erkend en geëerbiedigd. Men leze hierover nog eens de in 1880 ir inwijding van de Vrije Universiteit door dr A. Kuyper uitgesproken rede onder de titel „Souvereiniteit in eigen kring". Er is over deze rede en over het begrip souvereiniteit in eigen kring vooral de laatste jaren veel gesproken en geschrevfen, ook binnen onze party. De discussie daarover is nog aan de gang. Maar bij alle verschil van zienswijze wordt toch aan één ding vastgehouden, en dat is, dat de souvereiniteit van de Overheid beperkt is, dat er bevoegdheden in het volksleven zyn, waaraan zij niet mag De Overheid is souverein over het ge hele volk. haar gezag gaat over alles wat zich in het volksleven openbaart, maar zij is in de uitoefening van haar souve reiniteit gehouden anderer bevoegdheden te eren en te beschermen, en deze niet aan zich te trekken, opdat er plaats zij voor wezenlijke zelfstandigheid en vrij heid. Haar souvereiniteit heeft niet een totalitair karakter, en mag dat ook niet gaan dragen. (Zie vervolg op pag. Egypte prefereert Hollandse bokking boven Engelse Naar wy vernemen is de laatste tyd een grote opleving in de export van bokking te bespeuren en wel in het bij zonder naar Egypte, dat tot nu toe een groot deel van zijn orders in Engeland plaatste, doch by de nieuwe politieke ontwikkeling de voorkeur aan ons land schynt te geven. De kwaliteit van onze gerookte haring is mede oorzaak van de zeer grote export naar Egypte-en andere landen. Zacht weei Tot morgenavond verwacht De Bilt: Zwaar bewolkt met plaatse lijk enige regen of motregen. Matige tot kra-htige en voor al in het Noorden van het land tijdelyk harde wind tus sen West en Zuidwest Zacht weer. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Woensdag; zon 8.30—16.31; maan IJ. 11, onder Donderdag 0.32 EK,

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1