Ilieuwc £eütsrije GTourant Russen houden vermiste Amerikaanse toestel C. 47 in Hongarije vast Bemanning wilde Tito-spionnen in Sowjet Unie neerlaten Adenauer vliegt naar de Britse hoofdstad Uitbreiding arbeidsterrein van Kamerlingh Onnes laboratorium Wist U Aanval op de geest MAANDAG 3 DECEMBER 1951 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 5.15 per kwartaal; 1.72 per maand; 0.40 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). Twee en dertigste jaargang No 9295 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantoasticfj Is qhebltten tnyn hert In Ugfjcnspatt" Sport en Wedstrijden ZIE PAG. 2 EN 4 Het Kiemlin is niets te dol RUSSISCHE JAGERS hebben het Amerikaanse militaire vliegtuig, dat kort geleden bij een vlucht boven Joegoslavië werd vermist, tot landen gedwongen, toen het over Hongaars gebied vloog. Dit werd vandaag onthuld door het Russische persbureau Tass. Zoals gemeld, had de Amerikaanse ambassade te Belgrado op 20 November mee gedeeld, dat Hongaarse en Roemeense grenswachten het vuur hadden geopend op een Amerikaans C. 47 transportvliegtuig. Ter verontschuldi ging werd opgegeven, dat het uit de koers was geraakt. De Russen beweren nu, dat met het Amerikaanse vliegtuig spipnnagemateriaal, waaronder kaarten van de Sowjet Unie, naar Joegoslavië werden gezon den. Die Amerikanen wilden een of meer spionnen van Tito aan boord nemen en deze met behulp van valschermen boven het gebied van de Sowjet Unie neerlaten. Onze commentaar: het Kremlin is niets, te dol Nemen wij de Russische beschuldiging „au serieux" en volgen wij de klacht op de voet, dan ontrolt voor onze ogen het volgende beeld: Het Amerikaanse toestel schond de Roemeense grens boven het gebied rondom de stad Reshitsa. -Daarna vloog de C, 47 boven Hongarije, namelijk over de stad Djoela. Toen hebben de Rus sische jagers, deel uitmakende van een vliegtuiggroep, welke overeenkomstig het met Hongarije gesloten vredesverdrag in dat land is gelegerd, de C.47 gedwongen te landen. Die snode Amerikaan heeft ten eerste opzettelijk de grenzen van Roemenië en Hongarije geschonden. Ten tweede was het doel spionnage, want kaarten van belangrijke Russische dis tricten, o.a. in de Oekraïne en langs de Wolga, zijn bij de bestuurder van het Amerikaanse toestel aangetroffen. Maar er is nog veel meer! In het op zienbare telegram van Tass wordt gezegd: Sowj et-ambtenaren vonden in het Ame rikaanse toestel een radio-zendinstallatie, welke aan een valscherm kon worden neergelaten. Tevens werden zes valscher men aangetroffen, die op zodanige wijze waren weggeborgen, dat duidelijk geble- ken was, dat die niet tot de gewone uit rusting der bemanning behoorden. Aan- der Hongaarse autoriteiten. Wij herinne- Ook St. Nicolaas zegt: PRONONCE en NYLONS zün SYNONIEM P.S. Zag U onze sortering ZAKDOEKjES EEN DANKBAAR GESCHENK Vijf 250.000 Loten ijf prijzen op 5 nummers achter elkaar Prinses Marijke deed een greep bij loterij op Soestdijk Op paleis Soestdijk had Zaterdagmid dag de trekking plaats voor de verloting van de 200 poppen die Koningin Juliana ten geschenke heeft ontvangen van de vrouwen van Oregon. In totaal zijn 250.000 loten verkocht. De opbrengst be- i draagt f60.000 en is bestemd voor het jeugdwerk onder geestelijk en licha melijk misdeelde kinderen. De 250.000 nummers werden Zaterdag- middag in twee grote melkbussen gedaan en toen die tè klein waren, werden er j uit de verschillende kamers van het paleis nog prullemanden bij gehaald. Prinses Marijke zou het eerste lot trek ken, maar bij haar greep in de melkbus kwamen er niet minder dan vijf tevoor schijn. De nummers bleken opeenvol gende nummers te zijn. 84097, 84098, 84099, 84100, 84101. Het Prinsesje had overigens meer aandacht voor de poppen zelf dan voor de loten. Daarbij bleek dat zij de moedertaal van haar Franse gouver nante, mej. Janine Seston, reeds goed onder de knie heeft, want zij sprak de poppen in een vloeiend Frans toe en antwoordde haar begeleidster in dezelfde taal. Mademoiselle Seston trok het zesde lot en daarna zorgden de commissieleden voor de overige 194. De 200 poppen zul len dezer dagen aan de nieuwe eigenaren worden toegezonden. De f 60.000 worden verdeeld onder de stichting Het vierde Prinsenkind, het Ned. Padvindersgilde, de Ned. Gidsenbeweging, de Ned. Pad vinders en de verkenners van de Kath. Jeugdbeweging. Drama in volle zee Dodelijke messteek op Nederlands schip Aan boord van het Amsterdamse mo torschip Hecuba heeft zich op volle zee een drama afgespeeld, waarvan de 37- jarige hofmeester K. het slachtoffer is geworden. Hij overleed naar eerst thans bekend wordt op 28 October in Equador (Zuid-Amerika)nadat hij op 15 October was neergestoken door de 23- jarige tremmer M. Omdat de hofmeester weigerde meer drank te verschaffen, bracht de tremmer hem met een mes verscheidene ernstige wonden toe. o.a. in de rechterlies. De tremmer heeft nog de zelfde avond bekend. Hij vertelde onder invloed van sterke drank te hebben ge handeld. Het schip vertioogde de snelheid, opdat de hofmeester zo spoedig mogelijk in e'en hospitaal kon worden opgenomen. On danks operatief ingrijpen in Esmeraldas, een havenplaats in Equador, heeft het niet mogen baten. De tremmer is in de nacht van Zaterdag op Zondag met het ss Boskoop in Rotter dam aangekomen, onder bewaking van een detachement thuisvarende militairen. Hij is naar Amsterdam overgebracht om daar t.z.t. terecht te staan. dat ook Hongarije en Roe menië bij de Ver. Staten hebben gepro testeerd „tegen schending van hun lucht- In dit verband zij nog opgemerkt, dat Hongarije en Bulgarije mede protestnota's hebben gericht tegen de toepassing der Amerikaanse wet op de wederzijdse be veiliging. Het gaat om het ter beschik king stellen door de Amerikanen honderd millioen dollar voor de „verzets beweging in het Oosten", die de organi satie van het Atlantisch Pact steunt. Eer der is het Kremlin hiertegen van leer ge trokken. Sint Nicolaas troostte Benelux-ministers Zaterdagavond heeft St Nicolaas met een plechtige secretaris en twee zwarte Pieten een bezoek gebracht aan Anne- ville bij Breda om de Belgische, Neder landse en Luxemburgse ministers die daar bijeen waren wat vertroosting te brengen temidden van hun gezamenlijke Beneluxmoeilijkheden. Dit gebeurde toen de conferentie even werd onderbroken om de Belgische dele gatie gelegenheid te geven zich te be- Sinterklaas had een paar geschenken meegenomen, die hij met een luimige toespraak aan enkele uitverkorenen aan bood. Minister Lieftinck kreeg een ezel tje dat goudstukken verloor als men zijn staart oplichtte. „Hierop heb ik zes jaar gewacht", 2ei de minister van Financiën. Zijn Belgische collega Van Houtte ont ving een „Nederlands spaarbankboekje" en de Luxemburgse minister Rasquin kreeg een marsepeinen zak met munten. „Ik ben natuurlijk een zuivere geest", zei St Nicolaas, „maar als ik eens per jaar mijn lichaam aantrek doe ik dat voor de stille armen van Breda. Ik begin dan al tijd met de voorname burgerij te be- Later liep het gerucht dat minister Van den Brink, die met het grootste ple zier zijn collega bij het uitpakken ter zijde had gestaan, naar het adred van de Sint heeft geïnformeerd. Zaterdagmiddag arriveerde op Schiphol een baby vdn zeven maanden, die tot nu toe zonder naam door het leven moest gaan. De vader, de heer Fransen van der Putte, een Nederlander, die bij de K.L.M. in Denemarken werkt, wilde bij de burgerlijke stand het kind laten inschrijven als Elisabeth Allison Fransen van der Pufte, maar in Denemarken mogen geen dubbele namen voorkomen. Met een regeling, om het kind te boekefi als Allison Fransen als voornaam en Van der Putte als achternaam gingen de ouders niet accoord. De baby zal nu worden gedoopt in de St. Bavo in Haarlem, waarna de in Neder land gekregen naam in de' Deense registers kan worden ingeschreven. De ouders met hun naamloze baby op het vliegveld. Inbrekers stichtten brand in kerk te Weert De koster van de St. Martinuskerk te Weert ontdekte Zaterdag toen hij de kerk binnenkwam, brand op het Onze Lieve Vrouwe-altaar. Een plankier en de altaarwanden waren geheel verbrand, de wollen kleden smeulden nog en ook het tabernakel was aangetast. Uit een onderzoek bleek dat de offerblokken waren opengebroken en een deur in de biechtstoel van de deken naar een ge heime wenteltrap was ingetrapt. De koster had de offerblokken de avond tevoren gelicht, zodat de buit gering was. Men vermoedt, dat de inbre kers door onvoorzichtigrheid of uit wraak wegens de kleine buit brand heb ben gesticht. Twintig man gered Nederlands motorschip Uni-T gezonken Twee schepen in botsing in Noordzeekanaal Het Nederlandse motorschip Uni-T, dat Donderdag bij Oesthammar (Oost-Zwe den) aan de grond was gelopen, is omge slagen en gezonken. De zee was zeer ruw Bergingsvaartuigen die gepoogd hadden het schip vlot te krijgen, hebben de be manning van twintig koppen gered. Aan boord van de Uni-T bevond zich ook de eigenaar, de heer Eefting uit Groningen. De kustvaarder Oceaan van de scheeps- bouwvereniging Groningen kreeg gister nacht bij de Zuidkust van Engeland met motorschade te kampen en verzocht om assistentie. Het schip werd door een an dere Groningse kustvaarder, de Para mount, de haven van Southampton bin nengesleept. Op het Noordzeekanaal bij Buitenhui zen heeft zich Zaterdagavond een aan varing voorgedaan tussen de Waterland en het Engelse stoomschip Graiglas. De verschansing van het Nederlandsche schip werd gedeeltelijk ingedrukt en de Graiglas liep schade aan het sloependek op. De Waterland, eigendom van de Kon. Hollandse Lloyd, kwam uit Zuid-Amerika terug. De Engelsman was door deze maat schappij gecharterd en juist op weg naar Zuid-Amerika. Hij is naar Amsterdam teruggekeerd. Schoenfabrieken Nijmegen ontsloe gen kwart van personeel Blijkens officiële mededelingen zyn op de grootste schoenfabrieken in Nijme gen sinds Mei jJ. 200 mannelijke en 100 vrouwelijke arbeidskrachten ontslagen. Dat is een kwart van het gehele personeel. Om een huis te bouwen: Eerst 42 instanties passeren Op een vergadering van de K.V-P. in Nijmegen werd meegedeeld, dat is vast gesteld, dat een aanvraag tot woningbouw twee en veertig officiële instanties moet passeren, voordat de toestemming ver- Gevraagd werd te bewerkstelligen dat minstens de helft van deze instanties op non-actief wordt gesteld. Hond beet meisje de kin al Een waakhond heeft gistermorgen bij de R.K. noodkerk in de Warmondstraat te Amsterdam een tienjarig meisje de kin afgebeten. De hond was het eigendom van een nachtwaker die in de kerk de dienst bijwoonde en lag naast een rijwiel dat hy moest bewaken. Het meisje vermoedelijk dicht langs de fiets gelopen en toen door de hond aangevallen oi het dier meende dat zij de fiets wilde pakken. Het kind is in het Wilhelmina- gasthuis opgenomen. Tegen de eigenaar van de hond is proces-verbaal opgemaakt. Ook hulp van Sowj et-Unie voor Ital. slachtoffers De Sowjet-Unie heeft 3.000 blikjes vlees en een aantal blikjes poedermelk, 100 paar schoenen, 2400 wollen pullovers en 31 kisten met kleding voor vrouwen en kinderen ter beschikking gesteld van de slachtoffers in de overstroomde gebieden in Italië. Een Amerikaanse liefdadig heidsinstelling zond 5 ton medicamenten, kleding en levensmiddelen. 7n de kamer van de voorzitter der U.N.O.-Assemblée in Parijs werd de eerste conferentie der Grote Vier over de ontwapening gehou den. Van links naar rechts: Jules Moch (Frankrijk), Selwyn Lloyd (Engeland), Nervo, een Russische adviseur, Wisjinski (Rusland) Jessup (Amerika). Verzoek tot sectie op stoffelijk overschot Nadat reeds verscheidene malen aan de justitie is verzocht sectie te laten ver richten op het stoffelijk overschot van de op 15 Juni 1949 in Maastricht over leden mevr. M. S., heeft men zich thans rechtstreeks tot minister Mulderije ge wend met het verzoek de sectie alsnog te gelasten, zo meldt De Tel. Ook zou een Tweede Kamerlid stappen bij de minister willen ondernemen. De vrouw was overleden nadat zij met haar echtgenoot, de Maastrichtse in dustrieel S., van een autotocht naar Am sterdam terugkeerde. De man had tegen over de huisarts verklaard dat zij ergens in een restaurant iets hadden gegeten, maar niets wees op voedselvergiftiging. De arts concludeerde hersenbloeding. Spoedig verzocht de vader van de over ledene de officier van Justitie, sectie te laten verrichten, doch deze achtte daar voor geen termen aanwezig. De echtgenoot van mevr. S. trad in Januari weer in het huwelijk en emi greerde naar Brazilië. Zijn bedrijf in Maastricht liet hjj achter. Ontmoeting met Eden en Churchill De V.N. werkt aan een studiecommissie voor verkiezingen in geheel Duitsland DE FRANSE COMMUNISTISCHE PARTIJ en haar geestverwante! sturen honderden delegaties uit het gehele land met zg. „vredespeti- ties" naar het gebouw der V.N. te Parijs, Om te protesteren tegen de be wapeningsplannen. Speciale politiegroepen in en om het gebouw der Ver. Naties weigeren hen echter, uiteraard, de toegang. Vandaag komt-voor het eerst in formele zitting de subcommissie voor de ontwapening bijeen, nadat Zaterdag nog slechts de procedure-regels waren vastgesteld. Het grote probleem is nu, of als een ontwapeningscommissie-gevormd mocht worden, de Russen daarin zitting willen nemen met de elf leden van de Veilig heidsraad, alsmede Canada. Voorts verdient de aandacht, dat Amerika, Frankrijk en Engeland de V.N. hebben verzocht, een commissie te benoe men, teneinde te onderzoeken of in geheel Duitsland vrije en geheime ver kiezingen kunnen worden gehouden. Er is een gemeenschappelijke resolutie over Duitsland bij de „politieke commis sie" der Assemblée ingediend. Het voor stel der „Grote Drie" is gegrond op een verzoek van de Westduitse Bondskanse lier Adenauer. De onderzoekingscommis- Ontmoetingsvlak van kemphysica en natuur kunde der lage temperaturen In samenwerking met het natuurkundig laboratorium te Groningen en met medewerking van het instituut voor kernonderzoek te Amsterdam en van de stichting voor fundamenteel onderzoek der materie, is het Kamerlingh- Onnes-laboratorium te Leiden er in geslaagd, bij zeer lage temperaturen de symmetrie-as der atoomkernen te richten, waardoor in de toekomst een bestudering van deze atoomkernen mogelijk zal worden. Dit resultaat van jarenlange pogingen moet zeer belangrijk worden geacht, omdat hier door de kemphysica en de natuurkunde der extreem-lage temperaturen een vlak van aanraking hebben gevormd. nu toe hebben gehad! Mochten de finan ciën het toelaten, ja, dan zullen we een kernphysische staf moeten zien te krjj- een onderhoud, dat wij hedenmor gen met de directeur van het K.O.-labo- ratorium, prof. dr C. J. Gorter, hadden, deelde hij ons mee, dat zijn onderzoe kingen in deze richting reeds dateren van 1947. „Zoals u weet, is ons laborato rium nog altijd het belangrijkste van de wereld, op het gebied der lage tempera turen èn door zijn apparatuur èn door zijn specialisatie. Denken wij slechts aan het uiterste belangrijke werk van Ka merlingh Onnes en prof. De Haas. Het is nu eenmaal zo, dat de bestude ring van atoomkernen pas mogelijk wordt, wanneer deze gericht kunnen worden. Door middel van de kemphy sica was men hiertoe niet in staat, zodat bij mij de gedachte reeds geruime tijd voorzat, dat we dit richten langs een an dere weg moesten zien te bereiken. En aangezien wij nu eenmaal tamelijk thuis zijn in de uiterst lage temperaturen, heb ben wij het langs deze weg geprobeerd. En het js gelukt. Drs O. J. Poppema uit Groningen is een kernphysicus en onze wetenschappelijke ambtenaar, de heer M. J. Steenland, is goed thuis in de lage temperaturen. Bovendien hebben wij hier de apparatuur, zodat de proeven door deze beide heren, die elkaar zo prachtig aanvullen, hier in Leiden plaats hadden. Amerika heeft eveneens vele pogingen in deze richting gedaan, maar het is daar nog niet gelukt. Dezelfde tijd nam men eveneens proeven in Oxford, en daar is men ongeveer gelijk met ons tot een goed resultaat gekomen." „Dit wordt dus een nieuw wetenschap pelijk terrein voor het K.O.-laboratorium. Hebt u voldoende mensen in uw staf orri dit wetenschappelijke werk te onderne- „Neen, natuurlijk niet; we zijn hier van huis uit geen kernphysici, maar daar is niets aan te doen, wij zijn voorlopig aan gewezen op de samenwerking, die wij tot gen." Minister In 't Veld: Een beetje gescharrel, maar wat anders? Toen minister In "t Veld Zaterdag in Amsterdam een rede hield waarin hij weer eens de situatie in de woningbouw uiteenzette en nogmaals vertelde dat het geld bijeen moet komen o.m. door lenin gen van gemeenten en de nationale pre mielening, besloot de minister met: „Het is allemaal een beetje gescharrel, maar wie doet mij een beter middel aan de hand?" De bewindsman hield deze rede voor dat hij de eerste paal sloeg voor de tuin stad Slotermeer. sie zal au moeten nagaan, of de grond wettige bepalingen in de verschillende delen van Duitsland en de toepassing van, de vrijheid van beweging, vrijwaring van arrestaties, vrijheid van vereniging en vergadering, van pers en radio ver- Mede dient te worden nagegaan, hoe het in geheel Duitsland is gesteld met de organisatie en activiteit van justitie, po litie en andere bestuursorganen. Natuur lijk moet die V.N.-commissie vrij door de beide delen van Duitsland kunnen reizen. Dinsdag a.s. wordt deze vérstrekkende resolutie voorgelegd aan de speciale „po- Herinneren wij eraan, dat Adenauer vandaag met het vliegtuig van de Britse Hoge Commissaris naar Londen vliegt, waar hij voor een vijftal dagen de gast zal zijn. der Britse regering. Het betekent een grote stap in de relaties tussen beide landen. Adenauer zal van de gelegenheid gebruik maken voor uitvoerige bespre kingen met Churchill en Eden en zal ook door de Koning ontvangen worden. Geen devaluatie Frankrijk weer uit de brand Amerika verstrekt G00 millioen dollar Amerika heeft Frankrijk verzekerd, dat het 600 millioen dollars zal ontvan gen van de 7 milliard dollars bestemd voor buitenlandse hulp. Hiervan wor den 200 millioen gegeven als recht streekse economische steun en de rest door Amerikaanse aankopen van krijgs behoeften en voorraden in Frankrijk. Frankrijk behoeft dank zij deze steun niet meer. te devalueren, en van zelf komt er ook meer vertrouwen in het pond sterling, aangezien de franc slechter voorstond, dan de Britse munt eenheid. Tevens behoeft Frankrijk zijn kolenaanvoer uit Amerika niet te be perken, zodat het werk van de industrie niet behoeft te worden ingekrompen. Andere dollarinvoeren kunnen nu onbesnoeid blijven en de benzinerant soenering is van de baan. Onbekende duikboten aan de Noordkust van N.-Guinea? Geheimzinnige landing bij vliegveld op Admiraliteitseilanden Het te Melbourne verschijnende dag blad Argus meldt volgens Reuter, dat onderzeeboten van onbekende nationali teit ter hoogte van de Noordkust van Nieuw-Guinea zijn waargenomen. De aan de Brisbane Courier verbonden Australi sche journalist, Alan Underwood, die kort geleden Manus, een der Admiraliteits- DAT de Westeuropese fabrikanten die een studiereis door de V.S. maken van daag in New York mei 3000 Amerikanen een driedaagse conferentie over verho ging van de productiviteit zijn begonnen en het Ned. standpunt wordt verdedigd door T. J. Twijnstra, voorz. van het Ver bond vaa Ned. Werkgevers. DAT het bestuur van de Raad der Friese Beweging een urgentieprogramma heeft opgesteld, o.m. met de punten: Fries onderwijs aan alle Friese kindeken, wettelijke regeling van de positie van de Friese taal in het rechts- en ambtelijk verkeer. DAT de afgelopen drie weken in de Duivendrechtse polder bij Ouderkerk een groot aantal schapen is doodgebeten, op één nacht zelfs zeven, vermoedelijk door een hond. DAT de Nederlandse helderziende Burlisto aan de Westduitse politie zijn diensten heeft aangeboden voor de op lossing van het mysterie der bompak- ketten, waardoor verleden week twee personen om het leven kwamen en zes anderen gewond werden. DAT een A'damse dame, die onbekend wenst te blijven, de Gem. A'dam f 50 000 heeft geschonken t-b.v. de apparatuur van de neurologische Kliniek van het Wilhelmina-gasthuis, waar haar zoon geruime tijd verpleegd werd. DAT de elfjarige Johnny Slier Vrijdag Wijk aan Zee is weggelopen en men ongeluk vreest DAT in de R.K. kerken Zondag bisschoppelijk schrijven is gelezen de overstromingen in Italië, en er vol gende week in deze kerken collecten voor de slachtoffers gehouden worden. DAT Zaterdagavond de allerlaatste fase van de Haak-In-actie in A'dam speelde met het veilen van een aantal voorwerpen van de Haak-In-bazax (opbrengst f8720). DAT de opbrengst (f 10.000) van een uitvoering van de Johannes-Passion t.b.v. de kankerbestrijding Zaterdag in A'dam door de Ned. Bankver. aan burg. d'Ailly overhandigd, en het koor in deze sai komst koralen zong. DAT de Ned. productie in Oct werkdagen) 54 pet hoger was dan in 1938 (in Sept. met 22Vè werkdag 40 pet) e gemiddelde dagproductie 45 pet hoger was (Sept. 46 pet). DAT de uitspraak in de zaak-Bingham, waarin de A.K.U. er van wordt beschul digd haar zwijgplicht tegenover Duitse commissarissen te hebben verbroken, door de Arnhemse rechtbank is bepaald op 10 Januari. DAT de actie „Baas boven baas" voor het Kath. Thuisfront, welke morgen sluit, al plm. ƒ270.000 heeft opgebracht. DAT J. M. Moltzer. pres.-dir. van de Erven Lucas Bols te A'dam, 68 j. oud in Hilversum is overleden. DAT Overijssel voor 1952 weer een sluitende begroting heeft, maar gebrek heeft aan kapitaal op lange termijn. eilanden heeft bezocht, meldt: „Een buitenlandsche onderzeeboot onlangs nabij het eiland Emirau van Admiraliteitseilanden aan de oppervlakte gekomen. Twee opvarenden van het vaartuig gingen aan land en bezichtigden een op het eiland gelegen vliegveld. Dit bericht is afkomstig van de inboor lingen van Emirau en het is door een der leiders van de op Nieuw-Guinea ge vestigde afdeling van de Australische ge heime dienst bevestigd." Underwood deelde verder nog mede rïhem»Se. Ke'edvn een «ndere onder- dfv i!r h°°8t,! va" Finchhafen un de Noordkust van Nieuw-Guinea aan de oppervlakte gekomen. onderzeeër 1S gezien door Inboor den die zich op het strand bevonden" aldus Underwood. De Australische minister van Marine noemt het onmogelijk, dat ongebekende onderzeeboten zijn waarnomen en hij ontkend, dat er vliegtuigen of oorlogs bodems ter onderzoek zyn uitgezonden. Ho Tsji Minh geen leider meer der Vietminh Naar AP. uit Saigon meldt, is Ho Tsji Minh als leider van de communistische Vietminh partij vervangen door Truong Tsjingh. Hij qntving zijn opleiding ln Moskou. Sedert drie jaar bekleedde hy de functie van secretaris-generaal in het hoofdbestuur der Vietminh TYE RUSSISCHE VLIEGER is niet op- gegaan. George Marshall, de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Za ken, onderkende de dreiging van deze poging om West-Europa in de ban van het communisme te brengen. Een enorm hulpverleningsprogramma werd ten uitvoer gebracht. Het behelsde het ter beschikking stellen van voedsel en grondstoffen aan zestien landen, zon der dat daarvoor betaling werd geëist. Amerika, het enige land dat in staat zou zyn, Russisch militair geweld te keren, had de handschoen van de koude oorlog opgenomen. In twee jaar tijds werd voor het Europese herstelplan 25 milliard gul den besteed. De resultaten? De productie kon wor den opgevoerd, de voedselvoorziening werd dusdanig gestabiliseerd, dat vrijwel overal de distributie kon worden opge heven, het handelsverkeer met de dollar- landen kon zich sterk ontwikkelen, het gevaar voor inflatie werd afgewend. Het Marshallplan vormde het serum, dat de dodelijke slangenbeet van het communisme onschadelijk maakte. De eerste slag in de. economische oorlog was gewonnen. Maar de strijd gaat door. Nu voldoende onderkend. Voldoende? Nog teveel laten niet-communistische arbeiders zich be ïnvloeden over te gaan tot stakingen (ge lukkig in ons land geen sterk voorko mend verschijnsel). Maar open en bloot dient te worden uitgeroepen, dat iedere vorm van benadeling der productie mogelijkheden een franctireursaanval is op de Westerse verdedigingslinie. "jl/TEER DAN OOIT is het noodzakelijk, dat de arbeider vertrouwen heeft in werkgever en regering. Dén alleen zal hij bereid zijn, moeilijk in te willigen eisen op te schorten of ter zijde te leg gen. Dan alleen zal hij. ondanks moei lijkheden, ordelijk en ijverig zyn taak vervullen en toch dit vertrouwen waar dig tonen. De aanval op het economisch front is dus in eerste instantie afgeslagen. In eerste instantie want de strijd gaat voort. Steeds weer zal Rusland proberen, het economisch leven te verstoren ten einde de mens rijp te maken voor het communisme. Men blijve hierop bedacht. Maar het communisme heeft meer pijlen op de boog. De achtergrond van de economische strijd is: het wekken van onvrede en dit kan ook op andere manieren bereikt worden. Een belangrijk aanvalsobject is het vertrouwen. Dit offensief geschiedt niet openlijk, maar langs slinkse wegen. Geruchten, het uitbuiten van op zichzelf misschien kleine fouten, het lanceren van voor stellen. die met een schijn van wer kelijkheid volkomen onwerkelijk zijn het zijn alle middelen, die gebruikt worden om een sfeer van wantrouwen te scheppen tussen volk en regering, tus sen arbeider en werkgever. MEER DAN OOIT is het nodig, alle dingen rustig en bezonnen onder de ogen te zien, om zich een juist beeld te vormen van de achtergronden der critiek. Meer dan ooit is het ook nodig, dat de regering zich inspant om geen reden tot wantrouwen te geven. Zij wake tegen willekeur en rechteloosheid. In de naoorlogse jaren zijn vele maat regelen getroffen, waarbij het recht on dergeschikt gemaakt werd aan de doel matigheid. Eens kan de tijd komen, dat deze bom barst. Denk aan de ouderdoms voorziening. Veel drijft hier op los zand. Hoe zal de reactie zijn. wanneer de illu sie openbaar wordt? Vertrouwen kan er alleen zijn, wan neer degenen die leiding geven zich hou den aan de regels van rechtvaardigheid en eerlijkheid. Geen volharden bij nood voorzieningen; ook geen geheimzinnigheid Geen cijters die een verkeerd beeld geven. De harde werkelijkheid alleen zal een sfeer geven, waarin, ook in de moei lijkste omstandigheden, het vertrouwen ongeschokt zal blijven. En waar vertrou wen is de bereidheid, de leiding te volgen. „Lekker krantje" De New York Herald Trimune, een der grootste Amerikaanse kranten, is met het dikste nummer uit haar 110-jarige ge schiedenis uitgekomen: 292 pagina's De New York Times, had echter een nog dik ker nummer: 402 pagina's. De „gewich tige" N.Y. Times woog 1.8 kg en de Herald kwam tot 1.4 kilo. (Adve i Meer bewolking Tot morgenavond verwacht De Bilt: Toenemende bewol- ■,^SrJS klng met voornamelijk in de nanacht enige regen. Matige tot krachtige, in het uiterste Noorden van het land tudeljjk wellicht harde %vlnd tussen Zuidwest en West. Vooral 's ochtends hogere temperaturen. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1