Prof.dr J.P.A.Mekkes werd tot erelid geïnstalleerd NIEUWE LEIDSCHE COUHANV 3 ZATERDAG 1 DECEMBER 1351 Tiende lustrum S.S.R.L. Mej. C. Benckhuysen, praeses van S.S.R.L., feliciteert het erelid prof. dr J. P. A. Mekkes na het overhandigen van de bul. Foto N. van der Horst. Een dokter nodig De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door de dokters De Graaft. Kors, Mastenbroek, Meyboom en Veld- huijzen. Welke apotheek De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te- Leiden wordt van Za terdag 1 December 13 uur tot Zaterdag i 8 December 8 uur waargenomen door apotheek Herdingh en Blanken, Hoge- i woerd 171, tel. 20502, en apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136. De heer M. Keereweer overleden Op 55-jarige leeftijd is alhier over leden de heer M. Keereweer, die ver- j scheidene Hervormde scholen in onze stad als onderwijzer heeft gediend. Ook voor het kerkelijke jeugdwerk legde hij volle belangstelling aan de dag. De be grafenis vindt plaats Maandagmiddag om balt 1 op de begraafplaats Rhijnhof. merhand een mening heeft gevormd. Er zijn interne wrijvingen geweest. De studerende generatie heeft te stelen om zich de kracht, die in Jezus Christus is. toe te eigenen. SSR wil hier toe een gelegenheid bieden en doet ze dat, dan beantwoordt ze aan haar doel. Erelid Tenslotte ging de praeses er toe ovei om prof. dr J. P. A. Mekkes, bijzondei hoogleraar aan de Leidse universiteit, tol erelid van SCRED te installeren. Prof. Mekkes kreeg het erelidmaatschap aange- hem is uitgegaan op SSR inzake het be palen van het juiste standpunt ten op zichte van het civitas-probleem, stemt de societas, die ook een band van hartelijke verwantschap met prof. Mekkes als per soon voelt, tot grote dankbaarheid. Nadat de bul aan het nieuwe erelid wa: overhandigd en men de banierzang der SSR had gezongen, werden door prof. Mekkes enige woorden van dank gespro ken, allereerst persoonlijk, maar daarna ook namens de stichting, die aan de uni versiteit hier ter stede een leerstoel in de Calvinistische wijsbegeerte gevraagd en gekregen heeft. SSR en de leerstoel der Calvinistische wijsbegeerte hebben één gemeenschappelijke wortel. Spreker eindigde met de vurige wens, gezamen lijk vooruitmarcherend de eenheid geloof te vinden. Na deze vergadering was er een recep tie van het nieuw geïnstalleerde erelid en het bestuur der SSR Leiden ter recep tiezaal van de academie. Er volgden nog enkele andere festiviteiten en tegen half drie vannacht begon de opvoering van het lustrumtoneel „Het geheim van dr Spencer" in de foyer van de Stadsgehoor zaal. Het laatste programmapunt was ge steld op 5 uur vanochtend.... Over de plaats van de mens in de kosmosj^«nj.-.>v»o»r^. sprak prof. dr H. Dooyeweerd SINDS DE EERSTE WERELDOORLOG staat de mens in het centrum de wijsgerige belangstelling. Toch is deze er niet in geslaagd om een juiste beschouwing van de mens te geven, daar ze gestrand is op het dua lisme van ziel en lichaam. De „ikheid" van de mens is het centrale punt van zijn bestaan. Om tot ware zelfkennis te komen, is concentratie op de oorsprong noodzakelijk. Voor zelfkennis is Godskennis nodig. De wortel- lfennis is van religieuze aard. -Als de mens zijn blik van God afwendt, dan kent h*ij zichzelf niet langer in de eenheid van ziel en lichaam, dan gaat hij zich religieus concentreren op de verabsolutering van het geschapene. Aldus prof. dr H. Dooyeweerd, hoog leraar aan de V.U. te Amsterdam, in een rede, die hij in het groot-auditorium van de Leidse Universiteit hield ter gelegen- I heid van het vijftigjarig bestaan van de Leidse S.S.R. I Zo ontstond de eigenaardige gespleten heid, de dialectiek in de anthropologie, j zoals de opvatting van Plato en Aristo- I teles die al kende. Ook de scholastiek had deze gespletenheid: aan de ene kant 1 de natuur en aan de andere kant de genade. Ook in de moderne tijd ontmoe ten we overal dit dualisme, bü Descartes, bij Kant en in het existentialisme. Het centrale motief van de Bijbel is echter; Schepping, zondeval en verlossing door Jezus Christus. God schiep de mens naar Zijn beeld, dat wil zeggen dat HU hem geschapen heeft in een wortel eenheid, die het centrum is van heel zUn leven. De hele tijdelijke existentie van I de mens is zijn lichaam. De mens is lichaam. De zonde raakt dan ook niet de oppervlakte, maar de wortel. Zonde wil niet anders zeggen dan dat de mens zich i autonoom gaat voelen en zich aftrekt van zUn oorsprong, dus zichzelf niet meer kent en dan komt tot dit dualisme in de anthropologie. Wanneer men uit dit dua lisme bevrijd wil worden, moet men niet de weg van de moderne wijsbegeerte op gaan, maar dan zal het wijsgerige den ken onder beslag moeten komen van de Woord-openbaring. Receptie De na deze openbare rede in het Vlies gehouden receptie werd o.a. bezocht door prof. dr H. J. Boeke. rector magnificus i der Leidse universiteit en lid van het I ere-comité vanwege de tiende lustrumvie ring. door wethouder J. C. van Schaik door de commissaris der Leidse politie, de heer R. J. Meyer en door een afge vaardigde van het college van curatoren. Tevens waren er afgevaardigden van het Leids studenten-corps, van de Vereniging van vrouwelijke studenten te Leiden, van de Ned. Christen-studenten-vereniging, van de RK studentenvereniging „Sanctus Augustinus" en van andere Leidse studen ten organisaties. Eveneens waren er af- gevaardigden van het uniebestuur en van verschillende afdelingen der SSR, als- I mede vgn talrijke andere studentenorga nisaties. Ook merkten we de professoren Dooyeweerd en Mekkes, de studentenpre dikanten Oppenheimer en Toornvliet en verschillende andere personen op. Om 8 uur werd in het groot-auditorium de huishoudelijke vergadering (van Don derdag) voortgezet. Ongeveer 30 nieuwe leden werden op plechtige wijze geïnau gureerd. Prof. mr J. Prins sprak een kort woord tot hen. Hij wekte hen o.a. op om de nodige aandacht te besteden aan de ontwikkeling van de Calvinistische philo sophic Aan de andere kant mogen ze zich als SSR-leden niet neerleggen bij de ge brokenheid der Gereformeerde gezindte. Van SSR kan uitgaan een vernieuwing en verlevendiging van wat bij elkaar hoort. Na het jaarverslag van de ab-actis hield de praeses, mej. C. Benckhuysen haar lus trumrede. In de afgelopen vijf jaar heeft SSR Leiden een periode van strijd achter zich. Allereerst is daar het civitas-pro- GEMEENTE LEIDEN Ofliciële publicatie UITBREIDINGSPLAN De Burgemeester van Leiden brengt ter algemene kennis, dat Gedepu teerde Staten dezer provincie hebben goedgekeurd het door de Gemeenteraad bij besluit van 11 Juni 1951 vastgestelde plan tot herziening van het plan van uitbreiding voor de Gemeente Leiden van 18 April 1907, zoals dit bU raadsbesluit 6 November 1933 is gehandhaafd en nader herzien, ten aanzien van gronden, gelegen tussen de Witte Rozenstraat en de Rijn- en Schiekade. Het goedgekeurde plan ligt voor een leder ter inzage ter gemeente-secretarie, afdeling Openbare Werken (Kamer no. 111). Lelden, 1 December 1951. De Burgemeester voorn., F. H. VAN KINSCHOT. UITBREIDINGSPLAN De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat de gemeente raad in zijn vergadering van 26 Novem ber 1951 heeft bepaald, dat een herzie ning van het partiële uitbreidingsplan .Leiden-Zuid-West", vastgesteld bij be sluit van de gemeenteraad van 26 Januari 1948 en goedgekeurd bü besluiten van Gedeputeerde Staten van de provincie Zuid-Holland van 22 Februari 1949, no. 434/2, wordt voorbereid. Bovenbedoeld plan heeft betrekking op gronden, voornamelük begrensd aan de Noordzüde door het Galgewater en de Toussaintkade, aan de Westzüde door de Korte Vliet, aan de Zuidzijde door de Trekvliet en aan de Oostzüde doog de Trekvliet, Zoeterwoudseweg en het goe deren-emplacement der Nederlandse Spoorwegen. Leiden, 1 December 1951. De Burgemeester voorn. F. H. VAN KINSCHOT. Mr dr J. Donner wenst het bestuur van S.S.R.L. geluk. Van rechts naar links: mr dr Donner, B. Uyterlinde, assessor II, P. van Wijngaarden, quaestor, mej. C. Benckhuysen, praeses, mej. T. M. Brunt, ab-actis, en Noordhoek, assessor I. Foto N. van der Horst. Drie personen raakten door rioolgassen bewusteloos Baby en 12-jarige jongen hadden geen last Rioolgassen zijn in de nacht van Woensdag- op Donderdag oorzaak ge weest, dat drie personen bewusteloos ge raakten. In het pand St. Jorissteeg 20. de familie Blansjaar bestaande nan, vrouw en twee kinderen en bovendien een kostganger de beneden verdieping bewonen, drongen de gassei^ het riool naar binnen, met als ge volg dat de heer en mevrouw Blansjaar bewusfeloos werden. De kostganger, de 45-jarige K. Vink, wist Donderdagmor- ?n om half 9 nog naar slager J. Bolle, ie in pand 22 woont, te strompelen, •aar hij zakte voor de deur ineen. Onmiddellijk daarna drong de slager de woning van de familie B. binnen, waar hij alleen het ruim één-jarig dochtertje bij kennis vond. De 12-jarige zoon was reeds vroeg naar buiten gegaan om te spelen. De heer Bolle gooide de ramen open en waarschuwde de E.H.D. en de recherche. De heer en mevrouw Blansjaar en de heer Vink werden naar het Acad Zie kenhuis gebracht. Gisteravond om half 6 konden ze weer naar huis gaan. Het Labadisme De Ned. Herv. mannenvereniging op G.G. „De Heere is onze Banier" hield gisteravond in Prediker haar eerste jaar vergadering. Na het openingswoord van de voorzitter, de heer A. J. Kret en de verslagen van de secretaris en penning meester sprak ds N. Kleermaker over het Labadisme. Deze godsdienstige stroming, genoemd naar Jean de Labadie, ontstond ongeveer 1660. Als reactie op de zuivere orthodoxie van de Dordtse synode 1618'19 ontstond al gauw het piëtisme, dat grote nadruk legde op het bevindelijke leven en dc persoonlijke bekering. De Labadie. Rooms-katholiek opgevoed, begon als pië tist en eindigde als mysticist. Het mysticisme wil de grenzen van dit leven overschrijden, de mens op laten gaan in God. Hiertegenover kan alleen de Schrift en de Belijdenis worden ge plaatst. Men kwam er in die dagen toe, om de conventikels boven de Kerk te stellen. Niet de Christus maar de Christen kwam op de voorgrond. De Labadie riep op tot bekering en boete en ontkende de rechtvaardiging door het geloof. Men moet volgens hem gaan leven naar het voorbeeld van Chris tus. De kerk bestaat uit uitverkorenen. Bij het Avondmaal legde De Labadie de nadruk op de mens en niet op Gods be loften. De kinderdoop werd vervangen voor de doop der volwassenen. Tenslotte stelde ds Kleermaker de Schriftuurlijke uitspraken in een klaar licht. We hebben allereerst en altijd te vragen: Wat wil God van ons: Ds M. Ottevanger sloot de vergadering. Huis- en grondeigenaren bijeen De Leidse bond van huis- en grond eigenaren vergaderde gisteravond in „Het Gulden Vlies" onder voorzitterschap van de heer B. J. Huurman. De begroting '52 werd vastgesteld op 14.496. In de kas- commissie werden benoemd de heren C. A. van Beukering. F. Brongers en H. J. Griffen. In de rondvraag kwam de kwes tie van de huurverhoging ter sprake. Al gemeen was men van oordeel, dat de huur omhoog zal moeten. Zo denken ook de woningbouwverenigingen er over. was gecontroleerd, werd opnieuw een revisie onderworpen. Vanzelf sprekend verwekte het geval nogal wat consternatie. Rook boven Valkenburg brandblusoefening Gistermiddag kon men boven het vlieg veld Valkenburg een sterke rookontwik keling waarnemen. Licht gaan de ge dachten dan uit naar een neergestort vliegtuig. Dit was gelukkig niet het ge val. Op het veld werd slechts een brand weeroefening gehouden en daarvoor had men moedwillig een brandje gesticht. Uitvoering van de Mastibilaja's Het muziek- en toneelgezelschap De Mastibilaja's hield zijn herfstavond in de kleine Burcht. De donateurs en de an dere bezoekers konden aan het einde zeggen dat ze een genoeglijke avond hadden gehad. Het jonge gezelschap heeft nog te weinig tijd gehad om een goed spelpeil te bereiken Maar er zijn moge lijkheden en De Mastibilaja's doen cr goed aan deze in het oog te houden. De heer A. Niesing opende de avond. In „Het wüze kind", een aardige schets, verschenen alle 26 leden op het toneel. Een meisjesgroepje voerde een ballet- dansje uit, waarin nogal wat fouten wer den gemaakt. Het is ongetwijfeld een verontschuldiging, dat deze jonge meisjes gisteravond voor het eerst op het toneel kwamen. Verder willen we nog noemen het nummer van de cowboygroep. waar bij goed werd gejodeld. Raad van Voorschoten (Advertentie) Thans 19 woningen in het complex „Klein-Langenhorst" Industrie betaalt rente bij Er zal gisteravond wel schot ln de ver gadering van de raad van Voorschoten. Een uit 28 punten bestaande agenda, relke ter vergadering nog met drie mnten werd uitgebreid, werd ln twee mr tüds afgewerkt. De heer Korthals was niet aanwezig. Na opening door burgemeester C. J. van _r Hoeven werden negen voorstellen an B. en W er doorgehamerd. De subsidie, gevraagd door de Vereni ging tot oprichting en instandhouding Christelijke scholen ten dienste van Mors en Rijndük. ln verband met de pontverbinding, werd conform het advies in B. en W. geweigerd. De afrekening vergoeding aan de bij zondere scholen voor vakonderwijs (in lichamelijke oefening) over 1950 werd vastgesteld, evenals het getal der weke lijkse lesuren ln lichamelijke oefening in de openbare agere school voor 1952. Het bedrag per leerling van diezelfde school voor 1952 werd vastgesteld op f 27,14 (vorig Jaar f 26.96). Ook voor de meisjesschool moet Jaarlijks een vergoeding per leerling worden vastge- eld Voor 1952 werd dit, evenals vorig jaar, f 30. De kindertoelage-verordening voor het gemeentepersoneel werd op een drietal punten gewijzigd en aangevuld. Het be stuur van de Hervormde school aan de s Bernhardlaan kreeg de medewer king van de raad om vijf nieuwe school banken aan te schaffen. De vergoeding bij vrijwillige beschik baarstelling van woonruimte werd gewij zigd. zodat thans o.a. in principe zo'n be schikbaarstelling tenminste zes jaar moet duren. Het voorstel van B en W. tot vast stelling van een achtergevelrooilijn voor het perceel Papalaan 92 a werd aangeno men, nadat de heren Dekker en Forta- nier tevreden waren gesteld, dat het ont- Leidse ijsclub discussieerde lang over kwestie N.IJ.B.-K.N.S.B. Dé heer J. W. Henny werd tot erelid benoemd De jaarlükse algemene vergaderingen van de Leidse ijsclub blinken nu niet be paald uit door overweldigende belangstelling van de leden. Ook gisteravond ww dat niet het geval: 10 van de ongeveer 1100 leden gaven acte de présence en dat, terwül het geschil NJJ.B./K.N.S.B. op de agenda stond. Dat geschil heeft veel vergadertijd gevergd. Na de uiteenzetting vai voorzitter, de heer H. J. de Koster, kwam de heer Hoppe namelijk met bezw tegen het bestuursbeleid naar voren. Zijn klacht was wel, dat het be- zonder de leden er in te kennen, het lidmaatschap van de K.N. had bedankt en toegetreden was tot de N.IJ.B. Tenslotte werd besloten, dat zal worden afgewacht, hoe de pogingen van bekwame zijde, om tot overeenstemming te komen, zullen aflopen. Mooht men onverhoopt niet slagen, dan zullen de leden" worden bijeen geroepen om te be slissen, bij welke bond men zich wil aansluiten. Het jaarverslag van de secretaris, de heer J. de Visser, kon slechts een korte periode van ijspret melden (24 tot en December 1950). Niettemin werd het resultaat bevredigend genoemd. ditmaal een nadelig saldo op de exploitatie-rekening van f352. kapitaal van de club slonk daardoor tot f5648. In de kascommissie 1951 werden benoemd de heren F. Boon en M. P. Bakker. Het bestuur onderging een wüziging. In de vacature J. W. Henny werd ge kozen de heer P. A. de Jong, terwijl de heer J. Visser werd herkozen. De heer De Jong zal het secretariaat van de heer De Visser overnemen, en de heer H. W. Tieleman wordt, in plaats van de heer Henny, v'ice-voorzitter. Op waarderende wijze releveerde de heer De Koster de verdiensten vai heer Henny voor de ijsclub. En onder applaus van de aanwezigen riep hij hem uit tot ere-lid. De heer Henny was deze geste zeer erkentelijk. De plannen voor het komende seizoen konden, in verband met de onzekerheid over het terrein, niet anders dan op losse schroeven staan. Van de bouw van Adoertentte) Maat- en Orthopaedisch Schoeisel ln de gewenste kleur en snit. VOSKUIL - Morsstraat 11 TELEFOON 22202 NORMALE SCHOENEN VOOR ABNORMALE VOETEN. C.H. jongeren over het Oranjehuis Inleiding van de heer Van Eybergen In deze aan nationale en internationale spanningen zo boordevolle tijd kan het ook van groot nut zijn, zich eens te be zinnen op de betekenis van het Huis van Oranje voor ons land en volk. Wie dit doet, zal bij voorbeeld tot de ontdekking komen en dit is dan geen oppervlak kige gewaarwording dat het Jeven in de onder communistische dictatuur staan de landen in de grond van de zaak geen leven is. Het Jeven in zijn vele aspecten en uitingen wordt hier doodgedrukt door een systeem, dat onder alles de hegemo nie wil hebben. Gisteravond heeft de Chr. Hist, jonge rengroep geprobeerd de betekenis van het Huis van Oranje te verstaan. Zij had de heer S. H. van Eybergen uit Katwijk gevraagd hierover een inleiding te hou den. De spreker deed dit naar aanleiding van artikel 5 van het beginselprogram van de Chr. Hist. Unie, dat handelt over het Oranjehuis en de C.H.U. Na te hebben gewezen op de situatie in de communistische landen, waar het recht tot onrecht is gemaakt, stond de heer Van Eybergen stil bij het wezen van een volk. Een volk is een van God ge schapen zedelijk wezen, heeft iemand eens gezegd. Een gemeenschappelijke weg, een gemeenschappelijk doel en een gemeenschappelijke taak maken een ver zameling van mensen tot een volk. Uit voerig behandelde spr. ons volkslied, dat hij beschouwde als een apologie, een ge loofsbelijdenis en een troost. Ook werden de personen van Willem van Oranje en de stadhouder-koning Willem III belicht. De aanwezigheid van het Huis van Oranje temidden van ons volk kunnen wij niet loszicn van God. Het is maar niet zo, dat deze vorsten uit toeval heb ben gereageerd. Ten slotte schetste de heer van Eybergen de dienende taak van dit Huis. Zo lang ons volk het volkslied in zijn wezen blijft waarderen, behoeft het een zedelijke ondergang niet te Mej. Van den Berg uit Valkenburg gaf een politiek overzicht. Ook werd nog een verslag gegeven van de vergadering in Ermelo. De avond stond onder leiding van de heer J. Schinkel. Men kan weer kinder- kaarten kopen In het gebouw van de Leidse Spaar bank aan de Oude Rün en in dat van C. en A. aan de Botermarkt kan men tus sen 9 en 11 uur 's morgens kinderkaar- ten kopen. Deze actie duurt de hele maand December. De opbrengst is, zo als wellicht bekend, voor het geestelyk en lichamelijk zwakke kind. Aanwinst voor Boommarkt Onder zeer grote belangstelling vond gistermiddag de opening plaats van het nieuwe grossiersbedrijf in eieren van de gebr. Fisser aan de Boommarkt Het ge bouw werd in oud-Hollandse stijl opge trokken. Onder de aanwezigen bevonden zich vertegenwoordigers van de Kamer van Koophandel. verkleedgelegenheid kan daardoor lopig niets komen. Na afloop van de vergadering gaf de praeses nog een beschouwing over de ir 1951 te Davos gehouden wereldkampioen schappen. Competitie Leidse schaakbond Wedstrijdprogramma voor December Het wgdstrüdprpgramina ber van de Leidt Promotiegroep: Ma 10: Noordwijk I— Vriendenschaar I; Di 11: Alphen IBo degraven I; Do 13: Katwijk I—L.S.G. II. Ie klasse: Wo 19: CaïssaBoskoop' I; Vr 21: ZoeterwoudeL.S.G. Hl en Voor schotenHazerswoude. 2e klasse A: Di 18: L.S.G. TVPhill- dor III; Wo 19: S.P.W. II—Alphen II; Do 20: S.C.L.Leiderdorp I. 2e klasse B: Ma 10: V.T.L. I-N.Z.H. I; Di 11: Schaakgenoegen ISassenheim I; Wo 12: Leithen I—Katwijk IL 3e klasse A: Di 4: L.S.G. VAarlander- 3e klasse C: Vr 7: Vriendenschaar II- Leithen II; 11 Dec.: Zwarte Pion II— Noordwijk II; 12 Dec.: Lisse IW Zestig middenstands woningen aanbesteed Gistermorgen werd in het stadhuis te Leiden aanbesteed het bouwen van 20 panden, bevattende 60 etagewoningen c.a., op een terrein, gelegen ten Westen van de spoorlün naar Woerden en ten Zuiden van de Kneppelhoutstraat te Leiden. De volgende Inschrijvingen waren bin nengekomen: fa Mouton en De Wüs, Den Haag A ƒ851.000, B ƒ854.000; J. H. v. d. Blü, Oegstgeest A ƒ838.760, B ƒ840.000; Gebroeders Akerboom, Rüpweterlng A ƒ812.000, B ƒ815.000; D. C. van Kins en Joh. Akerboom, Langeraar A ƒ810.000, B ƒ813.000; Fa de Kortes Bouwbedrijf, Vianen A ƒ798.000, B ƒ795.000; Aann. Bedr. Joh. Seysener, Hiilegom A ƒ793.000 B 799.000; C. van der Wiel, Noordwük A ƒ796.000. B 796.000; C. Boel, Voor burg A ƒ793.000, B ƒ793.000; Bouw. en Handelsmü Heikamp, Eindhoven A ƒ791.000, B ƒ785.000; B. Voogt, Delft A ƒ789.000, B ƒ791.000; T. Stout, Rotter dam A ƒ789.000, B ƒ775.000; S. Kuyt, Amsterdam A ƒ782.000, B ƒ778.000; Pa- nagro. Warmond A ƒ781.900, B ƒ740.750; Fa Gebr. A. en J. den Ouden, Oegstgeest A ƒ781.700, B ƒ778.000; Fa Gebr. Huur man, Zoetermeer A 748.000, B ƒ751.000; K. Burgy, Gebr. A. en J. de Graaf, N. Mol en fa Jac. v. Riet A 734.000, B 734.000; A. Voordouw en W. Hoogstraten, Oegst geest A 728.000, B 708.000; Ingenieurs- bedrüf A.I.B., Gouda A ƒ717.800, B ƒ720.800; Aann. Bedrijf De Lange en v. d. Plas, Oegstg. A ƒ709.700, B ƒ716.700; Fa M. v. d. Bent en Zonen, Wassenaar A 690.000, B 699.500; F. H. Meyer en W. F. Metier, Scheveningen A 634.259, B ƒ591.465. De gunning van de bouw van deze 60 middenstandswoningen is aangehouden. Opvallend is, dat de inschrijvingen zo uiteenlopen. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Johannes G. R., z. v. J H. Th. v. Beest en M. R. Vlasblom; Beatrix, d v. W. Schellingerhout en M. M. van Leeuwen; Johanna A., d. v. J. de Zwijger en A. Jagel; Maria M., d. v. W. Fakkel en G. J. Bek; Ditje. d. v. F. Krug cn D. van Rooüen; Hendrik, z. v. G. van Veld huizen en M. W. C. de Graaf: Gysbertha. d. v. W. P. Rikken en E. W. A. Borst; Willem I., z. v. A. Heemskerk en I. van Roon; Fredericus J., z. v. A. H. van Es en F. H. Heidingsfeld; Gerrit S., z. v. G- S. Bonte en C Holswilder. OVERLEDEN: M. Hölscher, wdr, 79 jr; H. Boom, man, 46 jr; P. J. Verstraaten, wdr, 83 jr; M. Keereweer, man, 55 pr; C. J. N ie boer, wed. van Wolters, 78 jr. t ter visie behoefde te worden gelegd. Met algemene stemmen werden de le ien van de commissie tot wering van ichoolverzuim gekozen Nieuwe leden rijn de heren J L. van der Gouw. C. Rob- bertsen, C. Fortanier en H. Oudshoorn. met algemene stemmen werd de heer M. van Kerkevoort benoemd tot onderwijzer in vaste dienst aan de open bare lagere school Een crediet van f 1274,42 voor vergoe- ng van de kosten van het vakonderwijs in de bijzondere scholen over de jaren 1945 tem. 1947 werd zonder bezwaren beschikbaar ges'eld. Het toelage-besluit werd gewijzigd en de tijdelijke ziektekostenregeling voor het gemeen tepersoneel nog een jaar verlengd. Nadat de heer Fortanier gevraagd had. of het el nodig was de brandblusapparaten in t raadlhuis te vernieuwen, voteerde de raad hiertoe f 438.38. Vrij langdurig werd gesproken over de inkoop van een perceel grond nabij de nfweg voor de bouw van een rioolwater- jiveringsinrichting. De heer v. d. Hulst had bezwaren tegen de plaats van de in stallatie. De heer Schrama gaf B en W. zachte terechtwijzing, omdat zij deze kwestie buiten de commissie van bijstand hadden gehouden. Na een toelichting door de voorzitter en wethouder Van Dode- weerd vond ook da heer Van Oosten het niet noodzakelijk, het voorstel van B. en W. terug te venvijzen naar de commissie, waarna het voorstel werd aangenomen met de stem van de heer V. d. Hulst tegen. Een crediet van f 9464.60 werd be schikbaar gesteld voor het aanbrengen van de betonnen afscheidingen achter de woningen in het complex „Klein Langen- horst". Enkele leden hadden bezwaren tegen de verhoging van de huur met 10 cent Besloten werd. na 10 jaren te bezien of het dan nog nodig zal zijn, deze „huur verhoging" te handhaven. Voor de bouw van 42 woningwetwo ningen in het complex „Klein-Langen horst" werd f 497.431,31 beschikbaar ge steld. De manier, waarop B en W. de be groting 1951 alsnog sluitend hebben ge maakt, vond geen bezwaar bij de leden. De afbraak van de behuizing „Klein- Lar.genhorst" ontmoette geen tegenstand Nadat even gelegenheid was gegeven, de aanvulling op de agenda te bestude ren. werd besloten een geldlening van f 200.0C0 aan te gaan tegen 4 pet De ho gere rent* (3£ pet), die eigenlijk betaald moet worden, wordt door de plaatselijke industrie bügedragen. Wederom werd besloten tot de bouw van een aintal woningen in ..Klein eenhorst". Dit keer 19 stuks. Een crediet van f 221.185.92 werd hiertoe beschikbaar gesteld (de grondkosten inbegrepen). Bij de rondvraag uitte mevr Romijn- lostveen een klacht over de verhoging van de electriciteitstarieven speciaal wat betreft de nachttarieven. De gemeente had volgens spr. verzuimd de bevolking hieromtrent in te lichten. Zondagsdienst De Zondagsdienst wordt waargenomen door dokter Olthuis. Zilveren jubileum De heer H. P. J. v. d. Burg, Leidse- weg 441, vierde gisteren zijn zilveren jubileum als kantoorbediende bij ae Een uitkomst zUn BETON-KOLENHOKKEN onverwoestbaar. Inhoud 7 H.L. Leldsche Schelpkalkbranderij N.'V. „TRIO" Agenda voor Leiden Maandag Stadsgehoorzaal. 8 uur: Leidse Kunst kring „Voor Allen", Gérard Souzay en Jacqueline Bonneau. Burcht. 25 uur: Sint Nicolaasfeest in „Sociale Zaken" voor de ouden van dagen. Dinsdag Schouwburg, 7.45 uur: Ned. Comedie brengt voor het LAK. „De bruiloft van Figaro" van Beaumarchais. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal. 10—4 uur: „De 9" (tun. 9 December). Geveilde percelen n overstaan van notaris J. Fuhrl Snethlage te Leiden: het winkel- en woonhuis Haarlemmer straat 62. in Dod f 3.800. koper de heer van Starkenburg q.q. te Oegstgeest Dor f 4.300; het huis en erf Oude Vest 1. in bod 1 5.000, koper de heer J. Fontein q.q. te Leiden voor f 5.000; het winkel- en woonhuis Haarlemmer straat 215, 215a, in bod f 8.100, koper de heer E. van Starkenburg q.q. te Oegst geest voor f 10.900; het huis en erf Vreewijkstraat 23, ln bod f 4.500, koper de heer P. J. Eiker bout q.q. te Leiden voor f 5.500; het winkel- en woonhuis Haarlem merstraat 58 is uit de hand verkocht. Ten overstaan van notaris A. H. -Doyer te Leiden: het herenhuis met tuin Zoeterwoudse Singel 77, in bod f 14.000, koper de heer J. Bleyie q.q. te Leiden voor f 15.600; het huis en erf Oranjestraat 34, in bod f 1.600, koper de heer P. J. van der Kleij te Leiden voor f 1.608; het huis met tuin te Voorschoten Rijn dijk 226 in bod f 4.600, koper de heer G. J. Boom q.q. te Voorschoten voor f 4.700; de huizen met tuinen te Zoeterwoude Schenkelweg 85 en 87 samen in bod f 3.400, koper de heer H. Niepoth q.q. te Leiden voor f 4.000. meelfabriek „De Sleutels" te Lelden, ln de directiekamer vond eerst een huldi ging plaats door de president-commis saris. de heer H. de Koster. Deze bood de jubilaris, die door zijn echtgenote was vergezeld, een enveloppe met inhoud aan. De directeur, de heer H. J. de Kos ter, sprak hem daarna m de recreatie zaal toe. in tegenwoordigheid van het voltallige personeel. Hier kreeg de heer V. d. Burg het getuigschrift van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel uitgereikt. De heer P. v. d. Voort, chef de bureau, bood namens het personeel van kantoor, bakkerij, laboratorium en reizend personeel een salonlamp aan, alsmede bloemen voor mevrouw V. d. Burg. Namens het molen-, magazijn- en technisch personeel sprak de heer J. C. Mattaar. Hij schonk een fruitmand. Een fietstas werd overhandigd namens da personeelsvereniging „M.D.S.". Gemeenteraad van Hiilegom Prot.-Chr. fractie maakte bezwaar tegen benoeming van R.K. secretaris De Zilk blijft vooralsnog bij Noordwijkerhout De gemeenteraad van Hiilegom zag gisteravond kans een agenda, die 22 punten telde, in 65 minuten af te werken. De Prot.-Chr.-fractie drukte bü monde van de heer Vermeer haar teleurstelling uit over het feit, dat op de aanbeveling voor gemeentesecretaris numirter één een R.K. cn nummer twee een Protestant was geplaatst. De R.K.-fractie wordt hierdoor een onevenredig grote invloedsfeer toe gekend, aldus de heer Vermeer, terwyl de burgemeester, de secretaris, de waar nemend burgemeester en de ontvanger reeds R.K. zyn. Ter voorziening in de vacature, ont- aan door het overlijden van mr J. H. Peek, hadden B. en W. de volgende aan beveling ingediend: 1. J. Th. M. Punt, hoofdcommies-chef te Hiilegom; 2. J. H. Smit, hoofdcommies-chef te Epe. De heer Vermeer deelde mede, dat de Prot.-Chr. fractie was teleurgesteld, ech ter niet om de heer Punt persoonlijk. De fractie erkent in de heer Punt een kundig ambtenaar en heeft het vertrouwen, dat en goed secretaris zal zijn. De R K invloedsfeer zou evenwel onevenredig groot worden. De voorzitter antwoordde, dat B. en W. begrip hebben voor het standpunt van de Prot.-Chr. fractie. ZU streven er naar. de verschillende gezindten zo billijk mogelijk over de diverse functies te ver delen. Ook de heer Fijma (P. v. d. A.) protesteerde tegen de verklaring van de heer Vermeer. De gemoederen warén nogal verhit, toen men tot stemming overging. De heer Punt werd met 10 stemmen vóór en'5 blanco benoemd. De raad verleende ontheffing van de hinderwet aan de N.V. Hollandse draad- kabclfabriek te Amsterdam en de meubelfabriek „Hollandia" te Hiilegom. Men kan nu een bedrijf vestigen in en kele gedeelten van het pand Van de Endelaan 15. Aan de heren A. C. en Joh. Seijsener werd een perceel grond bij de Vosselaan verkocht. Er zullen twee dubbele wonin- en met garage worden gebouwd. Voor aarde ls. dat twee woningen zullen orden verkocht met instemming van en W. Voor het herstel van de brug ln de Hyacinthenlaan werd f 3000 verleend. Aangezien enkele bronnen van de ge meentelijke waterwinplaats min of meer verzand zijn en verder de verzouting en het chloorgehalte toenemen, moet worden overgegaan tot het maken van enkele nieuwe bronnen. Hiertoe werd f 68.000 gevoteerd. Aan de kraamcentra van het Groene en het Wit-Gele Kruis werd opnieuw een subsidie verleend van f 1 per verzorgings dag binnen Hiilegom. De diaconie der Hervormde Gemeente kreeg een subsidie van 50 der kosten van één gezinsver zorgster. Het voorstel van B. en W. om de burgemeester, twee wethouders. d< secretaris en twee bedrüfsdirecteuren t< verzekeren tegen ongevallen, werd aan genomen. Aan de aanvraag van de vereniging voor Chr. volksonderwijs om gelden iet aanschaffen van leermiddelen a handenarbeid werd medewerking leend. In verband met de aanbieding de gemeentebegroting 1952 benoemde de raad in de commissie van onderzoek de heren Keijzer (P.v.d.A.). Galjaard (Prot. Chr.) en Stokman (K.V.P.). reslotte besloot de raad tot het aan- van twee geldleningen, resp. groot 70.000 en f 85.000 voor de financiering in de woningbouw. Bü de ingekomen stukken was de mede deling van God. Staten, dat het door de raad aan de Kroon gedane verzoek om De Zilk bij Hiilegom te voegen, niet ver der in behandeling zal worden genomen. Het grenzenvraagstuk in de hollenstreek dient namelük In ruimer verhand te wor den bezien. Voorbereidende maatregelen hiertoe lijn reeds getroffen. De nieuwe secretaris De nieuwbenoemde gemeente-secreta- is de heer J. Th M Punt. werd geboren op 3 Februari 1913 te Bergen (N'.-H Na het verlaten van de HBS. trad faü in dienst van de gemeente Bergen als leerling-ambtenaar. In die gemeente was hij gedurende enige jaren op ver schillende afdelingen werkzaam In De cember 1938 kwam hü in dienst van de gemeente Hiilegom in de rang van klerk. Hier doorliep hü alle rangen, om met ingang van 1 Januari 1949 te wor den bevorderd tot hoofdcommies. Ook buiten de secretarie beweegt de heer Punt zich op velerlei terrein. Zo ls hij secretaris-penningmeester van de sehool- artsendienst, lid van het Georganiseerd Overleg voor de ambtenaren en pen ningmeester van de A.R.K-A-, de afde ling bloembollenstreek. In een der vak bladen voor de ambtenaren zyn ver schillende artikelen van zijn hand ver schenen. Na het overlyden van mr J H- Peek trad de heer Punt reeds als waar nemend secretaris op.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 3