IlieuHte jTdhsrljc (Courant i! Maar wij denken er zo over. Minister Stikker verdedigt de houding der Benelux te Rome Bezwaren tegen het blindelings volgen van Eisenhower Sub-cie der „Grote Vier' aan conferentietafel Wist U Om sterk moreel ZATERDAG I DECEMBER 1951 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 5.15 per kwartaal; 1.72 per maand; 0.40 per week. Twee en dertigste jaargang No 9294 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .5lantoastich If ghebleoen myn herl ia tcgfjenspoct" Europees leger nogin de lucht MINISTER STIKKER heeft, terug uit Rome, waar hij de conferentie der N.A.T.O.-landen bijwoonde, op Schiphol een exposé gegeven van zijn bevindingen. Onze Nederlandse vertegenwoordiger had de reis gemaakt via Bern, waar hij vertoefde voor privé aangelegenheden. Hij was in gezelschap van zijn echtgenote en secretaresse. Volgens minister Stikker, waren de besprekingen in Rome te vroeg gehouden; er waren te veel afgevaardigden. Een congres van 500 mensen achtte hij niet gunstig voor de juiste atmosfeer, om wereldproblemen te bespreken. Bovendien was hij van oordeel, dat wij een kritieke tijd tegemoet gaan en het noodzakelijk is, dat op de volgende conferentie der N.A.T.O.- landen, te Lissabon, meer concrete resultaten zullen worden geboekt, want anders zijn wij over drie jaar nog niet veel verder. melijk ook van „de andere kant" bekij ken. In onze beschouwing hadden wij reeds vastgesteld, dat ten Wij vestigen er de aandacht op, dat de het „tegemoet gaan kritieke tijd" de persoonlijke opinie was van onze minister van Buit. Zaken. Zoals men weet, hebben ook de minis ters Lieftinck en Staf aan -de conferentie te Rome deelgenomen. Het Franse stand punt, zoals dat in Rome verdedigd werd, achtte hij te weinig realistisch. Het Fran se „plan-Pleven" zou in verscheidene landen op zoveel constitutionele bezw stuiten, dat de komende twee a drie jaar langs deze weg toch geen resultaten zou den kunnen worden geboekt. De moei lijkheden verbonden aan de kwestie van een ..Europees leger" zijn vele en hij geloofde, dat er voor Nederland nog een belangrijke taak ligt te wachten. Minister Stikker ontkende echter, dat Nederland een negatief standpunt zou innemen. Nederland en België trekken tén aanzien van een „Europees leger' één lijn, al zal Nederland misschien iets verder willen en kunnen gaan dan de Beneluxpartner. omdat nu eenmaal in België grondwettelijke bezwaren een grotere rol spelen. Wat de rede van ge neraal Eisenhower betreft, merkte mi nister Stikker op. dat de generaal niets sensationeels gezegd heeft en zijn rede geen verrassingen wekte. Wat ons land betreft, Nederland zal rustig voortgaan met de opbouw van het leger in huidige tempo. Onzerzijds wijzen wij nog op het arti kel in ons blad. dat gisteren werd op genomen, luidende: „Amerika wre velig over Europese ver deeldheid". Men kan deze zaak na- Aspirant-rover gegrepen Revolver en masker al in de zak In Cadier en Keer. (bij Maastricht! i de 49-jarige chauffeur S. uit Maastricht gearresteerd, daar hij voornemens was een overval te plegen op de houdster van een postkantoor. Hij had al eerder de i boerenleenbank in Bunde willen overval len, maar ook dat was op het laatste ogenblik niet doorgegaan omdat een man de bank binnenkwam. S. had bij zijn aanhouding een geladen browning in zijn buitenzak, benevens een masker. Hij had de sitüatie in het postkan toor al eerder opgenomen. Enorme sluis in Tiel voor het eerst gebruikt Het werk van Europa's grootste bin- - nensluis te Tiel, die volgend jaar Mi j in gebruik wordt genomen, vordert goed. Dezer dagen werd het laatste stel draaideuren op zijn draaipunten aange- De pontons die deze enorme deuren (elk 70 ton zwaar) aanvoerden en de drijvende bok Grutto waren de eerste schepen die in het machtige sluiswerk geschut werden. Dat moest echter nog met de hand geschieden. De zware hefdeur die de sluis aan de i Waalzijde zal afsluiten, zal volgende maand op zijn plaats worden gebracht. Weer een televisieprimeur Podium en zaal op het scherm van de AVRO Voor het eerst in de prille geschiedenis van de Nederlandse televisie is gister-' avond van een der radiostudio's uit, een televisie-theater-programma uitgezonden. Nu het door het beschikbaar stellen van een reportagewagen mogelijk is geworden om buiten de televisiestudio een pro gramma uit te zenden, bracht de AVRO de primeur van een bonte avond. Behalve het podium verscheen ook de geheel gevulde zaal enkele malen op het scherm. Technische storingen deden zich niet voor en deze première bewees wel dat er grote mogelijkheden in de TV- reportagewagen liggen. Gesprek van de dag: Najaarszon leverde 16 min kg suiker extra in October heeft r lage suikerge- onverwachte stij- maand tyds steeg Nederland met één de totale pro- Het zonnige weei het aanvankelijk halte van de bieten ging bezorgd. In e het gemiddeld ove procent. Dit betekent ductie van 2500 millioen kg bieten schatting 16 millioen kilo suiker meer. Dit bericht is in boerenkringen het gesprek van de dag, aangezien zij naar suikergehalte worden betaald. Voor ieder procent suiker meer dan 15.5 pcï betalen de fabrieken ongeveer f35.50 per duizend kilo. Giigas tegen inbrekers Een bank op het Deense eiland Bomholm gebruikt gifgas ter bescher ming tegen roofovervallen. De deuren van de kluizen zijn bedekt met een vlies, waarachter zich een kleine hoe veelheid gas bevindt. Deze is echter groot genoeg om een inbreker flauw te doen vallen. het Europese leger nog lang niet alles in kannen en kruiken is, omdat vooral de Beneluxlanden ernstige bezwaren maakten tegen het afstand doen van eer deel der nationale souvereiniteit. Het „plan-Pleven" zal een minder streng ka rakter moeten krijgen, wil het alle par tijen en als een „side line" ook Engeland bevredigen. Evenzo hebben de Scandi navische landen te Rome hun bezwaren tot uiting gebracht. Vermelden wij nog. dat minister Stik ker ook de kwestie der geloofsbrieven van onze nieuwe gezant in Egypte aanroerde. Zoals men weet, eist Faroek zijn erkennning als „Koning van Egypte en de Soedan". De nieuwe gezant blijft thans in de Libanon, in afwachting van nadere instructies uit Nederland. Volgend jaar 45.000 emigranten Voor enige duizenden nog vervoer gezocht Het aantal emigranten dat zich in de laatste maanden heeft aangemeld, is zo gestegen dat volgend jaar meer dan 45.000 personen vervoerd moeten wor den. Aanvankelijk was op 42.000 emi granten gerekend. Er zal dus voor dui zenden emigranten vervoersruimte waar onder ook vliegtuigen moeten worden gecharterd Dit deelt minister Joekès mee in zijn memorie van antwoord de Tweede Kamer. (Tijdens het lopendp jaar emigreerden naar schatting reeds meer dan 30.000 Nederlanders en in de vijf voorafgaande jaren in totaal ruim 57.000.Red.) Van de 45.000 emigranten in het ko mende jaar zullen er 25.000 naar Canada trekken. 14.000 naar Australië, 5000 naar Nieuw-Zeeland, 2500 naar Zuid-Afrika en 3500 naar Amerika en andere landen. Van de 25.000 emigranten voor Canada zullen er hoogstens 18.000 per boot er 4000 per K.L.M. worden vervoerd en var de 19 000 voor Australië en Nieuw-Zee- land hoogstens 10.000 per schip en 6000 per K.L.M. Voor enige duizenden moet dus nog vervoer worden gevonden. Be sprekingen over het huren van schepen zijn reeds geopend. Als men ter wille van de zuinigheid van luchtverkeer zou afzien, zouden enige duizenden tot 1953 moeten wachten. Met het vervoer totaal ƒ20 millioen gemoeid. Winston Churchill en zijn echtgenote zaten gisteren hand in hand op een bank, toen er een foto van hen werd gemaakt ter gelegenheid van zijn 77ste verjaardag. „Waar werd oprechter trouw De hoge papierprijs Tegemoetkoming aan dagbladbedrijven op fiscaal gebied gevraagd Aan minister Lieftinck gevraagd, omzetbelasting op advertenties af te schaffen (Van onze Parlementsredacteur) T~\E MOEILIJKHEDEN waarvoor het Nederlandse dagbladwezen komt te staan in verband met de enorme stijging van de papierprijs, baren niet alleen de krantendirecteuren zorg. Gistermiddag is er in de Tweede Kamer uitvoerig over gesproken bij de behandeling van de begroting van Financiën. Het was de heer Ritmeester (WD)die minister Lieftinck de vraag stelde of de regering hier niet iets kan doen, hetzij door het beschik baar stellen van dollars voor aankoop van (goedkoper) krantenpapier in Canada, hetzij door afschaffing van de omzetbelasting op advertenties. den Heuvel (A.R.) ontwikkelde grote be- Willen de dagbladbedrijven de kosten stijging geheel opvangen, dan zou een verhoging van de abonnementsprijs van een dubbeltje per week nodig zijn. Dit is echter in verband met de toch al hoge prijzen onaanvaardbaar. De dagbladbe drijven moeten tezamen een bedrag van 10 millioen per jaar aan kostenverho ging zien te overwinnen. Verhoging van de advertentietarieven achtte de heer Ritmeester niet mogelijk, omdat men dan in eigen vlees zou snijden. Alleen adverteerders g[eholpen De heer Van den Heuvel (A.R.) sloot zich bij deze vragen aan. Ook de heer Hofstra (A.R.) was van mening, dat de mogelijkheid van fiscale tegemoetkomin gen aan de dagbladbedrijven overwogen moet worden. Hij vond echter, dat het met de omzetbelasting wel wat moeilijk lag. Deze is immers een belasting, die doorberekend wordt aan degene, die de advertentie betaalt. Afschaffing zou dus in feite betekenen een tegemoetkoming aan de adverteerders. Naar onze mening gaat deze redenering niet op. In de advertentietarieven is wel de omzetbelasting verdisconteerd, doch zij wordt de adverteerders niet afzonder lijk in rekening gebracht. Wegvallen van de omzetbelasting zou dan ook geen wij ziging in de advertentietarieven tenge volge hebben, doch de gezamenlijke dag bladbedrijven zouden aan uitgaven per jaar ongeveer 2 millioen besparen. De heer Hofstra gaf de indruk, dat hij van oordeel was, dat er toch nog wel enige tegen de zgn temporisering de uitbetaling met een beroep op de toe stand van 's lands financiën. Ook hekelde hij het lange uitblijven van de uitvoe- ingsvoorschriften, met name de boerde rijenregeling. De heer Hofstra (Arb.) had geen bezwaar tegen de vertraging, doch vond wel. dat er meer voorrang ver leend moet worden aan schrijnende ge vallen. De wet moet soepeler worden toegepast. Dinsdagavond wordt de behandeling van de begroting van minister Lieftincks eigen departement voortgezet. Churchill had een rustige verjaardag Honderden telegrammen en geschen ken stroomden gisteren de ambtswoning de Engelse premier op no. 10 Downingstreet binnen, waar Winston Churchill in alle rust zijn 77ste ver jaardag vierde. De ochtend bracht de premier door, met het doorkijken van zijn post en de voorbereidingen voor een klein diner, dat hij 's avonds aan familie en vrienden aanbood. it was de zesde verjaardag die Churchill in de Downingstreet vierde. Op de vijf vorige was hij leider van de coalitieregering tijdens de tweede we reldoorlog. Koning George verliet zijn paleis weer Koning George van Engeland is giste ren in gezelschap van Koningin Eliza beth naar Windsor vertrokken, waar het Koninklijk paar het weekeinde zal door brengen. Dit is de eerste keer sinds de Koning op 23 September werd geopereerd, dat hij Buckingham Palace verlaat. West-Duitsland wordt op het ogenblik opgeschrikt door een serie geheim zinnige bomaanslagen per postpakket. Het bureau van de „Bremer Nach- richten", een dagblad, waarvan dr Adolf Wolfard hoofdredacteur was, werd door zo'n helse machine zwaar beschadigd. Links: een brandweerman in het vernielde vertrek van de hoofdredacteur. Rechts: dr Wolfard, die by de aan slag werd gedood. De bompakketten-aiiaire in Duitsland Neo-nazi's steeds sterker van aanslagen verdacht Twee personen in een aufo gearresteerd De Bompakketten, die twee Duitsers hebben gedood en zes gewond en in geheel West-Duitsland een paniekstemming onder de bevolking hebben doen ontstaan, zijn, naar de Duitse politie bijna zeker meent te weten, afkomstig van een centraal georganiseerd coifiplot. Vermoedelijk betreft het hier aanslagen van de neo-nazi's. Twee personen, een man en een vrouw, zijn na een opwindende jacht gearresteerd. Deze beide verdachten werden n ontploffing in het postkantoor te Eystrup in een voor het gebouw geparkeerde auto gezien. Nabij Minden, op de grote auto-weg naar Hamburg, werd de wagen aangehouden en de inzittenden gearres teerd. Over het onderzoek Is nog niets meegedeeld. Het feit, dat de bompakketten er zelfde uitzien en ook hetzelfde opschrift dragen („Te openen door de geadres seerde persoonlijk"), leidt men af, dat men met één bende te doen heeft. De staatsgreep in Syrië Kabinetsvergadering in de gevangenis... Om eisen van de opstandelingen te overwegen De leiders van de staatsgreep n Syrië hebben de president, Atassi, gedeeltelijke vrijheid gegeven om onderhandelingen een oplosing van de crisis te voeren. Nader verluidt dat Atassi het voorstel kolonel Sjisjikll aan de premier, Dawalibi, om het parlement te ontbinden, toch heeft overgebracht. Dawalibi wei gerde aanvankelijk, maar na herhaald aandringen van de president beloofde deze op zijn beurt het voorstel aan de gearresteerd ministers over te brengen. rHierop werd in de gevangenis een kabi netsvergadering gehouden. Beslissingen zijn nog niet genomen. De meesten der ministers zoud enhier echter afwijzend tegenover staan en onvoorwaardelijke in- vrijheidsstelling eisen. In Damascus is bekend gemaakt, dat de drie ministers, welke* niet werden gearresteerd, die van Landbouw. Economie en Openbare Wer ken. zijn afgetreden. Po-dijken binnen 70 dgn hersteld Evacuatie van mensen en vee duurt voort Binnen 70 dagen zullen de bressen in de dijken langs de Po in Italië, waar het vriest, zijn gedicht, zo heeft de Ita liaanse regering meegedeeld. De werk zaamheden nabij Ferrar, waar de groot ste dijkdoorbraak plaats vond (over 200 meter), vorderen goed. Honderden man zijn hier bezig om met 350 zware vrachtauto's grote hoeveelheden stenen puin in de gaten te storten. Indien het water met de huidige snelheid blijft da len, is het mogelijk dat het vlakke land de Po-delta binnen een week aan da oppervlakte komt. Het zal echter nog geruime tijd onbegaanbaar blijven door de modder. De evacuatie van mensen en gaat nog steeds voort. Franse. Britse. Amerikaanse en Italiaanse technici wer onvermoeibaar verder aan een groot scheeps plan om van Rovigo via hoog gelegen punten een schipbrug te leggen. de verbinding met het getroffen ge bied te waarborgen en duizenden stuks half-verhongerd vee in veiligheid te brengen. waarschijnlijk een neo-nazlstische. De aanslagen zijn alle voorgevallen in de streek, welke bekend staat als het bol werk van de sozialistische Reichspartei van Otto Remer. (Deze is enkele dagen geleden gearresteerd wegens belediging van Adenauer). Nader vernemen wij, dat in het postkantoor van Verden, waar zo als gemeld werd, een niet-ontplofte bom werd gevonden de berechting van Re mer, die tot 4 maanden werd veroordeeld, plaats vond. De om het leven gekomen dagbladredacteur dr Wolfard voerde een heftige actie voor een verbod van de sozialistische Reichspartei. Een beloning van 10.000 Mark is uitgeloofd voor hen, die het politie-onderzoek van dienst zijn. Voor winkels kortere maximum-werktijd Loongrens van kantoorpersoneel wordt verhoogd Minister Joekes zal overwegen of het gewenst is het maximum-aantal werk uren voor winkelpersoneel terug te brengen van 53 tot 48 uur per week. Een ontwerp voor een werktijdregeling in de landbouw zal binnenkort om advies aan de Sociaal-Economische Raad worden toegezonden. De controle zal waarschijnlijk uitgeoefend moeten wor den in samenwerking met de landbouw organisaties. Een 48-urige werkweek voor ver pleegsters vindt minister Joekes wel ge wenst, maar acht hij in verband met de belangen van de volksgezondheid nog niet mogelijk. Een wijziging van het werktijdenbe sluit voor kantoren, met het doel de loongrens te verhogen, is in een verge vorderd stadium van voorbereiding. Binnenkort zal een algemene maatregel van bestuur worden vastgesteld waar door het personeel van pakhuizen en opslagplaatsen waar zeegoederen worden opgeslagen onder de werking van de stuwadoorswet zal komen. Daarmee zal voor een deel van de magazijnbe- di enden een werktijdenregeling van kracht worden. Moedig voorwaarts te Parijs Reeds heden begonnen met overleg over de twee ontwapenings-voorstellen TN BESLOTEN VERGADERING komt vandaag in het Palais de Chaillot, te Parijs, de subcommissie der „Grote Vier" bijeen. Deze moet een compromis zien te bereiken tussen de Oostelijke en Westelijke ontwa peningsvoorstellen. Er wordt vaart achter gezet, want nog vóór 10 Decem ber moet de subcommissie haar rapport indienen. Allereerst wordt nu een agenda opgesteld. Terwijl de Rus, Wisjinsky, verklaarde, optinvstisch te zijn ten aanzien van het komende „succes", zijn de meeste V.N.-gedele- geerden van oordeel, dat de rede van Wisjinsky weinig ruimte laat voor het bereiken van een compromis. In ieder geval: Er bestaat een kans, de twee ontwapeningsvoorstellen met el kaar te verzoenen, nu de vertegenwoor digers der „Grote Vier" toch weer aan de conferentietafel plaats nemen. De be sprekingen worden gehouden onder voorzitterschap van de Mexicaan, Pa- dilla Nervo, dat is de president der As- semblée. De afgevaardigden der „Grote Vier" fungeren dus als een soort „ver kenningspatrouille" of de internationale atmosfeer te zuiveren valt. De namen der vier gedelegeerden zlin: Wisjinsky (Rus land), Jessup (Amerika), Selwyn Lloyd (Engeland), en Jules Moch (Frankrijk). Deze namen zal men nog bU herhaling tegenkomen. Waarom blijft men in het Westelijk kamp sceptisch? Men wijst erop, dat Wisjinsky's verklaring „dat het werk van een internationaal controle-lichaam niet onderworpen mag zijn aan het recht van veto", een soort van Russische tegemoet koming dus, feitelijk niets nieuws be tekent. Reeds in 1948 deed de Rus een soortgelijk geluid horen. Herinneren wy er nog aan, dat deze subcommissie tot stand is gekomen op voorstel van Irak, Syrië en Pakistan. Men moet nu afwachten of de bespre kingen achter „gesloten deuren" zullen DAT ir H. J. Huisman, rijkszuivelcon- sulent voor consumptiemelk, op 10 Dec. om kwart voor acht via Hilversum II zal spreken over machinaal melken. DAT naast de eiermarkt Donderdag as. in Barneveld ook een eierveiiing wordt geopend, die de eieren bij de pluimveehouders zal ophalen en per kilo verkopen, zulks in tegenstelling tot de DAT de V V.V.'s op de Waddeneilan den gisteren op Terschelling hebben be sloten nauw te gaan samenwerken de suggestie werd gegeven om een vaan tje uit te reiken aan wie alle Wadden eilanden binnen 5 jaar bezoeken. DAT burg. Van Suylekom ln eer verhoging van de advertentieprijs moge-1 der onder het raadhuis te Kapelle (Zuid lijk was. j Beveland) champignons is begonnen t« Oorlogsschade kweken Van de overige, grotendeels technische, l DAT in Soest een fabriek wordt ge- onderwerpen, die bij de begroting van °Pend voor reinigingspreparaten, o.m Financiën aan de orde waren, noemenvoor een middel ter verwijdering var wij slechts de oorlogsschade. De heer Van I theevlekken op plastic serviesgoed. DAT de trolleybussen in Nijmegen in Juli 1952 gaan rijden en de electr. tram dan verdwijnt, op de buiteniynen Hees- Neerbosch en de Bergbaan na. DAT het Centraal Werkcomité Vacan- tie gisteren in Utrecht het 5-J bestaan herdacht en J. Rensen, voorz. van het Haagse comité, sprak over de collectieve bezoeken van vacantiegangers tussen de plaatsen onderling DAT de dir. van het bijkantoor Zaan dam van het gew. arbeidsbureau A'dam- ir K. Sixma, die met pensioen is gegaan, benoemd is tot ridder in de orde van Oranje Nassau. DAT de 26-j. Nederlander H G. uit A'dam, die al verschillende malen is ontvlucht, thans in Leeds (Eng.) is ver oordeeld tot 18 mnd.. daar hy zich voor een Noors geheim agent had uitgegeven en daarmee f 4000 had losgekregen. DAT minister Van den Brink dezer dagen het bedrijf van de Ned. Aardolie- mij in Schoonebeek bezocht. DAT het gemeentebestuur van R'dam gisteren aan de jarige ereburger Winston Churchill gelukwensen zond. DAT de commissaris der Koningin in Zeeland gisteren in Aardenburg het nieuwe stadhuis opende, dat gebouwd is door de Baarnse architect J. A. Wen- tink. DAT de Ver. voor Wijsbegeerte des Rechts op 15 Dec. in het gebouw van de Hoge Raad in Den Haag om. een prae-advies zal behandelen van prof. dr J P A. Mekkes over Het gezag van het recht tegenover de macht van het on recht. DAT het een jaar geleden door han delskringen opgerichte In^ituut voor Export Ivex vandaag in Haarlem aan 50 cursisten het schr. examen afnam. DAT minister Wemmers Dinsdag ln A'dam de gedenkplaat zal onthullen, waarop is aangebracht de Kon. vermel ding bij dagorder, toegekend aan het verloren gegane ss Polydorus van de Ned. S M.Oceaan. DAT de maj.-vlieger Th J. A. Lamera is benoemd tot lid van de uniform- van de traditiecommissie, als opvolger van de res. luit.-kol. W. B.. die gearres teerd is wegens malversaties bij de aan- schaffingsdienst van de luchtmachtstal leiden tot een gunstige verandering in de Russische houding. Jessup heeft zich vooral beklaagd over de „scherpe toon" van Wisjinsky. Tenslotte is er een Libanees amende ment aangenomen, bepalende, dat de commissie behalve over ontwapenings voorstellen, ook eventueel nieuw ln te dienen voorstellen van één harer leden onder de loupe mag nemen. TTET woord ^vertrouwen" wekt de ge- dachte aan „trouwen". Nu zegt een spreekwoord, dat het in het huwelijk goed zal gaan, als beurs en maag gevuld zijn. Ook in het volksleven speelt dit een rol. Nero zag in „brood en spelen" een middel om zijn onderdanen koest te houden. Onze voedselvoorraden gingen in 1940/1945 naar Duitsland, met het zelfde doeL Maar we kunnen het ook positief zien: de arbeider is zij-n loon waar dg. En de werkgever die geen of onvoldoende loon betaalt is spoedig het vertrouwen kwijt De arbeider zal een andere baas kiezen, die hem althans meer belóónt. Reeds hebben we gezien, dat orde een machtig wapen is tegen een vijandelijke aanval. En hoe moeilijker de sociale positie van de mens is hoe meer kans er bestaat, dat wanorde zal optreden. Wie mets bezit, heeft niets te verlie zen Wie wel wat heeft, zal zijn bezit verdedigen, ook tegenover mooie, maar vage beloften Een goede behoeften-be vrediging zal dan ook een eerste middel zijn om van een volk de bereidheid te winnen, offers te brengen. rjEZE behoeften bestaan uit voedsel. warmte, ontspanning enz. Maar de mens heeft méér nodig. Vrijheid, recht, een goede gezinsband. goed onderwijs het zijn evenveel factoren die de mens behoeden voor het maken van vreemde sprongen, die de mens er toe brengen op de bres te gaan staan voor het be houd er van. Het mag hem niet verlei den tot gezapige rust. Daarom ook weer dient er goede voor lichting te wezen Voorlichting over de moeilijkheden, dit >lles te verwezen lijken (met als gevolg: zuinigheid by de verbruiker), voorlichting over de geva ren die er zijn en waaraan dit alles ten offer zal vallen, voorlichting over de toestand die zal intreden, wanneer aan deze behoeften niet meer kan worden voldaan. Deze voorlichting zal mede ten gevolge hebben, dat de mens meer waardering zal krijgen voor wat bij heeft, voor wat hy presteert. Zij zal ten gevolge heb ben meer arbeidslust en betere arbeids prestaties. De mens zal zich steeds meer zien als één van het geheel en dit, ge paard met vertrouwen in leiding en medemens, zal hem Ijverig en geest driftig zyn taak doen vervullen. VERSTERKING t inderdaad een het volksmoreel is inderdaad een eerste eis van deze tijd. Hoe sterker bij de Westerse volken de wil tot tegenstand is, des te meer kans bestaat er, dat de vrede gehandhaafd wordt. Het communisme wil echter de wereld veroveren en om hierin te kun nen slagen, zal het trachten deze wil tot tegenstand te breken. De aanvallen op deze wil tot tegen stand noemt men „koude oorlog" en evenals, jn „hete" oorlog de eerste aan vallen gelanceerd worden op hef zwakste punt van de verdediging, wordt ook in de koude oorlog dét land het eerst en het heftigst aangevallen, waar deze aan vallen het doeltreffendst zullen werken. Wanneer één schakel breekt, is de keten waardeloos. Wij zien hier de spiraal: zwak moreel, sterke aanvallen die weer extra mo rele inspanning zullen vergen. Ander zijds: sterk moreel, minder aanvallen die ook minder gevaar kunnen opleveren. EUGENLIJK is de koude oorlog reeds in 1946 begonnen en wel in eerste in stantie op het economisch front. Rusland stond by de Westerse volken goed aangeschreven. Het percentage stemmen, uitgebracht op de communisti sche partyen. was hoog. De oorlog was voorbij de armoede begon merkbaar te worden. Hiervan maakte Rusland gebruik. Door het forceren van stakingen werd getracht, het herstel te doen mislukken. Wapen gerammel noopte de Westerse volken enorme bedragen, voor economisch her stel bestemd, uit te geven ter versterking van de defensieve kracht. De prijzen op de wereldmarkt stegen door de grote vraag naar bepaalde goederen. Nieuwe loonrondes waren noodzakelijk. Inflatie dreigde. Rusland scheen op eenvoudige wyze het doel te bereiken: armoede, wantrou wen in de leiding, ordeloosheid en daar door by de gedesillusionneerde mens de bereidheid zich te wenden tot een stelsel, dat het paradijs op aarde belooft. De spaak, die, juist op tyd, in dit wiel werd gestoken, was: het Marshall-plan. Over deze man wordt op het ogenblik in heel Duitsland druk gepraat. Het is Otto Ernst Remer, de leider van de neo-fascistische Reichspartij, die nu weer vier maanden naar de ge vangenis moet wegens belediging van de West-Duitse bondskanselier Adenauer. Ambtenaren van het Duit se ministerie van Binnenlandse Za ken onderbraken een persconferentie, die door Remer werd gehouden. Er werd nl gevreesd, dat er onlusten zouden ontstaan, wanneer deze ex- generaal zich in het publiek zou ver tonen. tn een auto werd hij snel naar de gevangenis gevoerd, waar h(j zrjn uier maanden gaat uitzitten. In Djakarta: Schoten bij de aankomst van St Nicolaas De betovering rond de aankomst vm St Nicolaas op het vliegveld Kemajoran bij Djakarta werd gisteren plotseling verbroken toen de zenuwachtige Indone sische politie een fusillade van waar schuwingsschoten in de lucht afvuurde om de duizenden kinderen en ouderen die door de afzetting heendrongen, terug te laten deizen. Nadat het schieten was opgehouden, zei St. Nicolaas op strenge toon tot de autoriteiten: „Hier moesten liefde en vrede heersen en g^en stalen helmen en geweren te zien zijn." Een beeje bleek stapte de goedheiligman daarna in een open limousine om bege leid door de motorpolitie zijn intocht te houden. Hier en daar lente in Denemarken In bepaalde streken van Denemarken is de temperatuur buitengewoon zacht. Uit het dorp Hvilsager wordt zelfs ge meld, dat hier de beukebomen weer zyn uitgelopen. Iets kouder Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselend bewolkt met enkele buien. Matige, tijdelijk krachtige wind, hoofdzakelijk tussen West en Noord. Iets kouder, voor al des nachts. (Opgemaakt te 10 uur.) ZON EN MAAN Zondag: zon 8.26-16.32: maan 12.1T- 20.10. Maandag: zon 8.27-16.32; maan 12.41- 21.42. 5 Dec. E.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1