Jlicutuc £ditsrl)e (Courant Voetbalwedstrijd Engeland-Oostenrijfc Vuren in Korea nog niet gestaakt, aldus verklaart het Witte Huis De luchtmacht van de Verbondenen zet haar activiteit voort Churchill met sigaar en stok pakt zip cadeautjes uit Vorming Europees leger werd te Rome vertraagd Wist U scheukt schuimend schoonheid! DONDERDAG 29 NOVEMBER 1951 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 5.15 per kwartaal; 1.72 per maand; 0.40 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per mülimeter (Bij contract belangrijke korting). Twee en dertigste jaargang No 9295 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Direr he: F. DIEMER CHR1STELUK-NAT10NAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantuastfcli is gijebfeoen myn faert to tcgljeospaet" De lange weg naai een bestand in Koiea Zuid-Afrika vraagt 300 automonteurs Aanmelding emigratie Australië weer mogelijk Voor driehonderd monteurs bestaat de mogelijkheid naar Zuid-Afrika te emi greren, zo vernemen wij van de Commis saris voor de Emigratie. Van de Suid- Afrikaanse Motor Werkgevers Organi satie werd nl. bericht ontvangen dat zij in ons land wil aanwerven 250 auto monteurs, 25 auto-electriciens en 25 auto- Voorts is aanmelding voor emigratie naar Australië van vandaag af weer mogelijk. Met Australië is overeen gekomen dat er voor bepaald» catego rieën, die tot dusver niet voor land verhuizing in aanmerking kwamen, thans emigratie-mogelijkheden bestaan. De mogelijkheid om als geschoold vakman naar Australië te emigreren is zodanig gewijzigd, dat daarbij tewerkstelling in eigen beroep enigermate beperkt is. Staatsgreep in Syrië Leger neemt de macht in handen Het Syrische leger heeft de macht in het land overgenomen, aldus seint Reu ter uit Amman. De z.g. „volkspartij" had gisteravond een nieuwe regering ge vormd. Nu verklaart radio-Damascus, dat de volkspartij herhaaldelijk getracht heeft de onafhankelijkheid van het land e vernietigen, door het aansturen op vereniging met andere staten. De staats greep van het leger, de vierde in min der daq drie jaar, werd geleid door kolo nel Adb El Sjisjikly. De directe oorzaak van de gebeurtenissen is het menings verschil over het „AmerikaansBrits- FransTurkse voorstel" voor een mili taire alliantie in het Midden-Oosten. WEERBERICHT Zachter, met regen Overwegend zwaar bewolkt I met nu en dan enige regen. Aanvankelijk in het binnen land zwakke Zuid-Westelij ke wind, overigens tol krachtig of hard toenemen de wind tussen Zuid-West en Noord-West. Zaohter. vooral ir naoht. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Vrijdag: zon 8.23—16.34; maan 10.45— 17.16. 5 Dec. E.K. eengezet, dat bepaalde orders aan zijn troepen, nadat overeenstemming met de Noordelijken over de wapenstilstands linie was bereikt, „verdraaid" zyn gegeven. Ridgway gaf een soortgelijke verklaring. Er is beslist geen bevel gege- en tot een „staken van het vuren". De gevechten duren voort, hetgeen blijkt uit de jongste aanvallen der Noor delijken aan het Oostelijk front, met troepen ter sterkte van een regiment. IN KOREA kan geen wapenstilstand bestaan, zolang de bestandsover eenkomst niet is getekend. Aldus een officiële verklaring van het „Witte Huis". De secretaris van president Truman, Short, ontkende de juistheid van het bericht, dat op bevel van de „hoogste autoriteiten", dus misschien wel van het Witte Huis zelf, de vijandelijkheden te land tijdelijk geheel waren gestaakt. Dit is dus een weerlegging van het tele gram van Ass. Press uit Seoel, hetwelk door tal van bladen was weer gegeven, maar dat kennelijk de censuur is gepasseerd. Zowel Reuter als Ass. Press brachten vandaag de tegenspraak. De verklaring van Short geschiedde, nadat Truman met generaal Hull, vice-stafchef van het Amerikaanse leger, en Matthews, plaatsvervangend onderminister van Staat, meer dan drie en een half uur hadden geconfereerd. Practisch vin den er in Korea momenteel geen operaties der grondstrijdkrachten plaats, maar de luchtmacht der Verbondenen zet haar activiteit voort. Generaal Ridgway heeft echter geen order gegeven, de strijd te land geheel te staken. Wij achten het juist, het voorbarige optimisme wat in te tomen, als zou er reeds „vrede" zijn in Korea. Dit is de tendenz, die in de koppen van een groot blad tot uiting komt. Het kanon zwijgt nog niet op Korea. Natuurlijk hopen wij met de.gehele mensheid, dat het spoedig zover zal komen. Maar vandaag bijvoor beeld hebben de onderhandelaars over een „bestand" weer geen voortgang ge maakt. Ja, de Noordelijken houden vast aan het terugtrekken van alle buiten landse troepen in Korea. Zeer zeker is een „wapenstilstand" een belangrijke stap op weg naar de vrede, maar nuchtere voorzichtigheid blijft ge boden. De tegensteUing „Oost-West" blijft; er zijn objecten voor aggressie ge noeg. Verstandiger is de vraag te stellen, welke politieke en strategische ma noeuvre verborgen is achter een plotse linge „goodwill" der Roden, om het in Korea op een wapenstilstand te laten uit draaien. Eerder was inderdaad door radiostations van' New York omgeroepen, dat de Noor delijken gisteren de strijd te land in Korea hadden opgegeven. Met enige ironie dient men echter het bericht te accepteren, als zou het achtste Ameri kaanse legercorps order hebben gekre gen „alleen te schieten, wanneer het vuur op hen wordt geopend". Dit zou trouwens in tegenspraak zijn, met de moderne leuze, dat het offensief „defensief" is. Wij wijzen er op, 'dat het feit van een militaire afbakeningslijn. welke nu is vastgesteld, toch slechts één van de pun ten der agenda is. En tot het tijdstip, waarop een accoord over alle punten zal zijn bereikt, verzekerende de wapenstil stand in Korea, zal het achtste Ameri kaanse leger alle stappen doen, teneinde zichzelf tegen verrassingen te beveiligen. De strijd wordt dus voortgezet, tot een volledige wapenstilstand is bereikt. Het bericht van A.P., dat aan het Wes telijke front veertien Chinese soldaten volleybal speelden in het volle gezicht der Geallieerde troepen heeft voorlopig nog slechts een „incidentele", symbolische betekenis. Volgens latere telegrammen, heeft ge neraal van Fleet, de bevelhebber van het Amerikaanse achtste leger in Korea uit- Acht Nederlanders in O.-Duitsland gevangen Vier wegens „spionnage" Acht Nederlanders worden in Oost- Duitsland vastgehouden, onder wie vier wegens „spionnage". Een van hen zit al sinds 1946 in de gevangenis, een ander sinds 1949 en de overige zes zijn dit jaar gearresteerd. Een van de laatsten was tot acht jaar en een ander tot één jaar gevangenisstraf veroordeeld. De overigen wachten nog op hun vonnis. De geallieerde autoriteiten in West- Berlijn, die dit bekend maken en thans voor het eerst het juiste aantal noemen, baseren hun verklaring op inlichtingen van verwanten. Men weigert namen be kend te maken, daar dit zou kunnen lel den tot represailles tegen de gearresteer den of hun familieleden, die soms ook nog in Oost-Duitsland wonen. Volgens Reuter betreft het meestal Nederlanders die in de oorlog naar Duitsland zijn gegaan. Het merendeel der gevangenen zou met verwanten mo gen corresponderen. De Nederlandse consul-generaal in West-Berlijn kan de landgenoten niet helpen, daar Nederland Oost-Duitsland niet heeft erkend. Wel heeft hij zich tot Russische autoriteiten gewend. Behou dens enkele korte inlichtingen ove aard der beschuldigingen en het vc verwezen de Russen echter steeds de Oostduitse autoriteiten. De grole dag voor een 77-jaiige I Bij de haaid. teiwijl de verjaarstaart met stralende kaarsjes hem wacht Winston Churchill viert morgen zijn 77ste verjaardag met een hoop werk en een familiepartijtje bij de haard in zijn oude huis: Downingstreet 10. Wanneer de duisternis invalt, zal de grijze premier zijn werk terzijde schuiven en zijn be roemde luchtbeschermingspak aantrekken, dat hü altijd in zün vrije tijd draagt. Dan zal hij zijn 20 gasttfïï begroeten;-Hieronder bevinden zich zijn zoop Randolph, twee van zijn dochters, neven en nichten en oude vrienden, die hij graag bij dergelijke gelegenheden om zich hepn heeft. Voor Churchill Is dit meer dan „maar een verjaardag. Voor het eerst, sedert het einde van de oorlog, viert hij hem in Downingstreet 10, de officiële residentie van een Brits premier. van iedere post in de regering kent. Meer dan 40 jaar geleden was hij minister van handel en toen hü in 1940 premier werd had hij zo wat alle ministerriële posten Mevrouw Churchill is de afgelopen weken druk bezig geweest de kamers in haar nieuwe huis in gereedheid te bren gen. Tijdens de oorlog werden zij inge richt voor kantoor en de voormalige premier Clement Attlee gebruikte ze niet, toen hij er woonde. Als de gasten aankomen, zullen zij de premier en zijn 66-jarige vrouw gereed vinden voor de ontvangst in de grote eetkamer. Op tafel zal de gebruikelijke verjaarstaart staan met brandende kaar- al 'zijn het er dan geen zeven en zeventig. Na' het diner, zal de oude baas zijn cadeautjes uitpakken. Er zal zeker een cadeau van zijn dochter Sarah bij zijn, de actrice, die nu met haar man de fo tograaf John Beuchamp in Amerika is. Zün andere dochters Mary en Diana zul- :r zijn met hun mannen Christopher Soames en Duncan Sandys, beiden lid in Churchill's Conservatieve partij. Hoewel het meer dan een halve eeuw geleden is, dat Churchill in de politiek ging, draagt hij de last der jaren als een de minst zware. De stok in zijn ené hand is al bijna net zo bekend als zijn sigaar. Zijn stap is langzamer geworden het eens rossige haar is dun en vlassig. Maar Whitehall weet, dat hij nog steeds „de man van handelen" is, met het heldere brein en het keurende oog. Toch eerst zijn lijfblad lezen Morgen zal hij waarschijnlijk wel de volgende dagindeling hebben: Zijn eerste laak is het lezen van de kranten. Hij doe-t dat op bed. Daarna volgt het ontbijt en weer dat vaak bestaat in een zitting van twee uur, waarbij hij zijn puntige memoranda verzendt, die er zo veel toe bijgedragen hebben, om het „jargon" uit de taal de Britse bureaucratie te verwijderen. Het is ook mogelijk, dat hij zijn „memoires" gaat dicteren, die hem schijnlijk meer zullen opbrengen dan de jaarlijkse 7000 pond die hij krijgt als eerste minister van defensie. Daarna volgen de gesprekken aides de ministers. Niemand durft beweren, dat de bekleed, deze „baas"! Na de lunch volgt een tukje, soms 90 minuten. Daarna gaat hij te voet naar het Lagerhuis. Vrijdags sluit het huis vroeg woonlijk om 4 uur zodat hij dus tijd genoeg heeft om zich op zijn verjaars- partij voor te bereiden. Om zich lenig te houden, maakte hij een rondje door de tuin met zijn Franse poedel Rufus. Een van zijn vrienden, die ook op de lijst van gasten voorkomt, en die hem vaak komt opzoeken in zün huis in Downing street 10, is Lord Cherwell, die het Britse atoomonderzoek leidt. Chur chill heeft Cherwell de vorige maand in zün kabinet opgenomen en bracht de traditie in beroering, door hem te in stalleren in Downing street 11, dat ir gewone gevallen door de minister var financiën gebruikt wordt. Een andere vriend is Brendan Brac ken, Tory en lid van het Parlement, die tijdens de oorlog minister van voorlich ting was. Bracken is directeur van een Londens financieel dagblad. Hü heeft, uit hoofde van slechte gezondheid, geweigerd zitting te nemen in het kabinet van Churchill. Staf van dr Van Nes vroeg ontslag Uitbreiding van het conflict in Leidse Annakliniek Vrywel de gehele operatiestaf van dr C. P. van Nes ontslagen geneesheer- directeur van de Anna-kliniek te Leiden onder wie de beide doktoren-assisten ten, P. Wittebol en J. P. öfner, heeft, zc wy. per 1 Januari ontslag aan gevraagd. Het Nederlandr. Studenten Sanatorium in Laren, waarvoor H. M. Koningin Juliana de eerste steen legde, nadert zijn voltooiing. Op 3 December zal dit complex fraaie gebouwen officieel geopend worden. Biengt Lissabon de oplossing? Eisenhower geremd door meningsverschillen tussen Frankrijk en Benelux DE ZITTING van de Noord Atlantische Raad te Rome is geëindigd en de volgende bijeenkomst der ministers vindt op 2 Februari te Lissabon plaats. Er is nog geen beslissing genomen over het al dan niet oprichten van een Europees leger, waarvan Eisenhower ook voorstander bleek te zijn. Zoals gisteren reeds vermeld, wordt de opbouw der Atlantische de fensie in 1952 bespoedigd. Over twee belangrijke punten werd mede nog geen accoord bereikt. Ten eerste over de benoeming van een Ame rikaanse admiraal tot opperbevelhebber van de Atlantische vloot. Ten tweede over het aanvaarden van het Amerikaan geweertype als standaardwapen in plaats van het nieuwe, Britse geweer. Men venvacht, dat Churchill hierover nader zal onderhandelen, als hü in Ja nuari naar President Truman gaat. Op de zitting kwamen ernstige me ningsverschillen tot uiting tussen Frank rijk en de Benelux, inzake het scheppen van een Europees leger. De Benelux- landen zün tegenstander van het af stand doen der souvereiniteit in die mate, als Frankrijk wenst. Tengevolge hiervan, is de aanvaarding van een krachtige, Amerikaanse resolutie, aandringende op de onmiddellüke oprichting van een Europees leger, niet mogelü'k geweest. Ergo, heeft men de kwestie van het .bovennationale gezagsorgaan" maar terug verwezen naar de onderhandelaars ;r zes landen te Parüs. Niet alle landen hebben zich dus rond Eleclra 25 pel duurder Door hogere stroomprijs besparing van 120 min Minister Van den Brink heeft thans de voorgenomen rantsoenering en prijs verhoging van electriciteit aangekondigd in een nota aan de Tweede Kamer. Zoals men weet zal de tariefsverhoging gemid deld hoogstens 25 procent bedragen wordt een hoeveelheid van 240 kWh per jaar hiervan uitgezonderd- Voorts zal ook het vastrechttarief een zekere hoging moeten ondergaan en zal ook voor grootverbruikers een nieuwe rege ling worden getroffen. (In 1938 werd boven de primaire vraag van 240 kWh gemiddeld 197 kWh bruikt; welke hoeveelheid in 1948 gestegen tot 437 kWh, een stijging de secundaire vraag dus met 120 pet. De minister gelooft dat door de tariefsver hoging deze toeneming van het ver bruik zal worden geremd). De invloed op het indexcüfer van de kosten van levensonderhoud zal van deze tariefsverhoging slechts 0.3 pet be dragen. Minister Van den Brink ver wacht van een en ander een verbruiks- beperking van 365 millioen kWh. Dat be tekent een besparing op het te investe ren bedrag van ongeveer 120 millioen gulden. Van het in totaal tot 1956 beno digde investeringsbedrag van rond 1250 millioen gulden is tot dusver nog slechts een bedrag van 400 millioen gulden ge dekt, zodat tot eind 1956 alsnog voor bedrag van ca. 850 millioen aan finan cieringsmiddelen zal moeten worden aan getrokken.- De kolenbesparing zou uitein delijk ongev. 200.000 ton per jaar bedra gen. Ondanks dat zal de totale kolenbe- hoefte van de electriciteitsbedryven tot 1956 nog met ca. 1.8 millioen ton stygen, verwacht de minister. DAT de bouw van 104 arbeiderswonin gen in Den Ham voor ruim een min gld is opgedragen aan de Amersfoortse aan nemer J. G. Visser. DAT zekere J. F K. uit Schoonhoven door de Gron. rechtbank tot 3 weken is veroordeeld daar hü op Tweede Pinkster dag aldaar als voetbalsupporter de grens rechter J. de Vries uit Groningen bewus teloos had geslagen. DAT aan verschillende gemeenten het voorstel zal worden gedaan tot oprich ting van een lichaam „Gemeentelijke Gasvoorziening Zuid-Holland", voor de totstandkoming van een intercommuni- naal gastransportnet DAT in A'dam een regionaal comité tegen het concentratiekampsysteem is geïnstalleerd met burg. d'Ailly als voor zitter. DAT de op 4 Nov. gestolen brandkast van de Groninger studentensociëteit Mutua Fides in het Van Starkenborgh- kanaal is teruggevonden en men «nkele niet iedere detail verdachten heeft gehoord. DAT morgen bü de onbew. overweg in de Bredeweg te Geldermalsen i matisch flikkerlicht wordt aangebracht. DAT de plm. 500 gezinnen in Baarlo (L voor de bouw van een nieuwe R K kerk (de oude werd in 1944 verwoest) tot nu toe 'al elk f 140 opbrachten. DAT het woonschip van de fam Snij der in de Vecht onder Weesperkarspel door een defect in de schoorsteen geheel is uitgebrand met inboedel en al- DAT nu ook Enkhuizen een beroep op de burgerzin doet (lening van drie ton voor bouwwerken en straatverbetering) DAT de eigenaar van de IJmuidense kotter Texel (IJM 5), die onlangs het Belgische jachtje Baby hetwelk met emigranten naar Z.-Amerika wou. IJmuidense haven binnengebracht, thans de Baby aan de ketting heeft laten leg gen wegens een geschil over de betaling voor deze hulp. DAT personen, die na 1 Januari nog door een oorlogsongeluk (b.v. een ontploffing van een mijn) worden ge troffen, ondanks de opheffing van het Bijzonder Ongevallenfonds een normale sohadeloosstelling zullen ontvangen. Eisenhower geschaard. In geen geval zullen Duitse eenheden worden samen gesteld, vóór de Europese defensie gemeenschap zal bestaan. Wachten wy op hetgeen Lissabon brengt. Volgens de New York Times heeft John Snyder, de Ame-rik. min. van Fi nanciën, Europa er van verwittigd, dat geen verhoging van de Amerikaanse hulp voor het defensieprogramma (in 1952) kan worden verwacht. Smyslov won in de 9e ronde in het schaakkampioenschap van Rusland van Bronstein. De partyen van Botwinnik en de andere leider Geiler, werden afge- Schade aan glas en daken Storm van ruim 100 km per uur trok over ons land Engels schip bij Borkum op zandbank twee man verdronken OP DE NOORDZEE en boven een groot deel van ons land heeft het gis teren, vooral in de avonduren, geducht gespookt. Nadat zich 's mid dags al windstoten met een snelheid van 80 km per uur hadden voorgedaan (bij 75 km wordt reeds van stormkracht gesproken) werd om zes uur op Valkenburg en Schiphol een windstoot van 108 km geregistreerd. De zwaarste stoot werd echter gemeten in Den Helder, waar een zgn. uit schieter een snelheid van 110 km bereikte. In Helmond, Venlo en verschil lende dorpen aan de Maas werd behalve door de storm ook door hagel en onweer een grote glas- en dakschade aangericht. De Oosterkade in Rot terdam kwam blank te staan. waarschijnlijk vannacht met regen ons land bereiken en vermoedelyk morgen de wind opnieuw sterk doen toenemen. Bij Deurningen Opnieuw een Meteor neergestort Bestuurder gedood Vanmorgen omstreeks half elf is da Gloster Meteor I 52 van de jachtvlieg- school Twente neergestort in een bos 2 km benoorden de weg HengeloOlden- zaai bü Deurningen. De bestuurder is om het leven gekomen. Het toestel viel vrijwel loodrecht naar beneden. Het werd geheel vernield. Over de oorzaak was nog niets bekend. Het vliegtuig was een toestel van het vierde type, dat de L S.K. in dienst kreeg toen de straalvliegtuigen hun in trede deden in de Nederlandse lucht- Het toestel kwam brandend naar be neden en boorde zich in de omgeving van de boerderü van G. Heuvel in de grond. Het scheen juist opgestegen te zyn van de vliegbasis Twente Ooggetui gen hadden de indruk dat de bestuurder nog wel getracht moet hebben, de ma chine uit ée verticale stand te krijgen. Prins Bemhard draait films in Rolzaal Prins Bernhard zal in de ochtend van Vrijdag 14 December in de Rolzaal op het Binnenhof enige films laten zien. welke hy zelf heeft opgenomen gedu rende zijn reis naar Zuid-Amerika. Hier voor zyn de leden der Eerste en Tweede Kamer uitgenodigd, benevens enkele autoriteiten. Honderd Deense vissersschepen raak ten aan de Westkust van Jutland in moei- lykheden. De Deense paketboot Kron- prins Frederlk kreeg de storm in volle zee te verduren. Dertig ruiten van het promenadedek sneuvelden en verschei dene hutten kwamen onder water te Doormidden gebroken Het ergste was het Engelse stoomschip Teeswood (864 ton) er aan toe, dat bü het eiland Borkum op een zandbank liep en doormidden brak. Twee leden van de bemanning vonden de dood in de golven. De Borkumer loodsboot voer onmiddel- lyk uit en slaagde er in dertien opva renden van de Brit over te nemen. In de middaguren waren reeds nood seinen opgevangen van een Schotse traw ler en van het Noorse stoomschip Lillen dat 27 myl ten Noord-Oosten van Lowe stoft stuurloos ronddobberde. Deze beide schepen waren vanmorgen nog niet ge vonden. De Rotterdamse kustvaarder Altantis kreeg het door motorpech hevig te kwaad voor de Zuidkust van Ierland. Het scheepje kon echter op eigen kracht de haven van Rosslare binnenlopen. Morgen weer storm De veerdienst VlissingenBreskens moest worden stilgelegd. Ook de loods- diensten in Vlissingen en Hoek van Hol land werden gestaakt, doch konden van morgen worden hervat. De oorzaak van de storm was een zgn. trog in de luchtdrukverdeling. De lucht die daarbij over ons land stroomde, was afkomstig uit Canada en Groenland. Deze van oorsprong koude lucht werd op haar tocht naar het Zuiden in de onderste lagen sterk verwarmd en kreeg toen een zeer beweeglijke opbouw, waardoor zich zware buien konden ontwikkelen. De rust is thans weergekeerd, maar het is de vraag of dit lang zal duren, want op de Oceaan nadert al weer een nieuwe depressie. Dit lagedrukgebied zal Advertentie Cen welkom geschenk - een attentie die een vrouw op prijs stelt: drie luxueuze tabletten Astra cold cream toilet zeep in feestverpakking. Hier is de nieuwe, volmaakte schoon- heidszeep, die anders is en.... beter! Astra's Active Beauty Care is het ABC van de moderne huidverzorging. Roomzacht schuim streelt de huid in rijke overvloed - het verfijnde parfum heeft een zeldzame charmeAlleen Astra bevat het wondere Dermaline - onmisbaar voor elke huid die jeugdig, dus soepel moet blijven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1