Primair is de reformatie der maatschappij in Christelijke zin NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 WOENSDAG 28 NOVEMBER 1951 Novembei-avond C.N.V. te Leiden Scheveningse toneelvereniging voerde jubileumstuk op „Wat jammer, dat de zon 's nachts niet schijnt Ook Leiden doet mee in de Novemberactie van het Chr. Nationaal Vakver bond. Gisteren culmineerde deze in een grote propagandavergadering in de Stadsgehoorzaal, waarin de Scheveningse toneelvereniging „De Vuurbaak" het stuk „Opdat eens de arbeid bloeien zal in vrijheid overal" opvoerde, dat werd geschreven ter gelegenheid van het veertig-jarig jubileum van het C.N.V. Beter dan een spreker dit kan doen, schetst het stuk de dra matische strijd, die aan een verbetering van de sociale toestanden moest voorafgaan. De Leidse Chr. Besturenbond heeft er goed aan gedaan, zijn leden met dit spel, dat de werkelijkheid van vroeger zeker niet overdreyen voorstelt, te confronteren. De heer D. van *t Zelfde, voorzitter van die arbeider is, en de Christelijke vak- de Besturenbond, verwelkomde in het beweging met haar op de Bijbel gegronde streven. Het laat iets zien van de toe standen, die aan het begin van deze eeuw op sociaal gebied heersten. Toen voelden de liberale patroons zich oppermachtig. Zij meenden, dat ook maar enige inmen ging van de arbeiders in loon- en be drijf saangelegenheden hun prestige zou vernietigen- En een patroon, die zich Christen noemde, deinsde voor de libe rale theorieën heus niet terug. Aan be paalde teksten werd een uitleg gegeven, die hem zelfs nog vleide in zijn uitbui tend systeem. Verscheidene malen komen arbeiders om opslag vragen. „Opslag": n 13 op 14 cent per uur -bij een arbeids- 1 van 65 uur. ,Als je meer wilt ver dienen, dan moet je maar tachtig uur gaan werken", waarop de arbeider cy nisch maar volkomen eerlijk antwoordt: „Wat jammer, dat de zon 's nachts niet schijnt". bijzonder de directeur en de adjunct directeur van het gewestelijk arbeidsbu reau, de heer Hordijk, oud-voorzitter ■van de bond, en de vertegenwoordiger van de raad van toezicht voor het ge touw. De heren Menken en Van der Kwaak hadden bericht van verhindering gezonden. (De laatste merkten we tegen het slot nog op.) In zijn openingswoord zei de heer Van 't Zelfde, dat wij ge roepen zijn de wereld bewoonbaar te maken. Wij hebben hier echter niet een blijvende stad en verwachten een nieuwe hemel en een nieuwe aarde. Dit sluit niet uit, dat wij voor gezonde sóciale verhoudingen op de bres moeten staan. De hoofdbestuurder de heer J. Kapinga merkte op, dat het toneelstuk vooral de jongere generatie iets te zeggen moet hebben. Hij kon zich niet aan de indruk onttrekken, dat de jeugd niet voldoende kennis ten aanzien van de historie der vakbeweging heeft. Die kennis kweekt de liefde en de toewijding voor het werk van nu aan. De sociale arbeid moet wor den voortgezet. Waarom zijn wij lid van de vakbeweging? Het antwoord kan zijn: Het is nodig, dat men zich organiseert, wil men zijn positie veilig stellen en ver beteren. Maar we zijn ver beneden de maat, als we alleen daarop de nadruk leggen. Primair is de reformatie van de maatschappij in Christelijke zin. Het Evangelie van Jezus Christus moet de grondslag zijn ook voor het sociale ge bied. Er zijn veel machten die ons wil len tegenstaan. Daarom is het steeds weer nodig, dat wij ons bezinnen. Spr. wees ook op de voorgestelde Zon- dagsarbeid, ten aanzien waarvan het C.N.V. duideljjk heeft gezegd, dat Gods gebod boven alles gaat. En dit luidt, dat de mens zes dagen moet werken en dat de zevende dag in het bijzonder een dag voor de dienst aan God is. De heer Ka pinga was van mening, dat dit probleem wijst op een bepaalde geestesgesteldheid van deze tijd. Ten slotte legde hij er de nadruk op, dat wij er voor moeten waken niet het slachtoffer te worden van een zekere massamentaliteit, die de persoon lijke verantwoordelijkheid niet meer aan vaardt. De organisatie als geheel heeft een taak, maar de individuele verant woordelijkheid is primair. Hij wekte op Eén pretentie Naar onze mening maakt de geest van „Opdat eens de "arbeid bloeien zal" het onnodig op het individuele spel van de medewerkenden in te gaan. ofschoon wij niet onvermeld willen laten, dat ver scheidene spelers zeer goede vertolkingen te zien gaven. Wij denken bij voorbeeld aan de zoon van de oude Karmeyer, die zijn rol ten voeten uit liet leven Het stuk verplaatst ons in de strijd om erkenning van de rechten van de mens, Leiden en omgeving helpen Italië WU vernemen, dat ook de afdeling Lelden van het Ned. Rode Kruis een telegram heeft ontvangen van het hoofd bestuur, waarin werd verzocht In Lei den en omgeving zo spoedig mogelijk Inzamelingen te organiseren voor de in nood verkerende Italianen. Het bestuur heeft het werk onmiddeliyk ter hand genomen en de collecten vinden reeds aa. Zaterdag plaats. Zoals men weet, werd door het Rode Kruis eën actie voorbereid voor hulp aan de getroffen Koreanen. Uit een be richt, dat men enkele dagen geleden uit Genève ontving, bleek echter, dat hulp aan Korea in dit stadiuim niet uit voerbaar is. Het Rode Kruis doet nu een beroep op ons volk om de slacht offers van de Italiaanse waterramp te Optochtdeelnemers kregen feestavond Door een tekort aan plaatsruimte in de krant van gisteren kunnen wij eerst nu melden dat de medewerkers van de Drie October-optocht Maandag een feest avond in de Stadsgehoorzaal kregen aan geboden. In zijn openingswoord deelde de heer Commandeur mee, dat het be stuur volgend jaar weer een luisterrijke Leidse optoaht hoopt te houden, waar voor ook veel medewerkers nodig zijn. Roland Wagter zette de optochtmen sen een uitgebreid ontspanningsmenu voor, waaraan allen zich volop te goed hebben gedaan. De heer P. de Graaf bood als vertegenwoordiger van de deel nemers aan de leden van de optocht commissie een klein geschenk aan. Deze geste demonstreerde wel de goede ver houding. Twee jongelui sohonken de voorzitter van de vereniging, mr Geert- sema een vaos. De secretaris kon ver scheidene nieuwe leden noteren. Judo-examens Bij de door de heer H. Holvast, le Dan, afgenomen Judo-examens aan sportschool Kooreman, slaagden voor de gele band de heren Sardjono, Tjio 1 Liang Hoat, Soemitro en E. Jellema. Eveneens voor de gele band slaagde mej. C. Dee. Voor de oranje band slaag- den F. Guljé, J. v. d. Blom, P. Vinken- itein, J. Vinkenstein, T. van Rossum, L. Kruyt. R. A. Lopulalan en Bong Wil Lie, allen heren. Voor de groene band slaag den de heren A. Hosman en J. G. Wolf- tos. Het is een moeilijke zaak, de ellende uit te beelden, die deze toestanden in de gezinnen van de arbeiders hebben ver oorzaakt. De patroon kon zich hiermee niet bemoeien: de bloei van het bedrijf was het een en het al. Hoe die bloei tot stand kwam, dat was een zaak, waarmee de Bijbel eigenlijk niets te maken had. Maar door de ellende heen breekt lang zamerhand een glans van verandering. Er is gestreden- Echter niet tevergeefs. Dat men de namen der groten Talma. Sikkel en Slotemaker de Bruine, niet heeft vergeten een plaats in het stuk te geven, is vanzelfsprekend. Toch is het goed gezien, ook de eenvoudige, getrof fen arbeider royaal aan het woord te la ten. Hij heeft ook positief gewerkt mid denin de verbijsterende nood van elke dag. Het slot is magistraal als historisch gegeven: de patroon brengt hulde aan hen, die op het Chr. sociale erf leiding hebben gegeven. Wij nemen aan, dat dit eenvoudige spel op ieder een diepe indruk heeft gemaakt. Het heeft geen pretenties en daarom heb ben we geen ogenblik gelet op eventuele gebrekkigheden. Eén pretentie wil het slechts hebben: het maakt duidelijk, dat de sociale vrede van nu mede te danken is aan de velen, die vanuit het Evangelie op dit terrein tot daden zijn gekomen. Als zodanig is „Opdat eens de arbeid bloeien zal" voorbeeldig. Het zangkoor „Dejo Preza" onder lei ding van ae heer P- Eikerbout verleende medewerking. De collecte voor het tbc-bestrijdings- fonds „Draagt Elkanders Lasten" bracht 126,93 op. Iemand had bij vergissing drie ongeldige kwartjes in de zak gestopt. Toen de voorzitter dit i deelde, verklaarde een ander zich spon taan bereid deze voor drie goede i ruilen. A. F. Coenen „Straten en mensen" Eervolle vermelding voor 23-jarige Leidenaar In 1947 werd de Reina Prinsen Geerligsprijs ingesteld, die dient ter aan moediging van jonge letterkundigen. Dit jaar was de gelukkige de Haar lemse schrijver Harry Mulisch, voor zijn boek „Archibald Strohalm'Een eervolle vermelding werd het deel van onze stadgenoot A. F. Coenen, met zijn roman „Straten en mensen". neens naar huis gaat, omdat hij zich co gemakkelijk kan omschakelen het dagelijkse leven. Hij blijft een tijd lang in een vreemde stad. en dit ver blijf, in vreemde straten en tussen vreem. mensen, heb ik geschetst". ,En wat verder? Gaat U nu nog meer schrijven?" „Het vervolg, dus als die soldaat ein delijk weer thuiskomt, heb ik nu ook af. ik wil deze beide delen nog even herzien en dan zal ik de twee delen als één roman laten uitgeven. Maar dat wordt pas be gin volgend jaar, want eerst moet nog toneelstuk af, waarmee ik bezig ben. voor de rest heb ik nog enkele sche- 5 voor romans in m'n hoofd". Alexander Frans Coenen werd op 22 Juli 1928 in Den Haag geboren, waar hij de lagere school doorliep, om vervolgens het Rijnland-gymnasium te Wassenaar te bezoeken, dat hij op normale wijze door liep. „Ik heb een blauwe Maandag rechten gestudeerd", aldus de heer Coenen, en moest toen voor twee jaar onder dienst. En nu zit ik op een reclamebureau". De heer Coenen werkt overdag in Den Haag en komt 's avonds pas tegen elven thuis. Toen wij hem gisteravond opzoch- A. F. COENEN. ten (De Wetstraat 35), was hij toevallig nogal gauw naar bed gegaan, zodat hij voor ons z'n legerstede weer uit moest. Hetwelk hij nochtans met een opgewekt gezicht deed. „Dacht U dat ik het niet leuk vond, in 'n krant te komen?" ze: „Dit voorjaar", zo deelde hij ons „schreef ik een novelle, getiteld „Donkere Lente", waarvoor ik van het ministerie van onderwijs een reistoelage kreeg. Dat was in die geruchtmakende tijd, toer Simon van 't Reve's werk werd gepas seerd uit morele overwegingen. Ik ben toen een paar maanden naar Wenen ge weest. Toen ik thuiskwam, schreef ik het nu eervol vermelde werk „Straten Mensen". Ik deed er een maand o want ik had niet zoveel tijd; op 1 Sep tember sloot de inzendtijd. Er waren 30 inzendingen. Na selectie bleven Mulisch en ik over. „Archibald Strohalm" had volgens de jury punten, die wat zwak waren, maar ook die zeer hoog gingen, terwijl mijn „Straten en mensen" meer gelijkmatig was, maar toch ook getuigde van groot vakmanschap. Billijkerwijze kreeg Harry Mulisch de prijs, want hoog tepunten houden beloften in". „Handelt „Straten en Mensen" ovei eigen ervaringen?" „Zo goed als niet. Het gaat over eer jongeman, die uit dienst weerkeert, maai Gérard Souzay Maandag a.s. zal in de Stadsgehoorzaal onder auspiciën van de Leidse Kunst kring „Voor Allen" optreden de Franse bariton Gérard Souzay, die hier ook ver leden jaar met groot succes is opgetre den. Het programma wordt geopend met enige oude Italiaanse liederen en vervol gens liederen van Schumann, Brahms, Chausson, Duparc en De Falla. Tot wederzijds genoegen De heer D. van der Kwaak sprak voor wijk III der A.R. kiesvereniging Energieverbruik vraagt naast woning bouw de aandacht Tot wederzijds genoegen bleek gisteren de avond van wijk III der A.R.- kiesvereniging te zijn. In de Turk sprak de heer D. van der Kwaak, de C.H.- wethouder, natuurlijk over de financiering van onze gemeentehuishouding. En de aanwezigen spraken met veel lof over en tot de wethouder, over de samenwerking in de Prot.-Ohr. raadsfractie en vooral over het werk van de heer Van der Kwaak ten aanzien van de financiering van de woning bouw. De meelfabriek „De Sleutels" gaat uitbreiden. Voordat een nieuwe graan silo kan worden gebouwd, moet eerst deze „steenpuist" worden opgeruimd. Daartoe liet men de buitenste wand van deze „torenkamer" naar beneden val len. Dat stukje gewapend beton woog 2030 ton. Nu krijgen de mannen van het aannemingsbedrijf Nic. van den Akker uit Zoeierwoude het gevaarlijkste werkje te verzetten. Zo'n 45 m boven de grond, waarschijnlijk op een hang- steiper staande, zullen zij de rest van de koepel wegbreken. Als de muur geheel glad is, kan de nieuwe graansilo er tegenaan worden gebouwd, die nog 2 m hoger zal worden dan het bestaande gebouw. Foto N. van der Horst. I fractie een hechte eenheid vormt en dat I er geen verschil van mening bestaat over de principiële punten. Hij hoopte, dat de samenwerking zich ook zou doorzetten, tot in de Tweede Kamer. Woorden van dank en hulde wijdde de voorzitter aan de grote activiteit van de heer Van der Kwaak ten aanzien van de bouwfinan- ciering. Enkele huishoudelijke zaken werden afgewerkt. Tot bestuursleden werden gekozen de heren A. Jansen en F. Ver- couteren. De heer Van der Kwaak wierp vervol- Agenda voo» Leiden Woensdag Burcht, 8 uur: Bartimeüs-avond, zang klasse van Mees van Huis, met film. NoordeindspleLn 4a, 8 uur: „Ex Oriente ux", lezing met lichtbeelden, prof. dr J. P. M. van der Ploeg uit Nijmegen over twee wonderen der oudheid: Gerasa en Baalbek. Zuiderkerk, 8 uur: orgelconcert Wim Snijder uit Den Haag (tiende lustrum S.S.R.L.). Donderdag Viering van het tiende lustrum van S.S.R., afdeling Leiden. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Residentie orkest o.l.v. Eduard Flipse met Theo Olof, viool. Rehoboth, 8 uur: kring van vrouwe lijke A.R.; mevrouw A. de Die-V. d Berg, „Wat wil de P. v. d. A.?" Schouwburg, 8.15 uur: K. en O., Co- media met „Kinderen zijn kinderen" van Eduardo di Filippo, jubileumvoor stelling van Magda Janssens. Vrydag Viering van het tiende lustrum van S.S.R.. afdeling Leiden. Kleine Burcht, 8 uur: uitvoering van de Mastibilaja's. Prediker, 7.45 uur: jaarvergadering Herv. mannenvereniging op G.G. „De Heere is onze Banier", ds N. Kleerma ker over het Labadisme. Rapenburg 61, 8 uur: Ned. Chr. Reis- vereniging, KLM-avond, causerie en films. Vlies, 8 uur. ledenvergadering Leidse bond van huis- en grondeigenaren. Vlies, half 9: jaarvergadering Leidse IJsclub. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal, 10—4 uur: „De 9" (t.m. 9 December). Prentenkabinet: tekeningen van Lucia no Guamieri: (25 uur, t.m. 1 Dec.). NACHTDIENST APOTHEKEN Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552, en de Haven-apotheek, Haven 18, tel. 20085. Burgerlijke stand van Leiden Toekijksteis vol lol Ook Katwijk is benieuwd naar de mode Middenstanders organiseerden een practische show Bij een modeshow in een grote stad verwacht ieder, dat alles klopt als een bus en dat men er het neusje van de theoretische zalm zal zien. Maar wan neer zoiets in Katwijk wordt georganiseerd, worden daar de eerste moedige stappen gezet op een nog vreemde weg. In Katwijk waren van die moedige middenstanders met vooruitziende blik: de kapper J. Barendsma en de modiste mej. Van der Plas (van Maison Moderne). Dat zij goed gezien had den, bewees het grote aantal dames, dat gistermiddag en -avond de zaal van het jeugdhuis aan de Voorstraat vulde. Iedere beschikbare stoel was bezet en de gezelligheid evenaarde die van de meest geanimeerde bazar. De heer Barendsma had voor zijn show de medewerking weten te verkrijgen van de firma's Verlint (sieraden), E. den Duik (make up). Rem meiswaal (bloem werk) en Paauw (idem), D. van Egmond Hoppenbrouwer consumptie) en Stu dio Tommy (décor van de zaal, verlich- ;n muziek). Een enthousiast team, et de hulp van een twintigtal man nequins (men deed het niet minder) deze show tot een gebeurtenis wist te maken. De conférencier S. P. Joh. Claassens uit Den Haag kondigde op elegante wijze B. GEBOREN: Maria A. M. dr v Lans en M. Hoogkamer: Johan Egberts en G. Bol; Wilhelmina dr C. Hanegraaff en G. de Ru; René P. Dubbeldeman én H. Karle; Jacoba dr v. I. Boon en M. A. Overdijk; CorneUs A. zn v. J. Freke en J. van Duijn. OVERLEDEN: P. G. J. Boot, zoon. 5 maanden; A. Waal, wedn, 70 jr. mocht. Na de Katwijkse schone in het oude, mooie en geliefde, maar helaas weinig meer gedragen costuum kwam reeks dag-japonnetjes, geklede en avondtoiletten, die getuigden van natuur lijke smaak en begrip voor het goede in de moderne lijnen- Aan de nieuwe kleu- ad men zich minder gelegen laten liggen. Wat eigenlijk niet zo heel veel ter zake doet, als het op de practijk van het dagelijkse leven aankomt. En daarop was deze show toch in hoofdzaken afge- Mantels werden niet getoond. Hoeden ook niet. Daarentegen waren de bijpas sende kapsels het aankijken waard. De heer Barendsma heeft een goede kijk op zijn „objecten" en weet iedere persoon lijkheid de eigen haardracht te geven. Dat de zeer korte „coup de vent", die ge toond werd, eigenlijk niet helemaal up- to-date is, was in dit geval niet zo héél raar er immers nog vele jonge meis- Van „bommen gesproken" Radio-actief kobalt gisteren in Leiden aangekomen Gistermiddag, omstreeks drie uur, reed een vrachtauto de poort van het academisch ziekenhuis binnen. Dat was nogal onopvallend. Ook onopval lend was de ijzeren container, ter grootte van een was-emmer, die de enige vracht uitmaakte. Maar een nauwkeurige opmerker zou het wèl merk waardig vinden, dat die container zo zwaar verankerd stond: op een vloer met vier wieltjes en aan alle kanten vastgesnoerd met een dikke kabel. En een ingewijde zou het bovendien opgevallen zijn, dat naast de chauffeur dr H. Meilink, de physicus van het radio-therapeutisch laboratorium, ge zeten was, benevens de heer T. H. Klein, chef van de instrumentenmakerij van dit laboratorium. Op deze wijze arriveerde het voor Leiden bestemde radio-actieve kobalt, dat enige tijd geleden met het s.s. Westerdam uit Amerika in Rotterdam aankwam, doch eerst naar het kernphysisch labo ratorium in Amsterdam gebracht moest worden voor de ijking, d.w.z. voor de vaststelling van haar constante waarde. „Wij hebben", vertelde de chauffeur ons. „ongeveer anderhalf uur over de af stand Amsterdam-Leiden gereden. Een voorzichtig gangetje dus". Met de nodige omzichtigheid werd de me; recht loodzware container afgeladen en voorlopig in een bijgebouw wegge borgen. De container bestaat nl. uit een Ijzeren omhulsel, van binnen geheel ge vuld met loden staafjes, in het midden waarvan, in een vrij gehouden ruimte, de 22 curie radio-actief kobalt veilig was weggeborgen. Zoals men weet laat een voldoende dikke laag lood geen radio- De kostbare vracht wordt uitgeladen bij een bijgebouw van het radio-thera peutisch laboratorium van prof. Steenhuis. Derde uan links dr H. Meilink, geheel rechts de heer Klein. Foto N. van der Horst actieve stralen door. Een curie duidt de waarde aan van 1 gram radium. Over enige maanden zal het kobalt de plaats krijgen, die er voor in gereedheid wordt gebracht: een kobaltbom. geplaatst :n een speciaal daarvoor gebouwde ruim te van het radio-therapeutische laborato rium, waarvan prof dr D. J. Steenhuis directeur is. In de instrumentmakerij mochten deze bom-in-aanbouw bekijken. Hij be staat uit een ijzeren kogel, vrijwel bol vormig, met een doorsnede van 53 ci deze kogel bevindt zich een kleinere ko gel met een diameter van 20 cm, eens van ijzer, waarin een loden bol, die di. omhulsel vrijwel geheel vult. En in het hart van deze bol is een kleine i te, waarin straks het kobalt zal worden gedeponeerd. De ruimte tussen het buitenste omhul sel en de binnenste kogel wordt i eens opgevuld met lood, zodat de stralen van het kobalt niet naar buiten kunnen treden, tenzij men de binnenste bol, die aan een dwars door de bom lopende verbonden is, door draaiing instelt. De gehele bom bezit namelijk één kanaal dat van het hart het kobalt buiten loopt. Wanneer men de binnenste bol dusdanig draait, dat zijn kanaal pre cies in het verlengde komt te liggen var. het kanaal in de daaromheen liggende loodlaag en van het buitenste omhulsel, krijgen de stralen pas gelegenheid buiten te treden. Wanneer men dan de te behandelen plek van de patiënt vlak onder die opening brengt, heeft dus de bestraling plaats. Het ontwerp en de vervaardiging deze bom, die een gewicht zal hebben van niet veel minder dan een ton er een zeer belangrijke stap vooruit in de kankerbestrijding betekent, is mede he'. werk van dr Meilink en de heer Klein. 5-tal dat jes worden gevonden, die bij zulk een kapsel zweren. Zijn avondkapsels kun- en vergelijking met de grote steden doorstaan. Aardig was het, dat ook kinderkapsels werden getoond en dat de kleine „man nequins" steeds bijpassend gekleed waren in <je benodigde attributen voorzien De optocht van de drie naar bed tijgende kleuters, met blaker en kamerspiegel en il, was inderdaad (zoals geroepen werd) .schattig". In de pauze verkochten twee als Sari's Egyptisch schilderwerk det XVIIle dynastie Over dit onderwerp sprak gisteravond dr A. Mekhitarian uit Brussel in het Rijksmuseum van Oudheden. Spreker heeft tijdens zijn jongste verblijf Egypte en meer in het bijzonder in de necropolis van Thebe, kunnen arbeiden in de beschilderde graven van het Nieu- Rijk en aldaar kleurenphotographieën kunnen nemen van de mooiste meest representatieve schilderwerken de 18e en 19e dynastieën. Op deze wijze heeft hij enkele honderdtallen van negatieven kunnen meebrengen, die de verzamelingen van de Egyptologische Stichting Koningin Elisabeth te Brussel hebben verrijkt. Deze instelling Oosters Instituut te Chicago zijn thans de enige instellingen, die een dergelijke documentatie bezitten. De verkregen resultaten zijn vaak :n dusdanige hauwkeurigheid en delijkheid, dat de Egyptologische Stich ting het plan heeft dit werk voort te ten om een zo volledig mogelijke ve meling van photographieën van deze Egyptische schilderwerken te verkrijgen. Spreker vertoonde een aantal van de mooiste voorbeelden uit de 18e dynastie, daarbij vooral ingaande op de schilder kunst van de tijd van Amenhotep II Thoetmosls IV. wier regeringen de twee de helft van de 15e eeuw vóór Chr be- De sublieme tinten, de fijne lijnen de sierlijkheid der proporties van menselijke figuren maken deze voorstel lingen, in het algemeen op lichte achter grond geschilderd, tot voortreffelijke meesterwerken en de bezoeker der dodenkapellen, waarvan de wanden be dekt zijn met dergelijke afbeeldingen, krijgt eerder de indruk zich in een prachtige schilderijengalerij te bevinden dan te staan voor grafmonumenten. Leidenaars naar de bonte trein Gisteravond om zes uur vertrokken uit Leiden twaalf autobussen m versum, waar vele Leidse leden A.V.R.O. een bonte trein hebben bijge woond. Om acht uur werd Hilversum be reikt en nadat allen plaats hadden geno men in de grote studiozaal werd het ver treksein gegeven door het gezelschap van Roland Wagter. Van het vlotte program ma werd van begin tot eind genoten. De pauze werd benut voor een kopje koffie in het A.V.R.O.-restaurant, waar na men zich weer in de studiozaal verza melde voor het tweede deel van de avond. Nu' was het woord aan „The Sky- masters" met zang van Karei van der Velden en Annie de Reuver, die met de Chico's een aantrekkelijk amusements programma voor het voetlicht brachten. Half één was men weer thuis. De orga nisatie verliep ook naar wens. Nieuwe consuls De heer Ch. P. Clock is toegelaten als consul en de heer Henry Strong als vice- consul van de Ver Staten te Den Haag. de heer W. J. Ford als consul der V.S. R'dam en de heer L. B. Lleber als vice-consul van de V.S. te Amsterdam. verkleede jongedames loten voor honge rend India. Hun kapsel met de strakke ;n de knot in de hals trok eveneens i terecht vele bewonderende blik ken. De (we zouden haast zeggen „onver mijdelijke)" bruiden, die het eerste en tweede gedeelte van de show afsloten, toonden aan, dat men in Katwijk wel t. wat mooi is. cierd. Hij wist zijn gehoor, mede door tal van voorbeelden en anecdoten, voor honderd procent te boeien. Het .spoorboekje" van de gemeente is de begroting, met haar gewone dienst en haar kapitaaldienst. De gewone dienst, in 16 hoofdstukken, toont thans een totaal bedrag aan uitgaven van 18 millioen. Uit voerig besprak de wethouder de finan ciële regeling tussen rijk en gemeenten, alsmede zijn bezwaren daartegen. Den Haag heeft thans 276 millioen in het ge meentefonds. Dit geld is van de gemeen ten. maar ze kunnen er niet naar eigen goeddunken over beschikken Om er een indruk van te geven, hoe de zorgen van de gemeente Leiden zich hebben uitgebreid, de volgende cijfer» (resp. de jaren 1905, 1925 en 1950): inwo ners 55.000, 65.000. 90.000; uitgaven voor algem. beheer f92.000. f340.000, f700.000; volkshuisvesting f 5000, f 102.000. f 174.000; openbare werken f 287.000, f 861.000, 2 mil lioen; sociale zorg f 78.000, f 800.000, 2 mil- Belangwekkend was stellig, wat de heer Van der Kwaak vertelde van het energie verbruik. Naast de woningbouw moet de zorg voor gas en electriciteit een eerste plaats innemen. Volgens spr. is de rege ring hiervan echter niet voldoende door drongen. Sinds 1940 is het energiever bruik toegenomen met 95 pet. Er moet thans aanzienlijk meer dan één milliard worden geïnvesteerd, wil men in de naaste toekomst over voldoende gas en electriciteit kunnen beschikken. Alleen in Zuid-Holland reeds 400 millioen, waar- Dordrecht 100 millioen en in Lei den, op korte termijn, 42 millioen. Wie zal voor deze grote kapitalen zorgen? Voor de woningbouw zijn nauwelijks en kele mlllioenen te vinden. En Zwitserland moet ons s avonds over het tekort aan electriciteit helpen. We kunnen alleen onze lamp laten branden, doordat dit land ons bijspringt Spr. voorzag, dat we in dit opzicht zeer moeilijke tijdien tege- Mlnister Van den Brink, aldus de beer Van der Kwaak, ziet maar één oplos sing: het verhogen van de tarieven met 25 pet. Dat zou de gemeente Leiden per Jaar 1)4 millioen gulden méér in het laatje brengen. In 30 jaar zou dan de 41 millioen investering kunnen worden betaald. Maar de aan te kopen machines gaan maar 20 jaar mee. De berekening klopt dus stellig niet. Bovendien vraagt het electriciteitsnet in Leiden en omge ving een bedrag van 2)4 millioen galden per jaar. Op een of andere wijze moet deze zaak worden aangepakt Ondertus sen geven de lichtfabrieken de gemeente geen voor- maar nadelen. De heer Van der Kwaak besloot zijn toespraak, hoe zou het anders kunnen, met optimistische klanken. Daarnaast moeten we in het oog houden, dat onze taak niet overtuigen maar getuigen is God volvoert Zijn werk naar Zijn plan nen. Hij geleidt ons tot het einde en in biddend opzien tot Hem kunnen we moe dig voorwaarts gaan Tal van v; gen werden gesteld. Er bleek uit. dat de vergadering niet alleen het behandelde had begrepen, maar het bovendien buitengewoon interessant had gevonden. Geen wonder dan ook, dat de heer Van der Kwaak dankbare woorden en een klinkend applaus tot beloning kreeg. Haagse Bloemenieestweek van 4 tot 9 Aug. 1952 De stichting „Den Haag-Bloemen-zee" heeft besloten de tweede Haagse bloe- menf eest week te houden van 4 tot 9 Augustus 1952. De feestweek zal Zater dag 9 Augustus worden besloten met een bloemencorso. Uniek initiatief Oegstgeester Montessori-leerlingen leren gamelan spelen Prettige samenwerking met het Leidse museum voor volkenkunde (Van een onzer verslaggevers) Montessori-school-leiders hebben wat meer vrijheid dan gewone onderwij zers. De heer J. H. M. Reijs uit Oegstgeest prijst zich daarmee heel geluk kig, want dat gaf hem in het begin van dit nieuwe schooljaar de kans om een uniek initiatief te nemen, 's Maandagsmiddags om de veertien dagen gebruiken de kinderen van de oudste groep van de Montessorischool te Oegstgeest hun vrije uren niet om huiswerk te maken, om met moeder te gaan winkelen of om kattekwaad uit te halen; zij marcheren met de heer Reijs naar het rijksmuseum voor volkenkunde aan de Steenstraat om daar de gamelan te leren bespelen. De heer Reijs mag met recht zeggen, dat h(j (afgezien van enkele incidentele gevallen) hiermee is begonnen. Het ging eigenlijk zonder opzet. Met de kinderen werd nogal eens een bezoek gebracht aan de verschillende afdelingen van vol kenkunde en zo werd de belangstelling naar het in de hal opgestelde Instrumen tarium getrokken. De directie van het museum vond goed, dat er eens op „ge tingeld" werd en het begin was er. Het gaat nu zo langzamerhand op een echte cursus lijken, waar de heer G. D. van Wengen immers bereid werd gevonden de enthousiaste jeugd in de geheimen van de gamelan in te wijden. Hy doet dat met veel begrip en uiteraard (de heer Van Wengen maakt deel uit van het gamelan-orkest van Bern. IJzerdraat) met grote deskundigheid. Het resultaat van vier „lessen" konden wy gistermid dag beluisteren. Tussen gong en gendèi Daar zitten zU met ernstige gezichten op de grond by hun gong, hun saron of bonang en luisteren naar de theorie, die hard nodig is, voor met de practyk kan worden begonnen. Die theorie schijnt echter helemaal niet dor te zUn. Het zwarte schoolbord staat vol met grafische voorstellingen, die de tien- k twaalfjari gen echter geen vrees Inboezemen. Waarom ook, als het resultaat geen berg huiswerk maar een gezamenlijk uitge voerde melodie ls? Is het geen trotsma- kend gevoel vla de Soendanese eenvou dige muziekinstrumenten, waarop <ie maat moest worden geleerd, by een echt gamelan-In9trument te zyn beland, waarmee „Ardjoeno" kan worden ver tolkt, zii het nog met wat foutjes? En ze zyn niet van plan by „Ardjoeno" te biyven stil staan. De heer Reys kon bovendien met zyn bewering, dat dit goed is voor de muzi kale opvoeding, wel eens geiyk hebben. De West-Europese jeugd, opgevoed in de aloude (en hier en daar maar al te zeer versleten) muzikale tradities, heeft hard behoefte aan een nieuwe toegang tot het ryk der tonen en rhythmes. Tegenover deze inst runden ten en deze muziek staan zy nog als een onbeschreven blad papier. Het ontdekken van deze nieuwe wereld wordt zo niet alleen tot een belevenis, maar werkt ook sterk inspirerend by de beoefening en beluistering van Europese muziek. Om nog maar niet te spreken van de groei naar echt wereldburger schap, die mede door factoren als dit wordt bepaald. Misschien mogen wy de kinderen van de Oegstgeester Montessori-school nog een» in een heuse uitvoering beluistereo.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 3