ïlicumc £ciitsdje GTimranl Ontslag van wethouders Atlantisch leger van veertig divisies over zes maanden gereed Beneluxlanden moeten er 4 in plaats van 2 leveren wist r Arbeid in nood WOENSDAG 28 NOVEMBER 1951 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 5.15 per kwartaal; 1.72 per maand; 0.40 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract bela'ngryke korting). Twm «q dertigste jaargang No 9231 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERUJK Directie: F. DIEMER CHR1STELUK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantvasticf) Is gbtMeoea mynfutfia Ugfjcaspott" Pactbesluit tegen aggiessie rROME werkt de Raad van het Noord Atlantisch Pact op volle toeren. Er is thans vastgesteld, hoeveel dekkingsstrijdkrachten het volgend jaar paraat moeten zijn, teneinde te voorkomen, dat de Sowjet Unie verleid wordt tot een aanval over te gaan. In principe is besloten, dat de Beneluxlanden niet twee, maar vier divisies moeten leveren. Maar op vier (mobilisabele) divisies van de Beneluxlanden behoefde Eisen hower niet aan te dringen, want Nederland alleen, heeft er al twee. Engeland moet zeven divisies leveren in plaats van vijf voor dienst op het vasteland; Frankrijk twaalf of meer in plaats van tien; Italië niet drie maar zes, terwijl Noorwegen en Denemarken gezamenlijk drie divisies moeten leveren. De strijdkrachten van de Pactorganisatie zouden in de komende zomer veertig gevechtsklare divisies moeten tellen. Gisteravond werden te Rome 800 communistische demonstranten gearresteerd. Hier en daar werd gevochten met de politie. Het grote probleem is nu. waar de gel- I Het Russische blad de Prawda heeft den vandaan moeten komen voor deze opnieuw de Pactbesprekingen te Rome uitgebreide defensiestrijdmacht De kern een -voorbereiding tot oorlog ge- van de troepenmacht wordt het voorge- stelde „Europees leger hetwelk zal be- noemd. De Amerikanen Ia.en Zich hier- staan uit nauw verbonden divisies van door echter niet afschrikken. Zo heeft Frankrijk, Duitsland. Italië en de Bene- John Foster Duiles, rondreizend ambas- luxlanden. Elke divisie zou 13.000 man sadeur der V.S-, te Detroit aangedrongen teUen. Voorts zijn de Pactministers er op het opbouwen van een nog veel mach- mee accoord gegaan, om twee resoluties, tiger strijdmacht, om de Russische ag- een Amerikaanse en een van de Benelux- gressie af te schrikken. Zulks voor hei landen, te verenigen. geval, de Assemblée te Parijs geen ac- De hier genoemde cijfers, betekenen coord bereikt over beperking der in-ter- echter nog niet het eind, want op den nationale bewapening, duur zal, gerekend over lange termijn, het Europese leger 43 divisies infanterie en tanks, omvatten, een luchtmacht en aanvullende troepen. Hiervan moeten dan Frankrijk 14. Duitsland 12. Italië 12 en de Beneluxlanden 5 divisies bijdragen. Vol gens Ass. Press zou de gehele Atlantische strijdmacht in 1954 zelfs moeten zijn op gevoerd tot 100 divisies, afgezien van de bijdragen van Turkije en Griekenland Zoals men weet, zijn deze landen nog niet tot het Pact toegelaten. Inmiddels heeft Schuman, de Franse minister van Buitenl. Zaken meegedeeld; dat reeds in April zal worden aangevan gen met het recruteren voor het Europese leger. Vermoedelijk zal te Lissabon in Januari 1952, als de Raad weer bijeen komt een verdrag over de oprichting van het leger worden ingediend. Generaal Eisenhower heeft zijn plicht gedaan en is met zijn echtgenote, alsmede zijn stafchef, generaal Gruenther en Averell Harriman weer naar Parijs terug gevlogen. Volgend jaar: Koning Boudewijn naar Nederland Een der ochtendbladen berichtte hedenochtend, dat Boudewijn, koning der Belgen in de eerste helft van het volgend jaar een staatsbezoek aan Nederland zal brengen. Naar wij op de Belgische ambas sade vernemen, ligt het inderdaad in de bedoeling van de Koning zijn eerste officiële bezoek aan het bui tenland af te leggen bij H.M. Konin gin Juliana. Over de voorbereidingen was echter noch ten hove, noch op het departement van Buitenl. Zaken op het ogenblik iets bekend. Koningin en Prinses naar Rotterdam De Koningin en Prinses Wilhelmina zullen Vrijdag een bezoek brengen Rotterdam voor het onthullen van door Prinses "Wilhelmina (toen nog Koningin) aangeboden standbeeld .Sterk door strijd". De onthulling zal geschie den in de benedenhal van het stadhuis. Kunstenaars aan 't werk in Super-Connies De 9 Super-Constellations, die in 1952 en 1953 aan de K-L.M. zullen worden ge leverd zullen niet worden gebruikt zo als ze er dan uitzien (hetgeen wel de woonte is) maar efen interieur krijgen met een eigen, zoveel mogelijk Neder lands, cachet. De K.L.M. zal daarbij ge bruik maken van moderne, lichte, on breekbare en onbrandbare materialen. Hiermee opent de K.L.M. perspectie ven voor Nederlandse beeldende kun stenaars. De stichting Kunst en Bedrijf zal tussen de maatschappij en de kun stenaars bemiddelen. EngelandOostenrijk over de N.C.R.V. Hedenavond van tien over half acht tot acht uur. zal de sportjournalist Her man Kuiphof in de rubriek „Vandaag" van de NCRV (Hilversum 1), een na beschouwing geven van de voetbalwed strijd EngelandOostenrijk, die vanmid dag te Londen werd gespeeld. Uitvinder Frans Reynders gisteren gepromoveerd De bekende uitvinder van de stereo scopische film (film met reliëf), dokter Frans Reynders, arts te Schipluiden, is gisteren in, Utrecht gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde, op een disser tatie over Het physiologisch mechanisme der binoculaire ruimtewaarneming. De promotor, prof. dr H. J. M. Weve, hul digde dr Reynders voor zijn weten schappelijk werk gedurende dertig ja ren, waarin hij theorieën van erkenae geleerden omver wierp. „Als onze na men zijn vergeten, zal die van dokter Reynders nog in aller herinnering zijn", zei prof. Weve. Vermist Voorburgs meisje aangehouden De 18-jarige Hendrika Wilhelmina Stremmelaar uit Voorburg, die zoals ge meld is sinds 13 November spoorloos verdwenen was, is te Amsterdam door de politie aangehouden. Zij liep rustig in de Kerkstraat te wandelen. Het meisje is ter beschikking gesteld van de kinder politie in de hoofdstad. Zij is naar haar ouders teruggebracht. Drie jaar van huis De Hllversumse rechercheur Zijdel zag dezer dagen een spaniel lopen en herinnerde zich prompt dat professor N. uit Utrecht tijdens een jachtpartij bij Hilversum in 1948 zijn hond uit het oog verloor en nimmer terug zag ko men. De politieman ving het dier op, stapte in zyn auto, reed naar Utrecht en stapte daar ergens uit. Het dier zette het direct op een lopen op weg naar zijn oude huis, waar het vrien delijk blaffend bleef staan, terwijl de rechercheur stond uit te hijgen. Toen mevrouw N. open deed, ging de spa niel kwispelstaartend aan haar voeten liggen. Het dier was weer thuis In Panmoendjon zijn al vele feiten onthuld, die de wereld deden huiveren, doch dezer dagen was daar een onthulling, die gelukkig alleen maar vrolijke gezichten te zien gaf. Oorlogscorrespondenten van de Verenigde Naties en van de communisten vierden samen de zesde verjaardag van de correspondenten club te Tokio. De Amerikanen hadden gezorgd voor een fraaie taart en de Noordelijken brachten wijn en eend mee. Het „plechtige" moment, waarop Dick Applegate van United Press de taart aan de openbaarheid prijs geeft. Opzienbarende arrestatie te Praag Rudolf Slansky eensklaps als spion ontmaskerd Vice-premier Rudolf Slansky, tot voor kort een der machtigste mannen in het communistische Tsjechoslowakije, is wegens spionnage gearresteerd en van al zijn functies ontheven. Dit werd heden door de Tsjechische radio omgeroepen, nadat president Gottwald het kabinet op de hoogte had gebracht. luidt aan de andere kant, dat Slansky's arrestatie het begin vormt van een anti- Slansky, die 50 jaar oud is. was tot drie maanden geleden secretaris-gene raal van de Tsjechoslowaakse communis tische partij, ongeveer de machtigste po sitie, welke in een communistisch land bestaat. Eind Augustus werd deze post opge heven en werd Slansky benoemd tot vice-premier, belast met de coördinatie van de nationale plannen, een uiteraard veel minder belangrijke functie. De werkzaamheden van secretaris generaal der partij werden toen overge nomen door president Gottwald, die ook voorzitter van de party is. Verwacht wordt, dat de arrestatie van Slansky gevolgd zal worden door een „show"-proces, zoals die gebruikelyk zyn geworden in de landen achter het „yze- in gordön". Terwyl sommige waarnemers van me ning zyn, dat Slansky, die als een ortho dox internationaal communist bekend staat, in conflict met Gottwald is ge komen over de zware eisen, die Rusland stelt aan de Tsjechische economie, ver- Weer moeilijkheden te Pan Moen Djon De Noordeiyken hebben het voorstel der Verbondenen, dat gemeenschappe- lyke inspectiegroepen vrye toegang tot geheel Korea zullen hebben om toe te ;n op naleving van de vredesregeling in de hand gewezen. Voorts hebben zy hun oude eis inzake terugtrekking van buitenlandse troepen weer laten horen. Montgomery vertrokken Veldmaarschalk Montgomery is morden om tien uur van het vliegveld Valkenburg vertrokken, nadat hü gis teren in Den Haag o.a. met minister Drees had gesproken. Met een geweldige explosie is gis teren een grote olie-pypleiding van Texas naar de Oostkust der V.S. bij Bethelboro opengescheurd. De vlammen laaiden hon derden meters hoog op. Vier personen zouden zijn verbrand. In 20 uur een tapijt geknoopt pen Deense smid heeft een apparaatje uitgevonden, waarmee men in twin tig uur tijd eeji wollen tapijtje van 0.80x1 20 meter met een niet al te in gewikkeld patroon kan vervaardigen. Deze vinding staat op het punt ook bij het Nederlandse publiek geïntro duceerd te worden. Het hele apparaat bestaat eigenlijk uit een soort naald, die door middel van een slinger op en neer wordt bewogen. De achterzijde van de kleden wordt bestreken met een rubber-preparaat dat zeer trekvast is en het wegglijden op gladde vloeren voorkomt. In Denemarken heeft de huisvlijt met deze naald al een hoge vlucht genomen. In de anderhalf jaar dat het apparaat nu bekend is, werd al «ooi 45 millioén kronen (bijna 25 mil- Hoen) aan naalden, wol, jute en span ramen omgezet. Ook in Noorwegen heeft de naald opgang gemaakt. Koningin bij oud-studenten in Hilversum Koningin Juliana heeft dezer dagen de jaarlijkse reünie van Leidse oud studenten in Hilversum bygewoond. "In gezelschap van haar vroegere studiege noten bezocht H.M. een speciale voor stelling in Churohill-cinema, waar de film van het Leidse studentenverzet werd vertoond. Perzische oppositie „in gevaar" Alle leden der oppositie in de Perzi sche Kamer hebben een petitie getekend gericht tot de Ver. Naties, waarin zij be weren, dat hun leven in gevaar is. Toen de Kamer premier Mossadeq het trouwensvotum gaf, waren er een aantal leden niet aanwezig en anderen onthiel den zich van stemming. Het is deze groep die thans door het regeringsgezinde tionale front", sterk wordt aangevallen. De leider der oppositie, Djemal Imami, wordt zelfs bedreigd met de dood. Het vervoer van twee ketels, bestemd voor de kaarsenfabriek in Gouda, baarde heel wat zorgen. Hier zweeft de ketel ver boven de aarde, want de door de Nederlandse Koper-Metaalindustrie 'vervaardigde kolos kon bij Over- schie niet langs de normale weg, d.w.z. via de brug, passeren en werd er dan ook met enkele kranen overheen getakelde ReuzentranspoTt DelftGouda Twee tanks van 500.000 hoog over brug getild liter Gevaarte met gewicht van 10 ton bleef in de Schie dobberen Twee reusachtige tanks, eik .met een Inhoud van een half millloen liter, een doorsnee van 8Vz meter, een hoogte van 10 meter en een gewicht van 10.000 kg, zweefden gisteren door de lucht boven de Hogebrug over de Delfshavense Schie te Overschie. Ze zijn, zoals we meldden, by de N.V. Kopermetaalindustrie te Delft uit gewalste platen van 6 tot-16 mm dikte vervaardigd voor de Verenigde Stearine- fabrieken Gouda-Apollo te Gouda. Omdat gemaakt en daarbij rustig een sigaret opgestoken. Een half uur later zweefde de tweede tank door de lucht, om de andere zijde van de brug weer op de zolderschuit te worden geplaatst. Weldra volgde ook de drijvende. De scheepvaart en het wegverkeer ondervonden vai karwei bijna geen oponthoud. Vanmorgen zou in Gouda een tweede brug worden „genomen". Daarna mo« de tanks een kilometer door de Goudse de afmetingen niet klopten met de door- straten worden gerold vaartwydte van de brug. was de drijven de bok Liberty van J. Koelman meege komen om de gevaarten dan maar over de brug heen te tillen. De eerste tank, die over de brug werd gehesen, werd aan de stadezijde zolang te water gelaten. De kolos bleef drijven kon ondanks de sterke wind in toom worden gehouden. Eén van de mensen de N.V. De Wit's Bergings- en Transportbedryf had de luchtreis mee- l 4 Vi meter worden getild. „Vrouwe fustitia" semietische beweging in Tsjechoslowa- kye. Slansky is van Joodse afkomst en overtuigd Zionist, welke beweging in de meeste communistische landen tegenwoordig niet meer wordt geduld. Rudolf Slansky kreeg zyn opleiding te Moskou. Hy was een van de vertrouwe lingen van het Kremlin, die in 1949 de Kominform oprichtten. Gedurende de oorlog was hy werkzaam by de generale staf der partisanen te Kief en later leidde hy de Slowaakse opstand. Nog geen tien dagen geleden werden jn verzamelde redevoeringen by haar verschyning door de Tsjechische pers ten zeerste geprezen. DAT het congres van de in Parijs op gerichte internat ver. van ex-poL ge vangenen uit de bezettingstijd tot voor zitter koos J. P. B. M. de Swart uit Den Bosch, voorzitter van Expogé in Nederland. DAT plm. 800 leden van de Ned. ver. oor luchtbescherming afd. R'dam-West gisteren een medaille en een oorkonde ontvingen tydens een byeenkomst in de Rivièrahal. DAT min. In 't Veld Zaterdagmorgen de eerste paal zal slaan voor een com plex woningen in de tuinstad Sloter- meer aan de rand van A'dam. DAT K. S. H. Molenbeek van hel CIHAN voor de vyfde keer sinds 1946 naar het Nabye Oosten is vertrokken voor Ned. exporttoedryven. DAT aan L. van Sterkenburg. dir. de N V. Ned. Verenigde Hotels, het Franse ridderkruis voor toeristische dienste is verleend. DAT pseudo-wogelpest is uitgebroken onder het pluimvee van boer A. C. Cop- pens te Dinteloord en voor de vierde ,maal in Steemderen bedryf van de wed- H. Engbers te Toldijk). Baby op het nippertje bij brand gered Huis van accordeonist Kleingeld in Helmond verwoest Een baby en een meisje van negen jaar zyn gisteravond op het nippertje gered bij een brand in het huis van de fam. Hofman aan de Borgwold 33 te Groningen. Terwijl het ouderpaar uit roken de buren een sterke brand lucht en hoorden zy kindergeschrei- Door een ruit in te slaan, heeft men de j kleine kunnen redden. De woonkamer brandde geheel uit. De brand was ont staan doordat het 13-jarig dochtertje een theepot met een muts op het thee lichtje had gezet en daarna het huis had verlaten. In Helmond is gisteren de woning van de accordeonist Ad Kleingeld een prooi van de vlammen geworden. De schade bedraagt f 10 000 en wordt gedeeltelyk door verzekering gedekt. De oorzaak van de brand is waarschyniyk een kachel pijp die door een tussenwand liep. DAT in het adres van correspondentie oor Jeruzalem een aanduiding Arabi sche, dan wel Joodse zone moet voor komen. DAT de Flakkeese gemeenschap na en gisteren in Middelharnis gehouden openb verg. telegrafisch aan de rege ring een beslissing te nemen over de oeververbinding en als voorlopige oplossing een nieuwe veerboot te laten bouwen DAT over de vacantieweek 1952 in het i bouwbedryf nog niets vast staat en dus ook nog niet zeker is of de spreiding wordt opgeheven- DAT het ss Hestia van de KNSM, op weg naar Barranquilla, naar A'dam moest terugkeren wegens een defect aan de schroef. DAT in (Almelo tegen dé 20-j. A. H. uit Den Ham één jaar jeuglgev. en te gen de 18-j. H. H. uit Vroomshoop 5 mnd. voorw. is geëist, daar zy in Sept. j-L een roofoverval pleegden op de 79-j. wed. M. Kruithof te Vroomshoop. DAT J. Proost dir. van de A'damse familiezaak Proost en Brandt N.V, pa piergroothandel. uitgevery en bindery van kerkboeken en importhandel van bouwmaterialen, op 64-j. leeftyd in Utrecht is overleden. Wat zegt U van zo'n hoedje, dames? Het stelt voor: „Justitie" en wordt gedragen door een Parijse dame, die op deze wijze wellicht de bijnaam „Vrouwe Justitia" wil krijgen. De weegschaaltjes der gerechtigheid bun gelen naast de oren en als u het ons vraagt, vinden we het een tamelijke omslachtige hoofdbedekking. Doch dat weegt bij deze vrouw blijkbaar DAT koL J. van Mourick na ruim 3 j. afscheid nam als commandant over de artiilerieschool te Breda, daar hy be noemd is tot lid van de tactische studie groep by Shape te Parijs en de It—kol. L- H. Ie Fèvre de Montigny hem tyde- lyk opvolgt. DAT in Enschede op 80-j. leeftyd is overleden S. M. Joosten, die daar 56 jaar arts is geweest. DAT het echtpaar A. B- van Solingen Heinecke te Rotterdam dezer dagen 60 jaar getrouwd was. DAT de dir. van de Steenkool- en Scheepvaartmy te R'dam en dir. van een der Limburgse mynen, W. v. d. V., in Sittard tot f 50.000 boete is veroordeeld wegens overtreding van uitvoeringsbe sluiten in de Duitse tyd. DAT in Arnhem 12 mnd-, waarvan 6 voorw., is geëist tegen de Nijmeegse kellner G. Th- RL van den I.. die op 17 Oct met een vleesmes een agent by na had geraakt, na 35 glazen bier gedron ken te hebben. DAT gisteren honderden autoriteiten de eerste-steenlegging bywoonden voor het nieuwe R.K t.b.c -sanatorium De Klokkenberg bij Breda, hetwelk het grootste van het land gaat worden (550 bedden; bouwsom f 10 millioén). Koenig te Straatsburg Frans-Duitse kloof moet overbrugd Voorwaarde federaal Europa In hoe sterke mate de kwestie der Duit- e militaire bijdrage te Straatsburg op de achtergrond der overwegingen staat, al dus de corr. van het ANP, werd gede monstreerd door vier Franse woordvoer der. Zij weigerden eenstemmig Duitsland wapens toe te staan, vooraleer een. cen traal politiek gezag in Europa gevestigd is. De meeste aandacht ging uit naar de Gaullistisohé generaal Koenig, de vroe gere Franse bevelhebber in Duitsland. Hij wenst geen Europees leger zonder een politieke autoriteit voor Europa, die dit leger kan controleren. De stichting van dit gezagsorgaan was de voorwaarde voor het overbruggen van de kloof tussen Frankrijk en Duisland. De Europese sol daten moeten eerst weten, voor welk Europa zijn hun leven veil hebben. Aan gedrongen werd op een Europese grond- Mr J. J." R. Sohmal (Nederland) ver klaarde. dat de huidige situatie het nood zakelijk maakt, met de voorbereidingen van een Europese eenheid voortgang te maken, ook zonder Engeland en de Scan dinavische landen. Een andere Neder lander, mr Van der Goes, betreurde het, dat de ministers in Rome over de Europese defensie praten, zonder aan bevelingen van de Assemblée. Hij be streed het verzet tegen het plan-Pleven het plan-Schuman. De Belg, Paul Struye. heeft een pleidooi gehouden voor een „Europees Gemenebest" Engeland en plan- Schuman Reuter seint uit Straatsburg: Sir Max well Fyfe, de Britse min. van Binnenl. Zaken, heeft in de Assemblée van de Raad van Europa het volgende verklaard. Indien de zes deelnemende landen aan het plan-Sehuman (voor een West Euro pese steenkool- en staalnnle) dit plan ratificeren, dan zal Engeland een perma nente delegatie bU de zetel van de hoge autoriteit oprichten. Deze zal dan be trekkingen met haar aangaan en zaken met haar doen. Ten aanzien van het plan-Pleven een Europees leger, kon Fyfe niet be loven, dat de Britse hulp aan de Europese verdediging volledig en onvoorwaardelyk Genietroepen maken schipbrug in Po-vallei Britse, Amerikaanse, Franse en Iti liaanse genietroepen werken thans aa een schipbrug van „eiland tot eiland" in de Po-vlakte, om de mensen, die op de hoge delen opeengehoopt zitten, te be vrijden. Het water blyft dalen. By Fra- sinello in de provincie Rovigo zyn 60 lyken van slachtoffers gevonden. De communistische burgemeester van Cor- bola is gearresteerd op de beschuldiging, dat hij voedsel en kleding oneerlijk zou hebben verdeeld. De overstromingen in Zuid-Frankrijk hebben naar schatting voor 2 milliard francs schade aangericht. Zaterdag collecte voor de Po-vlakte Zaterdag a.s. zal in vrijwel alle ge meenten des lands worden gecollecteerd voor de bevolking in de Italiaanse Po- vlakte, die door de overstromingen ge teisterd is. Ook in zeer vele bioscopen zal de collectebus rammelen en enkele theaters geven galavoorstellingen ten bate van het goede doel. In Den Haag hoopt men Zaterdag een kwart millioén Rode-Kruis-vlaggetjes te verkopen. Inmiddels is de eerste gave van het Ne derlandse Rode Kruis al ter beschikking van Genève gesteld. Op Zwitserlan-1 was dit de grootste gift van heel Europa, en tien procent van de Amerikaanse bij drage. AP het ogenblik worden te Utrecht weer de efficiency-dagen gehouden en wy berichtten het reeds hier is door het Ned. Instituut voor Efficiency de vraag aan de orde gesteld, hoe de geestelijke weerstanden overwonnen kun nen worden, die het streven naar pro ductieverhoging afremmen. Dat is een zeer belangrijk onderwerp in deze tijd, nu verhoging van de productie een na tionaal belang genoemd mag warden. Wij hebben veel waardering voor de gedegen studies, die de prae-adviseurs voor dit congres hebben geleverd en voer het werk van dit instituut in het algemeen, maar als men de vraag stelt of tastbare resultaten bereikt zullen worden, nu in deze kring het vraagstuk van de geeste lijke instelling in de onderneming in stu- dei is genomen, willen wy daar toch enkele kanttekeningen bij plaatsen. Wij zullen deze vraag eerst naar de materiële daarna naar de principiële kant be lichten. WAT de materiële zijde betreft, moeten we het betwijfelen, of dit Instituut, dat door de aangesloten ondernemingen een kwart millioén arbeiders kan berei ken, er in zal slagen de weerstanden by deze arbeiders tegen verhoging van de productie te overwinnen. In zyn werk richt het instituut zich tot de onderne mers, tot het hoger personeel en tot het bazen-personeel, maar het bereikt deze arbeiders slechts indirect via genoemde groepen. Groepen, die gezien de voor naamste door de inleiders gesignaleerde weerstand by de arbeiders, n-L wantrou- niet de meest aangewezenen zijn deze invloed uit te oefenen. Boven dien kan men nog niet eens blijven staan bij het overwinnen van weerstanden. Mensen, die niet meer tegenwerken zyn nog geen medewerkers. En al kon men de arbeiders wel be reiken, waarnaar meer en meer gestreefd wordt, dan zouden deze waarschijnlijk toch de goede dingen, die worden aange prezen om de weerstanden te overwin nen, wat wantrouwig bezien als ze wer den aangeboden en gepropageerd door werkgeversinstituut, dat zich de ver hoging van de productie ten doel stelt. De personeelschef van een onzer grote bedrijven vertelde onlangs het verhaal van de Amerikaanse ondernemer, die een schitterend ontspanningsgebouw voor zijn personeel had gebouwd, doch op een steen in de wand de woorden had laten beitelen: It pays, vrij vertaald: De kosten komen er ruimschoots uit. Naar deze steen zullen ook de Nederlandse werk nemers zoeken terecht of ten onrechte in het gebouw van op zichzelf waar devolle maatregelen, waarin men hen tengevolge van deze studies wellicht zal willen binnenleiden. 'EEL belangryker is echter het prin cipiële aspect van deze zaak. De din gen, die op dit congres worden genoemd als geestelijke weerstanden, die de pro ductie remmen, liggen op een veel hoger lak. Het gebrek aan veran'.woordelijk- leid voor de arbeider, het ontbreken van Je ware gemeenschapszin in de onderne ming, de te ver gaande arbeidsdeling len tezamen het grote complex van problemen, waardoor het arbeidsleven en het gehele maatschappelyke leven ont wricht dreigt te worden- (Zie vervolg op pag. 2) Velsea leent f SVx millioén Grootste lening bij particuliere fondsen De gemeenteraad van Velsen heeft gisteravond een lening van f millioén voor de woningbouw goedgekeurd, dia gesloten is bij het pensioenfonds van da Koninklyke Shell, het Verenigde Pen- sioenrtsico te Amsterdam, de N.V. Pro van de Unilever en de Almelose Nutsspaarbank. Dit is waarschyniyk de grootste lening die tot nu toe door eea gemeente by particuliere fondsen is ge- Het gemeentebestuur van Beverwijk heeft een 4 pets burgerzinlening van f500 000 aangekondigd. (Advertentie) Enkele buien Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wiselend bewolkt met enkele buien. In het uiterste Noorden van het land aanvankelijk tijdelijk stormachtige, overigens krachtige tot matige Weste lijke wind. Weinig verande ring in temperatuur. (.Op gemaakt te 10 uur.) ZON EN MAAN.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1