Jlicuiue geïtectft (üirarant Eisenhower acht Europa onverdedigbaar zonder Duitse strijdkrachten Wist U DINSDAG 27 NOVEMBER 1951 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 5.15 per kwartaal; 1.72 per maand; 0.40 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). Twe® «n Jeiflgil® Jaargang No 9290 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STELUK-NAT10NAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stanlvasttcb Ugbfblmn tnyn hert in tegljenspcet" MUIZEN hebben een bondgenoot De veiligheid van het Westen „Zelfs vredelievende apostelen steunden op zekere macht" GENERAAL EISENHOWER heeft op de conferentie te Rome van de N.A.T.O.-landen zijn, lang verbeide, rede gehouden. Daarna ver duidelijkte hij zijn standpunt voor meer dan 400 journalisten. Hij heeft een dringend beroep gedaan op de twaalf Pactlanden, de vorming van een Europees leger te bespoedigen. West-Duitse strijdkrachten moeten daarin worden opgenomen, omdat zulks noodzakelijk is, om Midden- Europa te kunnen verdedigen. Geen veiligheid in Europa is mogelijk, als Duitsland een militair „niemandsland" zou blijven. De leider van het Shape haalde de Bijbel aan, om te bewijzen, dat sinds onheuglijke tijden, zelfs de meest vredelievende apostelen altijd hadden erkend, dat een zekere macht noodzakelijk was, om de vrede te handhaven. De journa listen applaudisseerden, toen Eisenhower de belijdenis van zijn geloof in een vreedzame wereld zo duidelijk uitsprak. „Molotof-cocktails" voor de Britten Vijandigheid in Egypte neemt toe De generaal heeft de waarschuwing geuit, dat een derde wereldoorlog de mensheid zou terugstorten in een tijd perk. hetwelk gelijk zou zijn aan de primitiefste tijden. Daarom werkt de Atlantisohe gemeenschap voor de vrede. Ik hoop, aldus wendde Eisenhower zich met krachtig gebaar tot de journalisten, dat gij de waanhedd over de Pactorgani satie zult uitdragen naar elk land, ja, naar het kleinste gehucht. Stond Eisen hower aanvankelijk sceptisch tegenover een Europees leger, langzamerhand was hij tot de overtuiging gekomen, dat geen land meer op zichzelf kan staan en de landen genoodzaakt worden hun souve- reiniteit in één gemeenschap te 'brengen. De vorming van een Europees leger is een onmisbare voorwaarde. Op de conferentie der Pactministers zelf heeft de grote generaal uiteen gezet, welk minimum aan strijdkrachten hij nodig oordeelde, om de defensie van de Rijn naar de Elbe te verleggen. Een woordvoerder voor de NA.T.O. heeft gezegd, dat Eisenhower's verwijzing naar de noodzaak van een verdediging ten Oosten van de Rijn, betrekking had op het opnemen van Duitse troepen in het Atlantisch leger, aldus Ass. Press. Zijn redevoering werd voorafgegaan door een rapport van Averell Harriman inzake de economische consequenties der herbewapening. Volgens Harriman heeft het Westen circa viermaal zo grote moeilijkheden op het gebied der industrie en de grondstoffen dan de Sowjet-Unie en haar vrienden. In het rapport werden geen aanwijzingen gegeven over het be drag aan Amerikaanse hulp, dat de bondgenoten zullen ontvangen. Wel zijn er middelen in voorgesteld, om stagne ring in de productie van wapens tegen te gaan. Er wordt een beroep gedaan op alle bondgenoten, hun productie van brandstoffen zo hoog mogelijk op te voeren. Ter verlichting van het dollar- tekort stelt Harriman grotere Ameri kaanse militaire aankopen in het voor uitzicht. Volgens verschillende berichten, zou den er plannen bestaan voor het vormen van een Europees leger ter sterkte van Geluidsband als getuige bij de rechter Orkestleider Uden Masman legde gesprekken vast Binnenkort zal voor het eerst in de geschiedenis van de Nederlandse recht spraak een wire-recorder (geluidsband) optreden als getuige in een proces. De orkestleider Theo Uden Masman heeft namelijk alle telefoongesprekken die hij gevoerd heeft over een honorariumkwes tie van zijn orkest op de wire-recorder vastgelegd. Bij het onderzoek door »de reahter-commissaris heeft de geluidsband reeds goede diensten bewezen. Het bleek dat de gedaagde partij steeds weer aan Theo Uden Masman beloften heeft ge daan die nooit zijn nagekomen. De man moest toen wel bekennen. Weer een geval van fraude ontdekt Arnhemse kellners staken duizen den guldens in eigen zak Het aantal gevallen van fraude schijnt hand over hand toe te nemen. Thans :s in*het Arnhemse café-restaurant Regina weer een ernstige fraude aan het lioht gekomen. Tegen vier kellners en een buffetchef is een vervolging ingesteld. De kellners hadden met de buffetchef afgesproken dat zij bij afwezigheid van! de „baas" belangrijke bestellingen aan bet buffet zouden afhalen zonder een afrekeningsbon in ontvangst te nemen. Aldus konden de kellners hun afrekenin gen voor 'n belangrijk deel in eigen zak steken. De buffetchef kreeg van de op brengst steeds de helft. Het tekort wordt op enige duizenden geraamd. een millioen man, binnen anderhalf jaar. Andere inlichtingen gewagen van 80 divisies tegen einde 1954. Engeland heeft zijn verzet tegen de benoeming van een Amerikaanse admiraal als vlootvoogd in de Atlantische Oceaan, nog niet laten varen. De opname van Griekenland en Turkije in het defensie-commando voor het Midden-Oosten, moet wachten, tot deze landen deel uitmaken van het Pact. De N.A.T.O. zal ook hulp verlenen aan de watersnood in Italië. In Port Said wordt voor het eerst mel ding gemaakt van aanvallen met eigen gemaakte Molotof-cocktails" en zuren op Britse soldaten en voertuigen. Zulks gebeurde, nadat in Port Said een Egypti sche particuliere autobus was aangeko men, die een aantal kogelgaten vertoon de. Britse soldaten hadden vanuit een vrachtauto op de bus gevuurd, toen deze poogde hen van de weg af te dringen- Onmiddellijk circuleerde in de Arabi sche stadswijk het gerucht, dat de on menselijke Britten hadden getracht on schuldige weggebruikers te doden". In het algemeen valt een herleving van aanvallen op de Britten waar te nemen. In Port Tewfik is een bom geworpen naar een Britse officier, een tweede naar drie vliegers op de weg ten Zuiden van Toessoem en een derde bij de Franse club van Ismailia. De Egyptische regering heeft thans besloten alle „vrijheidsgroe- pen" onder haar toezicht te stellen. Deze groepen krijgen nu de status van „re serve", behorende bij het actieve leger De actie dier troepen moet geheim blijven. Een kijkje in de vergaderzaal in Rome, waar de ministers van de landen van het Atlantisch Pact bijeen zijn. Aan de tafel van de Nederlandse gedelegeer den zien we hier prof. mr P. Lieftinck (midden) en mr D. XJ. Stikker (rechts). Langs de Langedijk heerst op het ogenblik een grote activiteit, in verband met het bergen van de winterkool. In de vorstvrije schuren langs de vaar- sloot wordt het voedsel opgetast en jong en oud steken daarbij de handen Eerste accoord in Korea Eindelijk overeenstemming over demarcatielijn Te Pan Moen Djon zijn, zoals wij gis teren nog in een deel onzer edities meld den, de delegaties der Verbondenen er der Noordelijken, thans tot volledige overeenstemming gekomen inzake de de marcatielijn. Dit accoord is vanmorgen vroeg bekrachtigd. Hiermee is punt twee van de agenda afgewerkt. Later op de dag zijn de afgevaardigden begonnen met bespreking van pünt drie: de krijgs gevangenen. De overeengekomen lijn zal als 'oestartdUjn worden aangemerkt, in dien binnen 30 dagen een wapenstilstand wordt getekend. Zij zal dan lopen in het midden van een 4 km brede bufferzone, die de troepen van beide partijen zal scheiden. Behalve over de uitwisseling OVEREENSTEMMING OP KOREA Buigeizinstraat jUIDWOLDE was een van de eerste gemeenten in Drenthe, die op de ingezetenen een beroep deden om financiële bijstand voor de bouw van woningen en het dempen van wijken (watergangen). Onder leiding van burgemeester H. Jans werden de in woners bewerkt om in te schrijven op twee leningen, ieder van 100.000. Voor een gemeente met iets meer dan 7000 inwoners is dit een heel be drag. Het is nu echter toch zover dat beide leningen zijn voltekend, zodat inmiddels met de aanleg van de wegen op de gedempte wijken kon worden begonnen. Ook de aanbesteding voor de bouw van tien woningen is achter Om de burgerzin van Zuidwolde's bevolking voor het nageslacht wast te leggen, heeft de Raad nu besloten de straat waaraan de tien woningen zul len worden gebouwd, de „Burgerzin- straat" te noemen. Bekend Kuihausdixigent Ignace Neumark wordt Nederlander De bekende Poolse dirigent Ignace Neu mark, die elk jaar in 't Kurhaus te Scheve- ningen optreedt als gastdirigent van'tRe sidentie-Orkest, zal Nederlander wordei wanneer de Kamers accoord gaan me een wetsontwerp dat minister Mulderij; thans heeft ingediend. Het ministerie vai O., K. en W. heeft verzocht aan de heer Neumark voorrang bij naturalisatie verlenen. Ignace Neumark werd in 1889 in Polen geboren en woont thans in Hilversum. Van 1922 tot het uitbreken van de oorlog was hij reeds aan het Kurhaus verbon den en-sinds 1946 treedt hij daar opnieuw op. Hij is ridder in de Orde van Oranje van gevangenen moet men het nog eens worden over de regeling van het staken van het vuren en de aanbeveling ve politieke autoriteiten van beide zijden. De Noordelijken overwegen thans voorstel der Verbondenen, dat aan beide zijden onmiddellijk gegevens worden verzameld over de gevangenen om de uitwisseling te vergemakkelijken, als eenmaal een wapenstilstand is getekend. Verbonden vlooteenheden, w.o. de N e- derlandse torpedobooijager Galen, hebben de afgelopen twee dagen Hoengnam, 160 km ten Noorden van de 38ste breedtegraad, gebombardeerd. Voorts wordt gemeld, dat nog „vrouw in het zwart", een Chinese troe pen-aanvoerster, zou zijn gesneuveld. Later werd nog het volgende meege deeld: De V.N.-onderhandelaren hebben het Noordelijke voorstel tot het instellen van een gezamenlijkei commissie ter super visie van een wapenstilstand van de hand gewezen. Het toezicht op de wapenstil stand was volgens Joy niet voldoende gewaarborgd. Hij stelde voor, dat de inspectiegroepen niet in hun werkzaam heden beperkt zouden worden. In een 5 punten omvattend antwoord gaven de Noordelijken vervolgens te kennen hoe zij de regeling van een wapenstilstand Huurder piotesteeit: Gemeentesecretaris liet huis ontruimen voor zijn zoon Onverkwikkelijke woning-affaire voor de Rotterdamse rechtbank ER WERD GISTEREN voor de Rotterdamse rechtbank een onverkwik kelijke huisvestingsaffaire behandeld. Drs Van der P., secretaris van de Nederlandse Volksbeweging, was in verzet gekomen, omdat hij een huis moest verlaten dat hij van de Rotterdamse gemeentesecretaris mr S. had gehüurd. De zoon van mr S. wilde trouwen en daarvoor moest plaats worden gemaakt. De kantonrechter had drs Van der P. in het ongelijk gesteld. Volgens diens verdediger mr W. Noor- i de secretaresse van de Kamer van Koop- dijk had drs Van der P. al eerder berust handel te Rotterdam, die van mening in een woningruil met mr S. In diens waren dat de zoon van de gemeente- oude huis bleef de ongehuwde zoon vansecretaris geen behoorlijke huisvesting mr S.. tegen de afspraak in, wonen. Maar had. junior wilde gaan trouwen, Mr S. eigenaar van het pand zeg de ten slotte de huur op en liet een dag vaarding tot ontruiming betekenen. Drs Van der P. protesteerde bij B. en W. en dit college deelde officieel mee dat de ruimte in aanmerking kwam. Het ant woord van mr S. was dat drs Van der P. door een deurwaarder tot vertrek werd gesommeerd. Op de vraag hoe het nu met het pand stond, kreeg de president van de recht bank van de advocaat van mr S. ten ant woord, dat de zoon van mr S. er nu woonde. „Dat is in strijd met de woon- ruimtewet", merkte de president op. Uitspraak in'deze zaak op 19 Dec. Groninger ingenieur in het bad overleden De 31-jarige ir G. M. Castenmiller is toen hij een bad wilde nemen in het Landbouwproefstation te Groningen, waar hij werkte door een lekkage in de gas leiding door uitstromend gas bedwelmd en in het bad omgekomen. maakte hij aanspraak op meer woon ruimte, hetgeen drs Van der P. afwees. Een ambtenaar van de Volkshuisvesting stelde een rapport op ten gunste var drs Van der P. Het gevolg, aldus mr Noordijk, was da deze ambtenaar door de gemeentesecre taris op het matje werd geroepen en var vriensjespolitiek werd beschuldigd. Toen kreeg drs Van der P. zelfs bezoek va directeur van de Volkshuisvesting en Prins vandaag terug naar Nederland Prins Bernhard zou vermoedelijk van daag in ons land terugkeren van zijn bezoek aan Engeland. Met Prinses Eliza beth, en de Hertog van Edinburgh is Prins Bernhard dit weekeinde in Romsey (Hampshire) de gast geweest van graaf en gravin Mountbatten. Lunch met staatssecretarissen Montgomery sprak met minister Drees Gistermiddag tegen drie uur is veld maarschalk Lord Montgomery of Ala- mein, de plaatsvervangend opperbevel hebben van de NATO-strijdkrachten in Europa, met zijn Dakota geland op het marinevliegkamp Valkenburg. Mont gomery kwam van het vliegveld Ody- ham in Engeland. Bij zijn aankomst werd hij begroet door de waarnemend voorzitter van het comité van chefs van staven, luitenant-generaal I. A. Aler en de Engelse ambassadeur. Na de ere wacht van matrozen te hebben geïspec- teerd, begaf de hoge bezoeker zich naar Den Haag. Vanmorgen heeft de veldmaarschalk besprekingen gevoerd met de chefs van staven in het ministerie van Marine en de beide staatssecretarissen op het Oorlog. Na afloop hier van hebben de staatssecretarissen aan Montgomery een lunch aangeboden in hotel Royal. Vanmiddag had lord Montgomery een onderhoud met de minister-president dr W. Drees in diens kabinet. Morgenochtend om 10 uur vertrekt de veldmaarschalk van het vliegveld Val kenburg uit ons land. Een atoom-schuilkelder voor 20.000 personen, die in vredestijd als auto garage wordt gebruikt, zal worden aan gelegd onder de stad Stockholm. De kosten worden geschat op 514 millioen gulden. Water in Po-vlakte gaat zakken Maar nu kan enorme modder poel chaos scheppen Hoewel de toestand in het overstroom de gebied van de Po-vlakte vermoedelijk niet zal verergeren, al heeft de nog veel regenwater uit hoger gelegen streken af te' voeren, wordt er bij de achtergebleven bevolking in het getrof fen gebied toch op aangedrongen, de huizen te verlaten. Men vreest namelijk, dat de aanvoer van voedsel en drink water nog moeilijker zal worden', als het water zakt en het reusachtige meer tot een enorme modderpoel zal indrogen. De provincie Rovigo heeft het meeste lijden gehad. Ongeveer 200.000 men verloren 'hun huis. Ruim 1500 km2 bouw land staan onder water. Duizenden stuks vee zijn verdronken of verhongerd. De reddingswerkzaamheden duren steeds voort. Gemeld wordt, dat stationschef met zijn gezin van het dak van het station werden gered, juist kele minuten voordat het gebouw stortte en onder water verdween. Een jonge moeder vluchtte met twee kinde ren in een boom. Zij hield de kinderen zeven uur op haar rug. Toen kwamen pas redders opdagen. Generaal Eisenhower heeft te Rome toegezegd, dat een maximum aan hulp zal worden verleend voor herstel van de schade en leniging van de nood. Overwerk voor Italië DE OPROEP van het Nederlandse Rode Kruis voor hulp aan Italië vindt allerwegen weerklank. Vele bur gemeesters hebben hun medewerking toegezegd. Zowel bU de plaatselijke af delingen als bij het hoofdbestuur in Den Haag zijn .gisteren al de eerste gif ten binnengekomen. Het centraal archief voor maatschap pelijk hulpbetoon, dat o.a. adv geeft aan de gemeentebesturen het toestaan van openbare collecten, werd de gehele Maandagochtend tele fonisch dermate belegerd door ge meentebesturen. dat het hoofdbestuur van het Rode Kruis de leiding va archief pas omstreeks het middaguur van de plannen voor de hulp aa internationale Italië-actie op de hoogte kon stellen. In het gehele land is de Rode Kruis- actie voor de watersnood in de Po- vlakte met dermate grote instemming begroet, dat de intendance van het hoofdbestuur reeds gisteravond moest overwerken om speldjes en collecte bussen naar de afdelingen te ve: Vliegtuig stort op voetbal veld twee doden Op een voetbalveld van de Britse luchtmacht te Beverey (Yorkshire) is Zondag een bommenwerper neergestort terwyl een wedstrijd 'werd gespeeld. Twee spelers werden gedood, terwijl zeven andere personen, o.w. de beman ning ernstig werden gewond. De 27-j. Venlose vertegenwoordiger A. A. M., die in Rozendaal (Geld.) door roekeloos rijden met zijn auto de dood van een Amsterdamse veroorzaakte, is door de Arnhemse rechtbank tot 3 mnd. •v. en f 75 boete veroordeeld Perzische Kenaus Ernstige botsingen te Teheran waarbij 100 gewonden Wat moet er van ons land terecht komen, als onze dochters met messen vechten"? BEHALVE IN EGYPTE, is het ook in Perzië tot ernstige ongeregeldheden gekomen. Te Teheran vonden botsingen plaats tussen de politie en mannelijke en vrouwelijke tudenten. Reuter geeft in, nog niet bevestigde berichten te kennen, dat ruim honderd personen werden gewond en min stens tien politiemannen en tien studenten liepen zeer ernstige verwon dingen op. Onmiddellijk na deze incidenten, is het hoofd der politie te Teheran afgetreden. Volgens latere berichten, begonnen de ongeregeldheden met een botsing tus sen vrouwelijke leerlingen van middel bare scholen en de politie, die met be hulp van de brandweer de betogers uit een trachtte te drijven. Maar de manne lijke studenten kwamen daarop. met stokken, stenen en messen de dames te De politieke toestand heeft tenge volge, dat communrtische en niet-com- munistische leerlingen partijen vormen. Terwijl heviige gevechten gaande waren, snikte een afgevaardigde in de Senaat het uit. „Wat moet er van ons Perzië DAT in Nieuw Guinea vier nieuwe Koninginnezegels in gebruik komen (30 cent groenblauw, 45 cent roodbruin. 55 cent violetgrijs, 2 gulden bruin). DAT uit het Y te A'dam het stoffelijk overschot is opgehaald van de 59-jarige A'damse zeeman M. H. I. V., van wie men meende dat hij zich op een kust vaarder bevond. DAT drs P- Bruin, wnd. hoofddir. van het landbouwproefstation en bodemk. inst. T.NO. in Wageningen op 3 Dec. om kwart voor acht over Hilversum II zal spreken over grondonderzoek als basis voor het bouwplan. DAT in Maastricht £300 boete is ge- eist tegen de textielarbeider P. H. J. E. uit Vaals en de leraar P. J. J. D„ de mijnwerkers A. J. S., J. H. R. en O. E. H. A., allen uit Kerkrade, wegens smok kel van of handel in morphine. DAT mr E A. M. Lamers dir.-gen. van het gevangeniswezen, prof. J. M. van Bemmelen, prof. dr mr P. Baan, mr M. E. Tjaden en mr B. van Houten na mens ons land van 3-15 Dec. in Brussel een Europ. studieconferentie zullen bij wonen over een wetensoh. onderzoek van delinquenten. DAT de Kerstboom die Oslo aan Rot terdam zal schenken, 15 m hoog is en meer dan twee ton weegt en koren bij de boom voor het stadhuis zullen zin gen. DAT J. P. J. A- M. van Dalen op zijn verzoek eervol is ontslagen als postdir- DAT de scholen in Zaandam geen lan gere Kerstvacantie geven, doch bij strenge vorst een week zullen sluiten. DAT van de 21 000 Limburgse land bouwbedrijven er 4000 geen electr. licht hebben. DAT dr H. J. Verhagen, oud-aalmoe zenier van soc. werken in de mijnstreek, 82 jaar oud in Kerkrade is overleden. DAT de Kamper IJsselbrug gesloten Is verklaard voor voertuigen, breder dan 2.20 m en met een wieldruk van meer dan 2400 kg. DAT het aannemersbedrijf Friesland te Leeuwarden voor f831.000 in Door- werth 86 woningwetwoningen gaat bou wen. waarvoor naast een onderhandse lening van 7 ton ook een door de pl- industrie verschafte lening van 2 ton DAT het op 18 Nov. bij de Zweedse kust aan de grond gelopen Ned. ms. Er- kalin niet meer geborgen kan worden en als schroot zal worden verkocht. DAT Arnhem geen „burgerzin-lening" zal uitschrijven, daar B. en W. van een zo ernstig getroffen stad weinig ver wachten. DAT de 64-j. landarbeider S. Klein te Amstelveen even buiten Ouder-Amstel door een auto is gegrepen en kort daarop is overleden. DAT de 35-j. sohipper A. W. M. uit Lobith, tegen wie een maand was geëist nadat hij een B.M.-zeilboot had over varen, in R'dam is vrijgesproken. DAT bij T. Wever te Franeker een practische toelichting op de wet op de Ondernemingsraden is verschenen, ge schreven door prof. mr W. F. de Gaay Fortman en D- W. Ormel. DAT de op 8 October j.L aan de Sta- ten-Generaal aangeboden productivi- teitsnota thans bij de Staatsdrukkerij in druk is verschenen. DAT de tot een maand veroordeelde A'damse automobilist J. H. H., thans voor het Hof aldaar een maand voorw. tegen zich hoorde eisen wegens onoplet tend rijden, waardoor een 80-j. voetgan ger op de Amstelveenseweg werd ge- DAT de Marineraad gisteren in Den Haag het ongeluk met de op 2 Nov. 1950 bij Nieuw Guinea op een rif gelopen mijnenveger Ternate behandelde en later uitspraak zal doen. worden, als onze dochters messen gaan gebruiken om elkaar af te slechten?" Toen meldingen van de gevechten binnenkwamen, werden brandweerauto's naar de school gezonden, terwijl politie, soldaten, uitgerust met geweren, sten- guns en traangasbommen. de hoofdstra ten gingen bezetten. De winkels zagen zich genoodzaakt te sluiten. Papieren vrijheid? gaand verlof nodig heeft om door de drukpers zijn gedachten en gevoelens te openbaren. Het is kloeke taal, waarvoor men dankbaar kan zijn. maar het is tegelijk taal, die ietwat meewarig stemt. Tot zulk een meewarige stemming heb ben de naoorlogse érvaringen wel aan leiding gegeven. Voorafgaand verlof heeft men niet no dig. inderdaad. Maar men heeft wel iets anders nodig, wil men uiting geven aan zijn gedachten en gevoelens en wil mea dat door middel van de drukpers doen. Dan heeft men namelijk ook een drukpers nodig en behalve die drukpers ook nog papier. Zonder papier kan er wel vrijheid zijn. maar is er geen mogelijkheid om van die vrijheid gebruik te maken. Eigenlijk is er dus zonder papier géén vrijheid. Een vrijheid zonder papier is.... een papieren vrijheid. Dat dit geen ijdele taal is de erva ringen van na de jongste oorlog hebben het bewezen. Daarbij schijnt zich nu nog een nieuwe bittere ervaring te komer. voegen. Onlangs immers is tegen 1 Januari a.s. een belangrijke stijging de zoveelste van de papierprijs aan gekondigd. Voor het rotatie-papier dat d* kranten gebruiken zou dit betekenen een verhoging van de kiloprijs tot 84 cent tegen 63 cent op dit ogenblik. Dat is dus een stijging met uitgerekend een derde. Wanneer men dan nog bedenkt, dat het krantenpapier in 1937 per kilo 7 cent kosttte, dan wil dat dus zeggen, dat het krantenpapier, vergeleken met 1937, ruim twaalf maal zo duur wordt E oorzaak van dit alles? De voor naamste is wel, dat het Finse hout plotseling weer aanzienlijk duurder is geworden. Teleurstellend is het in hoge mate. Natuurlijk in de eerste plaats voor de krantenbedrijven zelf. Zij hadden langzamerhand weer iets nog niet véél gekregen van de vóóroorlogse allure. Toegegeven: zij konden nog lang niet alles „brengen" wat zij zouden willen „brengen", maar wie de kranten van vandaag vergelijkt met de simpele vel letjes zo kort na de bevrijding, zal willen erkennen, dat er, zelfs tegen de stroom in, nog aardig stevig is geroeid. Toch is het waarlijk niet alleen voor de krantenbedrijven teleurstellend. Want in heel de moderne samenleving is de krant een belangrijk verschijnsel. Zij geeft het nieuws. Dat is op zichzelf reeds een ding van gewicht. Maar daarin en daarbij doet zij" méér; zij is ook draag- vormster van de publieke opinie. En het is voor de samenleving, het is de laatste plaats voor de staat vari groot belang, dat er een krachtige pu blieke opinie is. Ontbreekt het de pu blieke opinie aan mogelijkheden om zich te ontwikkelen (en dat zal met name in geval van papiergebrek zo zijn), dan blijft zij zwak; dan blijft ook de wissel werking tussen volk en overheid zwak; dan blijft de democratie zwak. En een ■akke democratie valt vlugger ten prooi aan wie haar belagen dan een democratie, die gezond is en sterk. het ons ook, niet ...j laatste in landen als Amerika en Canada niet scherper wordt ingezien. Daar verschijnen kran ten, zó dik. dat daarmede vergeleken de dikste Nederlandse krant pover en schamel is. zó dik dat er voor ons besef wel iets zou afkunnen om toch nog een erg dikke krant over te houden. Tegelijk wil men daar de wereld wak ker maken voor de gevaren, welke de democratie, met name van de zijde van het communisme, bedreigen. Wij moeten wel afvragen, of die waarschuwing tegen deze bedreiging niet wat meer zin zou hebben, wanneer de magere West- europese kranten (want het is geen pro bleem voor Nederland alleen, al is het bij ons wel extra groot) uitvoeriger van voorlichting zouden kunnen dienen. In de moderne samenleving neemt de krant een belangrijke plaats in. behoort zij althans in te kunnen nemen. Voor lichting is een levensbehoefte van aan zienlijke prioriteit. Voor zichzelf zien de Amerikanen dat ook wel in. Te verwach- dat zij het ook voor anderen zouden willen inzien. Wij mogen toch niet aannemen, dat haar de kranten alleen welgevallig zijn zolang ze klein zijn en dus niet veel in het midden brengen? Wij mogen toch niet veronderstellen, dat de regering de kranten alleen maar lastig vindt? Wij willen hopen, dat nog tijdig maat regelen kunnen worden getroffen, opdat bedenkelijke gevolgen van de aangekon digde verhoging in de prijs van het papier kunnen worden voorkomen. Wat hebben wij aan een vrijheid van me ningsuiting. die niet kan worden benut? Onder omstandigheden moet er de over heid veel aan gelegen zijn, om het be- die vrijheid niet alleen te er kennen. maar ook om de mogelijkheid, die vrijheid te gebruiken, te bevorderen. Wanneer dat besef er maar eenmaal is, dan kunnen er ook wel wegen worden gevonden om de zorgen weg te nemen, die zich gaan leggen op dc ondernemin gen en straks wellicht op heel ons volk. Want zijn het niet zijn kanalen, die straks weer dreigen* te worden versmald, indien al niet toegestopt Een vereniging is opgericht, die op 1 Mei 1952 een consultatiebureau voor alcoholisme in Drente wil openen. Krachtige aardbevingen hebben Formosa Zondag geteisterd. Minstens 15 personen kwamen om het leven. Advert entf-i Morgen is het 40 jaar geleden, dat de heer H. van der Burg in Voorburg zijn brevet als vlieger behaalde. De heer v. d. Burg was de eerste Neder lander, die volgens eigen ontwerp in Den Haag een vliegtuig bouwde, waarmee hij ook werkelijk de lucht in kon. De heer Van der Burg met de propeller van het bewuste vlieg tuig, die als herinnering aan de goede oude tijd zorgvuldig wordt bewaard. CAW's 0 VULPEN WEERBERICHT Enkele verspreide buien Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselend bewolkt met voornamelijk in de Noordelijke helft van het land enkele verspreide buien. Matige tot krachtige, vv langs de Waddenkust af en toe harde Zuidwestelijke tot Westelijke wind. Vannacht minder koud. morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. (Op gemaakt te 10 uur.) 15 3L 29 Nov. NU

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1