mm Leidse stichting voor t.b.c.-bestrijding besluit tot opheffing van „Sole Mio nieuwe leidsche courant MAANDAG 26 NOVEMBER I9S1 Na zes dankbare jaren Gebouw in Noordwijk te ondoelmatig - onvoldoende kapitaal voor nieuwbouw Patiënten en personeel naar andere sanatoria Naar wtf van goedingelichte zijde vernemen, heeft het bestuur van de stichting voor de bestrijding van de tbc te Leiden besloten, het door de stichting geëxploiteer de sanatorium „Sole Mio" te Noordwijk aan Zee op korte termijn te liquideren. Dit houdt in, dat het gebouw te Noordwijk zal worden ontruimd en dat de voor gestelde nieuwbouw op het terrein van het landgoed „Eikenrode" te Bennebroek, daf met medewerking van de gemeenten Leiden en Amsterdam werd aangekocht, niet zal doorgaan. Het bleek, dat in de tweede wereld oorlog de tuberculose zodanig was toe genomen, dat buitengewone maatregelen moesten worden getroffen ter bestrijding van deze ziekte. Het bestuur van de stichting voor tbc-bestrijding te Leiden heeft deze zaak toen met veel energie aangepakt en reeds in de zomer van 1945 kon „Sole Mio", een voormalig pension in de duinen van Noordwijk, in gebruik worden genomen. Vele van de patiënten, die het sana torium in de eerste tijd bevolkten, waren uit concentratiekampen in Duitsland te ruggekeerd, terwijl ook enige gerepa- trieerden uit Indonesië in het tehuis werden opgenomen. Het gebouw bood plaats aan tachtig patiënten. Aanvankelijk heeft men met bijna on overkomelijke moeilijkheden te kampen gehad, zoals gebrek aan verplegend per soneel en tekort aan medische instru menten. Dank zij de vlotte medewerking van verschillende instanties kon hieraan echter het hoofd worden geboden. Zo werd „Sole Mio" langzamerhand een model-sanatorium. Tal van acties werden in de loop der jaren gevoerd om een volledige uitrusting van het sanatorium te bevorderen. Wij denken aan de actie voor een radio-installatie. Ondanks de talrijke voorzieningen, die het verblijf van de patiënten in het sa natorium zo aangenaam mogelijk hebben gemaakt, bleef het bestuur het oude pen sion als een noodoplossing beschouwen. Vandaar dat een bouw- en steunfonds in het leven werd geroepen, welks inhoud bestemd was voor nieuwbouw. In Leiden jrre omgeving werden ter verster king van het fonds vele collecten gehou- waarvan de opbrengsten de ver wachtingen soms overtroffen. Er zijn zelfs giften van f 1000 binnengekomen Onlangs besloot het bestuur beslag te leggen op het landgoed „Eikenrode" te Bennebroek. Hier zou een nieuw sanato- worden gesticht. De plannen daar toe bevonden zich al in een vergevorderd stadium. De nieuwbouw zou een bedrag in enkele millioenen belopen. Het besluit van de liquidatie van „Sole Mio" moest worden genomen Ontslagkwestie Annakliniek Verpleegster trekt aan 't kortste eind Zaterdag heeft de president van de Haagse Rechtbank, mr A. Kuhn, uit spraak gedaan in kort geding tussen het bestuur van de Annakliniek te Leiden en een operatiezuster D. L. H., van deze inrichting. Het bestuur had enige tijd geleden de zuster op staande voet ont slagen, omdat zij zich in gezelschap var ander personeel beledigend over de lei ding van dé kliniek had uitgelaten. De operatiezuster stoorde zioh evenwel niet aan het ontslag en bleef het werk in de kliniek gewoon verrichten. Het bestuur vorderde daarop in kort geding het onmiddellijke vertrek van de zuster uit de kliniek. De president van de Haagse Recht bank heeft Zaterdag deze vordering toegewezen. Hij besliste, dat de zi de kliniek direct moet verlaten en op de terreinen en in het gebouw de stiohting niet mag ophouden tegen de \vil van het bestuur. Bovendien ver oordeelde hij de zuster tot de kosten var het geding. In zijn rechtsoverweging steldé de pre sident, dat de operatiezuster, door zich niets aan te trekken van haar onmiddel lijk gegeven ontslag, het gezag var bestuur in ernstige mate ondermijnd had. De zuster had bovendien niet ont kend zich beledigend over het bestuur te hebben uitgelaten. „Dat moet haar," zo stelde de president „des te zwaarder worden aangerekend, omdat zij weet da' haar bestuur ernstige zorgen heeft ten gevolge van een conflict met de genees heer-directeur." Ds Ottevanger beroepen te Groot-Ammers Ds M. Ottevanger, Hervormd predikant te Leiden, ontving een beroep va Hervormde Gemeente te Groot-Ammers. Contactavond speeltuin „Zuiderkwartier" Zaterdag heeft, de speeltuinvereniging Zuiderkwartier voor haar leden en dona teurs een contactavond gehouden in Oud- Hortuszicht- Na een openingswoord van de heer M. I. Smit werd onder leiding ivan de heer H. J. van den Berg een ge varieerd programma uitgevoerd. De uit voerenden oogstten veel succes. De op brengst van de avond komt ten goede aan het fonds voor de bouw van een clubhuis. enerzijds omdat het tegenwoordige onderdak niet meer aan de eisen kan voldoen en in de toekomst geheel on doelmatig zou worden en anderzijds omdat er voorlopig niet voldoende gelden zijn voor nieuwbouw. Wan neer de liquidatie plaats vindt, is nog niet met zekerheid te zeggen. Het moet echter niet uitgesloten worden geacht, dat hiertoe in het begin van 1952 zal worden overgegaan. De pa tiënten zullen worden ondergebracht in verschillende sanatoria in ons land, terwijl ook het personeel hier en daar wel een plaatsje zal weten te vinden. Het is te betreuren, dat „Sole Mio' wordt opgeheven. In deze omgeving had het sanatorium een goede naam. Dit bleek wel uit de wijze, waarop men de inzamelingen tegemoettrad. Deze gang van zaken is temeer betreurenswaardig, omdat er in het Westen des lands toch al niet veel sanatoria zijn. Ook de pa tiënten zullen aan dit herstellingsoord dankbare herinneringen bewaren. Zeer celen hebben er een tijd in doorgebracht. Het was steeds voL Zelfs kon niet altijd aan het aantal aanvragen worden vol daan, zodat wachtlijsten moesten worden aangelegd. Het is te hopen, dat de andere toria niet te veel last van deze opheffing zullen ondervinden. Want de meeste zijn al geheel bezet. Sinterklaas begon zijn tocht op het Pieterskerkhof Achthonderd kinderen zongen hem in de Gehoorzaal toe De Leidse jeugd, die Zaterdagmiddag St Nicolaas in de Sleutelstad be groette, was onstuimig enthousiast. We hebben het zelden zo gezien. Nu heeft ongetwijfeld de vrije omgeving, waar de ontvangst plaats vond en de intocht begon, hieraan meegewerkt. Het Pieterskerkhof ligt in het hartje van de stad toch afgelegen, onttrokken aan het gedruis van het verkeer, zodat de Sint voldoende gelegenheid had om uit zijn rijtuig te stappen en langs de hagen kinderen, die een gedisciplineerd vierkant vormden, te wandélen. ij De inspectie beviel de Sint blijkbaar zó best, dat hij zijn dartel gevolg toe stond royaal pepernoten te strooien. Toen werd het vierkant in één seconde erscheurd. De jeugd drong op en om stuwde het rijtuig, waarin Sint maar gauw plaats had genomen. Hoog uit het rijtuig vond de pepernotenregen voortgang. Langzaam zette de stoet zich hierna in beweging. Via het Rapenburg, waarop zich al zo veel hoog-officiële persoonlijk- In de duinen van Noordwijk staat nog het sanatorium ,J5ole Mio" van de Leidse vereniging tot bestrijding van de tuberculose. Dit oude pension zal binnenkort weer een andere bestemming krijgen, want het bestuur van de stichting heeft besloten het sanatorium op te heffen. Zes jaren heeft het dienst gedaan. Foto N van der Horst. Kerstspelweekeinde Lekespelers op Oud-Poelgeest Meer en meer krijgt het Kerstspel een wezenlijke rol bij de viering van het Kerstfeest der Kerk. De laatste jaren hebben bewezen, hoe de ver toningen van goede Kerstspelen een feest zijn èn voor de spelers èn voor de toeschouwers, omdat men op nieuwe wijze tot een dieper verstaan van het grote Geheim van Christus' Komst wordt gebracht". Deze woorden, genomen uit het pro gramma van het Kerstspelweekeinde, dat op Oud-Poelgeest werd gehouden, laten de grote betekenis zien, die de goede op voering van een Kerstspel heeft. Van een goede opvoering kan men niet ver zekerd zijn, wanneer er geen goede voor bereiding aan is voorafgegaan. Daartoe behoort niet alleen een technische voor bereiding. maar voor een lekespel, omdat dit een gemeenschappelijk ge tuigenis is, nog veel belangrijker ook :n geestelijke voorbereiding. Naast de vragen over hoe en wat we spelen, werd ook de vraag gesteld: Waaróm spelen wij? Hierbij wees mr A. W. Kist er op, dat ieder lid van een groep zich duidelijk bewust moet zijn, hij doet. De blijdschap en de vreugde de aanwezigheid van Christus in ons leven, moet in het spel uitstralen. De heer Ben Albach, de lekespeldës- kundige van de Hervormde Jeugdraad, hield een paar korte causerieën over: „Wat spelen we?" en „Hoe spelen we?" Hij gaf daarbij een summier overzicht van de ontwikkeling van het lekespel, dat een voortzetting is van de middel eeuwse spelen op het land. Na de renaissance bestond er geen verband meer tussen het volk en het toneel en het is ds Sirks in Den Haag geweest, die in 1924 weer het Kerstspel invoerde. Sedert die tijd is er een zoeken naar nieuwe vormen, wat niet zo gemakkelijk is. We moeten de eenvoudige vorm vast houden, de opvoering mag geen show worden. Men zit er niet als toeschouwer, maar als deelnemer, aan het getuigen. Aan de hand van Nijhoffs „De Ster van Bethlehem", een bewerking van hef in het Latijn geschreven zangspel „Stel la," werd op de bijzonderheden ingegaan. Geheel naar de bedoeling van dit weekeinde, om hard samen te werken, werden niet alleen veel moeilijkheden bsproken, die zich bij het instuderen de verschillende stukken voordoen, m ook werden gedeelten onder leiding Ben Albach gespeeld. Zo zal, naar hopen, deze bijeenkomst meewerken tot een diepere beleving van het Kerst gebeuren. Nieuw raadslid In de hedenmiddag gehouden zitting van de Leidse raad werden de geloofs brieven onderzocht van het nieuw be noemde raadslid mevrouw R. A. de Meijerde Wal (vacature J. H. R. van Schoonderwoerd den Bezemer, P.v.d.A.). Adv er tem ...UNION" VULPENNEN Louis Pasteur, zijn strijd en overwinning In het kader van de voordrachtserie van het Leidse Volkshuis werd Zaterdag middag de film „Louis Pasteur, zijn striic ■=!n overwinning" vertoond. Men heeft met deze vertoning een goede keus gedaan. Pasteurs onverbiddelijk volhouden in zijr door velen van zijn dagen gesmaad zoe ken naar de bacillen, die volgens hem de oorzaak der ziekten moesten zijn, were duidelijk geschilderd. De toeschouwer: zagen ook de geestdrift, die de duizendei in Arbois bezielde, toen Pasteur daar zijn succes in de bestrijding van de miltvuur- oacil oogstte. De geneeskundige berustte niet in dfc roem. De hondsdolheid, een zeer gevrees de ziekte, die tot Pasteurs tijd het leven ,t<n de er mee besmette mens eiste, ook door hem en zijn medewerkers 7 A k r\ \/l irT'C getast. Niet dan na uiterst taai verricht Z /\[y U V LIE I O onderzoekingswerk en onder de vergui- ■■ÉHr andere medici. Het eind I Advertentie „PARKER"VULPENNEN ZANDVUETS Kantoorboekhandel haarlemmerstraat 117 - leiden' Bazar in Staalwijk: 1800 De bazar, die Donderdag en Vrijdag in het wijkgebouw Staalwijk aan de Heren straat werd gehouden ten bate van dt bouw van de Maranathakerk in het Mors- kwartier en de Vredeskerk in de Profes- sorenwijk, heeft netto ongeveer f 1800 opgebracht. Het bazar-comité is tevreden. De goederen vonden bijna alle een eige naar. Vrijdagavond laat heeft de wijk- predikant, ds P. Kloek, de verkoop met een kort woord gesloten. Hij bracht dank aan de velen, die zich voor deze actie hebben uitgesloofd: Dat hun werk met dit mooie resultaat was beloond, gaf de predikant een gevoel van vreugde. Afscheid bij de Leidse spoorwegen Dé heren P. Koper, stationsarbeider Gevestigde en vertrokken personen In de week van 19 t/m 24 November Te Leiden vestigden zich: I gracht 21a; E. van de Polder, Bloemen- J. M. v. d. Meer-Akerboom en fam daal Rijnsbur^rweg Ma; L Ramakers. Amsterdam, spoelster, Mauritsstraat 65i Varick^ RasYer Oeestg^st Lage A. de Bakker. 's-Gravenhage, Morsstraat ^an Vanck—^^er ^g^geest Lage 60; M. A. Bikker, Noordeloos, leerling-1 ^"^12^, B G Reijmerse, ^-Graven- verpleegster, Rijnsburg. weg 10; S. Bloem, *}aSe> Nieuw^^g 31, W.J.. C.BR., monteur. Rijn- en Schiekade 37;;duk. R*terdam. WitteSmgel M, f E. A. C. Boeker, 's-Gravenhage. Du Rieu-1 Se*a?]rJ(ent'ugj® ylf^tsdruk straat 2; N. A. Bolkestein. Amsterdam. Sin®g*®*; ^Sehmïïr* Kontnginnelaan 19; P. J. Brouwer, Voor- ker- Bloemistenlaan 38, H. G. Schermers, burg, Hogewoerd 133; R. Brouwer, Was- OEGSTGEEST Wat door de begroting aan 't licht kwam De gemeenteraad van Oegstgeest heeft dit jaar voor het eerst de begroting de afdelingen behandeld en daarvan algemeen verslag opgemaakt. B. en hebben daarop een memorie van antwoord het licht doen zien, waaruit wij het vol gende aanhalen. en W. hebben niet de vrijheid kun- vinden om met een voorstel tot ver hoging van presentiegeld te komen. Uit rapport van de districtsinspecteur het brandweer wezen blijkt, dat ver vanging van de brandspuit dringend ge wenst is. Enige raadsleden hebben zich afgevraagd, of de beperking van de straat verlichting niet te ver is doorgevoerd, waarop B. en W. antwoordden, dat deze berust op de door de minister van Econ. Zaken genomen maatregelen. Zij zeggen echter toe, dat op verscheidene punten :n extra lantaarn zal worden ontstoken. Voorts zullen B. en W. informeren naar de mogelijkheden van een intensere con trole door de schoolartsen, daar een der raadsleden er de aandacht op vestigde, dat controle in het eerste en daarna pas in het vierde leerjaar, te gering is. Daar enige leden van oordeel zijn, dat gemeentewege bij de brug bij het Groene Kerkje een kist met zand behoort te worden geplaatst, ter bestrijding van de gladheid van het brugdek, zullen B. 7. tot plaatsing overgaan en daarvoor bedrag van f150 op de begroting plaatsen. Nadat B. en W. eerst het leggen ;n tegelpad aan de Rhijngeesterstraatweg tussen de Torenveltstraat en de Wijtten- bach weg te kostbaar achtten, blijkt uit de aanvullende memorie, dat B. en W. bereid zijn, een trottoir te leggen van perceel Nouwens af tot de Wijttenbach- Enige leden hadden de wenselijkheid uitgesproken, de subsidie-aanvrage de Prinses-Marijkekleuterschool bi; begroting te behandelen, doch B. willen eerst de commissie voor financiën horen, alvorens met een voorstel te komen. - Eerst thans blijkt uit deze memorie, dat de f 1000 subsidie voor de jeugdver enigingen als volgt zijn verdeeld: Herv. Jeugdraad f215, Vrijz. Herv. Jeugdgroep f 40, Ned. Padvinders f 240, R.K. jongeren- gemeenschap, padvinderij en ontspan ningsverenigingen f 360 en de Geref. Jeugdbeweging f 145. Voorts geeft de memorie aan, dat 34 werklozen in de sociale hulpverlening zijn opgenomen. Tenslotte blijkt, dat binnen het toegestane crediet het niet mogelijk is geweest, de verlichting op de Endegees- terlaan uit te voeren. B. en W. vragen daarom een verhoogd crediet Feestavond van „Ons Genoegen" In het patronaatsgebouw gaf de buurt vereniging „Ons Genoegen" voor de be woners van „Buitenlust" een feestavond. De toneelvereniging „Ontwikkeling Ontspanning" van de N.Z.H.VM. voerde de klucht „De houten ham" op. Verder traden op Henny Choufour (accordeon) en het duo Bela (Denny Bey en Willy Lagas) met „The Rhythm Boys". heden plechtig hebben voortbewogen, ging het naar de Breestraat. De Sint moest in de Stadsgehoorzaal zijn, waai hij achthonderd kinderen van de open bare scholen zou toespreken. In de gang werd de gast ontvangen door de wet houder van onderwijs, de heer J. C. van Schaik. Later gaf ook de burgemeester, ,r F. H. van Kinschot, van zijn be langstelling blijk. Bij toespraken bleef het gelukkig niet. Vier kinderen mochten bij Sint op het podium komen en zij werden verblijd :en prachtig geschenk. De anderen hoefden niet jaloers te zijn; niemand met lege handen de zaal verlaten. Sint naar een half uur geweest; hij werd ook nog in Noordwijk verwacht. De rest van de middag werd verzorgd door de heer J. Wolfslag, die enkele boeiende flms vertoonde. De heer H. Franken leidde de kinderzang aan de piano. Bonte trein voor Leiden Dinsdagavond zal de bonte trein in Hil versum uitsluitend Leidenaars bevatten. Twaalf bussen zijn gecharterd om onze stadgenoten naar de grote zaal in de AVRO-studio te brengen. Omstreeks zes uur vindt het vertrek plaatsen men wordt tegen half één in de stad terug verwacht. Personeel Den Hollander zette 'm op het melkbedrijf Hollander werd gehouden. De mu-1 zikale boys voerden de aanwezigen onder meer naar het wilde Westen en Zuid- Afrika, Ook het optreden van de Moana- Hawaiians en de American Style, eerste prijswinnaars van de bonte trein, werd met enthousiasme beluisterd. Een der werd afgewisseld door verschillende schetsjes. De algehele leiding berustte bij Gé Heijnen, de conferencier, terwijl John Boelee de muzikalé leiding had. VOORSCHOTEN J. G. Slothouwer overleden De heer J. G. Slothouwer, leraar Chr. m.o., is op 72-jarige leeftijd overleden. Jarenlang was de heer Slothouwer ver bonden aan het instituut Wullings. H. Jansen, eerste^seinhuiswachter, heb*-' Eerste prUs voor „Zang zij onze Leus", ben Zaterdag afscheid genomen van hunl Op het Zaterdag te Rotterdam gehou- werkkring in verband met het bereikenden nationale zangconcours behaalde de Hervormde gemengde langvereniglng ,Zang zij onze Leus", opgericht in Oc- Kantoorboekhandel film vertoonde e Haarlemmerstraat 117 - leiden eaici. nei eina van ae sl-wcmv. wciucu uuui «„I,.. iqoq „nm„nt0nrfhoiH grote huid,ging ven de de heer G. ven Ettekoven. SUtionsehet '°*r ln„nnn.en nlt Gerecht 10; J. C. Bruijn, 's-Gra venhage, Nieuwe Rijn 8; R. de Bruijn Ouboter, Bloemendaal, Plantsoen 93; L. A. T. van Dam, Cothen, boerenknecht. De M. van Streefkerkstraat 22; W. H. K. Dam, Bloemendaal, Cobetstraat 91; W. Dekker, Alkmaar, Witte Singel 19; N. Dongen, Voorburg, Oude Singel 78; G. J. C. v. Dooremaal en fam., Indonesië, hoofd-employé K.P.M., Nieuwe Rijn 8; S. Dubin, Verenigde Staten van Noord- Amerika, Hogewoerd 29; S. H. A. Dubois, Wassenaar, Nieuwstraat 34; M. J. van Egmond, Amsterdam. Hugo de Grootstr. 5; W. J. Eisses, Amsterdam, Herengracht 54; Wed. J. W. van DamElink Schuur- fam., Bloemendaal, De M. van Streefkerkstraat 22; F. Engel, 's-Graven hage, Zoeterwoudsesingel 47; J. M. v. d. Ent, 's-Gravenhage, Noordeinde 38; H. J. Es, Voorschoten, hofmeester II K.M., Oosterstraat 42; F. A. Fisscher en fam.. Heemstede, De M. v. Streefkerkstraat 12; P. J. Grin, Indonesië, bouwkundige, Lo- rentzkade 39; C. Gutter, Amsterdam, Kapteynstraat 7; M. M. Hattink. Oegst geest, Witte Singel 37; H. C. Vioen— Heemskerk. Canada. Lijsterstraat 3; G. H. d. SchildenHennig en fam., Aals- r, Gijselaarstraat 11; M. van Heusden, Voorschoten, bankwerker, Herensteeg 21a I. N. S. Hocke, Haarlem, Rapenburg 113, B. Hoek, Schiedam, De L. de Kanterstr. 13; A. A. Holt. Bloemendaal, Groenhoven- straat 11; C. Huisman. Soest, kok, Oranje- jegracht 9a; H. L. Jalink, Stad Delden, Nieuwe Rijn 61a; J. A. Jens, 's-Graven- hage, Boerhaavelaan 51; B. Jüch, Noord wijk, Langebrug 69; A. F. van Katwijk, Oegstgeest. Leeuwerikstraat 37; J. M. v d. Kleij, Dreumel (Gld.), lerares. Burg- gravenlaan 22; H. G. van der Kolff, Am- Adve Voor JUBILEA een vulpen van ZANDVUETS Kantoorboekhandel haarlemmerstraat ut - leiden sterdam, Kloksteeg 9; A. L. Kroft, Al phen aan den Rijn, Herensteeg 13; Graaf W. J. G. van Limburg Stirum, Bloemen daal, Houtstraat 6; P. J. M. Lübbers, Delft, Hogewoerd 24; K. E. Ludlage, Breda, werkster. Hooigracht 11/19; J. van der Mark. Voorschoten, Pieter de la Courtstraat 36; L. N. Marlet. Haarlem, Stadhouderslaan 34; W. F. T. Mathon, 's-Gravenhage, Oude Rijn 23; J. A. Meier, Rheden (Gld) de Steeg, Plantsoen 9b; P. Y. F. v. d. Meulen, Heemstede, v. Bem- melenstraat 17; F. N. Meijer, Schiedam, Vree wijkstraat 2; J. A. Moschella, Ver enigde Staten van Noord-Amerika, Rijns- burgerweg 29a; G. van Mourik, Rotter dam, Levendaal 162; C. C. van Nimwe- gen, Amersfoort, verpleegster, Rijnsbur gerweg 10; -J. H. Nobel, Utrecht, Groen- hovenstraat 21; G. Noort, Oegstgeest, hulp in de huishouding. Kanaalstraat 1; R. G. Nypels, Oegstgeest, Lijsterstraat 22; Wed. J. C. v. Bekkumv. Oordt, 's-Gravenhage, Mariënpoelstraat 23a; R. L. Pattiwael, ■s-Gravenhage, Noordeinde 38; A. v. Pelt, Rotterdam, Witte Singel 2; G. J. Ploos v. Amstel, 's-Gravenhage. Mariënpoelstr. 41; A. J. Pol C.B.R., ijzerwerker, Volmolen- Een kostelijk geschenk: Een overhemd met ,!Jluleniis boord! Advertentie Daar ls elke man mee vergald. „Trubenijs" boorden zijn permanent half-st\jf en altijd „kreukvrij". Mannen geven de voorkeur aan „Trubenijs" boorden, omdat die net zo keurig zitten als een stijve en zo ge makkelijk als een slappe. Hemden met „Trubenijs" boorden worden door de vooraanstaande Nederlandse overhemden-fabrikanten vervaardigd en zijn overal verkrijgbaar. Epe Vaassen, Rijn- en Schiekade 5; M. A. H. W. Schöttelndreier, Voorburg, Jan van Goijenkade 12; B. W. Segers, Breda, Hooigracht 11/29; M. Sobus. Wageningen, bakkersknecht. Drie Octoberstraat 47; D. Speksnijder, Putte iN.B.), ass. invoerr. en Jacob Catslaan 32; W. F. v. Spron- :n fam., Voorschoten, handelskweker. Buys Ballotstraat 14; J. L. Stam, Goes, Mezenstraat 3; P. J. B. van der Steeg, Alphen aan den Rijn, dienstbode, Lam- menschansweg 2; A. J. van der Steur, Rotterdam. Kloksteeg 31; B. A. J. Storm en fam., Enschede, verkoopleider, Ca- landstraat 15; M. Straub, Utrecht, jeugd leider, Boisotkade 2; W. K. Talen, Bus- sum, verpleegster, Rijnsburgerweg 10; B. Tulner. 's-Gravenhage. Langebrug 87; F. A. Vaillant, Haarlem, Rapenburg 18; H. P. Verbrugge, Arnhem, Zoeterwoudsesin gel 15; H. J. Verhoeven, 's-Gravenhage, Kaarsenm.straat 2a; T. J. de Visser, 's-Gravenhage, Nieuwsteeg 31; Wed. D. P. van der Werf, Heemstede, Gerecht 5; F. C. van der Werff, 's-Gra venhage, Rapenburg 52a; J. C. v. d. Wilk, Breda, hulp verpleegster, Hooigr. 11/19; M. H. de Wit, Amsterdam, verpleegster, Rijnsburgerweg 10; N. Ziegelaar, Rotter dam, machinist grote vaart. Utrechtse Veer 12. Hoensbroek, Lodewijkstraat den Berg, Celebesstraat 47, Delft, Phoenixstraat 34; C. H. J. van den Tol Boom, Trompstraat 4, Katwijk, Kerkstr. G. J. Bos en fam., Druivenstraat 11, Vlaardingen, v. Hogendorpplein 175a; A. M. Bullinga, Boerhaavelaan 9. Arnhem, Velperweg 236; A. H. van Ditzhuyzen, De Sitterlaan 78. Baarn, Kettingweg 35; W. Dokter, Spieghelstraat 4, Noordwijk, P. Heinstraat 18; Wed. C. C. Grondel Fransgoise, Hartmanstraat 19, 's-Graven hage, Gabr. Metsustraat 48; A. M. J. Gehrels en fam.. Witte Singel 4, Verenig de Staten van Noord-Amerika; M. A. C. GeuL Rapenburg 87. '-Gravenhage, Fred. Hendrikplein 32; E. N. A. Guijot van der Ham, Plantsoen 71, 's-Gravenhage, Van Diepenburchstraat 162; P. C. de Haas, Prinsenstraat 94, Sittard, Oude Markt 1; T. N. Halbertsma, Oude Singel 78, Oegst geest, Hofbrouckerlaan 31; M. S. Boes Kantebeen, Hoogl. Kerkgracht 49, Oegst geest, Rijnzichtweg 44; A. A. Kist, P. J. Blokstraat 39, Rijswijk Z.H., Wilhelminalaan 24; C. Klein, Nic. Beets- straat 20, Den Helder, Buitenhaven 5WS; K. Koster en fam., Rijnsburgerweg 29b, Indonesië; R. Kranenburg en fam., Zoe- terwoudseweg 5. 's-Gravenhage, Laan v. Poot 196a; J. E. Kroon. Stationsweg 25, Oegstgeest, Pr. Hendriklaan 30; S. Lam- booLancelot. Nieuwstraat 36. Indonesië; A. M. Land, Gerecht 10, Breukelen, Am sterdamse Straatweg 22; M. Arens—Le vend en fam., Rijnsburgerweg 4, Amster dam, Fr. v. Mierisstraat 80 bov.; P. Loem- bantobing. De L. de Kanterstr. 32, Duits land; P. Meijers, Utr. Jaagpad 53. Nistel- rode. Opleidingschool Rijkspolitie,; R. L. Mulder en fam., Zoeterwoudse Singel 108 Bergharen, Gld., Leur C 16; R. Olivier fam., Groenhovenstraat 13, Sittard, Gouverneur Hövellstraat 9a; H. G. Poser, Mariënpoelstraat 2a, Singapore; C. Reij- nierse, Nieuwsteeg 31, 's-Gravenhage, Van Neckstraat 56; I. Rhemrev, Rijnsburger weg 29b, Indonesië; B. Rippe en familie, Botermarkt 18, Oegstgeest, Nassaulaan 11 J. Hogervorst—Roelandse, Langegracht 44, Leiderdorp, Molenlaan 5; M. Th. Flip- poRoodakker. Hermanstraat 17, Voor schoten, Molenlaan 5; M. W. Sickler, Franchimontlaan 7, Amsterdam, Amstel- kade 4 III; A. Somerwil, Rijnsburgerweg 83, Bussum, Kamperfoeliestraat 29. B. Stevens en fam., Mauritsstraat 81, Zuid- Afrika; W. F. M Tacx, Haarlemmerstr. 131, Den Helder, Binnen Haven 48; J. M. Tak. Kamerlingh Onneslaan 44, Leider dorp, Berkenkade 12; P. T^gelaar, echtg. Noordervliet en fam., Waardstraat No. 65, Leiderdorp, Hoofdstr. 116; A. J. Thieme, St. Buysingstraat 19. Den Helder. Buiten haven 5 Artsch; M. C. Trinks. Rapenburg 59, Amersfoort, Soesterweg 508; L. J. van der Veer, Atjehstraat 5a. Maastricht. Ebu- roneweg 34a; H. J. Verbruggen. Bakker Korffstraat 20a, Den Helder, Buitenhaven 5 MD; P. Vermeulen. Stadhouderslaan 29, Canada; A. Verstraaten en fam., Utr. Veer 22. Indonesië; J. C. Voorzaat en fam., Burggravenlaan 16, Utrecht, Joh. Wagenaarkade 22. Geef bem „Trubeuys" boorden tfjn gemakkelijk te wassen en te strijken. Z\j behoeven niet gesteven te worden boorden, daar legt U eer mee in! Taak van de Christen onderwijzer Voor een aandachtig gehoor sprak de heer J. E. Kok, hoofd van een Chr. school te Noordwijk, in de Zaterdag ge houden vergadering van de afdeling Leiden van de vereniging van Chr. onderwijzers over de vraag: Wat stem pelt ons tot Chr. onderwijzer? Het Chr. onderwijs bevindt zich thans in een crisistijd. In dit verband wees spr. op het geval Hardegarijp. In de Geref. Kerken zijn er interne moeilijk heden, en de dynamiek in de Hervormde Kerk is oorzaak, dat de openbare school zeer op de voorgrond treedt. Oriëntatie in deze materie is gewenst.en wij dienen ons als Chr. onderwijzers af te vragen, welke houding wy moeten aannemen. Spr. wees er op, dat wij alle gebeurte nissen moeten zien van uit de visie op de Eeuwigheid. Alle cultuur moet ge richt zijn op het eeuwige levea en dit bepaalt onze houding tegenover de wetenschap, ook tegenover de opvoeding De teak van de ouders, van het geziq is zeer groot. Wat de ouders zelf niet kun nen doen. is de taak van de school. Voor het bijbrengen van die levensvisie moet de onderwijzer een mens zijn, die be lijdt, die bidt en die beleeft. Wij moeten in Nederland dankbaar zijn voor wat we hebben ontvangen. Onze rijkdom steekt scherp af bij de grote armoede van andere landen. Na de causerie was er gelegenheid om vragen te stellen. Hiervan werd een zeei druk gebruik gemaakt. Aan het einde van de vergadering werd de heer A. den Dikken gekozen tot afgevaardigde voor de vergadering, die Zaterdag in Utrecht zal worden gehouden en waarin prof. Van Niftrik hoopt te spreken over: Hardegarijp, een teken! Jeugd wordt steeds meer vriend met de dieren Portemonnaies werden leeggeschud Het werkcomité van actie tot bestrij ding van de baldadigheid onder de jeugd trad voor het eerst naar buiten. Voor ongeveer 1300 leerlingen van het middel baar onderwijs werd in de Stadsgehoor zaal de film van Dierenbescherming „Dieren in stad en land" vertoond- De vice-voorzitter van de afdeling Leiden van Dierenbescherming, de heer A. Neut, sprak een openingswoord. De heer G. Nieuwenhuysen, directeur van de Ned. vereniging tot bescherming van dieren, vertelde de jeugd, wat renbescherming eigenlijk is. Ook zei spr.. dat het dier wettelijk dient te worden beschermd Telkens werd zijn toespraak door spontaan applaus onderbroken. Er waren zelfs jongens en meisjes, die bij een deurcollecte hun portemonnaie leeg* schudden. Dierenbescherming heeft een plaats de harten van de jeugd veroverd en zal er zeker toe bijdragen de baldadigheid te doen verminderen. F.r zullen nog enige van soortgelijke voorstellingen voor de schooljeugd worden gegeven. Bezoek van ds Jörg Wij vernemen, dat ds A. J. Jörg, die bij de Leidse Hervormde Gemeente in de vacature van ds M. W. J. Geursen is be roepen, reeds Vrijdag een bezoek aan Lel den hoopte brengen. Des middags oir twee uur zal hij in de consistorie van dt Pieterskerk worden ontvangen door de Jörg inzake het t ningen ontving. sp< Piet Uiterlinden nam afscheid Met Gezang 911: „God in de hoog* alleen zij eer en dank voor Zijn genade" heeft Piet Uiterlinden gisteravond in de Hooglandse kerk afscheid genomen van de Hervormde Gemeente wegens vertrek naar Zuid-Afrika. De Gemeente, die in groten getale aanwezig was. zong dit lied niet zonder ontroering mee. Men voelda het goed: Nu legt hier een bekwaam organist zijn werk neer, die zijn die nende taak ten volle verstond en in dit dienen de Gemeente met zijn spel heeft verblijd. Ds J. de Wit, die deze „derde dienst" leidde, sprak over een verlies en over spijt Maar ook over dank. De Hoog landse kerk is bij velen, oud en Jong, m trek. ook om het spel van haar organist De heer Uiterlinden heeft bezielend ge werkt op de stijl van de Gemeentezang en van de gehele eredienst Dit laat ?iin sporen ongetwijfeld na. De predikant legde vooral de nadruk op de wijze, waarop de organist zijn „dienst In het huis Gods" altijd heeft op-evat. ondanks tegenstand en critiek. Ds De Wil besloot zijn hartelijke toespraak met de woor den van Psalm 121 8: De Heer zal uw uitgang en in uw ingang bewaren, van nu aan tot in der eeuwigheid. Na afloop van de dienst begaven velen zich naar de consistorie om pershon ijk van de organist afscheid te nemen Oneer hen waren verscheidene predikanun, collega's van de heer Uiterlinden en ver tegenwoordigers van de gemeente-com missie en andere kerkelijke organen. Zaterdagavond heeft het Hervormd kerk koor, dat gisteravond onder leiding van Henk Geirnoert medewerking verleende, afscheid van de organist genomen De heer P. Zandee, voorzitter van hei koor, bood hierbij een geschenk aan Een VULPEN voor Uw leven komt van ZAunvLIET'S Kantoorboekhandel haarlemmerstraat 117 LEIDEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 3