Jliemue lisrfje GTouranl Russische protestnota aan Westelijken over het defensiecommando Wist U MAANDAG 28 NOVEMBER 1951 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 5.15 per kwartaal; 1.72 per maand; 0.40 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STEL1JK-NAT10NAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantpastici) U ghtbltoen tngn bert ia legfjeaspaet" Twee en dertigste Jaargang No 9299 Vertouwensvotum voor Mossadeq Het gevaarlijke Midden Oosten Geen „aggressie" in gebied bij grenzen der Sowjet Unie DE ZOVEELSTE Russische protestnota: Gromyko, de waarnemend Sowjet Russische minister van Buitenlandse Zaken ontbood de Ame rikaanse, Britse, Franse en Turkse diplomatieke vertegenwoordigers op het Kremlin. Zij moesten een protestnota incasseren, ditmaal over het Westelijke defensiecommando voor het Midden Oosten. Rusland be schouwt dit als een daad van aggressie. Enige dagen tevoren werd bij Israël, Egypte, Syrië, Libanon en Irak op dezelfde wijze geprotesteerd. Reeds heeft het State Department zich gehaast te verklaren, dat het voor gestelde defensiecommando voor het Midden Oosten slechts een zuiver defensieve maatregel is en volledig in overeenstemming met het Hand vest der Verenigde Naties. In de Russische nota wordt geconsta teerd, dat de Westelijken pogen de landen van het Nabije en Midden-Oosten te betrekken dn oorlogsmaatregelen, welke worden uitgevoerd door het aggressieve Atlantische blok. De Weste lijke bases in die Oostelijke landen wor den vergroot, de 'bezetting uitgébreid, hetgeen betekent, aldus de Russische visie, dat Amerika, Engeland, Frankrijk en Turkije van plan zijn, zich steeds meer niet de binnenlandse zaken dier landen, waar zij niets te maken hebben, gaan bemoeien. Er is immers geen sprake van, zo stellen de Russen het voor, dat de Sowjet-Unie de landen van het Midden- Oosten bedreigt. Indien men al spreekt van een bedreiging der onafhankelijk heid en souvereiniteit dezer Oostelijke landen, dan komt deze juist uit de Westelijke koker, omdat het Westen zich nog steeds niet kan verzoenen met de gedachte, dat het Oosten vrijheid wil, onafhankelijkheid, soevereiniteit. En dan volgt in de Sowjetnota een waarschu wing en dreigement. Het Kremlin acht het namelijk nood zakelijk er de aandaoht van Amerika op te vestigen, dat het deze nieuwe aggres sieve plannen, vervat in het defensie- commando voor het Midden-Oosten, niet zonder meer kan voorbij zien. Immers het betreft hier een gebied, dat niet ver van de grenzen der Sow jet-Unie ligt. De Russisahe regering verklaart daarom, dat de toestand, die als gevolg hiervan kan ontstaan, gevaarlijk zou kunnen Benauwde uren in een vletje op zee Vergeefs riep Helderse visser naar sleepboot EEN inwoner van Den Helder, die Zaterdagmiddag in een vletje de haven had verlaten om buiten gaats te gaan vissen, heeft een paar benauwde uren op zee doorgebracht, totdat de motorreddingboot Dorus Rijkers hem 's avonds om tien uur opzocht en vond en naar de haven terugbracht. Tegen half vier was het vletje op drift geslagen en had de man zyn anker uit gegooid. Hij bleef liggen dobberen en bereidde zich er reeds op voor, de nacht op zee te moeten doorbrengen. Er kwam een sleepbootje langs, maar de man ver mocht niet de aandacht te trekken. Later bleek, dat het sleepbootje naar de ver miste visser op zoek was geweest. Ten slotte werd de man doornat en ver kleumd aan boord van de Dorus Rijkers genomen. Men achtte het onverantwoor delijk, dat de man met zulk ruw weer in een zo klein bootje op zee was gegaan. Het heeft dezer dagen langs de Neder landse kust weer gespookt. Zaterdagmid dag en -avond zijn wegens de aanwak kerende storm de loodsdiensten van IJmuiden. Hoek van Holland en Vlissin- gen gestaakt. Schip tolde rond Het 575 ton metende ms Consido ge raakte Zaterdagnacht op het IJsselmeer in moeilijkheden, doordat het roer brak en de schroef onklaar werd. Om half vier Zondagmorgen slaagde een Stanfriesboot er in de Consido, die als een tol ronddraaide, onder de wal te trekken. Toch moest de reddingboot uit Enkhuizen er aan te pas komen om een vrouw met twee kinderen van boord te halen, alvorens het stuurloze schip om halftien in de Enkhuizer haven werd binnengebracht. Het motorsohip Grevelingen (67 ton) van schipper P. C. van der Linde uit Brouwershaven, is Zaterdagnacht van anker geslagen en op drift geraakt en op Goeree Overflakkee tegen de dijk ge slagen. Het verloor het roer en de eohroef en kreeg lekkage. Het is de vluohthaven van Zijpe binnengebracht. Het motorsohip Apolilo (schipper J. Eioh) is Zaterdagavond in de Maaéhaven te Rotterdam afgedreven en tegen het motorschip Irma gebotst. De Irma werd ingedeukt. Amerik. Dieseltreinen stortten op elkaar 18 Doden; GO gewonden De sneltrein New York—New Orleans, is bij Woodstock (Alabama), met grote snelheid op een langzaam rijdende trein gereden. De twee diesellocomotieven reden met enorme kracht op elkaar, waarna zij dertig meter uiteen werden geslagen. Enkele wagons vielen omlaag langs de twaalf meter hoge spoorwegdijk. Tot nu toe zijn de stoffelijke overschot ten van 18 persone.i geborgen; er zijn 60 gewonden. De Phllippünse regering is Zaterdag formeel afgetreden, om het president Quirino mogelijk te maken een krachti ger regering te vormen. Te Makassar zijn 1500 mensen dok loos geworden door een grote brand. wezen. Maar de verantwoordelijkheid voor de gevolgen berust bij Amerika en de andere initiatiefnemers tot de op richting van dit defensiecommando. Dief maakte sprongen op rijdende auto's De Bosschenaar D. van D., die al enige tijd zijn brood „verdiende" met het plun deren van vrachtauto's, is dezer dagen gearresteerd. Wanneer auto's (liefst met aanhangers) bij overwegen langzaam reden, zag hij op de een of andere ma nier kans op de wagen te klimmen. Een dezer dagen zagen agenten de man bij de Orthense overweg in Den Bosch op een langzaam rijdende wagen sprin gen. Zij gingen hem achterna tot Zalt- bommel, maar toen bleek de vogel gevlo gen. Van een lading Zwitserse kaas was een aantal dozen verdwenen en het douaneloodje van de achterdeuren van de vrachtauto was verbroken. 's Nachts kon de dief echter in zijn woning worden aangehouden. Op de terugweg had hij nog kans gezien met I een andere wagen mee te rijden en een stuk spek te stelen. Zaterdag bracht geen Scheveningse maar een Katwijkse logger, de KW 176, in IJmuiden een geweldige vis binnen, die per ongeluk in de vleet voor de haringen terecht was gekomen. Het diertje, volgens deskundigen een kruising tussen een potvis en een haringhaai, dat ruim zes meter lang was en 2367 kg woog, werd voor 230 gulden verkocht aan de vismeelfabriek in IJmuiden. Appiekauw„mekajem" KW 176 ving een monsterachtig dier van ruim twee ton Hall haai, halt potvis bracht 230 op De beide reepschietertjes van de Katwijkse logger „Gezina Geertrui" (KW 176) werden in de schemering van Zaterdagochtend wel even wat wit om de neus, toen er bij het halen van de laatste netten een torpedo-achtig lichaam mee naar boven kwam. Gelukkig bewoog het gevaarte en was er dus weinig kans op een barde plof en een onvrqwillge luchtreis. Maar overigens was het toch nog be nauwd genoeg, zo'n kanjer van een vis, en al hadden ze zo langzamerhand de slag wel aardig beet van het binnenhalen en uitkloppen van de vleet, zo'n dikke appiekauw van zeker 12 meter is toch eigenlijk geen partuur voor een reep schieter, die de lange broek nog maar net de jonge benen voelt. .et is allemaal op ongeveer 50 mijl uit de Hollandse kust gebeurd te ongeveer klokke vijf. Het begon met een zware ruk aan de vleet. De schroef kon het niet zijn, want het kwam kennelijk van bak boordskant. Schipper Leen Zwaan gluur de eens over de buitenbrug en zag het al gauw: een appiekauw, een mekajem of hoe de vissers zulke potvisachtige reu zen van de zee anders hebben gedoopt. De twee netten, waar hij in zat, waren volledig rampooi. Da's 800 naar de rats- modé. Toch maar halen, want de puf- fabriek betaalt er nog altijd wèt voor De knaap kreeg een strop om z'n staart en aan twee runners heeft de bemanning van de Gezina geprobeerd de gewelde naar binnenboord te hijsen. Eén van d€ kabels brak als een draadje stopzij, maai tegen de stalen lijn van de winch kon het dier het toch niet bolwerken. Voetji voor voetje, of liever vinnetje voor vin netje, is de vis uit het water getakeld. Zij was nog springlevend veel te levend voor het ruim 7 m brede werk- dek van de logger, waar het beest met een bloedneus lag te zieltogen en te klapperstaarten. Niemand durfde er recht bij te komen, want zo'n klap is toch echt wel even te hard voor een loggergast. In IJmuiden heeft de Jseurmeester poolshoogte genomen. „Half appiekauw, half haai", luidde zijn diagnose en in derdaad was het een bijzonder exem plaar: staart en rugvin waren kennelijk haai overgenomen, kop, buik lengte had het beest geleend van t potvis. En aan de buikzijde had de mekajem twee grote hoornen zoals de visser ze wel van ee rog kent. Wie daar nog niet e eerbied voor kreeg, moest maar eensi"«-» >- voorzichtig in het mondje loeren, waar I pen weerszijden een ry degenscherpe tanden blonken. Het was een vis van het vrouwelijk geslacht, want aan dek bracht een onvolgroeid jong ter wereld. Er kwam een koper voor: De heer A. Pronk bood ƒ230, waarmee het beest de vismeelfabriek werd veroordeeld. Na het lossen van de vangst verse de KW 176 naar de Havenkraan aa Zuidzij verhaald, die de tweetonner (schoon aan de haak woog het beest 2367 kg) van boord pikte. De eenden hebben er een kluif aanReder N. Parlevliet alleen maar een strop. DAT dr C. R. Ritsema van Eek, servator bij de geneeskundige faculteit te Groningen, door de Franse regering is benoemd tot ridder in het Legioen van Eer. DAT het stoffelijk overschot van J. Borstlap, een bekende figuur Geref. jeugdbeweging, die Donderdag met zijn auto bij Den Bosch in de Zuid- Willemsvaart reed. na 2 dagen dreggen door familieleden is opgehaald. DAT in Sneek een houten troephuls van de padvinderij is geopend, hetwelk is bekostigd door de burgerij en bouwd door leraren en leerlingen de ambachtsschool, waarvan de direc teur, de heer Van Gelder, beloond werd met het insigne van bekwaamheid. DAT dr A. Granott, -voorzitter het directorium van het Joods Nationaal Fonds te Jeruzalem, Zaterdag te Utrecht het woord voerde op de jaarlijkse con ferentie van dit fonds. DAT de Ned. fregatten Van Zijl en De Zeeuw in Londonderry (Noord-Ierland) zijn aangekomen, waar zij 14 dagen lang beetje zullen deelnemen aan oefeningen en dil bezoek van Ned. marinesche- l Noord-Ierland is. Trieste geschiedenis in Haarlem Hannie Schaft-herdenking liep op een mislukking uit Duizenden communisten werden door de politie uit elkaar gedreven ONDANKS HET UITDRUKKELIJKE VERBOD om een Hannie-Schaft- herdenking te houden op de erebegraafplaats te Overveen, zijn gis teren vierduizend communisten naar Haarlem getrokken. Van een herden king is echter weinig terecht gekomen, dank zij het optreden van de politie, die de demonstranten in kleine groepjes verdeelde en zowel het centrum van Haarlem als de toegang tot het erekerkhof afzette. op het gerucht, dat „een klein groepje mensen er Zondag in is geslaagd door te dringen op de erebegraafplaats en daar bloemen heeft gelegd op het graf Hannie Schaft". Er waren ditmaal vier keer zoveel deelnemers als vorig jaar, toen de her denking nog toegestaan was. doch ont aardde in een politieke demonstratie. Mysterieuze verdwijning na autodieistal Twee man in Rotterdam te water, slechts één opgedoken Na een dubbele autodiefstal zijn Za terdagavond in Rotterdam twee mannen in het Noorderkanaal gereden. Van één inzittende weet men dat hij op het droge is gekrabbeld en1 gevlucht is. Niemand heeft echter de 'tweede man zien boven komen. In de opgehaalde auto zat hij niet meer en ook bij het dreggen is hij niet gevonden. De auto die te water reed. was het eigendom van R.L.G.G van de Dorpsweg en werd Zaterdag tegen middernacht gestolen uit de Roehussenstraat. De wagen sloeg de richting Den Haag in, maar ramde m de stad nog een verkeerspaaL, waardoor een voorwiel van de gestolen wagen scheef kwam te zitten. In razende vaart slin gerde de auto uiteindelijk langs het Noorderkanaal door een stuk land en de rit eindigde met een plons in het kanaal vlak achter een woonscuit. De bewoon ster van dit sdhip zag nog net een man naarde kant waden, op de wal kruipen en weghollen. Volgens een automobilist die de slingerende wagen een tijdje had gevolgd, moeten echter twee mannen de auto hébben gezeten. Hat geheimzinnige is dat op de plaats aar de Citroen geparkeerd had gestaan en andere Citroën is teruggevonden Ook deze was gestolen en wel Zaterdag avond bij de Kon. Schouwburg in Den Haag. Men vermoedt nu dat de twee mannen hiermee naar Rotterdam waren gekomen en 'bij vergissing met de an dere wagen de terugreis aanvaardden. Daar de eerste diefstal in Den Haag werd gepleegd, verzoekt de Haagse re cherche Laan Copes van Cattenburch 31, ieder die inlichtingen kan verschaffen zich te melden. Op de Zeeweg, die naar d$ begraaf plaats leidt, patrouilleerden vier pantser wagens van de Kon. Marechaussee met in de toren een man met een stengun aanslag. Ook by monumenten in Haar lem hielden met stenguns bewapende Marechaussees een oogje in het zeil Nergens is het tot ernstige wanordelijk heden gekomen. Wel moest af en toe de gummistok voor de dag kogien, is geen schot gelost De deelnemers, van wie velen de beel tenis van Hannie Schaft op het hun treincoupé hadden geplakt, werden op het perron in Haarlem opgevangen door enkele leiders van de betoging, die hun verzochten zich in verspreide groep jes naar de Westergracht te begeven ir plaats van naar de Dreef, zoals aanvan kelijk het plan was. (De Dreef stond vol politiemannen). Dit geschiedde en bij_ het Oproep tot verzet Een van de leiders riep daar de deel- emers op om ondanks de maatregelen an de politie naar de erebegraafplaats i Overveen te trekken, waar om drie ur door een delegatie een krans zou •orden gelegd. Talloze leden van gemeente-, rijks- en militaire politie verhinderden dit plan in zoverre, dat de menigte in twee groepen uit elkaar werd gedreven. De eerste groep toog naar de Grote Markt in Haar lem. waar zij bloemen legde rond de rotonden; de andere kwam in Haarlem- Noord terecht, waar bij het verzets- monument bloemen en kransen werden De Haarlemse politie verwijderde de bloemstukken later. Een poging van een der deelnemers om bij dit monument toespraak te houden, werd door een marechaussee verijdeld Een redacteur De Waarheid, die zich daarmee niet verenigen kon, ging op het hoofdbureau politie protesteren, maar werd door van de commissarissen uit het ge bouw gezet. Krans op straat Ten slotte begaf zich nog een groep op weg naar de begraafplaats. Alle toegangswegen, ook via de duinen, waren afgesloten. De brandweer stond klaar om desnoods de spuit op de demonstranten te richten. Aan het be gin van de Zeeweg werd de groep een halt toegeroepen. Daarop legde men een krans neer op. de straat. Toen de groep enkele honderden meters teruggekeerd, schaarden zich dui zend deelnemers om Gerben Wagenaar, die de „herdenking" na een korte toe spraak voor gesloten verklaarde. Na afloop van de demonstratie, toen de duisternis inviel, hebben enige personen nog getracht over het hek van de be graafplaats te klimmen, maar ze werden door de politie in de kraag gegrepen. Het Hannie Schaft-comité verspreidde daar- Rokende puinhopen en uitgebrande gebouwen; ziehier het trieste ge volg van een serie hevige ontplof fingen in het munitie-depót van de Deense marine in de haven van Kopenhagen. Tientallen personen vonden de dood of werden gewond. Tot de slachtoffers behoorden of behoren ook tal van brandweer lieden, die tijdens het blussings- werk getroffen werden. Prinses Margaret in Lon den teruggekeerd Inbraak bij een der leden van haar gevolg Prinses Margaret is Zaterdag per vliegtuig van haar bezoek aan Parijs, dat vyf dagen heeft geduurd, in Londen te ruggekeerd. Tijdens haar bezoek is ingebroken bij een van de leden van haar gevolg, n.L de particulier secretaris van de Koningin, Oliver Dawnay. De dieven namen juwe len ter waarde van f 10.000 mee. Op het ogenblik van de inbraak waren mevr. Dawnay en haar 2 kinderen thuis. Dansavond te Donderen eindigde in doodslag Te Donderen (Dr.) ontstond in een dansavond die overging in e J. Wiggemans „Tan Malakka" eist... De Partai Moerba (de Nationaal Com munistische Partij van Tan Malakka) heeft in een vergadering te Djakarta geëist, dat men alle Nederlandse eigen dommen in beslag zal nemen in verband met de Nederlandse aggressie tegen In donesië. en het Nederlandse kapitaal eigendom van het Indonesische volk zal verklaren, waarna men de strijd moet voortzetten om Nieuw-Guinea in te lijven. DAT de stoomketels van het Ir D. F. Wouda-gemaal in Tacozijl (het grootste gemaal van Europa) zijn afgekeurd en het prov. bestuur van Friesland aan electrificatie denkt. DAT vandaag bij de Algemene Kunst zijde Unie N.V. Enka te Ede de 2000ste arbeider in dienst te gekomen. DAT St. Nicolaas Zaterdag in A'dam ondanks het stormachtige weer werd verwelkomd door 4 a 500 000 kinderen en ouderen, waardoor het verkeer in het oentrum volkomen lamgelegd werd- DAT Ned. studiegroepen op het ge bied van electroteohniek en gasvoorzie- ning, resp. o.Lv. prof. W. Fontein te Delft en ir C. J. Oosterholt te Eindho ven. uit Amerika zijn teruggekeerd. DAT het Centraal Genootschap voor Kinderherstellingsoorden in 1952 t-gv. zijn 50-j. bestaan een actie zal voeren om de aahterstand die door de oorlog is ontstaan in te halen, daar vorig jaar 1100 kinderen wegens plaatsgebrek moesten worden afgewezen. DAT blijkens het thans gepubliceerde rapport van de Ned. beton studiegroep die eind 1950 een reis naar Amerika heeft gemaakt de afwerking van beton producten in Nederland fraaier is dan in Amerika, doch de Ver. Staten ons land ver vooruit zijn bij vervoer en op slag van los gestorte beton. DAT onder auspiciën van de Kon. Ned. Mij voor Geneeskunst een commis sie is geïnstalleerd om te komen tol een organisatie van theoretisch en prac- tisch onderwijs aan artsen die reeds ir de practijk werkzaam zijn. DAT J. M. J. H. Vingerhoed, ver- tegenw. van de K.L.M. in A'dam, be noemd is tot ridder in de Braziliaanse orde van het Zuiderkruis. DAT in een cafeetje op de St. Pieters berg bij Maastricht een televisietoestel staat met een ontvangst zonder storing, in tegenstelling met de ontvangst in de stad. DAT de busondernemer K.W. uit Win terswijk, alsmede J. B. en H. B. uit de zelfde plaats en Th. K. uit Aalten, zijn aangehouden wegens deviezenovertredin- DAT in Westervoort bij Arnhem de eerste steen is gelegd voor tien wonin gen, welke door tien arbeiders van de A.K.U. in hun vrije tijd (ieder 1400 uren) voor hun eigen gezin worden gebouwd. DAT de bovenverdieping van Lange Nieuwstraat 6 te Utrecht (deels een kantoor van de Utrechtse Tricotage On derneming) gisteravond geheel is uitge brand en ook de inboedel verloren ging. DAT het woonhuis van de fam. Th. van Venrooy te Rosmalen (N.-B.) door brand is verwoest en de schade gedeel telijk door verzekering wordt gedekt. in de gemeente Vries de afgelopen naoht na een woordenwisseling, en vechtpartij, waarbij t Donderen een klap tegen het hoofd kreeg, met het gevolg, dat hij spoedig daarop overleed. Hij was 45_jaar oud. en laat een vrouw met vier kinderen achter. Nader werd nog gemeld: Het slacht offer was de bakker van het dorp. Toen jongelui na de dansavond vannacht om één uur herrie maakten voor zijn deur, kwam hij naar buiten om daartegen te protesteren. De ongeveer achttienjarige landbouwer G. B. uit Donderen, die de dodelijke klap gaf, is gearresteerd. Moedige uitspraak /-kNLANGS ia overleden mr F. F. Viehoff, vice-president van het Ge rechtshof te Leeuwarden. Hij was da man het jongste Nederlands Juris tenblad herinnert er aan die, samen met mr Wede ven en mr Heijmeijer in het donkere jaar 1943 geweigerd heeft iemand bloot te stellen aan plaatsing in het beruchte kamp te Ommen. Het arrest is destijds niet gepubliceerd (dat zou ook wel moeilijk kunnen), maar de mare er van heeft zich snei door het land verspreid en het heeft gewerkt als een bemoediging voor het geschokte en ontmoedigde rechtsgevoel. Thans is, als een waardige nagedach tenis aan deze jurist, het arrest alsnog in het jongste nummer van de Neder landse Jurisprudentie gepuibliceerd. En kele „cverwegingen", welke men uiter aard moet lezen in het raam van die tijd, achten wij zeker het overnemen TT ET Hof overwoog dan bij het bepa» len van de straf: „dat het Hof rekening wenst te hou den met de omstandigheid, dat sedert enige tijd verschillende door de Neder landse rechter aan mannelijke delin quenten opgelegde gevangenisstraffen, in strijd met de wettelijke voorschrif ten en met de bedoeling van de wetge ver en rechter, zijn of worden ten uit voer gelegd in gevangeniskampen op zo strafverzwarende wijee als door de rechter bij de bepaling van de strafmaat onmogelijk kon worden voorzien of zelfs maar als mogelijk verondersteld; ..dat het Hof. de mogelijkheid van deze wijze van executie der thans op te leggen straf in aanmerking nemend, er zich om des gewetens wille van zal onthouden de verdachte w veroordelen tot een gevangenisstraf van zodanige duur als in casu in evenredigheid zoude staan tot de ernst van het door de ver dachte gepleegde misdrijf, doch hem zoude blootsteUen aan de mogelijkheid van een executie als bovenvermeld; „dat het Hof op grond van deze over weging er zich toe zal bepalen, de ver dachte te veroordelen tot na te melden gevangenisstraf, met aftrek van een zo danige tijd, in preventieve hechtenis doorgebracht, dat de straf tijdens de uitspraak van dit arrest vrijwel geheel in preventieve hechtenis zal zijn onder- HEZE moedige Uitspraak van het Leeuwarder Gerechtshof is thans dus alsnog gepubliceerd als een posthume hulde aan de president van do Kamer die dit arrest heeft gewezen. In een noot merkt prof. mr W. P, J. Pompe nog op. dat in geval van cassa tie er zeker reden zou zijn geweest om na te gaan, of de wet hier niet ver keerd was toegepast. Maar de groto waarde van het arrest ziet prof. Pompe terecht in het uitdrukkelijke getuigenis voor het Recht tegen een brutale schennis van wet en Recht beide door de bezettende macht. De publicatie van deze moedige uit spraak herinnert ons er aan, hoe er ook in de donkerste omstandigheden een besef bleef voor de hoge waarde van het Recht, te krachtiger wellicht naar mate het door anderen ernstiger werd ge krenkt Nog een beeld van de schade, die in Kopenhagen werd aangericht door de verschrikkelijke explosie in de wapenopslagplaats van de Deense marine. Deze patrouilleboot, die ongeveer 50 meter van de plaats der ontploffing ver- wijderd lag, werd zwaar beschadigd. Op de achtergrond enige gebouwen, die door de kracht van de ontploffing geheel van de dakbedekking werden beroofiL Er zijn nog rechters in Nederland I Ambtenaren-Gerecht verklaart beroep Ambonnezen gegrond Ontslag uit militaire dienst had niet mogen worden gegeven (Van een onzer verslaggevers) Het ambtenaren-Gerecht in Den Haag heeft het beroep van de Ambonnesa militairen tegen het hen gegeven ontslag uit de militaire dienst gegrond verklaard. In een uitvoerige uitspraak, die de president van het Gerecht mr S. Wierda, hedenochtend om 10 uur voorlas, komt t college tot de conclusie, dat het aa militairen bij aankomst in Nederland ge geven ontslag niet had mogen worden gegeven, aangezien het werd verleend vóór de Ambonnese militairen w afgevloeid naar de. door hen zelf geko zen plaats. Dat is, aldus het Airvbtenaren- Gereaht. in strijd met de desbetreffende bepalingen. Op grond daarvan werd het beroep gegrond verklaard en vernietigde het gerecht het gegeven ontslag. De advocaat van de Staat mr S. Vee- gens. deelde mede, dat de Staat van deze beslissing in hoger beroep zal gaan bij de Raad van Beroep in Atnbtenarenza- Bijna overal droog Tot morgenavond verwacht De Bilt: Vannacht weinig bewolking en plaatselijk in het binnenland lichte vorst. Morgen in de loop van de dag van het Westen uit toe nemende bewolking, maar bijna overal droog weer. Zwakke tot matige, langs de Wadden- kust later tot vrij krachtig toenemende Zuid-Westelijke wind. Morgen overdag dezelfde of iets hogere temperaturen dan vandaag. «Opgemaakt te 10 uur.) ZON EN MAAN Dinsdag: zon 8.18—16.36; maan 6-27— 15.03 uur. 29 Nov. NJH

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1