Jlieuuie £riltsrtj<! ÖTouranl Adenauer en Grote Drie accoord vredesverdrag voor Bonn Er is kans, dat de regeringen nog dit jaar ondertekenen over Duits schip liep op een mijn en verdween in de golven Wordt strijd in Korea nog voor Kerstmis gestaakt? Moskou waarschuwt Arabische landen en Israël Wist U Nederlander zijn imuuTrrrs VRIJDAG 23 NOVEMBER 1951 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 5.15 per kwartaal; 1.72 per maand; 0.40 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (By contract belangrijke korting). Twee en dertigste Jaargang No 92W Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staatvasticfi ghtlltfes myn fcrt In tegljenspett" ONTWERP DIERENWET AANGEBODEN ZIE PAG. 11 Dit nummer bestaat uit 12 pagina's West-Duitsland in het Europese kamp (Advertentie). TE PARIJS, in de „Salon de Beauvais", hebben de Westelijke „Grote Drie" met Adenauer spijkers met koppen geslagen. Een historisch gebeuren, want West-Duitsland is nu definitief opgenomen in het Wes telijke kamp. In een officieel communiqué zijn Schuman, Acheson, Eden en Adenauer het eens geworden over de grote lijnen van het Duitse „vredescontract". Dit regelt nu de toekomstige betrekkingen tussen beide partijen en er ontbreekt nog slechts aan, dat de betrokken regeringen met het bereikte resultaat accoord gaan. Ofschoon dit „vredescontract" slechts voor West-Duitsland geldt, blijft het streven gericht op herstel der Duitse eenheid. Daartoe zijn voorstellen ingediend in de Assemblée der Ver. Naties, beogende, een onderzoek in te stellen naar de kansen voor „vrije verkiezingen" in geheel Duitsland. Adenauer gaat op 3 December naar Engeland, op uitnodiging van Churchill en Eden; hij zal ook ont vangen worden door Koning George. Sinds Mei 1945 is er in de wereld veel veranderd. Het verblijf van Adenauer in Londen zal vijf dagen duren. Behalve besprekin gen met Churchill en Eden, alsmede eer bezoek aan Koning George, staat op het program een invitatie van Attlee. diens „gast" te zijn in het Lagerhuis. Voorts een bezoek aan Sir Leslie Boyce, d< burgemeester van Londen, het uitspre ken van een rede tijdens een lunch hem aangeboden door de buitenlandse pers, terwijl ook de universiteit van Oxford hem heeft geïnviteerd. Een uitstekende propaganda voor dit West Duitsland, dat een grote sprong gemaakt heeft het herstel der souvereiniteit. In aansluiting aan hetgeen gisteren reeds vermeld, wijzen wij er op. dat het bezettingsstatuut nu plaats gaat maken voor een „vredescontract" en Bonn zal dus in de naaste toekomst een nagenoeg onafhankelijk geluid kunnen doen ho ren. West Duitsland telt weer mee in de ry der vrije, democratische staten van West Europa. Geen wonder, dat Aden auer buitengewoon in zijn nopjes is on hij hoopt, dat het verdrag, de bijlagen en het „accoord over Duitslands aandeel in de defensie" nog vóór het einde van het jaar in werking zal kunnen treden. Wat thans te Parijs bereikt is, aldus Adenauer, is van enorme politieke be tekenis. niet slechts voor Duitsland, maar ook voor Eurona en belangrijk voor de gehele wereldsituatie. Wij herinneren er aan. dat West Duits land op basis van gelijkheid wordt op genomen in de Europese gemeenschao. die zelf weer deel uitmaakt van de groeiende Atlantische bond. Het, accoprd zal nog niet getekend of gepubliceerd worden, omdat de vier regeringen van mening zijn, dat het accoord moet wor den aangevuld met een aantal conven ties, regelende de details. Spoedig zullen dus de Geallieerde Hoge Commissie en de bureaux der provin ciale commissarissen worden afgeschaft. De ..Grote Drie" handhaaft slechts die rechten, welke nodig zijn met het oog op de bijzondere, internationale beteke nis van Duitsland, dus Geallieerde troe pen blijven. Schumacher zou Schumacher niet zyn. als hij na dit, door Adenauer be reikte succes, ook thans niet gewaagde van„terrelnverlies". Maar zo is deze socialistische Voor televisie Kijkgeld van 12.50 per maand Houders van televisie-apparaten zullen ƒ2.50 per maand als kijkgeld moeten gaan betalen. De P.T.T. zal dit bedrag op de zelfde wijze innen als de maandelijkse luisterbijdrage van 1 voor radiotoestel len. Binnenkort zal een wetsontwerp wor den ingediend om het kijkgeld wettelijk vast te stellen. Dit verklaart staatssecre taris Cals in de televisienota die reeds op 10 Mei werd aangekondigd en thans aan de Tweede Kamer is toegezonden. Het besluit van de regering om de bij drage te heffen is genomen in overeen stemming met het advies van de televisie commissie en van de Nozema. Mr Cals acht het echter niet waarschijnlijk dat de kosten van het experimentele pro gramma er volledig door gedekt zullen worden. Deze kosten zullen tot hoog stens f 600 000 per jaar door het rijk worden vergoed, zoals we reeds meld- Egypte en Perzië sluiten „Entente" Wijder strekking dan Arabische Liga De premiers van Egypte en Perzië heb ben te Cairo verklaard, dat hun rege. ringen zo spoedig mogelyk onderhan delingen zullen openen, ten doel hebben de de betrekkingen tussen belde landen te verstevigen. Het verdrag van 1928, re gelende de vriendschap- en handelsbe trekkingen tussen Perzië en Egypte, zal worden uitgebreid. Het nieuwe pact zal dienen voor „veel- zydiger overeenkomsten van wijder strekking" om Arabische landen op t£ nemen, welke door banden van vriend schap met Egypte en Perzië zyn verbon. den. Dit slaat dus op overeenkomsten met de landen van het Nabije en Midden Oosten. In Egyptische politieke kringen is men van oordeel, dat deze verklaring van Cairo de eerste belangrijke politieke ontwikkeling in het Midden Oosten is, sinds in 1945 de Arabische Liga werd gesticht. De draagkracht der verklaring gaat ver uit boven de betekenis var Handvest der Liga. Inzake de defensie voor het Midden-Oosten wordt in de verklaring niets gezegd. In dit verband melden wij nog, dat Egypte van plan ii zijn pogingen voort te zetten, de Ma rokkaanse kwestie toch op de agenda van de Assemblée geplaatst te krygen. Mossadeq teiug is vanmorgen vroeg, na een verblijf van vier dagen in Egypte, per vliegtuig uit Cairo naar Teheran ver trokken. Ibrahim Farag Pasja, wnd. min. Buit. Zaken, die Mossadeq uitge leide deed, verklaarde, dat een accoord bereikt, waarbij Egypte Perzische Spannende nacht bij Terschelling Brandaris redde de 22 opvarenden "f^ANNACHT is op de Noordzee, een halve mijl van het lichtschip Ter- schellingerbank, het Duitse ss. Steinbutt gezonken, nadat het buiten de geveegde roufe op een mijn was gelopen. Onder grote belangstelling van de bevolking bracht de Brandaris onder commando van schipper Klaas Tot om half twee alle 22 opvarenden van het schip op Terschelling binnen. Ze zijn daar nu ondergebracht in hotel Nap. De Steinbutt, een z.g. IJslandse treiler, (631 ton), die in 1942 in Amsterdam werd gebouwd, had veertien dagen in Het Kanaal gevist en vervoerde vier duizend last haring naar Hamburg. Toen de mijn ontplofte, raakte de radio defect. Dank zij een noodreparatie kon toch contact worden verkregen met Norddeich-radio, met enkele sleepboten en met Terschel ling. Bij de ontploffing liep een stoker een lichte kniewond op. Verder er geen persoonlijke ongelukken. Intussen slaagde het gehavende tuig er in op eigen kracht bij; Terschellingerbank te bereiken. De machinekamer was toen onder water kamen te staan, het schip ging voor anker en behoefde maar kort te wach ten tot de Brandaris langszij kwam. Aanvankelijk wilden slechts elf leden van de bemanning het vaartuig ver laten; de andere elf zagen echter spoedig in dat het onmogelijk was, langer op de Steinbutt te blijven. Een van de matrozen raakte, toen hij wilde overspringen, te water en zou tussen treiler en reddingboot verpletterd zijn geweest, als men hem niet bijtijds had weten te grypen. De sleepboot Hol land heeft nog getracht de Steinbutt te Op T December hoopt oud-minister dr J. J. C. van Dijk zijn tachtigste ver jaardag te bereiken. Ondanks zijn hoge leeftijd neemt dr Van Dijk nog actief deel aan het partij-leven; hij is n.l. nog steeds penningmeester van de Dr Abraham Kuyper Stichting. De jubilaris in de kamer waar vroeger Dr Abraham Kuyper werkte. Daar hij herstellende is van een ziekte, zal hij zijn verjaardag slechts in de familiekring vieren. slepen. Het mocht echter niet meer baten. Waarschijnlijk zal niet getracht worden het gezonken schip te bergen, daar het in veel te diep water (minstens 30 meter) is verdwenen. MUZIEKKLOKJES LUXE WEKKERKLOKJES REIS WEKKERS met ÉTUI Fa JAN M. PIERROT Maarsmansteeg 21 Telefoon 20778 Churchill 29 Dec. naar Washington Winston Churchill zal op 29 December naar Washington vertrekken, voor be sprekingen met Truman, welke 3 Jan. beginnen en vermoedelijk een week zul len duren. Het is waarschijnlijk, dat een van de eerste punten, welke be handeld zal worden, de kwestie van de controle op de Amerikaanse luchtbases in Engeland zal zijn. (Churchill zou meer toezicht wensen). Volgens de hui dige ongeschreven overeenkomst be slissen de V-S. alleen of, en wanneer, bommen van Engeland uit tegen een derde mogerrheid zullen worden ge bruikt Drie ministers, t.w. Eden, (Buit Zaken). Lord Ismay (Gemenebest) en Lord Cherwell (Atoomenergie) zullen Churchill vergezellen. Bakkers diep teleurgesteld over broodprijs De Nederlandse Bakkersbond is ernstig teleurgesteld door het bericht dat de regering geen verandering zal brengen in haar beleid ten aanzien van de prijs en samenstelling van het volksbrood. Over het hele land wordt op volksbrood gemiddeld een verlies van ruim een cent per brood geleden. Men hoopt dat minis ter Mansholt na zyn terugkeer uit Rome zyn besluit alsnog zal herzien. Hoop op vrede herleeft Eindelijk overeenstemming bereikt betreffende een wapenstilstands-linie DE ONDERHANDELAARS te Pan Moen Dj on hebben overeenstemming bereikt over een plan, dat de weg opent voor het eindigen van de strijd op Korea tegen Kerstmis a.s. Aldus een moedgevend bericht van Ass. Press. Naar Reuter meldt, zijn de vertegenwoordigers der Verbonde nen en de communisten het eens geworden over een algehele oplossing van de kwestie der afbakeningslijn. Zulks was nodig, om tot een „staken van het vuren" te kunnen komen. Feitelijk worden thans in Pan Moen Djon twee soorten besprekingen tegelijk gevoerd. In de ene tent is de subcom missie bezig met de laatste bijzonderheden van een accoord inzake de wa penstilstandslinie. In de andere tent bogen tien stafofficieren van beide par tijen zich over kaarten, om de huidige frontlinie vast te leggen. resultaat der wapenstilstandsbesprekin gen zal afhangen, of de Amerik. lucht macht zal voortgaan de schuilplaatsen van de vijand in Mandspoerye met rust te laten. Resumerende krijgt men de indruk, dat de kansen voor een „staken van het vuren" aanmerkelijk zyn vergroot. Be halve de demarcatielijn zijn er echter vijandelijkheden echter voort. Er wordt j nog andere punten, zoals de uitwisseling ook nu hevig gevochten, o.a. ten Westen I der krijgsgevangenen en het probleem van Tsjorwon, terwijl Amerikaanse Su perforten het Noord Koreaanse vlieg veld te Oeidjoe hebben aangevallen. De stafchef van de Amerikaanse lucht macht, generaal Hoyt Vandenberg, heeft voor de radio verklaard, dat het Het komt ons voor, dat nog geen vol ledige overeenstemming is bereikt, maar na al het geharrewar, de wederzijdse beschuldigingen en de vertraging, schiet men thans een eind in de goede richting. Er is een tijdslimiet van dertig dagen gesteld om over alle punten betreffenüe de wapenstilstand, tot overeenstemming te geraken. Gedurende die tijd duren Op de R.K. begraafplaats in Utrecht is gisteren het stoffelijk overschot van minister Van Maarseven onder grote belangstelling ten grave gedragen. Aan de groeve naast minister-president Drees (midden) de vertegenwoordiger van H. M. de Koningin, jhr mr Smits van Oyen van Eckhart. eventueel terugtrekken der bui tenlandse troepen uit Korea. Aan latere berichten van A.F.P. ont lenen wij nog, dat de Verbondenen het voorstel der Roden hebben aanvaard, om, als een bestand niet binnen dertig dagen is bereikt, „de demarcatielijn pas te herzien", op het ogenblik, dat de de legaties klaar zyn om de overeenkomst te tekenen. De voltallige delegaties zul len nu de, heden door de subcommissie bereikte, overeenkomst en de nog vast te stellen contactlijn, formeel moeten bekrachtigen. Auto slipte en reed in Zuid-Willemsvaart Bestuurder verdronken Gistermiddag is een auto tussen Den Dungen en Den Bosch in de Zuid-Wil lemsvaart gereden. De bestuurder, J. Borstlap uit 's-Gravenmoer, scheen aan vankelijk gered te zullen worden, maar gleed plotseling terug het water in en verdronk. De wagen was óf geslipt, èf tegen gen verkeerspaaltje gereden en over de weg in het kanaal geschoven. Aanvankelijk bleef de Volksauto dryven en kon de bestuurder zich naar buiten werken tot op de kap. Omstanders gooiden hem een voorwerp toe om hem naar de kant te kunnen trekken. By een poging om het voorwerp te grypen, gleed de man van de kap in het water. De 25-jarige ongehuwde Fr. Wyers uit Well kreeg een zware burrie op zyn hoofd, toen een kabelrol uit een wagentje dat men achter een motor wilde hangen, plotseling kantelde en twee helpende arbeiders hun macht over de burrie ver loren. Na korte tijd is Wyers overleden. Nieuwe vloedgolf in Po vallei De r vloedgolf, die langs de dooi de regen gezwollen Po in de richting van de Adriatische zee stroomt, heeft in de benedenloop van de Po nieuwe breu- Andere schepen in nood ken in dijken veroorzaakt. Hierdoor zijn opnieuw duizenden personen uit hun huizen verdreven en de schade aan hel geteisterde gebied bij de Adriatische zee wordt nog vergroot Gisteravond zijn op acht punten de dijken onder de enorme druk van het water doorgebroken. De inwoners var. zeven dorpen, die in de loop van de nieuwe overstroming liggen, werden gewaarschuwd zo spoedig mogelijk hun huizen te verlaten. Onafgebroken varen in de onderge lopen Po-vallei honderden boten, vlotten en amphibievoertuigen heen en weer. Zij brengen voedsel en drinkwater naar geïsoleerde persnen en voeren op do terugweg vluchtelingen mee. Een Amerikaan, die in Genua in de kranten berichten over de overstroming had gelezen, is te Cavarzere aangekomen met een vrachtauto vol voedsel. Men heeft hem een boot ter beschikking ge steld, waaimee ook hij het overstro mingsgebied is ingetrokken om het voed sel, o.m. drie ton melk voor ziugelingen, uit te delen. Pietro Nenni, de leider der Italiaanse socialisten, die nauw met de communis ten verbonden zijn, heeft om een plaats de regering verzocht. De „nieuwe nationale solidariteit", veroorzaakt door de rampspoedige overstromingen in de Po-delta, dient in het landsbestuur weerpiegeld te worden Ook het Engelse schip Streamfisher verkeerde enige tijd in nood, op 17 mijl van Hoek van Holland. Hulp van de uit gevaren reddingboot Arthur uit Sche- veningen en van de sleepboten Ebro en Nestor was niet nodig. De Engelse boot zette koers naar Hoek van Holland. Voorts is de sleepboot Seefalke van Borkum vertrokken om het Duitse mo tortankschip Krautsand, dat op de Noordzee stuurloos ronddrijft tengevolge van een gebroken roer, te hulp te komen en naar Rotterdam te brengen. Kapitein J. Onstwedder van het Gro ningse kustvaartuig Pinguin, (260 ton), dat begin van deze week op de Noord zee is vergaan, is gisteren met zyn vijf mannen uit Bremen in Groningen aan gekomen. Hij vertelde dat zij, nadat ze Zondagavond aan boord waren gegaan van het Zweedse schip Stèllar, tot Dins dagochtend in de buurt waren gebleven. Toen zagen zij hun schip zinken. De on gelukkige Pinguin was ook in 1934, in 1935 en in 1949 gezonken, maar telkens gelicht. Nu ligt de kustvaarder op 50 meter diepte; er is geen bergen aan. De bemanning is alles kwijt. Sommi gen waren, toen ze gered werden, nog in nachtgewaad. De Zweed bracht de Nederlanders naar Brunsbüttel. Daar werden ze verzorgd en via Altona Bremen zyn ze nu terug. Bedrieglijke nota Toetreding tot commando Midden-Oosten een vijandige daad Yemen, Syrië, de Libanon en Irak, heeft de Sowjet-Unie gewaarschuwd, dat zij het als een vijandige daad tegenover haar zal beschouwen, als deze landen toetre den tot een verdedigingspact voor het Midden-Oosten. „Het instellen van een commando voor het Midden-Oosten zou meer en niet minder betekenen dan de bezetting van dit gebied door Ameri kaanse en Engelse troepen." In de nota heet het voorts, dat het dwaasheid is te geloven dat Rusland de landen van het Midden-Oosten wil aanvallen. De Sowjet- Unie heeft altijd de staten die voor hun Twee treinongelukken: ongeveer 80 gewonden Door verzakking van een spoordam, bij Rosario in Argentinië een trein om geslagen. Volgens de eerste berichten zijn minstens 50 personen gewond. Twee treinen met vacantiegangers jn in een tunnel bij New York met elkaar in botsing gekomen. Naar schat ting 27 personen werden gewond. DAT de Franse omroep ook voor bui ten!. schrijvers één min frs (f 10.000) uitlooft yoor het beste radio-blijspel- DAT dr H. J. Terblanche van de Na- talse universiteit (Z.-Afr.) in Dec. naar ns land komt om dialecten en vaktaal bestuderen. DAT op Ameland een comité is gevormd tot verbetering van de verbinding met Friesland (voorz. ds H. D. Woelinga; secr. ds D. van Dijk, beiden te Hollum). DAT er reeds f 25.000 bijeen is voor het erefonds voor oud-verpleegsters van alle gezindten, die in nood verkeren. DAT in Rotterdam 500 boete is ge- eist tegen de 50-j. restaurateur P. G. W. aldaar, die in 1945 20.0000 inkomen bij de belastingen zou hebben verzwegen. DAT de Ned. ver. tot adoptie van sche pen vandaag 5 jaar bestaat en scholen al 212 schepen hebben geadopteerd. DAT de Commissaris der Koningin in N.-Brabant op 27 Nov. de eerste steen zal leggen voor het definitieve sanato- 'um De Klokkenberg te Breda. DAT op het bedrijf van de pluimvee houder J. V. te Oostzaan pseudo-vogel- pest is uitgebroken en er van de 4000 kippen en hanen al 2000 zijn vernietigd. DAT B. en W. van Steenwijkerwold de raad voorstellen te verbieden vee in de gemeente te weiden, hetwelk niet tegen mond en klauwzeer is ingeënt. DAT het stadhuis te Workum is ont ruimd, daar het op instorten staat, en Gedep. Staten een subsidie van 16.306 voorstellen voor de restauratie. DAT de vorige maand in Amsterdam door verkeersongelukken elf personen werden gedood. DAT de nieuwe Zuidafr. ambassadeur in Den Haag, kol. P. I. Hoogenhout, zijn vertrek naar Den Haag, een dank brief heeft ontvangen van de Epikuro- stam, waarmee hij als administrateur van Z. W. Afrika te maken heeft gehad. DAT minister Lieftinck het verzoek, van dr Schouten (AR) om de Ned. Bank een nadere toelichting te laten geven wanneer zich belangrijke veranderingen voordoen in de deviezenreserve niet heeft ingewilligd. DAT het aantal Duitse arbeiders in de Twentse textielindustrie van eind Juni tot eind October daalde van 1684 tot 811, hetgeen minister Joekes heeft meege deeld aan het Tweede Kamerlid Neder- horst (PvdA). DAT de KRO-actie voor het Kath. Thuisfront al meer dan 1% ton heeft op gebracht en er per dag ruim f 10.000 wordt gestort. DAT de fa Van Pelts Landbouwwagen- fabriek te Abbenbroek met de Indone sische regering onderhandelt over de levering van 10.000 landbouwwagens. DAT de Ned. Volksdans Stichting tus- :n Kerstmis en Nieuwjaar weer een volksdanscursus houdt in de Ernst Sillem Hoeve te Lage-Vuurse. DAT W. C. J. M. van Lanschot uit Eind hoven en mr dr W. K. J. J. van Ommen Kloeke uit Den Haag, resp. voorzitter en vice-voorzitter van de Bond van Ned. Mil. Oorlogsslachtoffers, deelnemen het congres van de Int. Fed. van Oud- strijdersorganisaties te Belgrado (2730 November). DAT de Holl. Mij van Landbouw op 13 December in Amsterdam vergadert. DAT de Belgische kampioenshengt '48 Constand de Marche voor 36.000 is aan gekocht door een paardenfokkersvereni ging in Venray. DAT de grote eieren in Barneveld 19 - 20 de honderd deden, tegen vorige week 19.75 - 20.50. DAT de gierpont van de veerdienst TielWamel i.v.m. de opening van A'dam-Rijnkanaal wordt vervangen door 2 vrijvarende ponten. DAT de N V. Jongerius te Utrecht de eerste twee gereedgekomen bussen internationale diensten aan Portugal heeft geleverd. President Truman had tn Washington n gezellig diner met de Club van democratiche vrouwen. Zó van zijn vacant ie in Florida terug in de Ameri kaanse hoofdstad, werd hij al weer in het openbare leven betrokken. Aan tafel werd er levendig gediscussieerd over al lerlei problemen, maar in één geval kon de president toch niets van een vraag verstaan en een fotograaf buitte de ge legenheid uit, om dit aardige plaatje te maken. 't Vermiste Amerik. vliegtuig Neergeschoten of neer gestort Omtrent de vermissing van het Ame rikaanse transportvliegtuig, dat van Mün- chen naar Belgrado onderweg was, is nog steeds niets met zekerheid te zeggen. Er zijn vage aanwijzingen, dat het toe stel verkeerd gevlogen is over de Roe meense grens, waar het door Roemeens luchtafweergeschut omlaag gehaald zijn. Van de vier leden der bemanning zouden er drie licht en één zwaar ge wond zijn. Maar volgens andere berich ten is het toestel nabij de Joegoslavisch- Italiaanse grens neergestort. Een officier van de Amerikaanse luchtmacht deelde mee een wrak van een vliegtuig bergen bij Bolzano te hebben gezien. Een reddingsbrigade is naar de plaats onder weg. T700R onze beginselen hebben wy te strijden; wy hebben te strijden voor ons land, voor het Koninkrijk der Nederlanden. Mede dan zullen wij bereid zijn tot strijden, wanneer wy inzien, dat we Nederlanders zijn, dat er dus een band is, die ons bindt aan Koningin en Vaderland. Ook deze band moet nog aanmerkelijk versterkt worden. Hoevelen in ons land beseffen de werkelijke waarde van ons Koningshuis? Voor hoevelen is onze Koningin slechts een symbolische figuur, bij plechtige gelegenheden naar voren tredend? Veel te veel wordt achter de „onschendbaarheid van de Koning" de persoonlijke invloed van onze Lands vrouwe op het regeringsbeleid ver doezeld. Gelukkig hebben de afgelopen tien jaren ons wel getoond, dat de band met Haar die ons regeert, sterk en innig is. Maar meer nog kan en moet dit beklem toond worden. FN het Vaderland? Zyn we er trots op Nederlander te zijn? Is er een band, die ons bindt aan hen die Nederland hebben gegrondvest? Aan figuren als Prins Willem I, Hugo de Groot, Marnix van Sint-Aldegonde, Johan de Witt? Zijn wij werkelijk trots op hen? Zo ja, dan zijn wij óók bereid in het krijt te treden, wanneer onze vrijheid, ons recht, onze staat worden aangevallen. Hier ligt een verantwoordelijkheid voor allen die te maken hebben met de opvoeding van ons volk. Aan de jeugd moet dit bijgebracht worden. De twee jarige diensttijd geeft ruimschoots ge legenheid mits de goede wil er is onze militairen de waarde van het Neder lander-zijn te doen begrijpen. Dan zullen wij ook beter Nederlands positie leren zien. Dan is Nederland niet een klein land, dat tegen Rusland niets doen kan. Dan is Nederland een gelijk waardige partner in het Atlantisch Pact, in de Westerse Unie, klaar om met anderen hun en óns grondgebied, maar tevens ons aller cultuur en onze demo cratische vrijheden, te verdedigen. "TEN onverhoopt komende oorlog zal -Lj een totale oorlog zijn. Totaal in die zin, dat niet alleen alle volken, maar ook ieder individu rechtstreeks bij deze oorlog zal zijn betrokken. Niet alleen het leger vecht óók het thuisfront: de arbeiders, de huisvrouwen, ja, ieder is ingesohakeld. En evenals een leger alleen dón wat kan bereiken, als er orde en tucht is, zal ook in het volksleven orde tucht moeten heersen om het gestelde doel te bereiken. De overwinning van een leger hangt van de soldaat aan het front, maar zeker ook van de arbeider die het mate riaal maakt, die het voedsel verpakt, die het transport behartigt, en evenzeer van de ambtenaar, die vanuit ziju bureau meestrijdt, b.v. door een juiste beharti ging van de distributie. Nog teveel heerst de mening, dat alleen de soldaten in militaire dienst zullen zijn. Iedereen, op welke plaats hij staat, zal zijn functie hebben uit te oefenen op de meest juiste manier, wil er geen ineen storting komen. Men moet zich één weten: één als Nederlander, één als democraat, één als strijder voor vrijheid en recht. "DESEFT een arbeider in een 6teen- fabriek, dat in zijn handen de voor spoedige bouw der huizen ligt? Beseft de opperman, dat deze bouw ook mede ran zijn arbeid afhangt? Omgekeerd: be ieffen de architect en de uitvoerder ook de waarde van deze arbeiders? In oorlogstijd wordt dit nog belang rijker. Alleen wanneer er sprake is van m g e e s t zal alles zo goed en zo vlot mogelyk kunnen verlopen. Alleen dan, anneer ieder zyn naaste ziet als een ren belangryke schakel in het geheel. Komen er dan grote moeilijkheden, zullen misschien haast bovenmenselijke prestaties geëist worden wanneer ieder beseft, dat hy èn als Nederlander èn als deel van het geheel ordelijk en plichts getrouw zijn taak heeft te vervullen, onder welke omstandigheden ook, dan il het apparaat kunnen blijven draaien zal de mogelijkheid tot weerstand- bieden behouden blijven. Dan zullen de vrouwen bereid zijn, héér offers te brengen. Dan zullen de nen stryden en arbeiden. Dan zullen de kinderen later kunnen zeggen: „Het niet tevergeefs. Wij zullen dit voor beeld volgen". Want in de houding van onze generatie ligt de basis voor die der komende. Protest tegen doodvonnis voor 34 Spanjaarden De socialistische Internationale heeft it naam van 10 millioen leden, by de Ver. Naties geprotesteerd tegen een po ging tot gerechtelijke moord in Spanje. Het protest wordt uitgebracht tegen het vonnis van de krijgsraad van Barce lona, waarbij 34 stakers ter dood wer den veroordeeld. Aan de VN. wordt verzocht, deze pogingen tot „gerechte lijke moord" te verhinderen. (Advertentie) WEERBERICHT Zachter Tot morgenavond verwacht De Bilt: Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan regen. Aan vankelijk weinig wind, later matige tot krachtige wind tussen Zuid en Zuidwest. Zachter. lOpgemaakt te 10 uur). 14.19. 29 Nov. N.M. CAWs ft VULPEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1