St-Nicolaas Aanbiedingen Meeste raadsleden willen wel een nieuwe brandspuit aanschaffen KOERIERS 1 Robbie Radar-bundels NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 21 NOVEMBER 1951 Gemeenteraad van Warmond Hoe zal de bebouwde kom er in de toekomst uitzien DE BURGEMEESTER VAN WARMOND, Jhr mr L. M. E. von Fisenne, deelde In de raadsvergadering mee, dat nog steeds pogingen in het werk worden gesteld om een bnrgerzinlening te sluiten ten behoeve van de woningbouw. Natuurlijk kon hU nog niet zeggen, of de pogingen zouden slagen maar fljn verwachtingen waren niet hoog gespannen. Dit in tegenstelling tot hetgeen men van enkele andere gemeenten hoort. De vergadering duurde tot na het middernachtelijk uur en de in het oog springende punten van de agenda waren: de brandweer en het sanerings plan voor de bebouwde kom. Bij de ingekomen stukken was de be slissing, waarbij de vergoeding per leer ling over 1951 aan de school met de Bij bel nader was vastgesteld op f 33,20. De afdeling van het Wit-Gele Kruis verzocht om verhoging van de subsidie en om een bijdrage van f 400 in een bouwfonds. B. en W. wilden de subsidie wel verhogen tot f 150, maar voelden niets voor een bijdrage in het fonds, omdat de finan ciële positie van de gemeente het niet toelaat. De heer Van Vliet achtte een wijkgebouw urgent. De voorzitter vroeg zich af, wanneer de bouw zal zijn te realiseren. Hy had voor de toekomst aan een -ndere oplossing gedacht, nl. een vere ïngsgebouw voor alle ge zindten. i. raad besloot ten slotte al leen de subsidie te verhogen. De rechter had het bedrag van de schadevergoeding voor de onteigende gronden „Leevliet" Vastgesteld, maar de heer Van Rijn vond dit aan de lage kant en meende, dat de pachter zwaar zou zijn getroffen. Men besloot deze aangelegenheid nader te bezien. Ter voorziening in de behoefte aan kasgeld in 1952 werd een lening aangegaan tot een maximum van f 450.000. De aan de bouwcombinatie „Wassenaar" opgelegde verplichting om op de van de gemeente gekochte gronden te bouwen vóór 1 No vember 1952 werd herzien. De combi natie zal nu voor 1 Mei moeten bouwen, onder voorwaarde dat 4% rente zal wor den vergoed van de nog niet betaalde koopsom. De raad besloot vervolgens een ge deelte van de Postdam van de P.T.T. over te nemen. Het politiebureau en twee arrestantencellen werden aan het rijk verhuurd. Voor het dubbel bewoonbaar maken van het pand Dorpsstraat 38 vo teerde de raad f 1500. In de kosten van aansluiting op het electrische net van perceel Herenweg 48 droeg de gemeente f 150 bij. De rekening van het gemeente lijk waterleidingbedrijf over 1950 werd voorlopig vastgesteld. Daarna kwam aan de orde de bespre king van het rapport van de Zuidhol landse brandweerbond betreffende de organisatie van de brandweer. Volgens het rapport voldoet de materiaal-positie niet meer aan de eisen. De motorbrand spuit, aangekocht in 1928, is verouderd en de capaciteit (1000 1 bij 80 m opvoer- hoogte) is te gering. Daar komt nog bij, dat de gemeentelijke vrachtauto dienst moet doen als trekker, zodat deze permanent ter beschikking is. De bond gaf daarom in overweging een brand weerauto met een capaciteit van 2500 1 bij een opvoerhoogte van 80 m aan te schaffen. Ter toelichting was de brand weercommandant aanwezig. De heer Van Egmond vroeg, hoe Ged. Staten zouden staan tegenover een even tueel besluit tot aankoop van een spuit. De voorzitter zei dit eerst te kunnen nagaan, wanneer de raad in principe had besloten tot de aankoop. Zijn persoon lijke mening was, dat Ged. Staten geen ernstige bezwaren zouden hebben, in dien de verbeteringen binnen het raam van het rapport zouden blijven. De heer Van Vliet achtte het economisch niet juist een trekker-jeep aan te schaffen (een tussenvoorstel van de brandweer commandant). omdat men binnenkort toch een nieuwe spuit zou moeten aan schaffen. Er ontspon zich een langdurige discussie en het resultaat was, dat B. en W. in de volgende vergadering met con crete voorstellen zullen komen. Uitvoerig wisselde de raad ook van gedachten over het voorstel van B. en W. met betrekking tot de sanering van de bebouwde kom. De voorzitter bracht oank aan de commissie voor haar werk, waardoor de raad een zeer overzichtelijk plan had gekregen. De heren Van der Voet en Vergeer hadden ernstige bezwa ren tegen de clausule, waarin werd be paald, dat wanneer boerderijen door een ramp zouden worden getroffen en to taal verdwijnen, zij daar niet meer op gebouwd mogen worden. Zij zagen hier in een aantasting van het recht der be trokkenen om opnieuw een bedrijf te kunnen stichten. De voorzitter zei, dat deze mensen dan een nieuwe boerderij kunnen stichten op daarvoor bestemde terreinen, o.a. de Zwanenburgerpolder. De heer Vergeer merkte op, dat het Leidse merenplan nog steeds dreigt. Wordt hieraan uitvoering gegeven, dan is bouwen in de Zwanenburgerpoldei uitgesloten. De heren Dekker en Van Vliet meen den, dat er wel gelegenheid zou bestaan om daar ter plaatse een boerderij te bouwen, al zou deze dan ook een nood- bedrijf moeten worden met een bestaans- duur van niet meer dan 30 jaar. Uitein delijk besloot de raad advies van het instituut voor stad en landschap van Zuid-Holland in te winnen, waarna men er verder over kan praten. De voorzitter deelde vervolgens mee, dat B. en W. aan Ged. Staten zullen voorstellen het pre sentiegeld van de raadsleden van f 2.50 tot f 5 per vergadering te verhogen. Haagse politierechter Van rechtsvervolging ontslagen Gewoonlijk zijn winkeldiefstallen geen moeilijk punt voor de Haagse politie rechter, maar het geval van een juffrouw uit Oegstgeest lag toch anders. Zij had in Mei een japon trachten te stelen en was daarbij gesnapt. Een psychiater, die als getuige-deskundige en als toezicht houder kwam, verklaarde dat de verd- reeds lang onder zijn behandeling was. Er was niets planmatigs in haar handel wijze. Hij verwachtte geen enkel heil van opneming in een inrichting. Enkele collega's hadden geadviseerd: „Laat haar in' vredesnaam zo qf en toe maar eens wat wegnemen, als de toezichthouder maar zorgt, dat het weer terugkomt". Ditmaal was zij echter betrapt en kon rechtsvervolging niet worden voorkomen. De officier van Justitie concludeerde tot ontslag van rechtsvervolging, maar hij wees er op, dat het niet te vaak moet voorkomen, anders is terbeschikking stelling van de regering het einde. Con form het requisitoir ontsloeg de politie rechter verd. van rechtsvervolging. Boete voor driftkop Een stoffeerder uit Katwijk aan Zee had in een driftige bui een 15-jarig meisje geschopt. Hiervoor werd hy thans tot f30 boete subs. 15 dagen veroordeeld. Bij verstek werd een visser uit Kat wijk aan Zee wegens mishandeling tot f50 subs. 30 dagen veroordeeld. Conform de eis werd een mevrouw uit Leiden wegens eenvoudige belediging tot f 10 boete subs. 5 dagen hechtenis ver oordeeld. Textielarbeider bestal patroon Bij een Leidse textielfabriek werden op zekere dag strengen wol vermist. Er werd naar aanleiding hiervan huiszoe king gedaan bij een textielarbeider. De vermiste wol werd niet gevonden, maar wel andere wol, die hij voordien uit de fabriek had ontvreemd. Het was in verband met de komst van een kleine, voerde verd. aan, maar de Haagse politierechter merkte op, dat zijn vrouw hem had gezegd er mee op te houden Toen had hy ook zo flink moeten zyn om de wol weer terug te brengen. Conform de eis werd verd. tot een week gevangenisstraf veroordeeld. Zijn vrouw wilde zomerhuisje De vrouw van een Leidse stucadoor wilde graag een zomerhuisje hebben en daarom ging de man er op uit om hout testelen. Hy ging daartoe naar de opslagplaats van een houthandel. Meer dan 20 maal bracht hy hier een bezoek en in totaal stal hy o.m. 180 planken. Tenslotte werd hy gesnapt en toen bleek hy thuis een complete houthandel te hebben. Thans stond de stucadoor terecht voor de Haagse politierechter. Deze las uit het reclasseringsrapport voor, dat verdachte meer wil schynen dan hij is- De officier van Justitie eiste drie maanden gevange nisstraf met aftrek en eventueel toe voeging van een voorwaardelijke straf. De verdediger, mr R. v. d. Veen, ver klaarde, dat verd. van uit zyn raam hout diefstallen zag plegen en om de drang naar luxe van zyn vrouw te bevredigen, kwam hy ook tot diefstal. De raadsman bepleitte een voorwaardelyke straf en onmiddellyke invryheidstelling. De po litierechter veroordeelde de stucadoor conform de eis tot drie maanden gevan genisstraf m.a. Het verzoek tot onmid dellyke invryheidstelling werd afgewezen. Uitspraak in Oldebroek- affaire Het Hoog Militair Gerechtshof deed gisteren uitspraak in de zaak tegen de 37-jarige sergeant-kok K. N. L. L., die zich tezamen met de commandant van de legerplaats Oldebroek, de voormalige luit.-kolonel N. N., heeft schuldig gemaakt Wij bouwen deviezen- bron van 100 millioen Nieuwe fabriek in Amsterdam De eerste katalysatorenfabriek op het Europese continent zal in Amsterdam worden gebouwd door de Koninklyke Zwavelzuurfabrieken v/h Ketjen te Am sterdam-Noord. Op 3 December reed» wordt er de eerste paal voor geslagen. Deze nieuwe fabriek zou in de komende productieperiode van tien jaar voor on« land een deviezenbron vormen van 70 tot 100 millioen gulden. Voor de bouw van deze fabriek, waarin een product zal worden vervaardigd dat olieraffinaderyen een hoger benzine rendement uit de ruwe aardolie en ge- lyktydig hoogwaardige benzine kan leve ren, zullen voor f 314 millioen aandelen tegen 110 procent worden uitgegeven. Het geplaatste kapitaal wordt met 50 procent verhoogd. Bovendien zal nog een lening van f 4 millioen worden gesloten. Men hoopt de fabriek binnen 14 Jaar op te trekken. De kosten zyn geschat op f 7% millioen. Met de nog in aanbouw zynde olie raffinaderijen van de Royal Dutch en de Standard Oil groep is reeds een contract voor tien jaar afgesloten voor de leve ring van het product dat tot dusverre slechts in Amerika is gefabriceerd. verduistering van levensmiddelen in het kamp Oldebroek. De sergeant-kok hoorde de bevestiging van het krijgsraad, vonnis, waarby hij na elf maanden voor arrest tot drie maanden m.a. werd ver oordeeld. aan. Te koop aangeb. 9 Z.ga.n. 1-pers. opklapbed met ombouw ƒ60.Etna- kachel ƒ20.2 Groen emaille gascomforen 7,50. Herenry wiel 15.Enige Herenjassen en pannen. Ge vraagd lange leren jas (voor lang persoon). Langebrug 59. 9 Pr. geëm. kachel met Ïilaat 25, en 1-persoons edikant met bed, in z. g. st. en commode. Javastr. 35, Oegstgeest. Te huur aangeb. 9 Luxe auto's met of zonder chauffeur. H. Noort en Zn. Kanaalstraat 1, Rynsburg. Telef. K 1718—2512. Welke alleenw. dame of heer, zelf grotere woning verlatend, zoekt kleinere woonruimte (Geen woning- ruil). Te bevr. Dr Paesi, "Warmonderweg 21, Tel. 23442 Diversen 9 Niet alleen als eetgelegen heid voor kamerbewoners. maar ook voor uw vergade ringen en kleine conferen ties is het V.C.F.-Huis, Ge recht 10, uiterst geschikt. 9 Wachten overbodig! Kou sen reparaties klaar terwyl U wacht! De Haas Stof fen en Dames-modemagazyn. Haarlemmerstraat 8082. 9 St Nicolaas nadert. Laat Uw platen, foto's, handwerk jes enz. tydig omlysten bij het vertrouwde adres: Lys- tenmakery „De Concurrent", Haarlemmerstraat 72. Telef. 22918. Bij ons bent U verze kerd van keurige afwerking. e Nog enkele 2e hands da mes-, heren-, meisjes- en jongensrijwielen voorradig. Geen rommel, maar met een jaar volle garantie. Heren- rywiel f 29.-. Bestel vroeg- tydig. H. Geenjaar. Hoge- woerd 71. Geef een nuttig geschenk. Wandlampjes vanaf ƒ4.95; zyde-rokkap met glasplaat ƒ22.75; wringers, keukenuit- zetten, strijkyzers, kachels, scheerapparaten, stofzuigers, de bekende merken. Lage pryzen. L. L. Verhaar, Kern- penaerstr. 101, Oegstgeest. Aanmaakhout, zeer klein van afmeting, en uitstekend geschikt voor het aanmaken van uw haard. In papieren zakken van plm. 5 kg ƒ0."" J. Zeilstra Jr., Kraaierstraat 19, Tel. 20556. Wenst U Iets goeds ix eau de cologne en parfum'. In Nolets Drogisterij, Mors- weg 5, wordt een ruime ze dezer artikelen in t raad gehouden. Er is zeker iets voor U by. 9 „Roslne" geeft de hoogste f-rijs voor goud, zilver ei uwelen. Grote keuze in ver lovingsringen, gouden, zil veren en verzilverde artike len. Het adres voor alle reparatiën en uurwerken. Steenstraat 16. Telef. 26854. i rouw: I axi's 0urritten buitenland rouwauto's Juist in deez' extra dure tyd Te koop aangeb. Party prima hooi. Te bevr. K. Jongeleen, Zyldijk 30 A, Leiderdorp, Een gebruikte kinderwa gen. Brieven onder nó. 6340 v. d. blad. IN ALLE AFDELINGEN. Ter gelegenheid van de Heropening ontvangt U voor iedere bestede gulden een zilverbon ter waarde van 1 punt. 12 van deze punten geven recht op een fraai Plated-zilver theelepeltje. Ziet onze zilver-etalage. Punten sparen betekent Plated zilver vergaren/ St. NICOLAAS houdt zitting WOENSDAG van halt drie af Haarlemmerstraat hoek Donkersteeg Wvgens enorm succes gaan wij door met onze grote St Nicolaas-campagne tot 25 Nov. a.s. Bij aankoop bo- f 1.- een speculaaspop boven f 2.50 een banket- staaf cadeau! A. A. Verhoog, Kantoorboekhandel, Haar lemmerstraat 29. Tel. 22197. 9 Koopt nu Uw St Nicolaas-. cadeauxü Foto-, poëzie- en prentbriefkaarten albums, Schets-, tekeh- en kleurboe ken. Ball Points v.a. f 0.75 en f 1.45. Vulpen f 5.90. A. A. Verhoog. Kantoorboek handel. Haarlemmerstr. 29, Tel. 22197. 118 Karolus zat middenin een gewel dige duikvlucht toen de wonderpil plot seling was uitgewerkt. Het goede beest tuimelde haast naar beneden, zyn kop zakte omlaag, zyn bek viel open en lang zaam maar moeilyk daalde hy op het woestynzand neer, waar hy onder een palmboom op zyn rug ging liggen en zijn ogen sloot. „Daar ligt je nou flinkerd", lachte Pieter. „Nu ben je zeker moe hé!" „Poehhhzuchtte Karolus. „Kom mee, we gaan naar de stad toe!" „Poehhhherhaalde de kraai. „Kan je niet meer verder?!" Karolus bromde een paar woorden en daarom nam Pieter hem ten einde raad maar onder zyn arm en stapte verder in de richting van het Oosten. „Ik wil slapen!" knorde de zwarte vogel toen. „Ik wil minstens een week slapen!" Toen sliep hy vast in. Pieter stapte een uur lang door het mulle zand. De zon scheen warm, Karolus was zwaar en daarom vond hy deze wandeling geen pretje. In de verte werd echter de om trek van een stad zichtbaar en daar wilde de jongen zo spoedig mogelyk heen. Weer liep Pieter een uur en toen stond hy plots over 'n spoorrail. „Zonderling", mompelde hy. „Vreemd, een spoorlyn midden in de Woestyn!" Rondkijkend ontdekte de jon gen ook nog een bord. „Levensgevaarlyk, verboden over te steken!" stond er op. Pieter krabde zich eens achter zijn oor. „Dat wordt moeilyk!" sprak hij. „Ik zal Karolus wakker maken. Misschien weet die raad". Nu, de kraai vond het óók raar en hij keek met lodderige ogen de spoor lyn af. „Er komt warempel een trein ?an ook!" geeuwde hy. „Laten we maar wach ten, tot dat ding voorby is. Dan moet je me maar langs de rail dragen, net zolang tot je een overweg gevonden hebt!" SALTO Televisie flitsen „Er zijn honderden afwasmiddelenvan soda tot de ideale vloeibare toe, maar... je moet ze afmeten!" Neem daarom het alkali vrije SALTO. Alleen de zuinige SALTO Zelf stop-fles meet voor U af en waakt zo tegen overmatig gebruik, dat Uw handen kan „ontvetten". 45x de juiste hoeveelheid voor Uw vaat ICu de veilige hoeveelheid voor Uw f\jne goed en voor Uw handen. 45x voor slechts 45 cent LEERDAM DRINKSERVIES „TANGO" EEN GESCHENK VOOR DE FEESTDAGEN. S I E R L IJ K S T IJ L V O GOEDKOOP P J N.V. NEDERLANDSCHE GLASFABRIEK LEERDAM WIGLEVEN - ROTTERDAM Onverdund - 4 x zo was-actief verreweg het goedkoopst in het gebruik. Door de E.A. Heer Rechter commissaris in het failli'sse- men van WOLKEN, wonende te Leimuiden aan de Dorpstraat no 475, is be- 1. dat de schuldvorderingen moeten worden ingediend vóór de 24e December '51; 2. dat de verificatie-verga dering zal worden gehou den in een der lokalen van het Gerechtsgebouw aan de Jan van Nassau- straat no 112 te 's-Gra- venhage op 12 Januari '52 des v.m. te 10 uur. Mr M. TEEKENS curator. Leiden, 20 November 1951. 2e Binnenvestgracht 15. Telefoon 24969. wie wil goedkoper wonen! Mooi vry bovenhuis, kamer en suite, keuken, 1 grote en 2 kleinere slaapkamers met zolder, te ruilen tegen gro tere woning. Adres: Mors- kade 15a. Uiterlijk Vrydag bericht. Volgende week zullen belde bundels, „REFLECTIES" „WISSEWASJES" voor verzending gereed zyn. Om tydige toezending te bevorderen gelieve men NU te bestellen. Behalve by de administratie van ons blad kan men zyn bestelling ook doen aan onze agenten of rechtstreeks bij de Uitgeefster Gebr. v. Noortwijk, Schie 21, Schiedam PRIJS PER BUNDEL 1.50. Een bizonder welkom feestgeschenk!

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 4