W.Liu Yuan-tao: Nederlander bij de Chinese marine NIEUWE T.ETPSCHE COURANT WOENSDAG 21 NOVEMBER 1» Verrassende ontmoeting op Foimosa Willem v. Lennep nam 20 jaar geleden afscheid van het Westen (Van onze correspondent Alired van Sprang) BIJ DE BEGROETINGSCOMMISSIE van Chinese marine-officieren op het station staat een ongewoon lange en magere man met een oude marinepet diep in de ogen. Op het visitekaartje, dat hij me volgens Chinese gewoonte bij de kennismaking overhandigt, staat Commander Willem H. Liu Yuan-tao C.N. en in kleine, doorgekraste letters er onder Assistent to the Head of Communication Department Navy Headquarters. „Spreekt u Nederlands?" informeert hij in accentloos Nederlands. „Natuurlijk"» zeg ik. „Ik ook", voegt hij er laconiek aan toe. Verwonderd kijk ik hem aan. In de drukte van de begroeting heb ik geen speciale aandacht aan hem be steed. Bij een tweede blik ontdek ik, dat hij geen Chinees is, al draagt hij een uniform van de Chinese marine en spreekt hij in vlot Chinees met de andere officieren. „Bent u Nederlander?" vraag ik. „Geweest.ik ben nu Chinees.' En lachend houdt hij het portier van de auto open, waarmee we naar de vlootbasis Tsoying rijden. Veertig jaar geleden is kapitein luite- nant-ter-zee Willem H. Liu Yuan-tao eenvoudig als Willem van Lennep ergens in Nederland geboren. Twintig jaar lang heelt hij in Nederland geleefd als een van de millioenen Nederlanders. Toen is hü naar China getrokken om er te stu deren. Hij is er niet alleen gebleven, maar hij heeft er ook zijn naam en na tionaliteit veranderd. De Nederlander Willem van Lennep is de Chinees Willem H. Liu Yuan-tao geworden. Willem H. Liu leeft met zijn vrouw en dochter van dertien in een soort marine- dorp onder de rook van de vlootbasis. Kleine, houten huisjes aan schaduwrijke laantjes. Schoenen uit „Schoenen uitwaarschuwt hij als we voor de deur staan. Het huisje is als zovele huizen op Formosa naar Japanse stijl gebouwd. Dat sluit onder andere niet met de schoenen van de straat in huis lopen. Speciale slippers staan bij de deur. Men kan echter ook op de sokken oj blote voeten lopen. „Ga zitten...." wyst hij naar een rottan stoel. Even later verschijnt een kleine, Chinese vrouw in een hooggeslo ten en nauwe nationale dracht. ..Mijn vrouwstelt hij voor. Een beetje verlegen stamelt ze „howdoyoudo" Ze is een Kantonnese en spreekt het plaatselijk dialect. Dat is de voertaal in huis. Buiten spreken beiden mandarijn. „Heb je koffie?" vraagt hij. Ze knikt En terwijl ze zich naar keuken begeeft, heb ik gelegenheid uit te vinden, hoe deze Nederlander toe gekomen is zijn afkomst en verleden af te zweren en als Chinees et leven te beginnen. „In mijn moeders familie zit Chinees bloed", licht hij toe. Het is allerminst aan hem te zien. In zijn jeugd is echter een meer dan normale belangstelling voor China ontstaan. Hij is Chinees gaan studeren en naar Kanton getrokken er de universiteit te bezoeken. Drie jaar is hij er gebleven en met de dag is de liefde voor China gegroeid. Hij heeft dienst genomen in het Chinese leger, heeft een Chinese vrouw getrouwd en de Chinese nationaliteit aangenomen. Als een trouw Chinees heeft hij zijn nieuwe vaderland de gehele oorlog als officier gediend. Na de oorlog heeft hij zijn legeruniform geruild voor dat van marine. Na dienst bij de verbindingen aan boord van een torpedoboot jager hij nu als kapitein luitenant-ter-zee t last met het beheer van een nieu' bioscoop op de vlootbasis. Hel/ricJi en Viruly Het is een bescheiden bestaan. De levensstandaard van een Chinees marine-officier is nu eenmaal niet hoog. Dat geldt ook voor Willem H. Liu. Ten slotte is hij ook een Chinees. In de kleine huiskamer staan niet veel meer dan een keukentafel en wat houten stoe len. Twee rottan stoelen doen dienst als fauteuils. Een kaal, electnsch peertje zorgt voor de verlichting. De wanden hangen vol foto's van de marine: een Piet Uiterlinden neemt Zondag afscheid In Airika is het zomervacantie Naar wij vernemen zal de heer Piet Uiterlinden Zondagavond voor het laatst de zang van de Hervormde Gemeente in de Hooglandse kerk begeleiden. In deze dienst, de „derde dienst", die om zeven uur beginit, hoopt ds J. de Wit voor te gaan. Het is zo goed als zeker, dat de heer Uiterlinden ons land omstreeks half De cember zal verlaten. Hij maakt de reis naar Zuid-Afrika, waar hij officieel op 1 Januari in dienst treedt, per vliegtuig. Een vermeldenswaardige bijzonderheid is wel, dat de heer Uiterlinden in Afrika midden in de zomervacanties aankomt, zodat hij nu reeds verzekerd kan zijn van enkele weken van rust. Het is nog niet bekend, wie de heer Uiterlinden als organist van de Hoog landse kerk zal opvolgen. De gemeente commissie heeft de mogelijkheid open gesteld om te solliciteren naar de be trekking van organist-cantor en deze blijft open tot 15 December. Ook is nog niet te zeggen, wie de organist tijdelijk zal (zullen) vervangen. portret van admiraal Kwei Yun-chin, een stijve groepsfoto van marine-officieren in Nanking en allerlei opnamen van sche pen en plechtigheden. Een kaart en een lijst van internationale vlaggeseinen. Verder souvenirs als mouw- en schouder- emblemen. Aan spijkers hangen uniform stukken. En natuurlijk is er het in bijna elk nationalistisch huis aanwezige por tret van president Tsjang-Kai-sjek. In een hoek staat een primitief kastje vol met boeken in verschillende talen. „Heeft u Nederlandse boeken?" vraag ik nieuwsgierig. Ze staan tussen werken in het Engels, Chinees en Japans. Evenals de andere boeken hebben de Nederlandse ook bijna allemaal betrekking op het zeewezen. De twee delen van Admiraal Helfrich's Memoires staan er en De Nederlandse Vlag op de Wereldzeeën. De Geschiede nis van het Nederlandse Korps Mari niers van 16651945 en Doorman's Ik Val aan, Volg Mij. De drie delen van Gods Geuzen en Despereert niet van Hettema. Ook De Slag van Piet Bakker heeft al zijn weg naar Formosa gevon den. En een beetje uit de toon vallend staat er Viruly's Verrassende Ontmoetin gen tussenin. „Hoe komt u aan die boeken?" „Van mijn moeder." Mevrouw Van Lennep stuurt hem ook regelmatig de Gooi- en Eemlander Elsevier's Weekblad. Zo blijft hij op de hoogte van wat er in Nederland gebeurt. Tegelijkertijd onderhoudt h(J er zijr, kennis van het Nederlands door. Die be langstelling onthult, dat hij toch niet helemaal gebroken heeft met de cultuur van zijn geboorteland. Het is ook moeilijk voor te stellen, dat de overgang zo c pleet zou kunnen zijn. Maar aan de dere kant leeft hij toch geheel als Chinees onder de Chinezen. En dat Westerling daarin voldoening kan vin den, is op zichzelf al wonderlijk. Vertrouwen in China De koffie komt in grove, stenen ma- rinemokken. In theedrinkend China Js koffie een luxe met" een buitenlands tintje. Ook in zijn liefde voor koffie schemert er iets door van. de Westerse afkomst van Liu. „Verlangt u niet naar Nederland?" wil ik weten. Willem Liu schudt van neen. „Ik zou er wel heen willen om mijn moeder op te zoeken, maar ik zou er niet willen wonen." „Waarom niet?" „Europa heeft zUn tijd gehad. Ik ge- >of er niet meer in...." „En gelooft u wel in China?" Er Is weinig twijfel op dat punt. „De invasie van het vasteland is een wereldprobleem, maar iedereen op For- heeft het volste vertrouwen, dat r komen zullen. Helaas wordt die tussentijd veel door onze me ginds geleden, maar we kunnen niets doen. In het Oosten heeft men echter meer geduld dan in het Westen. China over tien of misschien twintig jaar m van de meest machtige naties...." Hij gelooft in China. Meer dan menige geboren Chinees staat hij op de bres voor het land. Uit het feit, dat hij een hoge rang in de marine bekleedt, blijkt ook dat men hem als volwaardig landgenoot aanvaard heeft. De belangen van China zijn bij hem in goede handen. Wetende welke bezwaren vele buitenlanders tegen het regiem van Tsjiang Kai-sjek en de Kwomintang hebben, zegt hij: „De wereld wijst China altijd na voor allerlei misstanden en corruptie, maar er is evengoed corruptie in Europa en in Amerika. Daar praat men echter niet Herinneringen Liu staat op. Uit een kast haalt hij een foto-album te voorschijn. Het is een album vol met gedeeltelijk verbleekte en vergeelde ama teuropnamen. De eerste bladzijden wor den ingenomen door herinneringen aan de langvervlogen jeugdjaren in Nederland. Hijzelf als een schooljongen. Familiepor tretten met de ouders. De vacanties vrienden. Het oude, statige huis in :-Graveland. Dan gaat Nederland ineens ovi China. Tafereeltjes in Canton. Portretten Chinese vrienden. Hijzelf als cadet op de Militaire Academie met een kaal geschoren hoofd boven een linnen uni form. Een huwelijksfoto en een serie opnamen van de kleine. Dan de periode het leger; als verbindingsofficier het Amerikaanse leger, in de voorste frontlijn, als speler in een Chinese logsfilm. Stijve familieportretten met vrouw en dochter. Er tussenin een foto van moeder voor het huis in Hilversum. In marine-uniform met andere officieren bij verschillende plechtigheden. De doch ter als leerlinge van de Middelbare School. „Een hele collectie", merk ik op. „Er zijn er veel verloren gegaan op het vasteland.zucht hij. Met zorg bergt hij het album weer op. Het ia een dierbaar bezit en tegelijk een document. De twee levens van één man zijn er in vereeuwigd. Het leven van de Nederlandse jongeling Willem van Lennep en dat van de Chinese man Willem Liu Yuan-tao. Het zijn de levens van een Wester ling, die wil bewijzen, dat de eeuwenoude bewering Oost is Oost en West is West en die twee zullen elkaar nimmer ontmoeten onjuist is. Een blik diep in zijn hart zou alleen kunnen onthullen in hoeverre hü gelijk heeft. (Nadruk verboden). Verbouwde gemeentehuis van Alke made gisteren officieel geopend Uitvoering van de plannen volledig geslaagd (Van onze correspondent) GISTERMIDDAG vond In Alkemade de officiële opening plaats van het ver bouwde raadhuis. De raadzaal was ter gelegenheid hiervan keurig versierd. Onder de ongeveer honderd genodigden bevonden zich predikanten, pastoors, bur gemeesters, raadsleden en artsen. Ook waren de schenkers van de gebrandschilderde ramen er. De genodigden namen eerst plaats ln de hal, waar een eenvoudig ment boven de trap werd onthuld. De burgemeester verklaarde, dat de gedenksteen dit geslacht en het nage slacht er aan zal herinneren, dat ln 1951 onder moeilijke omstandigheden de verbouwing van het raadhuis is tot stand gekomen. Zij die het raadhuis voor de verbouwing hebben gekend, kunnen met recht getuigen, dat het een metamorfose heeft ondergaan. Hierna onthulde me vrouw Hoynck van Papendrecht de ge denksteen. In de buitengewone vergadering van de gemeenteraad werden eerst de notu len goedgekeurd. Daarna werd het punt behandeld benoeming van drie leden commissie van bijstand voor het beheer van de dienst van publieke werken. De heren De Jong, Van der Velden en Ver- steege werden bij acclamatie herbe noemd voor een jaar. Met een gelukwenfc werd de zitting gesloten. Uit de uitvoerige openingsrede van de burgemeester tekenden wij aan. dat het raadhuis in 1869 is gebouwd onder bur gemeester J. Hoolboom. De gemeente tel. de toen 3794 inwoners. In 1919 werd het het gemeentehuis onder burgemeester Van Wichen verbouwd, waarbij geen rekening werd gehouden met de normale ontwikkeling van elke gemeente door boven het raadhuis een ambtswoning voor de secretaris te bouwen, die slechts te bereiken was door het gebouw zelf. In 1933 kwam deze woning voor uitbrei ding van het raadhuis in aanmerking. Hoewel aan ruimte heel wat was gewon nen. bleef de toegang naar deze afdelin gen toch zeer primitief. Toen de tegenwoordige burgemeester in 1947 zijn intrede in de gemeente deed, kwamen al klachten binnen over de min der goede huisvesting van de rijkspolitie en de dienst van gemeentewerken. Het voorstel om hierin verbetering te bren gen door de dienst van publieke werken ln een afzonderlijk gebouw te huisves ten vond bij de raad geen genade. De commissie van p.w. deed het idee aan de hand om de bovenverdieping zodanig te verbouwen, dat alle takken van dienst ln de toekomst behoorlijk gehuisvest zouden zijn. Het geheel naar de eisen van de tijd verbouwde raadhuis heeft de gemeente thans 57.131,79 gekost. De burgemeester gewaagde nog van de ar chitectonische gaven van de gemeente architect. Hij is er in geslaagd een re presentatieve sfeer te scheppen. De ge brandschilderde ramen noemde de bur gemeester een sieraad. Als oudste lid van de raad sprak hier na de heer P. van der Velden. Wij zijn allen ingenomen met deze verbouwing. Het doet ons een zeer groot genoegen, dat de uitvoering van de plannen volle dig is geslaagd. Spr. hoopte ten slotte, dat de goede sfeer zal blijven bestaan Nog meer aanwezigen voerden het woord, onder wie de burgemeester van Alphen aan den RUn. De genodigden werden daarna in groepjes door het ge bouw rondgeleid. In de raadzaal bracht de muziekvereniging Liefde voor Har monie nog een serenade. Ned. regering koopt Multatuli De Ned. regering heeft één exemplaar van de luxe-editie van Multatuli's „Vol ledige Werken" aangekocht voor f500.-. Deze luxe-editie wordt door het Mul- tatuli-Genootschap beschikbaar gesteld ter ondersteuning van de gewone uitgave Weer zo'n „loodinkoop" Een Leids opkoper moest bij de kan tonrechter op het matje komen, omdat hij van een jeugdig persoon meer dan' 100 kg lood had gekocht, voor f 108, zon der dit in zijn register te boeken. Het O. M. wees verd. er op, dat hij heel goed wist, dat het lood van diefstal afkomstig was. Het eiste f 100 boete of 25 dagen en zou niet aarzelen de volgende keer hech tenis te eisen. De kantonrechter dacht er, wat dit laatste betreft, ook zo over, maar veroordeelde da man tot f 50 of 20 dagen. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Aloisia M. P. C., d. van A. W. Verbraaken en C. J. Lommertzen; Leonard J., z. van J. Verslot en E. Rotte veel; Leendert, z. van J. Plug en W. de Jong; Herman, z. van J. Rotman en H. Makkink; Pieter, z. van P. v. d. Oever en A. van Duijn; Boudewijn J. C., z. van F. B. H. Poldermans en C. F. H. Sauter; IJda J., d. van L. v. d. Plas en M. de Zwart; Geertruida C., d. van A. Ouwer- kerk en G. de Groot; Johannes A., z. van J. van Opijnen en J. Brouwer. OVERLEDEN: A. J. Cavé, wedn., 86 j.; J. J. Kuivenhoven, wedn., 73 j.; H. P. M. Snelders, huisvr. van Van Bilsen, 51 j.; M. C. Neuteboom, huisvr. van v. d. Meer. 67 j. Franse poëzie voor het L.A.K. Voordacht dooi Henri Rollan Een programma van ongeveer zestig nummers had Henri Rollan van de Co- médie Francaise in elkaar gezet, om daarmee gisteravond de leden van het L.A-K. een indruk van de Franse poëzie te geven. Het was van het goede wel een beetje te veel. Er komen dan te veel onbelangrijke dingen, die. hoewel soms aardig, toch de andere wat verdringen. Zo misten we b.v. dichters, in deze eeuw geboren. Wanneer het de bedoeling was, om een les in Franse letterkunde te geven, is de opzet gedeeltelijk gelukt Rollan was meer een docent, die gedichten voorleest, met zo af en toe een toelich ting, dan een voordrachtskunstenaar. Dat laatste was hij eigenlijk helemaal niet zodat de avond als zodanig een mislukking werd. Om te beginnen las Rollan allee, waardoor declamatie al voor een groot deel uitgesloten is. Van een verklanking door het woord kwam ook niet veel te recht doordat Rollan niet veel afwisse ling in stem en rhythme bracht en ook door gebrek aan woordexpressie. Wat zijn gebaar betreft, Rollan stond maar wat te zwaaien met zijn rechter arm. Wij zijn er van overtuigd, dat een Katwijkse reders en schippers namen leerplichtige jongens in dienst Zij kregen f 25.— boete of 10 dagen van de kantonrechter De Katwijken bevaren sinds jaar en dag de grote haringvijver. Het beroep van visserman zit hun ln het bloed en het U dan ook niet te verwonderen, dat zij de jacht op de haring zo jong mogelijk willen beginnen. Het komt echter nog al eens voor, dat zU tè jong bezwijken voor het ingeboren verlangen naar de zee. Als een leerplichtige Jongen een baantje aan boord van een logger aanneemt, zijn ouders en reders ln overtreding met de wet. Dat brengt hen voor de kantonrechter in Lelden. WO meldden reeds eerder, dat scheidene ouders zich voor overtreding van de leerplichtwet moesten verant woorden. Thans was de beurt aan twaalf reders en schippers uit Katwijk aan Zee. ZU hadden van Mei tot Augustus jongens als afhouder aangemonsterd. Voor de verdachten, die niet verschenen, trad mr Kranenburg als gemachtigde op. Als de haringvangst gaat beginnen, is er een zekere deining van 22 Mei tot 22 Augustus, aldus de raadsman. Dit is niet alleen in KatwU'k, matr in alle reders- bedrUven en wegens een tekort aan per soneel worden dan 13- tot 15-jarige jon gens als afhouder tUdelUk in dienst nomen, de ouderen als reepschieter, verklaarde mr Kranenburg. Gebeurt dit niet, zo vervolgde hU, dan kan het schip niet uitvaren. Men had zich tot het ministerie van OnderwUs gewend om, zoals bU de land bouw gebeurt, een verlofregeling te ver- krUgen, maar dit werd niet toegestaan. Voorts verklaarde hij, dat over het alge meen de schippers aanmonsteren en niet de reders. Het ls bovendien niet moellUk jongens te krijgen, omdat er goed wordt verdiend en zU veel liever naar zee dan naar school gaan. Reeds heeft zich een comité gevormd, om de jongens alsnog Tentoonstelling in Endegeest Burgemeester jhr. mr F. H. van Kin schot trok gistermiddag zijn porte- monnaie. Hij deed dit, met zovele ande ren, in Endegeest. In ruil voor een gering bedrag kreeg men werkproducten van patiënten, die dat alleszins waard waren. De geneesheer-directeur van Ende geest, dr C. P. J. Stotijn, opende de ten toonstelling. Hij wees op de belangrijke rol, die de arbeidstherapie in de genees wijze van geesteszieken speelt en noemde dit systeem een soort heropvoeding. De patiënt wordt geestelijk geactiveerd, waardoor het leven meer betekenis krijgt Veel patiënten zijn zeer beperkt in hun vermogens, maar de ingewikkeldheid van een werkstuk wordt toch steeds hoger opgevoerd. Het is frappant te zien, hoe keurig of de patiënten werken. Dr Stotijn zei, dat de inrichting door deze arbeidstherapie een 90ort geordende gemeenschap wordt, waarin ieder iets presteert. De producten zijn evenwel het middel van de therapie en niet het doel. Ten slo'te deelde dr StotUn mee, dat de Inzending van de „Welfare" van het Rode Kruis niet kon doorgaan. Vanavond is de tentoonstelling nog geopend van half 8 tot half 10. v Rijden zonder rijbewijs Het rijden zonder rijbewijs is weer zeer toegenomen en veel aanrijdingen zijn daarvan het gevolg. Dit heeft weer tot logisch gevolg gehad, dat de politie het toezicht ging verscherpen en zij bracht 15 verdachten voor de kantonrechter. Een Inwoner van Roelofarendsveen, die reeds enige malen was veroordeeld, was toch zonder rijbewijs blijven rijden. Nu was hij tegen een boom gereden. Hij kreeg de kantonrechter de maximum straf, nl. f 15 boete of vijf dagen. Een man uit De Kaag. die eveneens zonder rijbewijs bad gereden en bovendien in Lisse geen voorrang verleende, kreeg f 35 boete of 10 dagen. Ik dacht, dat ik een rijbewijs had. zei hij nog Sint komt aan op Pieterskerkhof De intociht van Sinterklaas in Lelden zal dit jaar weer anders geschieden. De Sint komt namelijk met aan het sta tion en ook niet aan de Oude Vest, maar op het Pieterskerkhof, Zaterdagmiddag om twee uur per rijtuig. Ongeveer acht honderd kinderen zullen daar de Sint ontvangen. Hierna gaat het in optocht naar de Stadsgehoorzaal, waar de kinde ren een prettige middag zal worden be- Jfe Jf 'K vsyf het gemiste onderwUs te doen inhalen. Inzake overmacht verzocht mr Kranen burg ontslag van rechtsvervolging. Het OM. was het niet met de raads man eens: kinderen moeten niet naar zee, maar naar school en bovendien was de arbeidswet overtreden. Het eiste tegen ieder f 25 boete of 10 dagen. De kanton rechter sprak ook over een ernstige overtreding van de leerplichtwet en kon de overmacht niet inzien. HU veroor deelde de 12 reders en schippers tot f 25 boete of 10 dagen. Voor deze zaken be stond veel belangstelling. Nederlands voordrachtskunstenaar,doen de als Rollan gisteravond deed, geen lang leven als zodanig zou hebben. Wij zijn er ook van overtuigd, dat we in Nederland over kunstenaars beschik ken, die het er veel beter zoudea af brengen, ook met Franse poëzie, dan Henri Rollan. Waarom buitenlanders ge ëngageerd, wanneer we betere Neder landers hebben? „Der Apt el ist ab" Kitsch zonder stijl en smaak Het is voor Helmuth Kautner en Bobb> Todd, de makers van „Der Apfel ist ab" (de appel is geplukt), gelukkig dat Adam de kitsch, die hü vrij mee mocht nemen, gered heeft. Anders hadden ze deze film niet kunnen maken. Wat niet zo heel erg geweest zou zijn. Wat de film als film betreft, is het een stijlloze vertoning. De decors zijn vreselijk modern en daarnaast de meest conventionele voorstelling en uitbeel dingen. Wat het spel betreft, er wordt veel in gelopen en gevlogen, en het wei nige spel dat te zien is geeft geen grootse indruk van het kunnen der verschillende spelers. Helmuth Kautner en Bobby Todd zijn in het cabaret waarschijnlijk beter op hun plaats, dan voor het fatale oog van de camera. Dan ziet men byv. zo maar, dat Bobby niet eens behoorlijk gapen kan. De hele film leverde het bewüs, dat hier cabaretmensen een film gemaakl hebben. De stUlloosheid komt ook in de in houd aan het licht, of het zou de stijl der smakeloosheid moeten zijn. De manier, waarop in deze film de draak gestoken wordt met het begin van Gene sis, getuigt van een grofheid van gevoel die blijkbaar niet alleen de nazi's eigen Wij zijn blij, dat de Duitse filmindustrie de laatste jaren bewezen heeft, dat ei toch gelukkig een andere instelling is dan van de heren Kautner en Todd. Ge lukkig heeft dit product bij de première, eind 1948, zUn roem overleefd. Waarom het LA..K. het nodig vond, dit smakeloze geval nog eens te draaien, is ons niet duidelijk. Bn. Examen staatshuishoudkunde In 's-Hertogenbosoh is geslaagd voor het examen staatshuishoudkunde KX de heer P. J. J. Vlasveld te Leiden. Jahn kreeg gul applaus van een volle Stadsgehoorzaal Bevredigend hirnpeil bij eerste uitvoering TOEN GISTERAVOND het toneel ln de Stadsgehoorzaal van de Jahn-trommels dreunde, was de dubbele uitvoering van het vUf-en-dertigste levensjaar der vereniging begonnen. In al die jaren heeft men ln deze Christelijke gymnastiek vereniging ups en downs gekend, tüden van enthousiasme voor het turnen en tijden van kwijnende belangsteUing. ter van de feestcommissie, de heer G. De uitvoering van gisteren viel ln een goede tüd. Toch moest de heer J. Brückner, die de avond opende, de cle mentie der toeschouwers vragen. Niet omdat men in Jahn niet werkt. Maar omdat men werkt in zeer veel te wen sen overlatende oefengelegenheden. Tïpr. verwelkomde in het büzonder de afgevaardigden van het N.C-G.V-, van het gewest en de kring en van de zus terverenigingen. Daarna begon de af werking van het programma, waaraan door de helft der leden werd meege werkt. De andere helft krügt vanavond een beurt. De zaal lachte gul. als er iets komisch was te zien en applaudisseerde prompt bij een goede individuele pres tatie. Grondgymnastiek, vlakoefeningen, heel goede verrichtingen op de hoog- brug en lynbokspringen wisselden elkaar vlot af. Kleine meisjes van 68 jaar toonden de ietwat verbaasde zaal een aardig nummer met de bank. Een keurige stok-oefening, een rhythmisch dansje van 13 tot 16 jarige meisjes en een solo van een kleine balletdanseres besloten het gedeelte voor de pauze. De algemene indruk was toen goed- Alleen moest de kwaliteit van enkele nummers een veer laten door de piano begeleiding. Terecht waren veel toeschouwers teleurgesteld over het vervaUen van het hoogrek na de pauze- De üjd was ech ter kort in verband met de aanbieding van een groot cadeau door de voorzit - „De raai" Thriller met superieure karaktertekening H. G. Clouzot zou geen Fransman zijn, als hij niet zelfs het meest banale ge geven tot een geestelijke belevenis zou weten om te scheppen, louter en alleen al door het zuivere inzicht in wat „des mensen" is. Het gegeven van de in 1943 gemaakte film „L« corbeau" ls in ieder geval niet banaal, al kan men bezwaar hebben tegen de sensationele achtergrond van het verhaal. De film, die gisteravond in Casino voor de filmstudiekring van K. en O. werd gedraaid, behandelt de opschudding, die een anonieme briefschrijver ln een klei ne provincieplaats verwekt- Deze brief schrijver (die altyd ondertekent met een raaf) blijkt op de duur een psychopaath te zijn. Zijn aantijgingen berusten meestal op leugens en worden soms misdadig. Het eigenaardige is echter, dat in de verwekte opschudding héél wat verbor gen menselijke fouten en kwalen open baar worden. De verdenking valt achter eenvolgens onder de meest dramatische omstandigheden op een reeks personen, die allen Iets te verbergen hebben. Nie mand denkt echter aan de oude psychia ter, die temidden van het tumult steeds zUn rust weet te bewaren. Totdat de moeder van het eerste slachtoffer, een kankerpatiënt, die zelfmoord pleegde, omdat een anoniem schryven hem wees op het hopeloze van zUn ziekte, de ware dader ontdekt en hem neerschiet Een slot als in een echte „draak", maar de karaktertekening van deze film is zó superieur, zó gevoelig van beeld, zó tot in details geloofwaardig, dat men alle drakerigheid vergeet en ademloos toeziet Vooraf ging een zeer mooie documen taire over het voor de kust van Bretagne gelegen rotseilandje Sein, waarop kort geleden ook de opnamen zün gemaakt voor de film „Diey a besom dés hommes". Groeneweg, aan het bestuur en de lei ders. Namens de laatsten dankte de heer Brückner hartelijk voor het prachtige ringenstel dat fonkelnieuw op zijn In- wyding bU het nummer rlngenzwaalen stond te wachten. De heer Groeneweg Agenda voor Leiden Woensdag Steenschuur 4, 2—6 en 7—11 uur: baza» „Ons Eiland". Ontspanningszaal „Endegeest", half 39 en half 8half 10: tentoonstelling en vei* koop van werkstukken. Dr Van Voorthuijsenschool Caedlia- straat 65a, 810 uur: tentoonstelling. Stadsgehoorzaal 8 uur: uitvoering „Jahn". Burcht, 8 uur: Anne da Vries, „Wij le- Prediker, 3half 8: verkoop handwer ken; half 8: 40ste jaarvergadering Gerei. Zendingsbond, ds J. Verwelius uit Bode graven. Doelen, 8 uur: „Nederland-Engeland", J. S. Webster over English Education. Donderdag „StaalwUk", 2 uur- opening bazar Kerk- bouwfonds (Maranathakerk-Vredeskerk). Zuiderkerk, 8 uur: concert studenten- zangkooi en studenten-kamerorkest „Col legium Musicum". Burcht, 8 uur: ouders, en donateurs- avond .Kunst en Genoegen". r: chrysanten-avond Leid- bloemistenverenlging. ,Wat lezen wij deze „Aniba", 8 u se tuiniers- en Reuvens, 8 i winter" (K. ei O.). VrUdag Rapenburg 61, 8 uur: J. M. A. Janssen, Egyptoloog, over het graf van Toe tan - chamon (K. en O.). Schouwburg, 8 uur: Ned. Corned ie brengt „Leocadia" voor K. en O. Levendaal 103, 7.45 uur: Chr.-Hist. Unie, afdeling Leiden, candidaten Twee de Kamer; televisie. Stadsgehoorzaal, 8 uur: „De stem des volks", Bachcantaten en „De schipbreuk" in Joh. Wagenaar. Turk, 8 uur: smalfilmliga, o.m. de be kroonde kleurenfilm „Burlesque". Zaterdag Stadhuistoren, 11-12 uur: R. Hearing bespeelt het carillon. Pieterskerkhof, 2 uur: aankomst Sint Nicolaas (daarna Stadsgehoorzaal). Valk, 3 uur: Chr. onderwüzers, J. E. Kok uit NoordwUk, „Wat stempelt ons tot Chr. onderwUzer?" Volkshuis, 4 uur: geluidsfilm „Louis Pasteur". TENTOONSTELLINGEN Lakenhal 10—4 uur JDe 9" (Lm. 9 December) Prentenkabinet: tekeningen van Lu ciano Guarnieri (2—5 uur, lm. 1 Dec.). Tentoonstelling van Smyrnawerk In de openbare school voor buitenge woon lager onderwijs aan het Pieters kerkhof zal Vrijdag en Zaterdag een tentoonstelling worden gehouden van door de oud-leerlingen van de Leldse bdx>.-scholen met de hand vervaardigd Smyrnawerk. Tevens wordt dan een de monstratie gegeven. Prins van Solo met Willem Ruys naar Indonesië Donderdag vertrekt de Willem Ruyi, ditmaal met talloze Kerstpakketten en zeer vele postzakken met Kerstposl uit Rotterdam naar Belawan. Singapore en Djakarta. Het schip is weer geheel vol geboekt; aan boord zijn ook ZJLH. Mangkoenegoro VII, Prins van Solo met zijn echtgenote. vroeg en kreeg een driewerf hoera voor de ouders der leden en da dona teurs. die voor dit geschenk hadden go- Het ringenzwaaien was goed en ook de oefening met 1 knots van de meisjes A en B van 13 tot 16 jaar kan boven de andere nummers genoemd worden. Jahn is niet slecht voor het voetlicht gekomen. Nieuwsflitsen uit de omstreken ALPHEN AAN DEN MIN Het nieuwe Hervormde centrum te Gouwsluis Volgende maand zal da nieuwe Her vormde kapel van het gemeentedeel Gouwsluis officieel worden geopend. Nu komen cie Hervormden nog in de oude kapel byeen. Deze ls te ondoelmatig ge worden. Toch heeft de oude lang dienst gedaan. Elke Zondag zün er godsdienst oefeningen gehouden en ook verschillen de verenigingen vonden er regelmatig onderdak. Maar er is vreugde, dat straks de deuren van dit gebouw als kerk kun nen worden gesloten. Gouwsluis heeft lang genoeg voor de nieuwe kapel ge spaard. Het gehele centrum kost com pleet ongeveer 100.000. De Gemeente heeft de zorgen van de kerkvoogdij ten aanzien van deze bouw aanmerkelijk ver licht. Hoeveel activiteit heeft de vereni ging „Kapel Gouwsluis" niet ontwikkeld. WU herinneren ook aan de jaarlUkse ver koopdagen. Het centrum bestaat, zoals wU enige tijd geleden in een artikel reeds uitvoerig meldden, uit een kapel, een verenigings gebouw en een conciërgewoning. De kapel biedt plaats aan ruim tweehonderd mensen. In deze bouw is iets van de „werkplaats'-gedachte geconcretiseerd. De tijd van de kathedralen is voorbü. De Hervormde Kerk heeft behoefte aan centra, die èn kerk èn werkplaats voor de catecheet, de wijkverpleegster, de Jeugdleider en de sociale werker zün. Wat hebben we aan kerken, die 165 van de 168 uren per week ongebruikt staan? Over de ingebruikneming volgen nog nadere mededelingen. Over de nieuwe bestemming van de oude kapel valt nog niets definitiefs te zeggen. H1LLEGOM Geldlening voor woning bouw De vergadering van de gemeenteraad, die gisteravond werd gehouden, duurde maar tien minuten. Hierin besloot de raad tot het aangaan van een geldlening van f70.000 met de Ned. Middenstands- bank N.V. te Amsterdam voor de tyd van tien jaar tegen een rente van 3% procent De lening zal "worden aangewend voor de woningbouw. Aan de agenda waren nog twee punten toegevoegd. Allereerst een verhoging van het crediet in rakeningeourant bij de Bank van Ned. Gemeenten van f 1500.000 tot f 1.940.000. Verder moest de raad een principebesluit nemen in verband met de voorbereiding van het uitbreidings plan van wegen in de omgeving van de bloembollenbeurs. Beide besluiten wer den zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Hierna ging de gemeenteraad over in geheime zitting. Sizo lachte naar hartelust Gisteravond kwam de toneelgroep van Sizo voor het voetlicht met het blijspel Alles voor Adriaan. In vlot tempo werd dit stuk, dat zich zeer goed voor het amateurtoneel leent, ten tonele gebracht. Namen noemen is niet altijd gemakke lijk Nu willen wU een uitzondering ma ken voor Henk de Wagt, die als rente nierende ex-slager zeker de drager van het spel was. De Sizo-mensen hebben naar hartelust kunnen lachen. Zullen da uitslagen van de voetbalwedstryden hier door iets gunstiger worden? Tijdens de pauze en na de opvoering trad de muziekgroep op. die de stemming aanmerkelijk verhoogde. LEIMUIDEN Het behoud van een molen Stemgerechtigde Ingelanden van da Grote Heilige-Geestpolder kwamen bUeen ter bespreking van de toestand, waarin de molen van deze polder zich bevindt Restauratie is mogelyk met hulp van rUk en provincie. Het gaat hier om het behoud van de kapitale achtkante boven kruier met stenen onderstuk en riet bedekking. De molen ls büzonder fraai gelegen, zowel van de züde van het Braassemer- meer als van de landkant Hij beheerst het landschap aldaar. Na een toelichting van de voorzitter, de secretaris en de deskundige de heer A. J. Dekker uit Oegstgeest besloot de vergadering met algemene stemmen accoord te gaan met het voorstel tot her stel. Getracht zal worden met de cultuur, technische dienst omtrent de plannen tot ove: eens temming te komen ter ver krijging van de nodige subsidies. Zonder subsidie moet herstel uitgesloten worden geacht NOORDW UKERHOUT Snoek, snoek, snoek I De regen Joeg enkele werkmensen de schuur in en om de verveling wat te verdrijven, beslo:en vier van deze wer kers-op-non-actief wat te gaan vissen. Er waren drie Hillegommers bU en een kwam uit De Zilk. Zij namen roeiboot en zegen en hadden geluk. Weldra zat een grote snoek in het net verward. Byna hadden zij de vissendief aan boord, of de boot kapseisde omdat alle vissers over één kant hingen Zo werden de rollen dus plotseling omgedraa.d. De heren kwamen in het wa.er en de snoek koos met een sneltreinvaart het hazen pad. De nette kleren werden bij een kachel gedroogd en de mannen dachten diep na over de vis, die zij bijna badden gevangen. TER AAR Te water gereden en verdronken Gisteravond kwam de heer P. C. Ver laan van een muziekrepetitle. In gezel schap van de heer Otto reed de onge huwde 45-jarige man het kerkpad al Onverwachts reed hij in de Langeraarse plas. Hoewel de heer Verlaan onmid dellijk werd opgehaald, was het leve# reeds geweken. Vermoed wordt, dat de heer Verlaan door een hartverlamming getroffen te water is gereden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 3