SIR PERCY In het beleid van minister Stikker wordt het geloof gemist Christelijke instellingen zijn bij Wereld gezondheidsorganisatie geweerd Volgt op schoolstrijd thans een „legerstrijd"? Jaardag Kerk en Wereld in teken van apostolaat en belijdenis De volmaakte Virginia cigarette SCHOENCREAM „GLIM' Vogelvrij Hoesr JDUSIROOF WOENSDAG 21 NOVEMBER 195 Buitenl. Zaken in de Tweede Kamei (Van onze Paiiementsredacteur) WEINIG ELAN constateerde dr Bruins Slot (a.r.) gistermiddag in de Tweede Kamer t.a.v. het buitenlands beleid van minister Stikker. De oorzaak hiervan ligt in een te eenzijdige Atlantische instelling van de 'bewindsman, die speelt op de sterkste partij (Amerika) in plaats van dat ihij probeert ook de zwakken actief te maken. In het bijzonder is dat wel gebleken bij de Nederlandse houding met betrekking tot de vorming van een Europees leger. een onderzoek te doen instellen. Zij zinspeelde reeds op een niet toestaan van de nodige gelden op de begro ting, wanneer een volgende keer geen verandering in de zaken is gekomen. Vanmiddag om 1 uur zou minister Stik ker antwoorden. Onmiddellijk nadat de begroting van Buitenlandse Zaken is afgehandeld (waar schijnlijk in de loop van deze middag) zal begonnen worden met die van Oorlog en Marine. Minister Teulings. die nu ad interim Binnenlandse Zaken beheert, heeft zich bereid verklaard de begroting van dit de partement zo spoedig mogelijk te ver dedigen. Deze komt aan de orde, nadat Oorlog en Marine zijn behandeld, waar schijnlijk Vrijdagmiddag. Volgende week Dinsdag in de avondvergadering wordt begonnen met de begroting van Verkeer Waterstaat. Uit niets blijkt dat de minister met alle kracht werkt voor een grote zaak. De Europese staten moeten van hun gebied een groot geheel maken. Dit is echter blijkbaar in de geaachtengang bewindsman geïnspireerd door de Ameri kanen. De minister meent, dat er eei lantische samenwerking kan komen der dat er een Europese samenwerking aan voorafgaat. Maar zo ligt de zaak niet. Geen vooruitzichten De minister legt de nadruk op de Atlantische samenwerking en daarin stelt hij dan nog de Amerikaanse positie voorop. De oorzaak hiervan is, dat de bewindsman blijkbaar geen vooruitzicht ziet op een opheffing van de verbrokkeling van Europa. Toch moet juist die eenwording hem een voorwerp van aanhoudende zorg zijn. Dat er een critische instelling tegenover de problemen is kan men aanvaarden, maar bij de minister is deze critische blijkbaar uitgegroeid tot scepticisme. Wat de Europese defensie betreft, had de regering er van moeten uitgaan (en daarom had zij van den aanvang af bij de bespreking van het zgn. plan-Pléven volledig moeten meespelen) dat de natio nale inspanningen gelijk gericht behoren te worden. Daarvoor zou, in de admini stratieve sfeer, reeds een orgaan in het leven geroepen moeten worden, desnoods uitsluitend gecontroleerd door een raad van ministers, waarbij een vérgaande toe passing van het beginsel der unanimiteit behoort plaats te vinden. Op deze wijze was in ieder geval om te beginnen een organische bundeling van de nationale militaire souvereiniteit verkregen. Als bij Jericho De minister heeft in Straatsburg eens gezegd, dat het werk voor de eenwording van Europa is te verge lijken met het trekken rond Jericho. Deze vergelijking nam dr Bruins Slot over, doch tevens wees hij er op, dat Jericho niet is gevallen door de door Israël gevolgde politiek, uitsluitend door het geloof. Dit ge loof nu wordt in het beleid van de minister gemist. - Prof> Gerbrapdv.sprak eveneens namens de A.R.-fractle. Ook hij was van "oordeel, dat er veel te weinig een eigen, nationale buitenlandse politiek werd gevoerd. Wij laten ons door Amerika bijv. het vredes verdrag met Japan dicteren, terwijl toch Nederland in de eerste plaats in oorlog met Japan is geweest en Nederland iri het bijzonder recht heeft op schadever goeding. Van Amerikaanse zijde ziin de Indonesiërs direct geholpen, terwijl de Nederlanders blijkbaar maar moeten wachten to.t de onderhandelingen met Japan. Natuurlijk kwam het verwijt van Weinig zelfstandige politiek ook van zijde der communisten, doch dan met geheel andere strekking. De heer Groot zag niets anders dan Amerikanis me, hetgeen in een bijzonder licht kwam te staan na een loflied on de vredesbe- doelingen van de Sowj et-Unie. Doorzetten Verschillende sprekers hebben nog eens de nadruk gelegd op de noodzaak toch met de integratie van het vasteland Europa door te gaan, ook als Engeland niet mee wil doen. Toch moet het zodanig geschieden, dat Engeland er als het ware bij wordt getrokken. Deze geluiden hoor den wij van mej. Klompé (k.v.p.) en de heren Weiter (k.n.p.) en Korthals (v.v.d.) Het betoog van de heren Weiter er ds Zandt (s.g.p.) liep tot op zekere hoogte parallel met betrekking tot de betekenis van de U.N.O. Van de doelstellingen is niets'terechtgekomen, aldus de heer Wel ter. De U.N.O. is een paradepaard van Amerika, dat door Rusland misbruikt wordt om onrust te zaaien. Hij zag dan ook de noodzaak, de U.N.O. te laten voor wat zij is en de voorkeur te geven aan de aaneensluiting van West-Europa. De S.G.P. is altijd tegen de U.N.O. geweest en opnieuw wees ds Zandt er op, dat hier de menselijke hoogmoed hoogtij viert, terwijl alleen ootmoed en onderwerping aan Gods geboden uitkomst voor de we reld kan brengen. Evenals de heer Schmal (c.h.) had ge daan (by wie de heer Bruins Slot (a.r.) zich had aangesloten) toonde ds Zandt zich zeer ontevreden over de houding van minister Stikker met betrekking tot de vervolgingen van Protestanten in Spanje en enkele Zuidamerikaanse staten. Uit de ministeriële uitlatingen is wel gebleken, dat niet meer dan een zeer oppervlakkig onderzoek is inge steld. De heer Burger (arb.) heeft uitvoerig gesproken over de medezeggenschap van het parlement in het buitenlands beleid en de mogelijkheid van een vreedzaam naast (en met) elkaar leven van Oost en West. De heer Roolvink (k.v.p.) wijdde be schouwingen aan het probleem Duitsland. Chr. organisaties geweerd Op één ding, te berde gebracht door mej. Kloonpé (k.v.p.), willen wij nog wijzen. Zij klaagde er over, dat in de Wereldgezondheidsorganisatie de Christelijke organisaties door de directeur stelselmatig worden buiten gesloten. Mej. Klompé vroeg de mi nister, contact op te nemen met zijn ambtgenoot mr Joekes, om hiernaar Chefarine „4" doet wonderen BEGEM PIJNEN EN GfiJEP 20 lABLEIISNi JF DJf (Advertentie) 't OLDE BINNENHOFJE Singel 449, Amsterdam-C. Tel, 30643-42052 Van onze Zwitsersche chef-kok: Cotelette Suisse Cordon Bleu Bijna 2800 bedrijven met slechts één taxi Centralisatie nodig, meent de Bedrijfsgroep Wegvervoer Nederland bezit op elke 1250 inwoners één taxi. Blijkens de noodlytfendheid van de ondernemingen is dit aantal te hoog. Een schatting van het landelijk gewenste gemiddelde is echter niet te maken, daar de omstandigheden in de, verschillende gewesten sterk uiteenlopen. Wel is het volgens deskundigen duidelijk dat de be drijven over het algemeen te klein zijn en dus gecentraliseerd zullen moet wor- Vóór de oorlog waren er in ons land 11.208 huurauto's, verdeeld over 5672 be drijven. Op 1 Juni van dit jaar was de verhouding 8043 tot 4313. De taxi- en huurautobedrijven hebben dus gemid deld niet meer dan twee wagens- Van de 4313 ondernemingen zijn er zelfs 2766 die niet meer dan één wagen bezitten. Om een lonende exploitatie mogelijk te ma ken moet het aantal taxi's en huurauto's in de grote steden en de dichtbevolkte gebieden van Nederland variëren rond een minimum van 10 tot 40 wagens per bedrijf, meent de studiecommissie van dc Bedrijfsgroep Wegvervoer. Over de noodzaak van een centralisatie der bedrijven is de commissie het dus eens. De meerderheid is zelfs voor een verplichting daartoe van overheidswege. De minderheid pleit echter voor vrij willigheid. Dr K. W. Dammerman overleden Te Voorburg is, 66 jaar oud, overleden dr K. W. Dammerman, oud-directeur van 's Lands plantentuin in Buitenzorg. Dr Dammerman, die in 1939 repa trieerde, was sinds 1943 honorair mede werker van dit rijksmuseum voor tuurlijke historie te Leiden. De begra fenis heeft plaats Vrijdagmorgen half twaalf op Nieuw Eykenduynen in - Haag. (Advertentie. Christelijke Volkspartij hield propagandasamenkomst (Van een onzer verslaggeverj) De jonge afdeling Den Haag van Chr. Volksparty die op politiek gebied de Christenen in Nederland wil vereni gen, hield gisteravond in „De Kroon' een propaganda-samenkomst, waarvooi vrü veel belangstelling was. Als eerste spreker voerde het woord de heer J. Hindriks uit Groningen, voorzitter var het hoofdbestuur der C.V.P. Spr. gaf eer gefundeerd overzicht van onze gescniede- :n wees op de grote gevaren, die op het ogenblik de wereld bedreigen. Even als het liberalisme en het kapitalisme vorige eeuw zal het communisme slechts vaste grond aan de voet 1 waar het Evangelie tot een dode leer is verworden. In dit verband critiseer- de de heer Hindriks het beleid var bestaande Christelijke partijen, practische, sociale politiek nimmer doortastend is geweest. Door onze latigheid hebben de socialisten vaste voet de grond gekregen en men zou zelfs kunnen zeggen, dat het communisme de onbetaalde rekening van het Christendom is. Uit ons falen is de S.D.A.P. geboren. Door verdeeldheid en onmacht zijn wy tekort geschoten. Spr. was het eve met het Indië-beleid der Christe lijke partijen, want waarop wij ons i met betrekking tot het aanleggen i wegen en het bouwen van bruggen vroegere Nederlands-Indië laten vo staan, het was allemaal om de winsten de Westerse grootbedrijven te vi groten. Spr. wekte alle anti-revolutionnairen Chr.-Historischen op, om met de andere Christen-belijders één te worden in de Chr. Volkspartij om met een nieuw, fris program tegen de machten van de wereld te getuigen. De heer E. D. C. Drenthem-Soesman, voorzitter van de afdeling Den Haag, sprak eveneens een propagandawoord, waarna tot by middernacht werd gedis cussieerd over het gesprokene. Na het alarm van Pro Rege Overheid wil militairen kennis bijbrengen van binnen- en buitenland tairen is thans voor minister Staf aanleiding geworden om de Tweede Kamer een uiteenzetting over deze kwestie toe te zenden. Men zal zich herinneren dat velfr Tweede-Kamerleden in het -voorlopig verslag over de begroting van Oorlog de vraag hadden gesteld :of een „staatsburgerlijke vorming" niet in het belang van de algemene vorming der dienstplichtigen zou zijn. De Ned, Militaire Bond Pro Rege werd hierdoor hevig verontrust. Pro Rege meende dat op dit terrëin geen taak voor de overheid lag en vroeg o.a. in verband hiermee een audiëntie bij de minister aan. Op de dag toén het protest van ege bekend werd (15 November), scheen juist het antwoord van minister Staf aan de Kamerleden. Daarin werd ge zegd: „De opvoeding tot staatsburger heeft de volle aandacht. Aangezien het hier een nieuwe en voor veel officieren nog vreemde materie betreft, werd een aantal opdrachten uitgewerkt die bij de behandeling van deze materie voor de officier-instructeur als leidraad kunnen Nieuwe lezing Thans heeft de minister echter aan de Kamer meegedeeld, dat zyn antwoord als volgt moet worden gelezen: De al gemene vorming in het voorlopig (Advertentie) Waarom Uw leven te slijten ep een pijnbank? Verdrijf Rheumatische Pijnen met wortel en tak uit Uw ledematen. Met Kruschen Salts - de wereldberoemde wetenschappelijke samenstelling van zes minerale zouten, die Uw bloedzuiverende organen een voor een nodig hebben, om jeugdig en krachtig te functionneren. Bij een regelmatig gebruik van Kruschen, nooit opeenhoping van pijnverwekkende onzuiverheden in het bloed. Nog veel minder kunnen deze zich vastzetten in gewrichten en scharnieren. Daar zorgen dan lever, nieren en ingewanden wel waarop Kruschen zo'n weldadig aansporende werking heeft. Wapen U tegen iedere nieuwe aanval. Begin van- verslag staatsburgerlijke vorming ge noemd, een uitdrukking die dc minister ten einde misverstand te vermUden minder juist acht heeft de volle aan dacht. Onder deze vorming wordt ver staan het aan de Jonge Nederlander by brengen van zijn eigen plaats en taak temidden van zUn volk en de verant woordelijkheid die daaruit voor hem voortvloeit ten aanzien van zUn land- De minister meent deze vorming te kunnen bereiken door het bybrengen van grondiger kennis van land en volk, zyn zeden en gewoonten, zijn middelen var bestaan en hun onderlinge afhankelijk heid, zyn bestuur en rechtspraak, zyri plaats temidden van de andere volken, kennis van andere volken waarmee onze natie in hauw contact leeft, en het op dé hoogte brengen van de voornaamste ge beurtenissen in binnen- en buitenland. Deze vorming wil de minister al lereerst laten gebeuren door of onder verantwoordelijkheid van de com mandanten. Ruimere algemene vor ming zal daarnaast in het kader van de vrije tijdsbesteding kunnen wor den gegeven door samenwerking met de organisaties van ons maatschap- Prof. De Roos spreekt voor werkgevers Prof. dr F. de Roos, hoogleeraar aan Vrye Universiteit te Amsterdam, spreekt Donderdag in Utrecht voor het Verbond van Prot. Chr. werkgevers over „Het ver band tussen de nagestreefde economische orde en de monetaire politiek in Neder land sedert 1945". Een van zyn vyf stel lingen is: „In Nederland valt sedert 1945 een geleidelijke ontwikkeling te consta teren van een vorm van economische orde waarin het type van de centraal gelelde volkshuishouding overheerst, naar een organisatie van het économisch leven waarin het type van de vrye verkeers- huishouding overheerst. De ontwikkeling der ^monetaire politiek sluit zich hierby Verder spreekt mr J. E. van Hoogstra- ten- algemeen vertegenwoordiger in In donesië van de Nederlandse industrie, over „De vooruitzichten van de Neder landse industrie in het Verre Oosten". Ook een toga voor Bolswards burgemeester - - In-ïiavolgmg -van-Ede het gemeen-" tebestuur van Bolsward een speciaal ambtgewaad voor de ambtenaar van de burgerlijke stand laten aanmeten. Dit ambtscostuum, bestaande uit fijne zwarte drape met fluweel en goudbies afgezet met het wapen van Bolsward, zal a.s. andagmorgen voor de eerste maal door de burgemeester worden gedragen. Het is riet ommogelyk dat het voor beeld van Ede ook in andere plaatsen na volging zal vinden, want de Vereniging Ned. Gemeenten en de Ned. Ver eniging van ambtenaren van de burger- lyke stand voelen er veel voor. In een stad als Den Haag denkt men er echter anders ovér. pelijk, cultureel en geestelijk leven, aldus minister Staf. (Zelfs al wordt by deze staatsinstrue- tie een op zichzelf „neutrale" stof behan deld, dan kan het niet anders of het gesprokene zal worden beïnvloed door de levensbeschouwing en politieke over tuiging van de instructeur. Voor de staat geldt hier maar één parool: handen af! Het is dan ook te hopen dat Pro Rege voor haar principiële bezwaren een open oor vindt bij de Prot.-Chr. Kamerfracties (hetgeen vandaag kan blijken bij de be handeling van de Oorlogsbegroting) en dat ook van R.K. zijde tegen de plannen de minister zal worden geprotesteerd. Anders bestaat de kans dat de reeds lang gewonnen schoolstrijd thans zal worden gevolgd dor een legerstrijd. Red.) Meer eieren met radio jgRGENS in Friesland is een boer die zijn koeien' tracteert op radio- muziek onder het melken en in Harf- sen (Gld.) had deze zomer een land bouwer een radiotoestel in de ker senbongerd staan om de spreeuwen '.rjagen Het relatie radiodier brengt de heer W. ten Hoopen, een pluimveehouder aan de ZuVphenseweg te Lochem. Deze heeft zijn ongeveer duizend hennen op legbatterijen (draad- kooien) zitten, zo schrijft de Philips Koerier, en laat ze automatisch ren en van water voorzien door zijn zgn. cafetaria's. Dat is een combinatie van voederbak, gritbak en waterbak, die aan een lopende band langs de kooien komt. De kip krijgt bij elke cafetaria acht minuten tijd voor voe en vier minuten voor water. In an derhalf uur komen vier cafetaria' rond elke kooienrij. In Engeland is bewezen dat deze batterijkippen meer eieren produce ren dan de loslopende, n.L 240 tegen 175 per jaar. Bovendien kost dit systeem 80 procent minder, arbeid 40 procent minder voer (er wordt niet gemorst). De heer Ten Hoopen heeft echter nog een middel om zijn kippen tot eierenleggen te animeren: de radio. Gesteund door de ervaring van talrijke Engelse pluimveehouders zegt hij dat muziek en gesproken woord de-hele- dag-door de kippen rustiger maakt. En die rust komt uiteindelijk weer aan de legcapaciteit ten goede Op soortgelijke Engelse bedrijven- met-radio (waar een jongen van zes tien jaar een paar duizend kippen verzorgt) halen dé hennen een pro ductie van 240 tot 300 stuks ei per jaar per kip. De kampioenskip 1950 haalde het tot 340Zou die een televisietoestel-met-instructiefilm voor haar snavel hebben staan? Muiterij in „Brigade Drees" 1 bezworen De onenigheid tussen het hoofdbestuur van de Algemene Bond va Ouden van Dagen (40.000 leden) en het bestuur van de afdeling Rotterdam is tot een einde gekomen. Het kort geding, waarin het hoofdbestuur van hét afdelingsbestuur, teruggave van de bescheiden eiste, is op geheven. Op suggestie van de president van de Rotterdamse rechtbank is een commissie van goede diensten gevormd, die o.m. een herziening van de statuten zal bestuderen. Het Rotterdamse afde lingsbestuur was geroyèerd nadat het aanmerkingen had gemaakt op het fi nanciële beleid van de bond. Nieuw record van de K. L. M. Gisteren heeft de K.L.M. voor het eerst sedert haar oprichting binnen één jaar de milliardste passagierskilometer gemaakt. Dat is de eenheid die voorstelt /ervoer van één passagier over éép kilometer. Ds Pop; Niet kiezen voor één van beide, maat zowel het een als het ander (Van een onzer verslaggevers) F|S F. J. DOP, voorzitter van het directorium' van Kerk en Wereld, gisteren op de viering van de jaardag van dit instituut in Driebergen een rede gehouden over Apostolaat en Belijdenis. In deze rede heeft hij er op gewezen dat de Ned. Hervormde Kerk blijkens haar Kerkorde er voor gekozen heeft èn apostolaats- èn belijdeniskerk te zijn; zij wil belijden naar buiten en naar binnen. Ds Pop noemde dit een geloofs-experiment Met curatoren, directoren en leerlin- ;n van het instituut waren velen op De Horst bijeen. Namens de Generale Synode waren aanwezig de scriba e assessor, dr E. Emmen en dr W. J. de Wilde uit Den Haag en voorts gaven vele predikanten en reünisten van hun be langstelling blyk. Ds Pop, die zijn rede uitsprak in eer samenkomst in de Herv. kerk van Drie bergen schetste het gevaar, waaraa kerk steeds blijkt bloot te staan, nl„ dat zy apostolaat of belydenis ten koste van beide te eenzijdige aandacht geeft. Kenmerkend voor de „apostolaatskerk' dat de belijdenis er weinig in aan- en en slechts pover ontwikkeld is; zi. begeert'soms in zulke mate het hele volk te omvatten, dat zij een volkskerk kan worden in de betekenis van kerk het volk, i.p.v. kerk voor het volk. De .belijdeniskerk" daarentegen is 'oor de wereld; zy is vooral naar binnen gekeerd en. heeft haar ogen en oren ge scherpt voor zelfs de kleinste ongerech tigheid. Boven alles is zy gesteld op zui verheid in de leer en reinheid in hel leven, aldus ds Pop. Het klimaat van de apostolaatskerk is duidelyk waarneembaar bij de Quakers, terwyl in de Geref. Gemeenten het kli maat van de belydeniskerk sterker op valt. Spanningen Een sprekende illustratie van de spanning, die tussen apostolaat en be lydenis in één kerk kan optreden, meende ds Pop te zien in de discussie in de Geref. Kerken tussen ds J. Over- duin te Amsterdam, en prof. dr K. Dyk, t.a.v. de „bewaring en verar dering" der kerk. Laatstgenoemde achtte spr. een typisch vertegenwoor diger van de belijdeniskerk, diep onder de indruk van een constateer bare geestelyke achteruitgang in het kerkelijk gereformeerde leven. De Herv. Kerk heeft binnenskamers zoveel te redderen, dat zy voorlopig de ntie Het lied der aetherqolven DONDERDAG 22 NOVEMBER 1951 HILVERSUM I. 402 m. RO: 7.00 Nieuws 7.15 Morgéngebed 7.30 ZendersluiUng 9.00 Nieuws 9.10 Voor de rouw 9.35 Gram 9.40 Schoolradio NCRV: '10.00 Gram 10.30 Morgendienst KRO: 11.00 Voor de zieken 11,45 Gram 12.03 Lunchcon- ert 12.55 Zonnewijzer 1.00 Nieuws 1 20 Gram .35 Maastrichts Stedelijk Orkest NCRV: 2.00 •romendae-orkest en solist 2.45 Voor de touw 3.16 Kamermuziek 4.00 Bijbellezing 4.30 Zendersluiting 6.00 Nieuws 6.15 Voor de jeugd 6.40 „Op de stelling" 6.50 Gram 7.05 isvragen van allerlei aard en een pasto- ntwoord 7.20 Gram 7.40 Radiokrant 8.00 /s 8.10 Gevarieerd programma 10.15 Buitenlands overzicht 10.35 Gram 10.45 indoverdenking 11.00 Nieuws 11.1512.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM AVRO: 7.00 Nieuws 7.15 Ochtendgymnas- ek 7.30 Zendersluiting 9.00 Nieuws 9.11 Morgenwijding 9.25 Gram 9.30 De Groente- 9.35 Gram 10.50 Voor de kleuters 11.0( Nederlandse muziek 11,30 Gram 11.45 „Ali 12,00 Lichte muziek 12.33 Pianospel 12.50 Fi- icieel 39) leen wapen een dolk bij zich voelde hij zich ge Calluna-struiken werd hem te zwaar. Hij bleef Frankes had er niet het minste begrip van, 20 6°eci a's machteloos, zelfs weerloos. intussen vorderen, al ging het ook langzaam In hoe laat het was, tot het licht van de nieuwe De stroper oriënteerde zich. Hij lag hier in de verte ontwaarde hij eindelijk het zadeldak dag begon door te breken. Hij trok nu zijn hemd het woeste gebied tussen Uffelte en de huizen van de toren van Vledder. uit en scheurde het in repen. Hiermede verbond het Wapserveen. Daar ginds, op een afstand Omzichtig ging de wilddief verder. Nu en dan goed het ging, zijn wonden. van een paar kilometer liep de zandweg, die van wierp hij ook een blik achterwaarts. Hij wilde verschenen, en hoger begon Havelte naar het Wapserveen en verder naar zich niet laten verrassen door een bende huur- het gele Vledder voerde. Dan kwamen de gehuchten Dol- lingen. Waar in Drente was het werkelijk veilig? Het weer was slechter geworden. Buien kwa men op; het begon rfeeds te druppen, terwijl in de verte de donder gromde. De eenzame wande laar vervolgde echter kalm, doch onverstoorbaar zijn weg. Een keer weder een blik achterwaarts werpen de, zag Frankes in de verte iets op het zandpad Verhaal ran Strijd en zand, om daar een paar uur te rusten. Zijn lichaam deed hem op meerdere plaatsen pyn en hij voelde zich moe en ellendig. HOOFDSTUK XIX. Gevangene Onderwijl Frankes zijn moede lichaam had uit gestrekt in het warme duinzand, was zijn geest koortsachtig bezig. Waar waren de andere kameraden? Berend, de t en de Dromer? Hij had hun li chamen niet gevonden. Hadden ze kunnen ont- vertrouwde vriend wonen, die hem zeker" wel komen aan de slachting? Hu hoopte het vurig. enige dagen zou wiUen opnemen, tot hij weer her. H. r. Worg naderen. Hij kon nog niet onderscheiden wie of wat zich daar in zijn richting voortbewoog, maar hij achtte het geraden om voorlopig veiligheids maatregelen te zoeken. Hij deed dit in een bosje sen eindje verder aan de weg. Het was een afdeling lansknechten, die daar i V. enige uagcii luu which uuiiemen, lui uil weer UC1- Vooral waren zijn gedachten bij Folkert, die hij steld zou zijn van zijn wonden. Frankes begreep, derde' Enkelen van hen droegen geweren, maar haast als een zoon liefhad. dat hij enige dagen rust zou moeten nemen; hij het merendeel hield de bekende lange lansen Dan hield de wilddief zich met zichzelf bezig. gevoeide zich thBans als een wrak. Het grote °v«- de schouder naar boven gericht. Voor en Zijn toestand scheen hem niet zo erg rooskleurig bloedverlies deed ook zijn invloed gelden. achter de troep reden een paar ruiters. Goed toe. Zijn wonden deden hem flink pijn en hij w;ilorn irranb.no „rQ^ verscholen zag de stroper de bende naderen. In- vreesde wondkoortsen. Hij lag hier vermoedelyk J"3 ®mg weer op gespannen bespiedde hij vanuit zijn dekking de wel veilig, maar hij kon hier niet lang blijven; ?taP. eerst strompelend Na een poos ging het huurlingen. hij had eten noch drinken bij zich. En hij had 'open weer wat beter. Hij keek uit naar water, Daar passeerden hem reeds de voorste ruiters, ook geen geld meer om hier of daar levensmid- en bovendien wil- Qan kwamen twee aan twee de lansknechten, het „DOri_,QC voetvolk. Frankes' scherpe ogen beloerden met t veenpias aandacht de koppen der kerels, de onverschilli- t^zij^wondeif uïf Z1J° en ?e, verlepte en onverzorgde. soms geschonden De reis werd daarop weer voortgezet. Het weer Opeens was het alsof een schok door het li- was intussen zeer zwoel geworden. De wind was chaam van de wilddief voer. Daar was hij! Ja, naar het Zuidwesten gekrompen en donderkoppen daar kwam hij, de moordenaar van zijn zoon! vertoonden zich dreigend aan de hemel. De gevloekte! En nu stond hij, Rooie Willem Frankes zocht de zandweg naar Vledder op. daar als ongewapend, zonder geweer, zonder want de dorst begon te plagen delen te kopen. Niemand kende hem in deze dé hij 2Ün wonden uitwassen, streek en een geweer ontbrak hem, om aan een verzoek kracht bij te zetten. Persoonlijk inte resseerde het leven hem weinig meer; maar hij wilde er taai voor blijven vechten terwille van zijn dochter en het zoenoffer van zijn zoon. Nog steeds had hij niet afgerekend met diens moor denaar. Hij moest zo spoedig mogelijk in een streek zien te komen, waar hij vrienden had. Met al- Het ploeteren door de hier en daar zeer machti- paard! (Wordt vervolgd) Mededelingen 1.20 Dansmuziek 1.55 U kunt het geloven of niet 2.00 Interview 2.15 Gram 2.30 Causerie 2.45 Gram 3 00 Voor de zieken 4.00 Mertropole-orkest 4.30 Zendersluiting 6.00 Nieuws 6.15 Voo-r de jeugd 6.40 Suri naamse volksmuziek 6.55 Voor de kinderen 7.00 Causerie 7.05 Avro-allerlel 7.15 Spaanse muziek 7.40 Rubriek van kunst en cultuur 8 00 Nieuws 8.05 Kamerorkest en solisten 9.05 Ronde Tafel Discussie 9.30 Amusementsmu ziek 9.55 „Dit is mijn lievelingsmelodie", enquête 10.25 Gevarieerd programma 11.00 Nieuws 11.15 Sport 11.20—12 00 Gram. ENGELAND. BBC Home Service. 330 m. 12.00 Schoolradio 1 00 Intermezzo 1 05 Cau serie 1.10 Voor de arbeiders 2.00 Nieuws 2.10 Mededelingen 2,20 Filmprogramma 3 00 Schoolradio 4.10 Hoorspel 4 40 BBC Northern Orchestra en solist 5.45 Causerie 6.00 Voor de kinderen 7.00 Nieuws 7.15 Sport 7.20 Lich te muziek 7.45 Voor de boeren 8.00 Geva rieerd programma 8.30 Pianotrio 8.45 Repor tage 8.00 Phllharmonisch koor en -t (10 00 Nieuws) 1100 Gevarieerd progr; 11.30 Wetenschappelijk overzicht 11.45 Parle- mentsöverzioht 12.00 Nieuws 12.03—12.08 Ver slag zitting Vér. Naties. BBC Light Progra 00 en 247 m. 12.00 Mrs Dale's Dagboek 12.15 Gevarieer muziek 12,45 Voordracht 1.00 Parlemen; overzicht 1.15 Orkestconcert 1.45 Gevarieer muziek 2.45 Voor de kleuters 3.00 Voor vrouw 4.00 Amusementsmuziek 4.30 Voor soldaten 4.45 Lichte muziek 5.15 Mrs Dal- Dagboek 5 30 Causerie 5.45 Variéteé-ork( 8.15 Echoes foom the Past 6.30 Militair ork( 7.15 Voor de jeugd 7.45 Hoorspel 8.00 Nleu? 8.25 Sport 8.30 Verzoekprogramma 9.00 Ge varieerd programma 10.00 Vragenbeantw ding 10.30 Hoorspel met muziek 11,00 Ni< 11.15 Actualiteiten 11.20 Dansmuziek 12 00 Voordracht 12.15 Orgelspel 12.56—1.00 Nieu BRUSSEL. 324 m. 11.45 Gram 12.34 Voor de boeren 12.42 Gr 1.00 Nieuws 1.15 Gram 3.00 Engelse les 5 Gram MO Franse les 4.00 Europa treedt z 4.30 Gram 5.00 Nieuws 5.10 Gram 5.15 V< de kinderen 6.15 Gram 6.30 Voor de soldai 00 Nieuws 7.30 Omroeporkest 7 50 Cause 90 Verzoekprogramma 9.00 Klankbeeld 9.3Ó ram 9,45 Actualiteiten 10.00 Nieuws 10.15 ram 11.00 Nieuws 11.05—12.00 Gram. BRUSSEL 484 m. 12.05 Omroeporkest 1.00 Nieuws 1.10, 2.15 3.00 Gram 4.30 Viool en plano 5.00 Nieuw: 510 AmusementSokest 630 Gram 7.00 Gewijd: muziek 7.45 Nieuws 8.00 Gram 8.30 Hoorspe 9.15 Gram 10.00 Nieuws 10.10 Verzoekpro- ma 10.55 Nieuws 11.00 Gr; Niéuws. 11.50 Verouderde Maak een einde aai da» gekuch, zuive. Uw luchtwegen van k ziektekiemen mei de snelwerkende AKKER'S handen daaraan vol heeft, De rechter vleugel legt de volle nadruk op de be lijdenis. Van de kant van hen, die op de apostolaire roeping het volle laten vallen wordt daarentegen opge merkt, dat de kerk niet kan wachten, maar tegelijk naar binnen en naar ten handelend moet optreden. Ds Pop was van mening, dat onjuist is, te kiezen voor de prioriteit van apostolaat of belijdenis, hetge nader toelichtte met voorbeelden ont leend aan Paulus' toespraken tot Joden en tot heidenen, die geheel verschillend van opzet zijn. Hieruit trok spr. de clusie, dat de kerk in haar apostolaire werk niet de hele belydenis behoeft uil te spreken, maar, afhankelijk va situatie, dat deel er van op de grond mag stellen dat op een bepaald ogenblik ter zake is. En ook, dat de kerk eerst dan reden heeft een beetje wantrou wend naar haar evangelisten te kijken, wanneer dezen niet langer van harte haar belijdenis zouden belijden. De mensen, die over de belydenis waken, moeten zich er voor wachten de evangelisten te binden aan het schema der belijdenis, terwijl ander zijds de evangelisten er voor moeten zorgen de aansluiting aan de belijde nis der kerk niet te missen, zo be sloot ds Pop zijn rede. de samenkomst, die werd geopend door de president-curator, mr H. P. van Meer, hebben drie wika's, de daryes P. C. J. van der Ban, Th. C. Jansen en W. Timmermans in handen van dr Emmen de belofte afgelegd. Na de „wandelende lunch" op De Horst is de Italiaanse film „De weg der hoop" vertoond, welke daarna, onder leiding van ds W. G. Overbosch, Amsterdam, werd besproken. Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk jroepen: te Sluis (toez.) cand. L. P. W. Groenveld te Zevenhuizen (Z.-H.); te Renesse-Noordwelle cand. F. A. van Liere te Zaltbommel. Geref. Kerken r o e p'e n: te Berkum J. H. Meyer, hulpprediker aldaar; te Rijsoord K. Kra- te. Lioessens. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) 3 roe pen: te Barendrëcht-Pernis (comb.) P. Wulffraat te Vollenhove-Ca- doelen. Chr. Geref. Kerken •roepen: te Enschede (vac.-J. Tamminga) R. Slofstra te Veenendaal; te Leersum E. du Marchie van Voort- huysen te Sliedrecht. Geref. Gemeenten dankt: voor Ccheveningen F. Mallan te Bruinisse. Studenten-manifestaties in Utrecht afgelast Wegens het overlijden van minister mr J. H. van Maarseveen, die ook honorair- senator was van Unitas Studiosorum Rheno Traiectina, zal deze Utrechtse Studentenver. afzien van iedere open bare manifestatie t,g.v. het achtste lustrum, waarvan de viering morgen Indonesische studenten naar Delft De Indonesische topografische dienst zal binnenkort 8 Indonesische studenten naar de Technische Hogeschool te Delft zenden en de Indonesische luchtmacht twee personen. Voorts heeft de intf tionale voedsel en landbouworganisatie (F.A.O.) Indonesië twee beurzen ter be schikking gesteld voor een studié van luchtfotografie te Delft. Dit jaar weer elfduizend middenstandsdiploma's Aan het middenstandsexamen algeme ne handelskennis van dit jaar werd door ruim 21.000 candidaten deelgenomea Daarvan behaalden er ruim 11.000 het diploma. Aan de heer J. Hopster uit Balk brug (Ov.) werd gisteren door de direc teur-generaal van de Middenstand, dr W. L. Groeneveld Meyer, namens mi nister Van den Brink, de bronzen leg penning uitgereikt. De heer Hopster heeft het middenstandsexamen 1951 met de beste resultaten afgelegd. Aan prof. dr N. J. H. Gerlach Royen is opdracht gegeven om in Utrecht onderwijs te geven in de vergelijkende en algemene PROMOTIES. DELFT. Ir J. Bouwkunde aan proefschrift: Ondi keurigheid van tijdnc >ndel de Jong zal op 28 ur in het gebouw voor T. H. promoveren op het A. M. Margadant-var n mej. W. M. Theyse. Lelden!"' AMSTERDAM (V.U.). 20 Nov. Geslaagd: snd. psychologie R. Keizer. A'dam- doet sychologie S. D. Fokkema, Overveen'. AMSTERDAM (Gem. Univ.). 20 Nov Ge- aagd: doet. economie H. J. Wijers. A'dam. NIJMEGEN, 20 Nov. Geslaagd: cand poli- oke en sociale wetensch. G. P. H. van de Loo, Gennep, A, Wojakowski, Nijmegen en Westerterp, Breda (cum laude). EXAMENS STAATHUISHOUDKUNDE K X. ■HERTOGENBOSCH, 21 Nov. Geslaagd: an Vierbergen. 's-Gravenhage, J J Vlieg, Sliedrecht, J P Reehoorn, Dokkum, W JE Renkema, Haren, B van Riel, Rotterdam, O Rijpberg, Doesburg, P J J Vlasveld, Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 2