I DEBRAIINE Nieuw Guinea: extra sambal op de rijsttafel te Parijs Vogelvrij 2 DINSDAG 20 NOVEMBER 1951 Marianne, een tikje nerveus 'rEN STERK, verenigd Europa, is noodzakelijke voorwaarde in de dediging tegenover het aggressieve Oos ten. Zulks houdt in: krachtige, stabiele regeringen in de West-Europese staten. In de „koude oorlog" is een houdbaar niveau der nationale economie minstens van zo groot belang als een super-defen sie-apparaat naar buiten. Aldus dienen defensie en economie nauw verschakeld te zijn, zoals het State Department te Washington het langzamerhand terdege begint te begrijpen. Inzicht in de toestan den der Europese landen, maar ook i situatie in Amerika zelf. Meer en 1 blijkt, dat de politiek van het Kremlin speculeert op zware economische depres sies tn de Westelijke landen, tengevolge (Advertenties is erger dan pijn! Onmiddellijke verlichting en spoedige genezing van Uw huidaandoening geeft het beroemde huidgeneesniiddel Verklaard uitzicht van de, door de Sowjet-Unie veroor zaakte, bewapening, die handen vol geld kost. Deze economische „ondergraving", die uiteraard links-extremistische i' mingen feller in beweging.kan doen ten, behoort tot wat men de „koude oorlog" noemt. Het perspectief van een economisch wankel, door binnenlandse beroeringen sterk gespannen West- Europa, met slechts een krachtig wapen apparaat naar buiten, hetwelk varen wordt als een loodzwaar blok het been is voor de verhouding met de Sowjet-Unie weinig aanlokkelijk. Er ontstaat dan, relatief beschouwd, een situatie als in het Duitsland van Hitier. De bom kan dan barsten naar binnen of naar buiten en men weet, wat er in Hitler-Duitsland geschied is. Alle Europese regeringen moeten daar om ter sanering bepaalde financieel- economische maatregelen treffen, om o.a. inflatie, dat spookbeeld, te voorkomen. Wij hebben dit zo juist gezien in Enge- we premier Churchill met sterke hand heeft ingegrepen. Wij erva ren zulks in Frank rijk, waar het kabinet Pleven in de knoei is geraakt. Men kan er zeker van zijn, dat in andere West- Europese landen de gevolgen niet zullen uitblijven. Inflatie werkt als een bacil; anti-inflatie-maatregelen zullen overal getroffen moeten worden vanwege de epidemische werking. Het merkwaardige feit doet zich voor, dat de komende militaire begroting in Amerika circa 11% milUard dollar min der zal bedragen dan de vorige, die 65% milliard groot was. Geen sprake van, dat de internationale situatie dermate ver beterd is, teneinde in Amerika een be perking der defensie-uitgaven te wet tigen. Ware het maar zo! Neen, dit feit wordt eerder veroorzaakt door een te grote druk op de „burgerlijke economie", en men tracht door beperking der uit gaven voor de wapening te voorkomen, dat vele democraten en republikeinen zich tegen de huidige bewapeningspoli tiek zullen keren. Ook is van Ameri kaanse zijde er meermalen op gewezen, dat Europa zichzelf meer offers voor de defensie zou moeten getroosten. Amerika geeft nu een bescheiden „hint", dat het er zelf moeilijker voor zit dan voorheen, en men er niet alles van verwachten kan. Zoals onder „telegrammen" reeds ver meld, moet Marianne evenals John Buil tot beperking van de importen overgaan. Figuurlijk voorgesteld, zal de bekoorlijke Marianne haar economische rokje met minder stof moeten samenstellen en die „stof" zal dan geenszins uit het dollar- gebied betrokken moeten worden. Grond stoffen, metalen, steenkolen, benzine zouden dus minder uit de Ver. Staten moeten worden ingevoerd. Weliswaar heeft Uncle Sam oog voor de moeilijk heden, waarin Marianne geraakt is en apprecieert Washington het zeer, dat juist Frankrijk het grootste aantal divi sies zal opbrengen, doch Amerika heeft nog niet gezegd, hoe groot de steun zal zijn. Wij zien dus een zelfde beeld als ln Engeland, namelijk: minder invoeren, toch meer produceren, bezuinigen, ver soberen en dit alles in de hoop, dat het inflatiespook niet beangstigender gaat opdoemen. Voor Frankrijk zijn nieuwe belastingen in aantocht en het bestaan van het kabinet-Pleven staat op het spel, waar morgen de Assemblée de bezuini gingsplannen van minister Mayer moet goedkeuren. Wij herinneren er nogmaals aan, dat het bezuinigingsplan grote be zwaren heeft ondervonden, zowel bij de Socialisten, de Boerenpartij, Gaullisten en Communisten. Waar het hier speciaal gaat tegen de „bezuinigingsplannen", heeft Pleven op het laatste nippertje be sloten, het bezuinigingsprogram niet in stemming te brengen, maar een vertrou wensvotum te vragen de gehele oli- itenla tiek der regering. Daar zal dus vandaag over gestemd worden. Er bestaat kans, dat Socialisten en de Boerenpartij de motie „in haar nieuwe en meer algemene vorm" aanvaardbaar achten, echter zullen Gaullisten en Com munisten als één blok „tout étonné de se trouver ensemble", tegenstemmen. Van daag wordt dus beslist over het lot van het Franse kabinet. Als het versobe ringsmenu wordt geaccepteerd, zullen de Fransen de buikriem nauwer moeten aanhalen, terwijl zij een hoger cijfertje op hun belastingbiljef zullen ontdekken. Indirecte belastingen maken het leven ln Frankrijk, evenmin als elders, bijzon der aangenaam, vooral als men weet, dat sigaretten en benzine veel duurder zijn geworden. De sociale onrust kwam mede tot uiting in de drukkersstaking, waar door de Franse ochtendbladen niet ver schenen. Nederland handhaait uitdrukkelijk zijn souvereinifeit vaardigde bezwaar gemaakt tegen de uitoefening van 't Nederlandse ge zag in Nieuw Guinea. Indonesië beschouwt Nederlands N. Guinea als een deel van zijn gebied en behoudt zich alle rechten voor ten aanzien der sou- vereiniteit. Aldus de verklaring van dr Soeleiman Tajibnapis. Rapporten van Nederland bij de V.N., zijn volgens hem overbodig; het geschil kan door onderhandelen tussen beide partijen tot een oplossing worden gebracht. De Nederlandse afgevaardigde, dr W. J. A. Kernkamp, herinnerde er aan, dat de overeenkomsten der Ronde Tafel Conferentie uitdrukkelijk niet Nieuw Guinea golden. Nederland be schouwt dit gebied als (behorende haar souvereiniteit., maar ia steeds be reid tot onderhandelen. Uit Djakarta verluidt, dat het met de terugkeer van mr Soenardjo, de Indo nesische min. van Bultenl, Zaken, uil Parüs naar Indonesië, wel niet zo'n vaart zal lopen. Mr Moh. Roem te Djafkarta •roeg zich af, hoe het zou gaan, indien Nederland weigert Nieuw Guinea op de agenda der Uniebesprekingen op te nemen. Met technische hulp van de V.N. zou Indonesië In staat zijn Nieuw Guinea tot ontwikkeling te brengen. Vermelden wü nog, dat de Australische min. van Buitenl. Zaken Casey, thans te Parijs een ontkenning heeft gegeven van de berichten in de New York Times. Zoals eerder bericht, zou hU een Austra lischNederlandse samenwerking inzake Nieuw Guinea hebben voorgesteld. Roden richten zich tot Ver. Naties Communistische gevangenen als proefkonijn? De Noordkoreaanse minister van Buit. Zaken, Pak Hen Jen, heeft, aldus Radio- Pjongjang, aan de V.N. een boodschap gestuurd. Hierin wordt gevraagd: 1. Di recte beëindiging der vijandelijkheden; 2. Aanvaarding van het voorstel orr legers 2 km terug te trekken, ten einde bufferzone te verkrijgen; 3. Terug trekken van alle buitenlandse troepen; 4. Bestraffing van allen, verantwoordelijk de tegen het Koreaanse volk ge pleegde „gruwelen". Reuter tekent hier- an, dat de Noordelijken slechts eer vroeger communistisch plan voor een on middellijke wapenstilstand hebben opge haald. Het zal derhalve wel verworpen worden. serie beschuldigingen aan weerskan ten wordt vervolgd. Radio-Peking heeft de Ver. Naties er van beschuldigd com munistische krijgsgevangenen als „proef konijnen" bij atoom-experimenten te ge bruiken. In Augustus zouden 1000 krijgs gevangenen uit Korea en Vietnam vooi atoom-experimenten zijn weggevoerd. Washington spreekt dit alles tegen. In middels verwacht het State Department, dat generaal Ridgway spoedig een nieuwe verklaring zal uitgeven betreffende de vermoording der 5800 Amerikaanse krijgs gevangenen door de Roden. Men weet, dat de Chinezen op hun beurt deze daad ontkennen. Wat de krijgsverrichtingen betreft, heb ben Superforten de staalfabriek Kyomipo aan de Westkust en èen chemische fa briek te Hoengam aan de Oostkust ge bombardeerd. Ontslag van tachtig man bij Werkspoor In Zuilen en Utrecht is bezprgdheid verwekt door geruchten over een komend massaal ontslag bij de N.V. Werkspoor Utrecht. Men noemde een aantal van I man. Te bevoegder plaatse wordt ver men, dat Werkspoor inderdaad deze week bij het Gewestelijk Arbeidsbureau ontslagaanvrage zal indienen. Het betreft echter niet meer dan 80 tot 90 arbeiders. Aan een later Aneta-telegram ontlenen wij nog, dat de Indonesische regering zich in Canberra nader zal laten oriën teren Inzake het Australische standpunt. 17 Korea-gewonden op Schiphol Onderscheiden met Kruis voor Recht en Vrijheid Even voordat gisteravond het toestel van Mossadeq op Schiphol landde, was de Soerabaja van de K.L.M. met aan boord zeventien gewonde oorlogsvrij willigers uit Korea, neergestreken. Namens de regering sprak de waarne mend commandant van het Regiment Van Heutsz, majoor S. da Costa, hen toe. Hy onderscheidde hen met het Kruis voor Recht en Vrijheid, dat kortelings werd ingesteld en dat ook de onlangs teruggekeerden ontvingen. Deze officiële begroeting geschiedde in de cabine van het toestel, Namens Prins Bernhard sprak kapi tein Th. H. Wessels, namens de chef de generale staf generaal-majoor J, R, H. Lagas. Zes gewonden zijn liggende patiënten, negen lopen al en twee zijn reeds her steld. Ze waren bijzonder goed te spre ken over de reis. Met ambulance-auto' werden allèn naar militaire hospitalen in de omgeving van hun woonplaats voerd. Een van de zeventien is de Ha genaar W. H. Romijn. Met dit toestel, dat Vrijdagmorgen uit Tokio was vertrokken, keerde ook zus ter K. Dekker uit Rotterdam, huiswaarts. Slechte haringvangsten onder Engelse wal Vloot stoomt op naar de Hollandse kust De vangsten van de Nederlandse ha- ringloggers onder de Engelse wal lopen de laatste dagen met sprongen terug. In de afgelopen nachten heeft de vloot Vlaardingen, Scheveningen en Katwijk gemiddeld per schip slechts drie kant; buitgemaakt. De schepen zoeken hun heil nu mt naar het Oosten en enige loggers zijn zelfs reeds op een afstand van 18 mijl N.W. van Scheveningen geweest. Daar zijn de vangsten iets beter. Bijna alle schepen zijn na deze berich ten naar de Hollandse kust opgestoomd. Eén van Delftse drieling overleden Marras,- een van de kinderen van dt drieling die op 29 October in het gezin van ds H. van Leeuwen, Chr. Geref. predikant te Delft, werd geboren, Is dezer dagen in het ziekenhuis Bethel overleden. Halt Doornspijk tegen tbc-onderzoek Slechts 45 procent van de bevolking in Doornspijk (Noord-Veluwe) heeft zich onderworpen aan het onlangs Inge stelde t-b.c,-onderzoek. Dezo slechte op komst is volgens het Alg, Dagblad het gevolg van de afwijzende houding van da J R. Cuperus, Ned. Herv. predikant in Doornspijk. Het merendeel van de bevolking opperde godsdienstige bezwa- Advertentie) Onovertroffen is de pittige smaak, het fijne aroma van Droste's Verpleegster Cacao. In cartons van ''io, 'li, 'li en 1 kg. Steeds verkrijgbaar en... ALTIJD WELKOM I Van het ert van School en Kerk Beroepingsweik Ned, Hen'. Kerk Aangenomen: naar De Meern cand. W. J. A. van 't Einde te Tienhoven. Bedankt: voor Oud-Alblas J. Zwa nenburg te Huizen (N.-H-). Geref. Kerken Tweetal: te Groningen (vac.-dr P. Prins) J. R. Hommes te Winschoten G. Morsink te Nijkerk. Beroepen: te Murmerwoude Hoornstra te Hoofddorp; te Suawoude J. P. Schouten te Niezljl (Gr.). Geref. Gemeenten Tweetal: te Giessendam H. Ligten- berg te Rotterdam-West-en M. Heerschap te Wageningen; ds Ligtenberg is beroe pen; te Leiden T. Dorrestein te Opheus- den en W. Ligtenberg te Rotterdam-W. Baptisten Gemeenten Bedankt: voor Hoogezand J. A. Scholte te Nieuw Weerdinge. Gids 1 schippersonderwijs Het schoolfonds voor schipperskinde ren vanwege de Ned. Hervormde Kerk heeft een boekje uitgegeven, waarir der de titel „Gert Vlietstra van de Ge- zina gaat naar school" het verhaal wordt verteld van een schippersjongen die zijn weg vindt naar internaat en school. Alle gegevens over onderwijs aan schippers kinderen vindt men er in vermeld. De gids is verkrijgbaar bij de administratie van het fonds, Binnenkant 22, Amster dam-C. Gemeentelijke school overgedragen aan Christelijke stichting gemeenteraad van Elburg heeft met algemene stemmen een verzoek in gewilligd van de Stichting voor Christe lijk Nijverheidsonderwijs voor meisjes Elburg en omstreken, om de ge meentelijke nijverheidsschool' voor meis jes aan deze stichting over te dragen. Rotterdamse Academie 100 jaar Het eeuwfeest van dc Academie vooi beeldende kunsten en technische weten schappen te Rotterdam zal worden ge vierd in dt week van 18 tot 22 Decem ber. Op 21 December wordt in de Ahoy- hal een feestspel uitgevoerd. De heer Tilanus: Uitbreiding Kamers niet nodig In een rede voor de C.H. Kiesvereni ging te Kapelle heeft de voorzitter van de C.H-U-, het Tweede-Kamerlid Tila nus, zich gisteren uitgesproken tegen de voorgenomen uitbreiding van het aan tal zetels in de Tweede Kamer tot 150 en in de Eerste Kamer tot 75. De frac ties worden naar zijn mening te groot en dan moeilijk hanteerbaar. De kosten die de heer Tilanus op f500.000 sohatte, achtte hij bezwaarlijk. Verder gaat vol gens hem het argument, dat de Kamer leden op het ogenblik teveel werk krijgen, niet op, want werkzaamheden betreffende de oveweese gebiedsdelen komen niet veel meer voor en tal sociale vraagstukken zijn overgeheveld de Sqciaal'-Eco'nomische Ragd, Wel Waar dat de buitenlandse politiek de Kamerleden meer in beslag neemt, deze werkzaamheden hebben zich te weinig ontwkkeld om er al een deel over te kunnen hebben, vond de heer Tlanus. Het overlijden van minister Maarseveen noemde hij een groot verlies het kabinet. De minister heeft moeilijke ambtsperiode gehad en is aller achting waard, zei de heer Tilanus. Directeur G.W. Leidschendam Tijdens kerkdienst in Voorburg overleden Bij het begin van de hoogmis in de St Martinikerk te Voorburg is dezer dagen plotseling overleden de heer Th. E. M. Mudde, directeur van gemeentewerken te Leidschendam. De heer Mudde was 54 Jaar oud. Na in Eindhoven en Dongen vele jaren een positie bij gemeentewer ken te hebben bekleed, werd hij op 1 November 1945 benoemd te Leidschen dam als opvolger van de architect G. de Regt De heer Mudde heeft veel ge daan voor de sanering van het dorp. zoals aan de woningbouw langs de Ach terweg, en het thans nog in uitvoering zijnde plan doorbraak 'Damlaan. ok was aris van de Stichting Zwembad Leidsdhendam en van de Stichting Be jaardenzorg. Het lied der aethergolven WOENSDAG 21 NOVEMBER. HILVERSUM 1 (402 m). NORV 7.00 Nieuws 7.15 Een woord vooi de dag. 7.30 Zendersluiting. 9.00 Nieuws. 9.1C Voor de zieken. 9.35 Gram. 10 30 Morgen dienst. 11.00 Orgelconcert. 11.15 „Sil df strandjutter", hoorspel. 12 00 Sopraan er piano. 12.33 Vocaal dubbelkwartet. 12.59 Klokgelui. 1.00, Nieuws 1.15 Protestants In terkerkelijk Thuisfront. 1.20 Banjo-orkest. 1.50 Regeringsuitzending: Drs. L. Coomans de Ruiter: „Natuuronderzoek ln Indonesië". 2.00 Gram. 2 45 Voor de meisjes. 3.00 Kamer orkest en solisten. 3.45 Voor de jeugd. 4.30 Zendersluiting. 6.00 Nieuws. 6.15 Pianoduo 6 30 RVU: Dr H. IJ. Groenewegen: „De psy chologie van de angst". 7.00 Spectrum van het Christelijk organisatie- en verenigings leven", 7.15 Boekbespreking. 7.30 Gram. 7.40 Radiokrant. 8.00 Nieuws. 8.10 Commentaar fgmilleqompetitie. 8.20 Radio Phllharm. or kest. 9.15 „De Bijbel als boek", causerie. 9 36 Lichte muziek, 10 10 Vocaal ensemble 10.30 Internationaal evangelisch commentaar. 10.40 Gram 10.45 Avondoverdenking 11.00 Nieuws. 11.15 Gram. 11.20 „Hoe zit dat met mijn kind?", causerie. 11.35—12.00 Gram. HILVERSUM II (298 m). VARA 7.00 Nieuws 7.15 Ochtendgymnastiek 7.30 Zendersluiting. 9.00 Nieuws. 9.12 Gram. 9.50 Voor de huisvrouw. 10.30 Pianoduo. 10.45 de vrouw. 11.00 RVU Mej. Dra. W. J, Bladergroen: „Psychologie der puberteits jaren: Praepuberteit". 1130 Gram 12.00 uur Voordracht 12.15 Dansmuziek. 12.38 Dans muziek. 12 55 Kalender. 1.00 Nieuws. 1.15 Séml-klassieke muziek. 1.40 Orgel en zang. .00 Gesproken portret. 2.15 Jeugdconcert. 3.00 Kinderkoor. 3.20 Pianorecital. 320 Voor de jeugd. 4.30 Zendersluiting. 6.00 Nieuws :.15 VARA-Varla 6 20 „Het Marlniersoplei- iingskamp „Woestduln" te Doorn", repor- age. 6,30 Act. 6 40 Roemeens orkest. 7.00 „Onze plaats", toespraak. 7.15 Vocaal octet VPRO 7.30 Voor de jeugd. VARA 8.00 uur vs 8.05 Politiek commentaar 8.18 Pro- de orkest en solist. 8.50 „Het goede Schip", hoorspel. 9.50 Concertgebouworkest n soliste. 10 30 „Het zichtbaar maken van et onzichtbare: Het electron.enmlcroscoop" luserie. 10.45 Lichte muzfek. 1.00 Nieuws. 1.15—12.00 Gramofoonmuziek. ENGELAND BBC Home SeTvlce, 330 m. 12.00 Schoolradio. 1.00 Gev. muziek. 1.25 arlété-orkest en solisten. 2.00 Nieuws 2.10 auserie. 2.15 Reportage. 2.30 Gram Schoolradio. 4.00 Hoorspel met muziek 6 00 Twintig vragen. 5.30 Bariton en Voor de kinderen. 7.00 Nieuws- 7.15 Sport 7.20 Amusementsmuziek 8.00 „Cafe Colette" 8 45 Causerie. 9.00 Symphonle-orkest en sol 10.00 Nieuws. 10.15 Klankbeeld. 1100 Gram 11.25 „The Little Winged Plover". 11.45 Par- lementsoverzicht. 12.00 Nieuws. Verslag zit ting Ver. Naties. ENGELAND, BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12.00 Mrs Dale's Dagboek. 12.15 Dansmuz 12.45 Voordracht. 1.00 Parlemontsoverzlcht 1.15 Amusementsmuziek. 1.45 Operamuziek 2.45 Voor de kleuters. 3.00 Voor de vrouw [.00 i Voor (Advertentie) rubber laarzen gymschoenen pantoffels 38) een geweerkolf tegen het hoofd; het duizelde twee slachtoffers: de Os en wilde Keimpe. Bei- De lansknechten waren hun echter reeds voor. hem en ook hij stortte neer. Bewusteloos lag hij de lichamen waren reeds koud. In diepe gedach- Van deze kant kraakten reeds de schoten; ge- ter aarde, terwijl het uit de wond vloeiende ten en zeer onder de indruk verwijlde de stro- lukkig vlogen de kogels hun voorbij. bloed zijn gezicht rood kleurde. per een poos bij zijn vrienden, die daar nu le- Onwillekeurig begonnen nu ook de mannen van venloos neerlagen. De lansknechten hadden hem, Rooie Willem hun musketten af te vuren. Het Het was reeds nacht geworden, voor Rooie Frankes, hoogstwaarschijnlijk ook voor dood aan- gevecht was begonnen, het gevecht, dat voor Willem langzaam weer uit zijn bewusteloosheid gezien, toen hij daar bewusteloos neerlag. Hun ontwaakte. Het gevecht behoorde reeds lang tot eigen doden schenen de huurlingen met zich de vrijbuiters noodlottig zou aflopen. Hadden ze alleen te doen gehad met de sol- het verleden, daten, die het rundvee hadden gevorderd, dan was de strijd waarschijnlijk niet ongunstig verlo pen voor Frankes en zijn mannen. Maar, gealar meerd door de schoten, kwamen nu van alle kanten huurlingen aangelopen, die zich bij de verspreid liggende hoeven hadden bevonden. Van alle zijden door hun vijanden omringd, waren de vrijbuiters genoodzaakt de wanhopige strijd te aanvaarden. „Mannen, probeert je er door te slaan. Voor waarts!" brulde Rooie Willem. Ze stormden op Strijd en Liefde meegevoerd te hebben; geen dode Geldersman lag in de omtrek. De doden en ook hij, Frankes, waren beroofd van hun geweren en geld. De wilddief vermiste tevens zijn pistool. Alleen zijn dolkmes hadden ze hem laten houden; daaraan hadden de bero- vers klaarblijkelijk geen behoefte. De wilddief begreep, dat het verstandig zou zijn om dit terrein zo spoedig mogelijk te ver laten. Hij ging nog eenmaal langs de doden, boog zich over hen heen en noemde bij wijze van laatste groet hen bij hun naam. Daarna begaf Frankes zich naar de dichtstbij- bewoners de kerels los, die hun de weg trachtten te ver- j Jïï.*«5?.rS Wn L!m Daarna begaf Frankes zich sperren en vuurden nu op korte afstand hun ge- r ofiaiHoHU, zijnde boerderij en klopte de weren af. Tijd om opnieuw te laden hadden ze «fit üi n I bed- Het duurde lang, voor hij gehoor kreeg niet meer; ze vatten hun musketten bij de loop ile« ?e bii de bewoners, die angstig geworden waren en gebruikten hen als slagwapen. vaag, allengs duidelijker dr°n6 tot hem door, na hetgeen er zich die dag voor hun woning had De Os vocht zij aan zij naast de Wilddief. wat er eigenlijk was gescniea. afgespeeld. Hij vroeg een eervolle begrafenis op De sterke kerel hanteerde zijn tot knots gewor- ..Hij zag om zich heen. Ja, hij lag klaarblijke- het kerkhof voor zijn drie gevallen kameraden den geweer met een gemak, als sloeg hij een 'ijk noS op dezelfde plaats, waar hij was neer- De boer beloofde hem dit te willen bevorderen, sikkel door het graan. De aangevallen groep geslagen. Hij richtte zijn bovenlichaam op. Dicht Frankes ging daarop direct, Uffelte verlaten, lansknechten begon te wijken, enkele huurlingen bij hem scheen nog een lichaam te liggen. Eèn Hij verliet de zandweg en zocht de wildernis waren al buiten gevecht gesteld, maar wat der hunnen? Frankes richtte zich met moeite weer op. Hij wankelde over de esgronden en baatte het? In de rug van Rooie Willem drongen verder op en wankelde naar de andere man. kwam toen op de heide. Zeer langzaam vorder- nieuwe vijanden op, hun geweren afvurende. Het was het Varken. De wilddief onderzocht hem. de hij; zijn wonden deden hem felle pijn en hij De Os viel neer, door een kogel in zijn ach- da bÜ was dood. De Zwitser had dus zijn laat- was nog erg duizelig, terhoofd getroffen; Frankes zag nog een tweede ste heer gediend; ver van zijn land was hij ge- Noordwaarts ging nu zijn weg. Na een uur man ter aarde storten en zelf had hij een lans- storven, had zijn avontuurlijk leven een einde moeizaam voortsukkelen, belandde hij in een steek in de zij gekregen. Maar de gedunde troep genomen. vocht -door met de moed der wanhoop. Willem zocht nu onder het zwakke licht van Opeens kreeg de stroper een hevige slag van de sterrenhemel de omgeving af. Hij vond nog daten. 4.45 Militair orkest. 5.15 Mrs Dali dagboek 5 30 Llohte muziek. 6 00 Orkëstco eert. 7 00 Pianospel. 7.15 Voor de jeugd. 7 Hoorspel 8.00 Nieuws. 8.25 Sport. 8 30 Ge programma 0.00 Hoorspel. 10 30 Verzoekpro gramma. 11.00 Nieuws. 11.15 sementsmuziek, 12.00 Voordra< ziek. Nieuws. BRUSSEL 324 en 4 11.45 Gram. 12.15 Musette-orkest 12 34 Mu- sette-orkest. 12.50 Koersen 12 55 Gram. Nieuws 1.15 Gram 1 30 Kroniek 1.35 Gi 2.00 Schoolradio. 3.30 Gram 4.30 Internatio nale radio universiteit. 4 45 Symphonle-ork 5.00 Nieuws. 5.10 Hammondorgelspel 5 50 Boekbespreking 18.00 Voordracht en liede ren. 6.30 Voor de soldaten. 7 00 Nieuws 7.30 Gram. 7.50 Voordracht. 8.00 Omroeporkest en solist 9.00 Act. 9.15 Gram. 10 00 Nieuws 10.15 Gram 1100 Nieuws 11.05 Verzoekpro gramma. 11.30—12.00 Orkestconcert BRUSSEL 484 m. 12.05 Amus.muz 1.00 Nieuws. 1.10 Gram 3.00, 4.00 en 4.30 Gram. 5.00 Nieuws. 5 15 Amusementsorkest. 6.30 Omroepkoren. 7 UU en 7 40 Gram. 7.45 Nieuws. 8.00 Gram 6.15 Groot Symphonle-orkest en solist. 9 35 Gram 10.00 Nieuws. 10.45 Gram. 1055 Nieuws 11.01' Gram. 11.50 Nieuws. FRANKRIJK. Nat. Progr. 347 en 249 m. 12.00 Gram 1.00 Nieuws. 1.20 Recital. 2 05 Nieuws 2 10 Recital. 6.30 Amer uitzending 7 00 Orkestconcert. 8 00 Vocaal ensemble 8.30 Hoorspel 10 15 Cellorecital. 11.00 Piano recital. 11.30 Gram 11.45—12 00 Nieuws. Minister over Tegenstoot Sigarettenknoeierij dooi onvoldoende leiding De onregelmatigheden bij de distribu-, tie van sigaretten tijdens de militaire oefening Tegenstoot in Duitsland zijn voor een belangrijk deel te wijten ge weest aan de onvoldoende leiding van de commandant van de cantinewagens. zo heeft minister Staf aan de Tweede Kamer meegedeeld. Tegen hen die zich op ergerlijke wijze aan volstrekt ontoelaatbare handelingen hebben schuldig gemaakt, zijn strafmaat regelen aanhangig. Om soortgelijke siga rettensmokkel Prof. dr F. W. Grosheide op 25 November 70 jaar Zondag 25 November a.s. zal professor dr F W. Grosheide, hoogleraar in de exegese en canoniek van het Nieuwe Testament aan de Vrij© Universiteit te Amsterdam, 70 jaar worden. Op zijn verzoek zal daaraan echter geen bijzoa- dere aandacht worden besteed. Dr Grosheide is predikant geweest in Schipluiden en is reeds sinds 1912 hoog leraar. Hij heeft verscheidene werken gepubliceerd en een belangrijk aandeel gehad in de nieuwe vertaling van het Nieuwe Testament. Hij is voorts om. redacteur van het weekblad Belijden Beleven en het Geref. Theologisch Tijd schrift. Ds I. van Herksen Ds J. van Herksen. Gereformeerd pre dikant te Ermelo, heeft om verschillen de redenen (o-a. de gang van zaken na de jongste uitspraak van de algemene vergadering der Geref. vereniging voor drankbestrijding, en toenemende an dere werkzaamheden) het voorzitter schap van genoemde vereniging neerge legd Hij zal ook aftreden ató 'voorzitter van Enkrateia. de bond van Prot. Chr. drankbestrijdingsverenigingen. De kerkelijke goederen Het Haagse Hof heeft het appèl vani de Geref. kerk van Vrouwenpolder te gen het Middelburgse vonnis, waarbij aan de Geref. kerk (art. 31 K.O.) te Vrouwenpolder de kerkelijke goederen werden toegewezen, verworpen. Batakkerk vraagt weer om Rijnse zending De Batakkerk, waarin reeds een Ame rikaanse en een Indiase theoloog werk zaam zijn, heeft nu aan de Rijnse zen ding in Barmen verzocht om uitzending van drie artsen en enige verpleegsters. De Niaskerk en de kerk op de Menta- wei-eilanden deden een verzoek aan de Rijnse zending om weer zendelingen uit te zenden. De Utrechtse gemeenteraad heeft besloten zich neer te leggen bij de uit spraak van de Raad voor het Rechtsher stel, waarbij de Geertekerk aan de Ned. Hervormde gemeente blijft toegewezen. Het overleg tussen de regering ei» de organisaties van rectores, directeuren en leraren bij het V.H. en M.O., hetwelk sedert het totstandkomen van de techni sche herziening 1948 van de salarisrege ling voor deze leerkrachten was onder broken, is dezer dagen hervat. In Nieuwendijk (N B.) is het honderd jarig bestaan van de Christelijke school ge vierd, In Arnhem ls het eerste congres van de e telt 1560 leden. die gaande is; twee studeren ai University en in Chicago (V.S Berlijn, een in Parijs en een in I CHR. ONDERWIJS Nederl. recht de dames A H W Prinsen te Lelden en S. Oele te Leiden, idem de heren J M M Maas te Den Haag en G. H Heino te Leiden. AI. STERDAM (V.U.), 19 Nov. Geslaagd: cand rechten F. Stam. Markelo: B. J. Vreug- denhil, Vijfhuizen: M. de Klerk, A'dam; W. Voerman. Bozum (Fr.); C. J. Pouwer, Arn- UTRECHT. 19 Nov Geslaagd: cand. ex. Nederl. letteren, E F Mulder, Barneveld; doet. geneeskunde L H Zweers. Zwolle. J Gerritsen. Utrecht. R H van Setten. Zwolle. J Roos, Oostkapelle, i Utrecht, G J Vaandrager. Slikkei A M Daleboudt, Zeist. E C Sacha'rov. Utrecht, mej A T Smit. Utrecht, mej. M Steegman, IJsselmonde; semi-arts-ex. mej M Th Boekelman, Utrecht, mej. C E Rumke, im. mej T Schok, ld mej B v d Berhof ld. G J Sluljmer. Enschede. H Parren, Zaltbom- mel; arts-ex. mej E A C Haga, Utrecht. W A J Kooper. Bilthoven, G J Bremer. Rotter dam, J H Hof. Enschede. M v d Berg. Gene- mulden, J W H v d Berg. Zwolle; tand-arts- ex F v d Post Clement, Zelhem (Gld m van Kuppevelt. Mill. F Boersma, Dokkum. H Bes Dakpannenfabriek in Achlum vannacht afgebrand De dakpannenfabriek Aohium N V. in het dorpje Achlum (gem. Franekera- deel) is vannacht nagenoeg geheel afge brand door nog onbekende oorzaak. Ook het woonhuis van de bedrijfsleider Van der Gaag ging verloren. De zeer grote schade wordt grotendeels door verzeke ring gedekt. De felle wind maakte het de brandweer onmogelijk het vuur te blussen. Iln Achlum zijn twee industrieën: een melkfabriek en de dakpannenfabriek lijksTo mÜiiSër'dol'a'rr'verflënt (die dertig jaar geleden ook ia afge- Ebëllen ei da° démïrktïroM°gen65 btand'- [is om ook Ierland een kans te geven. Pleegouders van mening: Adoptie moet spoedig mogelijk worden Zowel pleegouders als pleegkinderen leven in een Voortdurende onzekerheid omdat hun nog geen weg is geopend naar gezinsverband dat niet elk ogenblik buiten af kan worden verbroken. Daarom behoort in de Nederlandse wet geving de mogelijkheid tot adoptie te worden opgenomen. Dit is in het Kort de inhoud van een resolutie, die Zaterdag Arnhem werd aangenomen op het con gres van de Nederlandse vereniging van pleegouders. De vereniging, die thans 300 leden telt, zal de resolutie toezenden aan Koningin Juliana, minister Mulderlje en deKamarleden. H. A. Stempels uit R'dam, gaf een toelichting op een doof hem opgesteld voorlopig ontwerp van een adoptiewet. Hij was van mening dat adop- familieverhouding schept, even goed als bijv, een huwelijk, en daarom in, de burgerlijke stand behoort te wor den opgenomen. Volgens het ontwerp kan adoptie pas gebeuren als het kind een jaar oud is en moet ze door de rechter worden bekrachtigd. Ierland wordt concurrent voor onze bollen Ierland gaat volgens Ass. Press optre den als concurrent van Nederland bij de invoer van bloembollen. De Ierse con sul-generaal te New York, Garth Healy, heeft de eerste van 10.000 bloembollen geplant, welke zijn land aan New York heeft aangeboden, bij de ingang van het Central Park, de Fifth Avenue en de 59ste straat. De bollen zijn een product van de Ierse bollenkweker Edward Bro- wett, die geholpen werd door Neder landse deskundigen. Browett kwam tot de gevolgtrekking, dat de uit leisteen ge vormde grond rondom Dublin een goede bollengrond is. Na drie jaren wordt zijn product geschikt geacht om op de we reldmarkt aangeboden te worden. Scully verklaarde, dat Nederland jaar-

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 2