Jlieuuic GTuurant Eden: Wereldsituatie is angstaanjagend, doch nog niet hopeloos Mossadeq maakte 5 op vliegveld tussenlanding Schiphol Wist fJ DINSDAG 20 NOVEMBER 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal. ƒ1.72 per maand; ƒ0.40 per week Twee en 'dertigste jaargang No 9SW Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STEL1JK-NAT10NAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .StantuasUcli fs gljcbleoen tnyn bert la tegljcaspotf Nieuw Guinea op tafel Debat in bet Engelse Lagerhuis Rood China lid van de V.N., aldus adviseert Morrison DE BRITSE minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, heeft in het Lagerhuis het eerste debat geopend over de buitenlandse poli tiek, sedert de Conservatieven aan de macht kwamen. De tendenz van zijn rede is, dat de vooruitzichten op internationaal gebied ernstig, ja, zelfs gevaarlijk zijn, maar aan de andere kant geenszins hopeloos. De wereldsituatie is angstaanjagend door de diepe kloof, welke Oost en West gescheiden houdt. Eden geloofde niet, dat de internationale span ning door een of andere plotselinge en spectaculaire stap verminderd zou kunnen worden. Hij herhaalde zijn plan voor een „Viermogendheden- conferentie" of een bijeenkomst, die zelfs méér landen zou omvatten, welke dan slechts bepaalde, maar beperkte problemen zou moeten be- j tralverband der vertriebenen Deutschen. spreken. De bedachtzame, verzoenende, op de werkelijkheid berustendeSamen met ongeveer 35 andere Duitsers rede, die Eden in de Assemblée gehouden heeft, maakt, dat thans het Je^Tn ^erba^d^e^et^vluchtefingen- oog der wereld op hem gericht is als rationeel staatsman van formaat, probleem. I (De vergadering in Gronau was belegd Eden heeft ook het probleem Korea T' - - aangeroerd. Hij verklaarde, dat een on- Duitsers dankbaar voor brief van Koningin De uitlatingen op een vergadering in Gronau over de brief van Koningin Ju liana aan president Truman m.b.t. het vluchtelingenprobleem, werden gister avond in Rotterdam door Walter Arke, „Ministerialrat" voor Duitse ontheemden, „ongehoord" genoemd. Hij sprak als zijn overtuiging uit dat in Gronau slechts het standpunt van een enkeling naar voren kwam, die geen be voegdheid heeft in naam van de Duitse ontheemden of een van haar groepen te spreken. Integendeel, de Duitsers zijn dankbaar voor de brief van Koningin Juliana, ver zekerden zowel de heer Arke als dr K. Bartnuek, hoofdbestuurslid van het Zen middellijk „staken der een overeenkomst over het toezicht op de naleving hiervan, en zonder een accoord over de krijgsgevangenen on aanvaardbaar zou zijn voor de Ver. Na ties. Ten aanzien van Egypte, wees hij erop, dat Engeland steeds bereid is nieu we besprekingen met dit land aan te vangen. Voorwaarde is echter, dat de terroristische activiteit in de Suez Ka naalzone wordt gestaakt. Het „viermo- gendheden-voorstel" aan Egypte, om deel te nemen aan een defensiecomman do voor het Midden-Oosten, is nog altijd Over Duitsland zei hij, dat het doel der Geallieerden is, Duitsland steeds meer in te schakelen in de Europese gemeen schap en de verantwoordelijkheid voor het bestuur te doen dragen door Duitse schouders. Na de onderhandelingen te Bonn, zouden normale betrekkingen tus sen Engeland en Duitsland kunnen wor den aangeknoopt. Zoals men weet, zal Eden bondskanselier Adenauer a.s. Don derdag te Parijs ontmoeten. Toen volgde het debat, waarbij de voorganger van Eden, de Labourman, Morrison, de verklaringen van Eden on derstreepte, maar ook aandrong dp de toelating van communistisch China tot de Ver. Naties. Het is een fout, aldus Morrison, aan te nemen, dat Peking- China noodzakelijk een slaafse satelliet van Rusland moet zijn. De Westelijke mogendheden dienen zich, volgens hem, te onthouden van een politiek, die Rood China in dé armen der Sowjet Unie doet werpen. Voorts wees hij op het gevaar van een bewapeningswedloop. Wij moeten pa raat zijn, maar op het juiste moment weten te stoppen. Een aanhanger van de linkse groepering in de Labourpartij (onder Bevan), namelijk Michael Foot, was van oordeel, dat het onjuist is, alle moeilijkheden bij de besprekingen op Korea aan de Noordelijken te wijten. Het door Duitsers die uit Nederland zijn ge- debat zal in de loop van vandaag worden zet, terwijl de Duitse „ontheemden" uit voortgezet. I het Oosten komen - Red „Vallei des doods" Dramatische taferelen in Noord-Italië Deelneming Koningin Juliana Het tempo van het reddingswerk in de „vallei des doods", zoals de Italianen hun overstroomde Po-vlakte thans noe wordt nog meer opgevoerd, nu ni< overstromingen tengevolge van de z regenval waarschijnlijk niet zullen blijven. Boten en vlotten zijn bezig de 35000 inwoners van de stad Adria in ligheid te brengen. Uit de getroffen gebieden worden dra matische taferelen gemeld. Een oude vrouw had zich aan een boom vastge klemd. Voordat een reddingsboot haar had bereikt, was zij door het kokende water van de Po meegesleurd. Zeventi jongemannen, die zich 72 uur lang a de takken van een boom hadden weten vast te houden, konden worden gered. Grote ontzetting heeft zich meester gemaakt van de ouders, wier respectieve kinderen 50 in getal reeds hun vijfde nacht in een door het water om spoeld klooster moesten doorbrengen. Alle reddingspogingen totnutoe hebben gefaald. De muren van het klooster be ginnen reeds te verzakken. De 101-jarige Felice Bonvento werd uit het stroomde Borsaro weggevoerd. Nog nooit had hij zijn dorpje verlaten. Italiaanse en Amerikaanse vliegtuigen hebben voedsel uitgeworpen boven Adria. Van alle kanten wordt hulp geboden, om de ellende van de ongeveer 200.000 vluchtelingen te verzachten. Vanavond om 8 uur Ned. tijd zal de Zwitserse radio- omroep een beroep op de bevolking Europa doen om bij te dragen in de hulp verlening. Gehoopt wordt, dat alle Euro pese zendstations op dat tijdstip zullen inschakelen in een „geluksketen", welke ten doel heeft geld in te zamelen. De nationale Rode-Kruisorganisaties van 7 landen Engeland, de V.S., Frankrijk, Canada, Zuid-Afrika, België en Zwitserland hebben tot dusver geld, voedsel en kleren geschonken. HM. Koningin Juliana heeft in een telegram aan de president van Italië Haar deelneming betuigd met de over stromingsrampen, welke Italië thans tei- La Prensa kwam weer uit Voor het eerst na IC maanden is het 82 jahr oude Argentijnse blad La Prensa, dat wegens critlek op de regering door Peron in beslag werd genomen, gisteren weer verschenen, nu als „blad voor de arbeiders". In een speciale boodschap schreef Peron: „Bij het herverschiji.cn van La Prensa voel ik, als Argentijn en handhaver van het recht, dat een nieuw vrijheidsgevoel is geboren uit de over blijfselen van een kolos met een hart van modder...." R'damse timmerman kreeg balk op het hoofd Jongen en arbeider dood gereden De 55-jarige timmerman J. V. Bijl uit de Willem Buytewechstraat te Rotter dam is gistermiddag het slachtoffer ge worden van een ongeluk bij de nieuw bouw van het blindeninstituut aan het Groenendaal aldaar. Er brak een schakel een ketting, waaraan een ijzeren balk hing. De man kreeg de balk op zijn hoofd en borst en is kort daarop over- In de Havelandstraat te Rotterdam is gistermiddag de elfjarige C. Peters uit de Jonker Fransstraat aldaar door een vrachtauto gegrepen en gedood. Op de spoorbaan Arnhem—Zevenaar is gisteren de 21-jarige arbeider J. W .B. uit Didam door een trein gegrepen en gedood. Hij was met een machinale boor een dwarsligger bezig en hoorde de trein niet aankomen. „Reis naar U.S.A. was volledig succes" En dineerde op het kasteel Oud-Wassenaar Met het K.L.M.-vliegtuig .Koningin Juliana" is de premier van Perzië, Mos sadeq, gisteravond met zijn „olie-staf uit Amerika op doorreis naar Cairo op Schiphol aangekomen, vanwaar hij van nacht weer is vertrokken. De tijd tus sen aankomst en vertrek heeft hij benut voor een bezoek aan het Perzische ge zantschap in Den Haag en om te dineren op kasteel Oud-Wassenaar. De vice-premier Fateml, die het woord voerde, verklaarde, dat het verblijf van Mossadeq en de zijnen in de V.S. een volledig succes is geweest. Tastbare be wijzen kon hij hiervoor weliswaar niet geven. „Wij zijn echter naar de V.S. ge gaan om ons standpunt uiteen te zetten en niet voor een bespreking van de olie kwestie", aldus Fatemi. En hierin zou den zij volledig zijn geslaagd. „De pu blieke opinie in Amerika is geheel onze hand". Voorts zeide de vice-pre mier stellig te verwachten, dat Perzië een lening van Amerika zal krijgen. Dez< lening zal terugbetaald worden uit de opbrengsten van de olieverkoop. Perzië zal voorlopig geen buitenlandse technici voor de raffinaderij te Abadan in dienst nemen. „En wanneer wij buitenlandse cliënten krijgen, zullen we het vraagstuk van de productie nader onder ogen zien." Gevraagd naar het doel van de reis naar Cairo, antwoordde Fatemi, dat het hier een hoffelijkheidsbezoek betrof. De Iraanse ambassadeur te Washing ton, Entezam, die meereist, verklaarde Inbraak in paviljoen Vondelpark Voor 180 mille aan juwelen, goud en zilver gestolen Parelcollier van f 20.000.en een handschrift van f 25.000. In de hoogste verdieping van het Von- 25 mille; en ook de 6 cm grote, geheel Nameloos groot is de ellende van de honderdduizenden Italianen, die door het Po-water van huis en hof verdreven worden. Deze foto geeft er wel een schril beeld van, hoe zwaar het reddingswerk is. Ontwapening in de V.N. Combinatie der twee plannen Verrassend initiatief der kleine landen Een groep kleine staten, behorende tot de V.N., bestudeert de mogelijkheid om het Russische en het Westelijke ontwape ningsplan te combineren. Tot dusver zijn ook Israël. India en Canada hierbij be trokken. Vele diplomaten uit de kleine landen zijn van oordeel, dat de stand punten van Amerika en Rusland, in ver gelijking met vroeger, aanzienlijk gewij zigd zijn. Bij veel verschil is er ook overeenkomst: 1. Het verbod van atoom wapens; 2. Het instellen van een doel treffende controle op de productie der wapens; 3. Een algemene telling van wa pens en strijdkrachten; 4. Het opstellen van een verdrag ten aanzien van bewa pening, waarbij atoomwapens; 5. Het bij eenroepen van een wereldconferentie. Voornoemde kleine landen menen, dat door een practische werkwijze een com promis kan worden bereikt en veel node loos gedebatteer in de „politieke com- issie" vermeden kan worden. De Nederlandse afgevaardigde in de „Commissie-ad-hoc" is. volgens het A.N.P., dr C. L. Patijn. In die comrr is thans het punt betreffende ,.de be dreiging der politieke onafhankelijkheid van Griekenland" als eerste op de agenda geplaatst. Als tweede punt: de klacht v Joegoslavië. Zuidamerikaanse landen hebben de v< tegenwoordiger van Chili aangewezen candidaat voor de vrij gekomen zetel de Veiligheidsraad. Aan Reuter ontlenen wij nog, dat Brazilië, Engeland, Frankrijk en Amerika het verzoek van Italië toelating tot de V.N. zullen steunen, de Veiligheidsraad geldt een veto, in Assemblée niet. Rusland heeft Egypte economische hulp aangeboden. Te Partjs zijn afge vaardigden van belde landen besprekin gen begonnen. Voorwaarde zou zijn, dat Egypte voortgaat met zijn verzet tegen de Eritten. Chaim Weizmann werd herkozen als president van Israël. Ontslag Nederlandse ambtenaren De niet-Indonesische ambtenaren var het Indonesische ministerie van Binnen landse Zaken in Oost-Java zullen bin nenkort afvloeien, behalve de onmisba- ren. De opzeggingstermijn is twee maan den en zij zullen een tegemoetkoming van twee maanden salaris ontvangen, Na 27 December a.s. zullen er slechts drie Nederlandse ambtenaren overblijven. De Tsjechische machinist in U.S.A. De machinist en de bewaker, die enige ty'd geleden met hun trein uit Tsjecho- slowakije naar West-Duitsland vlucht ten, zijn met hun gezinnen in de Ver. Staten aangekomen. Zij hebben werk ge kregen bij een firma, die speelgoedtrei- delparkpaviljoen te Amsterdam, echtgenote van wijlen Herman van den Eerenbeemt woont, hebben inbrekers tij dens haar afwezigheid gedurende enkele avonduren een buit gemaakt van naar ruwe schatting ƒ80.000 aan Juwelen, goud en antiek tafelzilver. Het paviljoen was geslóten en. behalve mevrouw Van den Eerenbeemt was ook haar zoon Frans, die everials: indertijd zijn vader directeur is van het in het paviljoen gevestigde Inter nationaal Cultureel Centrum, afwezig. Via een regenpijp kwamen de inbrekers over het dak aan de achterzijde van de woning door een keukenraampje binnen. Op de zelfde wijze hebben zij het huis verlaten, maar niet dan nadat zij alle kasten en laden aan een grondig onderzoek hadden onderworpen. Onder het gestolene bevinden zich collier met 81 parels, ter waarde van ƒ20.000; een 15e eeuws handschrift bezet met edelstenen, eigendom van Frans den Eerenbeemt, met een waarde Officierskruis voor Prins Bernhard Aan de vice-admiraal en luitenant- generaal, Z.K.H. Prins Bernhard, is me' ingang van 6 December a.s. toegekend het onderscheidingskruis voor langduri ge dienst als offficler, met het cijfer XV. Weer een Nederlander vermoord Zaterdagmorgen is dé 57-jarige tuin- employé van Kebon Agoeng bij Mala.ng. -de heer A. J. de Wit, naar het Alg. Hbl. meldt, met een klewang in de aanplant vermoord- Hij was opgewacht door twee mannen met wie een woordenwis seling over een ondergeschikte aange legenheid ontstond. Zij beroofden hem eerst van zijn geld, vulpen en horloge, waarop zij hem een slag met de klewang gaven, die hij afweerde. Hierop vluchtte de heer De Wit. doch de mannen ach tervolgden hem en vlak bij de weg, waar een jeep stond te wachten, gaven zij hem een dodelijke slag in de zij. De heer De Wit laat een echtgenote te Ma- lang achter, doch heeft geen kinderen- Hij was een bekend planter in Oost- Java. Zondagmorgen is de heer De Wit onder grote belangstelling ter aarde besteld. De rovers zijn ingerekend. gouden legpenning, die Herman Eerenbeemt kreeg toen hij benoemd werd tot ereburger van Den Bosch. Merkwaardig was dat de dieven étui met de kostbaarste en mooiste stuk ken van de familiejuwelen, dat voor hel grijpen lag, over het hoofd hebben ge zien. De gestolen kostbaarheden warer verzekerd, Omtrent de identiteit v£n~'de daders tast men nog in het duister. Spaans kijkspel... De Spanjaarden hebben nog steeds een zwak voor stierengevechten. Een drietal opnamen van dit „vermaak" te Barcelona, waar een toreador al te zeer in het nauw werd gedreven en moest worden ontzet. DAT Vrijdag in de onderofficiers- school te Weesp een ouderdag wordt gehouden. DAT gisteren in A'dam de tweede na oorlogse bijeenkomst is gehouden van expediteurs uit Antwerpen, Gent, Ham burg, Bremen, A'dam en R'dam. DAT het burg. armbestuur te Maas tricht de bouw van een nieuw gebouw voor de psychiatrische afdeling in het gesticht Calvariënberg voor ruim f220.000 heeft gegund aan de gebr. V- d- Hof te Limmel-Maastricht en het karwei Maandag reeds begint. DAT bij de opening van de vaste brug te Doesburg (vermoedelijk op 11 of 12 Januari) op het marktplein aldaar op wagens een tentoonstelling over het Achterhoeks „Kennen en kunnen" wordt gehouden. DAT gisteren in (Groningen het eer ste station is geopend van de technomo- biele dienst der AN.W.B. die sinds 1948 al 12.000 auto's heeft onderzocht, terwijl resp. vandaag en morgen een zelfde sta tion wordt geopend in Enschedé en Eindlhoven. DAT men Woensdag om 20:23 uur op de 31 meter band een uitzending van Radio Nederland Wereldomroep over het 25-j. bestaan van het Kon. Instituut voor de Tropen kan beluisteren. DAT de Braziliaanse regering be noemd heeft in de orde van het Zuider kruis de chef van het K.L.M.-kantoor te A'dam, J. H. J. M. Vingerhoed, en mr W. J. v. Balen, schrijver van verschil lende boeken over Zuid-Amerika. DAT het 144 ton metende Ned. motor jacht Yarvic gistermiddag bij Margate (Kent) in moeilijkheden raakte en naar de rede van Mergate werd gesleept ter wijl drie opvarenden die trachtten met een roeiboot hulp te gaan halen door een Belgische mijnenveger werden op- DAT in een wetsontwerp wordt voor gesteld de wetten van 8 April 1948 en 22 Dec. 1949, waarbij tijdelijke voorzie ningen (afwijkingen van de bevorde- ringenwet) zijn getroffen voor officieren en reserve-officieren, te verlengen van 1 Januari as. tot 1 Januari 1953. DAT de Apeldoorner C. Raats een zit- ligstoel heeft geconstrueerd die van stand kan veranderen zonder dat men opstaat, alleen door een beweging met rug of DAT de Perzische prinses Ashraf haar echtgenoot, staatssecr. Chafik, daag Den Haag en Rotterdam bezochten en op de Willem Ruys door vele scheep vaartautoriteiten worden ontvangen, na een rondvaart door de haven te hebben gemaakt. DAT Vrijdag in Leeuwarden door de Friese strijdhonden een protestverg. wordt gehouden i.v.m. de rechtszaken waarin Fries taboe is. en het cabaret letman de Vries Donderdag een gramma opvoert hetwelk op de re gebeurtenissen is afgestemd. DAT B. en W. van A'dam de gemeen teraad voorstellen de tarieven voor g en electriclteit opnieuw te verhogen. DAT de Ned. wegenwachten een b zoek zullen brengen aan de Engelse Wegenwacht, die reeds meer dan 40 jaar bestaat, en de eerste groep van 8 Maandag vertrekt DAT de Nederlander mr J. Linthorst Homan in de tweede week van Decem ber te Parijs zal optreden als voorzitter van de commissie der Int. Federatie van Agrarische Producenten voor het Euro pees economisch herstel. DAT een R.K. bouwvereniging in de ■komende zomer te Purmerend een zorgingstehuis en 28 eensgezinswoningen voor ouden van dagen van alle gezindten zal laten bouwen. nog, dat te Washington over de schade loosstelling aan de Anglo-Iranian is ge sproken. Perzië heeft voorgesteld eerst het bedrag te bepalen. Dit zal dan met olie-leveranties aan Engeland worden voldaan. Nader wordt gemeld, dat Mossadeq te Cairo is aangekomen en door een jui chende menigte werd verwelkomd. De gehele 25 km lange route van bet vliegveld naar het Abdin paleis, de of- Mossadeq op Schiphol, in gesprek met de Iraanse ambassadeur te Washing ton, de heer Entezam. ficiële residentie van koning Faroek. was door de politie afgezet Mossadeq zal zyn intrek nemen in het luxueuze hotel Semiramis, dat uitzicht biedt op de NÜ1-. Op een receptie van de burgemees- Cairo zal aan Mossadeq het ere burgerschap van de stad - worden ver leend, terwijl een van de hoofdstraten Cairo, genoemd naar de Franse èypboloog'Gaston Maspero, zal herdoopt worden in Mossadeqstraat Tweelingbroers lieten treinen stoppen De 17-jarige tweelingbroers v. d. H. uit Utrecht zijn op heterdaad betrapt bij het doorkhippen van de koperen verbindin gen tussen de rails op het baanvak Den DolderSoest. Het gebeurde de laatste tijd meermalen dat de electrische trein zonder stroom kwam te staan. Toen mer de oorzaak daarvan had vastgesteld, was kwestie van geduldige waak- Bakkersgezellen vragen 10 pet loonsverhoging Kans op stijging van de 1 broodprijs minister Mansholt gevraagd om een loonsverhoging van 10 procent voor hun leden, alsook om andere sociale verbete ringen. De bonden bepleiten de loonsverhoging vooral op grond van het feit, dat in het bakkersbedrijf werken „in tarief" vrij wel onmogelijk is. Opvoering van de arbeidsprestatie en die is in dit be drijf reeds groot geeft dus geen hoger loon. Daarbij staan de bakkersgezellen by andere bedrijfstakken ten achter. De bonden hebben ook gevraagd om de instelling van een pensioenfonds en verhoging van de toeslag voor nacht arbeid. De vacantietoeslag dient naar het oordeel van de gezellen in de bindende loon- en arbeidsvoorwaarden te worden omschreven. Verder is met de minister gesproken over vermindering van het aantal werk uren in de weken waarin Christelijke feestdagen vallen en over een nadere regeling van de toeslag voor overuren. De patroons zijn het over het algemeen wel eens met deze voorstellen, maar de situatie in het bedrijf laat verbeteringen niet toe. Tenzij de broodprijs wordt ver- h°Minister Mansholt heeft toegezegd toe stemming te zullen geven tot doorbereke ning van de hogere kosten, die aan de verwerkelijking van enige dezer verlan gens verbonden zijn, mits de Rijksbemid delaars de voorstellen willen aanvaarden. Bijna heel Twente in het donker Een groot deel van Twente, o.a. En schede, Hengelo, Oldenzaal en een aantal kleinere plaatsen, kwam gisteravond om streeks 10 uur in het donker te zitten. In een schakelstation van de IJsselcen- trale te Hengelo was een storing ont staan. De oorzaak is onbekend. Omdat het station in Zwitserland is gebouwd, zouden vanavond waarschijnlijk enkele deskundigen uit Zwitserland aankomen. De treinen van en naar Enschede kre gen met grote vertraging te kampen. Onbekend schip op Noord zee gezonken Een onbekend schip is vanmorgen ten Zuid-oosten van de Doggersbank op de Noordzee gezonken, aldus heeft het Zweedse schip Lunaria geseind. Bijzonderheden ontbreken. Twee Ned. fregatten naar Ierland De Nederlandse fregatten Van Zijl en De Zeeuw zullen van 25 November tot 7 December een bezoek brengen aan Londonderry in Noord-Ierland. Van deza plaats uit zullen zij deelnemen aan oefe ningen in verband met de gemeenschap pelijke anti-duikboot opleiding. Dr Soeldman nog niet naar Pakistan De Indonesische premier, dr Soekiman. zal in verband met drukke werkzaam heden nog niet naar Pakistan gean. Het communisme in Marokko wordt, aldus de New York Times, sterk bevor derd door een infiltratieplan. Franse autoriteiten hebben geheime documenten zaamheid om de daders in te rekenen. In handen gekregen. Mr Teulings voorlopig aan Binnenlandse Zaken Ook de Koningin betuigde haar deelneming Minister Teulings (K.V.P.) de vice- minister-president, is door de minister raad aan de Koningin voorgedragen om voorlopig de portefeuille van Binnen landse Zaken te beheren nu mr Van Maarseveen is overleden. Dit besluit lag voor de hand, omdat mr Teulings bijzon der op de hoogte is van het werk van Binnenlandse Zaken; hij heeft de porte feuille reeds onder zich gehad in het vorige kabinet. Het besluit van de ministerraad is te zien als het verkrijgen van een onmid dellijke voorziening. Of in de opengeval len post definitief zal worden voorzien zal later kunnen worden beslist. Wij zouden ons kunnen voorstellen, dat van K.P.V.-zijde er bezwaar tegen bestaat, dat er in het kabinet een K.V.P.-stem minder blijft Overigens zal het niet mee vallen. iemand bereid te vinden, voor de korte periode tot de verkiezingen nog als minister op te treden. De Koningin heeft een bericht van deelneming gezonden aan mevrouw Van Maarseveen. 's Middags brachten prof Romme en pater Stokman een bezoek om blijk te geven van het medeleven van de K.V.P.-fractie in de Tweede Kamer. Minister Van Maarseveen was vader van tien kinderen vijf jongens, vijf meisjes. Het Paroal schreef gisteren over zijn verscheiden het volgende: Minister Van Maarseveen had gisteren de dag bij zijn gezin doorgebracht 's Morgens was hij naar de kerk ge weest en 's middags had hij met zijn vrouw een bezoek gebracht aan een zoon, die een opleiding in Apeldoorn volgt 's Avonds laat had hij met de hond een wandeling gemaakt door het Wilhelmina- park. Toen hij thuis kwam vertelde hij zijn vrouw trots, dat hij in twintig mi nuten rondom het park was gelopen. Hij ging zitten en even daarna zag zijn vrouw, dat zijn gezicht een grauwe kleur kreeg. Zij waarschuwde de dokter, die onmiddellijk kwam. Mr Van Maarseveen had inmiddels het bewustzijn verloren en hij Is niet meer bij kennis geweest Er kwam ook weldra een geestelijke, die de stervende minister het H. Oliesel toe- Mr Van Maarseveen was kerngezond en kwam ook uit een gezond geslacht. Hy behoorde tot een gezin van dertien kinderen. Geen enkele broer of zuster van hem is overleden. Hyzelf was vrijwel nimmer ziek. aldus besluit Het Parool. Wegens het overlyden van minister Van Maarseveen gaat de vergadering van de Tweede Kamer hedenavond niet door. De voorzitter zal voorstellen mor genmiddag na afdoening van de begro-, ting van Buitenlandse Zaken dadelijk met die van Oorlog en Marine te begin nen. De vergadering wordt morgen- avond voortgezet. Zoals men weet, waa het aanvankelyk de bedoeling eerst Bin nenlandse Zaken aan de orde te stellen. De teraardebestelling van het stoffelyk overschot van minister Van Maarseveen is thans definitief bepaald op Donderdag a.s. te half 11 op het R.K. kerkhof te Utrecht. ■enttel wintertijd ERRES Verlang van \Uw handelaar 'r'VTIIII dit Neder- ft -•» landse fabrikaat Vrij veel wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: Matige tot krach tige, in de kustprovincies tydelUk harde wind, aanvan- keiyk tussen Zuid en Zuid- West, later tussen Zuid-West en West. Overwegend zwaar bewolkt met enkele buien. Weinig ver andering in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur).

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1