Jlietttuc £ciksrf)c GTouranl Nieuwe verwarring rondom gespannen Nieuw-Guineakwestie Australisch minister bracht een bezoek aan Den Haag Minister Van Maarseveen plotseling overleden Naar één, alles omvattende, ontwapenings-cie Wist U MAANDAG 19 NOVEMBER 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal; ƒ1.72 per maand; ƒ0.40 per week Twee en flesflgste Jaargang No 92W Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STEL1JZ-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staatvaslictv Is gftelileoea «nyn bert in legljenspott" Sport en Wedstrijden ZIE PAG. i EN S JUIST op het ogenblik, dat de verhoudingen tussen Nederland en Indonesië gespannen zijn over het vraagstuk Nieuw-Guinea, kwam de Australische minister van Buitenlandse Zaken, Casey, uit Parijs naar Den Haag overwippen en prompt daarop volgde een publicatie in de New York Times, volgens welke de minister Nederland een samenwer king met Australië zou hebben voorgesteld. Minister Casey heeft dit heden tegengesproken en verklaard, dat het New Yorkse blad zijn woor den zou hebben verdraaid. In dit verband verdient het de aandacht, dat het uit New York door Reuter geseinde uittreksel uit de N.Y.T. niet ge baseerd is op uitspraken van minister Casey. dit initiatief geheel bU Anstralië en het overleg droeg de vorm van persoonlijke besprekingen. Casey op Schiphol Tot zover de N.Y.T. Minister Casey was Zaterdag uit Pa rijs op Schiphor aangekomen om een zg. „vrij weekend" tijdens de vergadering De minister heeft volgens de N.Y.T. Nederland samenwerking aangeboden in de vorm van overeenkomsten, welke het eiland moeten beschermen tegen Indo nesische agitatie en tegen infiltratie van Japanse vissers. Australië is volgens dit bericht beslist gekant tegen concessies tegenover Indonesië. Minister Casey wenste een verzekering, dat Nederland op zijn stuk zou blijven staan en. was bereid, hulp aan te bieden, om Neder lands positie te versterken. In Augustus 1950 bezocht Casey's voor ganger, minister Spender. Den Haag en gaf te verstaan, dat indien Nederland Westelijk Nieuw-Guinea zou verlaten, Australië Nederlands plaats zou inne men. Voorts bood hij steun aan voor de economische ontwikkeling, welke Neder land niet aanvaardde, omdat het toen hoopte, met Indonesië tot overeenstem ming te komen. (Enkele maanden later kwam het befaamde plan uit de bus om de souvereiniteit aan de Unie op te dra gen. Indonesië weigerde echter, dit te overwegen). Australië heeft thans, aldus gaat het gezaghebbende Amerikaanse blad ver der, zijn voorstellen vernieuwd in een vorm, die verder strekt dan het voorstel .van vorig jaar, namelijk: 1) Gezamenlijke patrouillering door Australië en Nederland in de lucht en ter zee rondom Nieuw-Guinea. als aanvulling van de patrouiilering. die Australië voornemens is uit te voeren langs zijn Noordwestkust. 2) Australische büstand in het herstel van de vliegvelden op Nederlands Nieuw-Guinea, welke indertijd door de Amerikanen werden aangelegd. 3) Economische bijstand bij de ontwik keling van het Nederlandse deel van Nieuw-Guinea. "Volgens de New York Times berustte der Verenigde Naties te gebruiken voor :n bespreking met de ministers Drees Stikker. Casey liet op Schiphol doorschemeren, dat de besprekingen een plan van samen werking beoogden en zei verder nog over de landverhuizing: w mensen zijn eerste klas-emigran ten. En dit zeg ik U niet om U iets ple zierigs te vertellen, maar omdat ik het 1. Wij verwachten 25.000 Nederlan ders per jaar te kunnen gebruiken, zowel geschoolden als ongeschoolden. De Ne derlanders passen zich bijzonder goed aan worden gemakkelijk in de Australische bevolking opgenomen". De minister bracht voor zijn vertrek naar Den Haag een bezoek aan de Fok kerfabrieken, waar men hem de Sll toonde. Voor deze kleine zakenvliegtui- gen bestaat in Australië belangstelling. Tegenspraak Pas vanochtend om half tien, bij zijn vertrek uit Nederland, reageerde Casey op de publicatie van de N.Y.T. en zeide: „Men heeft nog nooit zo slechte uitleg aan mijn woorden gegeven. Wat Nieuw Guinea betreft, heb ik mij bij mijn aan komst beperkt tot de korte verklaring, Kroonprinses Elizabeth van Engeland en de hertog van Edinburgh zijn Zater dag van hun reis naar Canada in de Britse hoofdstad teruggekeerd. Na het bezoek aan Buckingham-palace begaven de prinses en haar gemaal zich naar Clarence House. De Loudenaren zagen achter de met regen bespetterde ramen van de auto de blijde gezichten van een herenigd gezin. Meer dan vijf jaar bewindsman aan drie departementen GISTERAVOND om kwart voor twaalf is, ruim 57 jaar oud, te zijnen huize in Utrecht tenge volge van een hartkramp (angina pectoris) plotse ling overleden de minister van Binnenlandse Zaken, mr J. H. van Maarseveen, die sinds 3 Juli 1946 onafgebroken deel van het kabinet heeft uit gemaakt als bewindsman van drie verschillende departementen, nl. Justitie, Binnenlandse Zaken en Overzeese Gebiedsdelen. De minister-president, dr W. Drees, heeft vanmorgen namens de Nederlandse regering een bezoek van rouwbeklag gebracht aan de weduwe van de overleden minister. dat het Australische standpunt niet ls veranderd. Wat ik verder zou hebben gezegd, is een puur verzinsel. Het feit, dat van de 20 tot 30 aanwezige verslag gevers slechts één deze misleidende ver- klering heeft gegeven, is tekenend. Mijn woorden zijn trouwens vastgelegd op een plaat." Hij had de ministers Drees, Stikker Peters, staatssecretaris Blom en mej. Teilegen ontmoet en dit contact voor hem van de grootste waarde. Het probleem van Nieuw-Guinea is er één tussen Nederland en Indonesië, waarbij Australië zeer groot belang heeft. Doch zich niet er in mengen, zeide hij. Australië zal daarover dan ook geen be sprekingen voeren met een der beide partijen. Indonesische reactie Intussen verklaarde de Indonesische minister van Voorlichting te Djakarta, dat minister Casey Moskou in de hand werkt, en Prtwoto Mangkoesasmito, waarnemend voorzitter van het dagelijks bestuur van de Masjoemi, gaf te kennen, dat Nieuw-Guinea niet uitsluitend e€ zaak is tussen Indonesië en Nederland. Johannes 'Her.drikus van Maarseveen was 3 Augustus 1894 in Utrecht geboren. Na in zijn geboortestad het gymnasium te hebben doorlopen, ging hij aan de Rijksuniversiteit aldaar rechten stude ren. Na afloop dezer studie vestigde hij zich 'in 1920 als advocaat en procureur te Utrecht na zijn promotie aldaar tot doctor in de rechtswetenschappen. Mr Van Maarseveen, die juridisch adviseur van de Nederlandse Katho lieke Arbeidersbeweging werd, trad in 1929 als lid toe van de Utrechtse ge meenteraad. waarin hij deel uitmaakte van de R.K.-fractie. Van September 1935 tot Maart 1937 was hij wethouder van financiën in deze gemeente. In laatst genoemd jaar vaardigde de R K Staats partij hem af naar de Tweede Kamer, waarin hij zitting hield tot 3 Juni 1946, toen hij in het nieuwgevormde kabinet- Beel als minister van Justitie werd op genomen. Bij het optreden van het ministerie Drees-Van Schaik op 7 Augustus 1948 nam mr Van Maarseveen hierin zitting voor Binnenlandse Zaken en werd hem tevens op 14 Februari 1949, na het af treden van mr E. M. J. A. Sassen, de portefeuille van Overzeese gebiedsdelen a-i. overgedragen. Op 15 Juni van dat jaar verwisselde hij de portefeuille van Binnenlandse Zaken met die van Over zeese Gebiedsdelen. Bij de souvereini- teitsoverdracht op 27 December 1949 werd de naam van het ministerie gewij zigd in ministerie van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen. Als hoofd van dit departement heeft minister Van Maar seveen zowel hier te lande als in Indo nesië tal van besprekingen gevoerd met de Indonesische autoriteiten. Minister Van Maarseveen beheerde sedert Maart j.L, toen het huidige nisterie-Drees tot stand kwam. weder het departement van Binnenlandse Zaken. De heer Van Maarseveen stond be kend als jurist van grote hoedanigheden Vermeld kan nog worden dat hij voor zitter was van de Nederlandse delegatie ter ronde-tafelconferentie met Indone sische afgevaardigden, en plaatsvervan gend voorzitter dezer conferentie, voorts voorzitter der laatst ingestelde commis sie voor grondwetsherziening. De thans ontslapene was grootkruis In de Kroonorde van België. In verband met het overlijden van minister Van Maarseveen woeien van de gebouwen van de Eerste Kamer, de Tweede Kamer en van het ministerie van Binnenlandse Zaken de vlaggen halfstok. De Nederlandse bond van huis grondeigenaren heeft de Ministerraad verzocht onverwijld een verdere huur verhoging te bevorderen, omdat de ex ploitatiekosten sterk zijn gestegen. De huurverhoging van 15 procent wordt ten enenmale onvoldoende genoemd. Brand in een Gronings kerkje tijdens ochtenddienst Vuur maakte drie Friese gezinnen dakloos en woedde ooi in Apeldoom en Zutphen TIJDENS DE PREEK van ds J. D. Kruidhof in de Gereformeerde kerk te Zijldijk (Gr.) is Zondagmorgen brand uitgebroken boven in de ge welven van het kleine kerkje. Ordelijk verliet de gemeente het gebouw; dank zij het optreden van enige ouderlingen ontstond er geen paniek. De brand was waarschijnlijk ontstaan door het te hard stoken van een kachel. melkpoeder zijn verloren gegaan. De brand is waarschijnlijk door broei ont staan. De brandweer durfde de grote Vele kerkgangers renden naar boven 1 trachtten met vijftien brandblus- apparaten het vuur te doven. Zijldijk heeft geen brandweer. Daarom werd een beroep gedaan op Appingedam, 12 km verderop. Toen de motorspuit uit die plaats arriveerde, was het vuur echter al geblust en het tachtig jaar oude kerkje een ramp behoed. Er was niet veel schade. Gisteravond is in Hartwerd bij Bols- ward een blok van drie woningen, waar de families G. Kooi, S. Jansma cn J. Bulthuis woonden, door onbe kende oorzaak totaal uitgebrand. Ook een fouragepakhuis van G. Dijkstra ging verloren. Het vuur was begonnen in het huis van de familie Bulthuis. De schade is aanzienlijk. De drie ge zinnen zijn dakloos. Twee ton schade Zondagmorgen vroeg heeft een slaande brand in de verfstoffenfabriek Hollandia aan het Kanaal Zuid te Apel- rn een oppervlakte van 400 vierk. meter, waarin de bulkafdeling en een der maalderijen waren ondergebracht, geheel verwoest De oorzaak is onbekend. De schade van ruim twee ton wordt door verzekering gedekt. Eveneens grote schade veroorzaakte Zutphen een brand, die Zosdagnacht in een opslagplaats aan de Coenenpark- straat woedde. Voorraden grasmeel loodsdeuren niet open te maken, omdat de volle wind er op stond. Daarom moest men het dak openhakken water naar binnen te spuiten. Viede ia Korea? Steeds dichter bij een bestand Roden zullen definitief Woensdag antwoorden Ofsohoon een officier der Verbondenen verklaarde, dat de twee standpunten, dus die der Geallieerden en communisten te Pan Moen Djon, elkaar „heel dicht gena derd zijn", hebben de Roden vandaag be sloten de verdere besprekingen twee da- uit te stellen. Dus tot Woensdag 21 November hebben zij de gelegenheid de voorstellen der Verbondenen dieper te bestuderen. Volgens deze voorstellen zou de oorlog op Korea tegen half December beëindigd kunnen worden. Inmiddels worden er zware gevechten gelevrd. Aan het Westelijk front bij Jongtsjon voeren de Chinezen krachtige tegenaanvallen uit. In het gebied, Ooste- Koemsong, consolideren de Ver bondenen een nieuwe linie, aldus Reuter. Aan Ass. Press, ontlenen wij, dat een vrouwelijke officier, wier lange zwarte haar glinsterde in het maanlicht, de valsbroepen der Roden leidde, toen Britse stelling genomen moest worden. De vrouwelijke officder was gekleed ?n zwarte uniform met lange broek ad een pistool ai de hand. In het Lagerhuis zullen Conservatieven 1 Labour leden aan premier Churchill vragen stellen over de vermoording der Geallieerde krijgsgevangenen. Washing ton heeft opnieuw om opheldering dezer aangelegenheid gevraagd. i later Reuterbericht blijkt, dat oorlogsschepen van Engeland, Amerika Australië en Nederland spoorlijnen havens aan de Noord-Koreaanse kust onder vuur hebben genomen. Dean Rusk, de Amerikaanse onderminister van Buit. Zaken vloog naar Japan voor besprekin- Amerikaanse bases. Prins en Prinsesjes bij „poppenfeest" Verloting „voor het kind" Prins*" Bernhard en de oudste drie Prinsesjes woonden Zaterdag in hotel Eemland te Soestdijk een feestavond bij die door de voetbalvereniging KP.S- (Koninkljjk Paleis Soestdijk) werd ge geven ten bate van het comité poppen- verloting voor het gebrekkige kind alle gezindten. Dit comité verloot de 200 poppen die de Koningin nada heeft ontvangen en door haar >or dit doel beschikbaar zijn gesteld. Het programma werd verzorgd door het gezelschap van Charles Aerts, waar- meewerkten mr Doedel en Jan Oradi De laatste 50.000 loten zullen door St Nicolaas persoonlijk in verscheidene plaatsen worden verkocht. De Sint heeft daarvoor een hoofdkwartier in gericht in Dordaeeht, Hof 13 zwart, waar nog loten 'besteld kunnen worden. Te Rotterdam: Défilé voor Eisenhower Vele autoritenten verwel komen de Canadezen De eerste Canadese strijdkrachten die Woensdag in Rotterdam aankomen de verdediging van West-Europa, zullen worden verwelkomd door een keur militaire en regerings-autoriteiten uit scheidene landen. Rotterdam zal een festijn beleven met een plechtig défilé als hoogtepunt. Generaal Eisenhower zal de Canadese troepen tijdens dit défilé onder zijn mando nemen. Ze worden aan hem o gedragen door de Canadese minister Defensie, Brooks Claxton, die daarbij vergezeld zal zijn door de Canadese bassadeur in Den Haag, P. Dupuy, en gade-generaal Geoffrey Walsh, comman dant der Canadezen. In het défilé lopen ongeveer 1200 iee. Zij marcheren langs het bordes het stadhuis, waar Eisenhower, Claxton een groot gezelschap hoge militaire burgerlijke autoriteiten en leden het diplomatieke corps om twaalf zullen staan. Generaal Eisenhower zal de troepen toespreken. De plechtigheid zal ook worden bijge woond door minister Staf luitena nt-ge- riaal bevelhebber alsook door de bevel- neraal Buurman van Vreeden, territo- hebbers van de Amerikaanse, Britse er. Franse strijdkrachten in Duitsland. Na het défilé vertrekken de Canadese troepen, die morgenavond met de Fairsea zullen aankomen, terstond per trein Hannover. HE Op de hoek van de Zuiderparklaan en de Escamplaan in Den Haag werd Zaterdag een brutale roofoverval gepleegd op een druk postagetnschap, ge vestigd in een sigarenmagazijn. Met een omwikkelde bajonet werd een win keldame op het oog geslagen, waarna de daders onmiddellijk op de vlucht sloegen. Twee hunner werden door het publiek overmeesterd, de derde werd later gegrepen. Uit de Assemblée te Parijs AMERIKA, Engeland en Frankrijk hebben de „politieke commissie" der Assemblée een plan van negen punten aanbevolen. In een reso lutie, welke vandaag wordt ingediend, dringen de Westelijke landen aan op een nieuwe „ontwapeningscommissie". De twee bestaande commissies, namelijk die voor de atoom-energie en die voor de conventionele wapens worden dus vervangen en samengesmolten tot één. ontwapeningsplan. Acheson ging er mede accoord, omdat het Sowjet-i stel. volgens hem, niets nieuws bevatte t is dus de eerste en onontbeerlijke stap voor de uitvoering van het ontwa peningsprogram bij de Assemblée. Het gaat derhalve om een geleidelijke, maar permanente methode om practisch te ko men tot ontwapening en telling van de strijdkrachten der diverse landen. Hierbij het atoomwapen inbegrepen. Oorspronkelijk werd in dien zin gead viseerd door de zgn. „commissie van twaalf". Deze bestond uit de leden van de Veiligheidsraad en Canada en werd in December 1950 door de Assemblée in het leven geroepen. Men ziet, hoe ingewik keld de structuur is van het lichaam, met de ontwapening in de toekomst „even tueel" belast. Bovengenoemde „politieke commissie" van de Ver. Naties heeft de Parijs de Russische bezwaren verworpen tegen het pló- .aen van het Westelijke ontwape ningsplan boven aan de agenda. Het be zwaar gold mede, dat het Russische desvoorstel eerst op de vijfde plaats kwam. Maar met 45 tegen 5 stemmen bij 5 onthoudingen werd er niet vanaf ge weken. De Rus Malik had gewild, dat de Russische voorstellen direct behan deld zouden worden, na het Westerse niet dringend In volgorde komen nu: 1. Westerse ont wapeningsplan. 2. Rapport van de com missie voor atoom-energie. 3. Rappoit van de commissie voor collectieve maat regelen. 4. Korea. 5. Het Russische desplan. 6. De toelating van nieuw den tot de V.N. 7. De klacht van natio nalistisch China inzake de „Russische schending van het Chinees Sowjet-Rus- sische verdrag". Er zit systeem in de volgorde agenda en het debat plan vangt Achttien gewonden uit Korea op thuisreis Achttien Nederlandse Korea-vrijwil- ligers, die in gevechten gewond raakten, kwamen gisteren per vliegtuig in Nico sia op Cyprus aan. Zij brachten er de nacht door en vlogen vandaag -verdei naar Schiphol. De Amerikaanse President kan zich veroorloven, om zo nu en dan ook eens de hoofdstad des lands te ont vluchten, om zijn werk voort te zet ten aan de zonnige kust van Florida. Amerikanen noemen zoiets een „werk- en spelvacantie". Truman houdt, gekleed in een veelkleurig overhemdje, daar gewoon zijn weke lijkse persconferentie en voelt zich blijkbaar prima in zijn vogel-shirt Opoe lansen (oudste van ons land?) overleden In de ouderdom van 103 jaren is gis ternacht overleden de oudste inwoon ster van Drente en waarschijnlijk va geheel Nederland, de weduwe Martha Jansen-Steen te IJde (gemeente Vries) Op 12 Augustus jl. vierde zij haar 103de verjaardag onder grote belang stelling uit het gehele land. DAT dr E. Nordkohme uit A'dam ge kozen is als voorz. van de Jongeren organisatie voor Vrijheid en Democra tie. die tijdens het weekeinde in Zwolle haar eerste alg- congres hield. DAT de president van de internat, beweging voor een federale wereld regering, gen -maj. Hjalmar Riiser-Lar- sen. uit Noorwegen in ons land is aan gekomen. DAT de eerste étappe van de actie van het Brabantse Anjerfonds is ge wonnen door Standdaarbuiten. waar 2200 loten werden verkocht (gemiddeld 1 per inwoner) terwijl de burgemeester zelf er 400 voor zijn rekening nam. DAT de bouw van een R.K. t.b.c- sanatorium (56 patiënten) te Delden voor f220.000 is opgedragen aan de fa J- P. A. Nelissen te Venray. DAT in Vlaardingen op het graf van de vijf brandweerlieden, die in Febr- zijn omgekomen bij de oliebrand in de Kon. Wilhelminahaven, thans een mo nument is onthuld, ontworpen door de voorz- van de vrijwillige brandweer, L. v. Zanten, en vervaardigd door eigen DAT de E.V.O. op 27 Nov. in Utrecht een studie houdt over de carrosseriebouw. met o.a. P. Bruyn, adj.-dir. van de Ryks- automobielcentrale in Den Haag, als spreker. DAT min. Van den Brink Dinsdag en Woensdag Zeeland bezoekt om bespre kingen te voeren met vertegenwoordi gers van overheid en bedrijfsleven in Goes, Kruiningen, Perkpolder. Hulst, Clinge, Sluiskil en Middelburg. DAT Chr. H. Pfeiffer, lid van de car gadoorsfirma d'Arnaud en Co te A'dam en een bekende figuur in scheepvaart kringen, op 74-j. leeftijd in Hilversum is overleden. DAT de prov. Utrechtse ver. Groene Kruis (50 000 leden) Zaterdag haar 35-j. bestaan heeft gevierd. DAT de Ver. voor waterleidingbe- langen op 4 Dec. in Utrecht de toekom stige organisatie van de waterleiding wereld gaat bespreken. DAT de e.v. trekking van de loterij der Prins Bernhardstichting is vastge steld op Vrijdag a.s. bij not. N. M. Posch te Amsterdam. DAT G. Kreyenbroek, financieel advi seur van de Amsterdamse bankiersfirma Gebr. Teixeira de Mattos, 77 jaar oud, te Haarlem is overleden. DAT de 26-j. wegwerker J. B. uit Eem- dijk Zaterdag door een tot op de berm uitwijkende vrachtauto, bestuurd door C.l de J. uit Rotterdam, die geen - rijbewijs had, is overreden en gedood. DAT de 31-j. timmerman J. A. L. R. en de 30-j. constructiebankwerker H. O. zijn gearresteerd wegens diefstal van 3000 aan vulpennen enz. in een nood- winkel aan de Statenweg te Rotterdam., het Westerse in, onder voorzitterschap i de Noor Finn Moe. Onregelmatigheden bij Wedeopbouw Ambtenaren knoeiden met Joods bezit en brandstoffen Naar wij vernemen is vorige week de chef van de afd. algemene secretariaat het departement van wederopbouw, referendaris, in de uitoefening van zijn functie geschorst. zamen met een drietal ambtenaren werd hij daarna gearresteerd in verband deze aan het licht gekomen onregel matigheden. De justitie heeft de zaak thans in derzoek. Hangende deze recherche wenste ir op.het departement zich over deze a: gelegenheid niet verder uit te laten. In Memoriam zou heel gemakkelijk zijn, nu wij 5 zetten, iets te schrijven in ver band met het plotseling verscheiden van J. H. van Maarseveen, minister van Binnenlandse Zaken, bittere dingen te zeggen. Aan het Indonesische drama is immers onverbrekelijk de naam van de thans heengegane minister verbonden. Toch willen wij dit niet doen, wanneer nagedachtenis van de mens mr Van Maarseveen willen proberen een karakteristiek te geven. c over de thans verscheiden staatsman moge denken, het is buiten kijf. dat hij een harde werker was. Zijn medewerkers hielden van hem, het minst omdat hij in staat was snel beslissingen te nemen. Verschillende leden van de Staten- Generaal, hoewel zijn ongetwijfeld grote bekwaamheden erkennende, konden toch dikwijls een gevoel van onbehagen niet onderdrukken. Dit kwam omdat hij. ook als minister, steeds advocaat was geble- Hem kenmerkte in de openbare be handeling van verschillende vraagstuk ken een zekere luchtigheid. Hij verstond uitstekend de kunst de meest belangrijke vraagstukken te bagatelliseren. Hij deed dit vaak op een humoristische wijze en steeds zo. dat men weinig vat op hem had. Wat was nu de achtergrond van zijn denken en handelen? Wij zien het aldus, dat hij als het ware een incar- s van wijsbegeerte, uitgaande principieel opportunisme. Heel duidelijk is dit gebleken, toen hij de laatste maal in de Tweede Kamer het woord voerde bij de behandeling van de verlenging en wijziging van de nood- %'oorziening inzake de financiële verhou ding tussen rijk en gemeenten. Tekenen^ voor deze houding was ook het feit. dat hij tijdens zijn ministerschap van Justi tie zich uitdrukkelijk in het politievraag- stuk stelde op het zgn. justitiële stand punt, terwijl hij, nog maar een blauwe Maandag minister van Binnenlandse Za ken een verklaring uitgaf, waaruit bleek dat hij overhelde naar het andere stand punt, dichter bij dat van de burge meesters. Juist morgenavond zou de Tweede Ka- ler met mr Van Maarseveen de degen kruisen over de begroting van Binnen landse Zaken. HIJ zal echter niet meer achter de regeringstafel verschijnen. Zijn ietwat hautaine stem, waarin hij zeer veel gevoelswendingen kon leggen, zal niet meer worden gehoord. Hij is uit dit leven weggeroepen door Hem, Die de ganse wereld regeert Trooste God zijn nabe staanden. Zwaar vuurgevecht in Ismailia De Egyptische politie zal onmiddellijk vuren op iedere Brit soldaat of burger, die een Egyptische politieman of burger aanvalt Bij een vuurgevecht in Ismai lia vielen doden en gewonden. Grieken land heeft zijn nieuw benoemde ambas sadeur in Egypte teruggeroepen, omdat de eis was de geloofsbrieven te adresse ren aan „Koning Faroek van Egypte en de Soedan". Reuter meldit laiter, dat vier Engelse officieren werden gedood, één ernstig ge wond en twee militairen van lagere rang „minder ernstig" gewond. Een Britse dagbladcorrespondent liep een schotwond op. Onmiddellijk werd de evacuatie der gezinnen van Brits onderdeel uit de ge vaarlijke wijken van Ismailia bespoe digd. Engelse militairen hebben de ge hele nacht in de stad gepatrouilleerd. De Egyptische politie blijft in de kazernes. Vice-luchtmaarsohalk Daeth, de bevel hebber van Malta, alsmede admiraal Sir John Edelsten, opperbevelhebber der Britse vloot in de Middellandse Zee, ver trokken vanochtend per vliegtuig van Malta naar Fay id. Aan de grond Stormachtig weekeinde Zeventien Ned. zeelieden uit kokende golven gered Kustvaarder Pinguin als verloren beschouwd 2 schepen stuurloos. 1 boot aan de grond HET STORMACHTIGE WEER heeft tijdens het weekeinde verscheidene Nederlandse schepen in moeilijkheden gebracht. Zes Nederlandse zeelui verlieten gisteravond op de Noordzee de kustvaarder Pinguin (197 ton), die 40 graden slagzij maakte en zinkende was. Hoge golven sloegen over het dek van het schip, toen de opvarenden zich in de reddingboot zet ten. De mannen werden spoedig opgepikt door het Zweedse schip Stella, dat zich in de buurt bevond. De Pinguin moet als verloren worden be schouwd. Het schip was het eigendom van M. Cremer te Hoogezand. Ongeveer 120 myl van het Engelse kuststation Whitby had de kustvaarder gistermorgen met pech te kampen ge kregen. Er werd om hulp verzocht en daarom kozen de Nederlandse sleepboot Holland van de firma Doeksen op Ter schelling en Duitse sleepboten uit Cux- haven zee. Hierop heeft de bemanning van de Pinguin echter niet kunnen wachten, want door 'n lek in de scheeps wand was een grote hoeveelheid water in het ruim gelopen. Het lek is vermoe delijk ontstaan doordat de lading (grote brokken steenkool) ten gevolge van het onstuimige weer in beweging is geraakt. Volgens nog onbevestigde berichten is de Pinguin al gezonken. Stuurloos In Het Kanaal werden gistermor gen zes Nederlandse zeelieden opge pikt door 'n reddingboot uit Chelsea (Sussex), toen zij de onder Costari- caanse vlag varende coaster C o s t a Rica (de vroegere Swift) moesten prijsgeven. Reeds Vrijdagavond dreef het schip met machinepech stuurloos rond. Het Zweedse schip Aspen nam het op sleep touw, maar de kabel brak. Ook twee Britse schepen, de Alligator en de mij nenveger Marvel, hadden Portsmouth verlaten om hulp te bieden, maar slaag den er niet in kabels over te brengen. Pas bij het aanbreken van de dag, toen de Costa Rica ge*n kilometer meer van de rotsen verwijderd wu, kon de reddingboot de zes Nederlan ders van boord halen. Als namen wer den opgegeven: F. D. Sloot, kapitein, en verder Forstenberg, Schet, Twisk, I Houtzager en F. Doorne. Zaterdag is de uit vijf koppen bestaan de bemanning gered van het motorschip Erkalin (180 ton), eigenaar H. Wes ters te Groningen, dat zoals we meldden reeds Vrijdag tijdens een rware storm ter hoogte van Roennskaer aan de Noord-Oostkust van Zweden was vast gelopen. In de ruimen en machinekamer van het schip staat vijf voet water. De positie van het schip is precair. Uit Vasa in Finland is de sleepboot Hermes ver trokken die zal pogen de Erkalin vlot te krijgen. Het stoomschip K a t w U k van de re derij Erhardt en Dekkers uit Rotterdam seinde gisteren in de Golf van Biscaje dat de kettingkoker van de stuurinrich ting was gebroken en vroeg om sleep boothulp. De Rode Zee van L. Smit en Co was in de onmiddellijke nabijheid en heeft de Katwijk op sleeptouw genomen een Spaanse haven. WEERBERICHT Opklaringen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselend bewolkt met kele verspreid optredende buien en ook flinke opkla ringen. Overwegend matige i Zuidwestelijke wind. Iets lagere temperaturen, vooral s nachts. (Opgemaakt te 10 ZON EN MAAN Dinsdag: zon 8.07—16.44; maan op 22.34, onder 13.32. 21 Nov. Lü.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1