Jlicuwe geihsctie (üburant Wisjinsky verraste Assemblée met een opgelapt ontwapeningsplan Ruim 100.000 Italianen de wanhoop nabij PENDULES Wist U ZATERDAG 17 NOVEMBER 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal; ƒ1.72 per maand; ƒ0.40 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Twee en dertigste Jusiyang No 9282 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTEL11K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantwaslid» is gljeblteeti tnyn bert in tegfjenspott" Geen spokenjacht! De Rus lachte nu niet Verbod van atoomwapens voor Amerika onaanvaardbaar WSJINSKY heeft gisteren, ondanks de protesten van Australië, een tweede spreekbeurt gehouden in de Assemblée; de voorzitter, dr Nervo, had er geen bezwaar tegen. Na een iets getemperde scheld partij, deed Wisjinsky een nieuw, uit vier punten bestaand, vredesvoor stel. Echter zijn de vooraanstaande delegatieleden bij de Ver. Naties van oordeel, dat hier slechts sprake is van oude Russische wijn, in nieuwe zakken. De Rus wil: 1. De vorming van een commissie voor een accoord, waarbij atoomenergie voor bewapening verboden zal worden. 2. Binnen een gedeeltelijke ontwapening, namelijk één derde van haar strijdkrach- een gedeelteijke ontwapening, namelijk één derde van haar strijdkrach ten. 3. Alle landen moeten een inventaris opgeven van hun bewapening en de omvang der legers. 4. Vorming van een internationaal controle apparaat, functionnerende onder het gezag van de Veiligheidsraad. Ontwapeningsplan II is „aanhangsel" van Russisch plan I. Dean Acheson is blij, dat Wisjinsky althans besloten heeft, niet meer te laohen en notitie te nemen van het, door de Westelijken ingediende, voorstel. Een Frans woordvoerder merkte op, dat de vier punten van de Rus in deze vorm onaanvaardbaar zijn. De voorgestelde controle is gekoppeld aan de Veilig heidsraad, waar de Sowjet-Unie veto recht heeft. Een Brits commentaar luidt, dat het Russische plan alleen de vijf grote mogendheden betreft en de Sowjet-Unie zou in volle vrijheid een strijdmacht in de satellietstaten kunnen opbouwen. Bovendien zou het verbod van de atoombom het voordeel, dat het Westen op dit punt bezit, teniet doen en Europa openleggen voor een aanval uit het Oosten. Wisjinsky verzocht de Assemblée zich in beginsel vóór zijn voorstel uit te spreken. Daarna zou een wereldconfe rentie moeten worden uitgeschreven om het te bespreken. Wij schreven reeds, dat de scheldrede van Wisjinsky dit keer gematigder was. Maar tooh kwalificeerde hij wederom het Westelijke vredesvoorstel als „mpn- sterachtig", omdat het gebruik van atoomwapens er door gewettigd was. De Rus beweerde in het bezit te zijn van gegevens, waaruit zou blijken, dat Amerika 400 bases in het buitenland be zit. Het is de buitenlandse politiek der Westelijke landen, die de internationale spanning verhoogt en de stemming ver bittert. Zo is het Engeland, dat oorlog voert tegen Egypte en ageert tegen Perzië etc. Hij poogde de beschuldiging inzake Oatis. de correspondent van Ass. Press, die nog st.eecïs in jeen Tsjecho- slowaakse gevangenis zit, te weerleggen, daarbij gesteund door de gedelegeerde van Tsjechoslowakije, mevrouw Sekani- nova Carfctova. Oatis had wel degelijk een zorgvuldige spionnage-opleiding ge- Schuman, de Franse min. van Buit. Zaken, was van oordeel, dat de atmosfeer, waarin de V.N. werkt, „steeds ongezon der" wordt en stelde een soort van „non- aggressiepact" voor. Het gevaar bestond, dat de wereldoorlog zou kunnen uitbre ken als een electrische ontlading. Trygve Lie heeft er op aangedrongen, dat de ministers van Buit. Zaken der grote mogendheden bijeen zullen komen voor rustige, openhartige besprekingen. Daar na werd de vergadering van de Assemblée gesloten. Prinses Elizabeth en prins Phillip terug Prinses Elizabeth en haar echtgenoot, de hertog van Edinburgh, zijn vanmorgen vroeg op de Empress of Scotland in Liver pool aangekomen van hun bezoek aan Canada en Amerika. Ondanks het vroege been om het paar te verwelkomen. Alweer een haude-geval Geknoei bij ziekenhuis- bouw in Maastricht Op verzoek van de officier van Justitie te Maastricht heeft de recherche een on derzoek ingesteld naar ernstige onregel matigheden, die zich zouden hebben voorgedaan bij de bouw van het nieuwe ziekenhuis St. Annadal aldaar. Het zou om een bedrag van f15 000 gaan. Verschillende installateurs ontvingen in 1947, 1948 en 1949 materialen uit het magazijn van het ziekenhuis, toebeho rende aan het burgerlijk armbestuur, zonder hiervoor ooit te betalen. Het wa ren hoofdzakelijk buizen, leidingen, fit tings, draad, sanitair enz. Hét begin van deze malversaties lag bij de opdrachtgevers, toen nog in dienst van het burgerlijk armbestuur. Tegen verscheidene personen die bij de bouw van het ziekenhuis betrokken waren, werd proces verbaal opgemaakt. Het Friese bloed zette Leeuwarden op stelten Gisteren zijn Fedde Schurer. dichter- journalist. en Tjebbe de Jong, R.K. Sta tenlid. die resp. in de Heerenveense Koe rier en het Bolswards Nieuwsblad pro testeerden tegen het geen Fries willen verstaan van de kantonrechter in Hee renveen, door de Leeuwardr rechtbank veroordeeld tot resp. twee weken en één week voorwaardelijk met elk drie jaar proeftijd, en wel wegens belediging. Buiten de rechtzaal ontstonden rellet jes van Friezen, die ten slotte door poli tie en brandweer uit elkaar gejaagd wer den. Op een spoedvergadering werd een protestmotie gzonden naar rgering, Ka mers en Friese autoriteiten, tegen dit politie-optreden. Toen de heer Schurer de recfitzaal ver liet, werd hij op de schouders genomen en meegevoerd. Toen de politie er met de gummistok op sloeg, viel de heer Schurer door een ruit en verwondde hij zijn pols. De getuige-deskundige P. Wijbenga (Friesch Dagblad) kreeg bij het verlaten van de zaal tijdens een rel letje slagen met een gummistok. Friese slagzinnen werden hier en daar op de muren gekalkt. Kabinet-Pieren door bezuiniging op de helling Het Franse schip van staat dreigt in ,de komende dagen weer veel deining 'van de golfslag in het parlement te on dervinden. En mogelijk moet naar een nieuwe kapitein worden uitgekeken. René Pleven, de huidige minister-presi dent, heeft namelijk het bestaan van zijr regering op het spel gezet, door het aan blijven van zijn kabinet afhankelijk te stellen van de goedkeuring door de Nat. Vergadering van het bezuinigingsplan, waarover minister Mayer gisteravond heeft uitgeweid. Dit bezuinigingsplan heeft bezwaren ontmoet bij de socialisten en de gematigd conservatieven, die de regering gewoonlijk steunen. Deze twee fracties, die tezamen 146 leden hebben, hebben reeds meegedeeld zich van stem- Na de troonrede Amerika ziet in Faroek geen „Koning van de Soedan" Egyptische oppositie wil conflict met Engeland op de spits drijven A MERIKA ERKENT KONING FAROEK niet als „Koning van de Soe- dan". Het State Department heeft meegedeeld, dat de geloofsbrieven van de Amerikaanse ambassadeur, Jefferson Caffery, aan de „Koning van Egypte" zijn gericht. Deze verklaring kwam, nadat Cairo had gepubliceerd, dat Koning Faroeks titel gewijzigd is. Na de Egyptische troonrede heeft Engeland te kennen gegeven, ieder plan van Egypte voor een volksstem ming in de Soedan te willen bestuderen. Stamhoofden en Zuid-Soedanese leden der Wetgevende Vergadering hebben uiteengezet, zo spoedig mo gelijk zelfbestuur te wensen. Zij vertegenwoordigen 70 procent der Soeda- nese bevolking. De Egyptische socialistische partij is, Wat de Soedan betreft, verdient de Ingevolge het door de Egyptische rege ring in de jongste troonrede ingenomen standpunt, naar de oppositie overgegaan. Hun leider, Amed Hoessein, critiseerde de troonrede, omdat daarin niets voor kwam van een „oproep aan alle natio nale krachten tegen de Britten". Het op de lange baan schuiven, der Brits-Egyptische kwestie was, aldus Hoessein, gevaarlijk, aangezien de zone van het Suez Kanaal door het wegtrek ken der inwoners een Britse zone aan het worden was. De socialistische partij gaf de regering twee weken tijd, om de diplomatieke en economische betrekkin gen met Engeland af te breken, wanneer de Britten niet binnen een maand de ming te zullen onthouden. Dinsdag komt de motie in behandeling. Intussen is Dean Acheson, de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Pleven te hulp gekomen, door mee te delen, dat de Amerikaanse economische en militaire hulp aan Frankrijk zal den verhoogd. Met welk bedrag, is niet Een gisteren door de communistische fractie ingediende nota van wantrouwen, vaarin geprotesteerd werd tegen de voor gestelde verhoging van de benzineprijs, verd verworpen. De communistische CTG heeft de Franse kranten opgeroepen de volgende veek te gaan staken uit solidariteit met iet blad Marseillaise. Wanneer slijten autobanden het meest Natuurrubber slijt bij koude minder dan bij warmte. Voor synthetische rub ber geldt echter precies het omgekeerde. Tot deze slotsom is men gekomen op een congres in de Rubberstichting te Delft, 150 deskundigen uit elf verschil lende landen zich hebben bezig gehou- met de slijtage van rubber autoban den e.d. Een andere conclusie was dat de beste en modernste gasroetsoorten niet alleen in bepaalde synthetische rub bers, maar ook in natuurrubber de beste weerstand tegen slijtage leveren. Ex-koning Leopold op jacht in Tyrol Ex-koning Leopold, van België en prinses de Ret'hy zijn gisteren in Hm- terris in Tyrol aangekomen. Zij zullen gaan jagen in het Karwendelgebergte- aandacht, dat er steeds meer stemmen opgaan, gekant tegen het drijven van Egypte om de Soedan onder de Egyp tische kroon te brengen. In de n toekomst dienen de regeringen nieuwe diplomaten, die naar Egypte ko men, de controle van Egypte Soedan te erkennen. Derhalve is ook de Nederlandse gezant te Cairo, de heer Cnoop Koopmans, hierbij betrokken. In de Kanaalzone kwam het opnieuw tot bedenkelijke schietpartijen, waarbij een Egyptenaar werd gedood en ver schillende Britse militairen verwondingen opliepen. Voor de tweede maal in drie dagen werden de telefoonkabels tussen Mevrouw Eleanor Roosevelt, een grote vriendin van Nederland, is gisteravond aangekomen op Schip hol o.m. voor een conferentie op het kasteel Het Oude Loo. Maandag over beide zenders St Nicolaas-wedstrijd voor het kind Als onderdeel van de kinderpostzegel- actie wordt Maandagavond via de radio de traditionele St Nicolaas-luisterwed- stryd gehouden. De wedstrijd, die is ont worpen door Jan de Cler, wordt om half acht uitgezonden over Hilversum I en een uur later over Hilversum II. Voor de prijswinnaars zijn o.a. reizen in binnen- en buitenland en radiotoestellen uitge loofd. Op 5 December zal St Nicolaas over beide zenders de winnaars van de hoofdprijzen bekend maken. De moord op 5800 gevangenen Generaal Ridgway ontkent de juistheid hier niet van Doch hij betreurt de ontijdige publicatie van het rapport van kolonel Hanley GENERAAL RIDGWAY ontkent niet de juistheid der bijzonderheden, vervat in de, gisteren gepubliceerde, verklaring van kolonel Hanley. Zoals gemeld, had Hanley verklaard, dat circa 5800 Geallieerde krijgsge vangenen door de communisten op Korea werden vermoord. Echter heeft Ridgway zijn „uiterste spijt" betuigd over het feit, dat de berichten over het vermoorden van krijgsgevangenen zijn gepubliceerd. Radio Peking ontkent de beschuldigingen en beweert, dat de krijgsgevangenen gedood werden, doordat de gevangenkampen door de Verbondenen werden ge bombardeerd. Tegelijkertijd worden de Amerikaanse troepen er van be schuldigd, aan het front gebruik te maken van gifgas. Uit de verklaringen van generaal Ridgway brengen wij nog het volgende naar voren: Hij betreurt het, dat Hanley had gesproken, zonder volledige samen werking met Washington. Men was bezig bijzonderheden te verzamelen voor een rapport en vóór de publicatie, zou den de verwanten dan op de hoogte worden gesteld- Het was reeds sinds lang duidelijk, dat de communisten zich niet hielden aan de „conventie van Genève". En daarom had de publicatie van Han ley het Amerikaanse volk niet zo be hoeven te schokken. In October 1950 was aan de burge meesters van 200 steden reeds een film getoond met de lijken van een dertigtal Amerikaanse soldaten. Deze film toonde de Geallieerde soldaten met de handen op de rug gebonden op het moment, dat zij door het hoofd geschoten waren. Deze gevallen waren als „vermist in de strijd" opgegeven. Ridgway zeide met eerbied te geloven, dat God op deze wijze de beginselen van de leiders der Chinese strijdkrachten, ter kennis had gebracht aan de Amerikanen. De vraag rijst, of door deze uiteenzetting de ver ontwaardiging in Amerika wel zal Inmiddels heeft de ..commissie der Verbondenen" het Noordelijke voorstel tot vastlegging van een voorlopige demarcatie-lijn langs het huidige front aanvaard. Zulks op voorwaarde, dat binnen dertig dagen overeenstemming wordt bereikt over de andere agenda punten. waartoe ook de uitwisseling van krijgsgevangenen en het organiseren van toezicht op het nakomen der wapenstil standsbepalingen, behoort.De situatie te Pan Moen Djon voor een .staken van het vuren", is dus gunstiger geworden. (Advert en t(ei Grootste ramp sedert 60 jaar Twintig vluchtelingen brachten verschrikkelijke uren door De huidige ramp in de Po-vallei is de grootste, in de reeks, welke dit gebied in de afgelopen 60 jaar heeft geteisterd. Het aantal daklozen wordt op 100.000 geschat. Het water van de Po is vannacht tot de stad Rovigo doorgedrongen de grootste stad die totnutoe werd getroffen. In deze plaats zijn duizenden vluchtelingen uit de 80.000 ha overstroomd landbouwgebied ondergebracht. Een militair vliegtuig heeft op het laatste ogenblik de dijken van het Witte Kanaal ten Zuiden van de stad met bom- bestookt, in de hoop. dat het aan zwellende mater kon worden afgeleid en de stad gespaard. Maar het mocht niet baten. Met donderend geraas doorbrak het water de stadsdijken. In één der buitenwijken worden een dokter en acht brandweerlieden vermist, die in boot getracht hadden een geïsoleerd huis te bereiken om een kraamvrouw bij staan. Ten Noorden van Ferrara zijn de afgelopen 48 uur millioenen tonnen water over rijke landbouwgronden ge stroomd. Op een dijk nabij deze stad hebben 20 personen, o.w. 4 kinderen, 36 verschrikkelijke uren doorgebracht, doordat de dijk steeds verder afbrok kelde. Toen de dam met daarop de in doodsangst verkerende vluchtelingen door het water verzwolgen dreigde te worden, kwam plotseling hulp opdagen. Een groep van 160 volledig uitgeruste pioniers van de Britse strijdkrachten in Triest is op weg om de 30.000 Italiaanse soldaten en brandweerlieden in hun red dingspogingen bij te staan. Overnachten in bomen Duizenden mensen ontvluchten het getroffen Po-dal. Enkele honderden zul len echter hun tweede of derde slapeloze nacht moeten doormaken op het dak van hun huis, op kleine eilandjes in de eindeloze watervlakte en zelfs in bomen. In vele steden worden hulpaoties ge organiseerd. Iedereen wil het laatste vs horen en overal heerst pessi misme. „Arm Italië", zegt men, „het is afgelopen, wij kunnen dit niet meer ver dragen. Alles is tegen ons." Internationale hulp Het Canadese Rode Kruis heeft voor 10.000 dollar aan kleding en gummi laarzen aangeboden. Het Zwitserse Rode Kruis heeft 10.000 francs ter beschikking gesteld. Het gehele Rode Kruis-personeel In Stiermarken (Oostenrijk) heeft aanzeg ging gekregen zich gereed te houden voor hulpverlening. 15 Steens Ancre Fa JAN M. PIERROT MAARSMANSTEEG 21 dat de verzetten Philips zegt: Vogeler fantaseert Philips heeft insinuaties van de Ameri kaan R. Vogeler tegengesproken als zou Philips ongewenste inlichtingen aan Hon garije hebben aangeboden of gegeven. Deze beweringen, opgenomen in artikelen in de Saturday Evening Post. zijn „uit sluitend voor rekening van de fantasie van dc schrijver". De raad van bestuur van de N.V. Phi lips Gloeilampenfabrieken deelt mede dat Philips nog nooit enige overeenkomst over inlichtingen of hulp. die. de commu. nisten in staat zouden hebben gesteld moderne apparaten en buizen te fabri ceren, met de Hongaarse regering of enige instelling afgesloten heeft Philips is dat ook nooit van plan seweest. In feite werd de Hongaarse Philips-maat- schappy op dezelfde dag genationaliseerd als de dochtermaatschapoij van de Inter national Telegraph and Telephone Com pany, waarvan Vogeler directeur was. Mevr. Roosevelt: dat Wisjinsky kan lachen!" Mevrouw Eleanor Roosevelt is gister middag uit Parijs (waar zij deel uitmaakt van de Amerikaanse legatie ter vergade ring van de Verenigde Naties) op Schip hol aangekomen om tot en met Zondag als gast van de Koningin op Het Loo te verblijven. Zij werd op Schiphol verwelkomd door W. J. baron Van Heeckeren van Mole- caten namens de Koningin, door mevrouw Selden Chapin en kolonel Bruce W Bidwell namens de ambassade, en door mevrouw de weduwe Den Ouden. Mevrouw Roosevelt zei op de vraag van de journalisen wat haar in Parijs het meest gefrappeerd had: „Dat Wisjinsky kan lachen!" Wisjinsky toont zijn vredesduif Men spreekt wel eens van het „spel van kat en hond' die beeldsrpaak kunnen toepassen op de discussies in de Verenigde Na ties. Maar men zou van Parijs eigenlijk moeten zeggen, dai het daar tussen de kat en de duif gaat. Toen Eden de Engelse minis ter van Buiten landse Zaken deze de As semblee zijn rede uitsprak, werd de aandacht van zijn toehoorders afge leid door een kat. die op haar ge mak langs het spreekgestoelte wandelde. Gisteren echter trok Wisjinsky de aan- j dacht. Hij had na- i communistisfche j Franse dame een witte duif gekre- 11,111 gen, waarmee hij maar al te graag de persfotografen poseerde. De Russische staatsman nam de duif mee naar zijn zit plaats. en stak haar trimfantelijk in de hoogte. En hij voelde heel goed, hoe hij het mopje moest opvatten van de Zweed se gedelegeerde, die hem vroeg: „Geeft 1 lan de zwarte paleiskat?' at nooit" antwoordde Wisjinsky. Nadat de duif enige tijd op de schoot van de Rus had gezeten, gaf Wisjinski het dier aan een bode en daar mee verdween het vredessymbool uit de vergadering DAT in A'dam 9 mnd., voorw., is geëist tegen de 54-j. chauffeur P. B. uit Diemen, die zijn 42-j. vrouw im een vlaag van wanhoop zeven onge vaarlijke steken heeft toegebracht. DAT de Scandinavische luchtvaartmij S AS. gisteren in de Leidsestraat te A'dam haar nieuwe kantoorgebouw in gebruik nam in aanwezigheid van de Deense, Noorse en Zweedse gezant. DAT de zaak van D. Bingham uit New York contra de A.K.U- om een mil- lioenenbedrag aan aandelen op 1 Decem ber ln Arnhem zal worden voortgezet. DAT in Zutphen 2 jaar is geëist tegen de secr. van de Armenraad, B. te Apel doorn, die vele duizenden guldens heeft verduisterd. DAT de vijf in ons land vertoevende Amerikaanse senatoren de woningbouw in A'dam hebben bezichtigd. DAT het Ned. ms. Erkalin (200 ton) tijdens een zware storm bij Roennskaer van de N. O. kust van Zweden aan de grond is gelopen. DAT „Piet de Kraker", een 52-j. al vaak veroordeelde brandkastenspecialist, in A'dam in hoger beroep opnieuw tot één jaar is veroordeeld wegens roof van een portefeuille met f 92. DAT van 411 November door mond en klauwzeer in ons land 46 runderen, 47 kalveren, 19 varkens. 126 biggen en een schaap gestorven zijn. DAT deze week een botter uit Marken voor f200 werd verkocht en de botter- vloot sterk wordt ingekrompen daar de Noordzeevisserij met trellers wordt be- DAT de houtverwerkende fabrieken P. Schipper Gzn en Bruynzeel te Zaan dam vergunning hebben gevraagd om 18 arbeiders te ontslaan, en deze voor een zestal van eerstgenoemde firma al ge geven is. DAT de kalkzandsteenfabriek in West- Europa's grootste bunker, aan de IJmui-| dense haringhaven, dezer dagen is ge opend (toekomstige capaciteit 100 min stenen per jaar). DAT de Ned. en Belg. regering de beide onderhandelaars over de waterwe gen, de heren Steenberghe en Van Cauwelaert, verzocht hebben hun werk (het vastleggen van de grote lijnen voor een overeenkomst) aan te vangen. DAT de maatsch. tot expl. van de scheepswerf en machinefabriek Holland Nautic te Haarlem voor de Braziliaanse regering zes zeesleepboten zal bouwen voor f# miliioen. Nieuwe gezant bij het Ethiopische Hof Binnenkort is de benoeming te v._ wachten van jhr H. J- P. Bosch van Dra- kestein, thans gezant te Rangoon, met verlof in ons land. tot gezant bij het Ethiopische Hof. Leeuwarder gevangenis Nu al vijf arrestaties Naar verluidt, zou in verband met in de Leeuwarder gevangenis gepleegde fraude behalve tegen de drie reeds ge arresteerden, verdenking gerezen zijn tegen zekere De L. uit Ambt Delden (Ov.). die reeds uit anderen hoofde ln Leeuwarden Is gedetineerd, en zekere W„ die eveneens ln arrest is gesteld. Loonpolitiek DEZER dagen is op de jaarvergade ring van het Centraal Sociaal Werk geversverbond een tip opgelicht van d® sluier, die ligt over de jongste loonon derhandelingen. Gelukkig was het bij deze „kleine loonronde" nu eens geen persorgaan, dat de opgelegde geheim houding doorbrak. We weten thans dus. dat de werkgeversorganisaties in de Stichting van de Arbeid zich uitgespro ken hebben voor de uitkering ineens van 11 pet- van het weekloon of 2^ pet. van het maandloon, zulks in verband met de door de Regering op 18 April j.l. gedane toezegging, dat prijsstijgingen, die de consumptiebeperking duurzaam boven de pet. zouden brengen, gecompenseerd zouden worden. Daar wij niet kunnen aannemen, dat de werknemersvertegenwoordigers zich hiertegen verzet zullen hebben, is de Stichting van de Arbeid dus eensgezind van de noodzakelijkheid van de uitke ring overtuigd. Dat wil echter nog geenszins zeggen, dat alles nu in kannen en kruiken is. Er is altijd nog zo iets als de Interdepartementale Commissie voor de Loon- en Prijspolitiek met mr dr A- A. van Rhijn aan net hoofd en tenslotte de Ministerraad, die hier een doorslag gevende stem heeft. W7IJ willen graag aannemen Regering zich niet zal tegen de unanieme mening gevers en werknemers en er zal dus wel een uitkering komen. Twee vragen rijzen hier echter: zal deze uitkering door een beschikking voor alle werknemers, wier loon door een C.A.O. wordt geregeld, verplicht worden gesteld en zal de uit kering ook worden verleend aan de hoger gesalarieerde werknemers, zij het tot een maximum van ƒ8 35. zodat over het salaris boven 4000 's jaars geen uit kering wordt gegeven? Uit allerlei uitlatingen is wel duide lijk geworden, dat de Stichting van de Arbeid meent, dat de uitkering verplicht gesteld moet worden en dat alle werknemers een uitkering van maximaal 8.35 moeten ontvangen. Men staat hier op het standpunt, dat de nieuwe be schikking van de Regering geheel moet aansluiten op die van 18 April, waarin zowel de verplichting als dit maximum opgenomen waren. Het schijnt echter, dat de Regering ditmaal niets voor een verplichting voelt en dat zij het bij een vergunning wil laten blijven. Bovendien schijnt zij in het geheel geen uitkering te willen toe kennen aan diegenen, die meer dan ƒ4000 verdienen. AAN dit standpunt kleven o-L grote gevaren. In de eerste plaats zal het tot veel onrust aanleiding geven, als het ene bedrijf of de ene bedrijfstak wèl uitkering geeft en de andere niet. De strijd in de bakkerswereld over de uit kering van de niet in de C.A-0. vastge legde. maar wel door de werkgeversor ganisaties aanbevolen 2 pet. vacantiegeld is hier een waarschuwend voorbeeld. Men kan twisten over de vraag, of het noodzakelijk was thans een uitkering ta geven en of dit wel de bedoeling was van de toezegging van 18 April. Maar wórdt er uitgekeerd, dan moet de uit kering ook ten goede komen aan da gehele groep, waarop de vorige beschik king van toepassing was. En wat de grens betreft, zowel door werkgevers als door werknemers is bij vorige loonronden slechts tegen wil en dank de binding van de loonsverhoging aan een maximum geaccepteerd. Terecht zag men het gevaar, dat de nivellering van de lonen en de discriminatie van de vakbekwaamheid hierdoor werd gesti muleerd. Dit bezwaar wordt echter nog veel groter, als de hoger gesalarieerden in het geheel geen bijslag krijgen. TAEZE hele probleemstelling en de ellenlange vergaderingen over een loonsverhoging van een enkele gulden per week stellen overigens duidelijk in het licht, dat wij in Nederland met onze loonpolitiek min of meer in een slop zijn geraakt. Gelukkig worden ook in de Chr. vakbeweging vele stemmen verno men, die de loononderhandelingen terug willen brengen-naar de bedrijfstak. Het wordt de hoogste tijd, dat aan deze tot op de cent van hogerhand geleide loon politiek een eind komt. Al de problemen van de steeds drei gende nivellering, waardoor de verwer ving van vakbekwaamheid en de stimu lering van de productie worden geremd, zullen dan veel gemakkelijker tot een oplossing gebracht kunnen worden en de ophoping van aanleidingen voor con-v flicten. die iedere loonronde meebrengt, behoort dan tevens tot het verleden. Nu twee kamers meer bij woningsplitsing Bij de huidige woningnood kan de premieregeling voor woningsplitsing soms uitkomst brengen. Van belang is in verband hiermee, dat deze regeling dezer dagen zodanig is gewijzigd, dat zo nodig thans kan worden goedgevonden, dat hoogstens twee vertrekken worden aangebouwd in plaats van één Churchill verhuurt zijn huis Nu Winston Churchill weer zijn intrek mag nemen in Downingstreet 10, do ambtswoning van de Britse minister president. is zijn eigen huis weer vrij gekomen. Hij heeft dit voor de komende 12 maanden verhuurd aan de Cubaanse ambassadeur te Londen. WEERBERICHT Vrij veel wind Tot morgenavond verwacfr De Bilt: Over het algemeen veel bewolking met tijdelijk regen. Matige tot krachtige, in de kustprovincies tijde lijk harde wind tussen Zuid en Zuidwest. Iets minder zacht (Opgemaakt te 10 uur.) ZON EN MAAN Zondag: zon 8.0316.46; maan op 20.0f, onder 12 50. Maandag: zon 8.05—16.45; maan o» 21.20, onder 13.14. 21 Nov. L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1