Vijf-partijen-motie vraagt krachtiger duidelijker woningbouwbeleid en r d Van 18.000 koeien in Leidens zijn er 5.000 besmet omgeving NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIIDAG 16 NOVEMBER 19* Politieke jaloersheid in Tweede Kamer Min. Lieftinck schreef een dreigbrief aan zijn (te goedgeefse?) collega's (Van onze Parlementsredacteur) POLITIEKE jaloersheid zo noemde de heer Andriessen (K.V.P.) gis teravond in de Tweede Kamer de wat spijtige opmerking van de socialistische fractievoorzitter, mr Donker, dat de eerste reeds voor de regering gesproken had, gekomen was met een motie over het woning- beleid. Ook mr Donker had al een motie klaar gehad, maar die had hij pas later willen indienen. Hier was het een geval van: de pot verwijt de ketel, dat hij zwart ziet. Want kennelijk was het de bedoeling van de heer Andriessen geweest, anderen iets af te snoepen. Van zijn kant dus reeds een politieke jalouzie bij voorbaat. dat hij niet op antwoord - - - Beraad over huren Voor al deze argumenten en vooral ook terwille van zo groot mogelijke steun de heer Donker (Arb.) bleek bezwaren gehad te hebben tegen het rente-gamma gedeelte zwichtte de heer Andriessen. Zijn nieuwe motie, waarover hij na de lede van dr Drees al druk met de ver schillende fractievoorzitters confereerde, stelt, dat de oplossing van het woning- behoefde te wachten, omdat uit de schrif telijke voorbereiding genoeg van het re geringsstandpunt was gebleken om een motie geboren te doen worden, moge heel mooi klinken, de indiening was in derdaad prematuur. De gevolgen ble ven dan ook niet uit. De heer Andriessen trok, mede naar aanleiding van het ant woord van dr Drees, zijn motie in. Maar hü kwam met een nieuwe. En ditmaal met een betere, al was de inhoud, wat de strekking betreft, niet zoveel anders. Belangrijker was de ondertekening. De eerste motie was door de heer Andries sen op zijn eentje ondertekend, doch kreeg steun van enkele fractiegenoten, om in behandeling te kunnen komen. De nieuwe motie-Andriessen echter is mede- ondertekend door de fractie-voorzitters van de vijf constructieve partijen. Wat dan ook meer in overeenstemming is met de belangrijkheid van het onder werp. 25.000 Woningwetwoningen Minister Drees had 's middags bij zijn beantwoording er op gewezen, dat ook de regering van oordeel is, dat de wo ningbouw een van de meest urgente problemen vormt. Op grond van de mo netaire positie is echter bij het gereed maken van de begroting een verminderd woningbouwprogram-1952 opgesteld. De reacties hierop zijn verheugend geweest. Er is meer initiatief gekomen, hetgeen geleid heeft tot burgerzinleningen, die de financiering kunnen vergemakke lijken. Dr Drees koesterde dan ook hoop, dat in 1952 toch een bouwvolume van 50.000 woningen kan worden ver wezenlijkt, waarvan 25.000 woning wetwoningen. Dit was juist een van de punften, waarom in de motie-An driessen werd gevraagd. Wat een eventuele huurverhoging be treft, zag de bewindsman leeuwen en beren op de weg. Hy hoopte nog steeds op een daling van de bouwkosten en daarom achtte hij het niet gewenst, deze volledig uit de huren te dekken wat ln de motie-Andriessen trouwens niet zonder meer werd gevraagd. Over de kwestie van huuraanpassing is overigen! advies gevraagd aan de Sóciaal-Econo- mische Raad. Meer bezwaar had dr Drees nog tegen het feit, dat ln de motie werd gesproken over 'het rente-gamma. Dit zou licht de Indruk kunnen wekken, dat er in de naaste toekomst wel eens renteverhoging zou kunnen plaats hebben. Het gevolg daarvan zou alleen maar zyn, dat men geld blijft vasthouden, in de hoop, het te kunnen spuien op een ogenblik, dat verwacht er meer rente voor te kunnen maken. Rentebeleid op de oude voet Wat de rente betreft heeft ook ter Lieftinck zich laten horen. Hij wilde een einde maken aan de legende, alsof hy zou hebben willen zeggen, dat rente nimmer hoger dan 3 pet zou mogen worden. Integendeel, hij had dit altijd voorzien. Hij heeft niet zelf rechtstreeks de rente beïnvloed en de moeilijkheden in de kapitaalsvoorziening zijn dan ook helemaal niet aan een zogenaamde lage- rente-politiek te danken. De kapitaals voorziening is alleen maar vastgelopen, doordat de toevloed van liquiditeiten af nam terwijl tegelijkertijd juist de kapi taalsbehoeften, met name tengevalge het Korea-conflict, toenamen. Uitdrukkelijk gaf hij de verzeke ring, dat het rentebeleid op de oude voet zal worden voortgezet, d.w.z. dat de marktpositie op zodanige wijze zal worden beïnvloed, dat voorkomen wordt, dat er door concurrentie een rentevoet zou ontstaan, die ver uit stijgt boven het huidige peil. In het begin van zijn rede verklaarde dr Drees, dat hij niet over het beleid in het verleden (na de oorlog) zou spreken. Toch heeft hij dit wel gedaan, bij wyze van zwanenzang. Er is in die periode toch heel wat constructiefs gebeurd. Het klonk zo'n beetje als: denk toch alsje blieft niet te hard over me, wanneer il mij straks uit de politiek heb terugge trokken, alles is goed bedoeld geweest. Brietje van Lieitinck Zowel dr Drees ate minister Lieftinck hebben er op aangedrongen, niet al t« veel meer te vragen. Telkens wordt ge zegd: er is niet genoeg bezuinigd. Maar als de afzonderlijke begrotingen aan de orde komen of bepaalde wetsontwerpen, vraagt de Kamer heel vaak om meer. In deze opmerking schuilt ongetwijfeld Minister Lieftinck vertelde, dat hij zijn ambtgenoten een brief heeft gestuurd in de geest van: denk er om, geen toezeg gingen doen aan de Kamers, die geld kosten, voor er met mij over gesproken is. Als dat niet helpt Van de replieken vermelden wij slechts, dat de heren Schouten en Tilanus elkaar vriendelijke woorden hebben toegevoegd over mogelijke samenwerking, terwijl de heer Oud krampachtig vasthield aan zi' aerde macht. Dat is geen derde macht PUZZLE- PROMINENTEN 1. Mej. A. Blok, 3 Octoberstr. 45 A, Leiden; 2. mevr. J. M. Wentzel, Lo- rentzkade 54, Leiden; 3. J. W. Bakker, Leidseweg 377, Voorschoten. Familieberichten uit andere bladen GETROUWD: H, A. M. van Ulden en H. E. J. van Gendt, Bemmel; A. A. de Jong en J. B Zwlers, Haarlem. BEVALLEN: Mevr. Leeuwenberg-Hudd- leston Slater, z„ Golrle; mevr. Hotke-Ver- schoor, z., Gorinchem. OVERLEDEN: C C J M van Hoof, m. 39 J, Heemstede: C M E van der Scheer-Boek- houdt, v. 56 J. Bussum; J J Israel, m. 69 J. Amsterdam; B F Drenth, m. Oude Pekela; J van Marken, v, 52 J, Wassenaar; W G Ver kruisen, m, 83 j. Amsterdam: A Specht Grijp-Braat. v, 95 J. Heemstede; S van der Maarten, m, Alkmaar. 85 cent 00BBELMANN lekker man! bouwprobleem van even grote waarde is als de vraagstukken van de defensie, ae investeringen en de betalingsbalans. De regering wordt er in gevraagd, haar beleid te richten op een woningbouw 50.000 huizen in 1952 en zich te beraden over de middelen en maatregelen, dié ook voor een verdere toekomst een rede lijke voorziening in het woningtekort zo veel mogelijk waarborgen. Ook moet de regering zich beraden over de vraag, of een geleidelijk aanpassen van de huren aan een eco nomisch verantwoord huurpeil niet een der noodzakelijke middelen moet zyn om deze voorziening te verwe zenlijken. Tenslotte wordt gevraagd, het beleid met betrekking tot de financiering van woningbouw zodanig te voeren, dat, onder vooropstelling van de noodzake lijkheid van behoud van het monetair evenwicht, ook de bouw van won •woningen in redelijke omvang waarborgd is. Dr Drees heeft reeds verklaard, dat de regering tegen deze motie, die natuurlijk ook vraagt het resultaat van het beraad aan de Kamer mee te delen, geen bezwaar heeft. Zij zal dus ongetwijfeld worden aange nomen. Aan deze eenstemmigheid doen de immunisten echter niet mee. Volgens de heer Haken immers staat er te veel de motie. Feitelijk wordt om huurverho ging gevraagd en daar wilde hy niet meedoen. Hij kwam dan ook met eigen motie, waarin alleen maar gevraagd wordt handhaving van het bouwprogram op 50.000 woningen. Zijn fractiegenoot Hoogcarsbel kwam ook nog met twee moties aandragen: in de ene wordt ge vraagd het uitschrijven van een gedw gen lening tegen lage rente en in de dere aan de gemeenten voorschotten te verstrekken voor de bouw van woning wet-woningen. Soekarno onvriendelijk de beantwoording van dr Drees vermelden wy nog, dat de redevoeringen van Soekarno ook naar zyn mening niet bijster bijdragen tot de vriendschappe lijke verhouding met Indonesië. Het ver band, dat Indonesië legt tussen het Unie statuut en Nieuw-Guinea is onjuist. De standpunten liggen zo ver uiteen, dat niet te zien is, dat er een synthese mogelijk Zolang blijft Nieuw-Guinea onder Ne derlandse souvereiniteit. Interessant was ook de uiteenzetting in dr Drees over het Nederlandse stand punt t.a.v. het Europese leger. Nederland wil hiervoor een soortgelijke constructie als bij het plan-Schuman, d.w.z. een hoge autoriteit, niet bestaande uit een man, uit een college, waarin alle deelne mende landen zitting hebben. Het Franse plan ging uit van een hoge commissaris. Dit moet dan natuurlijk een Fransman zijn, die dan o.a. de zeggenschap heeft de Duitse soldaten. Hierover sprak dr Drees natuurlijk niet. Wel vond hij een grootse gedachte, dat Fransen Duitsers broederlijk naast elkaar zou den staan. Het is maar precies, hoe men dat bekijkt ae zin van een afspraak tussen partijen, doch slechts het constateren van een werkelijkheid, zei hij, Als wij tijd van leven hebben en Kamerlid blijven, dan spreken wy elkaar over een paar jaar wel weer, voorspelde mr Oud. Blijkbaar kijkt hij graag in het politieke koffiedik. Dr Drees heeft tijdens-zijn dupliek nog meegedeeld, dat er een landbouwarbeids- wet op stapel staat en dat er binnenkort een export-nota aan de Kamer zal wor den gezonden. Vanmiddag zou minister Lieftinck voor de tweede maal aan het woord ko men. Minister Drees dupliceerde reeds gisteravond, omdat hij vanmiddag de regering zou vertegenwoordigen bij de erepromotie van Prins Bernhard. Als de algemene beschouwingen zijn afgelopen, begint de Kamer aan de begroting van Buitenlandse Zaken. Dinsdag a.s. in de avondvergadering komt die van Binnen landse Zaken aan de orde. Drukkerij Van der Linden Maandag in het goud De heer Van Remundt jubileert mee Op Maandag 19 November zal het feit worden herdacht, dat de heer E. J. van der Linden vijftig jaar geleden zijn boekdrukkerij en reproductie-inrichting aan de Oude Rijn opende. Al spoedig moest naar een ander pand worden uit gezien. Het werd gevonden aan het Ra penburg, nummer 127, een groot perceel. Maar het harde werken van de stichter en de daarmee gepaard gaande bloei het bedrijf leidden er toe, dat in 1916 het pand aan de Vliet moest worden be trokken. Het devies van het bedrijf is altijd geweest: Goed werk behoeft geen reclame Vandaar dat men er steeds de grootste zorg aan heeft besteed. Er is nog een jubileum- In November 1901 werd de heer H. A. M. van Remundt in het bedrijf van de heer Van der Lin den opgenomen. Zyn devies was: Arbeid adelt. Door zelfstudie bereikte zijn ont- PLATO geconfronteerd met de Bijbel Prof. dr W. Verdenius voor het klassiek verbond In de eerste eeuwen van onze jaartelling heeft men (niet zonder succes) pogingen gedaan om het Platonisme met het Christendom te verbinden. Zo werden de „ideeën" uit Plato's leer „gedachten Gods" en werd Plato min of meer een voorloper van het Christendom. De leer van de kerkvader Augustinus is sterk op Plato gefundeerd. Prof. dr W. J. Verdenius, die gister avond in het Snouck Hurgronje-huis voor de Leidse leden van het Nederlands Klassiek Verbond een lezing hield over de verhouding Platonisme-Christendom, vroeg zich echter af, of Plato door deze Christelijke denkers juist Is gelnterpre- Wanneer Plato religieus reageert, spreekt hy van God (demi-oergos)phi- losophisch gesproken zyn echter de „ideeën" het hoogst denkbare Leidenaars in commissie ziekteverzuim Prof. dr S. T. Bok te Leiden, hoofd an de afdeling statistiek van het insti tuut voor praeventieve geneeskunde, en dr N. A. Seheers, medisch adviseur by de Raad van Arbeid te Leiden, zyn op genomen in de commissie ziekteverzuim en arbeidsproductiviteit, die de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, in overleg met minister Albregts, in het leven heeft geroepen. Lutherse kring herdacht 40-jarig bestaan De Lutherse kring te Leiden herdacht gisteravond op sobere, doch passende wijze het 40-jarig bestaan. In een kort openingswoord schetste de voorzitter, de heer G. N. Meurs, wat de kring ge durende al die jaren voor het Lutherse gemeenteleven betekende. De kring heeft perioden van grote bloei, maar ook van verval gekend. Nu staat de kring er wéér Iet zo rooskleurig voor, maar men mag )or de toekomst het beste hopen. Mevr Hester JanssenKlenke droeg vervolgens enkele gedeelten voor uit het werk van bekende schrijvers als Selma Lagerlöff. Antoon Coolen, Jap Feith, C. A. Cocheret en Herman Heyermans. Mevr- Janssen boeide de aanwezigen, omdat zij de kunst verstaat de verhalen levendig voor te dragen. De heer F Wempe bracht de gelukwensen over van de kerkeraad der Evang.-Lutherse Ge meente- tegen de opvatting der Christenen, dat ^Plato's „ideeën" „gedachten Gods" zou den z^n. Deze demioergos is ook niet almach tig; hü is gebonden door zyn „model" en zyn materiaal. Ook voorzienigheid, open baring en genade zün Plato's god onbe kend. Er is in deze god geen bekom merdheid om de eigen schepping, slechts een zakelük vakmanschap t.o.v. het voortbrengsel. Het personalistische van de God der Christenen is Plato's gods begrip volkomen vreemd. N« de pauze behandelde prof. Ver denius de verschillen in religiositeit tus sen het Platonisme en het Christendom en moest hierbü constateren, dat deze fundamenteler zyn dan de overeenkom sten. Interessant was de opmerking, dat het verschil tussen het Protestantisme en het Rooms-Katholicisme, voor wat be treft de verhouding God mens, in wezen eigenlyk een accentverschil is; het verschil van beiden met het Plato nisme is echter fundamenteel. De causerie werd door de talryk op gekomen aanwezigen met de grootste aandacht gevolgd en er ontstond een levendige gedachtenwisseling. wikkeling op grafisch gebied een hoge trap. Zijn kennis kwam zowel de zetterij als de drukkerij ten goede. De heer Van Remundt heeft deze dus niet voor 1 zelf bewaard. Anderen wist hij te muleren, zich in hun mooie vak te kwamen. Nog steeds werkt de jubilaris als drukker-zetter met ijver en toewij ding in de zaak. Econ. samenwerking in Atlantisch verband Mr Blaisse voor Nijverheid en Handel Mr P. A. Blaisse, directeur van de bui tenlandse economische betrekkingen bij het ministerie van Economische Zaken, heeft gistermiddag tijdens de gemeen schappelijke koffiemaaltijd van hel departement Leiden van de Ned. mij voor Nijverheid en Handel gesproken over: „Economische samenwerking Atlantisch verband". Het isolationisme in de Amerikaanse politiek, zo merkte spr. in zijn inleiding op, heeft in beginsel afgedaan. Dit wil echter niet zeggen, dat er in Amerika geen stroming meer wordt gevonden, die deze gang van zaken ten zeerste be treurt. Ongetwijfeld zullen de isolatio- nisten zich bij de aanstaande presidents verkiezing laten gelden. Het Marshall-plan heeft, zo vervolgde ir Blaisse. vooral op het terrein de industrie heilzaam gewerkt. Sprekend over de Benelux, co teerde mr Blaisse tegenstellingen, die al direct aan het licht traden. Maar hij zag ook één groot voordeel, namelijk de douane-unie, die veel vruchten afwerpt. Andere Europese landen streven wel iets dergelijks, maar ze zijn tot nu toe niet geslaagd. Daar er in ons land de laatste maan- ;n een vooruitgang op financieel-eco- nomisch gebied valt waar te nemen, ge loofde spr. niet. dat Nederland, in het kader van de Benelux, nog langer een lasten-partner van België zal zijn. Grote moeilijkheden op economisch- financieel gebied zag mr Blaisse in het verschiet voor 1952. Uitvoerig stond spr. ten slotte stil bij het plan-Schuman, dat vermoedelijk begin 1952 zal worden aanvaard, en bij de plannen voor een Europese defensie. Twee- tot driehonderd prikjes per dag... Mond- en klauwzeer heerst vooral Zoeterwoude en Hazerswoude Deviesinspuiting in het voorjaar in (Van één onzer verslaggevers) SN, die er in de (grote) omgevin ongeveer 5000 besmet zün met mond- en klauwzeer, berekende dokter N. A. Commandeur, de Leidse dierenarts, die thans met nog enkele collega's de stryd tegen deze gevreesde veeziekte heeft aangebonden. Hoe het komt, dat het mond- en klauwzeer dit jaar zo plotseling epidemische vormen heeft aangenomen, kan geen verklaren. Men had echter kunnen voorkomen, dat zo veel koeien besmet worden. Een inspuiting in het voorjaar had een koe thans gevrywaard. Het is echter een misplaatste zuinigheid, dat ongeveer 40 procent van de koeien niet z(jn ingeënt. we met de heer Commandeur op ziekenbezoek gaan, vertelt hy onderweg stukje theorie. Het mond- en klauw- ontstaat door een virus, waarvan er drie soorten bestaan, n.l. het virus A, O C. De eerste twee soorten komen veel Nederland voor, de laatste nooit. De ziekteverschijnselen zijn alle hetzelfde: blaren in de mond, op de tepels en op de klauwen. Hoe het komt, dat er plot seling veel smetstof heerst, is de mensen niet bekend. De grote besmettingshaar den zijn veeauto's, -schuiten en -markten. Overbrenging zal waarschijnlijk ook ge schieden door vogels. De bedrijven; waar- het vee in het voorjaar is gevac cineerd, zijn in hoofdzaak vrij gebleven. De veehouders, die*dit verzuimden, zien vee thans voor een groot deel be- De koeien worden in het kossum, de buidel voor reserve-vet voor aan de borst, ingespoten. Na één tot twee weken zijn zij dan immuun geworden. Het vaccin, dat bereid wordt door het staatsveeartse- nijkundig onderzoekingsinstituut te Am sterdam, is thans verbeterd en beschermd zowel voor het virus A, A5 en O. In het instituut wordt per week ongeveer 4000 liter vaccin bereid. We komen bij een boerderij in Zoeter woude. Eén stal is besmet, de koeien in de andere stal zijn nog vrij van mond en klauwzeer. De heer Commandeur, die thuis al een paar rubber overschoenen had aangeschoten, trekt een bruine stof jas aan, pakt een fles vaccin en de in jectiespuit en stapt de schuur binnen. Hoe groot is het verschil tussen het werkterrein van een „mensen-" en een Hij wil zijn krantje lezen „dierenarts". We soppen door de bagger om bij ae patiënten te komen. De boer legt een touw om de horens van de koe en pakt haar bij de neus. De prik van de naald voelt de koe amper, maar het vaccin bijt even en de dierenarts moet er op berekend zyn, dat de koe zal tegen stribbelen. een ommezien zijn de 30 kubieke centimeter vaccin in de koeienborst ge spoten. Zo kan de heer Commandeur eer 200 tot 300 prikjes per dag uitdelen. Voor 8 tot 10 maanden is het dier dan onvat baar geworden. Een standbeeld(1) Zijn er nu veel kosten aan verbonden? zo vragen wy de heer Commandeur. Dan vertelt hij, dat de boeren vroeger zeiden: Voor degene, die iets tegen mond- er klauwzeer kan doen, moesten ze eer standbeeld oprichten. We hebben er wel 25 per koe voor over, zeiden ze. Maar nu ze voor maximum 2,50 per koe hun vee kunnen laten inenten, zijn er nog maar al te veel veehouders, die hun vee zo'n groot risico laten lopen. De inenting tegen mond- en klauw zeer begon pas in 1944 en dit is het enige middel, dat paal en perk kan stellen aan de veeziekte. De ontsmettingsmiddelen, die de overheid behoort te verstrekken, halen niet veel uit, zegt de heer Com mandeur. Heeft een koe eenmaal de ziek te te pakken, dan is er niets meer aan te doen en moet men rustig afwachten, of het dier de ziekte te boven zal komen. Langs de Vliet bij Zoeterwoude blijken verstandige boeren te wonen. Zij meen den, dat een koe, die een eind verderop in het land stond, mond- en klauwzeer had en daarom lieten zij allen hun dieren inspuiten. Thans is er van de vele koeien die daar zijn, slechts één ziek. De heer Commandeur vertrouwde ons toe, dat hy 's avonds, na een dag van injecteren, zyn polsen wel voelt. En vraag niet naar de bedragen, die hij het vaccin moet betalen. Tussen de ƒ2000 en ƒ3000 vaccin per week is thans geen bijzonderheid. We komen op een boerderij op het landgoed Raaphorst te Wassenaar, die een veehouder van H.M. de Koningin heeft gepacht. Zo'n 60 runderen moeten daar een prikje krijgen. Als we de lange, modern ingerichte stal binnenkomen, draaien alle koeienkoppen in onze rich ting. De dieren weten dan al, wat te wachten staat. Zij zien direct aa lange jas van de heer Commandeur, dat hü een vreemde is. Bovendien zyn de koeien aan inspuitingen gewend: nu tegen mond- en klauwzeer, dan weer tegen Directeur van Zaalberg kreeg ongeluk Ook zijn chaulleut ernstig gewond De heer W. Schrandt, directeur var de N.V. Kon. Ned. fabriek voor wollen dekens voorheen J. C. Zaalberg en is Woensdagavond in de nabijheid het dorp De Klomp in de provincie Utrecht met zijn chauffeur een ernstig ongeval overkomen. De luxe auto reed namelijk op een stilstaande vrachtauto, waarvan de achterlichten niet brandden. De wagen van de beide Leidenaars werd zwaar beschadigd. De heer Schrandt liep een hoofdwonde op en de chauffeur een lichte hersenschudding en een kaak- fractuur. Zij werden in een ziekenhuis Ede opgenomen. Later volgde vervoer ar Leiden. Hun toestand laat zich nu vrij gunstig aanzien. „Opdat eens d'arbeid bloeien zal" Zoals wü al hebben gemeld, zal het C.N.V. te Leiden op Dinsdag 27 Novem ber zyn jaarlykse propaganda-vergade- ring, in de Stadsgehoorzaal, houden. Ditmaal wordt door de Chr. toneelver eniging „De Vuurbaak" te Scheveningen het jubileumstuk van het C.N.V. „Opdat eens d'arbeid bloeien zal, ln vrijheid overal" opgevoerd. Het zangkoor van de C.J.V. Prediker onder leiding van de heer P. J. Eikerbout zal medewerking verlenen. Heel erg besmet De heer Commandeur weet van zyn praktijkgebied te vertellen, dat Zoeter woude en Hazerswoude heel erg zijn be smet. Verder zit de besmetting ook in Voorschoten, Leiderdorp en Oud-Ade. Het minst besmet is de duinstreek. Op de Leidse veemarkt worden ook nog steeds besmette koeien aangevoerd, hoewel dit verboden is. In veel gevallen weten de boeren niet, dat de aangevoerde dieren ziek zyn. De mond- en klauwzeer-epldemie zou niet nodig zün geweest, indien dc vee houders meer doordrongen waren van het belang van de vaccinatie. De onder zoekingen in het staatsveeartsenükundig onderzoekingsinstituut worden naarstig voortgezet, de dierenartsen werken zo hard zU kunnen, van 's morgens vroeg tot 'savonds laat. De veehouders, die hun vee niet willen laten vaccineren uit gods dienstige overwegingen, zün zeer zeld zaam geworden. Laten de veehouders dan alle maatregelen nemen, die de Neder landse veestapel op een zo hoog mogelük peil houden. 'f Verklaarde uitzicht De ziekte van Stalin rENS ZAL DE wereldpers met zware „headlines" de dood van Stalin mel den. Een schok zal door de mensheid varen, ongeacht de gevoelens, waarmede men stond tegenover deze Russische dic tator, want macht imponeert altijd. Figu ren als Truman en Stalin zyn symbolen geworden, waarin twee werelden hun expressie vinden, die der democratie en die van het totalitaire communisme. Wie de strijd tussen deze twee werelden, deze twee kampen, dagelijks volgt, wordt ge troffen door een schier pathologische on verzoenlijkheid. Begrijpelijk is de, reeds vaak gestelde vraag, of met de dood van Stalin zich in de structuur van het Rus sische communisme wijzigingen zullen voltrekken en andere politieke bindingen aan de rode structuur-kern mogelijk zijn. Velen menen, dat met het heengaan van Stalin een instorting van het Russische regiem zal volgen. Maar zy worden daarbij meer geleid door sentiment en minder door rationeel inzicht. Trouwens, 7mor een dergelijke prognose zijn, zo te zien, niet direct motieven aan te voeren. Stalin heeft als opvolger van Lenin de zaak er niet beter op gemaakt, althans voor het Westen niet. Met de nederlaag in de wereldoorlog, de verdwijning van Hitler en Mussolini, is toch het neo- nazisme en neo-fascisme herleefd. Het IJzeren Gordijn laat practisch geen nieuws door, zij het geladen met een be paalde politieke ten- denz. Hetgeen wij van de algemene toestand in de Sowjet Unie weten, is het resultaat van tele grammen. afkomstig van bepaalde pers- bureaux, die, ofschoon strevende naar objectiviteit, toch Westelijk georiënteerd zijn. Onze kennis omtrent de Sowjet Unie is dus uiteraard beperkt, ëenzydig. oerust op schattingen, bijvoorbeeld over het aantal atoombommen en het resul taat van het Russische „vijfjarenplan" Met zekerheid, de processen bewijzen het. weten wij. dat in het rijk van Sta lin politieke tegenstromingen niet wor den geduld. Ministers, niet doelmatig passende in het systeem, zich slechts stroef bewegende in een beangstigend gareel, worden met bekwame spoed „weggewerkt". De geheime politie maakt verzet onmogelyk. Het blijft er, zie Koestier. ..Nacht in de middag"! Om bij het voorbeeld van Truman te blijven, deze staat met beide benen op oe bodem der Amerikaanse democratie. Men kan ook zeggen, hij is er organisch mee verweven. In het Westen heeft de democratie een creatieve functie. Maar, is zulks ook het geval bij de totalitaire systemen, dus dat van Franco-Spanje. Peron-Argentinië. was zulks het ken merk van Hitlcr-Duitsland en Mussolini- Italië? Belichaamt Stalin, politiek en geestelijk, dat wat leeft in hoofd en hart van het Russische volk? Bij de beoordeling van wat sinds 1918, via Lenin, tot het „Stalinisme" gegroeid is, dient men primair het defensieve ka rakter der Sowjet-politiek op de voor grond te (stellen, waar nog in 1921, de Entente-generaals en admiraal Wrangel net rode Rusland poogden te omsingelen. Secundair, na de tweede wereldoorlog, kenmerkt de Macchiavellistische Sowjet- politiek zich door het offensief, de ag- gressie, daarbij steunende op een enorm wapenarsenaal en honderden divisies. Staalhard naar buiten toont zich de Rus sische politiek en dwang maakt binnen landse oppositie onmogelyk. Men kan tegenover de vraag, of met de dood van Stalin zich wijzigingen in de structuur der Russische politiek zullen voltrek- andere vraag stellen, namely k deze: In hoeverre is Stalin zelf de ma rionet geworden van het gehandhaafde hij zelf verstrikt geraakt in de Sowjet-lianen, de politiek van Polit- ïro, partijraad etc? Aanleiding tot deze beschouwing vorm- het bericht, het eerst gepubliceerd >or de Berlijnse correspondent van de N.R.C., en een dag later door Ass. Press. Hierin werd gemeld, dat de hartziekte van de 72-jarige Stalin thans dermate verergerd is, dat hij vermoedelijk ge opereerd zal moeten worden. Stalin, die momenteel aan de Zwarte Zee verblijft, r het klimaat milder is. was. even als Molotof aanwezig bij de viering Octoberrevolutie op 7 November j.L was toen Beria, die de scheldrede hield. Al eerder hebben berichten om trent Stalins precaire gezondheidstoe stand gecirculeerd, maar het byzondere thans, dat een bulletin werd uitgege- n door de Ministerraad en het Cen trale comité der Party. Het nieuws over Stalin was afkomstig uit Russische krin gen te Berlijn, die betrouwbaar worden genoemd. De vraag rijst wie Stalin zal opvolgen, ate hij eens komt te overlijden en wie hem vervangt, als de ziekte van lange duur blijkt te zijn. Als zodanig worden Molotof en Malenkof ge- .oemd. Dat het bericht Inzake Stalins wankele gezondheid met politieke by- bedoelingen zou zyn verspreid, byvoor- beeld als afwijzing van een eventuele conferentie der „Grote Vier", lijkt wei nig houdbaar. Immers de interesse van Truman is daarvoor niet groot, want zou Stalin maar naar Washington en komen, hetgeen de Russische tor toch nooit zou doen. Eerder ge- i wij in het motief, dat spoedig door het Politbureau nieuwe, belangryke maatregelen getroffen moeten worden. De politiek der Westelijken zal zich door deze publicatie betreffende Staan niet laten beïnvloeden. Rustig zal het voortgaan met de afweerhouding legen- het „Stalinisme", tot uiting komen- i Atlantisch Pact en Assemblée te Parijs. Van Stalins persoonlek „zyn of niet zijn" is het voortbestaan van het Sovjetsysteem niet afhankelijk, al kan de oppositie, die steeds op de loer ligt, een kans, een sprong wagen, zodra de psychologische omstandigheden daarvoor rijp zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 9