Honderd millioen mensen zouden in Australië kunnen wonen naar Dijkstra EN NU JONGENS EN MEISJES NU OPGELET NIEUWE LE1DSCHE COUKANT VRIJDAG 16 NOVEMBER ISV Woestijnen en kangoeioes In een hotel: geen koffie voor de man in korte broek (Van onze Australlë-correspondent Leo 't Hart) AUSTRALIë, het land, dat voor de oorlog maar zelden op de voorpagina's van de Europese kranten werd genoemd, is een land geworden, waar naar de gedachten van vele millioenen in de wereld dagelijks uitgaan. Meer dan een half millioen nieuwe bewoners uit alle delen van de aarde zijn in vier jaar hun ontdekkingstocht door dit land begonnen. land bereikt" zegt hij. Hij is nu aardig op weg naar zijn eigen stuk grond en dan komt er een huis op te staan. Tc was op farms, waar men 10 duizend schapen houdt, op paarden fokkerijen, op rietsuiker- en rijst-planta- ges, in fabrieken, doch zelden ontmoette ik géén buitenlanders. In luxe auto's en gammele karretjes heb ik duizenden mij len van dit onmetelijke land doorkruist; in vliegtuigen vloog ik over woestijnen van eenzaamheid; in een plaatijzeren hut van een goudgraver heb ik zelfs gesla- Gemis aan piepers Eigenlijk moest het voor on6, Ne derlanders, die zo van aardappelen aouden, mogelijk zijn, een hele voar- •aad piepers mee te nemen naar dit land. Op het moment, dat ik dit schrijf, is het al 13 weken geleden, dat ik de laatste aardappel proefde en zo'n han delaar, die in alles doet in een van ie kleinere plaatsen vertelde mij, dat oij pas over drie weken weer aardap- oelen hoopte te ontvangen. Dan is zijn laarlijkse aardappel-periode tussen de >ude en de nieuwe oogst voorbij. Dat jetekent: nog drie weken rijst, „bus- lesspul" en brood voor de bewoners ran New South Wales.... „Ook dit gaat voorbij" zeggen de migranten dan J r berustend.. zijn eigen toe- Landontginning ;zer dagen heeft een Australisch blad de minister-president verweten, dat hij het leven in Australië een beetje te voorstelde. „Best mogelijk" schreef de krant, „dat het met de boeren en hun en. ïaal logeerde ik in een hotel, sn een gast koffie weigerde te omdat hij slechts gekleed was in shirt en korte broek. Ik zwierf door geheimzinnige bossen, waar de papagaai de stilte wegschreeuwde en de kangoeroe met de koala-beertjes verstoken zijn in de veilige bescherming van de wouden. Temidden van vele duizenden badgasten heb ik aan zonnige Australische stranden gelegen. En nóg moet ik u zeggen, dat ik maar zo weinig van dit land heb ge- Wéar U komt: Neder landers i bljni duizenden mijlen onbetreden gebied. Bij eenzelfde levensstandaard als in Europa zouden hier, volgens de berekeningen, zestig millioen mensen kunnen leven. Ja, men spreekt zelfs van honderd millioen! En dan te bedenken, dat we nu nog maar nauwelijks aan de 10 millioen toe zijn. Maar toch lijkt het, dat de Nederlanders dit land gaan bevolken. Want waér u komt, zult u ze vinden. In Wallongong, waar bijna 200 Nederlandse gezinnen zijn gevestigd, in Auckland, waar mevroi Essink haar tweeling en haar drieling rasechte Hollandse kinderen verzorgt; in Orange, waar ik honderdvijftig Ne derlanders zag deelnemen aan de kersen bloesem-feesten, in Navrabeen, in Colla- roy en Aveion met vierhonderd Neder landse gezinnen overal zult u landge noten ontmoeten. Ik heb met Hollanders kunne» praten, in de grote steden als Melbourne en Svdney. net zo goed als in de goudgebieden rondom Bendigo er de kolenmijnen bij New-Castle. Over méé- en tegen vallers Een heel oud oud-Hollands gezegde heeft gelijk, als het beweert, dat bij alles geldt: „de een sal t laecken. de ander smaecken". Een familie uit Winschoten bijvoorbeeld schreef mij, dat het leven in het kamp Bathurst best was meege vallen, ondanks mijn artikelen over di' kamp. Nu heb ik over Bathurst niet zó veel kwaad vertelt Men weet; het eten is er best, de medische verzorging is pri ma en de leiding spant zich in om afwis seling te brengen. Maar dat er reden tot critiek was. moest zelfs de commandant, kolonel Guirm, toegeven. ïlet is echter prettig te horen, dat het de emigranten hier eerder méé dan tegenvalt. De fami lie v. d. Horst uiit Voorschoten daaren tegen had mijn reportages over Australië gelezen, maar meende, dat ik wel beetie te somber over dat land oordeel de De familie ging naar Australië het viel niet mee! Mevrouw v. d. Horst e kinderen reisden terug naar Neder land: haar echtgenoot blijft nog wat hier. om reisgeld te verdienen. Tja. zoals ik al vaker schreef: emigreren is iets r persoonlijks. Wanneer de één de zon ziet, klikt de nader alleen maar naar de schaduw. En in Australië is véél zon 1 Dat was ook de mening van Van der Horst, die het niet zo moeilijk heeft om de zonkant te vinden. „Er zijn hier goede mogelijkheden" is zijn mening, „maar het valt de eerste tijd zeker niet mee. Het grote probleem is de huisvesting". Van de Prinsegracht naar de vlakten „Als Je maar aanpakt, dan raak -^-overals wel door" was het standpunt van de heer A. Harthoorn, die vroeger n Den Haag, aan de Prinsegracht de hele dag trams en auto's hoorde Tamura uitziet over de wijde vlakten, way de stilte alleen maar wordt stoort door de kanka-burra, de white tail en andere vogels. In zijn rustige huisje heeft hij me verteld van zijn eerste m lijkheden. In het begin werkte hij op soort farm. Hijzelf 12 uur per dag Zaterdags niet veel minder. De vrouw zoiets als dienstbode in het grote huis. Maar nu! „Terug naar Den Haag?" ..Net graag" rijmt Harthoorn. Hij zit er op een aardige vogel-farm en het gaat, nu hy zijn eigen baasje is. niet slecht. Na hard werken had hij een aardige cent overgespaard, genoeg, om de farm over te kunnen nemen. En daar heb je de Rotterdammer H. Akerman, die na zijn baan bij de tram is overgestapt op een buslijn in de buurt van Mevrylands, „Wat ik hier verdien en kan overhouden had ik nooit in Neder- wolprijzen zo goed gaat, maar Australië is akelig arm aan essentiële >ederen. Ii. drie maanden gingen de prij- ;i voor de bouw van een huls met f 1500 omhoog en alles wordt even duur en schaars" merkte het blad op. En daarin heeft het gelijk. In de eerste week van Nov. rezen de lonen weer, thans met "i per week. Maar tevens gaan de prij- oor vele artikelen benevens de be lasting omhoog. Doch het werk gaat door in Australië. Tussen Port Darwin en Katherine worden landbouwspecialisten op duizend vierkante mijl aan het werk gesteld en 14 millipen gulden is beschik baar gesteld voor de land-ontginning. De meer dan 20.000 Nederlanders, die in goed jaar Australië binnenstroomden, hebben zachtjes aan hun plaats gevon den en sparen voor huis en land. Als ze allemaal zijn als die Nederlan der in Collaroy. maak u dan over het niet bezorgd. Hij bouwde zelf zijn houtei huis in zijn vrije tijd, kreeg blaren op zijn handen en verloor 20 pond van gewicht. Maar met zijn vrouw en twee kinderen behoort hij nu tot de gelukklg- Spreker van deze avond was de heer E. J. Bate, hoofdassistent van de rijksvee- teeltconsulent. Uit zijn woorden bleek, dat in Zuid-Holland het aantal fokver- enigingen 140 bedroeg, nu 70. Spr. drong ook op aan meer fleur en inhoud aan de vergaderingen te geven. De bespre king stond in het teken van de wilde- bokkenhouder. De penningmeester had f362.50 in kas. In de vacature van de heer De Bruijn werd gekozen de heer J. C. de Bruijn. De heren Van Tol en A. Hoogervorst wer den als bestuurslid herkozen. In de rubriek lammeren viel de eerste prijs ten deel aan N. J. Hoogervorst. tweede prijs M. van Tol; rubriek 2-jarige wit ongehoornd eerste prijs J. Zevenho- rubriek drie-jarige en ouder eerste derde prijs M. van Tol, tweede prijs /an Eijk; rubriek gehoornden en bon ten eerste prijs N. J. Hoogervorst; groot- e aanvoer: eerste prijs: J. van Eijk. Bescherm de dorpsverfraalïng! Nu de werkzaamheden aan de ver nieuwing van een gedeelte van de Lan- geraarseweg thans bijna zijn voltooid, wordt zeer binnenkort ook voor een passende beplanting gezorgd. Er zullen bomen en honderden struiken wor den geplant. De vakken tussen de be strating en het trottoir zullen uit gras bestaan. Het gemeentebestuur dringt er circulaire bij de bevolking op aan zorg te dragen dat de plantsoenen niet zullen worden beschadigd. Om ook de belangstelling bij de jeugd te wekken deze dorpsverfraaiïng zal een aan tal schoolkinderen bij het planten be hulpzaam zijn. RIJNSBURG R.D.C.-nieuws. De uitslagen van de zevende ronde zijn: HeemskerkJ Kromhout 20, D Scho- neveldA Vletter 1—1, A Vletter—R Heemskerk 2—0; 2e klasse: H Verkuil— L Noort 20 (regl.), S HeemskerkC Jungerius 02, W HeemskerkF A Ver kuil 02, H VoorbergenJ v d Berg 11; 3e klasse: C van RossumW Haag 2—0 (regl); 4e klasse: C Kromhout- D Noort 2—0 (regl.); C Glasbergen—P Kralit 2—0 (regl.), A vail Delft--C Schad- dee van Doorn 0—2, Gvd MeijM var Duin 02, B CoemansW Cederhout 0—2 (regl.) Nieuwsflitsen uit de omstreken ALPHEN AAN DEN RUN Geldlening zal slagen Enige weken geleden hebben we ge meld, dat, om de plaats van de Chr. school, die gebouwd zal worden in het complex „Nabij", bovenaan de urgentie- lijst te handhaven, door het bestuur >n de kring der Herv. Gemeente geldlening is uitgeschreven, die f 100.000 moet opbrengen. Wij vernemen, /an dit bedrag al f70.000 is toege zegd, zodat de lening dus zal slagen. De wacht is op de laatste papiertjes; het bestuur vertrouwt, dat ook die er zullen komen. Morgen gaat nieuwe weg open Het nieuwe weggedeelte Herenweg— Aarkanaal, een onderdeel van de toekom stige rechtstreekse verbinding Amster dam—Leimuiden—Gouda, zal morgen het verkeer worden opengesteld. Dit gedeelte is 2Vi km lang. Ontmoetingsavond en W. hebben de raad meegedeeld, öaT zij zo spoedig mogelijk een ontmoe tingsavond voor teruggekeerde militai- uit Indonesië willen beleggen. Zoals reeds eerder meldden, besloot het col lege met de ontvangst te wachten, tot alle Alphense militairen weer thuis waren. Er zal een ensemble klein-kunstenaais worden uitgenodigd. De kosten van de avond zullen f 500 bedragen. Het plaat selijk Niwin-comité heeft nog f 180 in en S.W.G. schenkt f 100. B. en W. geven de raad nu in overweging de reste rende f 220 beschikbaar te stellen. Bazar D.E.L. Gisteravond is de bazar van het t.b.c.- bestrijdingsfonds Draagt Elkanders Las- /an het Chr. Nationaal Vakverbond geopend. Na veel voorbereidingen. Want de organisatoren hebben er hard, zeer hard voor gewerkt. Zij willen dan ook, dat het fonds aan alle steunaanvragen kan voldoen. De heer J. Baart, voorzitter van het comité, heette welkom. Hij dankte de medewerkers, in het bijzonder het team de Martha-stichting en de leveran ciers. Wethouder A. J. Dekker opende. vees onder meer op het woord van de Bijbel: het is zaliger te geven dan te ontvangen. Zijn interpretatie hiervan was: het is zaliger te mogen geven dan te moeten ontvangen. God geve Zijn zegen op deze arbeid. Met deze woorden Advertentie i BIJOUTERIEËN en PARFUMERIEËN samen te stellen voor elke beurs. CITY MAGAZIJN (Adverten tii Zachtboardplaten 12V, mm. dik, 122/40 cm. 1.50 p.m2 Zachtboard 9 mm. v.a. 1.25 p. m2 Hardboard 2.p. m2 (met kleine beschadi gingen) Eternit-board scherpe prijzen. H. B. v. WIJK Jr PRINS HENDRIKSTRAAT 118-122 ALPHEN A/D RIJN - TEL. Advertentie) Voor Boterletters van Mandersloostraat 38 Alphen a/d Rijn tel. 3323 verklaarde de wethouder de bazar voor geopend. Op de eerste avond was er reeds een druk bezoek. De bazar is verder open vanmiddag tot zes uur en vanavond van nalf 8 tot 11 uur, morgen tot half 11. Stemming Hervormde Gemeente Woensdagavond werd in de kerk aan de Julianastraat een vergadering gehou- stemgerechtigde lidmaten der Hervormde Gemeente. Er moest worden uitgemaakt op welke wijze in de komen de vijf jaren de ouderlingen en diakenen zullen worden gekozen. De meerderheid van de Gemeente wenste de kerkeraad bij de verkiezingen ingeschakeld te zien. Men besloot bij tweede stemming voor de tweede mo gelijkheid: de kerkeraad gedeeltelijk. Raadsagenda. De Dinsdagavond te behandelen raads agenda bevat o.a. de volgende punten: voorstel van B. en W. inzake aankoop van en verkoop van grond aan de Nuts- stiebting tot verbetering van de volks huisvesting; idem inzake uitneming van gronden uit de administratie van het grondbedrijf; idem inzake het opnieuw vaststellen van de verordening begrafe- echten; idem inzake het beschikbaar stellen van een erediet voor het inrich ten van een voedingsstation op het ter rein van de water- en lichtbedrijven aan de Gaslaan; :idem voor het inrichten van een hoogspanningsruimte in de omge ving van het raadhuis; idem inzake in trekking van de raadsbesluiten van 15 October 1951 tot het aangaan van depo sito-overeenkomsten tot bedragen van f200.000 en f600000 en tot het aangaan van rekening-courant-overeenkomsten tot gelijke bedragen. OEGSTGEEST De geestelijke ontwikkeling van het kind. De commissie voor huishoudelijke en gezinsvoorlichting hield gisteravond, onder leiding van mevrouw Smits-Wit vliet, een samenkomst in de zijzaal van de Willem de Zwijgerkerk Op 11 Dec. zal een lezing met film worden gehou den door de Voedingsraad. Mevrouw Langeler-van Heugel hield een korte cau serie. waarin zij aantoonde, dat er nog aardige kinderkoeken zijn te maken van oud materiaal. Na de pauze sprak mej. P. A. v. d. Wal over de geestelijke ont wikkeling van het kind, waarbij zij in het algemeen wees op de persoon, de aanleg en het milieu, terwijl zij voorts stilstond bij de drang tot zelfbehoud en de zelfontplooiing van het kind. Resultaten van arbeidstheraple Dinsdag en Woensdag van half 3 tot 5 uur en van half 8 tot half 10 worden in de ontspanningszaal van Endegeest een tentoonstelling en verkoop gehou den van door patiënten vervaardigde werkstukken. Wij raden onze lezers aan er eens een kijkje te gaan nemen. St Nicolaas is in aantocht, dus zal er allicht iets van hun gading bij zijn. TER AAR Plattelandsvrouwen Mevrouw OomsVinckers uit Pur- merend sprak voor de afdeling Nieuw- veen e.o. van de Ned. bond telandsvrouwen over: „De veranderde wereld". Zij ging na, wat er in de laat ste 75 jaar alzo is veranderd. Benoemd tot consul De heer H. Bos is benoemd tot consul voor Ter Aar van het verbond lig verkeer. Oliebollenvcrkoop Morgenmiddag kan men oliebollen kopen. De opbrengst is bestemd voo kleuterschool (hoofd mej. Saton). Geitenfokverenlging tien jaar. De geitenfokver. „De Eensgezindheid" herdacht onder leiding van de mend voorzitter, de heer M. van Tol, haar tienjarig bestaan. De oud-voorzitter, de 82-jarige heer C. T. de Bruijn, gaf overzicht van de verenigingsjaren. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat er 114 dekkingen hadden plaats ge vonden en dat er 19 dieren aan de keu ring waren geweest. Het ledental VALKENBURG Herinneringsmonument ït is al enige jaren geleden, dat er in dorp een comité gevormd werd om te komen tot oprichting van een monu ment ter herinnering aan de oorlogsdagen 1940. Een bedrag was reeds lang beschikbaar, maar dat bleek niet vol doende te zijn om het gestelde doel te bereiken. Als we goed ingelicht zijn, heeft het comité ook al eens ruggespraak gehouden met een beeldhouwer en zijn ook reeds besprekingen gevoerd over de plaats, waar het monument zou kun- verrijzen. Toch. bleef alles nog erg voorlopig en door. allerlei omstandig heden zat er geen voortgang. in_het tref- 'an maatregelen, is er echter weer meer actie te bemerken. Alle ingezetenen van Valken burg hebben een circulaire ontvangen, in hun wordt gevraagd een finan ciële bijdrage te verstrekken om het plan te kunnen verwezenlijken. Er is ?en bedrag van f 1500 nodig en aller medewerking wordt thans ingeroepen. Men leest in deze oirculaixe, dat al in ?el plaatsen in ons vaderland een der- ïlijk teken is opgericht. Valkenburg as een der eerste plaatsen, die m de Meidagen van 1940 zo zwaar getroffen werden. Was het nu nodig, dat men tot andaag toe moest wachten met het bekend maken der plannen aan het grote publiek? En waarom gewacht tot op het ogenblik, dat de materiaalkosten zo hoog Ondertussen hopen we, dat de pogingen van het comité succes zullen hebben. Opbrengst Klaproos-collecte opbrengst van de Klaproos-collecte KAPTEIN Rünsburg verkoopt 17 Nov. zonder cadeaux, ma; ver beneden elke concurrentie. Manches ter mouwvesten, rug en mouwen ook van manchester, fijn ribje van Gebr. v. Heek, 26.65. Blauwe gebloemde 3-delige da- st bedstellen met kussen, 1-persoons licht als kapok 49.Grote gele slopen, worden hagelwit, spotprijs 1.59. Alles contant. uit Voorschoten, die de lagere school dezelfde vereniging bezoeken. Het schoolbestuur verzoekt thans een drage in de resterende kosten. B. e: erkennen, dat een nadere bijdrage bil- zijn, maar constateren, dat er tegen deze subsidiëring een onover- komenlijk bezwaar bestaat op grond van art 5 der Lo.-wet, die bepaalt, dat de gemeente aan bijzondere scholen voor lager onderwijs geen geldelijke bijdrage of andere ondersteuning, mid dellijk of onmiddellijk, mogen toeken- i, dan in de gevallen en onder de voorwaarden in de wet genoemd. VOORHOUT Ned. Herv. Gemeente en kiesrecht De lidmaten van de Ned. Herv. Ge meente hebben, onder voorzitterschap ds E. H. Kalkman, beraadslaagd het kiesrecht. Met slechts twee stemmen tegen werd besloten, het kies recht voor de tijd van zes jaren in eigen hand te houden. De heer A. Hederik werd benoemd tot ouderling en de heer d. Hoof tot kerkvoogd-ouderling. De heren Joh. den Haan, C. de Bruin en Bladel werden benoemd tot no tabel. Collecte voor het P.T.T. De huis-aan-huis-collecte voor het P.I.T. heeft f48 opgebracht VOORSCHOTEN B. en W. stellen voor. In verband met een circulaire van de minister van Binnenlandse Zaken stel len B. en W. voor, de bestaande veror dening op de heffing en invordering van besmettelijke-ziektegelden in overeen stemming te brengen met de nieuwe maximumbedragen. Deze worden dan gebracht voor verpleegkosten var op f9,25 per dag; voor onderzoek f 2,50 op f 5 per onderzoek en voor lokaal vervoer op f8,75. Vergoeding vakonderwijs De besturen van de bijzondere scholen alhier hebben een verzoek ingediend om vergoeding te mogen ontvangen vooi de aan de verschillende scholen verbon den vakonderwijzers in lichamelijke oefening over het jaar 1950. Op deze vergoeding is begin 1950 reeds een 1 schot verstrekt. De beloning is voc Herv. school, de school met de Bijbel en de R.-K. jongensschool thans vast gesteld op f 180,75 per wekelijks klok uur. Deze vergoeding mag de werke lijke uitgaven niet overschrijden en en kele schoolbesturen moeten dan ook eer gedeelte terugbetalen. Subsidie pontverbinding Mors-RUndUk Sinds 1936 ontvangt de vereniging tot oprichting en instandhouding van Chr. scholen ten dienste van Mors en Rijn dijk, gevestigd te Oegstgeest, jaarlijks een subsidie voor de instandhouding t een pont-verbinding tussen Mors Rijndijk, ten behoeve van de kinderen uit Voorschoten, die de kleuterschool te Oegstgeest bezoeken. De pontverbinding wordt eveneens gebruikt door 70 kinde- Terwijl duizenden kinderen vol spanning wachten op nieuws van St Nicolaas, was er een brief uit Spanje onderweg naar Goemaat's Manufacturenhandel. Deze week ontvingen wij die brief en jullie raden nooit wat daar wel instond. Het is haast niet geloven! St Nicolaas komt dit jaar met een vliegtuig. Ja, hou je vast, want nu komt het: dit vliegtuig met St Nicolaas en Zwarte Piet landt, als wind en weersomstandigheden er gunstig voor zijn Zaterdagmiddag 24 Nov. op het strand in Kat wijk Zee. Is dat niet geweldig! In de advertentie van volgende week Vrijdag komen de laatste bijzonderheden. Bij elke gulden welke je moeder, zusje of tante bij Goemaat besteedt ontvangt zU een waardebon. Deze waardebonnen kunnen jullie zelf bij St. Nicolaas komen inwisselen voor prachtig speelgoed; verfdozen, kleurboeken, bouwdozen, poppen, ballen, fluiten, trommels en nog veel, veel meer. Hoe meer bonnen, hoe mooier en groter de cadeaux.Kijk maar eens in de etalage's, je zult er verstomd EN MOEDER,s ENKELE VOORBEELDEN VAN DE 1.95 8.75 2.45 13.45 Gevoerde NAPPA DAMESHAND SCHOENEN, le klas fabrikaat. HONDERDEN ARTIKELEN: Zeldzaam mooie NYLONKOUSEN, donkere naad, extra lang, alle J AP moderne tinten H,7J Nieuwe zending KOUSENVOETJES alle maten voorradig, per paar 4 C elf slechts W U). ROYALE THEEDOEK, gezoomd met aa lus 00 CIS. Zeer mooie DAMAST ONTBIJT- LAKENS met gekleurde rand, OC royale maat v.Oj EN NU NOG SPEELGOED CADEAU DAT DOET Vaststelling bedrag per leerling Het bedrag, dat per leerling voor 1 gewoon openbaar lager onderwijs o\ 1952 beschikbaar zal worden gesteld, bepaald, op f 27,14 (vorjg jaar f 26,96). Dit wordt berekend door de exploitatie kosten (geraamd op f5970,62j te delen door het vermoedelijk aantal leerlingen 1952 geraamd op 220. B. en W. stel- voor, het te vergoeden bedrag per leerling voor het bijzonder v.g.l.o. aan de R.-K. meisjesschool aan de Elstlaan, evenals vorig jaar vast te stellen op 30 per leerling. Vijftal nieuwe banken Het bestuur van de Hervormde school in de Prins Bernhardlaan verzoekt B i W. medewerking voor het aanschaf- :n van een vijftal nieuwe schoolbanken. De school wordt bezocht door 91 kin deren, terwijl het aantal banken 46 be draagt. Een zekere speling ten aanzien het aantal beschikbare plaatsen wordt door B. en W. redelijk geacht. ZOETERWOUDE Bazar voor Herv. kerk bracht ƒ3000 op De bouw- en restauratiecommissie van de Hervormde Gemeente is zeer dank baar voor de mooie opbrengst van de bazar: ƒ3000 bruto. Ds D. Postma had de bazar geopend. Hij kon welkom heten de burgemeester, de beide wethouders en de heer Luyendijk, secretaris van de prov. ïissie van toezicht. De belangstelling de bazar was al direct groot De meeste kijkers en kijksters trok wel de stand van de vrouwenvereniging. De handwerken waren een lust voor het oog velen konden de verleiding om te kopen niet weerstaan. Voornamelijk in de avonduren/was er veel bezoek. Het »r gezellig en toen ook het rad van avontuur in werking werd gesteld, ble- de bezoekers tot laat in de avond. De bazar ontving steun in de vorm van waardevolle geschenken van firma's in n buiten de gemeente. Gedenkboek verschenen Twintig jaar bedrijis- economisch onderzoek In Pomona in Den Haag heeft de stichting .Economisch instituut middenstand" haar werk gedurende 20 jaar herdacht. De voorzitter van de raad van beheer, dr W. L. Groeneveld Meyer, directeur-generaal van de middenstand, begroette de minister van industrialisa tie, prof. dr A. H. M. Albregts en de tegenwoordigers van de ministers Economische Zaken, van Landbouw, de S.ER., van de middenstandsbonden en van vele vakgroepen. Minister Al bregts wees er op. dat de middenstand geboren is uit twee voedingsbodems. Ten eerste uit de zin voor realisme, ten tweede uit idealisme. In zijn hoedanig heid van minister voor de Industrialisa tie vestigde hij de aandacht op de be tekenis. die het kleine bedrijf voor het economische en sociaal belang land kan hebben. Naar zijn mening be staat er op dat gebied voor de midden stand. gesteund door het onderzoek van het instituut, nog zeer veel perspectief. In een gedenkboek „Twintig jaren be drijfseconomisch onderzoek 19301950" wordt een samenvattend overzicht ge geven van het verrichte werk. Berghuizer Papierfabriek Volgens de directie der N.V. Berg huizer Papierfabriek v/h B. Crame.- Wapenveld, heeft 1951 alle verwachtingen overtroffen. Omzetten en winsten zijn belangrijk hoger dan in 1950. De binnen landse orderportefeuille is de laatste tyd gedaald, doch dit werd opgevangen door groter uitvoer. In Nijkerk is gisternacht een ongeveer 20-jarige Amsterdamse veedief op heter daad betrapt toen hij bezig was koeien uit een weide in een vee-auto te laden Vermoedelijk behoort hij tot een bende di» overal in het land opereert -Cr Rot terdamse expeditiebedrijven en gemeen te-instanties houden zich bezig met plannen voor de bouw van een groot centraal bestelhuis, vermoedelijk op het Weenaplein. Dit complex zou het eerste n het land worden en zowel kantoren, garages als opslagruimten omvatten, it Het stoomschip Alioth van Van Nievelt Goudriaan uit Rotterdam dat Zondag op 5 mijl van Porto Alegre (Brazilië) aan de grond was gelopen, is tijdens een stormvlaag weer vlot gekomen, it De Duits-Griekse ingenieur J. N. L. die door de Haarlemse politierechter tot f20.000 veroordeeld wegens overtreding van het deviezenbesluit is thans door het Amsterdams gerechtshof vrijgesproken, nadat 4 maanden was geëist. Hij zou deviezenpot hebben benadeeld door als bedrijfsleider van de Holland Nautic Haarlem een te lage prijs te bereke- i voor het verbouwen van een Engels Sinds mensenheugenis Is de ultenoogst i Zeeland en op Flakkee niet zo slecht geweest. Er kan van een catastrophalc misoogst worden gesproken. Op Flakkee. het uiencentrum van Nederland, is KOMT EN KLEIN, maar toch lezenswaardig Kinderbijslag voor ruim 1,5 millioen kinderen De in 1941 ingevoerde kinderbyslag- legeling, welke sindsdien herhaaldelijk is uitgebreid kost de staat thans meer dan f 200 millioen. Een overzicht van het aantal kinderen dat in de loop der jaren van deze rege ling profiteerde en de totale kosten per jaar volgt hieronder: kinderen Bedrag 1941 275.000 10 millioen 1945 300.000 12 1946 575.000 „72 1947 1275.000 165 1948 1425.000 187 1949 1666.000 205.7 Interessant is ook na te gaan hoeveel gezinnen van de bijslag hebben geproft teerd. We nemen daarvoor het jaar 1949 toen ruim f 200 millioen werd uitgekeerd De gezinnen die hiervan trokken ren als volgt samengesteld: 114.785 60.141 31.920 17.106 9.423 5.067 2.509 1.132 1 gezin 15 Om precies te zijn werd in dat jaar aan 1.666.370 kinderen bijslag uitgekeerd Van hen behoort ongeveer 2/3 deel tot de eerste en tweede kinderen, zodat de staat, wanneer hij zoals tot October 1946, slechts te beginnen by het derde kind bijslag zou geven, zou kunnen volstaan met een uitkering aan rond 500 000 kin- Een overbodige vraag (Van onze Parlementsredacteur) Inderdaad kan worden voldaan a< het verzoek, in de Commissie van Ai vies voor de organisatie van de beroeps keuzevoorlichting een vrouw op te ne men. Aldus antwoordde minister Joekes gistermiddag op mondelinge vragen van de heer Vermeer (Arb.) De minister deelde mede. dat staatssecretaris Van Rhijn dat reeds had beloofd aan mevr. Ploeg-Ploeg (Arb.), die een dergelijk verzoek na overleg met de overige vrouwelijke Kamerleden had gedaan Waarmee tevens gedemonstreerd was. dat de openbare vraag van de heer Vermeer volmaakt overbodig was. ongeveer 1/4 deel ernstig door valse meeldauw aangetast Thans is de officiële benoeming afge komen van C. Moolenburgh tot inspec teur-generaal voor de scheepvaart. it De heer C. Weenink te Velsen, directeur ener scheepsagenturenmy. is benoemd tot ridder O-N. it In Rotterdam is tegen de 24-j. bedrijfsleider D. v. d. R. aldaar 10 maanden geëist wegens verduistering van f 11 000 ten nadele van een garage bedrijf. it Maandag wordt in Amsterdam een internationale conferentie gehouden van Noordzeehaven-expediteurs Het Alg. Ned. Verbond heeft minister Joe kes verzocht om een vertegenwoordi ging van deze organisatie in -de te stich ten emigratieraad opr te nemen. Voor Ned. landbouw: Dit jaar f 42 millioen uit Marshall-pot Van de f342 millioen die in November in het vorig jaar ten behoeve van da Nederlandse landbouw door de Ameri kaanse regering werden vrijgegeven uit de tegenwaarderekening van 't Marshall plan, zal tijdens het lopende Jaar f42.5 millioen besteed worden. Voor welke zaken deze som wordt gebruikt, blijkt het volgende staatje, waarin tevens de bedragen worden genoemd die over jaren beschikbaar worden gesteld. In mill, gulden 1951 totaal Landbouwhogeschool e.d. 1.5 6.5 ruwvoeder enz3.5 10,5 Groenvoederdrogerijen 3 15 Bestrijding runder-t.b.c. 8.5 50 Verwerking huisvuil 1 10 Borgstellingsfonds 25 25 Totaal 42,5 117 Minister Mansholt heeft thans een wetsontwerp ingediend om het bedrag f117 millioen op de begroting 1951 te plaatsen. Deze som zal over enkele jaren worden uitgesmeerd. De rest van de f342 millioen ls, zoals men weet, bestemd voor herstel van de landbouw (f84 millioen), wederopbouw van boerderijen (f32 mil lioen), Zuiderzeewerken e.d. (f53,2 mil lioen), cultuurtechnische werken (f30 millioen), wederopbouw woningen (f36 millioen), wegen <fl2,5 millioen) en bruggen (fl,8 millioen). „Wij kunnen het beter" Duitse perion tegen nylon Volgens het Duitse persbureau D.P.A. zal nylon binnenkort in het gedrang ko- door de verschijning van Duitse per- Ionproducten, die als men de specialist Hans Berg te München-Gladbach geloven mag, ten dele zelfs beter zouden zyn dan nylon. Volgens hem is de voorsprong, die het Amerikaanse nylononderzoek had, thans aan Duitse zyde gekomen. Bekende Duitse weverijen hebben mantelstoffen in haar productieprogram opgenomen De - sokken, vervaardigd uit zuiv-ir perwollon. dat voor 70 pet pet uit perion 6e- uit merinowol staat, worden reeds verkocht F aillissem enten (Opgegeven door Van der Graaf êt Co.) UITGESPROKEN Grossierdery (chocolade. suikerwer- Jong. Beekstraat 76a. Arn- L Jovok Cos- kon I, vJi. G. hem. Cur. m meuca. Hellevoetsluis Cur. mm Rossem. Rotterdam GEËINDIGD: N. J. Ommerir.g, Voorburg VERNIETIGD: L. J Strik. Den Haag SURSeANCE VAN BETALING- Aan N.V Conservenfabnek A. van der Heijden (Erica Brand). Deventer, voorl Be windvoerder mr A E Kauffmann. ontwerp- a cc oord. schuldvorderingen uiterlijk 34 Nov. l»l. beraadslaging 12 Dec vm 11 uur; Fa. Glas- en Instrumentenfabriek ..NIGIF" Gro ningen verlengd voor I«i Jaar MUTATIE: Tot Curator benoemd mr C. van der Marei in fallllesement z H. Lind- hout. Noord wij k-Btrtnen Mr J. van Santbrink. Den Haag. o*. noemd tot curator faillissement H. Doortsma, Van Loostraat 105, Den Haag. 1 t

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 5