B. en W. willen De Goede Woning onder curatele stellen i- t NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 16 NOVEMBER 19* Gemeente dekt kwart mil Hoen tekort Hoge onderhoudskosten oorzaak van de financiële moeilijkheden Bewoners varen er wèl bijresfaurcrfie van de niet al te goede woningen In enkele regels maakten we dezer dagen reeds melding van het feit, dat de Leidse woningbouwvereniging „De Goede Woning" in slechte financiële omstandigheden verkeert. Er is een exploitatietekort van f 239.103,50, van bijna een kwart millioen dus. De kwestie zal in de eerstvolgende zitting van de Leidse raad, te houden op Maandag 26 November, een onderwerp van bespreking uitmaken. B. en W. hebben de raad namelijk voorgesteld, ter opheffing van het exploitatietekort, een voorschot tot het genoemde bedrag te verlenenen in de komende jaren dit voorschot door de gemeente zelf te doen aflossen. de hoogte te brengen, met het verzoek. willen nagaan, of van rijkswege kan 'orden medegewerkt om aan de weer gegeven onhoudbare toestand een einde maken. „De Goede Woning" exploiteert drie met rijksvoorschotten gestichte woning complexen. Plan I omvat 72 woningen (Juliana-. Anna Paulowna- en Sophia- straat); plan II 165 woningen <Maurits:. Kemper-. Amalia-. Gas- en Van der Duynstraat); plan III 39 woningen (Wal deck Pyrmont- en Anna van Saksen straat). De tekorten bedroegen per 15 September 1950: plan I. tekort in het onderhoudsfonds f 32 613.04 (nog lopende voorzieningen in begrepen); plan II, tekort in het onderhoudsfonds f 104.512.47. ongedekt exploitatietekort f 81.264.84. totaal f 185-777.31; plan III, tekort in het onderhoudsfonds f 12.117,76, ongedekt exploitatietekort f 8.505,39, totaal f 20.623,15. Deze tekorten, in totaal f 239.013,50, hebben onvermijdelijk tot gevolg, dat de vereniging niet over voldoende kasmidde len beschikt, om haar verplichtingen tegenover de gemeente (betaling van an nuïteiten en stortingen in het huurverla- gingsfonds) na te komen_ Omtrent de oorzaken, waardoor die voge tekorten zijn ontstaan, delen B. en W. het volgende med- Ondeihoudslondsen De tekorten in de onderhoudsfondsen van plan I en II zijn voor een niet gering gedeelte te wijten aan de hoge uitgaven voor onderhoud, welke de woningen van deze plannen steeds vorderen, hetgeen verband houdt met de tijd, waarin deze woningen zijn gebouwd. Het eerste plan werd uitgevoerd in ïaib, dus gedurende de wereldoorlog 1914— 1918, toen slechts kon worden beschikt over minderwaardige materialen. De wo ningen van het tweede plan zijn gesticht omstreeks 1921, in een tijd, dat de mate rialen abnormaal duur waren, hetgeen met zich bracht, dat op vrijwel alle on derdelen de uiterste zuinigheid moest worden betracht, zeer ten nadele van de soliditeit van de woningen. Al vrij spoe dig moesten hoge bedragen aan onder houd worden besteed. Voor de woningen van het tweede plan komt daar nog bij, dat .door de zeer slechte - ondergrond steeds verzakkingen plaats hebben, zodat vele herstellingen moesten en -nog moe ten worden verricht aan metselwerken en rioleringen. In de jaren ten slotte, dat de woningmarkt ruimer was, heeft zich in de woningen van dit plan veel mutatie voorgedaan en zijn verscheidene wonin gen lange tijd onverhuurd gebleven. Dit bracht uiteraard mede, dat meer onder houdswerk moest worden uitgevoerd dan normaal. Toen in 1934 de rente van de rijkswo- ningbouwvoorschotten werd verlaagd, is het saldo van plan I aangewend tot het verminderen van het tekort van het on derhoudsfonds van beide plannen. Sedert dien zijn de tekorten weer opgelopen. Voor het tekort in het onderhoudsfonds van plan III zijn geen directe oorzaken aan tè geven. Dit plan is omstreeks 1931 gesticht bnder normale omstandigheden. Dat de onderhoudsfondsen van vele woningbouwverenigingen een tekort aan wijzen, is een niet alleen in Leiden voor komend verschijnsel. In weerwil van de steeds stijgende lonen en kosten van materialen Is het jaarlijks voor onder houd te reserveren bedrag lange tijd on veranderd gebleven. Eerst toen op 1 Januari 1951 de huur verhoging met 15 pet is ingevoerd, is de Jaarlijks ten laste van de exploitatie rekening te brengen storting in de onder, houdsfondsen van 31 verhoogd tot 54. Een deel der tekorten moet dus worden toegeschreven aan de algemene prijs stijging. Dit vereist uiteraard de uiterste zuinig heid en daarom hebben B. en W. er b(j ,.De Goede Woning" meermalen op aan gedrongen, de onderhoudswerken tot de strikt noodzakelijke te beperken. Exploitatietekorten Alleen de plannen II en III hebben een exploitatie-tekort. Dat van plan II dateert voor een deel uit de eerste jaren. Voornaamste oorzaken: a. een rectificatie van het tijdens de bouw geleden renteverlies; b. het tekort, dat he.t aanvankelijk voor badhuis bestemde gebouw aan de Gas- etraat heeft opgeleverd; c. het veelvuldig leegstaan van ver schillende woningen. Toen tijdens de uitvoering van het tweede plan de vooruitzichten van een badhuis minder gunstig moesten worden beoordeeld, werd besloten het perceel, in afwachting van een andere bestemming, niet te voltooien. Over het reeds ver werkte bedrag aan bouwkosten moest uiteraard een annuïteit worden voldaan, waartegenover geen ontvangsten stonden. Met de bestemming van dit perceel tot gemeentelijk wasbureau is een financiële regeling getroffen, waarbij geen tekorten meer optraden. Omtrent de onder c genoemde oorzaak wordt opgemerkt, dat door de structuur van de regeling der rijksbijdrage het huurverlies in de practijk niet ten volle door de rijks, en gemeente-bijdrage werd gedekt. Met de inwerkingtreding var rijkshuurverlagingsfonds is in deze gang van zaken verbetering ingetreden. De slechte financiële toestand D.G.W. heeft reeds voor de laatste wereld oorlog het toenmalige college van 1 W. bezig gehouden. Gedurende de oorlog móest de verdere behandeling echter worden opgeschort. Zodra mogelijk na de oorlog hebben p en w. deze moeilijk op te lossen aangelegenheden ter hand genomen. Aangezien de drie woningcomplexen zijn gesticht met rijkswoningwetvoorschotten, kwam het B. en W. gewenst voor, de minister van Wederopbouw en Volks huisvesting roet de stand van zaken op Door de rijksaccountantsdienst is een diepgaand onderzoek naar de admi nistratie der vereniging ingesteld. Ge constateerd werd, dat de onderhouds- uitgaven veel te hoog zijn: „Het bestuur zou de mening zijn toe gedaan, dat de hoge onderhoudskosten hoofdzakelijk moeten worden toegeschre- aan een minder deugdelijke uitvoe ring van de bouw", aldus de minister. .Inderdaad zijn hier en daar wat ver zakkingen en enkele gescheurde binnen- en buitengevels te constateren, voor zover het althans de in 1915 en 1921 ge stichte complexen I en II betreft. De wijze, waarop de bouw is uitgevoerd va* de in 1931 tot stand gekomen derde groep, geeft daarentegen een alleszins bevredigende indruk. Het feit, d; dit blok, in een reeks va; zijn, dienen nog enkele maatregelen te worden getroffen. B. en W. gaan hierop nader in en spreken de hoop uit, dat de minister medewerking zal verlenen. Met de toekenning van de extra voor schotten zal worden bereikt, dat alle op 15 September 1950 bestaande tekorten zijn opgeheven, terwijl de toekenning van de extra bijdragen een verzwaring van de exploitatielasten voorkomt. Deze zeer ver gaande medewerking van de gemeente kan echter slechts worden verleend, in dien de grootst mogelijke waarborg be staat, dat niet binnen afzienbare tijd op nieuw een tekort in de onderhoudsfond sen ontstaat. Het zal daarom gebiedende eis zijn, de onderhoudsuitgaven tot de meest strikt noodzakelijke te beperken. Met het oog hierop aan de toekenning van de voorschotten en de bijdragen o.a. de voorwaarde te verbinden, dat door het verenigingsbestuur geen enkele opdracht tot het verrichten van werkzaamheden mag worden verstrekt, dan na daarvooi van B. en W. verkregen machtiging. B. en W. zijn zich er van bewust, dat deze voorwaarde zeer bezwarend is, maar de gegeven omstandigheden rechtvaar digen naar hun mening haar volkomen. B. en W, stellen zich voor, deze bepaling voorlopig voor de tijd van 5 jaar te doen gelden. Na afloop van die periode zouden zij de noodzakelijkheid om die bepaling te handhaven opnieuw willen onder zoeken. Omdat verwacht moet worden, dat de woningen van het eerste en tweede plan door de toestand, waarin zij zich be vinden, steeds hoge kosten aan onder houd zullen blijven vragen, hebben B. ei IV. de directeur van gemeentewerken op gedragen, een nauwkeurig onderzoek in te stellen naar de toestand der woningen en het college een plan met kostenbereke ning te doen toekomen voor een algehele afdoende restauratie. Aan de hand acht opecnvol- I dat rapport zullen B. en W. t.z.t. o Ds Krabbe, Geref. predikant te Hillegom, heeft zijn zilveren ambtsjubileum gevierd. Woensdagavond was er een feestelijke herdenking in de Geref. kerk en gistermiddag en -avond kregen de Hillegommers door middel van een receptie de gelegenheid de predikant persoonlijk geluk te wensen. Ds Krabbe kan op goede dagen terugzien Foto N. van der Horst. gende Jaren, de onderhoudsuitgaven wegen, of de mogelijkheid tot uitvoering niettemin bijna 90^ boven de fondsvor- van een restauratieplan aanwezig is. ming in hetzelfde tijdsverloop zijn uit- Voor de uitvoering van zulk een plan gegaan, moet dus een andere oorzaak zaj getraCht worden, de financiële mede- hebben dan die, welke ^het verenigings- wer){ing van het rijk te verkrijgen Reeds bestuur meent te weten". terzake gevoerde zeer voorlopige be- Het schrijven van de minister heeft sprekingen met het ministerie van Weder- B. en W. overigens wel teleurgesteld, opbouw en Volkshuisvesting mogen doen want daarin wordt medegedeeld, dat de verwachten, dat voor uit te voeren boven- minister geen vrijheid kan vinden, het normale onderhoudswerken die financiële toekennen van rijksvoorschotten te be- medewerking niet uitgesloten behoeft te vorderen, uitsluitend met het doel daar- worden geacht. mede de huidige tekorten in de onder- Ten slotte delen B. en W. mede, dat houdsfondsen te financieren, en wel zij het saneringsplan ter kennis van het omdat uit de in het bezit van de vereni- bestuur van „De Goede Woning" hebben ging zijnde onderhoudsnota's niet is af gebracht en dat genoemd bestuur zich te leiden welke posten kunnen worden met dat plan kan verenigen, al meent het beschouwd als kosten van buitengewoon enkele opmerkingen daarover te herstel. Het tegemoetkomen van de vereniging haar benarde kaspositie wordt dus geheel aan de gemeente overgelaten. In erweging wordt gegeven aan de ver eniging extra-bijdragen, eventueel rente oorschotten te verstrekken in de ongedekte exploitatie-tekorten van de plannen II en III. Welke oplossing? W. voelen in dit geval niet voor het verlenen van renteloze voorschotten. Het college heeft overwogen, of een op lossing kan worden gevonden door D.G.W. de nodige gelden in rekening- courant te verstrekken en haar dan te belasten met de rente over de achter stallige betalingen en over het in reke- -courant verstrekte crediet. De ver effening van de schuld zou dan verscho ven moeten worden naar de toekomst, wanneer de bezittingen sohuldvrij zullen zijn. Een bevredigende oplossing geeft dit niet, wamt het gevolg zou zijn, dat de schuld van de vereniging onrustbarend nen, vooral doordat de rente, welke zou moeten worden bijgeschreven, met sprongen omhoog zou gaan (rente op Van een sanering zou dan geen sprake zijn en te rekenen op terugbetaling uit de winsten, welke zullen worden verkre gen, nadat de voorschotten zullen zijn afgelost, lijkt B. en W. zeer gevaarlijk. Daarbij komt nog, dat de huidige minder goede toestand van de woningen geen hoge verwachtingen geeft omtrent de toestand, waarin deze woningen zich over 30 jaren zullen bevinden Naar het B. en W. voorkomt, moet de oplossing worden gevonden strekken van aanvullende gemeentelijke voorschotten, welke bij wijze annuïteit door de vereniging moeten worden terugbetaald. Aan de hand de gegeven opsomming zullen die a schotten moeten bedragen f32.613 04 plan I. f 185.777.31 voor II en f20.623.15 voor III. Het is zonder meer duidelijk, dat het D.G.W. niet mogelijk ia, die annuïteit, te voldoen en dat de gemeente door het verstrekken van extra bijdragen haar daartoe in staat zal moeten stellen, althans voor zoveel betreft de plannen III. maken. De voorstellen W. stellen de raad voor: 1 „De Goede Woning", ter op heffing van de per 15 September 1950 be rekende tekorten in de onderhoudsfond- de plannen I, II en III en de op die datum bestaande ongedekte exploi tatietekorten van de plannen II en III, tegen een reten van 3',2 pet 's jaars, voor schotten te verlenen van resp. 32613,04, 185.777.31 cn 20.623,15; II. aan de genoemde bouwvereniging ten behoeve van de betaling van de annuïteiten een jaarlijkse bijdrage te ver lenen van ten hoogste resp. 10.515 en 1.046,83 of zoveel minder als voor een sluitende exploitatie nodig zal zijn. Ontmoeting tussen Oost en West in de muziek De heer G. D. van Wengen sprak gis teravond in het rijksmuseum voor vol kenkunde over ontmoetingen tussen Oost en West in de muziek. Om het onderwerp enigszins te concretiseren, werd voornamelijk gesproken over de invloed, die het Westen heeft gehad bij de ontwikkeling van de muzikale uitings vormen in de Indonesische archipel. Verder werd aandacht besteed aan de impressie® van gamelan-muziek, die bij enkele Westeuropese componisten te vinden zijn. Dit werd geïllustreerd met een fragment uit een compositie van Debussy. Hoe zich de kunstuitingen in het na oorlogse Indonesië zullen ontwikkelen, is nog in de schoot van de toekomst verborgen. Zeker is, dat er door de Indonesische kunstenaars met groot enthousiasme wordt gewerkt aan de op- Studenten vroeger onder de wapenen Het is niet mogelijk ten aanzien var studenten aan universiteiten cn hoge scholen een soepeler gedragslijn te vol gen bij het verlenen van uitstel voor de eerste oefening. In de komende jaren zal wellicht zelfs noodgedwongen tot vroegde inlijving moeten worden 1 gegaan in verband met de grotere tingenten, die geoefend zullen moeten worden, zo heeft minister Staf Tweede Kamer geschreven. Luciano Guarnieri Reïncarnatie der negentiende-eeuwse tekenkunst Luciano Guarnieri is een nog jonge Floren/tijn die van zijn twaalfde jaar af praotisch niets anders heeft gedaan dan tekenen. Dat zou op zichzelf nog ni wonderlijk zijn voor een afstammeling van het volk van Giotto en de grote Flo rentijnse kunstenaars na deze, als er nic iets anders was, dat de bezoeeker van d- tentoonstelling van Guarnien's werk ii het Prentenkabinet trof. Deze 21-jarige Florentijn tekent n.Lia een stijl, die herinnert aan de werken van het begin van de negentiende e Daar is geen enkel aanrakingspunt met de moderne problematiek te bespeuren. Guarnieri noteert, wat hij rustig ge observeerd heeft, en dat met een kunde, die vaak verbluffend is. Men stelt de jonge kunstenaars van onze tijd vaak de vraag, of zij nog wel tekenen kunnen? Als alle jonge tekenaars en schilders het Agenda voor Leiden Vrijdag Schouwburg, 8 uur: Ned. Comedie brengt voor K. en O. „Leocadia" Jean Anouilh. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Marie Thérese Fourneau (piano) voor de kunstkring „Voor Allen". Gerecht 10. 7—11 uur: bazar Interker kelijke Gezinszorg. Kleine Burcht, 8 uur: Oud-strijden (Mobilisatiekruis) causerie door dr P. H Potit. met lichtbeelden. „De Valk", 8 uur: J. Helmus uit Utrecht spreekt voor de Chr. handels- International Students Day, Trianon, 23 30 uur: de film „Branquignol" (World University Service). Zaterdag Stadhuistoren, 11—12 uur: R. Heering bespeelt het carillon. Gerecht 10, 2—11 uur: bazar Interker kelijke Gezinszorg. Schouwburg, 8 uur: Ned. Comedie voor 1. en O. „Leocadia". TENTOONSTELLINGEN Lakenhal, 104 uur: „De 9" (t.m. 9 December). Prentenkabinet: tekeningen van Lu- ano Guarnieri (25 uur, t.m. 1 Dec.). Leidse Herv. Gemeente en de militairen Contactavond in De goede Herder De commissie voor het contact met de militairen in het garnizoen Leiden, uit je van de Hervormde Kerk, hield haar eerste samenkomst in het wykge- bouw De goede Herder aan de Oude Vest. stond onder leiding van ds J. van der Wiel, Hervormd predikant alhier. Het verheugde hem, dat velen aan de op roep gevolg hadden gegeven. Hij sprak de hoop uit, dat dit eerste contact bij allen een goede indruk zou achterlaten. De mandolineclub Ars et Labor speelde hier- 1 enkele nummers. Ds Van der Wiel wekte in een toe spraak de aanwezigen op te strijden als goed krijgsknecht van Jezus Chris tus, dragende het zwaard des Geestes. De legerpredikant ds J. Breur dankte commissie voor haar ontvangst. Hij deed een beroep op haar te proberen adressen te krijgen, waar de militairen zich kunnen vervoegen om even in hui selijke kring te verkeren. Dit zou door hen zeer op prijs worden gesteld. Ds Van der Wiel hoopte veel adressen te kunnen vinden. Tenslotte kreeg E. J. de Geus het woord, die een kort overzicht gaf va geestelijke verzorging in het leger In het verleden en in het heden. Hij herinnerde aan de grote strijd die is gestreden het Evangelie ook in de kazernes ingang te doen vinden. Ongeveer veertig militairen hadden voor deze bijeenkomst belangstelling. De bijeenkomst werd besloten met het zingen Halleluja, eeuwig dank en ere. Zeeuwen zagen „Zondvloed" De Vereniging van Zeeuwen „Zeelan- dia" zag gisteravond een opvoering van het Zeeuwse spel „Zondvloed" van Louis Rockefeer. Het stuk speelt in het Zeeuwse land tijdens de oorlogsjaren. Er komen in voor onderduikers, een paar jonge boeren en een Amsterdams inge nieur, die verliefd wordt op een schone Zeeuwse, maar door de vader der schone niet al te vriendelijk wordt ontvangen. De ingenieur verzamelt gegevens, die via Portugal naar Engeland komen. Bij de bevrijding, die het onder water ge zette Zeeland de vurig begeerde verlos sing brengt, trouwt de ingenieur krijgt het stuk zijn „happy end". De op voering werd gegeven in Zeeuws dialect en in Zeeuwse klederdracht. Het spel werd geregiseerd door de heer H. zó konden als deze Florentijn, zoi crediet van de moderne kunst bij het volk in al zijn geledingen waarschijnlijk wel wat groter zijn. Het eigenaardige in Guarnieri's teken werk (potlood-, penseel-, en pentekenin- ken) is daarbij, dat hij het aandurft on derwerpen te kiezen, die op het eerste gezicht geen enkel schilderachtig facet vertonen. In deze composities is hij op zijn beet; hier komt de scherpte van z waarnemingsvermogen het meest n; voren, krijgen zijn onderwerpen juist de rake notering van details hun aparte sfeer. Hij vond zijn objecten vooral i Florence, maar ook in Parijs en in Am sterdam. In deze laatste stad b.v. kiest hij een straat, die ons Nederlanders niet bepaald als een der mooiste van he fraaie stadsbeelden zo rijke Amsterdam zou voorkomen. Wat Guarnieri er maakt, is echter een openbaring. Het kenmerkende, waaraan wij door woon te voorbij lopen, kristalliseert bij hem uit tot een suggestief geheel, dat men niet lioht meer vergeet. Guarnieri die in het Leidse Prenten kabinet zijn eerste Nederlandse ten toonstelling beleeft, gaat in April 1952 exposeren in het Cultuur-Centrum in Amsterdam. De Leidse tentoonstelling is te zien tot 1 December. C. Th. R. Nut en Vermaak speelde De Zwarte Zwaan Peter Blackmore schreef een blijspel onder de titel: „Zeilschip de Zwarte tn". Om in de sfeer te blijven verge lijken wij dit blijspel met een zeilschip. Peter Blackmore liet bij het lanceren van zijn blijspel echter geen volgetuigde laster te water. Zo bezien is het te begrijpen, dat de muziek- en toneelver eniging „Nut en Vermaak", die het stuk •avond in de schouwburg speelde. :e had om vaart in het spel te krij- Van af het sein tot afvaart, gegeven door reder-voorzitter D. Versloot, gaf de bemanning zich alle moeite om vlot oor de toeschouwers goed naar de bestemming, het eind van de avond, te Maar hier en daar haperde er wel iets. Op het toneeldek, de salon van de familie Portal, wisten enkele spelers als onvolleerde matrozen niet altijd raad met hun houding. De bediening dor zei len liep soms ietwat stroef ondanks de goede leiding van regisseur-kapitein G. de Vries- Van de vrouwelijke leden der beman ning voldeed mej. Lenie de Jong goed. Zij toonde talent rn een vlotte, open handeling. Eveneens kunnen goede woorden worden gezegd van de heer Ludo Groffie, als Henry Portal, de ge- te-ontvanger. André van Remundt als Hubert Briggs. de burgemeester en 1 Harteveld als jongste bediende op het belastingkantoor krijgen eveneens goede pers, daar zij door hun spel meehielpen de gang in het schip te hou den. Vooral de drinkscène had Van Remundt goed aangevoeld Minder waardering hadden wij voor het werk van Piet Bulthuis als Richard Hardy, eigenaar van „De Zwarte Zwaan" en van Bep van de Vaart als Anna Portal. Beide laatsten moeten iets aandacht aan de gezichtsexpressie besteden. Hinderlijk was, dat de soufleuse in het vooronder soms duidelijk in de zaal te horen. Aan het begin var avond heette de voorzitter als passagier hartelijk welkom het erebestuurslid, de heer J. Snel- Verder ook de afgev digden van de zusterverenigingen en bestuur van de N.A-T.U- Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Anthonius H. z van T Stoof en H J Siebert. Willem J. z v van der Leest en M M Geenjaar. Ellie Gertraud. d van F Uijnnaken en G G van de Poel. Corrie Carla. d van J C Simon en E M Smith. Johannes Jeroen. 7. van N J Caspers en M Teijn. Johanna Catharina, d van Th A P Duivesteyn en J C Mark. OVERLEDEN: P A Drijver, vrouw, 84 j. W F Meijers, man, 55 j. Th M Uljé. dochter, 5 dagen. ONDERTROUWD: P W Mulder en M Bavelaar. L W Dóll en M W Smit. A Rijnsburger en J Oudshoorn H A Koo en M Planjer. A Sloos en J Hartevelt. A Ouwerkerk en G E Riethoven. F A IJzerman en E Bouwman. P J v Schayck en S Bartlema. H de Boer en C J Las- schuijit. P J Koppen en A ,Bonte. P J Riemens en H J Prins. J de Wit en A van der V06. F Wijling en J van Leeu- GEHTJWD: G Donkersteeg en J J Cal- lenbach. K Witkamp en A Th M Brem- mers. C H de Ruyter en J H Brilman. Deze luchtfoto van „Meteor" toont de bloembollenbeurs in Hillegom. zoals die thans in aanbouw is. Op de achtergrond ziet men de bloe- t „Treslong." Hout voor krantenpapier raakt op Ook de F.A.O. (de voedsel- en land bouworganisatie der Verenigde Naties) welke te Rome vergadert, slaakt nood kreten over de huidige stand van hel courantenpapier, en heeft besloten om op de gehele wereld te zoeken naar eer goed vervangingsmiddel van de goede oude pijnboom, de voornaamste leveran cier van courantenpapier. Het wereld tekort aan houtpulp begint hoe langer hoe ernstiger vormen aan te nemen, verklaarde men. De Nederlander A. H. Boerma, lid van het secretariaat der 'F.A.O.. wees er op, dat deze crisis onder wijs, beschaving en vrijheid van lichting bedreigt. Hij stelde voor landen, die veel krantenpapier gebrui ken, wat zuiniger zullen worden, dat moet trachten, door financiële hulp de voortbrenging te bevorderen en nieuwe grondstoffen te zoeken. Ned. Padvinders terug in Ned. Jeugdgemeenschap Het bestuur van de vereniging De Ne- derlandsche Padvinders heeft besloten wederom toe te treden tot de Nederland- Jeugdgemeenschap. Het bestuur vindt dat de stem van de N.P.V. toch niet ge- mag worden in het gesprek dat de jeugdbewegingen in de N-J-G. voeren. Vijftig pet auto's meer dan in 1939 Thans 15 op iedere 1000 Nederlanders Nederland beschikte op 1 Augustus )L over 157.002 personenauto's tegen 138.62S het jaar daarvoor en 99.986 op 1 Augus tus 1939. Ten opzichte van dit laatste jaar is hef aantal gestegen met 57 pet Van de 1000 inwoners beschikken er thans 15 over een auto tegen 11 in 1939. Van het huidige personenautopark werd 72 pet gefabriceerd in een na- oorlogsjaar. In vergelijking met de vooroorlogse situatie is er een sterke verschuiving waar te nemen van zware naar lichte personenwagens, terwijl in 1939 de ge wichtsklasse t/m. 1000 kg 20.5 pet van het totaal aantal personenauto's omvatte, is dit aantal thans gestegen to 47.9 pet van het totaal. Op 1 Augustus 1951 was het aantal personenauto's als volgt over de provin cies verdeeld: tussen haakjes is vermeld de stijging to.v. 1939: Groningen 7735 44.3 pet); Friesland 6191 (49 6 pet); Drente 2928 (61.5 pet); Overijssel 9261 <67.4 pet)Gelderland 14.127 (48.5 pet); Utrecht 9993 <50.2 pet); Noord-Holland 38.113 (51.9 pet); Zuid-Holland 41.280 <65 4 pet); Zeeland 4624 (54.4 pet); Noord- Brabant 14.874 (69.2 pet) en Limburg 7876 (53.2 pet). Het aantal personenauto's in Amsterdam bedraagt 18.476. in Rotterdam 11.740 en in Den Haag 12.244. Ten opzichte van 1939 is het aantal personenauto's in deze gemeenten resp. met 72.3. 93 1 en 64 5 pet gestegen. De cijfers zijn ontleend aan het C.B.S. Rente omhoog bij de Rijkspostspaarbank Een verhoging van de huidige rente voet van de Rijkspostspaarbank maakt een punt van overleg met de minister van Financiën uit. Dit deelt minister Wemmers mee in zijn antwoord op het .•oorlopig verslag van de Tweede Kamer >ver de P.T.T.-begroting. Grotere bestelwijken34 postboden minder De proefneming met het uitbreiden •an bepaalde bestelwijken in Den Haag en Amsterdam heeft een gunstig resul taat gehad. In vergelijking met vroeger kan in de betrokken wijken de bestelling thans met 34 man minder worden uitge voerd. aldus een mededeling van minis- r Wemmers aan de Tweede Kamer. Simplex-bromfiets goed verkocht De directie der N.V. Simplex Machine- 1 Rijwielfabrieken te Amsterdam meldt, dat in October j.l. de verkoop van Sim plex-bromfietsen begonnen is. Men heeft reeds aanzienlijke orders ontvangen. De productie van rijwielen is dit jaar met 11 procent uitgebreid tot een record. Op drachten zijn ontvangen voor uitvoer van draisines en belangrijke uitvoeropdracn- voor rijwielen zijn uitgevoerd. De iwe Simplexfabriek komt Februari gereed. De winst 195051 bedraagt 5.000 en er wordt 10 (10) pet dividend voorgesteld. ,Sur la plage hollandaise' „Sur la plage hollandaise" (Op het Hollandse strand) is de naam. die wijlen Willy Sluiter gaf aan het schilderij, dat de gemeenteraad van Kat- wijk gisteravond aankocht. Willy Sluiter werd in 1873 te Amersfoort ge boren en overleed in 1949 te Den Haag. Na zijn huwelijk in 1901 woonde h\j vele jaren te Katwijk aan Zee. Zijn geheel eigen visie op vissersschuiten en Katwijkse typen bezorgden hem een even grote als verdiende populariteit Het schilderij, dat thans Katwjjks bezit fs geworden, is Ijl m hoog en 2,01 breed. Het is geschilderd in 1909 en stelt voor: vissersvrouwen met de klemhaler bij een bom. Zij kijken naar een bomschuit, die terugkeert van de haringvisserij. Het doek maakt een grootse indruk en heeft ook al een plaats gekregen, namelijk in de raadzaal achter de zetels van het college 1 B. i W. Ouders en kind van 10 dagen 's nachts op straat gezet Ergerlijk voorval in Den Haag (Van een onzer verslaggevers) Omdat de monteur W. H. P. Woensdag 1 'n woning aan de Vlietstr. in Den Haag. waar hU bij de familie d. R. in de kost te laat zou zijn thuisgekomen werd hfj met z(jn gezin door de hoofd-bewoon- mevrouw d. R. op straat gezet. Dit 7al krijgt een wel zeer ergerlijk karakter als men weet dat het echtpaar rn kind van tien dagen heeft. Vol gens fle heer P. zou mevr. d. R., toen-hij haar hierop wees, gezegd hebben: „Het is mijn kind niet". De heer P. begaf zich naar de politiepost Bezuidenhout, waar een agent trachtte de hoofdbewoon ster te overreden het gezin weer toe te laten. Dit mislukte echter, zodat de fa- malle P. de nacht op het politiebureau doorbracht, waar zij goed werd ver zorgd. Mevrouw P. en haar kind hielden daar gisterochtend nog verblijf. Het gezin staat thans voor de moeilijkheid elders onderdak te verkrijgen. Boete voor anti-fascistisch grapje verjaart niet Hoe de ambts-schimmel woekeren kan. ondervinden we allen op zijn tijd. Maar zo bont als bij die dokter in Biella (een stadje in Noord-Italië) maken toch zelfs de meest vastgeroeste bureaucraten het maar zelden. Die goede medicus kreeg in 1935 een proces aangesmeerd wegens „het onbevoegd dragen van een partij speldje van de fascistische partij." Dit was gebeurd op een vrolijke avond; do niet-fascist had, getooid met de valse veer, een paar feestgenoten plechtig een fles wonderolie overhandigd. Hij werd veroordeeld tot een boete van 250 lire. Maar de zorgeloze ziel vergat deze schuld met de rechter te regelen. En hij werd er ook nooit verder lastig om gevallen, aldus de Romeinse corr. van de Vkrt Tot thans. 16 jaar later, een wakkere ambtenaar, bij het snuffelen in de archieven, de oude schuld tegenkwam en het rekenen sloeg. Met het gevolg, ie medicus een dwangbev' de som van 1700 lire. boete plus rente en kosten!

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 3