PRINS BERNHARD kreeg vanmiddag de doctorsbul in de Prinsestad „Promotor van de industrialisatie van het vaderland" Jrisma horloge is een geschenk voor nu... en voor jaren, jaren lang Vogelvrij VRIJDAG 16 NOVEMBER 1951 Delitse T.H. ontving hoge gaste» PRINS BERNHARD is sinds hedenmiddag doctor honoris causa aan de Technische Hogeschool te Delft. In een plechtigheid, die groots was door soberheid en stijl, is de bul in roodleren koker aan de Prins uit gereikt door professor dr ir A. J. Kluyver, geleerde van internationale vermaardheid. De samenkomst in de Nieuwe Kerk, die om 3 uur begon, werd bijgewoond door de Koningin, door negen ministers en vele tien tallen andere autoriteiten van overheid, onderwijs en techniek. kerk het Io Vivat had ge- Vóór de erepromotie heeft Prins Bern- hard een krans gelegd bij het gedenk teken van de hogeschool-gemeenschap. De Prins arriveerde, gekleed in rok, kort voor halfdrie aan het hoofdgebouw van de T.H., waar hij door de curatoren Werd ontvangen. Onmiddellijk na de kranslegging begaf de Prins zich naar het stadhuis; hij werd hier ontvangen door de rector magnifi cus, prof. dr O. Bottema. Tien minuten later trok over de Markt een waardige stoet naar de Nieuwe Kerk: te voet schreed de Prins met zijn para- nymphen, ir P. F. S. Otten. president directeur van Philips, en jhr ir J. Roel!, naar de kerk, te midden van de rector magnificus, de promotor, curatoren, se naat en professoren. Drie minuten voor deze plechtige stoet de grote deuren van de kerk bereikte, was H.M. de Koningin bU de ingang ontvangen door burgemeester Van Wal- sum. De dochter van de rector magni ficus, mcj. W. W. Bottema, bood bloe men aan. Toen Hare Majesteit de kerk betrad, zweeg het orgel en verstierven de laatste tonen van het carillon, dat tijdens de tocht van de 6toet huis i De rector magnificus opende de bijeen komst. Hij herinnerde aan de band die er altijd geweest is tussen het Huis van Oranje en de technische wereld. Professor Kluyver hield ter inleiding van de promotie een rede van ruim een half uur. Hij vergeleek de Prins bij een katalysator, een „neutrale" stof die twee andere stoffen met elkaar in reactie doet treden, doch zelf in dit scheikundige pro ces niet verandert Voor een eredoctoraat is echter meer nodig. Welnu, Delftse docenten en stu denten, die de differentiaal- en integraal rekening als basis-wetenschap bestude ren, weten dat de integratie van vele op zichzelf nog niet indrukwekkende waar den toch een zeer grote totale waarde kan vertegenwoordigen. Via deze aanloop kwam prof. Kluyver op de persoon en het werk van de Prins. Er zijn vele verdiensten op te sommen: bestuursfuncties, belangstelling voor het vliegtuig, commissariaten van de K.L.M., de Hoogovens, de S.M. Nederland, de vele bemoeiingen van de Prins met de indu strialisatie. Maar geleerden zijn crltisch zo vervolgde prof. Kluyver; er was nog een ander element vereist voor dit ere doctoraat. Dit nu presenteerde zich met steeds toenemende kracht. Ernst en helderheid Geleidelijk bereikten talrijke getuige nissen de senaat van hen, die de Prins in zijn werkzaamheden van nabij mogen gadeslaan. Al deze getuigenissen waren van een verrassende eenstemmigheid. „Zonder uitzondering toch werd daarin geroemd enerzijds de grote ernst, waar mede gij u van de door u aanvaarde taken pleegt te kwijten, en anderzijds de hel derheid van uw oordeel, dat meermalen op een verrassende deskundigheid bleek te zijn gefundeerd". „Niet zelden werd uitgesproken, dat ln bepaalde gevallen hetzy uw adviezen, hetzjj uw zaakkundige en tactvolle be middeling, voor de goede gang van zaken van essentiële betekenis waren geweest", aldus prof. Kluyver. Hij herinnerde daarbij aan de reis van de Prins naar Zuid-Amerika. Echter, prof. Kluyver wees er op dat slechts hij door de wetenschap kan worden geeerd, die zich ook bewust in haar dienst heeft gesteld. Dat de Prins ook aan deze laat ste voorwaarde ten volle voldoet, belicht te spr- met vele voorbeelden. „Uit al deze feiten volgt onafwijsbaar, dat wij u mogen rekenen tot die promo toren van de industrialisatie van het va derland, in wie de overtuiging leeft, dat deze industrialisatie onverbrekelijk is verbonden aan een intensieve beoefening van de technische wetenschap hier te „De man" .Achter het sober relaas van uwe veel zijdige verrichtingen in het belang van industrie en wetenschap staat *de man. De man, die dit alles slechts kon berei ken door het brengen van talrijke offers. Vele van uw bij belangrijke gelegenheden uitgesproken redevoeringen zijn geken merkt door een zeer persoonlijk cachet en verraden daarbij onmiskenbaar, dat aan Hun voorbereiding uren van noeste arbeid zijn ten koste gelegd. Hetzelfde geldt voor menige bijdrage in studiekring of zakelijk college. Is voorts niet het wel slagen van uw Zuidamerikaanse missie voor een belangrijk deel bepaald, ener zijds door uw grote linguistische aanleg, maar anderzijds door de vele voorafgaan de winteravonden, welke gij aan de stu die van de Spaanse taal had gewijd?" Na deze rede sprak prof. Kluyver de plechtige formule en overhandigde hij de bul. De jonge doctor Nadat alle aanwezigen, die zich tijdens de aanbieding van de bul van hun plaat sen hadden verheven, weer waren gaan zitten, nam de jonge doctor, de Prins der Nederlanden, het woord. Hij ontwikkelde in zijn rede gedach- etn over twee onafscheidelijken: techniek en economie die samen moeten werken voor de welvaart van ons volk. Dat blijkt vooral bij de industrialisatie. Over prof. Kluyvers beeld van de ka talysator zeide Prins: „Aan mijn nieuwe waardigheid ontleen ik de vrijmoedigheid op dit laatste punt met u van gedachten te versohillen. Wanneer ik dan als kata lysator moge zijn opgetreden, derd ben ik niet terug te vinden. Want juist door mijn intensieve contact met zovelen uit het bedrijfsleven, technici en economen, heb ik steeds weer méé ge leerd". Tot de studenten zei de Prins, dat de grootste mogelijkheden voor hen open staan. „Mits gij allen er van doordrongen zUL dat het leven meer eist dan alleen uw technisch kunnen. Willen wij de wereld vooruit brengen, dan is er naast techni sche en economische volmaaktheid iets nodig, dat boven het zinnelijk waarneem bare uitgaat. Ik denk daarbij aan het Psalm-vers: „Zo de Here het huis niet bouwt, vergeefs arbeiden deszelfs bouw lieden daaaaan". Laat mij u dan de wens mogen meegeven, dat de geest dezer woorden het uitgangspunt moge zijn van uw arbeid in de toekomst, tot heil va» ons vaderland en heel de mensheid". De reobor-magnifious, prof. Bottema, sloot hier deze buitengewone vergade ring van de senaat, die ruim een uur had geduurd. Hte was ongeveer kwart de stoet de kerk verliet en 9tadhuis begaf voor de receptie, die ook door H.M. de Koningin als echtgenote van de jonge doctor, werd bijgewoond. Zoals men weet zal de erepromotie v: Prins Bernhard vanavond in het televisie programma worden uitgezonden. DE SENAAT VAN DE TECHNISCHE HOGESCHOOL heeft uit krocht vuivtfc bcs oepdhctil luan door de vvd vcrlcchd tn z}jn vcrgtKlcrltHj vun ftrti- J'uit I1CI4C11 tienhonderd «n en vijfltp Zijne Koninklijke Hoogheid Ik rnhard Leopold! re derik tverhard I u li us Coeki Karel-GodfRied Pil ter Prins der Nederlanden Prins van LiPi'i Bicstereei.d DOCTOR IN 'DE TECHMK'IIC WET EN UONORLS CAUSA. titsssetst: (Advertentie). Eén Kolom Vnnr van Uw maag tot ln Ow keel en dan die laaiend brandende pijn. Als dit schrikbeeld U voor ogen staat, bij iedere maaltijd, neem dan Uw toevlucht tot Rennies. 'n Paar Rennies, gewoon gesmolten op Uw .tong, blussen de hevig ste aanval van brandend maagzuur bin nen enkele minuten. Een wondermiddel die Rennies en gemakkelijk in te nemen zonder water of wat ook. En bovendien nog zo smakelijk! Nederland druk bezocht Ruim 12 pet toeristen meer dan in 1950 Aantal Fransen sterk gestegen, aantal Belgen gedaald Tijdens de eerste negen maanden v^_. dit jaar hebben naar schatting 345.000 buitenlanders een bezoek aan ons land gebracht tegen 308.000 in dezelfde periode van het voorafgaande jaar. Dit betekent dus een stijging van ongeveer 12 pet. Het aantal Franse bezoekers steeg van 27.000 tot 32.000 (met 17% pet) en het aantal Britten, vermoedelijk doordat de Engelse regering in verband met het Fes tival of Britain meer deviezen beschik bar stelde, van 46.000 tot 49.000 (met 614 pet). Uit Scandinavië kwamen 3% pet meer bezoekers dan vorig jaar, doch het aantal Belgen daalde van 71.000 tot 6 (met 7)4 pet). Deze vermindering is moedelijk een gevolg van de gestegen prijzen en de concurrentie van Spanje, Oostenrijk en West-Duitsland. Uit de overige Europese landen kwamen 82.000 vreemdelingen tegen 58.000 in het voor afgaande jaar. Dit betekent dus een stij ging van niet minder dan 4314 pet. Het aantal bezoekers uit de Ver. Staten liep terug van 38.000 tot 37.000 (met 314 pet). Daarentegen vermeerderde het be zoek uit de overige landen buiten Europa, in de eerste plaats Zuid-Amerika en Canada, van 27.000 tot 35.000 (met 31 pet). De bul, die heden aan Prins Beïnhard werd overhandigd bij diens ere-promötie aan de T.-H. in Delft. Wetsontwerp ingediend Geen uitkering meer bij overlijden Het wetsontwerp dat we gisteren reeds i een deel van onze edities aankondig- sn en waarbij wordt bepaald dat bij overlijden van verplicht verzekerden de uitkering ingevolge het ziekenfondsen' besluit zal komen te vervallen, is thans bij de Tweede Kamer ingediend. Zoals weet, bedraagt deze uitkering thans en voor kinderen beneden twes jaar f30. De uitkering was in 1941 door de Duit- •rs ingevoerd, hoewel er in ons land nooit behoefte aan was gevoeld, daar de begrafenisverzekering hier in brede kring is ingeburgerd. Nu op alle terreinen be zuinigd moet worden, acht de regering het gewenst de uitkering te l*tcn ver vallen. C.R.A.M.S. wendt zich tot V.N. te Parijs De Commissie Rechtspositie Ambon- nese militairen en schepelingen (C.R.A. M.S.) heeft in een telegram aan de zitter van de vergadering der Verenigde Naties te Parijs een telegram gezonden, waarin voor de souvereine republiek der Zuid-Molukken onmiddellijke erkenning wordt gevraagd van het bij het Atlan tisch charter voorgeschreven zelfbeschik kingsrecht. Tevens wordt gevraagd om terugtrekking der Indonesische mili tairen en beëindiging van de Indonesische blokkade. De C.R.A.M.S. wenst bemid- dëling van de V.N., toelating van minis ter Lokollo te Parijs en hulp van de V.N. om de Ambonnezen uit Nederland naar het vrije grondgebied der republiek Zuid Molukken terug te brengen. Doen de V.N. dit niet, dan is er geen recht en geen democratie in de wereld, verklaart de C.R.A.M.S. Deen PRISMA Verkrijgbaar bjj elke goede horloger P.T.T. overweegt Telegrammen, telefoon en porto duurder Op verschillende onderdelen wordt verlies geleden Aan verhoging van enkele P.T.T.-tarie- ven valt niet te ontkomen. Zo zal b.v. in verband met de stijging van de kosten verhoging van de telegramtarieven moeten worden overwogen. Deze verho ging zal echter bescheiden moeten zijn, daar zjj anders geen verhoging van de baten zou opleveren. Door de tariefsver hoging van 1 Juli 1950 is het gebruik van binnenlandse telegrammen namelijk al met 14 pet verminderd, zo heeft minister Wemmers in zijn memorie van antwoord op de P.T.T.-begroting aan de Tweede Kamer meegedeeld. Van te lage en bedrijfseconomisch niet verantwoorde tarieven gaat een ongezon de prikkel uit. Een verhoging van de telefoon tarieven zou deze kunnen wegnemen. Dit zou ook een gunstige uitwerking hebben op bepaalde ir teringsbehoeften, die grotendeels op het gebied van de telefonie liggen. De auto matisering van het telefoonnet zal in ver band met de beperking van de investe ringen pas verscheidene jaren na 1960 zijn voltooid. Een verlaging van de telefoontarieven met België en Luxemburg, zoals sommige Kamerleden hebben voorgesteld, is niet te verwachten. Ook een verhogiftg van de posttarieven ls niet te vermijden, omdat op dit onder deel van de P.T.T. mede tengevolge van de stijgende loonlasten verlies wordt ge- Minister Albregts opent op 28 Nov. in Utrecht de efficiencydagen van het Ned. Instituut voor Efficiency. Duizend gulden boete geëist tegen prof. Russel Wegens belediging van fiscale recherche in een dagbladartikel Prof. mr G- M. G. H. Russel, buiten gewoon hoogleraar in het belastingrecht aan de universiteit te Nijmegen, hoorde gisteren voor de Amsterdamse rechtbank een geldboete van duizend gulden sub sidiair 25 dagen hechtenis, benevens voorwaardelijke gevangenisstraf van maand met een proeftijd van drie jaar tegen zich eisen, omdat hij zich naar hel oordeel van de O. v. J., mr R. Kist, ir een artikel in De Telegraaf van 4 Novem ber 1950, op beledigende wijze over de fiscale recherche had uitgelaten. In dit artikel werd gesproken over „on rechtmatige vrijheidsberovingen op grote schaal", over „belastingplichtigen, die overgeleverd waren aan de willekeur, onkunde en brute macht" van sommige dezer lichamen en over „fiscale terreur." Prof. Russel wilde tijdens het verhoor twee getuigen van de fiscale inlichtin gen- en opsporingsdienst ondervragen om aan te tonen, dat hetgeen hij had ge schreven geen laster is, doch op waarheid berust. De president weigerde dit échter merkte op: „Toch kan de waarheid laster zijn", maar deze bewering trok hij snel in, toen hij had gehoord, dat van de ge heel gevulde advocatenbanken kreten Bij herhalingsoefeningen Onderofficieren langer in dienst den volstaan. Ook derofficieren zullen bij herhalingsoefe ningen langer dan de extra-periode van zeven dagen, die thans is toegestaan onder de wapenen moeten blijven. In verband hiermee zal binnenkort een wetsontwerp worden ingediend, zo heeft minister Staf aan de Tweede Kamer gedeeld. Voor dienstplichtige soldaten zal de duur van de herhalingsoefeningen (hoog stens 85 dagen) niet worden verlengd. Wel zal echter een aantal dienstplichti- de cavalerie, die in Indonesië bij verkenningseenheden hebben gediend langer dan normaal worden opgeroepen, omdat zij tot een tankeenheid moeten worden samengevoegd. Het totale aantal wettelijk vastgestelde dagen (85) zal echter voor hen niet worden overschre den. van verbazing opklonken. Op een spervuur van vragen van prof- Russel antwoordden vervolgens twee voormalig opsporingsambtenaren, dat zij nimmer waren beëdigd, maar toch huis zoekingen en Inbeslagnemingen hadden moeten verrichten. Zij hadden ook inzage gehad van dossiers, hetgeen de vragen steller deed opmerken dat beide getui gen onbevoegd huizen zijn binnengedron gen en arrestaties hebben verricht. In zyn requisitoir zei mr Kist dat het niet ging om de inhoud van het artikel, maar om het feit, dat het in fatsoenlijke stijl had moeten zijn geschreven. Het was geen zakelijke critiek, maar afbrekende, ontsproten uit verdachtes haat tegen de fiscale politiek. Misschien zit er wel iets maniakaals achter, want er loopt nog een strafzaak tegen hem. De raadsman, mr J. R. Voute Jr, die meedeelde dat de vervolging op verzoek van de minister van Financiën was Inge steld, pleitte nietigverklaring van de dag vaarding of vrijspraak. Uitspraak 29 No- Van het ert van School en Kerk Beioepingswerk Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Buurse (toez.) A. Pijnacker Hordijk, vicaris te Voorst; te Hellendoorn A. H. Lentz te Appelscha; te Hoogblokland cand. J. Plomp te Meer kerk; te Elburg R. W. Steur te Ouddorp. Chr. Geref. Kerken. Beroepen: te Doesburg D. Henstra te Broèk op Langendijk. Benoemingen Chr. onderwijs Benoemd: tot onderwijzer (es) aan de Chr. school te- Zoetermeer mej. J. A. Breekveldt te Zuidland; aan de school m. d. Bijbel te Wanneperveen (O.) D. Nusseldez te Rijssen. De bouw van de nieuwe Hervormde kweekschool Mariënberg te Leeuwarden is voor bijna f 180.000 opgedragen aan de fa Heidinga aldaar. Een herinnering Kerstgaven voor Ambon Door de Eeuwen Trouw roe-pt het Ne derlandse volk op om de Ambonnezen met St. Nicolaas en Kerstmis niet te vergeten. Met het doel, hun prettige feestdagen te bezorgen heeft zjj een St. Nicolaas- en Kerstadoptie van Ambon- nese gezinnen in het leven geroepen om aan zoveel mogelijk gezinnen een pakket te doen zenden. Men kan op het centraal bureau van de stichting (Floralaan 148 te Eindhoven) een adres van een Am- bonnees gezin of van een vrijgezel vra gen. Men kan ook rechtstreeks bij de stichting een standaardpakket bestellen. De prijzen zijn f 2.50 voor een vrijgezel, f 3.50 voor een gezin zonder kinderen! _y00r een sezin met twee kinderen, C 7.50 voor een gezin met meer kinderen. Het bedrag kan men op gironummer 426 storten, terwijl de -stichting voor de rest zorgt. Op het pakket wordt de naam van de gever vermeld, en deze krijgt be richt aan wie het pakket gezonden is. in grote warenhuizen kan men speel goederen e.d. terstond aan een vertegen woordigster - van de stichting afgeven, ook kan men daar het adres van een Ambonnees gezin krijgen. f 37.207,80. Grijpsfcerk (Gr.) f 275,50; Lau- i'erzijl f 169,50, Sauwerd f 368,75; Akkrum 113,55; Drogcham f 239; Hardegarijp f 107,55; leeg f 170,15; St. Johannesga f 115,78, Mur- nerwoude f 294.90; O.L. Vrouwenparochie iet Oude Leije f 112,02; Stiens f 252,55; Een ^gem. Norg) f 130; Hooger Smilde f 560,50; Oldemarkt f 256,45; Ossenzijl f 80,77; Aalst 1 129,78; Hoorn f 413,52; Ouderkerk a/d Am- stel f 437.95; Alphen a/d Rijn f 360,33; Hei en Boeicop f 168,52; Honselersdijk f 830; Pijnacker f 157,42; Rotterdam (Fcljenoord) f 319,25; Rijnsburg f 1.237,63; Grijpskerke tZld.) f 127,57; totaal van 150 locale comlté's- f 44,636,74. comité s. PROMOTIES AMSTERDAM (Gem. Univ.), l5 Nov. - kund» r ie?1 doctor ln de wis- en natuur- kuivl. W. Meyer, geboren in Den Heeg, bet proefschrift The Genu. Orthodonthin Advertentie Het lied der aethergolven ZATERDAG 17 NOVEMBER 1951 HILVERSUM I. 402 m. KRO: 7 00 Nieuws 7.15 Morgengebed 7.30 Zendersluiting 9.00 Nieuws 9.10 Voor de h vrouw 9 35 Gram 10.00 Voor de kleuters I Gram 11.00 Voor de zieken 11.45 Gram i „Als de zielé luistert", causerie 12 03 Pro nade orkest en soliste 12 55 Zonnewijzer Nieuws 120 Amusementsorkest 2.00 „Theo Casion". hoorspel 2.20 Engelse les 2,40 Mili- 3.00 Kronl 1 Volksliedi een kerstgr heid van het Gregoriaans 5.00 Voor de jeugd 6.00 Nieuws 6.15 Journalistiek weekove Opera-concert 6 40 Regeringsuitzei ..Zoeklicht op de Westerse defensie" Film 7 20 Parlementsoverzlcht 7.30 Grai ilitelten 8.00 Nieuws 8.08 De g< 7.52 s 8.08 De ee\ an 8.15 „Lichtbaken" 8. leren" 9.00 Gevarieerd programma 9.53 Amusementsmuziek 10.30 Wij luiden de Zon- ag ln 11.00 Nieuws 11.15 Nieuws in Espe- anto 11.2212.00 Concertgebouworkest er ollst. KIESPIJN! Mijnhardt's Kiespijnpoeders.Doos 47ct 35) „Nou, van die kant komen ze er toch niet door," zei Frankes grimmig. ,,Hoe staat het met de Oostzijde?" „Daar is niets te zien." „Ja, dat begrijp ik. Ze weten, dat de vehen in het Oosten en Westen onoverkomelijk zijn," sprak de wilddief. De zon was reeds ondergegaan. Spoedig zou de schemering invallen. „De stommelingen! Om ons op déze tijd van de dag aan te vallen! Of denken ze ons in het donker te kunnen verrassen Ze zullen het ge waar worden," bromde de stroper. „D'r waait een straffe wind en hij komt uit Zuidelijke rich ting. Het kon niet beter." De huurlingen waren intussen de Lutteke Haer tot.op een afstand van ruim driehonderd meter genaderd. Ze kwamen nu op een terrein, waar ze zich tussen twee onbetrouwbare venen moesten bewegen, waardoor ze hun linie moesten versmal len. Daar doken ze plotseling op commando ach ter de heidestruiken en trachtten nu verdekt en kruipend verder te komen. Willem Frankes riep thans al zijn mannen, ook die van de wachtpost op het Zuidelijke deel van het schiereiland tussen de venen, in de voor ste landweer. Hij verwachtte, dat thans wel spoedig één of meer vijanden zich op korte af stand zouden laten zien, althans zouden verra den. Met het geladen geweer gereed wachtten de vrijbuiters de komende gebeurtenissen af. Ze begrepen, dat het ernst zou worden en dat wel licht een strijd op leven en dood hun wachtte. De schemering begon nu snel in te vallen. De wilddief vermaande zijn mannen goed uit te zien naar de vijand, doch niet eerder te schieten, voordat hij een sein had gegeven of het eerste schot had gelost. Niets overhaast te doen, want elk schot moest zo mogelijk raak zijn. Verhaal Strijd en Lieide H. r. Norg Enige minuten wachtte men zonder dat er van de vijand iets viel te bespeuren. Toen bewogen zich struiken binnen schotsafstand. Frankes zag vaag een gedaante zich kruipende voortbewegen. Hij legde de loop van zijn geweer op de borst wering, richtte een ogenblik en trok af. De ge daante maakte een geringe beweging, maar bleef toen op dezelfde plaats liggen. Twee andere kruipende gestalten lieten zich nu, zij het onduidelijk, zien naast de huurling, die gewond of stervend neerlag. Ze wilden klaar blijkelijk hun kameraad uit de vuurlinie trekken. Deze poging werd hun echter noodlottig. Enkele schoten knalden en de beide mannen bleven bij hun makker liggen. De aanvallers begonnen nu wild te vuren. Zon der resultaat evenwel. De meeste kogels vlogen in de borstwering, het losse zand opjagend. De anderen vlogen over de hoofden der mannen. Spoedig hield het doelloos schieten weer op. De wilddief had met zijn scherpe jagersblik opgemerkt, dat zich achter een jeneverbessen struik een gedaante had opgericht. Hij vermoed de, dat zich hier de bevelhebber had opgesteld, in de mening van daaruit een beter overzicht te kunnen krijgen van hfet gevechtsterrein. De afstand van de landweer naar de jenever bes was eigenlijk te ver voor een gewoon schot. Frankes wilde echter toch zijn geluk beproeven. Hij laadde zijn geweer met een dubbele lading kruit. De prop er voor maakte hij ook zwaarder. Zijn zware musket zou het wel uitstaan, meende hij. De loop van het geweer op de borstwering latende rusten, mikte hij nauwkeurig en lang. Het geweer gaf hem een zware klap tegen de schouder, toen het schot afging. Tot grote ver bazing van zijn buren, die hem hadden gadege slagen, had de stroper volledig succes op deze grote afstand. Een gestalte had zich los gemaakt van de Juniperus en tuimelde in de heide. Weer kwam daar als antwoord op dit vrucht dragende schot een woedend slavo van de kant der aanvallers, weer zonder enig resultaat. „Ze zullen daar wel zitten piekeren over onze wondergeweren," zei Frankes grimmig lachende. De duisternis viel nu in. Spoedig was er over de heide weinig of niets meer te bespeuren, of te onderscheiden. Nog een half uurtje wachtte de wilddief. Toen beval hii: „Legt vuren aan in de loopgraaf." Zijn kameraden zagen hem stom verbaasd aan, doch voldeden aan de opdracht, Weldra vlamde er een aantal vuren van droge heidestruiken op. „Mannen, werpt nu het vuur over de borst wering over de gehele breedte van de landweer." (Wordt vervolgd). tiek 7 30 Zendersluiting 9.00 Nieuws 9.12 Gram 9.50 Voor de vrouw VPRO: 10.00 Tijde lijk uitgeschakeld", causerie 10.05 Moreen wijding VARA - 10.20 Voor de arbeiders ln de continubedrijven 11.30 Pianorecital 12.00 Gram 12 33 Metropole-orkest 1.00 Nieuws 1.15 „Kleine zonden"., hoorspel 130 Dans muziek 2.10 Voor de jeugd 2 30 Koorzang 2*0 Boekbespreking 3.05 Lichti t graf", serie 3.4S Vccordeonmuziek 4 J eest en solist 5JS Voor de jeugd 6.00 Nieuws 1.15 Vara-varia 6.20 Orgelspel 6.36 Volksdan- rtistieke staalkaart VPRO: 7.30 „Pass „Het Oude Testament ln deze tijd", causerie 7.55 „Dt^ week", causerie VARA: 8.00 Nieuws 8.05 Ac tualiteiten 8.15 Gevarieerd programma 9.15 Tiroolse muziek 9.45 Socialistisch commen taar 10.00 Instrumentaal sextet 10.30 „Onder de pannen", hoorspel 10.50 Gram 11.00 Nieuws 11.15 Gram 11.45-*12.00 Orgelspel. ENGELAND. BBC Home Service. 330 m. 12.00 Reportage 12.20 Orkestconeert 12.45 Dansmuziek 1.25 Gram 2.00 Nieuws 2.10 Voor de soldaten 3.10 Arbeidersorkest 3.45 Orgel spel 4 15 Schots orkest 5 15 Hoorspelen 6.00 Voor de kinderen 7.00 Nieuws 7.15 Sport 7 30 Lichte muziek 8.15 Interviews 8.45 Parle- mentsoverzicht 9.00 Gevarieerd programma 10.00 Nieuws 10.15 Hoorspel 1,1.35 Intermezzo 11.45 Litanie 12.00—12.03 Nieuws. ENGELAND BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12 00 Orkestconcert 100 Parlementsover- zicht 1,15 Lichte muziek 1.55 Sport 2.15 Gram 2.35 Sport 2.50 Hgwaiianmuziek 3.30 Orkest concert 4.15 Voetbalreportage 5.15 Gevarieerd programma 5.45 Orgelspel 6.00 Hoorspel 6.30 Sport 7 00 Jazzmuziek 7.45 Causerie 8 00 Nieuwe 825 Sport 8.30 Militair orkest 9.15 10.15 Hoorspel 10.45 Gram 11.00 Nleuv Lichte muziek 12.05 Gram 12.56 BRUSSEL. 324 m. 11 45 Gram 12.00 Salonorkest 12.34 Omroep ■kest 1.00 Nieuws 1 15 Gram 2.00 Gram 3.0 Ichte muziek 3.30 Piano, zang en viool 4.0 niversitaire kroniek 4 30 Accordeonmuziel 4.45 Gram 5 00 Nieuws 5.10 Accordeonrecita i.26 Harpmuziek 5 30 Orgelconcert 6.30 Voo ie soldaten 7.00 Nieuws 7.30 Gram 7.50 Ra iioleuilleton 8.00 Omroeporkest en soliste: 1.55 Actualiteiten 9.10 Cabaret 10.00 Nieuw 10.15 Verzoekprogramma 11.00 Nieuws 11.0 razzmuzlek 11,30—12.00 Gramofoonmuziek. BRUSSEL. 484 m. 12.05 Omroeporkest 100 Nieuws 1.10 Ver :oekprogramma 3.00 Zang 4.30 Lichte mu i Accordeonspel 7.00 7.40 45 Nieuws 800 Omroeporkest 8.45 Gi Lichte muziek 9.30 Jazzmuziek 10.00 Nieuws 10.10 Lichte muziek 10.65 Lichte muziek 10 55 Nieuw* iM.OO Gram 11M Nieuw» Prof. dr K. Schilder over Prot. Reformed Churches Blijkens een publicatie in het week blad De Reformatie heeft de synode van de Prot. Reformed Churches in Amerika, in welk kerkverband ds H. Hoeksema een der vooraanstaande figuren is, een „verklaring van beginselen" aangenomen, waarin een nadere uitlegging wordt ge geven van de vet-bondsleer. Deze „decla ration" heeft kerkelijke geldigheid ge kregen. Prof. dr K. Schilder te Kampen, die in het verleden voor contact tussen de vrij gemaakte Geref. Kerken en de Prot. Ref. Churches heeft gepleit, tekent hierbij „Ik heb nog geen ogenblik spijt ge had van wat ik in het verleden ten aan zien van de Prot. Ref. Churches heb ge schreven en gedaan en gepleit, en ge loof nog, dat het goed geweest is. Maar nu ze daar het roer hebben omgeworpen, tegen alle broederlijke raadgevingen en theologische argumentatie in, aanvaard ik de consequentie van deze koerswij ziging, en acht het nu niet verantwoord nog langer het woord terug te houden dat als het enige thans nog rest: die kous is af, we zetten er een streep onder en nemen afscheid. Met een gevoel van spift. Maar toch zeer beslist." Prof. dr J. B. Tielrooy, hoogleraar in het Frans te Amsterdam, is benoemd tot eredoctor in Straatsburg. Op 21 November zal in de Hervorm de kerk te Eindhoven het gouden jubi- ;eum van de Prot. vereniging Kinder- zorg voor Noord-Brabant en Limburg worden gevierd. Opbrengsten Uniecollecte De zesde lijst van opbrengsten var de Overtroeven h«.r, „ra.cties m de Tweede Kamer héb- co nügeerd een ^eiukkige fout ge- Bij de bespreking van de rijksbegroting vas men van de zijde der K.V.P. wel heel erg haastig gebleken met het indie nen van een motie over woningbouw. Ongewoon was het al. dat de heer And nessen het woord voerde voor ziin fractievoorzitter, maar dat was ook al. opdat hij zo vlug mogelijk over de wo ningbouw kon gaan praten. Ongewoon was voorts, dat de heer Andriessen al in eerste instantie met een motie, een motie over de woningbouw, voor de dae kwam. i s vwo 1?aduwel er* de schijn, alsof de K.V.P. tqch vooral de eerste wilde ziin, zodat straks in den lande gerept zou kunnen worden van de „motie-Andries- Zo haastig was de heer Andriessen met het opstellen van zijn motie ge weest, dat deze, ook wat de stijl be treft, van die haast de duidelijke sporen droeg. Van de woningvoorziening im mers werd gezegd, dat zij „tot een der centrale problemen behoort", wat, zacht gezegd, niet fraai is uitgedrukt. Neen, het is voor de heer Andriessen toch laar beter, dat straks in het land niet ver deze motie zal worden gerept. Nu is er voor in de plaats gekomen -en motie van de fractievoorzitters der vijf grote partijen. Wij geloven, dat dit beter is. Ook omdat in de wijze van indiening van deze nieuwe motie des te duidelijker uitkomt, dat het woningpro bleem een nationaal probleem is, dat ook roept om een nationale oplossing. Voor overtroeven en afsnoepen mag daarbij geen plaats zijn. (Harte) dief Half Barneveld is in rep en roer ge komen door de roep: „Houdt de dief'. Als de stenen hadden kunnen lopen zouden ze meegedaan hebben. Toen een Barneveldse uit de avond kerk kwam zag ze op het dak van haar huis een man. Zij rende naar binnen en waarschuwde haar echtge noot, die onmiddellijk vaststelde dat het een dief moest zijn. En het zegt iets van zijn moed, dat hij meteen en onvervaard de achtervolging inzette. In wilde vaart ging het steeg in, steeg uit. De afstand tussen achtervolger en achtervolgde werd echter steeds gro ter. Het zag er naar uit, dat de heer des huizes, ofschoon op kousevoeten, de strijd Voortijdig zou moeten staken. Maar op zijn geroep waren vele buren en straatgangers afgekomen, die prompt aan de achtervolging deel namen. En de dief werd gevangen ge nomen en onder zware bewaking op gebracht naar het huis van de gedu peerde. Uit het verhoor bleek echter, dat hij geen dief was. Op zijn hoogst een hartedief. Hij was de vrijer van het dienstmeisje. (Advertentie) HET KAN VRIEZEN EN HET KAN DOOIEN luist bij die telkens optredende tempee ratuurswlsselingen herinneren Uw gevoelige spieren en gewrichten U eraan dat Uw als het ware sluimerende rheumatlek en len denpijn op onverwachte ogenblikken in alle hevigheid weer komen opdagen. Wrijf Uw pijnen weg, Uw spieren weet soepel en Uw gewrichten weer lenig met de beroemde Akker s Kloosterbalsem, waarvan al dri» gesUctHcp iefigen; „Qeen goud zo gged".

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 2