Jlicuuu? rijc (iTaumnt In Korea 5800 Geallieerde gevangenen door Roden lafhartig vermoord HORLOGES romotiemaaltijd in eetzaal van Vader des Vaderlands Wist U VRIJDAG 16 NOVEMBER 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal; ƒ1.72 per maand; ƒ0.40 per week ADVERTENTIÊNƒ0.18 per millimeter (BU contract belangrijke korting) Twee en dertigste Jaargang No 928! Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .SlaaloasUth Is ghfbltoea "80 hert la tcgjjeaspotf Minister Lieftinck schreef dreigbrief Diepe verontwaardiging in Amerika Senatoren willen schuldigen met atoomwapen straffen KOLONEL JAMES HANLEY, verbonden aan de juridische afdeling van het achtste Amerikaanse legercorps te Poesan, heeft in de Ver. Staten en de andere Westelijke landen grote opwinding verwekt. Hij heeft namelijk medegedeeld, dat circa 5800 Amerikaanse en andere Geallieerde, niet-Koreaanse krijgsgevangenen, door de Roden in Noord- Korea zijn vermoord. Hanley heeft, nadat hij deze verklaring te Tokio had afgelegd, zonder er zijn superieuren van in kennis te stellen, een berisping ontvangen. Onmiddellijk hebben Truman en het State Depart ment de opperbevelhebber van het Achtste Amerikaanse leger om nadere bijzonderheden verzocht. Het departement van defensie in Wash ington wordt overstelpt met telefoongesprekken en telegrammen van familieleden der 11.000 vermiste militairen in Korea. In de Senaat werd geëist, dat de Chinese en Koreaanse communisten zouden worden be antwoord met het gebruik van de atoombom. Hoewel Truman sprak van een „onbeschaamde daad", schijnt hij de afstraffing met het atoom wapen niet te overwegen. Hanley heeft de getaUen bekend ge maakt, omdat hij van oordeel ia. dat de mannen aan het front dienen te weten, waartoe de Chinezen in staat zijn. Hij legde er echter de nadruk op. dat zijn publicatie niets te maken had met de wapenstilstands-besprekingen te Pan Moen Dj on of de vervolging van oor logsmisdadigers. Om op dit tijdstip te spreken over „oorlogsmisdaden" zou dynamiet zijn, zo betoogde hij. Zowel generaal Ridgway als generaal Van Fleet wisten niet, dat Hanley de verkla ring zou afleggen. De meeste slachtoffers, ruim 5500, schijnen Amerikanen te zijn. De getal len zijn afkomstig van communistische krijgsgevangenen, verhoorde burgers en van Geallieerde agenten, die achter de communistische linies werken. Hanley sprak zijn verbazing uit, dat in sommige kringen het tijdstip niet gunstig werd geoordeeld, om zijn verslag uit te bren gen, aldus Ass. Press. Aan Reuter ontlenen wij nog, dat de getaUen getoetst waren en de rapporten naar de V.N.. zullen worden opgezonden. Tot nog toe is de opzienbarende verkla ring niet tegengesproken. Zij werd door Hanley afgelegd tegenover verslaggevers van de voornaamste persbureaux ter wereld. Zoals hierboven reeds vermeld, heeft men in de Amerikaanse senaat zijn diepe verontwaardiging geuit. Zowel de Republikeinse afgevaardigde Edwin Cole als de Democratische senator Edwin Johnson dringen er op aan, 'het atoom wapen te gebruiken. Een zelfde geluid lieten de leiders van het Amerikaanse legioen te Indianapolis horen. De Amerikaanse regering verzet zich echter tegen het gebruik van atoom wapens op Korea, maar volgens AP. zijn er toch aanwijzingen, dat Amerika (Aduertentiej. niet voor „onbepaalde tijd" aan deze politiek zal vasthouden. Vermoedelijk wacht men af, of er toch nog iets terecht komt van de wapenstilstands-besprekin gen. In ieder geval is in Amerika het gebruik van atoomwapens op Korea plotseling weer actueel geworden. Volgens een later Reuterbericht, moet de berisping van kolonel Hanley niet als een „officiële militaire terechtwijzing" worden beschouwd, aangezien een nader onderzoet- irdt ingesteld. Reeds is een hoc'-' fflther van het opperbevel der Ver. Naties met dit doel uit Tokio naar Korea vertrokken. Mao Tse Toeng: oorlogs misdadiger Nog steeds blijft de stroom van brie ven op het Witte Huis en het Ameri kaanse min. van Defensie aanhouden. Geen wonder, waar de Amerikanen on gerust zijn over het lot van hun verwan ten, die als militair dienst doen op Korea. Invloedrijke dagbladen eisen van de re gering „dat zij de consequenties uit de gebeurtenissen op Korea trekt". De Washington Star verzoekt onmid dellijk een officiële regeringsverklaring en oordeelt, dat het aantal voorstanders van het gebruik der atoombom aanzien lijk is toegenomen. De kwestie der Ge allieerde krijgsgevangenen moet direct aan de Ver. Naties worden voorgelegd. Mao Tse Toeng moet veroordeeld worden als „oorlogsmisdadiger". In diplomatieke kringen te Washington vreest men, dat de huidige wapenstil standsbesprekingen noodlottig beïnvloed zullen worden. Men vraagt zich af, of het niet wenselijk is, onderhandelaars van andere dan Amerikaanse nationaliteit aan de delegatie te Pan Moen Djon toe te voegen. De bekende James Reston New York Times meldt, dat de Amerik. regering de onderhandelaars op Korea opdracht heeft gegeven ten spoe digste over te gaan tot de kwestie der krijgsgevangenen. Zulks is veel belang rijker dan het probleem van de „be standslijn". Amerika, aldus de New York Times, zou met geen wapenstilstand stemmen als niet onmiddellijk een vredigend accoord wordt bereikt O' het" uitwisselen der krijgsgevangenen, het toezicht op het versterkingen. 15 Steens Ancre FA JAN M. PIERROT MAARSMANSTEEG 21 De zuster van de Sjah van PerziëPrinses Ashrafis gistermiddag in gezelschap van haar echtgenoot, de heer Chafik, directeur-generaal van de Rijksluchtvaartdienst in Perzië, op Schiphol aangekomen voor een bezoek aan ons land. V.l.n.r. Prinses Ashraf, de heer Chafik en de heer Plesman, directeur van de K.L.M., die ter begroeting op Schiphol aanwezig was. Deel van Franse mijnwerkers weer aan de gang De tot 80.000 personen aangegroeide Franse mijnwerkersstaking zou, vol gens de verwachting, vandaag weer ten dele worden beëindigd. De regering* en enkele vakbonden zijn overeengekomen het regeringsvoorschrift, waarin werd bepaald dat de mijnwerkers voortaan zelf 15 pet van de kosten van medische verzorging moeten dragen, zo te wijzi gen. dat zij 60 francs per recept betalen. Alleen de communistische vakbond houdt vast aan de eis tot voll^iige intrek king van het voorschrift. Dreigende krantenstaking in Farnkrijk In Frankrijk dreigt een staking van het personeel van alle krantenzetterijen. Het gaat hier om een soMdariteitskwestië met het personeel van het blad Marseillaise te Marseille, dat reeds vanaf 31 Ootober staakt voor loonsverhoging. Gisteren is het gebouw van het blad door politie Utrechtse rechter: Bij rijverbod ook niet op een bromfiets De Utrechtse politierechter heeft gis teren een Zeister metaaldraaier, die op een bromfiets reed, hoewel hem voor de duur van een jaar de bevoegdheid tot het besturen van een motorrijtuig was ontzegd, veroordeeld tot f 25 boete. De rechter was van oordeel dat het rijden op een bromfiets in deze omstandig heden in strijd is met artikel 32 van de Wegenverkeersregeling. Mevr. Roosevelt vanmiddag op Schiphol Mevrouw Eleanor Roosevelt zou van middag om half zes op Schiphol aan komen om enkele dagen als gast van de Koningin op Het Loo te vertoeven. Truman voelt weinig voor „Grote Vier" President Truman heeft verklaard, dat internationale geschillen door de Ver. Naties moeten worden opgelost en_ dat een conferentie van de „Grote Vier" daartoe minder geschikt is. In ieder ge val zou Truman Amerika niet verlaten voor een nieuwe bijeenkomst van de „Grote Vier". Echter is premier Stalin of ieder ander „welkom" in Washington. Voor de negentiende maal eredoctoraat voor lid van Koninklijk Huis maal door buitenlandse academiën. Koning Willem II kreeg in 1810 het eredoctoraat in de rechtswetenschap pen te Oxford. Prins Willem van Oranje, zoon van Koning Willem III, op 18 Juni 1858. Romeins- cn hedendaags recht te Leiden; Prins Alexander. 8 Mei 1874, hetzelfde Koningin Wilhelmina 1 Juli 1914, Nederlandse letteren te Groningen; 9 Febr. 1925 rechtswetenschappen te Leiden; 9 Sept. 1938 economische wetenschappen te Am sterdam; 5 Oct. '41 rechtswetenschappen in Brunswick (V.S.); 28 Maart 1942 (radio- telegrafisch bericht), rechtswetenschap pen in Witwatersrand (Z.-Afr 14 Oct- 1943 burgerlijk recht Oxford; 10 Dec. 1946 theologie Montpellier (Fr 15 Dec. 1947 rechtswetenschappen te Leuven; 20 Oct. 1949 rechtswetenschappen te North ampton (Engeland). Prinses Juliana: 31 Jan. 1931 Nederlandse letteren te Leiden; 4 Juni 1941 rechtswetenschappen in Holland (V.S.); 13 Juni 1941 idem te Holyoke (V.S.); 17 Juni 1941 idem in Princeton (VS 18 Mei 1942 idem in Pella (V.S.). Prins Bernhard: 10 Juli 1946 rechtswetenschappen te Utrecht; 16 November 1951: technische wetenschap te Delft. Vanavond zal in Prinsenhof de promotiemaaltijd worden gehouden, die de senaat van de Tech nische Hogeschool de „jonge doctor". Prins Bernhard en enkele gasten aan biedt in de zg. historische zaal. Voor het eerst na vele jaren zal dan een lid van de Koninklijke Familie de eetzaal ge bruiken, waar Prins Willem van Oranje, de Vader des Vaderlands, de maaltijd placht te nuttigen. H.M. de Koningin zaf deze maaltijd niet bijwonen. Vanavond ontvangt zij, zoals men weet, mevrouw Roosevelt, die enige dagen op het paleis Het Loo haar gast zal zijn. Het eredoctoraat werd door de T. H- vanmiddag voor de 36ste maal verleend. Acht eredoctoren zijn nog in leven. Zeven waren in de Nieuwe Kerk onder de genodigden: dr ir W. Hupkes, dr ir M. H. Damme, prof. dr ir F. K. Th. van Iterson, dr ir W. J. H. Harmsen, dr A. De bul van de Prins De bul, teken van de nieuwe waar digheid van Prins Bernhard, is een meesterstuk op zichzelf. Ze is ont- worpen door mej. J. B. Mouton. De tekst is gecalligrafeerd op perkament in zwart en goud. De namen van de Prins zijn in blauw gesteld met gou den hoofdletters. Ann de zijde van de handtekening van de secretaris van de senaat is de bul gewaarmerkt met het nieuwe grootzegel van de Tech nische Hogeschool, ontworpen door professor L. O. Wenckebach. Op dit grootzegel is de fakkel als embleem van de hogeschool centraal geplaatst, geflankeerd ter rechterzijde door het Rijkswapen, ter linkerzijde door het wapen van de gemeente Delft. In het randschrift is de naam der hogeschool opgenomen met het stichtingsjaar van de Akademie: 1842. Grootscheepse actie tegen het mond- en klauwzeer Van Maandag ai inenting van 100.000 dieren per week Aanstaande Maandag begint de grote actie tegen het mond- en klauwzeer, de ziekte waardoor thans 8728 boerenbe drijven in ons land zijn getroffen, ofwel een kleine 4 pet van alle Nederlandse boerenbedrijven. Er is 5000 liter entstof, speciaal geprepareerd tgeen de nu heer sende variant (A 5), gereed en in de weken daarna zal elke week 4000 liter entstof gereed komen. Met een liter kunnen 30 dieren worden geholpen en men hoopt per week tussen de 100.000 tot 130.000 dieren te kunnen behandelen. De entstof wordt ongeveer acht dagen na inspuiting werkzaam. Verreweg het grootste deel van de diere-n, dat reeds geënt was, is niet aan getast. De ziekte heerst onder het vee van niet-geënte bedrijven en onder het jongvee, dat nog niet geënt kon worden. In ons land is enting geschied op vijf tig tot zestig percent van alle veebesla gen. In Duitsland is dit percentage veel geringer, met het gevolg, dat het mond en klauwzeer daar veel harder om zich heen grijpt en veel ernstiger gevolgen heeft. Het toedienen van de entstof zal vol gens een vooruit opgemaakt schema ge schieden. Aan de beurt komen eerst de belangrijke fokgebieden, daarna de stie- Regeiing overweegt Noodtehuizen voor evacué's De regering overweegt thans de inrich ting- voor te bereiden van een aantal noodverzprgingstehuizen voor het onder brengen van zieken, ouden van dagen en kraamvrouwen tijdens een eventuele evacuatie, van de burgerbevolking. Voor het onderbrengen van ouderloos geworden kinderen zal de voorrang wor den gegeven aan weeshuizen e.d. Ook wordt gedacht aan centraal verwarmde bollenschuren. Deze schuren zullen ech ter niet voor het onderbrengen evacué's worden ingeschakeld voordat nauwkeurig is onderzocht of ze ten volle aan het gestelde doel kunnen beantwoor den Van de ziekenhuisaccomodatie zal bij de eventuele aanvang van oorlogshan delingen waarschijnlijk ten minste de helft beschikbaar komen voor oorlogs lachtoffers doordat veel patiënten dan deze inrichtingen zullen verlaten om ver der thuis te worden verpleegd. De voorbereiding van al deze maatre gelen zal worden opgedragen aan de hofdinspectine van de Volksgezondheid. Verder zal een stichting in het leven worden geroepen die met de voorlichting de bevolking zal worden belast. Velsens burgemeester kreeg geen bevel Wel overleg met minister over politiemannen Wanneer de zesjarige ambtsperiode an de burgemeester van Velsen is ver streken, zal de minister van Binnenlandse Zaken zich nauwkeurig rekenschap geven ie vraag of herbenoeming verant woord is. Er zal gelet worden op de wijze, waarop de burgemeester in de af gelopen periode zijn ambt heeft uitge oefend en op het advies dat bij de Com- iris der Koningin zal worden inge- en. Dit deelt minister Van Maarse- mee in de memorie van antwoord de begroting 1952 van Binnenlandse Van een bevel aan de burgemeester om daarmee zijn houding te beïnvloeden ten opzichte van twee politiemannen die be trokken waren bij de Velser affaire, is sprake geweest. Burgemeester Kwint heeft ten aanzien van enige politie-ambtenaren slechts maatregelen getroffen overeenkomstig de bevoegd heden die het politie-ambtenarenregle- ment hem toekent. Wel is hierover voor af overleg gepleegd met de minister. die voor kunstmatige inseminatie gebruikt worden en de stallen, waarin deze staan, in de derde plaats de selectie- mesterjjen van varkens en in de vierde plaats koeien, die eventueel voor uitvoer bestemd zijn. Zoals men weet staat de uitvoer thans stil. In vergelijking met vroegere jaren is de verspreiding van de ziekte niet bij zonder %-erontrustend. Vergelijkt men de cijfers van dit jaar et die uit de dertiger jaren, dan blijkt, dat in 1934 12000 bedrijven werden aan getast, in 1937. 1938 en 1939 resp. 37600, 39,000 en 20.000. In 1943 woedde de ziekte op 10.000 bedrijven. Nadat in 1946 met enting op grote schaal was begonnen, bleef het aantal gevallen pet jaar zeer gering tot nihil. Stalins verjaardag en geen Kerstfeest... De Christelijke wereld maakt zich öp Kerstfeest te gaan vieren, het feest van Christus' geboorteZelfs voor kringen ver builen het dogmatisch Christendom, betekent Kerstmis een symbool van onschatbare traditie: de geboorte van het Kind en de vredige witte sneeuw, die de daden der mens heid overdekt. Volgens „radio Vrij Europa" denkt men er in Hongarije, althans officieel, anders over. Daar zal de Kerstviering vervangen worden door het vieren van de verjaardag van Stalin op 21 December. In een, vertrouwelijk, uitgegeven bevel heeft het Hongaarse ministerie van Buiten landse Handel de invoer van kerst bomen verboden. Hoe zullen de een voudige lieden in Hongarije, boeren zn arbeiders reageren op een maat regel. waarvan men. met een varitnt op Vondel kan zeggen: „dat de Groten hier op het Hongaarse hart treden". Bijna Sinds de bevrijding 190.000 gezinnen in nieuw huis In September ruim 5700 woningen gereed Sedert de bevrijding is in ons- land voor 189 718 gezinnen nieuwe woonru te beschikbaar gekomen. In de eei negen maanden van dit jaar zijn 45, gezinnen in een nieuw huis onder dak gebracht, waarvan 6141 in Septembei Tijdens deze maand werden namelijk 5707 woningen met inbegrip vai duplexhuizen voltooid. Na de bevrijding zijn in totaal 9980 duplexwoningen 179 738 gewone huizen gebouwd. Van de 5707 won/ijk.?n die in Septem ber gereed kwamf/ypwerden er in Der Haag 359 (v. j. 274. gebouwd, in Rotter dam 366 (v. j. 393) en in de rest var Zuid-Holland 844 (485). In September werd begonnen aan dc bouw van 3882 (v. j. 6530) woningen, waaronder 97 (v. j. 601) duplexwoningen. Doordat het aantal* nieuw begonnen wo ningen lager is dan het aantal dat ge reed kwam, daalde het aantal in uitvoe ring zijnde woningen eind September tot 41.261. Vorig jaar waren om deze tijd 51.872 woningen in aanbouw, zo blijkt uit de gegevens van het C.B.S. Twee rijtuigen ontspoord vai ItaliëHolland express Vanmorgen om negen uur zijn op het station Eindhoven de laatste twee rij tuigen ontspoord van de Italië-Holland express, die op weg was naar Hoek var Holland. Er zijn geen persoonlijke ongelukken gebeurd. De reizigers heben de reis met de drie rescrende rijtuigen voortgezet. Hoewel twee sporen versperd werden, kon het treinverkeer doorgang vinden, zij het met enige vertraging. Plesman. prof. dr ir J- C. van Staveren en dr ir V. J. P. de Blocq van Kuffeler. De achtste, prof. dr G Holst, de presi dent-curator van de T. H- zat tussen de curatoren. Het is voor de negentiende maal dat aan een lid van ons Koninklijk Huis een eredoctoraat is verleend: viermaal door de Leidse universiteit, éénmaal door Groningen, éénmaal door Utrecht, één maal door Amsterdam (gemeente uni versiteit), éénmaal door Delft en elf >DAT de stremming tussen Hoevelaken en Terschuur (rijksweg Apeldoorn Amersfoort) is opgeheven. DAT mr M. E. J. Hijmans. secr. van de C.OP en jhr mr G L. G. de Milly. adm. van het Haagse bureau voor het econ. en milit. hulpprogramma, gisteren naar de V.S. vertrokken om samen met andere Europ. deskundigen te spreken I over de technische bijstand van de Marshallhulp DAT de eieren in Barneveld ditmaal f 19.75f 20.50 de honderd deden, tegen f 19.25f 19.75 vorige week. DAT de wetensch. dir. van Organon te Oss, dr Tausk, gisteren t-g.v. zijn zil veren jubileum is gehuldigd, o.a. door staatssecr. Muntendam. DAT gedeelten van de landgoederen Lindonk te Woensdrecht en Huize Asten te Asten zijn opengesteld. DAT de Internat. Federatie van Uit gevers van kranten o.l.v. de Nederlander J. J. v. d. Kieft heeft besloten een beroep te doen op de V.N. om zich'bezig te hou den met het tekort aan krantenpapier. DAT de Staatsmijnen ëen nieuwe actie gaan beginnen om 1000 mijnwerkers te DAT in de Burg. Reigerstraat te Utrecht het nieuwe kantoorgebouw van de Ver. van artsen-automobilisten (6000 leden) in gebruik genomen is. DAT in hoger beroep voor het Leeu warder Hof opnieuw 12 jaar werd geëist tegen de 30-j. boerenknecht Ewe P. te Foxwolde (Gr.) die in een ruzie om zijn (15-jarig) meisje haar stiefvader. Anne Stokroos,, doodstak en diens broer Ietse ernstig verwondde. DAT 45 boeren die ongehoorzaam wa ren geweest aan de bepaling dat wegens brandgevaar hoogstens 20 korenmijten bij elkaar geplaatst mogen worden, in Emmen zijn veroordeeld tot lichte boe ten. DAT aan Giessendam en Hardinxveld een plan is aangeboden om deze geqieen- ten samen te voegen. DAT Multifilm voor de plaatselijke V.V V. een speelfilm over Nijmegen heeft gemaakt, getiteld Stad aan de Rivier, met Nijmeegse spelers. DAT een dronken kerel (de 26-jarige grondwerker H L.), die na een gevecht met twee agenten was gevlucht en een waarschuwingsschot achterna had ge kregen, even later gemakkelijk kon den gearresteerd, daar hü het waarschu wingsschot in zijn zitvlak bleek te heb ben gekregen DAT een 66-j wielrijder gisteren op het Singel te A'dam door een personen auto is aangereden en gedood. DAT een aantal personen uit de scheep vaartwereld een coöp. ver. willen op richten om credieten te verlenen aan zelfstandige kustvaartkapiteins. DAT de 55-j. werkbaas Frans Hoekstra te Oosterklieft (N-H> sinds gistermor- Igen spoorloos is en hy in overspannen I toestand verkeerde. De grootste rivier van Italiè, de Po, uiten haar oevers getreden, v verschrikkelijke gevolgen v dien. Tientallen personen zijn i het leven gekomen en de schade j bedraagt naar schatting 150 mil- lioen gulden. Deze foto werd geno- i in Piacenza, waar de bewo- van onder gelopen stadsge deelten trachten, in roeibootjes iets hun have in veiligheid brengen. J Overstroming van de Po Kolkend water brengt dood en verderf Ramp eiste al 50 doden Met tomeloos geweld heeft het water van de rivier de Po, ondanks het feit, dat het peil begint te dalen, de dijken op enkele plaatsen doorbroken en in zijn woeste stroom door de vruchtbare Ita liaanse laagvlakte dood en verderf ge zaaid. De millioenen kubieke meters water, die door de bressen stromen, heb ben een reusachtig meer geschapen, waar over honderden motorreddingboten en amphibievoertuigen van het leger varen. Door het onklaar geraken van de com municatiemiddelen is nog geen volledig beeld te krjjgen van de toestand. Maar naar schatting heeft deze nieuwe ramp ongeveer 50 mensen het leven gekost. Bij Frasinella, ten Zuiden van Venetië, werd een autobus met 40 vluchtelingen uit het getroffen gebied, door het water meegesleurd. Drie en dertig personen zijn verdronken. Een moeder kon niet anders dan machteloos toezien hoe haar kinderen van één en driejaar door het bruisende water werden meegetrokken. De zwaarst getroffen steden zijn Man tua Cremona, Parma en Qcchiobello. Duizenden burgers uit Ferrara, dat nog niet getroffen is, kampeerden vannacht met matrassen, dekens en enkele huis houdelijke artikelen op de dijken in. Po-delta, in de hoop, dat de dijken het daar zouden houden. Zij" weigerden zich verder van hun huizen te verwijderen. In de bedreigde gebieden luiden de kerkklokken en gillen sirenes de gehele dag om de bevolking voor het naderen de gevaar te waarschuwen. Om de druk op de laatste honderd kilometer water keringen te verminderen, hebben Ita liaanse ingenieurs besloten, een bres graven in een gedeelte van een dijk. Men hoopt, dat het hierdoor wegstromende water zich nabij de plaats, waar de Po in de Adriatische Zee uitmondt, weer in de rivier zal storten. Door deze nood maatregel komen 19.000 hectare vrucht bare grond onder water te staan. In totaal zijn bij de rampen van de laatste weken in Italië al 200 mensen om het leven gekomen. De materiële schade wordt op 150 millioen gulden geschat. Auriol stelt zich niet herkiesbaar President Auriol heeft verklaard, zich me.t voor herverkiezing in 1954 beschik baar te stellen. Hü maakte zulks bekend op een lunch van de buitenlandse pers vereniging te Parijs. Vooral geen offers Wat gevreesd moest worden is ge- beurd. Het kabaal dat in Indonesië is aangeheven over de simpele herzie ning van onze Grondwet, waarbij Nieuw- Guinea zal worden genoemd als, geogra fisch bezien (want meer beoogt dit artikel niet), behorende tot het Ko ninkrijk der Nederlanden, is voor de socialistische pers in Nederland aanlei ding geworden om ook al aan het wee klagen te slaan. Het begon al met Het Vrije Volk. dat de vraag opwierp, waarom de ge- biedsomschrijving van het Koninkrijk der Nederlanden maar niet eenvoudigweg uit de Grondwet wordt verwijderd. En anders wil het blad een formulering, die de gebieden niet met name aanduid». Hoe het blad zich dat voorstelt is intus sen volkomen duister. Erger maakt Het Parool het. Welis waar betoogt dit blad eerst, dat, juri disch bekeken, het gelijk is aan de kant van de Nederlandse regering. En het blad wil graag toegeven, dat men van Indonesische zijde wel wat erg gevoelig is. zo zelfs, dat men er hier in Neder land kregelieg van wordt. Maar dan vraagt het blad zich af. of Nieuw-Guinea een struikelblok moet blijven op de weg naar een goede verhouding met Indo- Daarbij komt nog. aldus de redactie van dit socialistische orgaan, dat Nieuw- Guinea offers van ons zal vergen, en alleen wie offers brengen wil. beeft het recht van een morele verantwoordelijk heid van Nederland voor Nieuw-Guinea te spreken. Anders zal men moeten stre- naar een oplossing om dit geschil punt tussen Nederland en Indonesië uit de weg te ruimen. „Zelfs al betekent dit het onder bepaalde voorwaarden over dragen van de souvereiniteit over Nieuw- Guinea aan Indonesië. Naar ons gevoel zouden velen in ons volk een regering, die dit probleem ook op deze wijze uit de wereld zou helpen, dankbaar zijn." Commentaar lijkt ons overbodig. Zoals en ziet terwijl het ene socialistische blad maar heel de omschrijving van ons grondgebied, met inbegrip 'van Nieuw- Guinea. uit de Grondwet wil schrappen, omdat hier voor de Indonesiërs een steen des aanstoots zou liggen. komt het andere socialistische blad zelfs alweer da delijk met de oude. opgewarmde suggestie nen Nieuw-Guinea maar beter kan afstaan, vooral nu het offers zal vragen... Sommigen hebben van progressiviteit toch wel een vreemde voorstelling. Volkomen onjuist? Dezer dagen veroorloofden wij ons op deze plaats enige opmerkingen er het voorstel (dat overigens geen voortgang zal vinden) om een verschij ningsverbod mogelijk te maken voor bla den, voor welk verbod op het ogenblik uiteraard de communistische pers in aan merking zou komen. Wij meenden en menen het nog ons tegen een wijziging de Grondwet in deze richting te moe ten uitspreken. ze argumenten waren onder meer, en openlijk uitgesproken leugen ook de mogelijkheid geeft van een openlijk ingespoten tegengif. Hiermede blijkt De Maasbode het niet eens te zijn. Het blad •indt het zelfs volkomen onjuist, maar erzacht het oordeel even later door op te merken, dat onze veronderstelling wat al te luchthartig opgezet is. Want de kans. dat bij de lezers van de communistische pers. die het gif hebben ingekregen, een tegengif zal worden ingespoten, meent het blad veilig op nul te kunnen stellen Nu hebben wij geen behoefte ons te dezen aanzien over te geven aan optimis- dat al spoedig overdreven is. Maar mag men menen, dat het communisme )u verdwijnen met een openlijk verbod an de communistische pers? Immers Trouwens, wat was ons uitgangspunt? De klacht door prof. Romme doorgege- en. van arbeiders, dat er zo weinig ver- i-eer was tegen de communistische pro- iaganda. hoezeer deze veelal een leugen propaganda is. Die propaganda echter, zo ze overtuiging, zou voortgang heb ben, ook wanneer de pers verboden zou zijn Zij zou voortgang hebben langs hei- meliike en moeilijk te controleren wegen. En het verweer zou te moeilijker zijn. Neen. dan toch maar liever de openlijke leugen, waartegen ook een openlijk ant woord mogelijk is. Dat het baat geeft de cijfers bij ver kiezingen wijzen het uit en zullen het, lopen wij, straks nog duidelijker uit rijzen. Heus, de democratie is niet zo erwerpelijk. ook al om wat zij biedt andemocratische mogelijkheden. Omgekomenen van Amerik. vliegtuig opgebaard De stoffelijke overschotten van de 36 inzittenden van het Amerikaanse trans portvliegtuig. dat op een vlucht van Frankfort naar Bordeaux in Auvergne is neergestort, ziifi gisteren in het dorp Cambon Sur Lac opgebaard. Losgeslaaen slccrschip weer terecht Het oude Rraziliaanse slagschip Sao Paulo, dat elf dagen geleden tussen de >n en Madeira toen het door twee boten naar een slonpdok getrokken in een storm los«ioee en zonk. is gevonden. Er is niets meegedeeld de R opvarenden, die zich aan boord bevonden. In Aalsmeer wordt op het ogen blik een grote chrysanten- en cyclamen tentoonstelling gehouden. De bewondering voor wat de Aals- meerse bloemenkwekers hier bijeen hebben gebracht, zat er ai uroeg in. Japanner slaat Indo nesisch minister Enkele dagen geleden ls een Japanner, die de Indonesische naam Hardjojo Ang- koso had aangenomen, zonder zich te la ten aandienen te Djakarta de kamer van de minister van Financiën, mr Joesoef Wibisono, binnengedrongen. De minister weigerde daarom hem te woord te staan, waarop de Japanner zo boos werd. dat hij de ipinister onverwacht een slag toe bracht 'op de arm. aldus verneemt de NituweLeidicbe Courant, f Advertentie) WEERBERICHT Vrij zacht Tot mor venavond verwacht De Bilt: Overwegend zwaar bewolkt met enkele buien. Matige tot krachtige wind- tussen Zuid en Zuid-Weet Vrij zacht (Opgemaakt te 10 uur.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1