Schouten doet persoonlijk beroep op Tilanus WRIJFWAS „GLIM1 Vogelvrij Zwitsalettenj DONDERDAG 15 NOVEMBER 1951 Samenwerking A.R.-C.H. hoogst gewenst „De derde macht bestaat niet", meent de leider van de Anti-Revolutionnairen (Van onze Parlementsredacteur) T~\E EERSTE RONDE in het jaarlijkse grote begrotingsdebat is gister-: middag geëindigd. Niet minder dan veertien Kamerleden hebben er aan deelgenomen. Gistermiddag was ongetwijfeld het hoogtepunt de rede van dr Schouten (A.R.). Het meest frappante hierin was wel, dat hij zich niet wilde wagen aan speculaties voor de kabinets-formatie na de komende verkiezingen. Hij liet bij wijze van spreken alle mogelijkheden open. Dui delijk was echter zijn afwijzing van de „derde macht". Vanmiddag zou d: Drees namens de regering het algemeen politiek gedeelte van.de beant woording voor zijn rekening nemen, gevolgd door prof. Lieftinck voor de financiële vraagstukken. Hoogcarspel (Comm.), die van uit zijn visie het financiële beleid, dat kapitalis tische kenmerken draagt, afkamde. Tussen de bedrijven door besloot de Kamer de wetsontwerpen tot het in over weging nemen van wijzigingen in de Duidelijk was dr Schouten ook in zijn afwijzing van de tendentie, met betrek king tot de Zondagsarbeid, da. ipische motieven zwaarder wegen dan de Goddelijke eis tot heiliging van de dag des Heren. Even duidelijk was zijn standi punt t.a.v. het Uniestatuut met Indo nesië: Concreet moet vaststaan, waar over gesproken zal worden. De status van Nieuw-Guinea behoort buiten het overleg gehouden te worden. Geen derde macht Eergisteren reeds had prof; Romi gezegd, dat de derde macht (één blok van A.R., C.H. en V.V.D.) niet bestond. De heer Tilanus had dit bevestigd dr Schouten deed er nog een schepje bovenop. Van de V.V.D. scheiden de beginselen ons, zo zei hU. maar boven dien zijn er practische bezwaren. De heer Schouten had geen tijd om dil nader uit te werken, maar doelde hier op, dat er bij de V.V.D. helemaal geen vastheid van I(jn te vinden is, gelet op de houding bij de kabinetsformaties in 1948 en vooral ook in 1951. Voor prof. Romme zat in het hele ge val ook nog iets van tragiek. Hij immers heeft zij het niet uit zichzelf bij de kabinetsformatie de heer Wemmers, die minister van Verkeer en Waterstaat geworden, laten paraderen als een ponent van de derde macht". Nu heeft prof- Romme zelf moeten erkennen, dat die derde macht niets is, doodeenvoudig niet bestaatPolitiek is soms derlijke bezigheid! Beroep op Tilanus Opmerkelijk was ook dr Schoutens beroep op de C.H.U. om met de A.R. tot een veel grotere samenwerking te komen. Dat die samenwerking er niet is, ligt bepaald niet aan de A.R. Die hebben deze op alle manieren geëntameerd, maar met name van de zijde van de heer Tilanus is hier voor in de practijk niets gedaan. Mogelijk en zeker hopelijk dat het persoonlijk beroep van dr Schouten op de heer Tilanus, hiermee nu eindelijk eens ernst te maken, zal helpen. Nadat de heer Schouten had gespro ken, verdedigde de heer Hofstra (Arb.) het financiële beleid vafi minister Lief tinck. Het juiste richtsnoer is hierbij geweest het volgen van een progressieve sociale politiek. Niets bezuinigd De heer Van den Heuvel (A.R.) was van een geheel ander gevoelen. Hij laakte de sterke stijging van de na-oorlogse staatsschuld, veroor zaakt door beleidsfouten op het bied van de voedselsubsidie- en huurpolitiek, waardoor ook Neder landers, die de zwaardere lasten wel konden dragen, hebben meegeprofi teerd. Grondwet, wat de openbare behandeling betreft, te doen voorbereiden door uit tien leden bestaande commissie, vi in niemand zitting heeft, die lid is de staatscommissie tot herziening de Grondwet. enige redmiddel is het drastisch verla gen van de openbare uitgaven. Ten slotte hèkelde hij de willekeur bij de geldzui- vering, de huurpolitiek, de rente- en de belastingpolitiek. Ds Zandt (S.G.P.) wil de evenmin als de heer Schouten, dat met Nieuw-Guinea koehandel zou we den gedreven. Op allerlei punten stelde hij de regering in gebreke. Hij wees op het opdringen van Rome, de Protestan- tenvervolgingen in Spanje en Zuid-Ame- rika en riep de regering op, terug te keren tot gehoorzaamheid aan Gods ge boden. De hekkensluiter was ditmaal de heer Lening van verzekering: Dit jaar 60 millioen voor woningbouw Van de f 350 millioen die de levensver zekeringsmaatschappijen en een aantal pensioenfondsen aan de gemeenten zullen lenen, Is f 320 millioen bestemd voo woningbouw en de rest voor andere doel einden. In het tweede halfjaar van zal ongeveer f 60 millioen, volgend jaar f 180 millioen en in het eerste halfjaar van 1953 ongeveer f 80 millioen ter be schikking van de gemeenten worden ge steld. Hiervan is resp. f 20 millioen, f 100 millioen en f 40 millioen bestemd voor nieuwbouw en de rest voor consolidatie. De gemeentelijke schuld die op consoli dering wacht, bedroeg op 1 Juli voor de woningbouw f 526 millioen en voor an dere doeleinden f 492 millioen, Dit heeft minister Van Maarseveen aan de Tweede Kamer meegedeeld. Haas was het haasje In Wolvega werd enkele weken gele den door een der toeschouwers van een voetbalwedstrijd een haas, die over het veld liep, gevangen en gedood. De man moest zich deswege voor de Heerenveen- se kantonrechter verantwoorden. De supporter-jager werd echter vrijgespro ken; en de in beslag genomen haas krijgt hij terug. (Advertentie; i WEG MET DIE AFVALSTOFFEN DIE UW INGEWANDEN VERSTOPPEN (en die de geregelde werking van verschu ilende levensfuncties verlammen. Kom de matuur te hulp en „ontlast" Uw ingewan den met behulp van Laxeer-Akkertjes. !De daarin aanwezige melkzuurfermenten Ibestrtjden de gistingsprocessen, die vaak in onze ingewanden optreden en dan de joorzaak zjjn van trage darmwerking. jNeem eens per week één of twee Laxeer- Akkertjes. Zij doen hun werk zacht eD l«eker, zonder kramp of gewenning. Regering wil bezuinigen Alle parlementsstukken even groot? De regering overweegt de mogelijkheid om alle Kamerstukken voortaan in zelfde formaat van 21x29.7 cm uit te geven. Het gaat hier dus om de Hande lingen (het officiële Kamerverslag), de uitgave. Het parlement (een beknopte uitgave van de Handelingen), de witte Kamerstukken (wetsontwerpen en wat daarbij behoort), hef Staatsblad en het Tractatenblad. it nieuwe formaat zal groter zijn dan het Staatsblad, maar kleiner dan de Handelingen en de witte stukken. Op deze wijze zou een aanmerkelijke papier bezuiniging worden bereikt. Bovendien het dan mogelijk worden de uitgave de officiële Handelingen en Het Parlement op elkaar aan te passen, zodat belangrijk zou kunnen worden bespaard op de drukkosten. Verder zou tegemoet worden gekomen aan de verlangens van Nederlandse Advocatenvereniging een hanteerbare uitgave van het Staatsblad. Tezamen met eenheden van het Belgische leger hebben enige bataljons Neder landse strijdkrachten een oefening gehouden in het Zuiden van ons land en Noord-België. In de avonduren werd'in een Belgisch dorpje een miniatuur interlandwedstrijd gespeeld, die aan spanning niet onderdeed voor een wed strijd in het Feyenoord-stadion. Overheid moet vrije tijd van soldaat niet regelen Hier ligt alleen een taak voor de thuis- irontenmeent Pro Be ge (Van een onzer verslaggevers) TTET HOOFDBESTUUR van de Ned. Militaire Bond Pro Rege is veront- -®-J- rust over enkele passages in het Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer over de begroting van Oorlog. Vele Kamerleden vroegen of het niet in het belang van de algemene vorming der dienstplichtigen zou zijn, als hun in hun diensttijd een „staatsburgerlijke vorming" gegeven zou worden. Pro Rege is van mening, dat het geven van deze vorming nauw verwant is met de levensbeschouwing van de dienstplichtigen en dat hier zeker geen taak voor de overheid ligt. Het bestuur dat het funest Pro Rege wijst e zijn, als de vrije-tijds- bestedirag in handen van een militair- ambtelijk apparaat zou worden gelegd. Het stelt voorop, dat de regering de dienstplichtigen gedurende bijna twee jaar -en gedurende 24 uur per dag weg haalt uit de natuurlijke le veins ver banden gezin, verenigingsleven enz. en zij daarom zeker verantwoordelijkheid de vrije-tijdsbesteddng ii diensttijd. Dat wil echter nog niet gen, dat zij zelf de de zorg voor de vrije tijdsbesteding op zich moet nemen, thuis van de soldaat kan alleen worden door de naar levensbeschou wing geriohte thuisfronten. Tot otfers bereid In het jongste verleden is duidelijk ge bleken, dat het particuliere initiatief op dit terrein tot grote dingen in staat ii tot offers bereid. Van Protestantse zijde werd in 1949 niet minder dan 1^ a 2 mil lioen gulden voor dit doel geofferd. Thans dit particulier initiatief overrompeld door de enorme legeruitbreiding. De Re gering 'moet nu naar de mening van Rege haar taak zo verstaan, dat zij aanvullend bedrag verstrekten tot Hoge Raad zal beslissen over het lot van de bromfiets Kantonrechter in Enschede zegt: auto moet voorrang geven De vraag of een bromfiets is ge lijk te stellen met een motorvoertuig dan wel met een rijwiel, een pro bleem dat om oplossing roept, zal door de Hoge Raad moeten worden beantwoord. Een automobilist uit Hengelo zal deze zaak trachten door te zetten. De bromfietser J. C. had in Enschede geen voorrang verleend aan deze auto rijder. De politie maakte proces-verbaal op tegen de bromfietser, maar de ambte van het O M. was het daarmee niet en liet een proces-verbaal opmaken tegen de autorijder. Gisteren kwam deze principiële zaak Dor de kantonrechter in Enschede. Even als de ambtenaar van het O.M. bleek hij mening dat een bromfiets beschouwd moet worden als motorvoertuig en dat daarom een automobilist voorrang moet geven als de bromfietser van rechts na dert over een weg van gelijke rangorde. De verdediger van de autorijder, mr F. W. B. baron Van Lynden te Rotterdam, weer er op dat het merendeel van de dodelijke ongelukken met bromfietsers Is veroorzaakt door de onzekerheid over het voorrang-verlenen wij schreven daar gisteren nog over Red Hij wil deze' zaak tot voor de Hoge Raad voortzetten; teneinde een beslissing te forceren De autorijder werd conform de eis tot zes gulden boete veroordeeld. Gen. Bradley in Londen Generaal Bradley, voorzitter van de Amerikaanse commissie van stafchefs, is te Londen aangekomen, waar hü met zijn Britse collega's contact opneemt over de besprekingen van het Atlantisch Pact, welke in Rome gehouden zullen worden. Het gaat om de defensie-maat regelen. Wel meer bacon, geen Kerst rantsoenen in Engeland Met ingang van December wordt het bacon-rantsoen in Engeland van 135 tot 180 gram verhoogd. Extra Kerst-ransoe- nen snoep, thee of vet worden nu echter niet verstrekt. 1 steviging van de door het particulier ini tiatief bijeen te brengen fondsen. Om een concreet punt te noemen zou bouw van Prot. Chr. en R.K. militaire de regering bijv. moeten zongen voor de tehuizen bij de nieuwe kazernes op de Veluwe Pro Rege is dan bereid de ex ploitatie van de Prot. Chr. tehuizen voor zijn rekening te nemen. De minister van Oorlog heeft in deze richting reeds toe zeggingen gedaan via het ook door ons gepubliceerde communiqué van de Leger- voorlichtingsdienst. Dit is echter in zulke vage termen gesteld, dat niet met zeker heid te zeggen valt hoe de minister zich de organisatie van die tehuizen indenkt. In verband met al deze vragen heeft het hoofdbestuur van Pro Rege een audiëntie bij de minister aangevraagd. Ook is om een onderhoud verzocht aan de A.R. en C.H. Tweede Kamer-fracties. Vijftig jaar lang spraken de stenen (Van onze A'damse correspondent) Het levensgrote standbeeld van de Oos tenrijkse musicus Alois Senefelder, die in 1796 toevallig, de mogelijkheid van steendruk ontdektè, kan men zien in de voorgevel van de naar hem genoemde drukkerij aan de Admiraal de Ruyter- weg in Amsterdam, waarvan de heer H. van der Masch Spakler directeur is. Deze is de enige nog levende oprichter van de Nederlandse bond van steen- en off setdrukkerijen en foto-lithografische in richtingen, die op ,20 November zijn gou den jubileum viert. In de naam van deze oudste grafische organisatie weerspiegelt zich de techni sche ontwikkeling van dit bedrijf. Aan vankelijk kende men in ons land alleen steendrukkerijen. Toen in 1908 de eerste offsetpers (uitvinding van een Ameri kaan) in ohs land werd geplaatst, kwam dit in een aanvulling van de bondsnaam tot uitdrukking, hetgeen in 1945 opnieuw geschiedde toen de foto-lithografische irn richtingen in de organisatie werden op genomen. Vlakdruk is de verzamelnaam, in tegenstelling met hoog- en diepdruk. Ons land telt thans 337 offsetpersen, die de Hollandse naam hoog houden en prima product leveren. De bond telt 140 leden; het aantal technische arbeiders in deze bedrijven 3070; de jaarlijkse o: beloopt ƒ60 millioen. Onder het motto Saxa Locuta Sunt („De stenen hebben gesproken") is een uitvoerig gedenkboek verschenen, van de hand van M. Valentijn. Georganiseerd overleg 27 Nov. hervat De reeds aangekondigde hervatting van het georgapiseerd ambtenarenoverleg zal op 27 November geschieden. Dan treedt het betreffende K.B. van 5 October jl. in werking. Tien kleine jongens op het inbrekerspad „Bende" maakte al enkele maan den Amersfoort „onveilig" De Amersfoortse kinderpolitie heeft tien jongens in de leeftijden van acht tot twaalf jaar op heterdaad betrapt'toen zij bezig waren in te breken in een groot warenhuis. Het is gebleken dat de kinderen ge durende enkele maanden de stad „on veilig" hebben gemaakt. Zij pleegden in braken in fabrieken, kantoren en win kels en ook op de weekmarkt bestalen zij verscheidene lieden. Van de opbrengst werd snoepgoed of sigaretten gekocht en ook werd het geld uitgegeven voor bioscoopbezoek. De politie heeft de jongens, die allen in Amersfoort wonen, na een ernstige schrobbering vrijgelaten. Voor de feestdagen Winkelen tot uiterlijk 9 uur 's avonds Minister Van den Brink heeft de ge meentebesturen gemachtigd ontheffing te verlenen van de wettelijkee voo schriften in zake de winkelsluiting i verband met de komende feestdagen. Een dergelijke ontheffing kan worden verleend tot uiterlijk 9 uur 's avonds op 30 November en op 1, 3, 4, 20, 21. 22, 24 en 31 December a.s. De beperkende bepalingen voor de etalage- en reclameverlichting tijdens de piekuren blijven op die dagen evenwel •an kracht. Belgische televisie ook 625 beeldlijnen Ook een Belgische televisiecommissie heeft zich thans voor het stelsel Deeldlijnen uitgesproken. De beslissing over het systeem berust echter bij rege ring en parlement. Onze Zuiderburen zouden dus, wanneer het voorstel dei nissie wordt aangenomen hetzelfde stelsel als Nederland krijgen en niet dat Frankrijk (819 lijnen). Ook enkele andere West-Europese staten geven aan 625 beeldlijnen de voorkeur (Zweden Denemarken, Zwitserland). In Engeland heeft men het systeem van 405 beeld lijnen, in Amerika 525 en de Philips ex perimentele zender had 567 beeldlijnen. Huldiging prof. Van Rhijn uitgesteld De huldiging van prof. dr M. van Rhijn te Utrecht in verband met zijn 25-jarig ambtsjubileum is uitgesteld Prof. Van Rhijn moet op doktersadvies enige tijd Hervormde synode sloot najaarszitting Brief aan regering en Kamers over woningvraagstuk? Opleiding van catecheten geregeld; mr F. Brevet herbenoemd als quaestor-generaal OP DE GISTERAVOND geëindigde najaarszitting van de generale sy node der Ned. Hervormde kerk is gisteren een uitvoerige discussie gevoerd over een ontwerp-brief aan de Ministerraad en de Staten-Generaal ever het woningvraagstuk. Deze brief was opgesteld door de Raad voor Kerk en Overheid. Op voorstel_van dé scriba werd het concept in handen gesteld van het Breed Moderamen, die het nader op zijn eventuele nuttige werking zal bezien. Een verkoudheid fs zó gevat.» Voorts heeft de synode thans besloten dat in verband met de besprekingen var het rapport „Hoe dienen wij de vrede?' in deKersttijd een kanselafkondiging zal worden gegeven, mede betrekking hebbende op dit ondenv.erp. Een aantal synodeleden had deze boodschap ontwor pen en inmiddels ter tafel gebracht. Na uitvoerige bespreking werd de tekst vast gesteld. Veel aandacht besteedde de synode aan de generale regeling voor de opleiding van catecheten. Deze opleiding zal geschieden in een tweejarige cursus, die gevolgd kan worden door zoveel mogelijk leden der kerk die in het kerkewerk willen en kunnen worden betrokken, met als vervolg de „catechetencursus", waar van het einddiploma de bevoegdheid geeft voor het godsdienstonderwijs op de scholen. Deze regeling werd vastgesteld Ir H. Blok hoogleraar in Delft Ir H. Blok, die werkzaam is aan laboratorium van de Koninklijke/Shell te Delft, era internationale erkenning heeft verworven door zijn onderzoekin gen op het gebied van smering en smeer oliën, is benoemd tot hoogleraar in de werktuigbouwkunde aan de T.H. Ambtsaanvaarding prof. dr C. C. Jonker Dr C. C. Jonker zal op 23 November om halfvier in het AMVJ-gebouw te Amsterdam het ambt van hoogleraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de V.U. aanvaarden. Hogere studiebeurzen gevraagd Vele Kamerleden pleiten in het v. ver de Onderwijsbegroting voor to kenning van een -groter aantal studie beurzen en voor hogere bedragen. Zoveel mogelijk renteloze voorschotten dienen beurzen te worden omgezet, omdat terugbetaling, voora-l voor hen die geesteswetenschappen hebben bestu deerd, een zeer zware last is. Deze Kamerleden brengen hierbij het vraagstuk van de werkstudent ter sprake wijzen er op dat vele Delftse studen ten ziioh onvoldoende voeden uit geld gebrek. Er is reden om aan te neme dit euvel ook aan andere universiteiten bestaat. Het lied der aethergolven Advertentie VRIJDAG 16 NOVEMBER. HILVERSUM I (402 m). NCRV. 7.00 Nieuws, 7.15 Een woord voor de dag. 7.30 Zenderslultireg. 9.00 Nieuws. 9.10 Voor de zieken. 9.35 Gram. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Pianorecital. 11.30 Gram. 12.00 Amusementsmuziek. 12.33 Lichte muziek. 12.59 Klokgelui. 1.00 Nieuws. 1.15 Vocaal ensemble. 1.45 „Het commando Luchtvaart opleidingen", causerie. 1.55 Gram. 2.00 „Het tuinpad", causerie. 2.15 Metropole orkest en solist. 2,45 Strijkkwartet. 3.15 Voordracht 3.35 Instrumentaal trio. 4.10 Voordracht. 4,30 Zenderslulting. 6.00 Nieuws. 6.15 Surinaam se volksmuziek. 6 35 Regeringsuitzending: J Th. Verstelle: „Kaartering van de zeebodem in Indonesië". 6.45 Een goed woord voor een goede zaak. 6.50 Muzikale causerie. 7.15 Reg.uitz.: Verklaring en toelichting. 7.35 u Gram. 7.40 Radiokrant. 8.00 Nieuws. 8. Youth for Chrlst-ralley, 9.10 Pianorecit 9.30 „Zwerftocht door het Verre Ooster reportage. 9.40 Gram. 9.50 Radio Phllhar: orkest. 10.30 Orgelconcert. 10.45 Avondove denking. 11.00 Nieuws. 11.15—12.00 Gram. HILVERSUM II (298 m). VARA 700 Nieuws. 7.15 Oclitendgymna tiek. 7.30 Zendersluiting. 9 00 Nieuws. 9. Gram. 9.50 Voor de hulsvrouw. VPRO 10. „Kinderen en mensen", causerie. 10.05 Mo genwijdlng. VARA: 10.20 Gram. 10.30 Schoc radio. 10.50 Voor de zieken. 11.20 Voordract 11.40 Sopraan en piano. AVRO: 12.00 Ope rettemuziek, 12 33 Sport. 1.00 Nieuws. 1.15 Mededelingen. 1.20 Orgelspel. 1.35 Dansmuz Kookpraatje. 2.20 Gram. 3.00 „Erepro- e Z. K. H. Prins Bern-hard". 3.45 Gram. VARA: 4.00 Muzikale causerie. 4.30 Zender- Frankes als leider drukte zijn mannen en zilver op, Hanna; het is bij jou veiliger dan raamd. Intussen werden enkele kleine stroop- op het hart bij hun uitstapjes de nodige voor- bij mij. zichtigheid in acht te nemen. Mochten de ben- Het n: den van Gelre hun schuilhoek ontdekken, dan het grote aantal goud- zou het met hun goede leven zijn gedaan. De hoe komt U er aan?" wilddief wilde niet, dat meer dan drie man te- De stroper lachte „Dat weten de rakkers gelijk de Lutteke Haer verlieten. Hij vreesde de hertog wel!" Gelderse soldaat werd opgemerkt. Folkert had een deel van zijn zilvervoorraad bij zijn vader gebracht, die op het Mandeveid nog de schapen hoedde. Zijn vader had getracht om hem te overreden nu weer thuis te komen, maar de jonge man dacht er niet aan zijn kame raden in de steek te laten, zo had hij geantwoord. Op een avond maakte de wilddief zich op om zijn dochter een bezoek te brengen. Ook hij wil de zijn geld in veiligheid stellen. Kwam hij te vallen, dan behoefde Hanna de eerste jaren al thans niet in armoede te leven. Frankes haalde zijn paard bij de Steenberger vriend en reed, met een grote boog Norg mij dend, naar Peest. Hanna borg het geld in een kast. el een veilige plaats, i huiszoeking doen. tochten ondernomen. Het was ongeveer twee weken na de aanslag op de kapitein. De Dromer en de wilddief,be spraken in de hut de details van een nieuwe on derneming, die door de eerste was ontworpen Twee der bendeleden bevonden zich in de land- Morgen weer, terwijl de overigen bijeen lagen in de ho- H. v. Norg Frankes schrok. „Laten ze zich dan hier ook al zien?" „Vorige week hebben ze hier vee weggehaald. Ze kwamen van Norg. O, vader, wat heb ik zag. Ik was het meisje. angst uitgestaan, toen ik Er brandde ditmaal geen licht in de hoeve dat ze om mij kwamen," van zijn neef, toen hij deze had bereikt. De stro per klopte daarom de bewoners uit hun bed. Hanna was zeer verheugd, toen ze haar vader .Ts de hópman hier nog geweest, Hanna?" vroeg Frankes. „Eenmaal. Hij moet Eensklaps kwam een der wachten landweer met het alarmerende bericht, dat een "sterke groep soldaten vanuit het Noorden de Lut teke Haer naderde De mannen schenen recht op hun schuilplaats aan te marcheren, volgens hem. Frankes gaf een paar der luierende kamera den opdracht om de wacht in het Zuiden te be trekken. Met de Dromer sloop hij naar de land- In de verte naderden in hun richting een aan tal figuurtjes. Het waren er ongeveer een der tigtal. Door de grote afstand leken de mannen slechts kleine poppetjes. Ze liepen ruim ver- bang, spreid en besloegen daardoor een grote breedte vlakte. Langzaam, zeer langzaam werden de figuur tjes groter. Ze bleven de richting van de Lutte- erg voorzichtig zijn, ke Haer houden. zag. „Ik leef steeds in angst en vrees voor als hij naar hier komt. Voor zichzelf en voor mij,' Zouden ze onze sehuilnlaats ontdekt hehhent U zei ze. „Wanneer houdt ge toch op met dit O, hij is toch hoznrnri „™,- ..^ouaen ze onze scnuijpiaats ontdekt hebben? bezorgd voor mij, yader. En mompelde de stroper. „Het begint er op te lijken." 1 hem met meer haat. t>Het schijnt zo", gromde de Dromer. „Nu, we terug op de zullen ze in ieder geval warm ontvangen." ,t(f Een der wachten van de Zuidkant kwam uit afkomstig van de overval op =de~ Hondsrug lede"n deTtr7e*p~ wa'tl^ÜuSWeg °°k en de losprijs van de kapitein. „Berg het goud hun schuilhoek en nieuwe plannen werden be- naaerae. (W{jrcU vervolgd) leven, vader? „Zodra ik met de moordenaar van Franke heb afgerekend." Het was het antwoord van altijd- De wilddief telde een grote som gelds op tafel hij is zo blij, dat gij hem niet r_. In de nanacht was Frankes Lutteke Haer. Na enige dagen 1 sluiting. 6.00 Nieuws. 6.15 Felicitaties. I „Denk om de bocht". 7.00' Pianospel Voor emigranten VPRO: 7 30 „Televisie Vrije Tijd", causerie. 8.00 Nieuws. 8.05 Bo bespreking. 8.15 Gram. 8.30 „Benelux". I „Een sterk volk", causerie. VARA 9.00 i baret. 9.30 „De ducdalf". 9,50 Buitenlands overzicht. 10.05 Rhythmische muziek. 10. Gram. VPRO 10.40 „Vandaag", causerie. 10. Avondwijding. VARA: 11.00 Nieuws. 11. „In huwelijk en gezin", causerie. 11.30— 12.00 Kamerorkest. ENGELAND, BBC Home Service, 330 m. 12.00 Voor de scholen. 1.00 Dansmuziek 1.30 Voor de arbeiders. 2.00 Nieuws. 2.1 Gram. 3.00 Voor de scholen. 4.00 Critieken 4.45 I Gram. 6.00 1 I Mar- kinderen. 7.00 Nieuws. 7.1 Spo sen en walsen. 8.00 Gev. muziek. 8.40 Cau serie. 9.00 Zang. 9.30 Klankbeeld. 10.00 uu Nieuws. 10.15 Araer. nieuwsbrief. 10.30 Ge\ programma. 11.00 Cello en piano. 1145 Par lementsoverzieht. 12.00 Nieuws. Verslag va de V.N.-vergadering. ENGELAND, BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12.00 „Mrs Dale's dagboek". 12.15 Arbel dersorkest. 12.4è Voordracht. 1.00 Parle mentsoverzicht. 1.15 Lichte muziek. 1.45 Or kestconcert. 2.45 Voor de kinderen. 3 00 Voc de vrouw. 4.00 Gev. programma. 4.30 Voc de soldaten. 4.45 Lichte muziek. 5 15 „Mi Dale's Dagboek". 5 30 Orgelspel. 6.00 Arbei- dersorkest 6.30 Dansmuziek. 7.15 Voor de jeugd. 7.45 Hoorspel. 8.00 Nieuws. 8.25 Sport. 8.30 Gev. programma. 9.00 Discussie. 9 45 Gev programma. 10.15 Verzoekprogramma 11.00 Nieuws. 11.15 Act. 11.20 Dansmuziek. 12.00 Voordracht. Dansmuziek. Nieuws. BRUSSEL 324 en 484 m. 11.45 Gram. 12.34 Gram. 12.50 Koersen. 12.55 Gram. l.OO Nieuws. 1.15 Orgelmuziek. 2,00 Schoolradio. 3.00 Voor de kinderen. 3.30 ürmuzlek. 4 15 Vlaamse liederen. 4.45 Gram. 5 00 Nieuws. 5.00 „De Wereld der Last van zenuwen Mijnharde's Zenuwtabletten 6.10 Voordracht. 6.20 Gram. 6.30 Voor de soldaten. 7.00 Nieuws. 7.30 Act .50 Radiofeulileton. 8 00 Filmmuziek. 8.15 Synrphonle-orkest. 10.00 Nieuws. 10.15 Jazz muziek. 10.45 Balletmuziek. 11.00 Nieuws. 11.05—1200 Operaconcert. BRUSSEL 484 m. 12.05 Lichte mzlek. 1.00 Nieuws. 1.10. 1.40. 2.30, 3 00 en 4 00 Gram. 4.30 Zang en plano. 4.50 Gram. 1.00 Nieuws. 6.30 Film. 7.00 Gram 7.45 Nieuws. 8.00 Omroeporkest. 9.15 Gram. 10.00 Nieuws. 10.10 Orkestmuziek. 10.55 uur 11.00 Gram. 11.50 Nieuws. FRANKRIJK. Nat. Programma 249 en 347 m. :o Orkestconcert, l.po Nieuws. 1.55 Is- che uitzending. 4.30 Amer. uitzending. 10.30 Hoorspel. 11.00 Televisle-Lopik. Vrijdag. AVRO. 20.15—21.45: 1. Opening Televlzler. 3. „Vliegende dierentuin", do- umentalre. 4. Pauze. 5. Sprookje, tekenfilm n muzikale show. 6. Sluiting. en ter eindredactie aan het Breed Mode- ramen overgelaten. De synode benoemde bij enkelvoudige voordracht en met algemene stemmen de huidige quaestor-generaal („penning meester"), mr F. J. Brevet, opnieuw in deze functie, nadat de vice-voorzitter van de Generale Financiële Raad, de heer A. W. Sabel, voor deze herbenoeming had gepleit. „Een wisseling in deze functie zou thans allerminst zijn aan te beve len", meende de heer Sabel. De synode nam ook nog kennis van een rapport van dr K. H. E. Grave- meijer over zijn ervaringen in Zuid- Afrika. (Persbureau Ned. Herv. Kerk). Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Morra-Lioessens (toez.) cand. J. Monteban te Oegstgeest. Aangenomen: naar Montfoort M. J. Lekkerkerker, emeritus-predikant te Amsterdam, die bedankte voor Hedel, Randwijk en Poortvliet. Geref. Kerken Beroepen: te Vriezenveen G. S. Oegema te Zutphen. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Beroepen: te Alblasserdam A. J. Moggré te Zevenbergen; te Zwijndrecht- Groote Lindt H. Eenhoorn te Rozenburg. Remonstr. Broederschap j e n o m e n naar Nijmegen P. den Broeder, legerpredikant aldaar. Cursus voor buitenlandse studenten in Delft Onder leiding van de oud-hoogleraar prof. dr J. G. Rutgers zal nog in dit studiejaar een aanpassingscursus worden gehouden voor buitenlanders die aan de T.H. in Delft studeren en wier middel bare opleiding niet geheel overeenkomt met het Nederlandse M.O. Het onderwijs zal omvatten wiskunde, natuurkunde, scheikunde. Nederlands, Engels en Duits. Nederlandse predikanten in Canada beroepbaar De classis Ontario van de Christian Reformed Church in Canada hgeft de be paling dat geen predikanten uit, Neder land beroepen konden worden, herzien. Nederlandse predikanten zullen zonder verder, examen tot de ambten in dé Chr. Ref. Church worden toegelaten. Neder landse candidaten moeten zich onder werpen aan een colloquium doctum. Dr J. Korevaar zal op 21 November om 3 uur het ambt van hoogleraar in de zuivere en toegepaste wiskunde en de mechanica aan de T.H.. te Delft aanvaar den. Binnenkort wordt begonnen met het uitvoeren van de uitbreidingsplannen van de landbouwhogeschool in Wagenin- gen. Volgend jaar komt het nieuwe laboratorium voor geodesie gereed. Dr W. A. van Es, emeritus predikant van de Geref. kerk te Leeuwarden en een pionier op Evangelisatie-gebied, viert morgen zijn 80ste verjaardag in Baarn. Prof. dr F. Zernike te Groningen, die naam gemaakt heeft door zijn onder zoekingen op het gebied van de micro scoop. is gisteren teruggekeerd van een verblijf van twee maanden in de Ver Staten, waar hij een voordracht hield bij de viering van het eeuwfeest van het internationaal bekende natuurkundig- technisch instituut National Bureau of Standards. De Senaat van het studentencorps N.D.D.D aan de VU. te Amsterdam is 19511952 als volgt samengesteld: H. G. Boswijk, rector; L. Bech, ab-actis; Korte Leidsedwarsstraat 14, J. H. Gros heide. fiscus; C. C- T. van Andel, asses- 1;,J. Rozemond, assessor 2. - De nieuwe Hervormde Kerk te Drongelen (de vroegere werd in 1945 door het oorlogsgeweld totaal verwoest) deze week in gebruik genomen. BENOEMINGEN i HR. ONDERWIJS rwljzer aan C.N.S.- D Hoekstra te Em- Kro Overber EXAMENS AKTE GRAVENHAGE, 14 Nov. (L.O.) Ge- iagd: J. Dijkshoorn te Tuil en T'waal; J. Tornekamp te De Bilt (U.). (MO. KI) ge slaagd: H. W. Hermans te Driehuis—Velzen n B. Th. Hooghuis te Rotterdam. ACADEMISCHE EXAMENS. AMSTERDAM. (Gem. Univ.), 14 Nov. levorderd: tot arts mevr. M. G. Trouw— •oon en de heren D. Hütter, Pang Tjoey lan, A'dam, en H. G. H. 7 A. E. Gee iej. A. i Bilder Lankester, mevr. M. B. van Wezel—Engber A'dam, mej. R H. D. v d. Meulen. riem. en de heren C. F. J. Lampe, J. van en. H. Sluzewski, A'dam, en P. Blanke st, Haarlem; cand, rechten mej. M. H. G. Fikkers. Nijmegen, en mej. G. J. Over- ater, Naarden. UTRECHT, tandheelkunde: P. V L. J. M. Bingen, R erdam; G, Kwan Haag; J. W. Ver rtsenijkunde: A :ek; H. C. Verhae

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 2