Jlieutue £eihsdjc ÜTouranl Amerika volgt politieke paden, die tot de wereldoorlog hebben geleid Wist U WOENSDAG 14 NOVEMBER 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal; 1.72 per maand; ƒ0.40 per week ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter (BU contract belangrijke korting) Two© «n éorfgsf© fcïerrgtmg Xo Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken 5tontoosticb is ghfbfeota tnyn btrt in tegfjeospotT Groot duel in Tweede Kamer McArthur confra Tzuman „Richt U op Azië, het middelpunt van de wereldhandel de handel met het Verre Oosten uit te breiden. Anders zal Europa in dat gebied de onbetwiste hegemonie in de handel terugwinnen. Als gevolg daarvan, zou Europa mettertijd ook de morele en politieke leiding op het Oostelijk halfrond voor zich opeisen. Voorts veroordeelde hij op felle wijze de politiek van president Truman, die de voorwaarde schept voor een derde wereldoorlog. Thans wordt in de Ver. Staten dezelfde weg, dezelfde politieke koers en leiding gevolgd, die Amerika in de tweede wereldoorlog en het gewapend conflict op Korea hebben gestort. McArthur sprak deze veroordeling uit in een rede, waarmede hij het eeuwfeest van Seattle opende. De generaal betoogde, dat de levens standaard in het Oosten op een gelijk peü moest komen met die van het Westen. De ontwikkeling, teneinde een oorlog te voorkomen, moet in die rich ting gaan, dat het verlangen naar een beter leven in het Oosten, beantwoord wordt door de, schier onbegrensde, industriële macht van het Westen. Het epicentrum van de wereldhandel draait terug naar Azië en de mogelijkheden voor de Ver. Staten zijn daar onbegrensd. Helaas, aldus de generaal, houden som mige Amerikaanse regeringsleiders hun ogen voor dit belangrijke feit gesloten, in de onjuiste veronderstelling, dat uit breiding van de handel in Europa en het Midden-Oosten op de voorgrond moet Mossadeq verlaat Amerika Maar geen oplossing voor het olieconflict De Perzische premier vertrekt Zondag uit Washington. Op weg naar huis zal hij een bezoek brengen aan Egypte. Het Amerikaanse ministerie van Buitenland se Zaken heeft inmiddels bekend ge maakt, dat uit het bezoek van Mossadeq geen nieuwe basis voor een oplossing van het Brits-Perzische oliegeschil *s voortgevloeid. De besprekingen hebben drie weken geduurd. Desondanks blijft men vertrouwen, dat partijen nader tot elkaar zullen komen. Mossadeq heeft tot Truman een per soonlijk verzoek gericht, om financiële hulp. Perzië heeft reeds van het inter nationale monetaire fonds een noodlening ontvangen van 8.750.000 dollar. De rege ring hoopt nu nog van de Amerik. Ex port en Import Bank een lening van 25 millioen dollar te ontvangen. In Perzië zelf verwacht men, dat bij de komende verkiezingen de communisten zullen winnen, omdat men de regering te slap staan. De handel op Azië is in de ge- ichiedenis hoofdzakelijk een Europees monopolie geweest, door „koloniale'" banden beschermd. Dit monopolie nu ii opgeheven met het ten onder gaan var de koloniale heerschappij, ma de tweede wereldoorlog, en mag nooit weer her steld worden. Voorts veroordeelde hij de zwakke Amerikaanse politiek ten opzichte Rusland, critiseerde het verschaffen wapens aan een communistisch land, dus vermoedelijk Joegoslavië, en de tegenzin om hetzelfde te doen, voor •rikbaar anti-communistische landen. Hier doelde McArthur waarschijnlijk op Spanje. Wij kunnen niet tevreden zijn een Amerikaanse regering, die wel- ir haar toewijding aan de vrede uitbazuint, maar tegel ij-kent ij d maatrege len treft, die onverbiddelijk tot oorlog lelden. Wij 9taan sceptisch, aldus het be toog, tegenover de bemoeizucht van Amerika met buitenlandse twisten, in plaats van het land op hoog moreel peil te houden als een „onpartijdig en recht vaardig arbiter" in internationale ge- sohillen. Tenslotte waarschuwde hij voor de despotisch toegepaste macht om belas tingen te heffen, die, als uit de historie gebleken was, de voornaamste oorzaak vormde voor politieke revoluties. Grondwetswijziging Prinses 3 jaar later meerderjarig Om de leeftijd waarop Prinses Beatrix meerderjarig wordt te verhogen van 18 tot 21 jaar, zal eind November een acht ste wetsontwerp tot wijziging van de grondwet worden ingediend. De regering hoopt over dit onderwerp spoedig het advies van de overzeese rijksdelen in de West te ontvangen. Artikel 31 van de rondwet luidt thans: „De Koning is meerderjarig als zijn achttiende jaar vervuld is. Hetzelfde geldt van de Prins van Oranje en van de dochter des Konings, die vermoede lijk erfgenaam is van de kroon, in geval deze regent worden." Het woord „achttien" zal thans dus worden veranderd in „één-en-twintig". Dr ir M. H. Domme wordt 75 jaar Vrijdag a.s. wordt dr ir M. H. Damme, oud-directeur-generaal van de P.T.T., Dr Damme is in Breda geboren en heeft gestudeerd aan de Polytechnische school te Delft, waar hij in 1898 het diploma werktuigkundig ingenieur be haalde. Van 1899 tot 1925 werkte hij in Indiië, o.a. als hoofd der Staatsspoor wegen. Verder cond hij lossing vraagstuk der spoor- en tram lijnen te Sema- rang. In 1925 werd hij direc teur-generaal der P.T.T. ir Nederland. Onder zijn lei ding is het Staatsbedrijf j geheel gereor ganiseerd en noderniseerd. Veel heeft dr Damme gedaan voor de ontwikkeling van het luchtpost- verkeer tussen Nederland en Indonesië. In de winter 1940'41 werkte hij me aan de inrichting van een geheim telex- zendstation achter de netten van hel door de Duitsers beheerde A.N.P. In 1938 verleende de Technische Hoge school te Delft aan de heer Damme het eredoctoraat. In 1939 is hij gedurende korte tijd minister geweest in het vijfde kabinet-Colijn. Hij is ridder in de o-rde van de Neder landse Leeuw, commandeur in de orde van O.N., officier in de kroonorde van België, wegens zijn verdiensten voor de luchtvaart ontving hij de gouden C. J. Snijders-medaille. De bronzen ere-medaille van de Orde van O.N. is verleend aan J. v. Loef te Leiden, ambachtsman I bij de NZHVM. Evenals Churchill Dr Drees in Januari naar Truman De minister-president, dr W. Drees, heeft thans een uitnodiging van presi dent Truman aanvaard, om in Januari s. een bezoek aan de Verenigde Staten m Amerika te brengen. De datum van aankomst en bijzonder heden over het reisprogramma in de V.S. zullen later bekend worden ge maakt. Aldus deelt de Regeringsvoor lichtingsdienst mee. (Zoals men weet zal ook de Engelse premier Churchill begin Januari een be zoek aan Truman brengen. Red.) „Voor het kind" Eerste kijkwedstrijd van Ned. televisie Na de opening van het kinderpostkan toor te Amsterdam, een unicum in de postzegelwereld, brengt de kinderpost zegelactie deze week nog een tweede nieuwtje: de televisie zal Vrijdagavond de eerste kijkwedstrijd ..voor het kind" verzorgen. Bijzonderheden van deze wedstrijd worden tijdens de uitzending bekend maakt. Iedere kijker wordt geraden tevoren een mapje stadsgezich ten van het Nederlandse comité kinderpostzegels in huis te halen. Onder de inzenders van de goede oplossingen worden fraaie prijzen verloot. Spoedig kijkgeld Tal van Kamerleden wensen blijkens het Voorlopig Verslag over de begroting van minister Rutten. dat er met spoed een wetsontwerp zal worden ingediend voor het heffen van zg. kijkgeld, waar door de omroepverenigingen enige ver goeding kunnen ontvangen voor de hoge kosten van de televisie-programma's. Er wordt ook gevraagd naar de tele visie-nota, die reeds in Mei jl. door staatssecretaris Cals werd toegezegd. Ondanks het beroep van Eden Scheldpartijen in de Assemblée duren nog steeds voort Wisjinsky: „de bende van Tsjang zit ineengedoken op Formosa onder Amerikaans scherm" "T^E POLITIEKE „HORS D' OEUVRE" in de Assemblée wordt steeds uit- gebreider. Als belangrijkste gerechten zullen wij worden vergast op: de kwestie der vrije verkiezingen in geheel Duitsland; de klacht van Joe goslavië tegen de Kominformlanden; de beschuldiging van nationalistisch China, dat Rusland het verdrag van 1945 heeft geschonden; het probleem der Indiërs in Zuid-Afrika. Echter wordt de bespreking over de Chinese vertegenwoordiging in de Ver. Naties een jaar uitgesteld, evenzo, voor lopig, de kwestie Marokko. Hoofdschotel blijft: het Westelijk ontwapenings plan en het Russische vredesplan. In politieke zin leed de Russische dele gatie enige nederlagen. Immers het feit, dat de kwestie der' vertegenwoordiging van communistisch China in de Assemblée (nationalistisch Ohnna bezet nog steeds de zetel) voor een jaar is uitgesteld, betekent, dat daar op de huidige zitting niet officieel over gesproken kan worden. De communisten hebben hier dan ook fel tegen geprotes teerd. Tot dit besluit kwam men met 37 tegen 11 stemmen bij 4 onthoudingen. Egypte onthield zich van stemming. Het betoog van Wisjinsky, dat de huidige situatie een vernedering voor Peking betekent, heeft dus niets opgeleverd. Hij hield een scheldrede op de „bende van Tsjang Kai Sjek", die ineengedoken op Formosa zit, zulks onder een „scherm in Amerikaanse vliegtuigen". Dean Acheson, de Amerik. min. van Buit. Zaken, trachtte de Rus aan het verstand te brengen, dat het Chinese communisme op Korea het gezag der Ver. Naties tot het uiterste tart. Derhalve het onmogelijk, een vertegenwoor diging van Peking in de V.N. op te nemen. Acheson vergeleek de rode Chinezen met „barbaren". Natuurlijk vond de Amerikaan steun bij de Brit, terwijl de vrouwelijke gedelegeerde van Tsjechoslowakije, Wisjinsky te hulp snelde. Winkelmeisje neergeslagen Daders roofoverval in A'dam gegrepen De daders van de roofoverval In i jigarenwinkel aan de Maasstraat te Am sterdam, waarbij Zaterdagavond de 17- jarige dochter van de winkelier neergeslagen toen zij geld wisselde, zijn thans door de politie gegrepen. Het zijn twee jongens van 16 jaar en een van 23 jaar. Zij konden worden aangehouden doordat de winkeliersdochter een tame lijk goed signalement kon geven. Van de buit een bedrag van ongeveer f 50 is geen spoor meer te vinden. Zwarte UNO-kat is geld waard De zwarte kat, die Maandagmiddag tijdens de rede van Eden in de Alge mene Vergadering van de V-N. te Parijs, statig met kwispelende staart over het wereldtoneel schreed, heeft uit curiositeit een aanzienlijke waarde gekregen. Een Amerikaan heeft 100 dollar voor de kat geboden. De eigenares van het restaurant van het Palais de Chaillot, aan wie de kat toebehoort, heeft echter geweigerd haar lievelingsdier voor dit geld af te staan, aldus De Tel. Steeds weer gaat de strijd tussen het Westelijke en het Oostelijke blok in de Assemblee. Toen Wisjinsky heftige be- uitte tegen het punt, door een onderzoek i-n te laten stellen naar de toestanden in Oost- West-Duitsland voor algemene verkie zingen, kwam het oude paradepaardje de dag, namelijk: het terugtrekken alle bezettingstroepen uit Duitsland Zoals hierboven reeds gemeld, werd het punt Duitsland op de agenda ge plaatst met 47 tegen 6 stemmen, met 2 onthoudingen. Ondanks de protesten van Russische, Tsjechoslowaakse en Poolse zijde, werd Joegoslavische klacht tegen de Kominformlanden op de agenda geplaatst 44 tegen 5 stemmen, bij 4 onthoudingen. Het beroep van Eden op de afgevaardigden, de scheldpartijen te staken, heeft nog niet veel geholpen. Zo sprak de Rus Sobolef als volgt: „Tito zijn bende zijn betrokken in een sam ering met Amerika, om van de Joego- sla'ven kanonnenvocr te maken". Dit soort buitensporige uitdrukkingen zal stellig niet leiden tot een verzoening der twee partijen. Alle 68 agendapunten zijn thans goed gekeurd. Tijdens de afwezigheid var Eden, zal deze worden vervangen door Selwyn Lloyd, de Engelse minister van Staat voor buitenlandse aangelegenheden. Eden moet deelnemen aan het grote debat in het Lagerhuis. In totaal 65 doden Kardinale fout der bromfietsers: geen voorrang geven Sinds de verschijning van de fietsmotor meer dan 1500 ongelukken Telde i het gehele jaar 1950 in land 1727 ongelukken met bromfiet- in de eerste helft van 1951 bedroeg dit aantal reeds 1598. In 1950 werden 36 bromfietsers gedood, 425 ernstig en 303 licht gewond, in de eerète helft van 1951 verloren 23 bromfietsers bij onge lukken het leven, werden er 373 zwaar gewond en 281 licht gewond. Deze cijfers heeft het C.B.S. thans be kend gemaakt Het blijkt dat de brom fiets sedert haar verschijnen op de Ne derlandse wegen onder zijn berijders 1514 slachtoffers heeft geëist, onder wie 65 doden en 828 zwaar gewonden. Een vergelijking met rijwielongelukken leert, dat er in de eerste helft van dit jaar 13 ongelukken per 1000 bromfietsen zijn gebeurd, tegen 2 ongelukken per 1000 fietsen. Maar dit verschil tussen bromfietsen en gewone fietsen is lang opmerkelijk wanneer men de ge volgen vergelijkt. Op de 100 bromfiets- ongelukken waren er nl. 43 doden en gewonden, en op de 100 rijwiel ongelukken 42. In de gehele door het C.B.S. onder zochte periode van Januari 1949 tot en met Juni 1951 was 70 procent van de omgekomen bromfietsers ouder dan 50 jaar. Dit percentage is in de eerste helft van 1951 gedaald tot 17. Daaruit concludeert de A.N.W.B. dat de oudste groep zich in toenemende mate van de bromfiets heeft afgewend. Verreweg de meeste ongelukken ge beurden in grotere gemeenten. De toe ristenbond maakt daaruit op dat een ver wijzing van de bromfiets naar het fiets pad geen afdoende oplossing is, omdat fietspaden meestal in en om de dorpen Niet-voorrang verlenen is een van de kardinale fouten die bromfietsers plegen te maken, zo is voorts uit dit statistisch onderzoek gebleken. Daaruit trekt de A.N.W.B. nog de slotsom dat het hoog tijd wordt voor een duidelijke wettelijke Vandaag is de kleine, parmantige Prins Charles van Engeland 3 jaar geworden. Het hele Engelse volk deelt in de vreugde van het konink lijk gezin. regeling, en verder dat nog i al te vaak goede remmen en een mogelijkheid tot ontkoppeling van de hulpmotor ont breken. Ook zouden bromfietsen volgens de A.N.W.B. niet voldoende van gewone fietsen te onderscheiden zijn. Amerik. vliegtuig boven Frankrijk neergestort? 33 Militairen aan boord Sinds gistermiddag wordt een Ameri kaans transportvliegtuig van het type (een zgn. „Flying Boxcar) vermist, dat cp weg was van Frankfort naar Bor deaux. Aan boord bevinden zich 33 Ameri kaanse militairen. Men heeft het vliegtuig het laatst ge hoord boven het gebied van de Mont Dore (Noord-Auvergne). Men vreest dat neergestort. Zes en twintig met ra dar uitgeruste vliegtuigen van de Ame rikaanse luchtmacht nemen aan de op sporing deel. Mevr. Roosevelt naar Nederland Mevrouw Eleanor Roosevelt is voor emens Vrijdag a.s. Nederland te bezoe ken. Zij zal enkele dagen als gast van de Koningin op paleis Het Loo doorbrengen- Mevrouw Roosevelt wordt Vrijdagmiddag per vliegtuig uit Parijs op Schiphol ver wacht. Gedurende drie dagen, 16, 17 en November zal op het kasteel Het Oude weer een bijeenkomst worden ge houden met genodigden van verschillen de nationaliteit en beroep „teneinde zich uit te spreken over vredestichting door oriëntering op de ene aanvaarding, dat God als grondlegger der wereld onover winlijk is". De Koningin biedt aan de deelnemers gastvrijheid op het kasteel Het Oude Loo. Om gezondheidsredenen heeft Moh. Natsir bedankt als voorzitter van het dagelijkse bestuur der Masjoemi en zijn bevoegdheden voorlopig overgedragen Moh. Roem en Prawoto Mangkoe- sasmito. Op de Dollard wordt bij de visserij nog steeds gebruik gemaakt van de aloude „kraite". Dat is een slik- slede, waarmee de vissers bij laag water over de moddervlakten „steppen" naar de uitgezette /ui- ken. Hoofdzakelijk gaat het om de paling bij deze vissers. Britse luchtbrug naar Egypte Nahas Pasja ziet een catastrophe naderen Vandaag wordt te Cairo een omvang rijke anti-Britse demonstratie gehouden en ook de partijen ln Noord Soedan, welke voor aansluiting bij Egypte zijn, bereiden grote betogingen voor. In Is- mailia hielden Egyptenaren een vracht auto aan, waarmee exemplaren vai Engelse „Egyptian Gazette" werden voerd. De Inhoud van de auto werd brand. De chauffeur en zijn auto den vermist. Steeds meer gevallen doen zich voor, dat Egyptische chauffeurs po gen Britse militaire voertuigen van de weg te dringen. Gisteravond was het zeer rumoerig in Alexandrië. Meer dan 100.000 Egyptena ren, ambtenaren, godsdienstleiders, ar beiders en studenten droegen spandoeken met leuzen als „Britse onderdrukkers, verlaat ons land". Gezien de toenemende spanningen, is de Britse luchtmacht be gonnen met het overbrengen van nieuw 2000 militairen uit Engeland de Suez Kanaal-zone. Premier Nahas Pasja heeft een felle anti-Britse rede ge houden. De Westerse politiek in de Ara bische wereld za) ongetwijfeld tot eer catastrophe lelden. Aldus de heer Nahas Pasja, die tevens de fiolen van zijn toorr uitstortte over de Ver. Naties. Amerikaanse Congresleden bij de Koningin Enige leden van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden verblijven mo menteel in ons land. Deze parlements leden behoren tot de immigratie- en nationalisatiecommissie van het Huis. Zij zullen een bezoek brengen aan Koningin Juliana, met minister Joekes spreken over de Europese overbevolking en het vluchtelingenvraagstuk en de le den van de Tweede Kamer ontmoeten- Zaterdag wordt ook de Australische minister van Buitenlandse Zaken, de heer Richard Casey, in ons land wacht. Op het ogenblik bevindt hij zich in Parijs als leider van de Australische delegatie in de algemene vergadering van de Ver. Naties. Zijn bezoek aan ons land draagt een particulier karakter en zal tot Maandag duren. Conflict over Nieuw - Guinea wordt thans acuut Indonesië roept minister Soebardjo terug In verband met de kwestie Nieuw-Gui- lïnhouden, >a heeft Indonesië de minister van Bui- hoort tenlandse Zaken, mr Soebardjo, die in verband met de vergadering der Ver enigde Naties, te Partfs vertoeft, terug geroepen. Tot nog toe heeft Djakarta geen ant woord uit Den Haag ontvangen op de Indonesische eis, dat de kwestie Nieuw- Guinea binnenkort behandeld zal worden bij de in Den Haag te voeren besprekin gen over de unieverhouding. De Indonesische minister van Voor lichting, Mononoetoe, heeft verklaard, dat Indonesië zijn plannen gereed heeft Dor het geval Nederland mocht weige- •n, de eis in te willigen- Hij wilde niet zeggen, wat de plannen DAT tussen alle belanghebbende orga nisaties voorlopig overeenstemming is bereikt over uniforme leveringsvoor waarden voor slachtvarkens. DAT de 43-j. Joukje Augustijn—De Jong te Wilhelminaoord (Dr.) Maandag in overspannen toestand haar huis verla ten heeft en sindsdien vermist wordt- DAT gisteren in Oss de 24.000ste inwo ner is ingeschreven (1 Jan. 1932: 15 076). DAT mej. dr H. H. de Wolff van de apotheek van het ziekenhuis Coolaingel te R'dam t.g.v. het eeuwfeest van het ziekenhuis benoemd is tot ridder in de orde van O. N. DAT de Nijmeegse slagers op een ver gadering besloten de vleesprijsverlaging van 20 pet te handhaven, in navolging van de slagerij De Bonte Os, al zullen hierdoor slachtoffers vallen. DAT de eerste Prinsessekalender 1952 (voor Pro Juventute) Vrijdag door weth. Steinmetz van A'dam zal worden ge- kocht in een speciale wagen. DAT het bladriet, gebezigd als bloe- mendek voor bolgewassen, dit seizoen wordt opgekocht voor 27 cent per bos, d.i. 2 cent meer dan vorig jaar. DAT de bouw van acht hangars op de vlieg-bases, Deelen. Gilze-Rijen. Leeu warden, Twente en Volkel voor f 423.500 is gegund aan de fa H. Pellikaan te Til burg en een uitbreiding van de Prins Bernhardkazerne te Amersfoort tegen f322 600 aan het Ned. aannemersbedrijf Wego te Breda. DAT een Arnhemse delegatie een één- dagsbezoek aan Stockholm heeft ge bracht voor besprekingen over het vreemdelingenverkeer. DAT de Utrechtse garnizoenscomman dant kol. A. Tolsma benoemd is tot ter ritoriaal bevelhebber Oost en tot garni zoenscommandant van Apeldoorn. DAT in Arnhem drie mnd. gev. straf en intrekking van het rijbewijs voor 3 jaar werd geëist tegen de 27-j. Venlose vertegenwoordiger A. A. M., die door een verkeersfout schuldig zou zijn de dood van de 21-j. mèj. H. J. van Wees uit A'dam bij een botsing in Velp, waarbij nog vier personen, onder wi« M. zelf, zwaar werden gewond. de DAT de gem. Emm en samen Herv. gemeente een onderzoek zal laten instellen naar de bevolkingsmentaliteit in Z. O. Drente, met het oog op de over gang van landbouw naar industrie. DAT het Eerste Kamerlid J. Reyers (C.H.) op 1 April 1952 wegens het berei ken van de 65-jarige leeftijd met pen sioen gaat als burgemeester van Kamerik en Zegveld. DAT cp 3 Dec. Rangoon zal worden opgenomen in de K.L.M.-luchtverbinding tussen A'dam en het Verre Oosten. DAT het door financiële moeilijkheden geen 1952 (als het 700-j bestaan van de stad gevierd) doch wel 1966 zal worden alvorens de toren op de Bredase markt uit de steigers komt. DAT de garagebediende T. H. door de A'damse rchtbank is veroordeeld tot 1 jaar, waarvan 4 maanden voorwaarde lijk, wegens diefstal van 500 gram blad goud uit een geparkeerde auto. DAT de 54-j. A'damse machinist W. N. V., die een postwissel van de Raad van Arbeid had vervalst, door de rechtbank aldaar werd veroordeeld tot 6 maanden, oorw. en daarmee het 41e op zijn strafblad kreeg. in parlementaire kringen sen, dat de zaak op inte r.ationaal niveau zal worden gebracht. De meeste parlementsfracties verton' zeldzame eensgezindheid, wat betreft tie scherpe houding van Djakarta tegen Den Haag. Het partijloze communistische parle mentslid Moh. Jamin heeft zijn regering ragen gesteld over Nederlands plannen m Nieuw-Guinea in de grondwet op te lemen. Hij vraagt of het niet het beste zou zijn de waarnemend Hoge Commis- aris in Nederland naar Djakarta te ont bieden, teneinde hem mondeling vragen stellen. Verder wilde hij weten of het richt van de „Neue Züricher Zeitung" .ar is, dat dr Drees bij zijn bezoek aar 'Amerika rret president Truman bespre- 1 ii gen zal voeren over de Nederlands- Indonesische Unie en Nieuw-Guinea. Strafvervolging tegen spion „König" Die werkte voor dr Neumann va Tsjechische dienst Tegen de Nederlander, die er v« wordt verdacht onder de schuilnaam König inlichtingen, welke belangen de Staat betreffen, in handen te hebben gespeeld van een Tsjechoslowaakse In lichtingendienst, wordt ter zake dit feit een strafvervolging ingesteld door de officier van Justitie in Den Haag. De verdachte bevindt zich op grond van deze verdenkingen krachtens bevel van de Haagse rechtbank in voorlopige hechtenis. 'I Vaticaaa en vleespiijzen Volgens een autoriteit van het Vatl- caan mogen Rooms-Katholieken des Vrijdags en op andere dagen van ont houding van vleesspijzen, wel walvis vlees eten. Ons onderwijs in Indonesië TIJDENS de onderhandelingen op de R.T.C. in het najaar van 1949 was het op één punt vrij spoedig eens. De culturele betrekkingen tussen Neder land en Indonesië bleken weinig moei lijkheden op te leveren en in de bijlagen Unie-statuut vinden we een tweetal be langrijke artikelen. Artikel 10 geeft de deelgenoten het recht om op eikaars grondgebied instituten van onderwijs op te richten, terwijl het volgende artikel eens onderschrijft, dat de deelgeno- elkaar bij de oprichting en instand houding van dergelijke instituten geen belemmeringen in de weg zullen leggen. Dit schept dus de mogelijkheid om het Nederlandse onderwijs, zoals we dit reeds vóór de oorlog in Indonesië kenden, te blijven zetten. Een verschil springt nu duidelijk in het oog. Was roeger het onderwijs ook bestemd voor Indonesiërs en was het ook afgestemd op hun behoeften, o.a. door het oprichten de Algemene Middelbare School (A.M.S.), nu is de zorg voor het Indone sische onderwijs afgewenteld op de In donesische regering en rust op de Neder landers slechts de verantwoordelijkheid het geven van onderwijs aan de kin deren van Nederlanders. Daartoe richtte men de Stichting voor Nederlands Onderwijs in Indonesië op, gevestigd te Djakarta, met als hoofd van de Nederlandse vertegenwoordiging de heer Ruys, de vroegere directeur van de Carpentier Altingstichting. In deze Stich ting participeren alle Nederlandse on derwijsinstellingen in Indonesië, terwijl de Nederlandse regering een subsidie verleent, die dit jaar ruim zes millioen gulden bedroeg. Juist van de zijde van het Nederlandse bedrijfsleven is men zeer gesteld op dit onderwijs, omdat het eventuele ontbre- ervan vele employé'5-met-kinderen e zou kunnen brengen, hun contrac ten niet te verlengen of een aanbieding om in de tropen te gaan werken van de hand te wijzen. De grote moeilijkheid de stichting is om voldoende leer krachten aan te trekken, welke moeilijk heid vooral voor het middelbaar onder wijs een rem betekent. SEDERT kort zijn de nieuwe contrac ten opgesteld, die een aantal zeer be langrijke bepalingen bevatten. De tijd uitzending is bepaald op vier jaar, twee jaar korter dan vroecer en in de meeste gevallen ook gunstiger dan de contracten van particuliere maatschap pijen. Mocht een bepaalde school worden afgeschaft, dan neemt de stichting de aangegane verplichtingen over. Belangrijk is natuurlijk de salaris- kwestie en de vraag, of men er mee kan rond komen. Voor alle betrekkingen geldt een basissalaris, dat verhoogd wordt met toeslagen. Deze toeslagen hangen af van het rayon, waar men komt te werken, en variëren voor de eerste 200 Rp van 55 pet tot 124 pet. voor de tweede 200 Rp van 31 pet tot 80 pet en Dor de rest van 18 pet tot 48 pet. Voor ïeghuwden wordt dit de helft. Bovendien wordt een toelage gegeven in 50 pet van het basissalaris of een belastingvrije toeslag van 25 pet van het netto-inkomen. Met al deze toeslagen komt de werknemer op een salaris, waar hij er wel zal kunnen komen, maar ook niet meer dan dat. Sparen in Indo- is er niet bij en daarom wordt er door de stichting voor de betrokken leer kracht gespaard. In Nederland wordt in guldens een be drag gespaard, gelijk aan 25 pet van het totaal gedurende de arbeidsovereenkomst genoten basissalaris, waarbij een roepiah gelijk wordt gesteld aan een gulden. De gelden worden beheerd door de stichting tot het tijdstip van uitbetaling na afloop in het contract. Naast deze 25 pet wordt er nog 20 pet gespaard van het basissalaris over welk bedrag de werkgever door middel van >n volmacht kan beschikken. Financieel is de zaak dus niet ongun- ig en de stichting hoopt dan ook de nodige leerkrachten, voor het volgende jaar niet minder dan 130 tot 150, te kun- ;n krijgen. Vanzelfsprekend zijn er ook nadelen; de veiligheid laat nog al eens te wensen de huisvesting is vooral in de grote steden een probleem, maar het zou een ramp betekenen voor het Nederlandse onderwijs in de tropen, wanneer men er niet in zou slagen, genoeg leraren en onderwijzers in dienst te nemen. wintertijd ERRES leis koudere nacht Tot morgenavond verwacht De Bilt: Aanvankelijk opkla- ringen en in het binnenland hier en daar mist. Morgen '°°p van d€ dag weer toenemende bewolking me: later, hoofdzakelijk in het Westen van het land kans op enige regen. Zwakke tot matige, aan de ku9t later vrij krachtige wind, krimpend naar Zuid tot Zuid-Oost. Vannacht iets kouder, morgen overdag ongeveer dezelf de temperaturen als vandaag (Opge maakt te 10 uur.) ZON EN MAAN Donderdag: Zon 7.5816.50; maan op 17.12, onder 10.28. 21 Nov. LJC

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1