HUNTER NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 DINSDAG 13 NOVEMBER 1351 Nieuws uit Alphen aan den Rijn Propaganda-avond van het C.N.V. Hoewel Alphen aan den Rtfn wn Chr. Besturenbond heeft met een groot aantal leden, blijft er ook hier nog wel wat te doen op het gebied der Chr. vakbewe ging en mag de activiteit niet verflau wen. De gisteravond In het kader van de grote C.N.V -actie gehouden propaganda- byeenkomst was dan ook in geen geval misplaatst. Concordia was matig bezet, toen de voorzitter van de Chr. Besturen bond. de heer W. Geerlof, de avond opende en een inleidend woord sprak waarin hij wees op de roeping die God ons op de schouders heeft gelegd. Als spreker trad op de in Alphen goed bekende voorzitter van de Chr. Be drijfsgroepencentrale, de heer C. van Baren, die de beide onderwerpen van de November-actie „Wereld in nood" en „Gij en de wereld", behandelde. Na enkele inleidende opmerkingen naar aanleiding van het boek „Moeder, waarom leven wij?" wees spr. op het grote pessimisme dat de huidige wereld, die God vergeten heeft, kenmerkt. De verwachtingen, na de tweede oorlog hoog gespannen, zijn wel zeer bitter be schaamd. Hopeloze teleurstelling. Do delijk vermoeide harten in een ontred derde, bezeten wereld. Bij velen is alleen maar belangstelling overgebleven wat Zaterdag in het loonzakje zit. Dat défaitisme wordt ook gevonden op Prot.- Chr. erf, op kerkelijk, politiek en sociaal terrein. Dat is de grote fout van deze tijd. Deze rede was een dringend appél toch wak ker te worden en te verstaan de roeping van God aan ons. Dan is de toekomst niet zonder uitzicht. Want uit deze tea onder gaande wereld zal straks de grote glorie van God verrijzen. Door dit besef moet de Chr. arbeiders beweging, georganiseerd, bovenal d« leden individueel, gedragen worden. Actief lid zijn betekent strijden, strijden voor de glorie van God op het sociale terrein, op alle terreinen van het leven. Recht en gerechtigheid, de pijlers, op alleen een betere wereld gebouwd kan worden. Met ernst waarschuwde spr. niet onder te gaan in het collecti visme, maar persoonlijk te verstaan de roeping ten opzichte van de wereld er de naaste. Dan alleen kunnen we d« zegen van God op onze arbeid verwach ten. Het koor „Ons Genoegen", dat o.l.v. de heer W. Hesseling uit de C.N.V.-kring werd gevormd, verleende zeer gewaar deerde medewerking. De heer Hesseling wekte op lid te worden. Het slotwoord werd gesproken door ds C. J. Lambour, Ned. Herv. predikant. Jonge Kerk. Voor de Jonge Kerk spreekt heden avond 7.45 uur in „Bethel" de heer G. H. Franken over: „De kerk tussen Oost en West." BENTHUIZEN Propaganda-avond Zaterdag werd in de garage heer P. de Vrij Mzn een propaganda- avond gehouden van de afdeling Benthui zen der E.H.B.O. De films vielen de smaak. Dokter J. H. N. de Bruijn reikte diploma's uit Morgen begint een nieuwe cu beginnelingen, die wordt gehouden in een lokaal van de openbare school. Do cent is dokter De Leeuw. De heer Boerrigter De heer W. G. J. Boerrigter, onderwij zer aan de school te Vorden (Gld), hoopt op 1 December zijn functie van hoofd de openbare school alhier op zich te men. Veilig verkeer Tot consul van het verbond voor veilig verkeer in deze gemeente is benoemd dokter D. A. de Leeuw. HAZERSWOUDE Toch een winkelweek Besloten is om dit Jaar toch een win kelweek te houden. Dit zal zijn van 24 November tot en met 5 December, onder het motto: Koopt in den vreemde niet, wat uw eigen dorp u biedt". Voor de Herv. school De collecte ten bate van de Herv. school heeft f 62,93 opgebracht. Paard te water geraakt De z^>n van de landbouwer B. wilde gisteren met paard en wagen dam langs de provinciale weg rijden. Het paard weigerde dit echter en kwam in de sloot terecht. Hulpvaardige mensen maakten het paard los van de wagen, waarna het dier uit de sloot kon worden getrokken. Het had niets opgelopen. Mannenvereniglng Op verzoek van de Hervormde r nepvereniging Onderzoekt de Schriften hoopt Donderdagavond om kwart in het gebouw Salvatori ds P. Werkland van Waarder een lezing te houden over het onderwerp „Open onze ogen" Mond- en klauwzeer neemt toe Het aantal gevallen van mond* en klauwzeer blijft toenemen. Tot dusverre deden reeds 30 veehouders aangifte. KOUDEKERK AAN DEN RUN Agenda raadsvergadering De gemeenteraad vergadert Donder dagavond om 8 uur ter behandeling van de volgende agenda: intrekking raads besluit van 11 September 1951 tot het aangaan van een geldlening ad f4000 met de spaarbank Koudekerk-Hazers- woude; verhoging orediet rekening- oourant-overeenkomst met de N.V Bank voor Ned. gemeenten vo'or 1951; voorstel verlenging kasgeldlening met de N.V. Bamik voor Ned. gemeenten; wijziging verordening, regelende het verlenen van •uhsidie aan de scholen voor bijzonder voorbereidend lager onderwijs aan de Hoge Rijndijk in de gemeente Hazers- woude; goedkeuring begroting gemeente lijke dienst voor maatschappelijke zorg, over 1952; alsvoren van het verpleeghuis; voorlopige vaststelling gemeente-rekening dienst 1950; wijziging gemeente-begroting drienet 1051. Burgerlijke stand GEHUWD: 8 November, Gerrit van Etjk, 29 J-, bloemist, Ter Aar, en Petro- nella van Vegten, 24 j.; 9 November, Jan Hendrik Nachtegaal, 26 j., fabrieksarbei der, Riheden, en Dirkje Lekx, 19 j. Dankstond voor het gewas Morgenavond om 7 uur leidt da J. Poort in de Herv. kerk een damkuur voor bet gewas. Mooi succes Het koperkwartet „Kunst na Arbeid" behaalde op het concert en solistencon- eours te Schoonhoven j.l. Zaterdag de éjarste prijs in de 3e afdeling. Trailer met stenen in de sloot Chaulleur wist zich te tedden Een 21 meter lange, 15 ton zware e met 18 ton (9000 stenen) beladen trailer de firma Van Noort uit Leiden, ko mende uit Nijmegen en op weg naar Lei derdorp, reed gistermiddag omstreeks 2.15 op de bochtige en smalle Kortsteek- terweg. Toen de wagen door een bocht ging, kwamen uit de richting Alphen twee volksauto's. De chauffeur van de trailer, B. J. had de keus de voorste auto te of zó ver uit te halen, dat hij risico liep, met zijn wagen in de sloot te kantelen. Hij koos het laatste en wat gevreesd werd gebeurde. De truok met trailer kwamen overdwars in de sloot. Z. wist zich door het portierraam te redden. De schade is znzienlijk. De bestuurders van de volks auto's, die het ongeluk wellicht niet be merkt hebben, reden door. USIS-avond van het Nut De grote zaal van het Nutsgebouw was gisteravond weer behoorlijk bezet, toen de afdeling volksontwikkeling Nulsdeparbement de tweede bijeenkomst hield. De heer A. Huisman kon bijzonder burgemeester en m Witschey welkom heten. De avond werd verzorgd door de Uni/ted States Infor mation Service (USIS), die enige prach tige films draaide over de landen van Noord-Amerika. ZIJ gaven een uitste kende blik op de mogelijkheden en voor uitzichten van dit onmetelijke land. Hoe staat het met de uitbreidings plannen? Het architectenbureau Verhagen-Kui per-Gouwetor-De Ranitz zond B. en W. 1e nieuwe ontwerpen voor de uitbrei dingsplannen in onderdelen West en Oost I. Het deelde daarbij mee, dat het naar zijn oordeel verstandig was met het gereedmaken van een gewijzigd ontwerp het uitbreidingsplan te wachten, tot de commissie var. advies voor de uitbrei dingsplannen in deze provincie haar in stemming met de ontwerp-plannen in on derdelen zou hebben betuigd. Ook zond het bureau een ontwerp voor een plan onderdelen „rioolwaterzuiveringsin richting". In Juni zonden B. en W de ontwerpen ter beoordeling in aan de commissie van advies voor de uitbrei dingsplannen in Z.-H. Zeer tot hun leed- heeft deze haar oordeel nog niet doen weten. Bij telefonische navraag bleek, dat dit zeer waarschijnlijk in de loop van November ter kennis van het college zal worden gebracht. Chr. Technische school krijgt meer ruimte. De geldschaarste is ook oorzaak, dat nog steeds geen begin gemaakt kan wor den met de bouw van 'n Chr. Technische school. Ook hier zou zeker geen sprake overbodige luxe, want het gaat deze school goed- Nu gaat men de oude openbare school gebruik nemen als noodbehuizing. We meenden, dat dan het gebouw van de firma Rok, waar hoofdzakelijk praktijk, of de Chr. school aan de Hooftstraait, uitsluitend gewoon l.o, wordt ge geven aan de ambachtsscholieren, wel verlaten zou worden. Niets is minder waar. De uitbouw van de school is reeds zó sterk, dat men al die ruimte dringend nodig heeft. Een bewijs, dat de school in een behoefte voorziet Bazar die slagen moét. Ongeveer is èn blijft de sigaret voor rokers van goede smaak! KATWIJK AAN DEN RUN Cursus voor oudere tuinders vergadering van tuinders werd besloten tot het oprichten van een cursus oudere tuinders. Er gaven zich reeds 40 deelnemers op, een getal, dat het nodig maakte de cursus te splitsen. Als leraar zal optreden de heer S. van der Peet, bonden aan de plantenziektenkundige dienst. In de cursus zullen verscheidene ziekteverschijnselen en de bestrijding grondkennis en bemesting worden behandeld. De heer Kruger, leraar rijkstuinbouwschool te Lisse, sprak het openingswoord, waarna de heer J. var der Perk namens de groentenveilingsver- eniging K. en O. nog het woord voerde. KATWIJK AAN ZEE C.H. kiesvereniging Donderdagavond om 8 uur spreekt voor de C.H. kiesvereniging in de zaal Haas noot de heer S. H. van Eijbergen, lid var de Prov. Staten van Zuid-Holland, over: „Ons land in de branding der tijden". UNI-tambour-maitre nam afscheid De heer R. M. Erkelens is 30 jaar lid geweest van UNI, waarvan 20 jaar be stuurslid. Nu de heer Erkelens de ziekvereniging heeft verlaten, werd hij benoemd tot erelid. Gisteravond speldde de voorzitter, de heer W. Hoek, hem het bewijs van dit erelidmaatschap op de borst en overhandigde hem de oorkonde. Een nieuwe tambour-maitre zal voortaan UNI voorgaan. Hoog en laag water Woensdag 14 November: hoog water 20 en 15.35; laag water 11.31 en 23.4" LEIMUIDEN Vaardigheidsproeven Door de turnkring Leiden van Kon. Ned. Gymnastiek Verbond werden Zaterdag vaardigheidsproeven afgeno- .en. De uitslagen zijn: Adspirant-meisjes: 1. N. de Raadt; 2 K. Koolhaas; 3. C. Kooyman; 4. A. de Ren; 5. A. Malipaard; 6. W. de Raadt: 7. M. Schoenmaker; 8. L. de Rijk; 9. T Scherpenzeel; 10. T. Bos; 11. J. Koolhaas; 12. A. de Vries; 13. L. Vonk; 14. B. de Jong. Voorts slaagden voor het diploma: B Rademaker, M. van der Horst, H. Möhle, A. Roeloffs, B. Liebeton, F. Smit, G. Wieringen, G. de Raadt, S. Baak, B. Heemrood, W. de Raadt, C. van Wie- ringen, L. van As, M. Roeloffs, R. Luit. Deze groep maakte een heel goed figuur, want van de 37 candidaten wer- ;n er maar acht afgewezen. Adspirant jongens: 1. G. B. Brussen; 2. B. Kinkel: 3. D. van Scherpenzeel; 4. L. v. d. Maarl; 5. K. de Bruyn; 6. D. Zemel; 7. J. Wallet; 8. P. Verboom. Van de 13 candidaten behaalden er acht het diploma; vijf werden afgewezen. Dames: keurklasse: N. Vogelaar (enige candidaat): eerste graad: T. Fokker (idem); tweede graad: 1. K. Kolijn; Scherpenzeel; 3. N. Koolhaas; A. Willems; 5. D. Knibbe; 6. R. van Dam; 7. A. Willemstein; 8. M. Vogelaar; 9. A. jaar geleden begon de Koren-Hoek; afgewezen: één candidaat; plaatselijke afdeling van het t.b.c.-fonds derde graad; 1. G. van 't Wout: „Draagt elkanders lasten" (D.E.L.), uit- Malipaard; afgewezen vijf candidaten. gaande van het Chr. Nat. Vakverbond, 1 bazar te organiseren. In dit Jaar is veel werk verzet. En nu is dan bijna het ogenblik aangebroken, dat men weten zal, of de moeite beloond en het fonds de nodige injecties zal ontvangen. Don derdagavond 7.30 uur wordt de bazar, die ook Vrijdag en Zaterdag is, door wet houder A. J. Dekker geopend. Dokters, wijkverpleegsters en predikanten staan van harte achter deze zaak en we vertrouwen dat Prot Chr. Alphen voor prachtige opbrengst zal zorgen. Daar- ontzeggen we onszelf desnoods enig genoegen. Er is voor ieder wat Heren: eerste graad: N. Kok (enige candidaat): tweede graad: 1. H. Horree; 2. C. van Scherpenzeel; 3. L. Dompe ling; 4. J. Eveleens; derde graad: 1. A. van Wieringen: 2. H. de Ren; twee can didaten werden afgewezen. Verder werden er nog onderlinge wed strijden gehouden. De uitslagen zijn: meisjes van 8—9 jaar: 1. T. Bouma; 2. N. Michel; 3. G. Wallet; meisjes van 10—11 jaar: 1. J. van Wieringen: 2. C. van Scherpenzeel. Jongens van 89 jaar: 1. W. Horre; 2. A. Fokker; 3. R. Bouma; jongens van 1011 jaar: 1. G. de Vries; 2. R. van Woerkom; 3. R. Knibbe. Nieuws van en voor Leiderdorp Herdenking Hervormde M.V. Ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van de Hervormde meisjesvereni ging „De Heer is mijn Herder" werd Zondagavond in de Hervormde kerk een wijdingsddenst gehouden onder leiding mi ds J. P. Honnef. De presidente van het meisjesverbo-nd C.J.V.F., mevrouw Beker-Vixseboxe van Wassenaar, sprak een wijdingswoord aanleiding van Mattheüs 5 vers 13: „Gij zijt het zout der aarde". Wij zijn hier bijeen, aldus 6pr., om feestelijk te herdenken. Ook namen6 de gehele C.J.V.F. hartelijk gelukgewenst. Waarmede wensen we jullie eigenlijk geluk? Niet omdat jullie zo flink bent geweest. Deze Zondag is een wonderlijke dag. Het is de wapenstilstandsdag en ook begint de wereldbondsgebedsweek. Tot motto werd gekozen: „Mij Is gegeven alle maoht, in de hemel en op de aarde". Het gaat dn de wereld altijd om de maoht. We moeten er op letten dat niet alle macht aan de mensen is gegeven, ir dat Christus alle macht 'heeft. Voor heeft God een plaats -in deze wereld. Wij zijn het zout der aarde. Spr. stipte verschillende problemen an deze tijd aan en vestigde er de aan dacht op, dat zo vaak wantrouwen wordt gezien. Wantrouwen we niet de over winning van Christus? Dan is er tussen Christus en ons geen gemeenschap. Hij heeft macht op alle terreinen van het leven en wij hebben een taak daarin. Wij moeten ons afvragen of we ons niet teveel afsoheiden van de wereld en of r niet teveel in opgaan. Afzonde ring heeft alleen maar zin, als we het zout willen zijn. Wij hebben als taak het zout uit te delen in deze wereld. Daar door zij-n wij verantwoordelijk voor het leven en de dood der volkeren. Als wij geen zout meer zijn, bederft de mens. Wij hebben dus de opdracht het vlees der aarde voor bederf te vrijwaren. Maar het zout ontbreekt maar al te vaak. Daarom zijn de verhoudingen zo stinkend gewor den. Het zout van Gadilea ontbreekt. Het heeft de heer van der Stoel zeer ge- zijn, de nieuwe periode met blijde harten ingaan, aldus besloot spr. Ds E. de Vries beroepen De Geref. Kerk alhier heeft in c cature van ds H. van Rhyn een beroep uitgebracht op ds E. de Vries van Dwin- gelo. Gemeenteraad Vrijdagavond om kwart voor 8 verga dert de gemeenteraad. Agenda: Voorstel tot wijziging van het regle ment van het bureau sociale zorg; tot goedkeuring der begroting van hei bureau sociale zorg over 1952; tot vast stelling van de werkelijke uitgaven var het openbaar gewoon lager onderwijs over 1950; tot vaststelling van de ver goeding ex artikel 101 der Lager Onder wijswet 1920 aan de besturen der bijzon dere scholen over het jaar 1950; tot 6telling van de regeling der bebouwing de bebouwde kom met de daarbij be horende verordening; tot vaststelling de herziening van het uitbreidingsplan met daarbij behorende bebouwingsvoor schriften; tot onttrekking van de Kerk- laan aan het openbaar verkeer; tot toe passing van artikel 13 der Lager Onder wijswet 1920; tot verzekering der ge meentegelden; tot wijziging der controle regeling op het geldelijk beheer gemeente-ontvanger; verzoek om sub sidie in de exploitatiekosten ener lagere landbouwschool te Bodegraven: voorstel tot aankoop van grond; tot verkoop grond; aanbieding gemeentebegroting 1952 en dde der bedrijven; benoeming begrotingscommissie voor het onderzoek dezer begrotingen; voorstel tot wijziging van de verordening op de heffing besmettelijke ziektengelden; oomptabili- teitsbesluit 1952. J. P. van der Stoel treedt af Ruim 20 jaar lang heeft de heer J. P. tn der Stoel het voorzitterschap van de Ned. bond van veehandelaren bekleed. Per 1 Januari zal hij deze functie we gens veel andere werkzaamheden neer leggen. Gedurende zijn voorzitterschap op deze aarde is vreselijk gewor den. Wij imoeten de aarde doordringen, want de aarde wordt stinkend zonder zout en het zout bederft zonder de aarde. Wij hebben niet op ons eigen stukje grond te blijven. Het Evangelie is niet x>r de hemel; Het komt van de hemel. Spr. stelde twee vragen, ten eerste: Wil t je nu eindelijk laten zouten? en Wil het zout der wereld zijn of wil je onder de voet gelopen worden? Het zout moet inwerken in de kokende en schui mende massa van de wereldzee. Dan kunt ge, ale ge het zout der aarde wilt Ijverd voor de belangen van de veehan delaars, maar ook voor de welvaart van de vee-export. Toen het vlees nog werd gedistribueerd, had hü de leiding bij de inkoop en de classificatie van het slacht vee. (Reeds In een deel der editie van gis teren geplaatst), Kerklaan wordt afgesloten Omdat door de verbetering van an dere wegen de Kerklaan in onbruik is geraakt, hebben B. en W. aan Ged. Staten verzocht, deze laan aan het openbaar verkeer te mogen onttrekken. LISSE Agenda gemeenteraad Vrijdagavond om 8 uur vergadert de raad. Agenda: beëdiging van de heer C. J. van der Zon; benoeming lid comir gas- en waterbedrijf; benoeming lid fi nanciële commissie: herbenoeming leden commissie woonruimtewet: benoeming bestuurslid stichting gemeentelijk sport park; benoeming lid commissie wi schoolverzuim; wijziging begrotingen waterbedrijf 1950 en 1951; verkoop van grond in verband met woningbouw; grond- en bouwvoorschot aan „Volksbe lang" met het oog op de bouw van acht woningen aan de Prinsessestraat; koop grond i.v.m. voorzieningen aan Gla- diolenstraat; verpachting ijsbaan; wijzi ging begroting sociale zaken 1950 en 1951; aankoop grond in verband met verlen ging van Wagenstraat: wijziging der be grotingen 1950 en 1951. Verhuur Ijsbaan Het bestuyr van de ijsclub. dat zich niet geheel kon verenigen met de huur de ijsbaan, heeft zich tot de gemeente gewend om hierin verandering te bren gen. Men is tot een oplossing gekomen en B. en W. stellen de raad thans voor oir de huur te bepalen op f 300 per seizoen over het afgelopen tijdvak en voor d« toekomst op f 250 per seizoen. Om het kampioenschap dammen Hoewel nog slechts drie ronden zijn ge speeld om het damkampioenschap Lisse blijkt toch, dat er hevig gestreden zal worden om de wisselbeker, die n handen is van de heer J. Algera. De heer J. G. Snel kon het in de eerste klasse niet verder brengen dan remise. De kampioen J. Algera wist zijn party te winnen van A Balkenende, ma^r A. van Rossen, de oud-kampioen, moest het af leggen tegen G. van der Stelt. Nic. van won van C. Bergman, Joh. Langbroek P. G. Balkenende, terwijl Y. de Jong remise tegen J. van Hal tevreden moest zijn.. Uitslag eerste klasse; J. G. SnelG. Balkenende 11; A BalkenendeJ Alge- 02; A van RossenG van der Stelt 02; Nic van HalC Bergman 20; Joh LangbroekP Balkenende 20; Y de JongJ van Hal 11. Tweede klasse: A WijnhoutP L Turenhout 20; J TrommelW Mohlmann 02. De toekomst van Israël Donderdagavond wordt in de Geref. kerk een dienst gehouden, waarin ds Na- wijn van Den Haag. predikant onder de Joden, hoopt te spreken over de vraag, of het volk van Israël nog een toekomst heeft. Steravond Ook Lisse viel de eer te beurt een ster avond van de N.C.R.V. te ontvangen. Gis teravond waren de vrienden van deze omroep in Rehoboth bijeen. Ds Jonge- boer, Hervormd predikant, sprak een kort openingswoord, waarin hij er op wees, dat de N.C.R V. niet alleen zorgt kerkdiensten en wijdingen, i oor culturele programma's en a den met vrolijkheid. Een Christen mag heus wel blij zijn. Hij mag de wereld anders zien. In dit licht wenste ds Jongeboer allen een prettige avond. Ver melden wij van het programma de fijne declamatie van mej. Aja Schilp. Na de pauze werd de film „Wordt vervolgd" vertoond. NOORDWUK Schletver. „Blijft voor 't land" De wisselmedailles werden gewonnen door J. Vink met 98 pnt in de le klasse. Steenvoorden met 95 pnt in de 2e lasse en F. Koeman met 95 pnt in de i klasse. Kerkelijke verkiezing Tot ouderling bij de Geref. Kerk te Noordwijk aan Zee zijn gekozen de he rn F. H. Baalbergen en P. Verhoef. Arjos-meetlng Zaterdag houdt de Arjos te Noordwijk :n meeting, waarbij als spreker zal op treden dr F H. von Meyenfeldt Amersfoort. Het onderwerp luidt: „Het Evangelie belijden in de politiek". De toegang is vrij, de vergadering begint uur en wordt gehouden in de Geref. kerk te NoordwiJk-Binnen. Noordwljkse IJsclub Morgen houdt de IJsclub een algemene ledenvergadering in „De Zeeleeuw". Om het schaakkampioenschap De uitslagen van de wedstrijden om et kampioenschap van Noordwijk luiden: Klasse I: P. BedijnJ. Turk 01, F. HoekP. de Groot afgebr.. A. Leen heer—L. W. Turk 1—0, P. Bedijn—J Hoogeveen 1—0, J. Plug—J. J. Bi zot 1—0, Meer—J. Turk 01. Klasse II: J. HoogendamJ. Paardekoper 01. P. LLnd'houtA. Timan 10. W. de Witt Waasdorp 10. Klasse III: J. Bouw meesterG. Vink 01. Damver. „Noordwijk" Promotie-degradatiewedstrijden: A: A. TurkH. de Reus afgebr.. Th. Zwetsloot C. J. Bouwmeester uitgest. B: H. de VriesG. Hoek 20, J. v. HoutenJ. Pesscbier 20, Th. Vin-kP. Vink uitgest. C: M. WijnandsM. v. Schie 20. J. Zuidhoek—W. Stafleu 2—0. M. Mulder— Zwan uitgest. D: M. v. d. Berg— D. Plug 20, J. KortekaasP. de Bruin uitgest., K. Ten-een—J. Kortekaas 2—0. J. OlgerhoekK. Terveen uitgest. OEGSTGEEST Volkszangavond in Endegeest Een echt-Hollandse avond werd gis teren in Endegeest gegeven, toen Her man Stenz ten tonele verscheen met Tilly Stenz-Leening aan de vleugel en als eerste volkszangnummer „Hollands Vlag" uit de talryke kelen klonk. Er volgden nog vele vaderlandse liederen het nog niet geheel correct ging, zorgde de heer Stenz er wel voor dat de aanwezigen de liederen spoedig vlot konden zingen. Als intermezzo het K. en O.-zangkoor o.Lv. de heer Stenz enige liederen met pianobegeleiding. Niet minder waardering genoot de volksdans- en muziekclub van Ende geest en Voorgeest o.l.v. zuster Cramer, die op de harmonica begeleidde of de gramofoon-muziek verzorgde. De genees heer-directeur, dr C. P. J. Stotijn gaf door zijn aanwezigheid blijk van belang stelling. Afsluiting Leebrug Het hoogheemraadschap van Rijnland heeft Ged. Staten verzocht de Leebrug het openbaar verkeer te mogen ont trekken. Het doorgaand verkeer volgt thans de veel betere verbinding over de nieuwe brug, zodat de oude brug toch haar betekenis heeft verloren. Kamerleden Minister In 't Veld heeft zich vergist Hoewel minister In "t Veld onlangs nog verklaarde, dat de woningnood eind 1960 zal zijn opgeheven, hebben enige Tweede Kamerleden uitgerekend dat dit pas tussen 1972 en 1977 het geval kan zyn, zo blijkt uit het voorlopig verslag over de begroting 1952 van Wederopbouw. In de jaren 1948 tot en met Juni 1951 werden volgens officiële gegevens bijna 153.000 woningen gebouwd. Aangezien jaarlijks 35.000 woningen nodig zijn om de bevolkingstoename op te vangen en krotwoningen op te ruimen, betekent dit dat in de genoemde periode de achter stand slechts met 30.400 huizen is inge lopen. Wanneer men nu rekent dat de achterstand eind 1947 ongeveer 250.000 tot 300.000 hulzen bedroeg, kan men nagaan dat de woningnood pas tussen 1972 en 1977 zal zyn opgeheven. In het woningbouwprogramraa dat in December 1949 aan de Tweede Kamer werd voorgelegd, zei de minister dat de woningnood eind 1960 ten einde zou zijn, wanneer voordien 72.000 duplexwonlngen zouden worden gebouwd. Zonder de bouw van deze duplexwoningen zou de wo ningnood volgens de bewindsman duren tot eind 1964. Toen minister In 't Veld onlangs op een persconferentie werd ge vraagd of dit programma gehandhaafd bleef, gaf hij een bevestigend antwoord. Red.). „Victoria" te Dordrecht, de beken de biscuit, en chocoladefabriek, heeft 100 meisjes en 90 mannen moeten ont slaan i.v.m. de beperking van de invoer van biscuit in Engeland. Sport en Wedstrijden Hoe Brentford uitkomt Op Schiphol is gisteren de Engelse tweede divisieclub Brentford, die mor genmiddag in Amsterdam tegen het voorlopig Ned. elftal zal spelen, aange komen. De ploeg komt als volgt uit: Doel: Gaskell; achter: Home en Munro; midden: Harper, Greenwood en Hill: voor Dare, Coote, Monk, Sperrin en Paton; reserves: Qulnton, Latimer, Manley en Goodwin. Het vorige Jaar speelde Brentford reeds tegen een voorlopig Ned. elftal. Deze strijd eindigde in een 0—0 gelijk spel. Smyslov, Botwinnik en Kotov wonnen De afgebroken partijen van de le ron de van het toumooi om het Russisch schaakkampioenschap werden uitge speeld. Zoals te venvachten was, wist Smyslov het voordeel van een extra pion in zUn party tegen Geiler uit te buiten en ln 48 zetten te winnen. De party tussen Botwinnik en Moiseyev eindigde by de 57e zet ln het voordeel van de wereldkampioen. De voortzetting van de party Bronstein- Kotov werd een fraai duel. Een aanval op de damevleugel leverde Kotov een kasteel op in ruil voor een paard. Het bleek evenwel moeiiyk dit voordeel ver der in winst om te zetten. Kotov vond echter de juiste voortzetting waarby hy via een pionoffer de stelling van zyn te -tander met een kasteel doorbrak. N« i' zetten was aanzieniyk materiaal- ver nes voor Bronstein onvermydelyk en had Kotov de party gewonnen. i de snelste bommenwerper van de Amerikaanse luchtmacht, de Boeing 3-47 Stratojet, die ongeveer 1000 km per uur kan vliegen. Hij wordt begeleid door de beroemde Sabrejager. „Kunst en Genoegen" Morgenavond hoopt de toneelvereni ging „Kunst en Genoegen" in het patro naatsgebouw een opvoering te geven van het blyspel ,JDe nieuwe veearts", door P. van Prooijen-Bogaerds. Huishoudeiyke voorlichting Donderdagavond om 8 uur hoopt voor 3 commissie voor huishoudelijke en ge zinsvoor lichting op te treden mej. P. A. d. Wal. lerares K. en O., met het onderwerp: „De geestelijke ontwikkeling het kind". De samenkomst wordt ge houden in de zijzaal van de Willem de Zwijgerkerk. Gaat niet door De inenting tegen pokken, die morgen in gemeentewege zou worden gehou den. gaat niet door, zo deelde de secre- Gevallen militairen herdacht Op de begraafplaats by het Groene Kerkje vond Zondag op initiatief van het oorlogsgravencomité een korte herden king plaats. Er werden bloemen op de graven gelegd en burgemeester H. L. du Boeuff herdacht de gevallen militairen, alsmede de kort na de oorlog omgekomen Pieter van Maanen. De plechtigheid werd besloten met het Onze Vader. Voor gewonde militairen stichting „Meer ontspanning voor ernstige oorlogsgewonden" (MOVEO) bood aan oud-militairen in het Patro naatsgebouw een feestavond aan. Kolo nel b.d. RUkens zette het doel van de stichting uiteen. Hy wekte alle Neder landers op tot financiële steun. Zuster v. d. Abeelen vertoonde enkele aardige films; mej. v. d. Horst en de heer Gouw zorgden voor muziek. RUNSBURG Geref. Kerk beroept Ter vervulling van de derde predi kantsplaats heeft de Geref. Kerk alhier beroep uitgebracht op ds E. de Vries van Dwingeloo. Ds De Vries heeft een beroep van de Geref. Kerk van Leiderdorp ontvangen. SASSENHEIM Opbrengst van collecten De collecte ten bate van het Prot. In- terkerkelyk Thuisfront heeft f938.54 opge bracht. Die voor Simavi bracht f 296.40 op. Tweede oogst Onze plaatsgenoot de heer A. Vogelaar oogstte gisteren voor de tweede maal in dit jaar prachtige frambozen. TER AAR „De Eensgezindheid" Morgenavond om half 8 houdt de gei- tenfokvereniging „De Eensgezindheid" in café Verhoef de jaarvergadering. Tevens wordt dan het 10-jarig bestaan herdacht. Verder vermeldt de agenda bestuursver kiezing en uitreiking van de prijzen, die werden gewonnen by de geitenkeuring. Voor het misdeelde kind De eerstvolgende collecte in deze ge meente is voor het misdeelde kind. dat wordt verzorgd in de Heldring-gestichten te Hoenderloo, in de Martha stichting, in Ned. Mettray te Neérbosch en te Valken- heide, VALKENBURG Serie hamerstukken in de raad Het was al half negen geweest, toen in de vergaderzaal van de gemeenteraad nog vier zetels van de zeven onbezet waren. Zou de vergadering door onvol talligheid misschien niet kunnen door gaan? Het stond al vast, dat wethouder Ouwersloot en de heren Van Eede en Postmus niet zouden komen; van hen was bericht van verhindering gekomen. Gelukkig kwam de verwachte nog op dagen, zodat de vergadering toch voort gang kon hebben. Onder de ingekomen stukken bevond zich, behalve enkele goedgekeurde raads besluiten, ook een brief aan B. en W. van de inspecteur der P.T.T., waarin deze berichtte, dat er voorlopig in ons dorp geen tweede brievenbus geplaatst zal worden. In verband met de begroting 1952 werd besloten, dat er allereerst, evenals het vorige jaar, een informele vergade ring zou worden gehouden voor de leden van de raad, waarin een en ander be sproken en toegelicht zal worden. De heren Joh. v. d. Mey en G. van Leeuwen werden aangewezen voor de commissie tot het nazien van de rekeningen over het jaar 1949. De huurders van de volkstuintjes aan de Marinus Poststraat hadden, n.a.v. een schryven van B. en W. de wens te ken nen gegeven, wederom in aanmerking te komen voor de huur van het hoekje tuingrond, dat zy in het afgelopen jaar hadden bewerkt. Aldus besloten. Het visrecht op de Ryn en de Grote Watering werd voor de tyd van twee jaar weer verleend aan de heer G. Nasveld. Het vermenigvuldigingscyfer voor het schoolgeld L.O. werd ook nu weer vast gesteld op 2. Als lid van de adviescommissie Woon ruimtewet 1947 werden opnieuw be noemd de heren A. L. van Delft, W. Oosterlee en P. de Vries C.zn, terwyi de heren K. v. d. Broek en P. v. d. Walle als nieuwe leden werden aangewezen. By de rondvraag vestigde de heer Van Leeuwen de aandacht op de toestand, waarin zich de brug over de Wassenaar- se Wetering bevindt. Hy vroeg, of hier zo spoedig mogelijk voorzieningen ge troffen kunnen worden, anders vreest hy, dat er ongelukken zullen gebeuren. De voorz. antwoordde hem, dat er reeds geruime tyd besprekingen gaande zyn over dit object, maar dat er nog weinig definitiefs over te zeggen valt. Nog deze week zal er een plan verzonden worden naar het departement van Waterstaat en de gemeente hoopt, dat er in Maart 1952 begonnen kan worden met de bouw van een nieuwe brug, waarvan voorlopig de kosten geraamd zijn op f 70.000. Hierna ging de raad over in geheime zitting. Mr F. G. H. Schill griffier Haagse rechtbank Mr F. G. H. Schill, oud-landrechter te Menado, is benoemd tot griffier vai Haagse rechtbank. Sfeer ia 't gezin? De Nieuwe Leidsche" er inl A.R.C. 2Ter Leede 2 van 04 tot 65 A.R.C. 2 zou, ina de geduchte overwin ning van vorige week ook Ter Leede 2 wel eens even opknappen. Maar die te grote dosis zelfvertrouwen kreeg 6poedig een kater en binnen 25 minuten spelen stond men met 40 achter. De gebroe ders Boot in de middenlinie en de achterspelers, doelman Van Oosten incluis, deden het aanvankelijk zó slecht, dat een débècle gevreesd kon worden. Vooral op de Sassenheimse linksbuiten had men totaal geen vat. Maar dank zuj het stuwende werk van Nico Plantfeber gingen na een half uur de kansen keren. Eerst verkleinde Koopman de achter stand, toen de kleine, goed werkende Ter Leede-doelman een houdbaar schot liet glippen. Even later maakte hy zyn fout voortreffelyk goed, toen hy een kogel van Van Duin tot oorner ver werkte, maar voor het schot van Berga- hoeff, dat de stand op 24 bracht, was geen kruid gewassen. Nadat gewisseld was (rust kon er ndert af, want de zwak leidende arbiter arri veerde ruim een half uur over tyd) werd het A.R.C.-offensief voortgezet. Van Duin bracht de stand pp 4—3, toen werd het nog 53, maar verder liet de A.R.C.- achterhoede, nu beter op dreef, het niet komen. Enthousiast aangemoedigd, liep A.R.C. steeds verder in, hoewel de Ter Leede doelman wonderen deed. Bergshoeff maakte 54, Koopmans gelijk en onge veer 15 min. voor het einde werd het 65, een voorsprong, die de thuisclub zonder moeite handhaafde. By A.R.C. speelde invaller Windhorst, dde Vierbergen verving, een technisch goede party. De Ned. bonds-ijshockey- ploeg Het Nederlandse yshockeyteam, dat morgenavond op de HOKY tegen Aroaa uitkomt is als volgt samengesteld: doel: Van der Heiden (HHYC) en Van Os (Ijsvogels); achter Van Rihede (HHYC), Vaal (Ijsvogels), Kremers (Tilburg); voor Loek, Overakker, Feenstra (allen Ijsvogels), Hebenton (HHYC), Smith (Ijsvogels), Carrey, Van der Baumen, Sdhwencke en Dietz (allen HHYC). Franse militaire schermers winnen op floret Tydens de internationale militaire schermwedstryden te Brussel, is Frank rijk eerste geworden op de floret. Het eindklassement luidt; 1. Frankrijk, 2. België. 3. Zweden, 4. Groot-Brittannië, 5. Nederland en 6- Luxemburg. VisseiijgoUjes de ge hele linie hoog. Vooral de vraag naar rond- en fynvis was groot, waardoor de noteringen sterk konden 6tijgen. De fyn vis werd hoofdzakelyk voor de export verkocht en noteerde ruim f 3.75 voor de laptongen en f 1 voor de grove slips. De schelvis deed het ook niet minder dan met f 65 voor de grote soorten. Er werd hoofdzakelijk Engelse-walharing aange voerd, die f 15—16 per kist opbracht. Grote en groot middel scholsoorten vari eerden van f 75—60 per kist. De schol II bracht f 4030 per 50 kg. op. Markt van vandaag. Vandaag was de aanvoer niet groot. Er bleven van gisteren geen loggere over liggen, zodat alleen de Norma Maria de aanvoer voor haar rekening nam, die be stond uit 800 kisten, w.o. 400 makreel, 120 wyting, 150 schelvis en piepers, 40 haring, 30 kabeljauw en gul en 50 stok- kebit. Verwachting voor morgen. Volgens de gegevens van gisteren wordt voor de Woensdagmarkt alleen de Petten verwacht. Er is echter nog geen aanvoer- opgave van dit schip. De verwachtingen van de loggeraanvoeren zijn ook niet groot. Wel bleef nog een aantal loggers Zondag over. doch verwacht wordt, dat de meeste tot het weekeinde zullen blij ven doorvissen. Emissie van de A.K.U. Het thans verschenen prospectus van de emissie 20 millioen nominaal gewone aandelen A.K.U. en 20 min 4% pet obli gaties converteerbaar in gewone aande len meldt: Aandelen worden aangeboden aan gewone aandeelhouders op basis 1 op 3, koersende 132% pet. Van de totaal door het consortium onder leiding van de Ned. Handelmy overgenomen ƒ40 min nominaal ls ƒ20 min voor rekening van de A.K.U. verworven, die deze zal in trekken. De vordering van de A.K.U. op de staat wegens inbeslagneming van ver mogensbestanddelen in Amerika (op 8 Sept. jl. 31.7 min) wordt by deze trans actie verrekend. Het eigendomsrecht der aandelen wordt door de staat gewaar borgd. De obligaties worden uitgegeven in stukken van 1000 101 pet, aflosbaar in 18 jaariykse termynen, beginnende 2 Januari 1955. Vervroegde of gedeelteiyke aflossing voor die datum is niet toege staan. Tot en met 31 December a.s. kan elke obligatie te allen tyde op verzoek van de houder worden verwisseld ln een gewoon aandeel A.K.U. van 1000 onder bijbetaling van 700. Per 8 September jL resteert ƒ31.9 saldo winst (v.j. 8 Sept. 25.7 min). De beurswaarde van het aandelenbezit American Enka Corp. be droeg 1 November jl. ruim ƒ95 min of 30 min meer dan de boekwaarde op 8 Sept. De resultaten zyn tot dusverre hoger dan in 1950, en ondanks enige verwachte achteruitgang zal het totaal resultaat 1951 beter zyn dan in 1950. De productie van rayon is driemaal zo hoog als voor de oorlog. In totaal is 101 min uit eigen middelen geïnves teerd en de afschryvingen bedroegen 58 min. Ook in de eerstvolgende jaren moet men rekenen met een belangryk in vesteringsprogramma. Enkalon, Sove, Bandenrayonfabriek). naar verwachting uit eigen middelen. De aangeboden aandelen zyn gerech tigd tot het halve dividend 1951. De aan deelhouders moeten op 21 d'ezer hun aanvragen indienen; betaling der aande len 11 December a.s. Inschryving op obli gaties staat 21 dezer open, storting 20 Ddcpmhpr a - U

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 4