BRPun CHIEF WHIP Amerikaanse „peni-J cilline" nodig Nederlandse compagnie in Korea nam een heuvel Vetwormpjes DÉBRAUINE (TIT)! Rook iets superieurs—iets Vogelvrij 5 EINSDAG 13 NOVEMBER I3S y~<HURCHILL hééft zichzelf aangeboden j als operateur bij de verziekte, na- tionale economie van Engeland. Uit de j verkiezingsuitslag ts gebleken, dat de Engelsen aan hem de voorkeur hebben gegeven boven Attlee. Nu de ingreep van de operateur plaats vindt, komt deze tot de ontdekking, dat hij allereerst grote hoeveelheden penicilline nodig heeft. Daar beschikt Churchill in Engeland niet over en hij gaat daarom de Amerikaanse I specialist Truman raadplegen. Weliswaar z\jn de Amerikaanse dollarvoorraden niet onuitputtelijk, maar Churchills persoon- j lijke overredingskracht moet wel grote invloed hebben. In het kort komt de zaak van Engeland, die ook die van andere Europese naties is. hierop neer, dat zij als partners van het Pact in de knel ge raakt zijn door de zware kosten voor de defensie. Zinkt het economisch niveau te laag, dan kunnen de uitgaven voor de defensie onmogelijk tegelijkertijd blijven stijgen. Er bestaat tussen verdediging en eco nomie een innig verband en tevens wis selwerking. Churchill, die in zijn rede in de Guild Hall, de machtige Ameri kaanse bondgenoot van harte geprezen heeft, heeft tevens met fijne zakelijke tact gewezen op het feit, dat Engeland de grootste atoombasis leverde, waardóór het door Rusland als een geducht tegen stander wordt beschouwd. De Ameri kaanse strategische luchtmacht heeft in Engeland 20.000 man gelegerd, verdeeld over 13 vliegvelden, alsmede 5 bases voor atoombommenwerpers in het landschap East Anglia. Verklaarde uitzicht Truman en Dean Acheson zullen uiteraard dit argu ment van Churchill en Eden, als zij naar Washington komen, niet kunnen negeren. Zij zullen dus zeker oog hebben voor de zware lasten, die Engeland op zich ge nomen heeft. Wij schreven reeds, dat ook andere Pactlanden met grote moeilijkheden te kampen hebben. Als Engeland ter sa nering de Invoer beperkt en Frankrijk dit voorbeeld volgt, dan moet zulks, al dus de New York Times van zeer ongunstige invloed zijn op de defensie inspanningen, en is straks de omvang niet te overzien. Zoals men weet, heeft Butler, de nieuwe Engelse tovenaar voor de financiën, een serie maatregelen ge troffen, als importbeperking etc., die 350 millioen pond per jaar moeten opleve ren aan bezuinigingen. Maar met het dreigende woord „bankroet" op de lip pen, zal men er niet in slagen het af te wenden, als niet nog veel krachtiger wordt ingegrepen. Het moet erkend, dat de Engelsen mo menteel allesbehalve in weelde leven, „ham and eggs" zijn reeds lang een wensdroom geworden; het typisch En gelse haardvuur kan nog maar spaar zaam met kolen worden gevoed, en een Dit jaar een Kerstboodschap Hervormde synode sprak over „Hoe dienen wij de vrede?" Naar aanleiding van reacties uit de kerk provincies en de classes Dat sit 'm in het elastische heerblad van het Brann- droogscheerappnraat. Enig op de gehele wereld, 's Morgens met Braun geschoren, bent U 's avonds nog zo glad als wat Vraag vrijblijvend demonstratie in een goede saak. ver!o vlngsrlngen groot probleem is derhalve verbetering der voedsel- en kolenpositie. Butler, de minister van Financiën, heeft er op ge wezen dat de feitelijke crisis reeds in 1931 bestond en sindsdien in kracht is toegenomen. Van de oorzaken, buiten Engeland gelegen, noemde hij o.a. de buitengewone concurrentie op de we reldmarkten, vooral van de zijde van Amerika, de verwoestingen tijdens de tweede wereldoorlog, en het verlies van tegoeden in het buitenland. Anderzijds moeten de oorzaken in het land zelf ge zocht worden, waar momenteel de pro ductiekosten er zeer hoog zijn. Hét aangekondigde bezoek van Churchill met zijn assistent Eden, aan het Witte Huis, is gevolgd op het ver zoek om dollarhulp aan de N.A.T.O., die de financiën van het Noord Atlantische Verdrag beheert. Londen heeft wel op de deur van de N.A.T.O. moeten klop pen vanwege de bedenkelijke positie van de betalingsbalans. Aanvankelijk zou Engeland geen aanspraak maken op een deel van het bedrag ad 1220 millioen dollar, dat Amerika voor economische hulp aan de N.A.T.O.-landen had toe gestaan. Nu Engeland er om vraagt, zal het aandeel der overige landen vermin derd moeten worden. Zo ziet men, dat de Britse positie van directe invloed is op de andere West- Europese landen. Dat ondervinden die landen ook aan den lijve, nu de Britse liberalisatie tot zestig procent wordt teruggebracht, hetgeen scherpere con currentie en lagere importprijzen bete kent. Van West Duitse zijde werd reeds verklaard, dat men het zeer betreurde, dat Engeland tot invoerbeperkingen is overgegaan, juist nu Duitsland het voor nemen heeft, de liberalisatie te herstel len. Ons land wordt mede getroffen door beperking van de invoer van land bouwproducten in Engeland. Het is ove rigens nog niet zo lang geleden, dat juist Churchill krachtig aandrong op nauwe economische samenwerking tussen de Europese landen, om niet verpletterd te worden tussen de twee grote wereld machten, Amerika en Rusland. Herhalen wij, dat het nakomen van de defensie-verplichtingen volgens het Pact impliceert, dat er een economisch niveau blijft, hetwelk dit nakomen mogelijk maakt. Churchill heeft genoeg troeven in zijn zak. om bij Truman begrip te vinden voor zijn standpunt. Het feit, dat Eden hem vergezelt, houdt in nader Brits-Amerikaans contact over vele bui tenlandse kwesties, zoals het defensie- commando voor het Midden Oosten, het welk reeds begin volgend jaar zou wor den opgericht. Een verscherping van de situatie in de Suez Kanaalzone, waarbij de Arabi sche Liga door Egypte in het geweer is geroepen, zou wel eens aanleiding kun nen zijn, voor een eerder contact tussen Churchill en Truman, dan Januari 1952. Immers steeds meer troepen worden in de Suez Kanaalzone aan land gebracht, en ten aanzien van Egypte, is Brits be lang al zeer duidelijk Amerikaans be- «cht 11, A'dam, Tal. 48082 Vrije prijzen gevraagd voor landbouwgrond Koppelverkoop bij overdracht tiert welig De Stichting voor de Landbouw heeft zich in een schrijven aan de Tweede Kamer uitgesproken voor vrijlating de prijzen der landbouwgronden. De prijsvorming wordt thans op papier beheerst, maar in werkelijkheid is van een gebondenheid weinig of niets te merken. Bij overdracht van landbouw gronden tiert de koppelverkoop welig. Overdracht van inventaris, landbouw gewassen op stam, een aantal bomen of koeien zijn allemaal middelen om verkoop voor de boerderij op wettige wijze een extra bedrag te verkrijgen. Deskundigen schatten dat in tenminste 60 tot 70 pet van alle overdrachten veel hogere prijs wordt betaald dan door het prijzenbureau is bepaald. Door het loslaten van de prijzen zou de eenwording van de Europese land bouw en vooral van de Benelux worden bevorderd. Bovendien zouden de huidige dwaze verhoudingen tussen de hoogte van de grondprijzen en de investeringen In de grond worden rechtgetrokken, aldus de Stichting. DEZE week vergadert de generale lege synode van de Ned. Hervorm de Kerk weer op „Woudschoten" bij Zeist onder leiding van ds J. R. Wol- fensberger. Gisteren sprak de synode over de reacties in de provinciale kerkvergaderingen en de classicale vergaderingen op het concept-her derlijk schrijven over: „Hoe dienen wij de vrede?" Dit concept was opgesteld in een vo rige zitting naar aanleiding van een brief van „Kerk en Vrede". De conside raties waren zeer verschillend van strek king. De synode besloot een studiecom missie ad hoe te benoemen. Die krijgt de opdracht, om de reacties gehoord, een verantwoorde conclusie te ontwerpen. Een diepgaand gesprek zal in deze •erlegenheid nodig zijn, zowel in eigen midden als met „Kerk en Vrede". In verband mét het naderend Kerstfeest zal de Synode nog de mogelijkheid van het aanbieden van een kerstboodschap on derzoeken. Ethische vragen Een commissie ad hoe, bestaande uit prof. dr G. C. van Niftrik, ds J. Vink en dr L. J. Cazemler, had rapport uitge bracht over haar opdracht zich te be zinnen op de vragen van ethische aard. Bij de behandeling van „Fundamenten en Perspectieven" in de synode was de wens geuit naast dit geschrift en in samenhang daarmee een proeve van een reformatorische ethiek te geven. De commissie kwam tot de slotsom niet zoals in „Fundamenten en Pers pectieven" het uitgangspunt in het Koninkrijk Gods te kiezen, maar uit te gaan van de christologie. Uit de synode kwamen stemmen op, die een ander uitgangspunt wensten. Op voorstel van de praeses werd besloten het rapport en de discussie ter synode aan de Raad voor Kerk en Theologie om advies te zenden, zowel wat materie als de samenstelling van de commissie voor het ontwerp betreft. Het breed mode- ramen zal daarop beslissen over de be noeming van de commissie van ontwerp en haar opdracht. In de avondvergadering behandelde de synode de jaarverslagen 1950 van veer tien raden van bijstand. Benoemingen De synode deed de volgende benoemin gen: tot leden van het bestuur van Valkenheide prof. dr E. H. s'Jacob en F. E. Everwijn Lange; tot leden van de Raad voor de Zending mej. mr S. M. Holsteyn en mej. prof. dr D. J. Kohl- brugge; tot visitator-generaal (vac.-dr H. Schroten) dr S. v. d. Linde te Loenen a.d. Vecht; tot lid van het generaal col- toezioht J. H. Lekkerkerker; tot leden van de commissie voor het theo logisch hoger onderwijs (vac.-dr H. Schroten) ds J. J. Poldervaart en (vac.- dr Ph. J. Idenburg) prof. dr H. B. Dor- gerlo; tot secretaris van het curatorium Kerk en Wereld ds W. G. Overbosch; tot lid van de Raad ter verbreiding van het Evangelie mej. W. Bos te Noord- wijkerhout; tot lid van de Raad voor de zaken van pers en publiciteit J. Piebenga te Leeuwarden; tot lid van het generaal- college van toezicht jhr mr T. A. J. W. Schorer te Middelburg. (Perebureau Ned. Herv. Kerk) Prof. Van Bemmelen uif Leiden Korte vrijheidsstraf is noodzakelijk kwaad Speciale gestichten met strenger behandeling De korte vrijheidsstraf is een nood zakelijk kwaad, dat zoveel mogelijk be perkt moet worden, omdat het alleen het element van vergelding bezit, terwijl het andere elementen zoals b.v. reclassering volkomen mist. Wanneer het maar enigs kan, moet deze straf worden vervan gen door een voorwaardelijke straf, geld boete of gecombineerde straf. Dit zei prof. mr J. M. van Bemmelen uit Leiden dezer dagen te Utrecht op de najaarsvergade ring van de Vereniging voor Strafrecht- compagnie i verbazing en met t de B- keel van schrik schoten i het Neder- n droge W. v. d. Heyden had ook angst een brok in de keel, toen - de vijand zo onverwacht landse detachement der rug. Hier en daar riepen van zich af „blies". Verenigde Naties in Korea zijn er nog steeds vol van. Vol van die geweldige be levenis van de eerste actie, aldus schrijft de Neder landse oorlogscorrespon dent, de le luitenant B. M. ketenden. Koster. Het zag er alle maal zo gemakkelijk uit. Even die heuvel nemen Ei1 uiel geen schot. In de troep werd ge mompeld. r Niet uitdrukken. Ze verdwijnenj IHP^'spoedig en spoorloos wanneer =1 pFU ze een paar maal bet met Fhet bekende huidgeneesmiddel paar: „Dutchle! Dut- Sniper-vuur en bob-guns chie!doch er waren werden op de onzen ge- geen Amerikanen op de richt, doch toen de groep heuvel, alleen maar vuur- zich hervormd en zich spuwende Chinezen, die sterker gevoelde door de orkaan van lawaai ont- geruststellende woorden van de commandanten, Het geroep van „Dut- kwamen de Chinezen te chie!" ging verloren, even- weten, dat zij met Hollan- als de schreeuw van pijn ders te doen hadden. en roep om hulpSoldaat A. Oerlemans, Overbluft trokken de eveneens uit Tilburg, dacht net een onzen terug, doch het be- eerst, dat iedereen gewond „makkie" zou worden. De vel luidde: object nemen, was, doch bij de tweede Amerikanen zouden waar- Opnieuw trok de troep bestorming bleek de kracht schijnlijk wel op die heu- ten aanval. van de Hollanders groot vel zitten. Even het zaakje Nog wat onthutst door genoeg om de roden te overnemen, rustig de „put- het onverwachte vuur, doch vernietigen of weg te ja- jes" in orde maken en reeds met meer zekerheid, gen. maar afwachten. Een pa- die de tijd na de vuur- De heuvel werd geno- trouille ging voorop. Zij doop verschaft. Alles en men. Echter: enkele ka- was een eindweegs op de iedereen schoot. De Am- meraden bleven in de tocht, toen er plotseling sterdamse soldaat A. Vlist strijd, anderen werden ge- i vijandelijk vuur werd zat met een mortier in wond, gelukkig evenwel stelling, doch droeg het licht.' wapen meer naar voren en Het bericht van schoot als op de schiet- ste doden (wiei baan. Van de door de Chi- reeds werden gemeld) be nezen gelegde hinderlaag proefde het moreel toen kwam veel vuur en by het troep. Niets echter is ster- alles wat terugtrekken zag deze sol- ker dan het leven, niets zij hadden en gooiden daat nog kans om twee een betere heelmeester dan handgranaten, die het tu- gewonde kameraden naar de tijd. Na enige muit des te angstwekken- „beneden" te helpen. de komst van het eten al der vergrootten. Stom van De Tilburger soldaat J. weer belangrijk geblazen alsof er geen der vuur meer op de reld was. De roden lieten de o tot op mischien 20 meter afstand komen schoten zij (Adve Zeehaventje De haven van de kleine stad ligt rimpelloos in ochtendnevel en wazig wiegt een oude gevel 't verweerd gelaat in 't mistig bad. Een meeuw, die stil te dromen zat wiekt weg, om zich naar vaste wetten op een der palen neer te zetten waarin de haven ligt vervat. Er drijft wat drabbig vuil voorbij als daagse schoonmaak van 't getij en op de kade vechten spreeuwen. Dan uit de toren der abdij tuimelen klanken over mij als afscheidsgroet van verre eeuwen. ROBBIE RADAR Personen, die tijdens hun minderjarig heid reeds meermalen wegens vermogens delicten zijn gestraft en na hun 21ste jaar opnieuw een vergrijp plegen, mc volgens prof. Van Bemmelen niet i een korte vrijheidsstraf krijgen, maai veel langere straf in een jeugdgevange- gecombineerde straf. Het ver dient aanbeveling straffen van 1 tot 3 maanden in een speciaal gesticht te laten uitzitten. In zo'n gesticht zou de behan deling kunnen worden verscherpt wat be treft het gebruik van de cantine, het op te leggen werk en het contact met de buitenwereld, aldus prof. Van Bemmelen. De vergadering stond onder leiding in mr J. van Gilse, procureur-generaal bij het Haagse gerechtshof en werd door de 500 leden bijgewoond. De directeur-generaal van het gevangenis wezen, mr E. A. M. Lamers, sprak het internationaal strafrecht-congres, dat deze zomer in Den Haag werd gehouden. Van Riebeeckherdenking in Zuid-Afrika In Kaapstad wordt thans een onderzoek ingesteld naar de wijze waarop tentenkampen kan plaatsen om duizenden feestgangers voor de Van Riebeeck-herdenking onder te brengen. Men heeft op dit gebied ervaring, want .twee jaar geleden werden 30.000 bezoe kers gehuisvest in tenten rondom het „Voortrekkersmonument". Ook in andere plaatsen worden Van Riebeeckfeesten gehouden, o.a. in Dur ban, waar men de feestelijkheden wil laten samenvallen met de aankomst de Natalse postkoets op weg naar Kaap stad. Tenslotte zij nog vermeld, dat schiedkundig materiaal, hetwelk in mige gevallen wel meer dan 50 jaar in Pretoria ligt, in April a.s. voor het eerst In het openbaar vertoond zal worden. Het bestuur van het Transvaalse Museum in Pretoria zal nl. een tentoonstelling oudheden organiseren, die in hoofdzaak zal bestaan uit materiaal, uit het voor trekkerstijdperk. y heel anders en stukken beter' Credieten voor aardappelmeel Staat wil f 5 millioen kwijtschelden De regering is van plan een bedrag an enkele millioenen guldens, dat i crisisjaren 1929 tot 1931 door het rijk werd geleend aan de aardappelmeel- industrie, thans kwijt te schelden. Zij vindt dit billijk, omdat de conjunctuur winsten, die de aardappelmeelfabrieken na de oorlog hebben gemaakt, zijn afge vloeid naar het landbouwegalisatiefonds. Het gaat hier om bijna ƒ3,5 millioen in het Coóp. Aardappelmeel Verkoop bureau der Ver. Boerenfabrieken te Veendam, ruim ƒ109.000 van de Coöp. Ver. Aardappelmeelfabriek Westerwolde te Veelerveen (Gr.) en ruim ƒ41.000 van de Erven A. J. Meyer te Zuidwending (Gr.). Met inbegrip van de rente komen deze sommen in totaal op ongeveer ƒ5 millioen. een wetsontwerp wordt thans goed keuring voor de kwijtschelding gevraagd. Een voorontwerp was reeds in 1939 ge reed, maar kon ten gevolge van de inval der Duitsers niet worden ingediend. Staatssecretaris: Opleiding verpleegsters verbeteren „Wij dienen ons af te vragen of de plaats en de wijze van vorming van onz< verpleegsters wel voldoende aangepast i: aan de hedendaagse eisen van dit schone beroep, dat door het merendeel va meisjes uit roeping wordt gekozen". Deze opmerking maakte staatssecretaris Mun tendam vanmiddag bij de herdenking van het honderdjarig bestaan van gemeenteziekenhuis aan de Coolsingel te Rotterdam. „Het laatste woord is hier over nog niet gesproken", zei dr Munten-, Hij sprak nog eens nadrukkelijk de erkentelijkheid van de regering uit de bijdrage die de stichting Klinisch Hoger Onderwijs in Rotterdam levert i de vorming der geneeskundigen. De Kepintangan Rajat Maluku Naar aanleiding van ons verslag 3 November j.l. over de moeilijkheden welke zich hebben voorgedaan in de Ambonnezenkampen, heeft de Kepin tangan Rajat Maluku ons een brief ge schreven, waarin dit comité er tegen op komt, dat het door dr Nikijuluw zou zijn gesticht. De K.R.M. is volgens deze brief gesticht door Z. Molukkers in Ned. die geen heil verwachten van de C.R.A.M.S. De K.R.M. is ook geen verbond van Mo lukkers, aldus de brief, maar van Zuid- Moluklters, dat dé belangen van'dé le den dient. Het -staatkundige gèdeëite werd overgelaten aan de algemene tegenwoordiger (dr Nikijuluw?), v achter de K.M.R. zich schaart. Van het erf van School en Kerk Beioepingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Groningen (vac.-H. W. te Winkel) A. J. Jörg te Almelo. Aangenomen: naar Oudenhoorn (•toez.) Th. L. Beernink, cand. te Leeuwarden. Bedankt: voor Soest E. Kempenaar te Nieuw-Stadskanaal. Geref. Kerken Beroepen: te Rijnsburg (3e pred.pl.) en te Leiderdorp (vac.-H. van Rrijn) E. de Vries te Dwingeloo. •dankt: voor Honselersdijk H. Hazenberg te Siddeburen. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Beroepen: te Haulerwijk P. Veldstra te Kantens; te Zutphen J. C. Janse te Rijswijk (Z.-H.). Voortbestaan van de Salatiga-zending Op de jaarvergadering van de Salatiga- zending. in Utrecht gehouden, is het voortbestaan van deze zending onder werp van bespreking geweest. Het co mité was indertijd niet ingegaan op de voorstellen van de wederopbouw-com- missie der Geref. zending om de liquida tie te verzorgen en uit het jaarverslag bleek dat de verhouding tot de Javaanse kerken nog niet is geregeld. Deze zaak zal opnieuw worden bezien. Wel werd duidelijk dat bijv. schoolwerk zich steeds meer uitbreidt, doch wegens tekort aan geld en arbei ders kon de medische zending niet wor den uitgebreid. De Neukircher Mission, waarmee de Salatiga-zending nauwe re laties onderhoudt, had van de Javaanse kerk het verzoek ontvangen tot mede werking o.a. voor personeel van scholen en medische arbeidskrachten. Ds D. van Luttervelt in Utrecht overleden Hans Mol nu piedikant in Australië De heer Hans Mol, die in de eerste! tijd, toen er nog geen Nederlandse pre dikanten in Australië waren, belangrijke geestelijke en morele steun aan de Ned- emigranten heeft verleend, is tot predi kant van de Presbyterian Church ge ordend, nadat hij aan het St. Andrewsj College te Sydney zyn opleiding had] ontvangen. Ds Mol, die aanvankelijk in zijn on derhoud voorzag door 's avonds als kellner te werken, ontving in 1949 een beurs, zodat hij zijn begeerte om predi-j kant te worden in vervulling zag gaan. In Februari 1950 stélde de Presbyterian] Church de heer Mol aan om in het kamp Bathurst werkzaam te zijn onder de Ned. emigranten en zo werd hij het contact-adres voor de Ned. Herv. emi gratiecommissie. Ds Mol heeft thans Eastwood als standplaats. Landelijke conferentie van jeugdkerk-leiders Op 17 en 18 November wordt op Woud- schoten in Zeist de eerste landelijke con ferentie van leiders(sters) van Ned. Her vormde jeugdkerken gehouden. Dr P. ten Have, algemeen gedelegeerde voor de catechese, zal spreken over: Kind en Kerk, en de heer F. Bogaardt te Vlaar- dingen over: Het moeilijke vertellen in de jeugdkerk. Prof. dr J. Kosters in Velp overleden Professor dr J. Kosters, oud-vice-pre- siderrt van de Hoge Raad. is, zoals we gisteren reeds in een deel onzer edities meldden, Zondag op 77-jarige leeftijd in Velp overleden. Hij was een van de bekendste geleerden op het gebied van het privaatrecht en had zitting in een groot aantal colleges en commissies, o.m. in het Permanente Hof van Arbitrage. In 1908 werd hij hoogleraar in Gronin- as van 1933 tot 1941 vice-presi de Hoge Raad. Hem werden Wezep, Wierden, Drie-vele onderscheidingen verleend. De be- Op 78-jarige leeftijd is in Utrecht over leden ds D. van Luttervelt, emeritus predikant der Ned. Hervormde Kerk Hij gen. Hij heeft de gemeenten te Sprang, Otterloo, dent Bergschenhoek, "T «»»---» ■»»-=- Tholen, Blauwkapel, Dussen en grafenis zal morgen Schalkwijk gediend. De begrafenis zal geschieden, morgen te Kesteren plaats hebben. Worth-Rheden O. Koefoed hoogleraar in Delft Benoemd is tot b.g. hoogleraar in Delft, om onderwijs te geven in de geophysics, O. Koefoed, die thans belast is met het geven van onderwijs in de geophysische opsporingsmethoden. EXAMENS STAATSINRICHTING. •s-HERTOGENBOSCH. 12 Nov. Geslaagd (KX 1): G. H. Bessems. Heerlen: J. J. G. Drummen, St. Geertruide. Het lied der aetherpolven WOENSDAG 14 NOVEMBER. HILVERSUM I (402 m). NCRV: 7 00 Nieuws. 7.15 Een woord voor de dag. 7.30 Zendersluiting. 9.00 Nieuws. 9.10 Voor de zieken 9.35 Gram. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Gram. 11.15 „Sil de Strand jutter", hoorspel. 12 00 Bas en piano. 12.33 Gram. 12.37 Eng Herv Kerkdienst. 1259 Klokgelui. 1.00 Nieuws 1.15 Protestants In terkerkelijk Thuisfront 1.20 Instrumentaal sextet. 1.50 Gram. 2 45 Voor de meisjes. 3.00 Orkes Tible 3.45 Jeugd 4.30 Zendersluiting. 6.00 uur Nieuws. 6.15 Zigeunerkwintet. 6 30 RVU.: Dr H. J. W. Droogleever Fortuin: „Zieken fonds-problemen". 7 00 Spectrum van het Christelijk Organisatie- en Verenigings leven. 7.15 Boekbespreking. 7 30 Gram. 7.40 Radiokrant. 8.00 Nieuws. 8.10 Commentaar familie-competitie. 8.20 Omroeporkest en solist. 9.15 „De Bijbel als boek", causerie. 9 35 Christelijke Zangver. bariton en orgel. 10 05 Harpensemble. 10.30 Internationaal Evangelisch commentaar. 10.40 Gram. 10.45 Avondoverdenking. 11.00 Nieuws. 11.15 uur Gram. 11.20 „Hoe zit dat met mijn kind?", causerie. 11,35—12.00 Gramofoonniuziek. 32) Gedaan door Gerlof van de Biezen, kapitein in het leger van Zijne Doorluchtigheid Karei van Egmond, hertog van Gelre, Zutphen, Groningen en Drenthe." „Ziezo, nu nog Uw handtekening. Met een zware zucht voltooide de kapitein het stuk en plaatste er zijn handtekening onder. Hij schoof het daarop de Dromer toe, die het lang zaam en aandachtig las en het daarop aan de wilddief gaf. Frankes en de Dromer hadden er lang over nagedacht, wie van hun groep de adjudant naar Norg zou vergezellen. Enigen van hen waren huns inziens te weinig gunstig bekend bij de Geldersen. Ze meenden ten slotte, dat de zeer slimme Gladde het meest geschikt was voor het karweitje, maar deze kende de weg niet in dit gebied. Ten slotte hadden ze Folkert voor deze belangrijke missie uitgekozen, omdat hij het beste de streek kende, wat van groot belang was om bij zijn terugkeer aan spiedende ogen te ontkomen. Folkert voelde zich gestreeld, dat hij als jong ste van de bende voor deze functie was uitge kozen. Na het middagmaal gingen Folkert en de ad judant op weg. De laatste was weer geblind doekt. Frankes en de Dromer hielden hen de eerste kilometers gezelschap. Terwijl de Dromer naast de Gelderse krijgsman liep, kwamen de stroper en Folkert een eindje achteraan. Fol kert kreeg van Willem Frankes nog een aantal raadgevingen, vooral betreffende zijn terugkeer. Hij mocht niet eerder weer uit Norg vertrek ken vóór de duisternis was ingevallen. Hij mocht verder niet van de wegen gebruik maken, doch moest door de wildernis gaan en nu en dan een ogenblik gaan liggen om te luisteren naar mo gelijke achtervolging. Ten slotte moest hij eerst over de hei een grote omweg noordelijk maken, voor hij de richting Lutteke Haer nam. Toen de mannen de Drentse weg hadden be reikt op het Punt dicht achter het dorp Eén, werd de blinddoek van de ogen van de adju dant genomen. Frankes en de Dromer gingen naar hun schuilhoek terug, terwijl de beide ande ren, onder leiding van Folkert, in de richting van Norg gingen. H. v. Norg De huurlingen van Karei van Egmond te Norg waren zeer verbaasd, dat de adjudant eens klaps weer in hun midden verscheen. Ze vroe gen hem naar hun kapitein, maar ze kregen geen antwoord. De adjudant begaf zich direct naar de hoeve, waar de betaalmeester verblijf hield. Hij vond deze in gezelschap van een paar onderofficie ren. De mannen wisten niet, wat ze zagen, toen een der vermisten onverwachts het vertrek kwam binnenstappen. Ze vroegen, of de kapitein ook weer terug was. De man schudde van neen, sprak geen woord en reikte met een nors ge zicht de betaalmeester het stuk van de kapitein over. De man, die de geldbuidel van de troep be heerde, begon onder het lezen te tieren en te vloeken en raasde nog, toen hij het stuk geheel had gelezen. Men een opgewonden gezicht begon hij daarop door de kamer te benen. Hij liet de kwartiermaker, de administrateur en de anderen van enige rang roepen. ,,Die kerels eisen onze hele krijgskas op," richtte hij zich tot de adjudant. „De soldij van maanden. Hoe kunnen we onze mannen dan nog betalen?" „Het leven van onze kapitein hangt er van af," zei de adjudant somber. „Is dat de man, die het geld moet ontvangen?" vroeg de betaalmeester, op Folkert wijzende. De ander knikte. De kwartiermaker en de andere gegradueer den verschenen. De betaalmeester las nu het schrijven van de kapitein voor. „Hebt ge voldoende geld?" werd er gevraagd. „TernauwernoodBreng die man op een andere plaats, terwijl wij beraadslagen," beval de man van de schatkist, op Folkert wijzende. Deze werd nu buiten het vertrek geleid. Bijna een half uur beraadslaagden de man nen. Allerlei plannen werden geopperd, maar moesten bij nadere overwegingen weer worden prijsgegeven. Men begreep, dat men bij alles, wat men ging ondernemen, het leven van de kapitein op het spel zette. Vooral de oude admini strateur sprak verstandige en kalmerende woor den Ten slotte kwam men tot de slotsom, dat het 't beste zou zijn, de struikrover, die het geld ontving, na te gaan, als hij terugkeerde, om gewaar te worden, waar de kerels zich schuil hielden. Zodra de kapitein weer vrij was, kon men dan het roversnest uitroeien en het geld mogelijk weer terughalen. De meeste krijgers vertrokken weer; slechts een tweetal bleef achter bij de betaalmeester. (Wordt vervolgd). HILVERSUM n (298 m). VARA: 7 00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7.30 Zendersluiting. 9 00 Nieuws. 9.12 Gram. 9.50 Voor de huisvrouw. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10 20 Voor de vrouw 10.30 Orgel en zang. 10 4C Voor de vrouw 11.00 Gram. 12.00 Voordracht. 12.15 Piano duo. 12 38 Hawaiianmuziek. 2 55 Kalender I.00 Nieuws. 1.15 Dansmuziek. 1.50 Rege ringsuitzending: Jeugduitzending door K. H Smit: „Wat wil Je weten?" 2.00 Gesproken Portret. 2.15 Jeugdconcert. 3.00 Kinderkoor 3.20 Vierhandig pianospel. 3.30 Voor de Jeugd. 4.30 Zendersluiting. 6.00 Nieuws 6 15 VARA-Varla. 6 20 Actualiteiten. 6 35 Amu sementsmuziek. 7.00 „Gezinspolitiek", dis cussie. 7 20 Gram VPRO: 7.30 Voor de Jeugd. VARA: 8 00 Nieuws. 8 05 Politiek commentaar. 8.15 Promenade-orkest, klein Omroepkoor en solisten. 9.00 „Aetherforum" 9.40 Dansmuziek. 10.15 Het zichtbaar m3ken van het onzichtbare: Het micro scoop". causerie 10 30 Joods programma II.00 Nieuws. 11.15 Lichte müuziek. 11.35 12.00 Gramofoonmuziek. ENGELAND, BBC Home Service, 330 m. 12.00 Voor de scholen. 1 00 Instrumentaal sextet en solisten 1.25 Gev programma 2.00 Nieuws 2.10 Ooggetuigeverslag 2.30 Gram 3.00 Voor de scholen 4 00 Hoorspelen 5 00 Twintig vragen 5.30 Gevarieerde muziek 6.00 Voor de kinderen 7.00 Nieuws 7.15 Sport 7.20 Lichte muziek 7.45 Causerie 8.00 Gevarieerde muziek 8.30 Causerie 8.45 Hoorspel 10.00 Nieuws 10.15 Hoorspel 11.30 Pianovoordracht 11.45 Parlementsoverzicht 12 00 Nieuws 12 03 —12.08 Verslag van de V.N.-vergadering. ENGELAND. BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12.00 Mrs Dale's Dagboek 12.15 Dansmuziek 12.45 Voordracht 1 00 Parlementsoverzicht 1.15 Lichte muziek 1.45 Orkestmuziek 2.45 Voor de kinderen 3 00 Voor de vrouw 4.00 Lichte muziek 4.30 Voor de soldaten 4 45 'oetbalreportage 5.16 Mrs Dale's Dagboek 5.30 Lichte muziek 6.00 Gevarieerde muziek 7.00 Pianospel 7.15 Voor de Jeugd 7.45 Hoor- 'rientie) GRIEP? Mijnhardt's Grieppoeders. Doos 47 c spel 8.00 Nieuws 8.25 Sport 8.30 „All Hale" 9,00 Vej-zoekprogramma 9.30 Licht program- 10.30 Verzoekprogramma 11.00 Nieuws 11.15 Actualiteiten 11.20 Lichte muziek 12.00 Voordracht 12.15 Orkestconcert 12.561.00 BRUSSEL. 324 m. 11.45 Klassie.k concert 12.15 Zang en piano 12.34 Zang en plano 12.50 Koersen 12.55 Gram 1.00 Nieuws 1.15 Casinoconcert 2.00 School- 4.00 Orkestconcert 4.15 Klas- :ieke r iek 4.45 Inter Uni- erslteit 5.00 Nieuws 5.10 Gram 5.30 Causerie .40 Gram 5.50 Boekbespreking 6.00 Zang- ecltal 6.30 Voor de soldaten 7.00 Nieuws 7 30 iram 750 Radiofeuilleton 8 00 Omroeporkest n solist 9.00 Actualiteiten 9.15 Ethnische ïuzlek 10.00 Nieuws 10.15 Kamermuziek 11.00 lieuws 11.05 Verzoekprogramma 11 3012.00 Deense muziek. BRUSSEL. 484 m. 12.05 Lichte muziek 1.00 Nieuws 1.10, 3.00. 00 en 4.30 Gram 5.00 Nieuws 5.10 Lichte uziek 6.30 Koorzang 7.00. 7.20 en 7.40 Gram 7.45 Niéuws 8 00 Gram 8.15 Orkestconcert 3ram 9 40 Zang' 10.00 Nieuws 10 15 Jazz- :rle 10.45 Jazzmuziek 10.55 Nieuws 11.00 Operettemuziek 1150 Nieuws. Huldiging prof. dr M. van Rhijn Donderdagmiddag zal prof. dr M. van Rhijn, die 25 jaar kerkelijk hoogleraar in Utrecht is, in het groot auditorium van de R.U. worden gehuldigd. Daarna volgt een receptie in de senaatszaal. De Utrechtse studentenvereniging U.S.R. viert van 2124 November het achtste lustrum. Gisteren heeft dr ir J. S. Huizinga afscheid genomen als president-curator van de landbouwhogeschool in Wagenin- gen. De wintercollecte voor de diaconie der Geref. kerk te Utrecht heeft niet minder dan 19.344,30 opgebracht. De vereniging van rechtzinnig Her vormden te Leeuwarden heeft een legaat van ƒ10.000 ontvangen. De Ned. kerk van Livorno, die tij dens de jongste oorlog ernstig werd be schadigd, is in tegenwoordigheid van vele autoriteiten weer in gebruik ge- j D's M. Post, em. predikant der Geref. kerk, die sedert 1946 de Geref. kerk t Elim (Dr.) als hulpprediker heeft ge diend, heeft op zijn verzoek, met ingang van 1 April 1952, ontslag ontvangen. Mr P. N. Drost, te 's-Gravenuaj is toegelaten als privaatdocent te Utrecht om onderwijs te geven in het Angels"1'- sische privaatrecht. ACADEMISCHE EXAMENS. LEIDEN, 13 Nov Geslaagd: cand. exai Godgeleerdheid mej A. Vlsscher te Bussum. AMSTERDAM (Gem. Univ.) 12 Nov. Geslaagd- doet rechten mej P A Bakker, mej E Wiekart, mej R C Bosman n de heer F Klljnen (Amsterdam); cand rechtsge leerdheid: mej A C v d Vlis en mej H Hulsman: cand psychologie: J P A Gruyter; cand economie. B J Peiser en J J Me; cand politieke en sociale wetenschappen: mej M C H de Boer. UTRECHT. 12 Nov. Geslaagd: semi-a ex.: A. Hamburg, Hilversum; C, A Dudok de Wit, Laren (N.-H.); A. H. J. Cremers Heerlen, H B. Weerman, Woerden; mej. T J. van Berghem, Utrecht: arts-ex. C. B Reith. Zuilen. J P. Verwelj. Nieuwe Tonge; P W. J. M Frederikfc. Kaatsheuvel; W. Cor nells. Utrecht; vee-arts-ex.: C. J. Dekket Amsterdam: I. C Klok. Rockanje; H. A. v Riessen, Bloemendaal: tandarts-ex.: E. Hoog land, Utrecht; G. Pezie. Oegstgeest: W, Roldanus. Amsterdam: P M. J Moolhuysen, Sittard; cand. Ned letteren: W. J. M. Ruv Wijk bij Duurstede Benoemingen Chr. onderwijs Benoemd: tot leraar godsdienston derwijs aan Chr HBS te Emmen ds S. Euverman te Oud-Schoonebeek; tot oq- derwijzer(es) aan Chr. BLO-school te Alphen a d. Rijn S. Ton aldaar, aan Chr. school te DwingelooLeggeloo H. Kroe- sen te Hollandscheveld; aan Chr. school te Katwijk aan Zee mej. G Kooistra t Bunschoten; aan Chr school te Maasdijk mej. C J, Bosschaart, te Schiedam; i Rehobothschool te Rotterdam-West mej. D. Meijers te Genderen en J. Pleiter te Overschie (tijd); aan Chr. school te Rot- terdam-Overschie J. Kerver te Rotter dam; aan Chr. school te Wijnjeterp IJ. Schreiber te Ee (Fr.). ntie)

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 2