Jliettmc gethstfft (üéurant Floretten en grove houwdegens in de Assemblee der Ver. Naties Wfst IJ DINSDAG 13 NOVEMBER 1951 BUREAUX. Steenstraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen- ei Advertentie-afdeling: Tel 31441 Postrekening: 58938 ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal; ƒ1.72 per maand; ƒ0.40 per week ADVBRTENTIËNƒ0.18 per mUllmetei (B(J contract belangrijke korting) Twee en jaargang Ifo 9279 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H- W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIJKSATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stontoasticfi Is gfitbleotn «ngn hert ia tegljeaspott" NEDERLANDSE COMPAGNIE NAM HEUVEL Na de „grote dag" van Eden Wisjinsky heeft om een nieuwe spreekbeurt gevraagd NA DE ..GROTE DAG" van Eden. wiens rede in het Westelijk kamp van de Assemblee nieuwe geestdrift heeft gewekt, valt op, dat Rusland om een tweede spreekbeurt heeft gevraagd. Men verwacht, dat Wisjinsky de redevoeringen der Westelijke afgevaardigden wil beant woorden. Toestemming voor een nieuwe spreekbeurt moet echter ge geven worden door de voorzitter der Assemblée, dr Nervo. Totnutoe zijn behalve Amerika, Rusland, Nederland, o.a. Engeland, Bolivia, Peru, Canada, Griekenland, Chili, Irak en Denemarken aan 't woord geweest Velen betuigden hun instemming met het Westelijke plan tot ontwape ning en drongen er bij de Sowjet Unie op aan, het ernstig te bestuderen. Van belang was de vraag van Bolivia, of Rusland de Ver. Naties soms niet langer als een werktuig van de vrede beschouwt en buiten haar om wenst te gaan. Meer Nederlanders naar Indonesië Komen wij eerst nog even terug op de rede van de Britse minister van Buitenl. Zaken, Eden, waarvan wij de inhoud gis teren, reeds beknopt hebben weergege ven. Eden wil in de Assemblée met een schone lei beginnen en de methode daar toe, is eerst de kleinere problemen aan vatten, en dan geleidelijk overgaan tot de grotere. Mijn land. aldus deze overbe schaafde Engelsman, heeft een hartgron dige vrees voor de aggressieve oogmer ken van Moskou. Als de scheuring tussen de grote mogendheden aanhoudt, zou zulks het einde van de V N. kunnen be tekenen. Op korte termijn, aldus Eden, moet overeenstemming worden bereikt over: Korea, Duitsland, Oostenrijk (dat een vredesverdrag nodig heeft), en Italië toelaten tot de V.N. Dean Acheson kwa lificeerde de rede van Eden als een „krachtige en rondborstige oproep". De Canadese minister van Buitenl. Za ken, Lester Pearson, zeide: „De Ver. Na ties vormen onze laatste en onze beste hoop op vrede. Het accent verschuift zich echter meer en meer van het begrip „beste" naar het begrip „laatste". Aan dit verschuiven moet een einde worden gemaakt, want de internationale betrek kingen bewegen zich in gevaarlijke zin in de richting van een exploderend con flict". De onverzoenlijke houding der Russen heeft als reactie een even onverzoenlijke houding bij de Westelijken, waardoor het practisch ondoenlijk wordt nog tot diplo matieke onderhandelingen te komen. Met nadruk verzekerde hij, dat het Atlantisch Pact slechts een defensief karakter heeft. Laat de Russen het Westerse ontwape ningsvoorstel opnieuw in overweging Irak valt Israël aan Namens nationalistisch China heeft dr Tsjang gesproken. Het communistisch bewind in China, aldus Tsjang, handhaaft zich door massamoord. Tussen October 1949 en October 1950 werden 1.760.000 mensen ter dood gebracht. Vandaar, dat het gewone Chinese volk ln wanhoop strjjdt om een andere regering. Irak was van oordeel, dat Israël de al lesoverheersende factor is, waardoor de vrede en de stabiliteit in het Midden Oos- Meer fraude met geld voor blindenhonden Dordtse politie nam collectebusjes voorlopig in beslag De politie houdt zich thans intensief bezig met de stichtingen die zeggen voor de verstrekking van blindenhonden te werken. Zoals men weet, heeft de (alles zins bevoegde) stichting Het Blinden wezen tegen deze stichtingen gewaar schuwd. Zij staat alleen in voor de be trouwbaarheid van het Blindengeleide hondenfonds te Amsterdam. Onlangs nog werd ontdekt dat enkele bestuurders van een dergelijke stichting het opgehaalde geld in eigen zak staken. Ook de Dordtse politie houdt zich met deze zaak bezig, omdat de werkwijze van twee dezer in Dordrecht gevestigde stichtingen (van een derde wonen de voornaamste bestuursleden in de Merwe- stad) haar niet helemaal duidelijk was. Zij achtte dit vooral ten aanzien van een der stichtingen noodzakelijk. Los van dit onderzoek Is de Hilversum- se politie er toe overgegaan een colpor teur van deze stichting te arresteren, om dat hy de Inhoud van enkele In winkels geplaatste collectebusjes zich zou hebben toegeëigend. De Dordtse politie heeft in de arrestatie aanleiding gevonden het t.a.v. de be treffende stichting niet bij een opper vlakkig onderzoek te laten. Het kan zijn, zo deelt zij mede, dat de stichting op vol komen reële basis werkt, maar om geen onnodig risico te nemen, zijn ook de in Dordrecht uitgezette collectebusjes van deze stichting in beslag genomen. In Gasthuis te Deltt Zilveren jubileum als patiënte In de feestelijk versierde serre van het Oude en Nieuwe Gasthuis te Delft prijkte dezer dagen een vlag bij het bed van mej. M. Pinster, die haar zil veren jubileum vierde alspatiënte. De genseheer-directeur, dr J. C. J- Burkens, en de wethouder van So ciale Zaken, de heer J. M. H. Baars, kwamen ter gelegenheid van dit feil bij mep. Pinster op bezoek. Dr Bur kens prees haar geduld en de wethou der vertelde dat er binnenkort een wagentje zal komen waarmee de patiënte in de stad zal kunnen rijden. Van vele zijden ontving mej. Pinster bloemen, fruit, chocolade en verschei dene waardevolle geschenken. „Dit is een zonnedag voor me", zei de zieke zelf. De hoofdredacteur van het Indonesische blad Merdeka de heer Diah, heeft op zijn wereldreis te Amsterdam in een onder houd met de Volkskrant verklaard dat een toenemend aantal Nederlandse werk. krachten naar Indonesië komt. Hy acht een nauwe samenwerking tussen Indo nesië en Nederland op velerlei gebied van belang. De ervaringen van jonge Neder landers in Indonesië doen volgens hem hoe langer hoe meer aanvankelüke twyfelaars besluiten, het er op te wagen. En zy zullen volgens de heer Diah merken, dat Indonesië even goede kan sen biedt als elk ander land. Hy noemde i het teleurstellend, dat sommige couranten alleen berichten geven over moord en brand. In Nederland wil hy contacten worden verstoord. Volgens hem, stro- leB8en honderdduizenden Joodse granten Palestina binnen, om de huizen en boerdeijen der Arabieren in bezit te Voornaam van stijl.... nemen. Door deze, niet gecontroleerde immigratie zal een zeer gevaarlyke toe stand ontstaan. Tenslotte deed de afge vaardigde ven Irak nog een beroep op Frankrijk, aan Marokko de onafhanke lijkheid te verlenen. Gekei van de Pool De Poolse gedelegeerde, Wierblowski, liet „His Master's Voice", de stem van Stalin horen. Hy beschuldigde Amerika van aggressie. veroordeelde het Atlan tisch Pact, dat een openlijke schending is van de doelstellingen der Ver. Naties. De Amerikanen willen de gehele Middel landse Zee annexeren, ja, overal ter we reld worden de gehoorzame regeringen gedwongen, hun grondgebied ter beschik king te stellen voor Amerikaanse bases. Op die wijze wordt door de Westely- ?n. met de Ver. Naties als aanvoerder. derde wereldoorlog voorbereid. Ame- rik schroomt niet. gebruik te maken van het herleefde Duitse militarisme, het Hitlerisme. Na dit bekende Poolse gekef, gaf Wierblowski, bij wijze van spreken, een poot. Accepteert toch ons „vijfmogendheden-voorstel" voor wereld vrede. Wij immers, communisten, geloven in de mogelijkheid van het „naast elkan der leven" van landen, die verschillende politieke en ook economische stelsels aan hangen. Vandaag komt de Assemblée op nieuw byeen. Lagerhuis wijst critiek van Labour af Op plannen inzake de denationalisatie De nieuwe Britse regering heeft gister avond met 320 tegen 281 stemmen het vertrouwen gekregen van het Lagerhuis. Met deze cijfers werd namelyk een Labour-amendement verworpen, waarin critiek wordt geoefend op de voor genomen denationalisatie van de staal industrie. (Deze werd in Februari van het vorige jaar genationaliseerd Red.) Overstroming van rivier de Po gevreesd De hevige regenval in Noord-Italië houdt nog steeds aan. Wanneer hier geen einde aan komt, vreest men dat de rivier de Po, buiten haar oevers zal treden, elke rivier stroomt door een gebied, dat van het grootste belang is voor Italië. Honderden plaatsen staan reeds door overstromingen van de zijrivieren onder water. Ook in de Oostenrykse provincie Karinthië is de noodtoestand afgekondigd. Door overstromingen van de Dra en de Gail zijn vyf bruggen weggespoeld. Slopershamer beukt op Hitiers Arendsnest Vandaag Is een Beierse firma begonnen met het slopen van Hitiers Arendsnest bij Berchtesgaden, dat door vele nazi-zieke West-Duitsers als een soort heiligdom werd beschouwden waarnaar dan ook druk bedevaarten werden gemaakt. De bouw van Hitiers burcht heeft 800 mil- lioen gulden gekost. Minister antwoordt: Geen Russische stappen bij Ned. transport Egypte contra Engeland Nieuwe Amerikaanse bemiddeling Evacuatie uit Ismailia Amerika zal opnieuw trachten ln het Brits-Egyptisch geschil te bemiddelen. Dean Acheson is voornemens, Egypte een v plan voor de betrekkingen tussen beide landen voor te leggen, waarbij de nationalistische gevoelens van Egypte zullen worden gerespecteerd. Voorts ver wacht men, dat Amerika ook zal voort met zijn pogingen, Egypte te win- voor het defensie-commando voor het Midden-Oosten, aldus Ass. Press. Gisteravond hebben te Parijs afgevaar digden van de zeven Arabische Liga- landen beraadslaagd over het gezamen lijke antwoord op de plannen der Weste- lyke mogendheden voor de verdediging van het Midden-Oosten. Er werd nog geen overeenstemming bereikt, maar Egypte zal in ieder gezal zijn oppositie tegen het plan handhaven. Naar Reuter meldt, heeft ook Zuid- Afrika het lidmaatschap voor het defen- sie-commando_ betreffende het Midden- Oosten aanvaard. Gisteren hebben wy reeds gewezen op de verscherpte toe stand en de vootdurende demonstraties. Ismailia is nu. ook verklaard tot „onvei lig gebied" en de Britse gezinnen wor den er geëvacueerd. Circa 500 gezinnen worden overgebracht naar de omgeving van Port Said. De Britse diensten voe ren steeds nog arbeiders uit Cyprus aan, om de plaats in te nemen van de Egypte- naren, die het werk hebben neergelegd. Hier gaat Prinses Armgard wonen Dit is het fraaie buiten „De Oersberg" aan de 's-Gravelandseweg in Hilver sum, waar binnen korte tijd prinses Armgard zal gaan wonen. In 1920 werd het huis door de familie Van Mesdag gebouwd, doch toen nog niet lang ge leden mevrouw Van Mesdag overleed, kwam de villa leeg. Het landgoed be slaat een oppervlakte van ongeveer twee hectare. De reis naar Washington Over pogingen van Rusland of zyn satellieten om Nederlandse transport firma's aan te kopen met het doel het vervoer van strategisch belangrijke ma terialen uit of via Nederland te verge makkelijken. is niets bekend, zo heeft minister Stikker op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Goedhart (P.v.d.A.) geantwoord. Voor het trans port van goederen naar het Sowjet-bloc of de financiering daarvan hebben Ne derlandse ondernemingen een vergunning nodig. Dat de controle in andere landen hélSSriïtdStet?g'SM=Stkni.teï f HUHCHILL HEEFT OP VHAGEN in het Lagerhuis geantwoord, dat de rialen voor Rusland vrijwel nooit - - Nederlandse oorsprong zijn, aldus m Churchill heelt contact met Stalin niet opgegeven Met kopstukken uit zijn „kernkabinet" zal hij bij Truman aankloppen Stikker. De Oersberg aangekocht Moeder van Prins komt in Hilversum wonen Prinses Armgard, de moeder van Prins Bernhard, komt binnenkort in Hilversum wonen. Het gemeentebestuur heeft haar reeds een vestigingsvergunning verleend voor het buitengoed De Oersberg aan de 's-Gravelandseweg 99. Het buiten is in de twintiger jaren ge bouwd in opdracht van de heer G. van Mesdag en kwam enkele maanden ge leden, na het overlijden van mevr. Van Mesdag, leeg te staan. Er behoren twee hectaren grond by, hoofdzakelijk be staande uit een siertuin. De verkoop is verleden week tot stand gekomen nadat Prins Bernhard de villa had bezocht. Prinses Armgard wordt reeds deze of volgende week verwacht. mogelijkheid van een ontmoeting tussen hem, President Truman en !- Stalin niet uitgesloten is. Weliswaar bestaan er op het ogenblik geen vast omlijnde plannen voor een persoonlijk contact met Stalin, maar de om standigheden kunnen gustiger worden en dan zou hij op „hoog niveau" be sprekingen willen beginnen. Vermoedelijk zal Churchill bij zijn bezoek aan Truman, begin Januari 1952, ten aanzien van een direct persoonlijk contact met Stalin zijn voelhorens uitzetten. De Britse premier zal, behalve door minister Eden, vergezeld worden door Lord Ismay en de „Paymaster Ge neral", Lord Cherwell, de voornaamste adviseur voor atoomaangelegen- Wy brengen ln herinnering, dat reeds tydens de verkiezingscampagne Churchill beloofd heeft, alles te zullen doen wat ln zyn vermogen is, om een einde te ma ken aan de .koude oorlog". Het feit, dat de Britse premier met een veel gro tere staf naar Washington gaat, dan aanvankelyk in de bedoeling lag, toont aan, dat een hele serie wereldproblemen onder de loupe zal worden genomen. Dat Lord Cherwell meegaat, duidt er op, dat de Britten zullen proberen, de Brits-Amerikaanse samenwerking uit de oorlog, op het gebied van de atoom- De hele dag niet uif de (duikers) kleren Er is die merkwaardig baan tje heeft. Hy heet André Theis, is 23 jaar en lid van de Rivierbrigade. Dat betekent voor An dré: de hele dag in een duikers- pakje rondlopen, want zijn taak be staat uit wachten, al maar wachten. Hy komt pas in als er van /an de twintig Seine-bruggen een auto in het water er een rivierboot zinkt. Ook duikt hij geregeld men- na, die per ongeluk of niet per ongeluk in de Seine zyn gelopen. André is er altyd als de kippen by, of liever als de ongeluk is ge beurd en zeer vaak ziet hij zyn red dingspogingen ook bekroond. Nu wil dit alles natuurlyk niét. wijze van voorzorg is er toch maar een zeggen, dat er dagelyks rissen auto's naar I mannetje gereserveerd, om op het eerste de bodem van de Seine zinken, doch by sein, gekleed en wel, uit te kunnen rukken. energie, te herstellen. Het Britse atoom programma wordt bespoedigd en de ste Britse atoombom moet binnen half jaar voor een experiment gereed rijn. Als uitgangspunt voor de reis naai Washington blijft echter het vragen orr economische en militaire steun aar Amerika, teneinde Engelands solvabili teit en veiligheid te schragen, de meestt aandacht trekken. Wy wijzen er echter ook op, dat er tussen Washington Londen grote meningsverschillen bestaan ten aanzien van de erkenning van munistisch China. Churchill en Eden zullen eerder dan hun Labour-voorgan- gers bereid zyn. mee te gaan met de Amerikaanse politiek inzake China en men weet, dat Washington de regering van Peking niet heeft erkend. Vermelden wy nog, dat volgens Ass. Press, Churchill na zyn bezoek aan Pre sident Truman in de Ver. Staten, ook een gang zal maken naar Canada. Al thans houdt men rekening met eei ficiële uitnodiging van de Canadese premier aan Churchill. A.N.W.B. opent stations voor autokeuringen Groningen, Enschede en Eindhoven krijgen de primeur Te Groningen, Enschede en Eindhoven zullen binnenkort ANWB-technostations worden geopend om auto's te keuren. In deze stations zal een volledig rapport worden uitgebracht omtrent de toestand de gekeurde wagen, aan de hand van dan de automobilist by zyn ga rage de eventueel noodzakelijke reparaties kan laten verrichten. De keuringen omvatten motorconditie, stuurinrichting, verlichting, ramcapaciteit optrekvermogen, brandstofverbruik, als mede de onderhoudstoestand. Dergelyke keuringen geschieden tot dusver uitsluitend door de vier bekende blauwe Technomobielen van de ANWB, <üe het hele land doorrijden. DAT van 2225 November Ln, het Oranjehuis te Utrecht een nat. tentoon stelling van tropische vogels en kleur- kanaries wordt gehouden. DAT het Friesch Museum te Leeuwar- ;n i-v.m. het volgend jaar te vieren 125-j- bestaan gedeeltelijk wordt gemo derniseerd. DAT in de door David de Vries uit Hoorn gestichte Amerik. stad Lewes (Delaware) geld wordt ingezameld voor de schulddelging van de restauratie van het Hoornse carillon. DAT een wetsontwerp is ingediend tot goedkeuring van het Ned.-Duitse ver drag waarbij Nederlanders in Duitsland ten aanzien van de sociale verzekering op dezelfde wyze worden behandeld als Duitsers en omgekeerd. Duitsers in Ne derland op dezelfde wijze als Nederlan- DAT het conflict om de 2 pet gratifi catie bij enkele behangselfabrieken is geëindigd nu de directies zich bereid hebben verklaard onderhandelingen te beginnen over een C.A.O. DAT O. M. Hofland Furst, eigenaar van kasteel en boerderij van Lemiers (L), in de Westeiyke vleugel va: boerderij resten van een 12e eeuws klooster heeft ontdekt DAT het uitgebreide Prot. mil. tehuis in de Borneostraat te Nymegen morgen wordt heropend. DAT burg. J. H. Avis van Midtwoud 1 ir A. N. Ophof van de Plantenziek- tenkundige dienst Maandagavond om kwart voor acht via Hilversum I zullen spreken over de rattenbestrijding. DAT in land- en tuinbouw thans reeds gifkorrels moeten worden gebruikt voor de bestrijding van de volgend jaar ver wachte veldmuizenplaag. DAT de in de Maas by Stevensweert gevonden Grieks-Romeinse beker, een van de belangrijkste oudheidkundige vondsten in ons land, t.g.v. het 100-J. bestaan van de Kon. Academie van Wetenschappen aan deze instelling sym bolisch in bruikleen is afgestaan, doch alweer naar de bankkluis is terugge- DAT de conservenfabriek A. v. d. Heyden te Deventer niet naar Purmer- end zal verhuizen, daar gedep. van N.-Holland een daar te stichten industrie gebouw niet in huurkoop willen uitge- DAT Zaterdag in het St. Elizabethpa- tronaat te Amsterdam een nat. tentoon stelling van raskonynen wordt gehouden. DAT C. Knuyt Wzn., proc.houder by Hellingman, maatsch. voor belegging in- en beheer van onr. goederen te Amster dam, daar Donderdag 50 j. in dienst is- DAT by een jachtpartij te Bellingwolde (Gr.) de 56-j. molenaar R. door een schot hagel in het hoofd werd getroffen, toen hy zich zonder voorkennis van de jager E. R. in het schootsveld bevond, en het slachtoffer in het ziekenhuis te Winscho ten is opgenomen. DAT een wetsontwerp houdende enige bepalingen omtrent de domeinen is in gediend, daar de vooroorlogse wetgeving ils verouderd wordt beschouwd. DAT Zeeuwsch-Vlaanderen gister avond en vandaag extra zuinig moest zyn met elect, stroom vanwege een ketel- storing in Sluiskil. DAT Tiel allerlei feestelykheden be raamt by de opening (op 21 Mei 1952) de sluis in het Amsterdam-Rynka- DAT de ver. van handelaren in oude kunst gisteren in Amsterdam het 40-j. bestaan met een lunch in Kras gevierd heeft. DAT 72 pet van de Friese veestapel (9458 bedryven) in 1950 onder controle stond, tegen 68 pet <8397 bedryven) in 1949 en de stamboekkoeien gemiddeld by na 4500 kg melk produceerden met een vetgehalte van meer dan 4 pet by die ren beneden 8 jaar (gem. over het hele land resp. 3770 kg en 3.62%). DAT gisteren in Vught de jaariykse dodenherdenking is gehouden langs de Britse graven en het Prot. kerkhof. Steeds oudere tweelingen We hebben ons met het bericht over de oudste tweeling in ons land op glad ijs begeven. Het eerste bericht van jJ. Vrijdag, dat de oudste tweeling werd gevormd door de gezusters Borst te Dordrecht (83 jaar), was reeds achterhaald door de vermel ding dat de heer J. C. Gentenaar te Voor burg en zijn zuster, mevrouw M. van Soes*.-Gentenaar te Wilnis (Utr.) reeds op 14 October jl 83 jaar zyn geworden. Nadien zyn er nog tal van reacties bij gekomen. Een tweeling, gevormd door de horen S. Ozinga en F. Ozinga, resp. te Hohverd en Dokkum, wordt op 28 Nov. a.s 86 jaar; in Klaaswaal woont een man- nelyke tweeling, die de 86 reeds is ge passeerd; de gezusters Ploeger, mevr. G. Grachten-Ploeger te Rotterdam en mevr. A. Keizer-Ploeger te Groningen, zyn sinds 2 Sept. al 87 jaar, maar de oudste tweeling is. by ons weten, thans de we duwe M. Mellink-Koops en haar zuster, de weduwe Derkje Tysen-Koops, te Fox- hol, die op 29 Januari haar 90e verjaar dag hopen te vieren. En nu maar afwach ten of er zich nog oudere tweelingen melden. Manus Olie 7 Dec. in hoger beroep De bekende-inen-uitbreker Manus Oly, die op 4 October door de Zutfense rechtbank werd veroordeeld tot 4 j; gevangenisstraf en hoger beroep a tekende, zal op 7 Dec. terechtstaan v, het Arnhemse Hof. Op het Kooykerspledn te Groningen is mevrouw T. Westen berg-Kruizinga tegen een wielrijder opgelopen en zoda nig gevallen, dat ze onderweg naar het ziekenhuis is overleden. Noodweer trok aan ons land voorbij (Van onze weerkundige medewerker). j^UITENGEWOON grote hoeveelheden regen zijn er t/an Zondagavond af in een groot deel van Zuid- en Midden- Europa gevallen. Een eerst weinig be tekenende randstoring over Noord-Afrika diepte zich tot een actieve depressie uit en trok. na de Middellandse Zee te zijn overgestoken, over Noord-ltalië. het Alpengebied uia Zuid-Duitsland naar de Oostzee. Zoals men weet heeft het in Italië geweldig geregend. Ons land bleef juist aan de Westflank van deze depressie, waardoor de wind naar het Noorden draaide en wat minder zachte lucht wordt aangevoerd. Het sterk wisselende weertype zal nog blijven voortduren, waarbij de kans op regen aanwezig blijft, daar zich ten Westen van Frankrijk nu al meer dan een week lang een actief lagedrukgebied blijft hand haven, waarom heen zich randstoringen via Zuid-Frankrijk naar onze omgeving blijven bewegen. „Als de mensen sliepen" DE bekende gelykenis uit Mattheus IS is een waarschuwing voor de christe nen van alle eeuwen. De boer heeft zya akker bewerkt, goed zaad er in gewor pen en is nu, vermoeid van de zwars arbeid, gaan slapen. Maar dit is dan de tijd voor zyn vijand, voor zyn „weder- partyder". Als de mensen sliepen, zaai de de vyand onkruid onder de tarwe. Had Wj maar niet geslapen, had hy de wacht maar betrokken by zyn akker, de vijand zou geen kans gekregen hebben, die met zyn onkruid te bederven. Maar de mensen sliepen en de vyand nam zyn Voor onze christelyke scholen is hier lering uit te trekken. Reeds Groen van Prinsterer had by zijn strijd voor de christelyke school veel tegenstand te "verduren van mensen, die hij zyn mede standers meende te mogen noemen. Het was toen echter nog volop strijd? de politieke worsteling was in volle gang en daarbij kan het voorkomen, dat men niet op tyd zijn positie weet te bepalen. Maar nü behoort de politieke strijd tot het verleden, nü is de kruitdamp opge trokken en hebben de toestanden zich geconsolideerd. Het rijk zorgt voor da salarissen en de gemeente voor de exploi- tatiegelden; wat wil men nog meer? Doch juist nu is het zaak om te waken. Velen menen, dat het na gedane arbeid goed rusten is, en ze bemoeien zich met de christelyke school hoegenaamd niet meer. 't Is met die school immers in orde? Schoolvergaderingen bezoekt men niet meer, evenmin als ouderavonden. Er is een bestuur en er zyn onderwyzers; dia zorgen er wel voor, dat de zaak blytt TAEZE houding is fout Het is de obligatie-mentaliteit, die voor onze scholen funest kan worden. Dat open bare onderwyzers in hun corresponden tie spreken over „de zogenaamde chris telyke school", waarmee zy dan te ken nen willen geven, dat hun school de wire christelyke school is, deert ons weinig. Maar dat christenen zich van die school afwenden dat is erger. Dat wyst op een ontstellende devaluatie. Er wordt onkruid gezaaid onder de tarwe als wy slapen. Onlangs is door de Waalse Reünie bij de Synode een klacht ingediend over een predikant Deze had zich op erger- lyke wijze uitgelaten over de christe lyke school. Hij beweerde n.L, dat ouders die hun kinderen naar de christelyke school zenden, zichzelf daarmee een brevet van onbekwaamheid uitreiken. De ouders toch zyn de eerstgeroepenen om hun kinderen tot de Heiland te lei den. Welnu, wie meent, dit zélf te kun nen doen, heeft daarbij de hulp van de christelyke school niet nodig en kan dus met een gerust hart die kinderen naar de openbare school zenden. "Dit echter is de boze geest die over de akker van ons byzonder onderwUs waart. Het is dringend noodzakelijk, dat we elkander hiertegen waarschuwen. Want hier wordt onkruid gezaaid mid den onder de tarwe. laten leiden, maar wie even doordenkt bevindt haar door en door vals. Onze scholen toch zyn geen bekeringsiratitu- ten. Wat wij te doen hebben op onze christelyke scholen is: bouwen èn be- Wij geven dan ook geen godsdienst- onderwys. Zulk onderwys kan immers niet gegeven worden. Wy geven aan onz-j kinderen onderwys in de Bybelse ge schiedenis- Wy brengen daarmee onze kinderen in de atmosfeer waarin zij ademen kunnen gedoopte kinderen als Maar behalve dit onderwys in da Bijbelse geschiedenis is er meer. Heel het onderwys behoort te worden door trokken van de Bybelse geest. Het is b-v. niet toevallig, dat twee maal twee vier is. Dat heeft God zo gesteld Dat is Zyn werk. En by de natuurlyke historie brengen wy onze doelleer. God schiep alles met een doel. Het is ook niet toevallig, dat de mol sterke sleutel beenderen heeft en goede graafklauwen. We zeggen niet: dat komt dit dier goed te pas Neen. de Schepper voorzag het dner met opzet hiervan, opdat het in de grond zou kunnen leven. Zo heeft ons christelyk onderwijs dus een bewarend karakter. Het leert het kind de Schepper kennen uit de Schrif tuur en uit de natuur. We mogen daar om dankbaar zyn, dat de Waalse Reünie de uitlating van deze predikant dadelyk heeft gesignaleerd. Onze vrije christelyke scholen vormen een erfenis, waarom de christenen in andere landen ons steeds benyden Maar er is dan ook tachtig jaar voor gevoch ten; dat mogen we nooit vergeten En daarom: Trouw op post! P. DE ZEEUW JGzn. Derde lading levensmiddelen naar India Zaterdag vertrekt het ss. Loosdrecht van Rotterdam naar Calcutta met een derde lading levensmiddelen aan boord voor de hongerende bevolking van India, als geschenk van de Nederlandse jeugd. HfcÉÈ 42 ton ge- De Unie ran Zuid-Afrika heeft aan Culemborg dit geboortehuis ran Van Riebeeck aangeboden, zulks i v.m. de Van Riebeeck-herdenking. die daar zal worden gehouden. WEERBERICHT Overwegend zwaar bewolkt Tot morgenavond verwacht De Bilt: Hier en daar tyae- lyk mist. Overigens zwaar bewolkt met plaatselyk enige regen, maar later enkele verspreide opklaringen. Matige wind, hoofdzake'yk tussen Noord en West Wei nig verandering van tempe ratuur (Opgemaakt te 10 uur.) ZON EN MAAN Woensdag: zon 7 5616 52; maan op 16.37, onder 8.17. 21 Nov. LK.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1