Jliettme gtihscfft (Courant Churchill gaat in Januari met Truman praten op het Witte Huis Terroristen beschoten een Brits hospitaal Wist IJ MAANDAG 12 NOVEMBER 1951 BUREAUX: Steenstraat 87 Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58S36. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal: ƒ1.72 per maand; ƒ0.40 per week Two® on dertigste Jaargang No 9277 Inbraak belasting kantoor opgelost Hoofdredacteur* Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINfC Directie: F. DIEMER CHR1STEL1JK-NATJONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken r5taatuasticl| k gfjtbleofa tngn bert in tcohcaspoct" Buiging van het pond voor de dollai Britse standpunt wordt voor het Congres uiteengezet PRESIDENT TRUMAN zal waarschijnlijk in Januari een ontmoeting hebben met Churchill. Aldus een publicatie van het Witte Huis te Washington. De secretaris van Truman wist niet. of de Franse premier Pleven aan de besprekingen zou deelnemen. Evenzo tast men in het duis ter of ook Stalin de conferentie met zijn persoonlijkheid zal opluisteren. Vast staat, dat een uitwisseling van telegrammen tussen Truman en Churchill heeft plaats gehad. Zowel Britse als Amerikaanse diplomaten zijn van oordeel, dat Churchill zal worden uitgenodigd een gezamenlijke zitting van het Congres toe te spreken. uitvoerig hebben weergegeven. Enerzijds wees ChurohiU toen op de, door Engeland beschikbaar gestelde, atoombasis, waar door het zich plaatste in de voorste ge lederen der landen, die de Sowj et-Unie ais haar tegenstander beschouwen. Anderzijds was Churchill van oordeel, om op grond hiervan gerechtigd te zijn, „meer begrip" te vragen bij de Amerikanen vooi Britse standpunt. Volgens een later Reutertelegram, zal de Britse min. van Buit. Zaken, Anthony Eden, premier Ohurchill in Januari op naar Amerika vergezellen. Uiteraard ontbreekt het niet aan proef ballons ten aanzien van Churchill's poli tieke en diplomatieke bedoelingen. Ver scheidene Engelse bladen brachten deze berichten, groot opgemaakt, op de front pagina. Opnieuw speculeert men erop, dat er toch ook contact zal worden ge zocht met Stalin, die een „grote eerbied" voor Ohurchill zou hebben. Te Washington verwacht men, dat Churchill tijdens zijn bezoek aan Washington zal pogen drie gedachten te verwezenlijken: 1. De samenwerking tussen Amerika en Engeland moet groter worden. Deze nauwere samenwerking moet niet 'tot uiting komen in een nieuwe internationale machinerie. Dus geen herleving der combinatie van staf chefs uit de tweede wereldoorlog. Wel is een veelvuldige uitwisseling van gedach ten tussen de politici en persoonlijke be sprekingen, ook van Acheson en Eden. Naar verluidt, wil Churchill ook onder handelingen over het probleem van Engeland s economische tekorten en bij Washington aankloppen om meer finan ciële hulp. Het blad Reynold News schreef: „Ohurchill wil naar Amerika om meer dollars te vragen". Churohill is de gedachte toegedaan, dat Engeland een veel grotere stem be hoort te hebben in de vorming van de buitenlandse politiek, voor zover beide regeringen daarbij betrokken zijn. Som mige Amerikaanse functionarissen m dat de dynamische Britse premier zal trachten bepaalde gebieden van de buitenlandse politiek te overheersen. Doel van al deze nieuwe persoonlijke contacten zou zUn, in de eerste plaats, een methode te vinden, om de betrekkin gen tussen het Weten en Rusland te ver beteren. In dirt verband zij herinnerd aan de rede van Churchill te Londen, die wij Uit de Assemblée Beide „vredesplannen" op de agenda Een voorraad van 67 problemen Zoals wij Zaterdag nog in een deel onzer edities hebben vermeld, heeft de „agenda-commissie" het punt van onderzoekingscommissie voor algemene verkiezingen in geheel Duitsland, op de agenda geplaatst. Deze agenda raakt overladen en nog elke dag komen punten bij. Zo is ook opgenomen het „vredesplan" van de Rus Wisjinsky. Ech ter werd het Russische voorstel inzake de vertegenwoordiging van comm tisch China in de V.N. verworpen. Ook komt het, door de Westelijken voorge stelde, „ontwapeningsplan" in behande ling bij de Assemblée. Maar er is nog veel meer, zoals de klacht van Joegosla vië inzake vijandige activiteit van dc Kominformlanden. Zulks ondanks de hevige protesten van de Rus Malik tegen de „kliek van Tito". Er zijn nu 67 pun ten op de agenda en die worden ver deeld over de zes hoofdcommissies van ae Assemblée. Mossadeq blijit nog wat in Washington De missie van Mossadeq naar Washing, ton ls, naar te Teheran verluidt, blijkbaar mislukt. Mossadeq wordt aan het eind van de week in Teheran terugverwacht. Hij heeft te Washington nogmaals ver klaard, dat zijn voornaamste doel is het olieprobleem op te lossen en niet het houden van de verkiezingen op 21 No vember. Hij zal om uitstel hiervan vragen, als voor die tijd geen olieregeling is ge troffen. Intussen wordt door het Per zische gezantschap te Den Haag officieel tegengesproken, dat de Sjah Mossadeq telegrafisch heeft teruggeroepen. Elizabeth en Phillip keren naar Engeland terug Prinses Elizabeth en prins Phillip heb- ben hun reis door Canada geëindigd er zich op het Canadese schip „Empress of Scotland" Ingescheept op weg naar huis. Prinses Elizabeth heeft gisteravond in een radiotoespraak afscheid genomen van het Canadese volk. „Het heeft getoond, dat het verband met de kroon een var de belangrijkste factoren is van de ver bintenis van de volken van het gemene best", aldus de Prinses. Enorm stuk waterstaatswerk Sluizen bij Tiel op 21 Mei 1952 in bedrijf De sluizen in het AmsterdamRijn kanaal bij Tiel zullen waarschijnlijk op Woensdag 21 Mei, de dag voor Hemel vaartsdag, voor het scheepsverkeer ge opend worden. Alleen na een langdu rige vorstperiode zou een latere datum moeten worden gekozen. Met de bouw van deze grootste binnensluizen van West-Europa is men in 1931 begonnen. Het werk heeft 6 millioen gekost. De sluizen rusten op 600 betonpalen zes meter elk. Grove beledigingen tegen Koningin Uitgewezen Duitsers zetten grote mond op Grove beledigingen tegen Koningin JJuliana werden gisteren geuit door Duit- die na de oorlog uit Nederland zijn uitgewezen, zo schrijft een correspondent de Volkskrant. Zij hielden een bijeen komst in het Westfaalse stadje Gronau, ter hoogte van Enschede. De voorzitter van de afdeling Gronau in de bond van uitgewezen Duitsers hekelde (met een verwijzing naar dc woorden van de Koningin, dat het pro- blieem der ontheemden slechts in chris telijke geest kan worden opgelost) de toe standen in de Nederlandse kampen r oorlog. De Koningin was volgens hem in dat alles medeschuldig en de brief in Truman daarom „huichelarij'". De algemeen voorzitter van de bond, H. Steiner, ontzag zich zelfs niet om de brief van Koningin Juliana „het toppunt in onbeschaamdheid" te noemen. In de vergaderzaal lagen pamfletten, aarin de spoedige verschijning in het Duits werd aangekondigd van de bro chure Kamptoestanden van dr Van der Vaart Smit. In Brussel beter TV uit Lopik dan uit Rijssel De televisie-uitzending van de NCRV werd Vrijdagavond in Brussel uitstekend ontvangen Volgens een groep Eindho- vense technici, die in de Belgische hoofd stad heeft vertoefd, wordt Loplk-tele- visie daar -beter ontvangen dan de uit zending van de Franse TV-zender ir RijsseL Spanning in Suezzone gestegen Mohammedanen aller landen, verenigt U in de strijd tegen Engelse overheersers DE RECTOR van de Al Azhar universiteit, te Cairo, heeft een beroep gedaan op alle Mohammedanen in de gehele wereld, om Egypte in zijn nationale strijd te steunen. Politie en leger moeten „waakzaam blij ven, dat zich geen ongeregeldheden voordoen bij de aangekondigde massa demonstraties. Egyptische sluipschutters hebben vannacht het Britse mi litaire ziekenhuis te Ballah,»15 k.m. ten Noorden van Ismailia, beschoten, welk vuur door Engelse schildwachten beantwoord werd. Het Britse vlieg- dekschip Illustrious is met 2000 man op Cyprus aangekomen en vandaag zal de Triumph daar nog eveneens 2000 man aan land zetten. De spannin gen duren voort. Zo heeft de vereniging van werkne- Een. nicht van de Engelse koningin, miss Mary Bowes Lyon, trad Zaterdag in het huwelijk met luitenant Timothy Colman. Ook koningin Elizabeth en Prinses Margaret woonden in de St. Bartholomeuskerk in Londen de huwe lijksinzegening bij. De bruid (19 jaar) is de tweeling dochter van de broer van de koningin, Michael Bowes-Lyon. Met een speciaal K.L.M.-vliegtuig vertrokken tijdens het weekeinde 50 Nederlandse vrijwilligers naar Korea. Bij het vertrek van Schiphol: de commandant van het contingent, luitenant L. T. Walboom, en zuster Van der Plas onder aan de trap van het toestel. 70 Inwoners van Leende „zagen zon draaien" Zestig a zeventig inwoners van Noordbrabantse dorpje Leende hebben Zaterdag volgens hun zeggen tussen half twaalf #en twaalf uur lichtverschijn selen in kleuren om de zon gezien, ter ijl de zon zelf naar zij verklaarden - draaide. De verschijnselen zouden tevoren door Mathieu Jacobs uit Weert, die al eerder „verschijningen" heeft gehad zijn aange kondigd aan een inwoner van Leende. Dit bericht doet denken aan het „zon newonder van Fatima": in Portugal werd door een menigte van duizenden een gelijk verschijnsel waargenomen: werd door het Vaticaan erkend als wonder. De Paus zou vorig jaar eveneens het zonnewonder hebben gezien. Volgens sterrenkundigen kunnen de kleurverschijnselen veroorzaakt zijn door bepaalde omstandigheden in de damp kring, die gepaard gaan met brekings verschijnselen van het zonlicht. 200.000 Kwh per jaar bespaard Proef met wind-dynamo Grote hoeveelheden energie zijn van de wind te verkrijgen, wanneer men de situatie gunstig kan kiezen. Een gunstig geplaatste winddynamo van \1Vz meter vlucht kan ongeveer 200.000 kwh per jaar produceren. Windenergie kan dus van grote betekenis worden voor de kolenbe- sparing. Dat verklaarde de zg. Prinsenmolen- commissie, die gemiddelde windsnelheden in ons land heeft geregistreerd om een inzicht te verkrygen in de hoeveelheid energie die Nederland van de wind kan krijgen. Op het radiostation van de P.T.T. in Noordwijkerhout werd enige maanden een „wind-station" in bedrijf gehouden. Een windsnelheidsmeter werd in een mast 92 meter boven N.A.P. aangebracht. Het verdient stellig overweging, aldus de commmissie, bij wijze van proef tot het stichten van een middelmatig grote wind- dynamo op een daarvoor gunstige plek over te gaan. Kleine Limburgse jongen ver schalkte een oude vos Op de rand van het bos te Biesselt- Gennep (L.) zat een bejaarde vos, die blijkbaar zo sufte dat hij een passerende kleine jongen (A. Q. uit Mook) niet zag. De jongen wierp zich onvervaard op de kippendief. De vos weerde zich met krab ben en beten, maar een stevige tik maakte een eind aan de worsteling. De jongen nam de bult triomfantelijk mee naar huis. OoJc de laatste vinger van de hand geëist Scherp protest van Djakarta inzake Nieuw Guinea Wensi deze materie geregeld te zien vóór onze Grondwetsherziening Ass. Press meldt uit Djakarta, dat de Indonesische regering in een officiële nota, overhandigd aan de Hoge Commissaris, de heer A. Th. Lamping, Ne derland beschuldigt van schending van Indonesies souvereiniteit over Westelijk Nieuw-Guinea. Aneta meldt, dat het hier een regerings-me- morandum betreft, hetwelk verklaart, dat Nederlands streven om Nieuw- Guineain de Nederlandse grondwet op te nemen, niet juist is. Het memo randum protesteert hiertegen en verklaart, dat de oplossing van het geschil over Nieuw-Guinea voorrang moet hebben boven de behandeling vat grondwetsherziening. De Indonesische regering verwacht, dat den zou zijn. Parlementsleden stelden op de agenda van de besprekingenvoor een regering van Nieuw-Guinea November a.s. ook Nieuw-Guinea zal in „ballingschap" op te richten. De pers worden opgenomen. Zij vertrouwt, aldus het memorandum, ten volste op Neder lands instemming hiermede en verzoekt Nederland ten spoedigste antwoord op deze punten. Zodra dit antwoord ontvan gen zal zijn, zal de Indonesische delegatie zich naar Nederland begeven ter bespre king van bovengenoemde agenda. Inmiddels heetf president Soekarno een bijzonder felle rede gehouden ter gelegenheid van de „heldendag", de her denking van de gevechten der republi keinen met de Engelsen in Soerabaja op 10 November 1945. Hij verklaarde vol gens Aneta: „Ik hoop werkelijk, dat er goede betrekkingen tussen Nederland en Indonesië zullen bestaan, maar het spijt me te moeten zeggen, dat zolang Irian (bedoeld is Nieuw-Guinea Red.) in Ne derlandse handen is. zolang de Neder lands-Indonesische Unie niet vervangen is door normale betrekkingen, zolang er Nederlanders leider of lid zijn van ge wapende benden, de Nederlands-Indone sische betrekking niet rooskleuring kun- Toestand gespannen? Volgens Ass. Press noemen Indonesi sche politieke leiders de toestand ge spannen en zij beschouwen het voorstel tot wijziging van de Nederlandse grond wet als provocatie. Een leider van de Partai Nasional Indonesia zeide, dat het „Indonesische volk zo vértoornd v/as, dat het misschien niet in toom te hou- ontvangt het Indonesische dum met instemming. Merdeka beweert dat Nederland openlijk de afspraken geschonden heeft. Pedoman verwacht een verscherping van de toestand. Ook watersnood in Frankrijk en Zwitserland De overstromingen, die de vorige week Noord-Italië hebben geteisterd, hebben zich in de afgelopen dagen uit gebreid tot Zwitserland en Zuid-Frank rijk. In de buurt van Vinta Glio in Noord-Italië zijn nog 200 personen ge- isoleerd. Sommige wegen in dit gebied staan bijna 2 meter onder water. In Zwitserland is het meer van Lugano buiten zijn oevers getreden. In het dal van Maggiore hebben overstromingen aardverschuivingen teweeggebracht. In Zuid-Frankrijk stijgt het peil van de ri- iveren onrustbarend. Dc Rhone steeg in een dag niet minder dan 3 meter! Een aantal boerderijen te Avignon reeds geïsoleerd. Op de Zeeuwse avond Zaterdag Custodia van de Ver. Zeelandia, zal de afd. zang o.l.v. Piet Dan de Ridder Jr enige liederen zingen. De afd. Toneel voert op het blijspel „Entr'acte". Meisje van 16 jaar in winkel neergeslagen Jongeman te Amsterdam met 50 verdwenen In een sigarenwinkel op de hoek Maasstraat-Geulstraat te Amsterdam is Zaterdagavond de 16-jarige dochter de eigenaar neergeslagen door een onbe kende jongeman die met een sigaren kistje, waarin ongeveer f 5Cf móet hébben gezeten, spoorloos is verdwenen. De jongeman was kort na tien uui de deur verschenen om geld te wisselen een pakje sigaretten uit de auto maat. Hij bleef bij de deur staan ei het meisje een gulden. Toen het meisje vier kwartjes teruggaf, liet de klant een geldstukje vallen. Het meisje bukte zich om het kwartje op te rapen, maar kreeg op hetzelfde ogenblik een harde slag, waardoor zij op de vloer tuimelde. Luid gillend krabbelde zij naar de woning achter de winkel. Van de verwa maakte de onverlaat gebruik om langs haar te springen en van een vitrine kistje met geld te pakken. De rover is vermoedelijk niet alleen geweest, want een bovenbuur heeft Streeks tien uur drie jongemannen de winkel zien scharrelen. Schuld van 45 mille R.K. reisvereniging in moeilijkheden De Nederlandse Reisvereniging vo< Katholieken verkeert in deplorabele to< stand. Het voortbestaan van de veren ging is onzeker geworden. Er is ee schuld van ongeveer 45.000 gulden. De Bisschoppelijke Hulpactie van h bisdom Haarlem heeft 10.000 aangebo den. mits het hele hoofdbestuur zou af treden en in een nieuw bestuur zeker vier bij name genoemde leden gekozen zouden worden. Dit voorstel werd vrij wel algemeen afgewezen op een in Utrecht gehouden buitengewone algeme ne vergadering. N.C.V.B. Scheveningen bestaat 20 jaar De afdeling Scheveningen van de Ned. Cthr. Vrouwenbond herdenkt Woensdag haar 20 jarig bestaan met een feestavond in Gebouw „Maranatha", Gevers Dey- nootweg 25. Opgevoerd zal worden het lekenspel „Het eiland van geluk". bij de „Marconi Telegraaf Mij Cairo, besloten geen telegrammen voor de Britse strijdkrachten in de Kanaal- accepteren. In de Suezzone zijn de eerste arbeiders uit Cyprus gearri veerd, ter vervanging van Egyptische beidskrachten. De bedrijvigheid in de haven van Alexandrië is door een alge staking der arbeiders tot stilstand gekomen. De arbeiders staken om het laden van Britse schepen met katoen te verhinderen. Egyptische autoriteiten hebben order gegeven, ladingen levensmiddelen, die het Suez Kanaal moeten passeren, in be slag te nemen. Zulks is reeds geschied met schepen, die uien, aardappelen en sinaasappelen als lading hadden. Op al lerlei wijzen tracht men de Britten het leven zuur te maken. Visie van de gezant in Den Haag De Egyptische gezant in ons land, de heer Mohamed Ali Sadek Pasja, heeft een persconferentie in zijn legatie een .-nswyze gegeven van de problemen, die zich in Egypte voordoen. Als uit gangspunt gold de verklaring van de Egyptische min. van Buit Zaken, welke als volgt was geformuleerd: „Wanneer Engeland overtuigd zal zijn van de nood zakelijkheid zijn troepen uit Egypte te rug te trekken, dan zal Egypte een an dere houding aannemen." Zulks bete kent, dat Egypte dan bereid is, de kwes tie der defensie van het Midden Oosten eerlijk te bespreken. •erdrag, opgesteld tussen twee partijen, een sterke en een zwakke, be hoeft door de zwakste niet te worden nageleefd en mag worden opgezegd, dra zij de tijd daarvoor rijp acht. Het Engels-Egyptische verdrag is derhalve voor Egypte niet veel meer dan „waardeloos papier". Aldus de visie de Egyptische gezant. Voorts legde hij er de nadruk op. dat Egypte en de overige Arabische landen in het conflict tussen Oost en West n traal dienen te blijven. Voor Egypte de Soedan prees hij een verhouding aan als thans tussen Nederland en Indonesië is tot stand gekomen. Juist de kwestie van de Soedan is „de rots. waarop vele voorafgaande bespre kingen schipbreuk hebben geleden". De persconferentie in Den Haag was druk bezocht. DAT op de Israëlietische begraafplaats te Doetinchem een gedenkplaat voor 124 gedeporteerde en niet teruggekeerde Joden is onthuld- DAT aan 64 onderofficieren van het gardereginvent Prinses Irene in Assen, dde als eerste militairen in Nederland verkeerslassen hebben ontvangen, het verkeersdiploma is uitgereikt. DAT 23 gezinshoofden uit Z.-O. Dren the, die te werk gesteld zullen worden in de kabelfabriek te Alblasserdam, met hun vrouwen een bezoek aan deze plaats hebben gebracht. DAT Terschelling thans evenals de andere Waddeneilanden de invoer van vee heeft stopgezet en het mond- en klauwzeer te beperken DAT de spits van de St. Jaoobitoren te Utrecht, die bij de orkaan van 1674 verloren ls gegaan, niet herbouwd zal worden, daar Ged. Staten de kosten (f35 000) te hoog vinden. DAT acht Brabanders zich hebben te ruggetrokken als lid van het landelijk comité Schelde-Rynverbinding, daar zij dit probleem liever bestuderen in het Brabantse studiecomité van de K. v. K. te Breda. DAT op de int. hondententoonstelling te Utrecht de le prijs voor windhonden werd gewonnen door Sonja's Ethos van Vredewold (eigenares mevr. W. Jansen Muntin-ga uit Den Haag) terwijl Wag tails Skylight van de kennel Wagtail te Mook de beste hond van de tentoonstel ling was. DAT Doetinchem een 4 pets obligatie lening van f 200.000 voor de woningbouw zal uitschrijven. DAT de begroting 1952 van Friesland sluitend is. mede dank zy een uitkering van f2.3 millioen uit de provinciefonds (f274.000 meer dan in het lopende jaar). DAT de Poolse journalistenorganisatie te Londen aan Koningin Juliana dank heeft gebracht voor haar brief aan pre sident Truman over het vluchtelingen probleem. DAT de molen De Jonge Pieter. die in 1949 uit Leimiriden naar Schipluiden werd overgebracht ter vervanging van de in 1945 afgebrande molen Korpers- hoek, officieel in gebruik is genomen. DAT de stichting Ned. Landbouwge- meenschap op De Pietersberg te Ooster beek een tweedaags congres heeft ge houden waar o.a. de gemeenteclassifi catie werd besproken. DAT van 410 Aug. '52 in A'dam het congres van de liberale Internationale i wordt gehouden. DAT Hengelo de bouw van 138 wonin gen voor f 1.133.000 heeft opgedragen aan de fa. H. J. Lamimers en L. Kok te Enschede en de bouw van 66 woningen voor f519 000 aan de N.V. Schie-wyk IV te Rotterdam. DAT Zaterdag bij de N.D.S.M. in A'dam het 24.000 tons Franse motortank schip Doha te water is gelaten. DAT de Dordtse gemeenteraad morgen avond een bijzondere vergadering houdt t.g.v. hert 100-j. bestaan van de raad. en het Kon. Dordrechts Fanfarecorps dan een serenade brengt. DAT de Westduitse autoriteiten f9.12 min beschikbaar hebben gesteld voor Ned. uitvoer van bevroren varkensvlees en spek en f 190.000 voor Ned. fruitcon- serven en appelsap. DAT in Eindhoven zeven koperdieven en vijf helers zijn aangehouden en er o.m. diefstallen waren gepleegd bij de P.T.T., Philips (honderden kilo's) en R.K. kerken (kandelaars). DAT twee personen die al geruime tijd bij Philips methylalcohol stalen, op heterdaad zijn betrapt en er ook twee helers zijn aangehouden. DAT B. en W. van A'dam voorstellen voor de vakopleiding in de diamant industrie f 25.000 renteloos voor te schie- De rechtei overtroefd De Hilversume kantonrechter er. de ambtenaar van het O.M. aldaar moes ten Zaterdag alles inslikken wat zij gezegd hadden in de zaak tegen een motorrijder, die was bekeurd omdat hij 's avonds zonder licht had gereden. Volgens ..De TeL" haalde de over treder nadat de eis (flS boete) en het vonnis (tien gulden boete waren uitgesproken, een krant te voorschijn en zei: Jn deze krant van de bewuste datunt staat, dat de zon om.20.12 vut onderging. Een half uur daarna moest ik pas het licht opste ken. Om 20.40 uur ben ik geverbali seerd. Dat is twee minuten te vroeg." De motorrijder kon naar huis gaan. (De hier geschetste procedure is in tussen onjuist, indien de verdachte inderdaad reeds veroordeeld u-as, kan deze uitspraak slechts teniet worden gedaan door middel van hoger be roep. Red.). kwamen terug met een potvis! De Sch. 280, die met een drijfnet ter haringvisserij was uitgevaren, haalde deze kanjer potvis binnen boord. Er nogal belangstelling, toen dit beestje van 5'i meier lengte en een gewicht van 800 kilo vanmorgen bij de Scheveningse visafslag aan wel werd getakeld. Vijftig vrijwilligers op weg naar Korea Met de Soerabaja. een gecharterd KLM-toestel, zyn gisteravond om 8 uur vijftig Nederlandse vrijwilligers van Schiphol naar Korea vertrokken als aan vulling voor het Nederlands detachement Verenigde Naties. Met hetzelfde vliegtuig, onder gezag voerder Reyers, keert zuster Van der Plas naar Korea terug voor de verzor ging van onze gewonden. Emigratieconierentie te Brussel Te Brusel, zal op 26 November een emigratie-conferentie worden gehouden, waaraan twintig, w.o. Nederland zul len deelnemen. Het voornaamste doel is de ongeveer 115.000 ontheemden n Europa in andere delen van de wereld aan een nieuw be staan te helpen. Vis van 800 kilo in een haringnet Belevenis van de bemanning van de Sch 280 (Van een onzer verslaggevers) De vis, welke zich Donderdag in het drijfnet van de Sch 280 liet verstrikken, heeft schipper M. v. d. Kruk en de beman ning heel wat zorgen gebaard. Het is ook geen alledaagse vangst, een zeedier van en nabij de 800 kg tussen de haring te treffen. Maar voor het diertje bin- boord was, had het door zijn gewicht aï verschillende netten doen scheuren. Men begrijpt de ontsteltenis, of beter, de verrassing aan boord. De één sprak van potvis, de ander van dolfijn, een derde >en haai. Zeker is. dat de vis 5.5 meter lang is vanmorgen op de Scheve ningse afslag voor f190 aan de vismeel- industrie werd overgedaan. Maar om kolos op de grote vrachtwagen te krijgen moest het zeedier eerst in de mast ge takeld worden. Ooggetuigen vertelden, dat de logger bij dit karwei slagzij maakte i van zijn plaats kwam. De bemanning, die bij het eerste radio- telefonische verslag aan hun rederij Al- bert Verheij „potvisjeslatijn" beschuldigd werd, heeft niet overdreven. Een derge lijk soort vis komt niet vaak voor in de Nederlandse territoriale wateren en laat zich dan zeker niet in het drijfnet van de haringvissers verschalken. „Aroma bestaat niet", dus vrijspraak Frauduleuze invoer van 100.000 kg vruchtensap Twee Amsterdamse kooplieden. A. van K cn G. O., die zich voor de Bredase politierechter hadden te verantwoorden omdat zij naar schatting in verloop van enkele maanden meer dan 100 000 kilo gram vruchtensap frauduleus hebben in gevoerd. hoorden zich na urenlange zit ting tot hun verrassing vrijspreken. Maar - zal een nieuwe dagvaarding worden tgebracht. Hun was ten laste gelegd dat zij sinaas appel- en ananasaroma hadden inge voerd. Maar de getuige-deskundige dr M. Gelderen verklaarde dat een derge lijke grondstof niet bestaat; r is essence is vruchtensap, en beide kan men aromatiseren, maar aroma zelf bestaat er De kneep van de zaak is, dat vruchten- isence vrij uit België mag worden inge voerd. maar dat Amerikaanse vruchten pen, die in Nederland er gewild zijn, alleen met schaarse dollers kunnen worden gekocht. België voert deze vruch tensappen echter op grote schaal ln. Toen werden in België de wikkels om de bussen Amerikaanse vruchtensap ver wijderd en het land van herkomst op de kartonnen dozen onzichtbaar gemaakt, en werden de vruchtensappen onder het van essence ingevoerd. Met de in kopen waren millioenen francs gemoeid. De betalingsbalans met België werd er door geschaad, als was deze transact.® op zichzelf voor ons land voordelig. Een brand in de Kodak-fabriek te Rochester (V.S.) heeft honderden tonnen DAT de Ned. Pluimveefederatie op 8 fotopapier, ter waarde van 5 millioen Dec, in Utrecht het 30-j. bestaan viert. gulden, vernield. WEERBERICHT Veel bewolking Tot morgenavond verwacht De Bilt: Zwaar tot half oe- wolkt met in de Oostelijke helft van het land aanvan kelijk enige regen. Zwakke tot matige wind uit Noorde lijke richtingen. Later wei- wind. Vannacht ieu muider koud, morgen over dag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 10 uur.) ZON EN MAAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1