Zestienhonderd generaals: 30 gulden per maand NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 9 NOVEMBER 1951 Chinezen denken aan invasie Advertentie Elk legeronderdeel heeft bouwland om kippen te houden (Van onze correspondent Allied van Sprang) TAIPEH (FORMOSA), October 1951. TN DE KALE VERGADERZAAL van de Marine Academie op de park- -k achtige vlootbasis Tsoying prijken behalve de gebruikelijke portretten van dr Sun Yat-sen en Tsjang Kai-sjek ook witte stroken papier met grote, zwarte karakters aan de muur. Als mijn blikken er op blijven rusten, legt een van de officieren uit wat het zijn. „Patriottische leuzen.„Wat staat er.Zo nauwkeurig mogelijk vertaalt hij karakter voor karakter in het Engels. Het zijn een soort nationalistische slogans. Een ervan luidt: „We moeten het slechte veranderen en er het goede voor in de plaats stel len." Die aansporing aan de toekomstige marine-officieren is als een sym bool van de nieuwe geest, die in de Chinese strijdkrachten ontstaan is na de donkere dagen op het vasteland. China is zich aan het herstellen. En het zijn vooral de strijdkrachten, waar aan in dit proces veel aandacht besteed wordt. Tenslotte was de nederlaag tegen de communisten voor een groot deel aan hen te wijten. De herovering van het verloren terrein zal echter ook weer op de schouders van de militairen rus ten. En men is nu druk in de weer om hen zo goed mogelijk op de zware taak voor te bereiden. De spreekbuis van het ministerie van Defensie is een kleine, dikke generaal in een simpel, linnen tuniek hoog aan de hals gesloten. „Er wordt veel gedaan aan de verbe tering van de geest in het leger vertelt hij. De geest is altijd het zwakke punt in het Chinese leger geweest. Honderdduizenden soldaten wisten niet waarvoor en waartegen ze vochten en niemand bracht hen ervan op de hoog te Velen konden niet eens lezen en schrijven en waren niet in staat het woord communisme te spellen. De Po litieke Afdeling van het ministerie van Defensie houdt zich nu onder leiding van generalissimo Tsjiang Kai-sjeks oudste zoon intens bezig met het ver beteren van deze toestand. Speciale officieren zijn bij elk onder deel belast met het geven van lezingen over onderwerpen als de historie van China, de bedoeling van het communis me, de gevolgen van het rode regiem en de glorie van het Chinese leger. Op die manier kweekt men de liefde voor het vaderland en het plichtgevoel aan. Een andere taak van deze speciale officie ren is een scherp oog te houden op de politieke overtuiging van iedere man in het onderdeel: van de laagste recruut tot de commandant toe. Die rapporten komen op het ministerie. Ondergronds „Bestaat er nog communistische acti viteit in het leger1" „Het is uiteraard allemaal onder grondsvertelt de generaal, „eer enkele keer wordt er wel eens een com munistische poster in een kazerne aan gepakt. Soms proberen communisti sche agenten soldaten aan te sporen te stelen. Maar regelmatig melden zich communisten omdat de amnestiewet hen in staat stelt zonder straf een nieuw leven te beginnen." „Hoeveel man is er onder de wape- De generaal kijkt me strak aan. „Dat is een militair geheim zegt hij niet zonder gewichtigheid. Het is echter algemeen bekend, dat er meer dan een half millioen man gemobiliseerd zijn inclusief het voor Westerse begrippen kolossale aantal van zestienhonderd generaals. „Er zijn inderdaad veel generaals", geeft de zegsman toe. „Veel van hen zijn zonder hun leger van het vaste land gevlucht. Zij hebben hier geen commando meer en zijn min of mee inactief. Sommigen doen nog gedeel telijk dienst en hebben verder par ticuliere zaken. Maar een 1 generaal heeft tenslotte altijd het recht zijn uniform met de sterren te dragen. Armoedig bestaan Militairen leiden een armoedig be- Dat geldt niet alleen voor generaals, maar ook voor minderen. De verzorging is uiterst bescheiden: weinige en slechte kleding en schoeisel, slaapgelegenheid die nauwelijks aan minimumeisen vol doet, uiterst sober voedsel en vrijwel geen ontspanning. En tot overmaat van ramp een schijntje aan geldelijke belo- „Een soldaat krijgt minimum een rijks daalder in de maand.somt de gene raal op, „hij heeft zijn voeding: een flinke portie rijst met groenten en een kleine toelage om zelf wat bijgerechten te ko pen. Verder natuurlijk kleding, onderdak en wat er verder nodig is om te leven. Dan beschikt elk onderdeel over een stuk bouwland, waar de militairen groen- Elke stei 3 gulden Luitenant-generaal Chiang I-ting haalt in onmacht zijn schouders op als ik hem vraag wat het inkomen generaal in het Chinese leger is. „Niet veel...." zegt hij vaag. „Hoeveel.dring ik Als ik me zelf bijvoorbeeld vertelt hü, „ik krijg in geld 33 giilden in de maand. Verder ding, onderdak, kleding en een jeep met chauffeur en benzine." „En een generaal met vijf sterren?" „Het begint met 30 gulden generaal-majoor en elke ster erbij levert 3 gulden op. Rekent u het zelf maar verder uit. En die rekening onthult het schok kende feit. dat een generaal Chinese leger met zijn maandsalaris precies één dag zou kunnen leven ii de Friends of China Club ten verbouwen, kippen houden en var-1 Jaipeh's enige hotel voor buitenlan- kens mesten. De opbrengst komt aan hel ders- onderdeel ten goede. En tenslotte zijn er ook onderdelen waarvan een bepaald I dienst op het vasteland gedemobiliseerd aantal manschappen niet-militaire uierk- uiordt, als premie een stuk vruchtbaai zaamheden verricht zoals het bouwen van satoahland fe geven, dat genoeg rijst kan bruggen, het aanleggen van dijken en leveren om hem wegen. Dat levert het onderdeel ook personen te voedenmerkt de gene- extra-inkomsten op. Natuurlijk mag dat', raai in dat verband op. n°°«,'cn k°"e »«n de militaire training Het ls „„getwijfeld onverstandig» I maatregel. Het leeuwendeel Het is een zware last voor het eiland leger bestaat uit vluchtelingen Formosa om behalve een veel te groot vasteland. Zij zijn al jaren onder dienst ambtenarenkorps van vluchtelingen van en zullen onder dienst moeten blijven tot het vasteland ook nog de duizenden mi-het vasteland heroverd is. De meesten PUZZLE- PROMINENTEN 1. J. J. van Waas, Staalwijkstraat 2. Leiden: 2. J. Both Jr. Veldhorststraat 15, Lisse; 3. D. Raaphorst, Voorweg 100, Hazerswoude. Chinese officieren van leger, lucht- en zeemacht slaan de parade in Taipeh gade. Van de vechtlust van hen en hun mensen hangt het slagen van een invasie af. litairen te moeten onderhouden. Geluk kigerwijze beschikt het eiland over ge noeg rijst om iedereen te voeden. Maar niettemin zucht de plaatselijke bevol king onder een knellende belastingdruk als gevolg van de aanwezigheid van zo veel improductieve mee-eters. Meer dan iemand anders zullen de Formosanen dan ook de dag prijzen als de één tot ander half millioen vluchtelingen zich weer op het vasteland zullen kunnen vestigen. hebben hun familie daar achter moeten laten. Uiteraard verlangen zij allen huis. Om die reden vrezen sommigen, dat zij zullen deserteren zodra zij overkant voet aan wal zetten en de kans schoon zien zich bij hun familie te voe- De rest van het leger bestaat uit For mosanen, die als dienstplichtigen zijn op geroepen. Zij hebben op het vasteland geen belangen. Er is een sterk verlangen ,'op Formosa om zich los te maken van Vr CTCnfen China en een onafhankelijke staat te T. stichten. In dat licht twijfelen anderen er J1..!»» de Formosanen zieh wel me, alle geestdrift in de strijd zullen werpen. Een nieuwe geest Maar aan de andere kant zijn ook velen overtuigd, dat de vastelanders, be- ik hem vraag hoe de kansen op invasie voor het vasteland ervoor staan. In regeringskringen spreekt men er veel over en men tracht ook de buitenwereld er meer voor te interesseren. „Het is natuurlijk mogelijkmeent de generaal, „er zijn verscheidene goede landingsplaatsen aan de zuidkust. De communisten hebben er echter de bulk hun troepen liggen. En de weers- j omstandigheden voor een oversteek kleine scheepjes zijn mee stal ongiuw..het alleen maar om dichter bij hun ideaal Maar met gro e cp 'te komen door Formosa te verlossen van T±kT Z "dN* vluchtelingen. Slechts een werkelijke invasie kan zield door een nieuwe geest en vol haat jegens de communisten (die zovelen van hun familieleden vermoord hebben) juist bijzonder fel zullen vechten. En ook in de Formosanen heeft men vertrouwen, veel lucht- •asteland kunnen we rekenen op de steun van de guerilla-strijdkrachten en negen-en-negentig procent van de plaat selijke bevolking". De Chinezen willen zo spoedig mo gelijk een invasie proberen. De Ame rikanen voelen er echter niets voor. Washington heeft voor het ogenblik besloten uitsluitend de communisten actief in Korea en in Indo-China te bevechten. China zelf staat nog niet op het programma. En zonder de in stemming en de steun in mensen en materiaal van Amerika kan China niets beginnen. Amerika heeft hier geen andere be doeling dan Formosa te neutraliseren: 1 zeggen te voorkomen dat de com munisten naar het eiland komen en de nationalisten het verlaten. Een militaire iim tweehonderd adviseurs houdt zich in die tussentijd bezig met de te vertellen welk oorlogsmate riaal ze nodig hebben en hen te leren het te gebruiken en te onderhouden. Dat daarbij veel aandacht aan de amphibi- sche oorlogvoering besteed wordt, ligt r de hand. Piemie voor elke soldaat het bewijs leveren. Het is een feit, dat men op Formosa veel doet om het nationale bewustzijn en het ver trouwen in de toekomst te stimu leren. Uiterlijk is de discipline en de geestdrift in het leger beter dan ooit. De mannen hebben ook een beter begrip van de doelstellingen van de oorlog. Indien deze sympto men een maatstaf zijn, kunnen de communisten op een strijd op leven en dood rekenen. (Nadruk verboden) (Advertentie) CARBOVIT (Actieve Kool-Dragées) In buitenlandse kringen vraagt men zich af hoe het nieuwe leger straks zal echten. Het mensenmateriaal is van mede kwaliteit De moderne uitrustingnaar Rotterd,m zal ook weinig te wensen overlaten. Het zaamheden zullen worden bezocht. Er gaa slechts op de spirit De legerleiding moet „hter „inning w„rde„ gehoude„ heeft daar blijkbaar ook over gedacht. me, de mogelijkheid, dat de excursie niet behandeling om doorgaat, omdat de vader van ir Den a bevredigendeHollander is overleden. Excursie naar spoorweg- werken De president-directeur van de Ned. Spoorwegen, ir F. Q. den Hollander, en de commissie van verkeer en waterstaat van de Tweede Kamer zullen Zaterdag morgen om 9 uur per extra trein te Lei den aankomen. Het gezelschap zal een maken naar de spoorwegwerken. wordt de reis voortgezet gelyke werk elke militair, DOBBELMANNlekker man! Meer soldij gevraagd voor beroepsmilitairen Het personeel van de zeemacht verdient nog steeds belangrijk meer dan dat van de land- en luchtmacht. Verdient het geen aanbeveling de bezoldiging van het be- roepspersoneel bij alle drie delen van de krijgsmacht te brengen op het peil van het waltractement der Kon. Marine? Deze vraag stellen veel Tweede Kamerleden in het voorlopig verslag over de Oorlogs begroting 1952. Verder wordt geïnformeerd of de functie van adjudant-generaal naast die directeur-personeel inderdaad onmis baar is en of de functie van chef van de an de chefs van staven gehandhaafd moet blijven. Zou een eenvoudig secreta- niet meer beantwoorden aan de noodzakelijke soberheid?, aldus vragen zij zich af. Britse invoerbeperking Strop voor Nederlandse tuinders De beperking van de Engelse invoer uit de landen van de organisatie van Europese economische samenwerking komt voor de Nederlandse groen en fruitsector tamelijk hard aan aldus verklaart men in Nederlandse tuin- bouwkringen. Vooral de Nederlandse uit- :r van appels en van groenten en fruit blik zal er moeilijkheden van onder vinden. Over de uitvoer van Nederlandse zuivelproducten, alsmede van vlees en vleeswaren maakt men zich geen zorgen. Contlict in Zandvoort Burgemeester herroept beschuldigingen De burgemeester van Zandvoort, m H. M. van Fenema, is dezer dagen in d gemeenteraad teruggekomen op de be schuldigingen die hjj had geuit in vorige raadszitting. Zoals men weet, woont de Zandvoortse burgemeester al geruime tijd buiten de gemeente en verwierp de gemeenteraad tijdens zijn afwezigheid een voorstel om de gemeente een ambtswoning aan te kopen. In de vorige raadsvergadering oefende mr Fenema hierop felle critiek uit en beschuldigde hij verschillende raadsleden er van ontrouw te zijn aan hun eens afgelegde eed. Over deze be schuldigingen werden in de Tweede Kamer vragen gesteld. Thans verzocht de burgemeester echter de Raad deze woor den als niet gesproken te beschouwen. Advertentie Laaiende Pijn van Zuurbrand op de maag - een kwelling voor velen. Maar talloze lijders aan brandend maag zuur wapenen zich daar tegen met Digestif Rennie. Een prettige afdoende remedie: één of twee Rennies laten smelten op de tong, dadelijk na tafel. Dan van zuurbranden geen spoor meer. Eigenlijk hoorde iedereen Rennies bij zich te steken, als 't niet voor eigen bruik is, dan voor een disgenoot, v o zo velen lijden aan deze pijnlijke I angstaanjagende kwaal. Overgrote belangstelling voor Oosten rijkse avond van N.C.R.V. Dorado voor lieihebber van natuur en cultuur Oostenrijk heef: dit jaar wel de bij zondere belangstelling van het toerisme, ook het Nederlandse, genoten. Toen de mogelijkheid weer werd geopend om er zijn vacantie door te brengen, zijn tal van particulieren en verenigingen met een uitroep opgesprongen om plannen te maken, die vaste vorm te geven en ze op de bestemde tijd uit te voeren. Tot die verenigingen behoorde ook de Ned. Chr. reisvereniging. Honderden van haar le- flgenda voor Leiden Vrijdag Rehoboth. 8 uur: A.R. kiesvereniging wijk I. Oude Vest 13, 8 uur: afdelir Leiden Ned. Christen-vrouwenbond, causerie over Estland door mevr. M. van Nieuw- koop-Teemand. Burcht. 8 uur: Dierenbescherming, vertoning van de film „Dieren in stao en land", spreker de heer G. Nieuwen- huysen. dir. v. Dierenbescherming Snouck Hurgronje-huis, 8 uur: K. en O., lezing over de taal der Pyramiden door J. M. A. Janssen, egyptoloog. Prediker, 8 uur: comité Jeruel, Mara- nathasamenkomst. Gerecht 10, half 9: jaarvergadering Ned. Protestantenbond, afd. Leiden. Zaterdag Stadhuistoren, 1112 uur: R. Heering bespeelt het carillon. Stadsgehoorzaal. 8 uur: A.B.C.-cabaret Corry Vonk en Wim Kan. Stadsgehoorzaal, 8 uur: feestavona scheidsrechtersvereniging groep Leiden en omstreken. Prentenkabinet, 2 tot 5 uur: tentoon stelling van houtsneden van Frans Masareel (1889 in België geboren). Foyer Stadsgehoorzaal. 3 uur: film „Marokko, tuin van Allah", toe te lich ten door D van Sijn, cineast te Den Haag (voor K. en O.). Maandag Stadsgehoorzaal, 8 uur: uitvoering Nieuw-Brunhilde. Schouwburg. 8 uur: „De droom der gevangenen" en „Met eervol ontslag" door A. T. G. Dinsdag Rijksmuseum van Oudheden, Rapen burg 28. 8 uur: dr B H. Strieker over schrijfkunst bij de oude Egyptenaren. Casino. 7 cn 9.15 uur: K. en O.. Duitse film „M" (Eine Stadt sucht einen Mörder). Stadsgehoorzaal, 8 uur: uitvoering Nieuw-Brunihilde. Schouwburg, 8 uur: „De droom der ge vangenen" en „Met eervol ontslag" door A. T. G. Woensdag Stadhuistoren, 11—12 uur: R. Heering bespeelt het carillon. Boerhaavezaal, Vrouwenkerkkoorsteeg: bazar Geref. kerkkoor. Stadsgehoorzaal, half 3: Toonkunst- jeugdconcert R.Ph.O. Stadsgehoorzaal, 8 uur: K. en O., R.Ph.O. met Janine Andrade (viool). TENTOONSTELLINGEN Lakenhal. 10—4 uur: „De 9" (t.m. 8 December). Prytaneum, Rapenburg 6: Kinderteke ningen uit Boston. ENGELSE MODE De Engelse modeontwerpers zijn altijd at nuchterder dan hun Franse collega's. Bij elegantie en originaliteit denken ik aan de practische eisen, die we ize kleding stellen. Deze drie modellen werden door Engels modehuis ontworpen en voldoen zeker aan de eis: elegant enu Links een driedelig ensemble. Het telpak is van wollen stof in fijne groene grijze streepjes. De mantel ■sible stof kan aan beide zijden ge dragen worden, zo hebben we een don kergroene of een grijze mantel in één In het midden een wensdroom van iedere vrouw: de met zacht lamsbont ge voerde mantel. De buitenzijde is van donkergroen laken. Het model heeft een dubbele puntkraag en kan hooggesloten gedragen worden. Deze mannequin draagt hierbij een grijze wollen japon met nauwe wikkel rok. die op de linkerheup enigszins ge drapeerd valt De moderne pyramidelijn heeft het derde model: een zwart-wit gestreepte in wollen velours. De grote hoog afstaande kraag geeft de top van de pyramide aan. De heer Kuiper 40 jaar collectant der Hervormde Diaconie Hij blijft nog voorzitter van het college Op Dinsdag 13 November hoopt de heer K. Chr. Kuiper te herdenken, dat hij veertig jaar geleden werd opgenomen in het college van collectanten van de Leid- se Hervormde Diaconie. De heer Kuiper is in de Hervormde Ge meente een geziene figuur, die de kunst van het collecteren voorbeeldig ver: Het is ook heel prettig om met de heer Kuiper om te gaan; hij is vriendelijk, collegiaal en innemend, verklaarde een van zijn collega's. De jubilaris heeft besloten het collecteren te staken. Hij is nu 67 jaar en acht de tijd gekomen om plaats te maken voor een ander, die jonger is. De collega's vinden dit wel jammer, want de samenwerking liet niets te wensen over. Toch zal de heer Kui per het college niet verlaten, want hij blijft voorzitter. Op 10 October 1933 aanvaardde hij het voorzitterschap van het college als op volger van de heer J. Meijer, die was overleden. De heer Kuiper heeft zich ook als een bekwame „stuurman" doen kennen. Vandaar dat de collectanten het belangrijk vinden, dat hij als zodanig nog niet heengaat. In het maatschappelijke leven is de heer Kuiper opticien. Hij is voorzitter van de kring Rijnland van de Ned. or ganisatie van opticiens. Verder: gede legeerde van het vakministerie voor de opleiding voor opticiën en voorzitter van de examencommissie. Dinsdagavond van 9 tot 11 uur wordt in het gebouw van de Diaconie aan de Oude Rijn een receptie gehouden. Voor af willen de collectanten hem huldigen. Zij hopen, dat er voor het jubileum van de heer Kuiper grote belangstelling zal bestaan. Vermelden wij nog. dat, toen oe jubilaris collectant werd, het college twintig leden telde. En dat de heer Kuiper van deze kring de enige is. nu nog dienst doet. W.B.V. „Ons Belang" Het optreden naar buiten van de woningbouwvereniging „Ons Belang" was in 1950 rus:ig, zo meldt het jaarverslag Het innerlijke verenigingsleven was even. wel niet zo rustig. Door de uitbreiding van het woningbezit (thans 590) namen de werkzaamheden van het bestuur be langrijk toe. Er werden in 1950 geen nieu we woningen toegewezen. Wel kwam de gehele afwerking van de bouw VI (Drui ven- en Kersenstraat) en bouw VII (Julianastraat. Julianakade, Van der Duynstraat, Falckstraat, Willem de Z—ijgerlaan en Marnixstraat) tot stand Het bestuur meende, dat de aanneming van nieuwe leden moest worden stop gezet. De toeloop was zo groot, dat wel licht 1000 nieuwe leden konden worden geboekt. De verwachtingen van de nieu we leden zouden in de eerste jaren toch niet in vervuiling kunnen gaan Een voor stel tot oprichting van een fonds voor maatschappelijk werk werd aangenomen. Ook de tuintjesvereniging werd in het fonds opgenomen. den hebben de schoonheid van het Oos tenrijkse land op zich laten inwerken. Zij hebben hun leven verrijkt en wie zal zeggen, hoe lang ze er nog over napra- n nadenken. Oostenrijk is het waard in de herinneringen een vooraan staande plaats in te nemen. Het is dan ook een goede gedachte van de afdelingen van de N.C.R.V. om de zeer grote verscheidenheid van her inneringen in de tijd, dat er geen buiten landse tochten gemaakt kunnen worden, door middel van filmvoorstellingen, zo fris mogelijk te houden. De afdeling Lei den heeft dit gisteravond in het Snouck Hurgronjehuis gedaan ten aanzien van Oostenrijk. De Oostenrijkse verkeers- centra'.e zorgde voor lichtbeelden, films en toelichtingen. Vóór de pauze werden de lichtbeelden vertoond, waarbij me vrouw Kloosterman, die aan deze cen trale is verbonden, vertelde. Zij deed dit in sneltreinvaart. Dit bracht me? zich mee. dat de schoonheid van de lichtbeel den soms niet tot haar recht kon komen. Na de pauze volgden films over de win tersport. Ook was er nog een zomerfilm. Voor deze avond bestond zeer grote belangstelling, enkelen moesten zelfs blijven staan. Het bestuur had het er dan ook over om naar een andere zaal uit te zien. De heer A. van den Bosch, voorzit ter van de afdeling, opende. Hij wees er in een kort openingswoord op. dat Oos tenrijk een dorado is voor de liefhebber van natuur en cultuur. Het is geen won der. dat de trek er heen dit jaar enorm is geweest. De beelden vormden een on vergetelijke illustratie. (Advertentie) Prof. dr M. van Rhijn 25 jaar hoogleraar Men schrijft ons van Hervormde zijde: (\P Donderdag 15 November a s. zal het vijfentwintig jaar geleden zijn. dat prof. dr M. van Rhijn zijn ambt als kerke lijk hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht aanvaardde met een rede over Modern Christendom. Sinds 1934 is hij als opvolger van prof. dr J. A. Cramer staats- hoogleraar Hoewel aanvankelijk prof. Van Rhijn er bezwaar tegen had, aan dit 25-jarig jubileum enige ruohtbaarheid te geven, heeft hij tenslotte er in toegestemd zich op 15 November a.s. aan enkele .plechtige handelingen" te onderwerpen. Deze zullen dan zijn een officiële samen komst in de aula aan de Rijksuniversiteit te Utrecht (te half drie uur) en een daar op aansluitende receptie in de Senaats zaal. Men zou op zichzelf kunnen menen, dat dit jubileum een zaak is binnen de universiteit en dus niet in de krant be hoeft te komen. Bij prof. Van Rhijn kan dit jubileum evenwel niet binnen de uni- teit blijven. Ongetwijfeld, er is dankbaarheid bij de gepromoveerden (een tiental behaalden onder zijn leiding de doctorsgraad in de godgeleerdheid), bij de honderden dominees die door hem zijn gevormd, bij vele pastoriebewoners die op de colleges practische theologie vruchtbare aanwijzingen hebben gekre gen voor preekwerk en omgang met mensen. Maar er is ook dankbaarheid bij vele niet-theologen. We denken aan de mensen van de Oxford-groep, van de geestelijke en mo rele herbewapening. Aan de velen, die, toen Maarten van Rhijn nog secretaris was van de NederL Christ. Studenten vereniging, van hem dingen hebben ge leerd, die ze hun leven lang niet meer zullen vergeten. Hij was in de jaren vóór 1926 een bekend kampofficier in het zomerwerk van de N.C.S.V. Hij be tekent vandaag nog veel voor andere mensen door het persoonlijke, dat hem zo kenmerkt. Daarin is hij trouwens een waardig representant van een richting die dan heet „verdwenen" te zijn; de zgn. ethische richting. TTET geheim in de arbeid van prof. Van Rhijn is deze „persoonlijke" stijl. Daarom is het niet erg. wanneer men van hem zegt. dat hij géén school heeft ge maakt. Hij is daarvoor te veelzijdig, te levendig, te persoonlijk, ente weinig vakgeleerde. Daarom is het alleen maar frappant, dat de tien bij hem gepromo veerden zo sterk uiteenlopen. We vinden onder hen: prof. Van de Pol (nu hoogleraar aan de R K. Univer siteit te Nijmegen). prof. Van Niftrik (Amsterdam), predikanten als dr W. Aalders (bouwer van de Maranathakerk in Den Haag) en dr A. F. N. Lekker- kerker (Utrecht), dr A. van der Hoeven (Utrecht), en ook de naar menselijk oordeel te vroeg gestorven dr J. Koop- mans (om het leven gekomen door een verdwaalde kogel van de Duitsers), enz. Persoonlijk waren en zijn z'n colleges. Schrijver dezes vond de colleges practi sche theologie het beste wat prof. Van Rhijn heeft gegeven. Zijn uitlegging van het Nieuwe Testament is met de spits gericht op het geweten van de student. De gelijkenissen van Jezus zijn door hem zó uitgelegd, dat de figuur van de Farizeeër en de tollenaar, de Samari taan en de priester ons leven lang met ons blijven meegaan. FR zijn honderden leerlingen van prof. -L< Van Rijn in de vele pastorieën der Ned. Herv. Kerk. Voorzover ze „door studeren" voor doctoraal of promotie, gaan ze noga] eens Andere wegen dan hun leermeester. En toch zijn deze leer lingen mét collega's en vrienden één in hun vreugde over de komende 15de November, gevoelen ze zich gedrongen, deze dag tot iets feestelijks te maken or prof. en mevrouw Van Rhijn. IVat er allemaal gaat gebeuren-* Wat gezegd gaat worden in de aula van de Rijksuniversiteit? We weten het niet. Maar wel verwachten we. dat de aula vol zal zijn met mensen in en buiten Utrecht, die uiting willen geven aan hun dank baarheid en waardering. Sinds 1934 doceert prof. Van Rhijn kerkgeschiedenis. Hij promoveerde inder tijd over Wesscl Gansfort, schreef over Luther en Ritschl, publiceerde vele tijd schriftartikelen In het Algemeen Week blad voor Christendom en Cultuur heeft hij jaren lang de opinie van velen be ïnvloed. De laatste tijd keert hij weer terug tot de oude liefde voor de practische theologie en publiceert hij Gedachten en Gestalten uit de Evangeliën (twee delen hiervan zyn reeds verschenen) Onze hoop is. dat het jubileum een stimulans zal worden tot voortzetting van rnn publi caties.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 5