Jlieuwe geitectft GTflurnnl Argentijns emigrantenschip na botsing bij Helgoland gezonken Universiteit van Teheran door de politie bezet Wist U MAANDAG 5 NOVEMBER 1951 BUREAUX: Steenstraat 87 Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 81441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal; 1.72 per maand; 0.40 per week. Twee va derflgst® Jauiyung No 9271 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en OmsfreJcea .5!ant»astlcbbtffblrfen myn btrt la tey&enspott" Onderwereld maakte goede sier Grootste scheepsramp op Noordzee na de oorlog Alle 238 opvarenden konden ondanks dikke mist worden gered DE GROOTSTE SCHEEPSRAMP op de Noordzee sedert de tweede wereldoorlog, is gistermorgen om zeven uur nabij het Weser licht schip in de Helgolander Bocht gebeurd. Als gevolg van de dikke mist, die geen 100 m zicht liet, is 't gloednieuwe 11.540 ton metende Argentijnse emigrantenschip Maipu, dat op de De Scheldewerven in Vlissingen werd gebouwd en 20 millioen gulden» kostte, in aanvaring gekomen met het Amerikaanse troepentransportschip General M. L. Hersy. Het Argentijnse schip, dat snel water maakte, zonk binnen drie uur en zal vermoedelijk niet kunnen worden geborgen. De opvarenden, bestaande uit 80 pa giers en 158 bemanningsleden, konden allen worden gered. Het troepen schip liep slechts lichte schade op. De botsing werd bekend gemaakt door ter wereld. Op de Maipu bevonden zich laatstgenoemd schip, dat dringend om geen Nederlandse emigranten, assistentie verzocht en zelf onmiddellijk In Vlissingen, waar jong en oud in het boten had neergelaten. Op het noodsein voorjaar de vorderingen aan de bouw van kwamen de Weser loodsboot en een de Maipu heeft gadegeslagen en waar de Duitse sleepboot opdagen. De redding tewaterlating grote belangstelling trok, is bemoeilijkt door de de ondergang van het schip het gesprek werd ten zware mist. Niettemin slaagden de hulp verlenende schepen er in tezamen alle schipbreukelingen aan boord te nemen. Op de Maipu, die Zaterdag voor het laatste deel van zijn derde reis uit Amsterdam naar Hamburg was vertrokken, Slechte houding van bemanning toen om zeven uur plotseling een zware schok door het schip ging. Weldra ontstond een paniek onder de opvarenden, van wie de meesten in nachtkleding naar het dek renden om zich in de reddingsboten te begeven. Door het gedrang en de plotselinge sterke helling van het schip, liep een aantal opvarenden lichte verwon dingen op. Eenkele vrouwelijke pas sagiers kregen een zenuwschok. Bij onderzoek bleek, dat de Maipu aan bakboord bij luik drie was geramd. Drie uur na de aanvaring was het schip naar de zeebodem gezonken, 20 meter diep. Met het oog op de dichte mist, die eerst tegen 12 uur wat optrok, werd naar de plek van de ramp onderweg zijnde ber gingsvaartuigen aangeraden zeer voor zichtig te varen, om het overvaren van de reddingboten te voorkomen. De onder gang van de Maipu werd aan boord van het Amerikaanse schip op het radar scherm gevolgd. Nader wordt vernomen, dat zowel de Maipu als de General M. M. Hersey radar aan boord hadden. Voorts had de Maipu de beschikking over een „decca"-instal- latie, waarop men blind kan varen. Ultra-modern schip De Maipu werd in Juni van dit jaar op de werf van de Kon. Mij De Schelde te Vlissingen te water gelaten. Het 146 meter lange en 19.5 meter brede schip werd door de Argentijnse regering ge bruikt als emigrantenschip. Het kan 800 passagiers vervoeren en 6000 ton lading. Met de zusterschepen Alberto Dodero en de Yapeyu, die kortgeleden bij De Schel de en de N.V. Van der Giessen en Zn. scheepswerven werden gebouwd, behoor de de Maipu tot de modernste schepen Het W.-Duitse persbureau D.P.A. meldt nader, dat de Maipu op halve kracht voer en het Amerikaanse schip op volle kracht, diepe rust, De huid van de Maipu zou zover open- Naar de Nieuwe Leldsche van bevoegde zijde verneemt, moet ech ter ernstig worden betwijfeld of het ver loren gaan van de Maipu wel noodzake- ivas. Met behulp van de waterdichte schotten, die zelfs bij aanzienlijke gaten de scheepswand het binnendringen van water kunnen voorkomen, althans beper ken, had het schip wellicht gespaard kun nen blijven. Overigens spreekt de hou ding van de Argentijnse bemanning de kapitein uitgezonderd die zelf in paniekstemming werd gebracht en zich weinig of niets om het lot van de passa giers bekommerde, voor zichzelf. Wat be treft de kunde der Argentijnse zeelieden maakte men ons er op attent, dat noch de kapitein, noch de eerste stuurman van het zusterschip Alberto Dodero vaardig zijn in de Engelse taal. welke als dè in ternationale zeetaal geldt. En dat terwijl het^schip op de internationale lijnen Ook Nederl. schepen in nood Door het ruwe weer op zee heeft in het afgelopen weekeinde nog een aantal andere schepen in nood verkeerd. Hier onder bevonden zich enige N e d e r- landse schepen. De 144 ton metende kustvaarder Geziena uit Rotterdam moest door de reddingboot van Whitby deze Engelse haven worden binnengeleid. An dere Nederlandse kustvaarders waren ge dwongen in de haven van Torbay vooi anker te gaan. Gisteren ontstond door een hevige ontploffing in de Bensol-afdeling b\j de chemische fabriek Rits in Haarlem een brand, waardoor deze afdeling geheel uitbrande. Twee arbeiders kwamen in het vuur om het leven; één arbeider werd zwaar gewond. De brandweer tijdens het blussingswerk. Sensationele vredesoffensieven Truman wil Stalin een nieuw plan voorleggen Ontwapening vastgekoppeld aan algemene collectieve veiligheid TN DE INTERNATIONALE, politieke bijenkorf gonst het van „vredes- offensieven". Gisteravond had de Engelse min. van Buit. Zaken, Eden, met zijn Amerikaanse ambtgenoot Dean Acheson een onderhoud te Parijs, waarbij alle belangrijke wereldproblemen onder de loupe werden genomen! President Truman zal Woensdag in een rede een nieuw plan aan de Sowjet Unie voorleggen. Zulks zal voorstellen inhouden voor het eindigen van de wedloop in de atoombewapening. Het is een poging de huidige spanning tussen Oost en West te doen afnemen. Volgens Reuter, zal Truman een uit voerig plan voor ontwapening vastkop pelen aan de formatie van een sterker systeem voor collectieve veiligiheid. Men verwacht niet, dat Truman een direct verzoek zal doen voor een bespreking van Stalin met de Westelijke ..Grote Drie". Volgens Amerikaanse persberichten, dringt Truiman op het volgende aan: 1. Een spoedige regeling op Korea, als voorbereiding tot vredesstappen elders. 2 Ontwapening, zowel wat betreft de traditionele als de atoom- Rente betalen voor eigen geld Een kras staaltje van de trage be taling door veel gemeenten werd in Veendam meegedeeld op een vergade ring van de Kamer van Koophandel de veenkoloniën. Een i of r de grond doordat een gemeente Gelderland waarvoor hij bouwwerken had uitgevoerd hem niet betaalde. Volgens de overeenkomst had de beta ling vier weken na de oplevering moe ten geschieden, maar de gemeente had het geld niet tijdig beschikbaar. Toen de aannemer bleef aandringen, stelde de gemeente voor het geld van een derde te lenen en de aannemer te betalen op voorwaardedat deze man zelf de rente van het kapi taal wilde opbrengen. Door de nood gedwongen heeft de aannemer het voorstel geaccepteerd- Hij betaalt nu rente voor zijn eigen geld wapens en een controlestelsel, dat schendingen zou voorkomen. 3. Het houden van verkiezingen onder leiding der Ver. Naties in geheel Duitsland, beogende de Duitse eenheid. In kringen der V.N. te Parijs wordt er op gewezen, dat het systeem voor collectieve veiligheid, vastgekoppeld aan de ontwapeningsplannen, reeds in grote trekken is opgesteld en door de Assem- blée der V.N., die morgen te Parijs bijeenkomt, moet worden goedgekeurd. Het betreft hier een te vormen inter nationaal ,schaduw"-leger en een actie comité, dat In geval van aggressie kan ingrijpen. Tussen Dean Acheson, Eden en Schu- man werden belangrijke voorbesprekin gen gehouden. De Sunday Dis patch is van oordeel, dat de strijd macht der V.N. zou moeten bestaan uit eenheden van de leden-landen, en ge steund moeten worden door de Ver- Staten. Minister biedt 180.000 voor twee tollen De kans dat de twee tollen in de grote weg tussen Utrecht en Hilversum bin nenkort zullen verdwijnen, is aanzien lijk gestegen, doordat minister Van Maarseveen thans aan B. en W. van St Maartensdijk een schadevergoeding van 180.000 heeft aangeboden. Bij de tollen moeten dagelijks 1600 automobilisten offeren. B. en W. zullen de raad echter advi seren slechts tot opheffing te besluiten indien de weg wordt verheven van ter tiaire tot secundaire weg. omdat dan rijk en provincie in de onderhoudskos ten moeten bijdragen. Nieuwe landingen in de Suezzone Gisteren zijn weer 2000 Engelse man schappen van leger en luchtmacht in de Suezkanaalzone aangekomen. De sterkte is nu reeds op meer dan 70.000 man ge bracht en nog steeds blijven nieuwe eenheden toestromen. Britse manschap pen hebben het dorp Serapoem bij Ismailia afgezet, terwijl de Egyptische politie naar wapens zochit. Een groot aantal wapens werd gevonden. Zulks volgde na de waarschuwing aan de Engelse soldaten, vooral goed op hun wapens te letten, omdat een aan tad Egyptenaren „stenguns" hadden -gestolen. Opnieuw zijn grote hoeveelheden op ruiende pamfletten in beslag genomen, waarin de Egyptenaren worden aange spoord. niet met de Britten saimen te werken. Tot dusver zijn 25 Egyptenaren door de Britse autoriteiten uit de Kanaalzone uitgewezen. Oiroa 21.000 Egyptisahe arbeiders hebben de Brits-e diienst verlaten en van de 45.000 arbei ders, die nog bij de Britten in dienst zijn, hebben zich reeds 40.000 laten inschrijven bij de Egyptische regering voor andere werkzaamheden. Eva Peron naar het ziekenhuis Bom ontplofte bij uitgeverij Eva Peron, de echtgenote van d< Argentijnse president, is in het zieken huis opgenomen, waar men zal onder zoeken of zij geopereerd moet worden. Mevrouw Peron lijdt, zoals reeds vroeger gemeld, aan bloedarmoede en heeft reeds acht bloedtransfusies ontvangen. Eva werd in haar eigen auto naar het ziekenhuis vervoerd, vergezeld door haar echtgenoot, een aantal -ministers en vak verenigingsleiders. President Peron, die In verband met de komende presidents verkiezingen zijn bevoegdheden tijdelijk heeft overgedragen, bleef ook gedurende de nacht -in -het ziekenhuis. Voorts is te Buenos Aires bij de hoofd ingang van een der voornaamste uitgeve rijen van Argentinië, waar ook Eva Perons boek „De betekenis van mijn leven" wordt uitgegeven, een bom ont ploft. De ingang werd vernield en -de n sprangen, maar er deden zioh geen persoonlijke ongelukken voor. Vader gedood, twee van zijn kinderen gewond Gedurende het afgelopen weekeinde heeft het wegverkeer vier mensenlevens geëist. Bü drie dezer ongelukken, resp. bü 't Schoonhovense Lekveer, tussen Ede Arnhem en In Rotterdam, waren auto's betrokken. Zaterdagmiddag reed de 46-jarige be drijfsleider van de firma Minkema te Nieuwpoort, A. Bouter uit Groot Am- mers, met twee van zijn kinderen in een bestelauto op de Lekdijk ter hoogte van het Schoonhovense Veer. Bouter ver loor, toen hij probeerde een opengesla gen portier te sluiten, de macht over zijn stuur. De auto reed van de dijk. sloeg enkele malen over haar zijde en werd1 geheel vernield. De kinderen, 4 en 6 j oud. 'kregen resp. een gebroken been vleeswonden. Hun vader had schijnbaar slechts lichte kneuzingen bekomen, maar is Zondagmorgen plotseling overleden. Hij laat een vrouw en tien kinderen Een autobötsirw? tussen Ede en en hem. bij de Gin-kel. heeft Zondagavond het leven gekost aan het 11-jarige meisje B. Lourens uit Nijmegen. De auto. die door haar vader bestuurd werd en v in ook haar moeder en broertje zaten, botste tegen een militaire wagen waar van plotseling de motor afsloeg. Het meisje was op Slag gedood, de anderen werden lichit gewond. Zaterdagmiddag werd de 55-jarige ver tegenwoordiger A. Hardenbol uit de Portlandstraat te Rotterdam op de Dordt- sche straatweg aldaar op de fiets door een auto aangereden en gedood. Zaterdag is de.82-j. mevrouw N. Son- neschein uit de Fred. Hendrikstraat te Amsterdam bij het oversteken van het Hugo de Grootplein door de tram gegre pen en- gedood. In de Nieuwe Maas ibïj IJsselmonde ia gisteren het stoffelijk overschot gevon den van de 29-jarige matroos H. v. d. Bos it Rotterdam, die op 18 October overboord' is gevallen van het Neder landse eleepschip Wisand. Aan de dood ontsnapt Trein verpletterde auto in Castricum Zaterdagavond Is een auto door de ge sloten spoorwegovergang in Castricum gereden. De seinhuiswachter rende van zijn post af, maar slaagde er niet meer in, de trein uit de richting Uitgeest te laten stoppen. De auto werd totaal ver pletterd. De inzittenden, afkomstig uit Sneek, waren reeds uit de auto gespron gen en ontsnapten ternauwernood aan de dood. De trein had enkele minuten ver traging. Oudste emigrant (99) overleden Nederlands oudste emigrant, de 99- jarige Frederik Schoonebeeke uit Zwa nenburg (Halfweg), is nog geen twee weken na zijn aankomst te Heidelberg <Z.-Afr.) overleden. Op 13 October was an Schiphol naar zijn kinderen in Zuid-Afrika vertrokken. 600 Bouwarbeiders in Rotterdam werkloos Van de ongeveer 6000 bouwarbeiders i Rotterdam zijn er thans ongeveer 600 werkloos ten gevolge van moeilijkheden bij de wederopbouw, zo heeft het ge meentebestuur aan minister In 't Veld meegedeeld. De minister bleek van me ning te zijn dat dit cijfer zeer ongunstig is. In Rotterdam hoopt men dat de hou ding van de regering tegenover de wo ningproblemen van de Maasstad nu zal verbeteren. Uitvloeisels van oliegescbil Laatste functionarissen van de Anglo Iranian hebben thans ook Perzië verlaten De LAATSTE FUNCTIONARISSEN van de Anglo Iranian, namelijk Richard Seddon, hoofdvertegenwoordiger der maatschappij en diens assistent, Robert Stirling, hebben thans ook Perzië verlaten. Zij vertrokken gisteren per K.L.M. naar Londen en vertoefden korte tijd op Schiphol. Te Teheran heeft de politie de universiteit bezet, zulks in verband met de com munistische agitatie van de Toedeh-partij. De universiteit telt 5000 leden. Aan de bezetting ging een botsing tussen communistische en niet-commu- nistische studenten vooraf. Een opgewonden menigte was spoedig tot duizend man aangegroeid. Betogers schreeuwden, dat de politie niet het recht had, het universiteitsgebouw te bezetten. Het vertrek der laatste functionarissen uit Perzië geschiedde, nadat hen de toe gang tot alle gebouwen der Anglo Iranian was ontzegd. Men had Seddon te kennen gegeven, dat hij het land moest verlaten. Êen verslaggever van het A.N.P. had met Seddon op Schiphol een kort onder houd. Hij was niet pessimistisch ten aan zien van de mogelijkheid, dat de Anglo- Iranian op den duur toch weer haar werkzaamheden in Abadan zou kunnen hervatten. De huidige situatie is onhoud baar, want er is absoluut geen export, uit gezonderd een hoeveelheid van 30.000 ton, die over de weg naar Afghanistan werd vervoerd. Een dergelijk transport Pieck wil onderhoud met Heuss Over herstel Duitse eenheid De Oost-Duitse president heeft zijn West-Duitse collega, Theodor Heuss, uit genodigd voor een bespreking in Berlijn de hereniging van Oost- en West- Duitsland. Pieck geeft in een nota te kennen, dart Oost-Duitsland kan instem- met de eis voor verkiezingen in ge heel Duitsland, als deze worden vooraf gegaan door een onderzoek naar de toe stand in de beide zones. Oost-Duitsland gaat a cc oord, dat dit onderzoek even tueel zal geschieden door een gezamen lijke oommissie, onder toezicht van de ier bezettingsmogenidheden. Hert voorstel om de Ver. Naties hierbij te betrekken, werd indertijd door Grote- wohl verworpen. Overigens acht men het Bonn niert waarschijnlijk, dat Presi dent Heuss deze offerte zal accepteren. Het ligt voor de hand, dat de uitnodiging wordt gezien als een verdere Russische om de overeenkomst te beletten n West-Duitsland en West-Europa. Bovendien zouiden directe besprekingen tussen Oost en West een erkenning in houden van het Oostelijke regiem, dat door hert Westen als onwettig wordt be schouwd. Een ontploffing in de chemische fabriek Rids in de Waarderpolder te Haarlem heeft vanmorgen twee mensenlevens ge- eist. terwijl voor het leven van een derde w-ordt gevreesd. De explosie ontstond om half acht, DAT notaris G. H. M. van Arendonk. die zich per 1 December in Deventer zou vestigen en Voorzitter van de lan delijke broederschap is geweest, op 50-j. leeftijd in Breda is overleden. DAT de vleesoorlog te Nijmegen thans i volle gang is doordat veel slagers de lage prijzen hebben aangenomen die De Bonte Os als prijsbreker had aan gekondigd. DAT de Zaandamse havenmeester C. J. Stelleman belast is met de waarne ming van het vice-consulaat van Zwe- DAT het woonhuis bij de boerderij van de wed. V. d. Wygert te Rosmalen (N.-Br.) in de as werd gelegd,, waar schijnlijk als gevolg van schoorsteen- DAT Zaandam het 75-jarig bestaan van het Noordzeeka'naal Zaterdag o a. vierde met een vlootrevue. DAT in Vlissingen een nieuw caril lon in gebruik is genomen ter vervan ging van het tijdens de bezetting ge- DAT bij een bankbedrijf in Nijmegen een geldkist met 12.000 en een kasboek zijn ontvreemd. DAT twee Nijmeegse jongelui, die et een geparkeerde auto aan het rijden gingen een fietser onderste boven reden en tegen de vrachtauto van de fa Boers uit Monster botsten, waarbij wagen zwaar werd beschadigd zo dat zij uitgezaagd moesten worden. DAT met minister Wemmers over eenstemming is bereikt over de bijdrage het rijk voor het aanleggen van drie startbanen op het vliegveld Eelde (Dr.) en de aldaar te vestigen rijks luchtvaartschool 350 man personeel en leerlingen krijgt. DAT de bevrijding van Walcheren Zaterdag is gevierd met het planten van bomen in Vrouwenpolder en Mid delburg. het onthullen van plaquettes op de mijnenvegers Walcheren. Room pot. Deurloo en Westerschelde en de aanbieding van een vaantje aan de Bri tish Royal Marines. DAT 11 van de 12 Ned. verpakkings deskundigen. die een studiereis van 6 weken door de Ver. Staten hebben ge maakt thans zijn teruggekeerd. DAT in Nederland per 1 000 inwoners slechts 54 ha recreatiegebied beschik baar is (in Frankrijk 430 en in Zwitser land 450). hetgeen te A'dam werd mee gedeeld op de jaarvergadering der con tactcommissie natuur- en landschaps bescherming. DAT Ln Weesp eem zolder is ontdekt, •aar al jaren clandestien spiritus werd gestookt, die in A'dam werd verkocht, en twee personen zijn aangehouden. DAT na hert C.N.V. thans ook de RJC. bond van fabrieksarbeiders Srt. Willibror- dus zich heeft uitgesproken tegen uit breiding van de Zondagsarbeid t.b.v. de productieverhoging. DAT een onlangs uit Indonesië gerepa trieerde Nederlander, die een valse aan gifte van het overlijden van zijn vrouw had gedaan om van haar af te komen. Hilversum tot f 150 boete is ver oordeeld. DAT vandaag de eerste 10.000 kisten Zuidafr. sinaasappelen in R'dam werden geveild en er ook sinaasappelen uit Spanje en Californië komen. DAT branden in Sept. f614 min schade veroorzaakten in ons land, tegen f 4.2 min in Aug. en f2.1 min in Sept. 1950. DAT dieven al het lood van de m aanbouw zijnde Herv. kerk te Huizen (N.H.) hebben gestolen. DAT de bruine kiekendief door de jachtopzieners van de N.O. Polder is ver jaagd en er nu een ware muizenplaag DAT bij de juwelier Rietveld a a Ringdijk in Zwijndrecht een ruit is inge gooid en men er vandoor is gegaan met 35 gouden ringen en 22 polshorloges. is echter veel te kostbaar. Thans is door het vertrek van Seddon de laatste draad tussen de Anglo Iranian en Perzië ver broken. Rusland bestudeert vol belangstelling de ontstane situatie, maar ls niet tot enige actie overgegaan. Volgens Reuter zullen Perzië en Rusland morgen een overeen komst tekenen, om een aantal grensge schillen tussen beide landen te regelen. Men beschouwt zulk als een Russische zet, om de invloed in Perzië te verster- H.M. de Koni Ti pin en Prinses Mar griet woonden Zaterdagmiddag in theater Gooiland in Hilversum de voorstelling bij van Zwervend Volk" door kinderen van het club huis Galerij 7 uit Amsterdam. De opbrengst kwam ten goede aan Pro Juventute. De Prinses zat tus- haar vriendinnetjes en genoot zó, dat zij dat haar moeder toch s even in het oor moest ftuis- Koningin naar kindercircus Koningin Juliana, vergezeld van Prin ses Margriet, heeft Zaterdagmiddag in Gooiland te Hilversum een voorstelling van het kindercircus Elleboog, dat op treedt voor Pro Juventute. bijgewoond. Zy woonde de gehele voorstelling bij. In de pauze begaf de Koningin zich achter het toneel, waar zij de leiders van het kindercircus aan zich liet voor stellen en ook met de uitvoerende kin deren geruime tijd sprak. Deurwaarder wegens iraude in arrest De deurwaarder K. B. van het kan tongerecht te Utrecht, die dezer dagen failliet werd verklaard, is op grond van gebleken onregelmatigheden gearres teerd. Over de aard en de omvang van de fraude kon nog niets worden mee gedeeld. Wel is reeds duidelijk dat de deurwaarder zal worden geschorst en misschien zelfs ontslagen. De man wordt volgende week voor de officier van Justitie geleid. Twee arbeiders omgekomen in Haarlemse fabriek Door ontploffing werden zij tussen vaten brandende benzol geslingerd Deze serie foto's werd gemaakt door kolonel William E. Bertram op het moment, dat hij met zijn Thunderjet- straaljager boven Korea een rode Mig-15 neerschoot Een vuurstoot uit zijn boordkanonnen maakte een einde aan het vijandelijke vliegtuig en Bertram had nog tijd over, om deze dramatische foto's te nemen met een automatische camera. waarschijnlijk ten gevolge van het uit stromen van benzolgas uit een in repara tie zijnde tank in de distilleerderij, dia een apart gebouw is ondergebracht. Direct ontstond een felle brand, In de distilleerderij waren op dat ogenblik vier personen bezig. Twee van hen slaagden naar buiten te komen. Van een van dezen, J. Huisman, waren de kleren in brand geraakt. Hij sprong in het water van de Spaarne en kon door toegeschoten voorbijgangers gered worden. Hij is ern stig gewond in het ziekenhuis opgeno men; voor zijn leven wordt gevreesd. Da tweede kreeg slechts lichte verwondingen. De beide anderen, de ongehuwde P. Reehorst en de gehuwde K. de Haan, zijn door de explosie terecht gekomen tussen vaten brandende benzol. Zij moeten vrij wel op slag dood zijn geweest. Na ongeveer een uur was de brand be dwongen. De eigenlijke fabriek bleef gespaard. Rusland waarschuwt Turkije Rusland heeft Turkije gewaarschuwd, dat het niet onverschillig kan blijven voor de toetreding van Turkije tot het Atlantische Pact. De Russische regering acht het noodzakelijk, Turkije te wijzen op de verantwoordelijkheid, die het op zich laadt, door zich bij dit aggress.eve Atlantische blok te voegen, en door toe te staan, dat Turks gebied gebruikt wordt voor hot vestigen van buitenlandse militaire bases, nabij de Russische gren zen. Turkije, aldus de scherpe nota, is slechts uitgenodigd om tot het Pact toe te treden, teneinde hot aanleggen van aggressieve bases mogelijk te maken. Daargelaten het feit, dat Turkije nieU met de Atlantische Oceaan te maken heeft. De Russische ambassadeur heeft de nota te Ankara overhandigd. WEERBERICHT Veel wind Tot morgenavond verwacht De BUt: Half tot zwaar bewolkt, maar overwegend droog weer. Matige tot krachtige Zuid-oostelijke tot Oostelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1