NOVEMBER... lacV oly e ity.: 'Y SCHOT IN DE ROOS 4 ZONDAGSBLAD 10 NOVEMBER 1951 Het heimwee van Jood en Christen DE straatvereniging gaf een uitvoe ring. Ik weet niet of iedere lezer weet wat dat betekent: het is een ver schijnsel apart. De straatvereniging bestaat namelijk enkel maar terwille van de vele peuters, die in juist deze straat hun domicilie gekregen hebben, en die met Sinterklaas en in de zo- mervacantie ook wel eens iets extra's willen krijgen. Maar voor dergelijke tractaties is geld nodig; héél veel geld en het valt niet meer mee om dat bij elkaar te schrapen. Natuurlijk, er worden van tijd tot tijd inzamelingen gehouden en heel wat buurtbewoners offeren hun bijdrage op gezette da gen. Maar daarmee komt men er niet. Vooral niet omdat een percentage der ingezetenen en waarschijnlijk juist het meest kinderrijke hun loon of salaris toch al zien wegsmelten bij de ongunst der tijden. Wie kan de lust opbrengen om lang vóór of lang na de twee grote feesten der jeugd al maar in een zo ver verleden of in een zo schemerige toekomst te den ken, dat hij met blijdschap en toewij ding zijn centen storten blijft? En daar komt dan de uitvoering ter hulp; de uitvoering, die niet voor de kinde ren, maar voor de ouders is bestemd. De uitvoering met een dure ploeg artisten, een even dure zaal en de nodige verdere hoge uitgaven, maar tevens met de tombola, die zonder nieten, en dank zij menige connectie niet enkel de kosten van het festijn dekt, maar daarenboven nog geld doet overblijven om straks toch de kinde ren het hunne te geven. Men zou in de binnenlanden moe ten leven om dit gebeuren in de krant te krijgen. Ongetwijfeld zal in een of ander weekblaadje wel een verslag van een dorpspendant te vinden zyn, waarin met geur en kleur wo:dt ver haald wat er al zo te beleven was ongetwijfeld besloten met de mede deling dat allen hoogstvoldaan huis waarts keerden. Helaas, de stad moet de kleine vreugden afdoen met in het beste geval één enkel regeltje, en daarom weten zo weinig mensen wat precies een straatuit.voering is Z-j missen daar veel aan; er zijn weinig gebeurtenissen waai Dij mensen zo los komen omoat ze immers „onder ons" zijn. Mogelijk dat Nelis, die altyi te ve§l drinkt, voor een kleine storing zal zorgen. Oók mogelijk dat de opge schoten jongelui achter in de zaal zich niet in toom kunnen houden en bij de algem pret niet drukken: daar zit Jan daar Sjanet, en we zijn allemaal ken nissen onder mekaar; we klappen onze handen warm omdat de confe rencier goed is, en dan ineens dan worden we allemaal muisstil. Want de ster van de avond r het mag een bas, een tenor of een sopraan zyn, dat doet er niet toe maar de ster van de avond brengt dat ene wonderlijke nummer, dat ons allen diep in het hart snijdt. Want hoor, daar wordt gezon gen: „The Holy City"en nu waagt niemand meer één storend geluid en zelfs Nelis houdt zijn hik in en zyn waterige ogen vullen zich dit ene moment met echte tranen. „Jeruza lem zingt die stem en „Jeruzalem" fluisteren wij allen mee. En onder die allen tel ik dan niet meer alleen de leden van de buurtvereniging, want ik merk maar al te vaak hoe steeds op nieuw de radioprogramma's het by hun verzoekplaatjes brengen: ik hoor het rond Pasen en rond Kerst, het geeft een wijding aan de Oudejaars avond, en stempelt grauwe alledaags heid tot iets bijzonders:, „Jeruzalem, Jeruzalem, een schone droom WAT mag van dit alles dé redén zyn? Kyk, we begrijpen dat de ballingen in Babel eens, eeuwen ge leden, elkaar hebben getroost met die naam. Als Jcremia zijn oordeelspre- diking bijna gesloten heeft en hij de verdrevenen in werkelijkheid of in gedachten reeds in de verre verstrooi ing bijeen ziet hokken, raadt hij hen aan die naam te noemen: „Laat Je ruzalem in uwe gedachten opko ndenHij weet dat dan veel te dragen zal zijn; hij weet dat'illeen' maar deze enkele naam zal heentil- len over zeeën van moeite en ver driet. Maar dat die naam zo wonder lijk sterk is dat ook de ontkerstende mens van vandaag zijn lach en zyn leed vergeet en geboeid zijn, hoofd buigt om dit liedte ondergaan. Zit de verklaring voor dit alles in de naam alleen? Dat zou kunnen. Van de grote professor Van Oosterzee wordt verteld hoe hy eens zijn gehoor tot tranen bracht, enkel door de wijze waarop hij de naam van het land der ballingschap „Mesopotamië" uitsprak. Je hoort het hem zeggen; je hoort zijn volle stem klinken over de opgepropte scharen aan zijn voe ten en de hoge bogen van de cathe- draal, fluisterend, geven het aan el kander door. Bovendien: er zijn woor den, die ons altijd weer door hun mu zikale klank treffen, en het zou kun nen zijn, dat dit ook met Jeruzalem het geval was. Alleen, ik geloof dat niet. En nog minder geloof ik dat het de historie van Jeruzalem dit alles be werkt. Ik veronderstel zelfs dat deze geschiedenis allesbehalve bekend is, mee gezien het feit dat archeologen en ontdekkers er ons ook het rechte niet van kunnen vertellen. Een zeer oude vestingstad, zeggen ze enkel. „Jeruzalem" dat betekent: veilig gelegen, en dat was dit oeroude bouw werk zeker, boven op rotsen opge richt, alzijdig omringd door diepe da len. Zulk een stad kon prat gaan op een splendid isolation: men zag er elke vijand al uren te voren naderen .Jeruzalem.Jeruzalem...." en geen mens, die niet gealarmeerd was, voor de openlijke aanval begon. Bovendien een stad, die nieit uit te hongeren viel, rijk aan voorraadschu ren en met springende fonteinen op haar pleinen. Geen wonder dat ze al vierduizend jaréh geleden naam ge maakt heeft, lang voordat de geheim zinnige figuur Melchisedek, koning van Salem gelijk Jeruzalem bij af korting ook genoemd wordt zijn korte, mysterieuze rol in de geschie denis van Abraham vervult. Een sterke, onneembare vesting, die feite lijk pas vallen kan wanneer de dwaas heid der bewoners de wijsheid der be legeraars ter hulpe komt. Zó ziënj we inderdaad Jeruzalem enkele malen van bezitter wisselen: David verovert de burcht, en eeuwen later volgen de Chaldeeën zijn voorbeeld. Als ze her bouwd is, gaan weer tijden voorbij, eer Titus haar tot overgave dwingt na een eindeloos beleg. En dan duurt het opnieuw tot de Middeleeuwen, eer kalief en kruisvaarders deze stad bij afwisseling nemen en verdedigen. Maar nog eens, niet deze vrij kale ge schiedenis kan de oorzaak zyn dat we ons zo geboeid en gegrepen voelen door deze naam alleen. WAT dan? Bij jood en christen kan ik antwoord geven: dit boeit dat hier God Zijn tempel heeft willen op richten: „God zelf heeft deze berg begeerd ten woonplaats om, aldaar geëerd, Zyn heerlijkheid te tonen". Natuurlijk, dat moet Israël vastgrij pen en dat betekent toch altijd ook nog wat voor de christenheid. Goed, laten het schaduwen zijn van wat in Christus tastbare werkelijkheid voor het geloof werd. Goed, laat Jezus zelf het oordeel hebben aangekondigd over stad en tempelpaleizen, hieróm omdat Jeruzalem de profeten doodde eri ste nigde die tot haar gezonden wérden. Nog eens: goed, laat Jezus die stad uitgaan en laat heel het zware ge wicht aan oordeel dat theologen aller tijden in de woordkeus van deze uittocht hebben beluisterd waar zijn dan nog blijft Jeruzalem die heer lijke plaats waar de bergen eens vre de hebben gedragen en heilig recht. Jeruzalem kan al met heel het volk Israël zijn beeld vinden in die on vruchtbare vijgeboom, die wel blade ren doch geen vruchten droeg en- die daarom tot ondergang werd gedoemd nochtans is Jeruzalem dan toch maar de plek waar Gods voeten de aarde beroerden. Dat jood en christen altijd weer hiernaar terug hijgen hoeveel predikanten hebben in voor oorlogse tijden geen dikke platenboe ken gewijd aan hun Oosterse reizen7 we verstaan het tenvolle. En we zouden werkelijk wel als zij diezelfde trip willen maken, ware het niet dat Jeruzalem thans zo midden in de on- (Zle vervolg op pag. 6) allereerst nog een korte béspreking van deze opgave. Tot myn groot ge noegen heb ik gezien, dat velen van 8 drie of meer oplossingen hebben ingezonden. Hier volgen de voor naamste: 5 5 5 5 5 8 5 5 5 5 1/5 5 Door gebruik te maken van het wortelteken, kan men dit aantal ge makkelijk verdubbelen. Enkelen maakten het zich te gemakkelijk en gaven van een getal oplossingen, waarvan alleen de volgorde der onder delen verschilde., b.v.: 1 ="5 5 V5 x Vï> .1 5 - V5 X V5 - 5, Als ik dit zou goed rekenen, zou ik alles moeten goed rekenen, ook als men met blauwe, zwarte en rode inkt dezelfde oplossing opschreef. Zelfs 3 oplossingen met één pen ge- schrevén zóüden dan goed zijn, want ze zijn nooit volkomen gelijk. Dit lykt wel op het standpunt van de Griekse wijsgeer Heraclitus, die be weert dat men niét tweemaal in de zelfde rivier, kan afdalen, want wel is het steeds dezelfde rivier, toch is het ook steeds weer een andere. Jammer, dat uw puzzleredacteur geen wijsgeer is, zodat hy één oplossing fout rekende. Men hoede zich voor overmoed, want als men schrijft, dat deze opgave zeer gemakkelijk was, moet men niet tege lijk ettelijke fouten maken. Over het algemeen waren de oplossingen keurig in orde en foutloos. De bespreking van puzzle 2 volgt pas in de volgende rubriek, daar de 4de puzzle myn beschikbare tijd in beslag genomen heeft. De toegezonden puzzles, die mij goed lijken, worden na korter of lan ger tijd geplaatst. Voor een puzzle, die beoogt alle mogelijke woorden te vinden uit één groot woord b.v. Rot terdammer voel -ik om 2 .redenen weinig. Ten eerste kan dan weer een woordenboek gebruikt worden en bovendien zou het nakijken van de talrijke oplossingen van zulk een op gave te veel tijd vergen. Mij werd gevraagd, waarom degene, die van de eerste puzzle meer dan 400 woorden inzond, het, extra-punt gekregen had. Hij kreeg dit punt niet om het grote aantal bijzondere woorden, maar om dat het aantal gewone woorden in zijn oplossing het grootstwas. Wie had van de puzzles is psychologisch zeer De zevende puzzle geeft voor velen een oude'békende. Het is een paarde- sprong-puzzle. Omdat de manege van het schaakbord voor nriijn doel te klein was. draaft het paard fond op een dambord. Het traint reeds Voor Sint- Nicolaas, wanneer hét nog veel gek ker sprongen maakt. De bedoeling is het vierregelig vers te vinden van een dichter, die wat ondeugend zijn mening over een bepaald theologisch onderwerp in de ruimste zin dan in dit couplet weergegeven heeft. De inhoud is voor Zyn rekening. Dit ter voorkoming van ingezonden stukken. Het Couplet telt 102 letters, waarom ,d? laatste 2 letters samenvallen met 2, eerder gebruikte. Wel kostte het eyen moeite, maar het lukte toch dit vers op het procrustes-bed tot rede te brengen. Allereerst volgt nu hier het diagram. K n 1 g t o s ij r I j o evdhnsemzj e loalactde 3 reapaijahe w tavtmtvzn e orkiraetij j i gl sibnaan opeenutrde v u o v o u n h 1 s e f ibhadleej Het vers begint met de hpótöjetter K in de linker bovenhoek. Met,, een paardesprong zijn hiervandaan bereik baar een v en een 1. Bij het schaak spel springt een paard één recht en daarna één schuin in één sprong. Als vóorbeeld zult U op een der midden- Velden'dé lettër m zien, vanwaar 8 letters met een paardesprong te be reiken zyn n.l. een c, a, e, n, i, k, nog een a en ten'slótte een 1. Aan de rand van het hórd is het aantal moge lijkheden minder grppt. Let op dé vet gedrukte letters en de zaak i?'in. i. duidelijk, 'k Hoop. dat U niet te draaierig wordt. Voor degenen, die pas later zijn gaan meedoen, volgen hier nog de voornaamste bepalingen. Bij iedere oplossing sChryve men zijn naam in bloklètters. Over enige namen bestaat nog steeds'bij de familie van Meeden onenigheid over de juiste spelling. Oplossingen óp briefkaart geniéten de voorkeur, geën éxtra-punfén.' Te laat ingezonden oplossingen górden niet goedgekeurd, tenzij er bijzondere omstandigheden zijn. Wil men zyn stand tussentijds weten, dan een 'dub bele briefkaart inzenden, waarop al leen de punten ingevuld behoeven te worden. Daar ik de oplossingen pas 14 dagen later heb, rekene men op ruim 14 dagen voor antwoord. Oplossingen worden uiterlyk Woens dag 21 November 9 uur voormiddag ingewacht bij het bureau van dit blad onder het motto „Herscnkrakertjes." ANTON VAN MEEDEN. ZONDAGSBLAD 10 NOVEMBER 1951 5 HET VARKEN OP DE LEER VRAAGT ge aan een plattelandsbe woner waarom de maand Januari Louwmaand wordt genoemd, dan moet hij U misschien het antwoord schul dig blijven, maar waarom November als slachtmaand te boek staat is voor hem niet mceilijk op te lossen. No vember en de „slacht" zijn op het Hol landse platteland nog hecht verbon den. Wie in deze maand in de dorpen kómt hoort in velerlei toonaarden het noodgeschrei der varkens, die voor de laatste maal van hun stemgeluid ge bruik maken voor ze in de „kuip" gaan. Als het gehele platteland is inge steld op het treffen van voorbereidin gen voor de winter, wordt veel aan dacht besteed aan de inwendige mens. Allerwegen verrijzen de aardhopen waaronder voedsel voor mens en dier veilig voor de vorst weggeborgen wordt. Reed:., vanaf overoude tijden legt men in de Novembermaand, de slacht- of smeermaand (smeer is vet) het vlees voor de wintermaanden in de kuip, en dit gebruik heeft zich op het platteland nog steeds gehand haafd. Feestelijkheden In de loop der jaren zijn dé feeste lijkheden die aan het slachten ver bonden waren verdwenen. Vroeger stond de gelukkige die zijn varken het slachten in het middelpunt van buren- en vriendenbelangstelling. De gezinnen hielpen elkaar om het vlees en spek te zouten en te roken; bij het maken van worst enz. Een gebruik dat lang in ere gehou den is was het z.g. vetpriezen of spek meten, dat men in de Alblasserwaard omkeerde, en prijsvetten noemde. Wanneer de slachter zijn werk had gedaan en het varken op de leer hing, werden buren en vrienden uitgeno digd om het te komen taxeren; te raden naar het gewicht. Wie zo geluk kig was het juiste gewicht te raden, of er 't dichtst bij te zijn, kreeg een extraatje. Op die avondjes ging het er heel gemoedelijk aan toe. In deze stre ken was men gewoon een goede bor rel te schenken, en enkele goede stuk ken van het varken werden gebra- ïtend de deur komt getracteerd wordt op jenever of brandewijn. In Zierikzee heet de slachtdag nog steeds „keutjesdag". Niet alleen in ons land is November bekend als slacht maand. In vroeger dagen werd in Neurenberg in Duitsland een eigen aardig gebruik in ere gehouden, dat ook met de slacht in verband stond. Wanneer de varkens in de kuip zaten formeerden de Neurenbergse slagers een optocht waarbij metworsten wer den meegedragen van respectabele lengte, vaak meer dan twee, drie meter lang. Sint Maarten en de slacht De viering van het Sint Maartens feest, in sommige streken van ons land nog een evenement, houdt nauw verband met de slacht. Daarvan ge tuigt het rympje: Sint Maarten had een koe, Die moest naar den slager toe; Was-ie vet of was-ie mager, Evengoed moest-ie naar den slager! Men had de gewoonte om op Sint Maartensavond gebraden gans te eten; ook al een symbool van de algemene slacht. Begin November werden grote ganzenmarkten gehouden, waarvan sommige straatnamen nog getuigen, b.v. de ganzenmarkt te Utrecht. Op de le November werd te Deventer een grote, belangrijke ganzenmarkt gehouden, en ook in andere plaatsen gebeurde dit. De ganzenbout werd heerlijk be reid; gevuld met kastanjes en gegeten met diverse lekkernijen. In Gelder land kwamen er gestoofde appels met krenten aan te pas en echte Gelderse pannekoeken. In alle Germaanse lan den was die gewoonte, het eten van de Sint-Maartensgans, bekend, en ook in België, Frankrijk en Engeland. Eigenlijk hoort de gans thuis in Sak sische gewesten. Een oud liedje spreekt daar nog van: „Hoe zwaar zou die zyn? Er kwam een gans uit Sassen, Uit Sassen kwam die gans, Hij was zo wel gewassen, Gewassen was die gans. Er zou nog veel over de Sint-Maar tensgans te vertellen zijn. In vele streken kent men het dier voorname lijk als een welkome kerstbout en in November snatert de vogel nog in de sloten en vaarten rondom de boeren erven. Het varken blijft de centrale figuur van de slachttijd. De jeugd in België spreekt niet over een Sint-Maartensgans maar -zwijn in het volgende versje: Sinte Maarten, koeken en taarten, brood en wijn, al voor het Sinte Maartenszwijn. In een plaatsje in Limburg werd geslacht op Sint Cathrien (25 Nov.) en zong men: „Sint Cathrien doet de varkens pien". De rommelpot Een laatste, luidruchtige herinne ring aan het varken isde rom melpot. Wanneer de slager het var ken uit het hok drijft en zijn bloedig werk verricht is er altijd belangstel ling in overvloed van de jeugd. Nadat de viervoeter in zyn bloed is ge smoord betwisten de kinderen elkaar de varkensblaas. In duizenden platte landswoningen kunt ge in de Novem bermaand de met lucht gevulde var kensblazen boven de kachel zien han gen om te drogen. Tegen Sint Maar ten, of omstreeks Sint Nicolaas en Nieuwjaar komen de strak gespannen, gedroogde blazen voor de dag. Hier van wordt een voorwereldlijk muziek instrument gefabriceerd; een van de meest primitieve middelen ter bege leiding die men zich in kan denken. De blaas wordt geweekt in water, goed soepel gemaakt, en strak gespan nen boven de opening van een aarden potje, dat de beste klankbodem vormt. Door de strak gespannen blaas is een rietje gestoken dat op en neer wordt bewogen. De beweging brengt een merkwaardig, zwaar zoemend geluid voort, dat tot losse, eentonige klan ken uiteenvalt. Het geluid is niet bijster opwekkend, maar desalniette min trekt de lieve jeugd er met de feestdagen dagen achtereen op uit om centen of lekkernijen te verzamelen. Met begeleiding van de rommelpot worden liedjes gezongen als: 'k Heb zo lang met de rommelpot gelopen, Nog geen cent om brood te kopen. Vrouw geef ine dit; vrouw geef me dat, Geef me een stuk van 't varken z'n gat. 't Varken heeft zijn gat gebrand Achter aan zijn staartje, Geef me een appel of een peer, Dan kom ik 't hele jaar niet meer. 't Hele jaar dat duurt zo lang, 'k Wou dat Sinterklaas maar kwam Dit is het laatste geluid dat herin nert aan de algemene slacht. Nadien genieten de eigenaars nog van spek, ham en worst, maar met de populari teit van het varken is het gedaan tot de volgende Novembermaand. drinkend bleef men de gehele avond gezellig bijeen om het slacht feest te vieren. In andere streken kent men weer afwijkende gebrui ken. Zo hield men in Taarlo b.v. een geheel jaar de twee buren die het best geraden hadden in het geheugen, en een volgend jaar moesten die geluk kigen de koek die bij de koffie genut tigd werd betalen. Op andere plaat sen is de huisslachting zo'n grote feestdag, dat ieder die op die dag aan l_ (Vervolg yan pag. 41 „^Ote 3{o(y City veiligheid van een vurig Midden-Oos ten ligt. Met iets van diezelfde bewo genheid, die ons naar het graf van een der onzen doet gaan: verlangend of- schoört wij heel nuchter weten dat we daar niets meer te zoeken hebben. Jeruzólem, Jeruzalem, veilige stad, stad van louter vrede, heilige stad, ook al berust dat hele „heilig" dan op een Griekse misvatting en verbaste- 'ring van het oorspronkelijke woord Holy City. MAAR dat de buurtvereniging h.er- door zo ontroerd wordt; dat de schuifelgrage benen van de jongens en meisjes achter in de zaal onbeweeg lijk blijven staan; dat dronkeri Nelis héldere parelen van tranen schreit;, dat de zakjes met snpep n»et meer ritsélén en een vrydenker oneindig zhcht 'in 'zich het lied laat resoneren ik vraag: wat is dit? Is het dan tóch' een heimwee naar God; naar God, die in een grijs verleden onder-1 ons kwam wonen; of naar God, die aan het eind der dagen het nieuw Jeruzalem doet nederdalen van om- hoog? Is dit dan soms het schreeuwen van een bange schepping in^ barens nood, die reikhalzend uitziet "naar de openbaarwording der kinderen Gods? Ik weet het allemaal niet, maar ik aanvaard dit nochtans als ,eeir teken aan de, wanden van ons bestaan. Hier kan de prediking inzetten. Hier krijgt alle evangelisatie- en zendingswerk opnieuw een diepe zin. Hier worden lastige collecten en bedelbrieven tot graag gegrepen gelegenheden tot dankoffer. Want hoor, de buurtver eniging is doodstil; men kan eeh speld horen vallen: „Jeruzalem, Jeruzalem, hark how the angels sing T §JAAK mag het bedrijf porren, 2 waar hij werkt duizend- yj maal een pokkenzaak vin- jv den en hy mag degenen, dit jolige sociale werkster- 2 die daar boven hem gesteld 2 zijn evenvele keren even 2 weinig-vleiende namen X toekennen hij heeft het 2 intussen nog niet zo 2 slecht getroffen. Neem nu 2 al direct het feit dat de 2 personeelschef hem na mislukking, net zo lang staan in ons land op roepsmatig tot een derge- ongelukkig. Tienduizenden lijk besluit by hem komt. Want wat zou ik moeten beginnen als ik en de violist-van-pröfessie sjokt rond met een accor deon. Maar desondanks doet men soms toch rake zetten, en laat men nu bij Sjaak ineens rechtstreeks de roos raken! Want Sjaak wordt ten kantore ontboden; de vól- jv „1 U.. T danks zyn kwade kwali teiten in dienst gehouden heeft. En voeg daar dan bij een nog groter gebeu ren dat deze mens voelt voor een experimentje, ivaartoe Marietje hem voortvarend opjut: „Kunt U die Sjaak nu niet eens een wat meer opwindende baan geven? U hebt een vaste dienst op Brabant. Hij kent daar het land en onder de bevolking: hij heeft er °°0 moeten talloze wedstrijden gere- brengen dat den; misschien zal dat hem wat helpen Ze zegt het op een Vraagtoontje; taant ze weet zelf best dat dit „mis schien" inderdaad een heel klein nietig misschientje lichtelijk tiveede liefdesgeschiedenis te behandelen kreeg? De personeelschef knikt zal blazen eens nadenkend. „Tsja", ter hen zegt hy dan, „het zou te proberen zijn: de bijryde: mensen gaan 's morgens naar hun werk met geen ander verlangen dan dat getide morgen al vroeg. Hij het maar gauu? vijf uur wandelt er heen met een jjt zal zijn, de Jfabrieks/luit houding van „Ze kunnen i de poort ach- dood vallen; wat zullen ze .1 dichtvallen, nou weer aan hun pet heb- Ct Tienduizenden mensen we- ben hangen?", want hij 2 geen arbeids- kan zich onmogelijk inden- 2 van die Brabantse wagen vreugde, en komen sjag- ken dat een der directeu- juist vertrokken rijnig thuis met ontelbare ren met - hem een kopje ■•***-• ondefinieerbare grieven, 1**44:* ...n - die alle toch zo eenvou dig onder de ene noemer van „Mis- p laatsheid" kunnen worden ge bracht. Hoeveel dit verschijnsel Hy giririnikt eveb: „Di< deugde ook al nergem V°°U 'zult tuurlijk wel Uit de VOLKSWIJK koffie wil gaan drinken gm eens over het weer te pra len. Het zal tvel uieer hom meles wezen, al kan Hij zelfs niet by benadering bed enken waarom. Z>o treedt hij binnen: afwe-r rend, aggressief, wantrour trend. Maar daarbinnen valt alles mee. Daarbinnen je. zo intuïtief een oplos- jjt sïngapn de hand zou doen, 2 terwijl elke vakman uit er- ij. varing kan bevestigen dat 2, de best-overwogen plan et nen vaak nog schipbreuk 2 lijden. Maar anderzijds: de verantwoordelijke taak is, kost, kar»' geen mens be- schijnen ze warempel op en dat U hi er speciaal groten. Het kost kapitalen eens in de gaten te hebben voor hebt uitgezocht om- aan de bedrijven, aan de gekregen wie Sjaak wel dat hij daar zo goed op de gezinnen, aan onze gehele eigenlijk is. Daarbinnen hoogte is leraart Ma- volkshuishouding. hebben ze dan toch nog VI. IC lil IC W rietje. Ze doet het zo Men zou de2C bedragen er» eventjes meer hersens dan wonder als schoolmeesterachtig dat de daarbij nog de onschatbare Sjaak altijd vermoedde. ,-personeelsman niet kan en nimmer in geld nalaten haar even terecht rekenen verliezen aan te tvyzen; ,Jk ben anders blijdschap en levensmoed bang dat hij in Brabant kunnen besparen door enkel maar de keitjes en méér uit te geven voor de kroegen heeft gezien.social case work; vogr dg hij laat er optimis- verantwoorde en bestu- Want laat een belangrijk gedeelte van het eenvoudi ge betoog hem voorbijgaan, één zijde snapt hij drom mels goed: dat ze voor bij* rijder een mannetje nodig hebben dat tenminste weet vrouwelijke intuïtie vüegt iischef ..We deèrdc zót» non dè werk- hoe Brotuint er uit ziet, en ook wel ec^ de^iknik niok kknnen de proef némen; nemer,. Amenka „eelt dot ze door moor niet de te slaan Het is dat tve hu zal *vns Tn«t h€m Pra~ daarin reeds lang epn lich- eerste de beste voor kun- buiten ónze eigenlijke op- ten- Het ei'penlijk te gek; tend voorbeeld, al is ook nen gebruiken, en dat hij n anders zou ik ',èt is feitelijk een promo- daar alles niet volmaakt; voortaan niet meer in alle 4 A:""' Ai" verre daarvan. Maar hier rotzooi tegelijk zal zitten, dracht gaan, alle heren der schepping willen vermanen om toch eens wat meer te rekenen met wat hun vrouwen zo tussen neus en lippen ple gen op te merken Hoe dan ook, deze personeels chef is voor een proef te hij verdient die niet bepaald, maar je kunt nooit weten Inderdaad, men kan nooit weten. In negen-en- negentig gevallen tast men mis, moet men weer voren af is menig bedrijf te verge- maar als heer zal gekleed lijken met een „root koor overeenkomst!» _z>jn zonder dirigent, waarbij de leden lukraak een of ander instrument in handen ge- beginnen, stopt werd: de tamboer- op mislukking van-nature torst een tuba, staat en stand, en dat hij er niet eens slechter van wordt. ..Oké dat komt' in de bus W1JKPRED1KANT.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 12