SCHEEPJESWOL Wijzigingen van Grondwet thans ingediend Vogelvrij VRIJDAG 2 NOVEMBER 1951 Regering maakt haast Geen lagere leeftijd voor Eerste Kamer en geen voorstel over buitenlandse zaken MET HET OOG op de herziening van de Grondwet in 1952 heeft de re gering thans bij de Tweede Kamer zes wetsontwerpen ingediend. Deze voorstellen komen neer op het volgende: 1. Ontwerpen tot wijziging van de Grondwet worden in tweede lezing niet behandeld door de Staten-Generaal, maar door een speciale Kamer voor Grondwetsherziening. 2. De Grondwet wordt aangepast aan de toestand die ontstaan is door de overdracht van de souvereiniteit aan Indonesië. 3. Het aantal Tweede-Kamerleden wordt uitgebreid van 100 tot 150. 4. Het aantal Eerste-Kamerleden wordt van 50 gebracht op 75. 5. De minimum-leeftijd voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer en de Prov. Staten wordt verlaagd van resp. 30 en 25 jaar tot 23 jaar. 6. Voor leden van de Eerste Kamer blijft de minimum-leeftijd 30 jaar. In het algemeen heeft de regering zichlkeurd, zal de Tweede Kamer binnen dus kunnen verenigen met de voorstel-twee maanden met vijftig leden worden len van de staatscommissie Van Maarse-1 uitgebreid aan de hand van de uitslag veen, die in Juli een interim-rapport der verkiezingen op 25 Juni. Eveneens uitbracht. De regering heeft er echter 1 binnen twee maanden moet in de pro van afgezien het voorstel omtrent de vinciale staten een hele nieuwe Eerste buitenlandse betrekkingen in te dienen.Kamer worden gekozen. Van de 75 Dit voorstel kon niet tijdig gereed zijn I Eerste-Kamerleden zullen er de ene drie en een verder uitstel vindt de regering Jaar 38 aftreden en de andere drie ongewenst, daar zij de ontbinding van dejaar 37. sta ten-generaal na aanneming in eerste lezing wil laten samenvallen met de Tweede-Kamerverkiezingen op 25 Juni. Er zijn nog twee andere voorstellen die de regering niet van de staatscom missie heeft overgenomen. Zoals we reeds eerder meldden, betreffen deze de mogelijkheid om revolutionnaire volks vertegenwoordigers van hun lidmaat schap vervallen te verklaren en de mo gelijkheid om een verschijningsverbod voor bepaalde bladen vast te stellen. Doordat er meer zetels te verdelen zijn, zal de kiesdeler (het aantal stemmen dat men nodig heeft om een zetel te bemachtigen) natuurlijk kleiner worden. Om nu te voorko men dat ten gevolge hiervan nieuwe groeperingen hun intrede in de Tweede Kamer zullen doen, wordt bepaald dat voor de nieuwe zetels niet in aanmerking komen lijsten waaraan bij de laatste verkiezingen geen zetel is toebedeeld. Met de voorstellen van de 6taats- commissie tot verlaging van de minl- m-leeftijd kan de regering zich ver- I enigen. Dit is echter niet het geval voor ning had zich in de staatscommissie de Eerste-Kamerleden. Voor hen wil de een minderheid verzet. Tot deze min- regering de minimum-leeftijd van 30 derheid behoorden de heren dr J. Jaar handha\en. Schouten en H. W. Tilanus. De rege- Speciale Kamer Er komt een veerboot R'damTilbury Nederlandse vrachtauto's zullen c korte tijd op het vasteland ingeladen vrachten bij een Engelse afnemer voor de deur kunnen bezorgen, zonder dat de lading is overgeladen. Rotterdam heeft nl. door een aanbod van het Bedrijfschap voor Groente en Fruit in Den Haag voor een onderhandse lening van ƒ1.1 millioen de mogelijkheid gekregen in de Merwehaven een aanleg steigervoor zee-veerboten te laten maken. Wanneer de steiger eereed is. zal een veerdienst tussen de Engelse plaats Til bury en Rotterdam worden geopend. Vooral voor het vervoer van groenten en fruit kan deze veerdienst belangrijk worden. Ook al loterijen bij t.b.c.- doorlichting De „tuberculose-opsporingsdienst" in Laren tracht de opkomst voor de door lichting te stimuleren door er een loterij aan te verbinden. De normale kosten van de doorlichting bedragen f 1.05, maar als men f 1.50 betaalt, dingt men mee naar enkele prijzen: een tiendaagse reis naar Zwitserland, en premie-obligaties ad f 100 van de woningbouw-premielening der ge meente Amsterdam, waarop men volgend jaar o.a. f 25.000 kan winnen. Het batig saldo van de meerbetaling wordt aangewend om minder draagkrach tige bewoners van Laren gratis te kun nen doorlichten. Binnenkort staan er bij het huisves tingsbureau in Utrecht 10.000 woningzoe kenden ingeschreven .op een bevolking van bijna 200.000. Zjj is van mening dat grondwetsherzie ning in de loop van een parlementaire periode mogelijk moet blijven zonder de bestendigheid in de samenwerking tus sen regering en staten-generaal te scha den. Die bestendigheid komt volgens de regering in het gedrang door een ver plichte tussentijdse ontbinding vooi grondwetsherziening. De Kamer voor Grondwetsherzie ning zal beslissen met een meerderheid van tweederde van de uitgebrachte stemmen. In een voorstel dat in 1946 werd verworpen, was deze meerder heid bepaald op drievyfde. Wanneer de voorstellen tot grondwets herziening eenmaal door de Tweede Ka mer en Eerste Kamer zyn aangenomen, kunnen zy niet meer worden ingetrok ken of door de speciale Kamer worden veranderd. Binnen twee maanden na de afkondiging van de grondwetswyzigingen geeft de Koningin last tot het verkiezen van de speciale Kamer. Deze komt bin nen drie maanden byeen. Zy wordt door of namens de Koningin geopend en dat over de voorstellen is beslist, 'gesloten. Als griffier treedt op de grif fier van de Eerste Kamer. Niets over de Unie Wanneer de plannen van de re-gering doorgaan, zal artikel 1 van de Grondwet voortaan luiden: „Het grongebied het Koninkryk der Nederlanden omvat Nederland, Suriname, de Nederlandse Antillen en Nederlands Nieuw-Guinea". Het'woord Indonesië zal dus vervallen. Omtrent de Nederlands-Indonesische Unie wordt geen bepaling opgenomen, omdat de grondwet ten aanzien van deze unie niet als bron van reoht kan worden beschouwd. Wegens de onzekerheid over 6tatus van Nieuw-Guinea vindt de regering het gewenst voor dit ge biedsdeel geen gedetailleerde rege ling op te nemen. Vandaar dat de regeling van de staatsinrichting aan de gewone wetgever wordt opgedra gen. Daarbij zal het vertegenwoor digend lichaam van Nieuw-Guinea of althans een aantal vertegenwoor digers van de bevolking worden ge raadpleegd. Voor een wijziging van de verhouding met Nieuw-Guinea in de Kamers een meerderheid van tweederde vereist. De betrekkingen met Suriname e Antillen /uilen in een Statuut worden vastgelegd. Geen kans voor nieuwe groepen De uitbreiding van het ledental der Eerste en Tweede Kamer acht de rege ring nodig in verband met de toegeno men werkzaamheden. Wanneer de grondwetswyzigingen worden goedge- Advertentie j U blijk opgewekt en onvermoeibaar met de heerlijk grissend» -aü 11 muiden1000 uur mist per jaar Prins Bernhard draaide knop om voor havenradar Eerste installatie op Europa's continent; jaarlijkse besparing van een millioen PRINS BERNHARD, nauwelijks uit de Verenigde Staten terug, heeft gistermiddag op de IJmuidense kustwachtpost aan de monding vari het jarige Noordzeekanaal de eerste haven-radar-apparatuur op het vaste land van Europa in bedrijf gesteld. Hij deed dit met een draai aan een schakelaar, waardoor de binnenkomende loodsboot Belletrix als een lichtende stip verscheen op de beide grote schermen van deze hyper moderne apparatuur. De Prins heeft geruime tyd belang-1 woord werd gevoerd door Amsterdams stellend naar de gesprekken tussen de i burgemeester. kustwacht en de schipper van de Belle-1 „IJmuiden heeft per jaar 1000 uren trix geluisterd by dit perfecte binnen-1 mist: de beloodsing van de schepen met loodsen, dat ondanks de zware vloed-1 behulp van radar zal het aantal vertraag- stroom voor de kust precies langs een de boten tot de helft kunnen terugbren- rechte lyn gebeurde. De Prins had grote gen. Hieruit zal een directe besparing lof voor de manier waarop de Neder- j van ongeveer een millioen gulden per landse industrie in zo'n korte tyd de op- j jaar voortvloeien", aldus burgemeester dracht tot de bouw van havenradar ind' Ailly. IJmuiden heeft uitgevoerd. I Verder werd het woord gevoerd door Na de ingebruikstelling van het kost bare instrumentarium heeft de Prins aan de voet van de kustwachtpost een bronzen gedenkplaat onthuld. Tevoren was een groot aantal genodig den byeen geweest in een tent op de kop de IJmuidense haven, waar het Aannemer pleegde fraude op Schiphol De Haarlemse rechtbank behandelde gisteren in een langdurige zitting een zaak tegen twee aannemers, die op Schip hol start- en rijbanen hebben aangelegd en verdacht werden van valsheid in ge schrifte, om geldelijk voordeel te behalen. Een werkbaas, die een wrok tegen de aannemer A. M. uit Heemstede koesterde, had aangebracht dat M. en de Voorburgse aannemer J. H. R. in hun werkdagboek hogere hoeveelheden verwerkte steenslag zouden hebben opgegeven dan in werke lijkheid werden gebruikt. Deze hoeveel heden beïnvloedden de aanneemsom. Ter zitting gaven M. en R. elkaar de schuld van het slechte voorbeeld dat zy hun ondergeschikten gaven. „Er worden al te veel fraudes gepleegd op Schiphol", zei de officier van Justitie. „Daar moet eens een eind aan komen". Hij eiste tegen M. zes maanden, maar in de zaak tegen R. vrijspraak. Uitspraak op 15 November. Ir A. J. W. van Anrooy, en ir F. Philips, die de apparatuur overdroeg aan burge meester d' Ailly, die het op zyn beurt weer overdroeg aan de Kon. Marine, ver tegenwoordigd door staatssecretaris Moorman. Onder de aanwezigen bevond zich ook minister Wemmers. Jarig Noordzeekanaal In Velsen-IJmuiden is gisteren met een byzondere raadszitting het 75-jarig be staan van Noordzeekanaal en IJmuiden gevierd. Burgemeester mr M. M. Kwint sprak over de „Amerikaanse" ontwikke ling van IJmuiden en reikte de gouden erepenning der gemeente uit aan de 93- jarlge Velsenaar J. Buis en aan F. P. Vermeulen, resp. de enige nog in leven zijnde kanaalgraver en de zoon van IJmuidens eerste schoolmeester en gods dienstonderwijzer. In deze vergadering waren o.a. aanwezig de commissaris der Koningin in Noord-Holland, dr J. E. Baron de Vos van Steenwyk, en burge meester d' Ailly van Amsterdam. G ener aal-majoor J. C. Warringa (rechts) nam in Breda het commando van de Derde divisie en het bevel van de derde militaire afdeling van g ener aal-majoor J. A. A. Sitsen (links) over. Bijslag Indonesische pensioenen Slechts gedeeltelijke tege moetkoming aan Kamer Het meningsverschil tussen staatssecre taris Götzen en de Tweede Kamer het wetsontwerp tót toekenning •bijslagen op bepaalde Indonesische pen sioenen heeft de regering thans bewo gen tot indiening ener tweede nota wijzigingen, waarin slechts ten dele tege moet gekomen wordt aan de wenser Het oorspronkelijk door de regering ingediende wetsontwerp was voor Kamer zo onaanvaardbaar, dat de ge hele commissie van rapporteurs, bestaan de uit de heren Bruins Slot, Meyerink. Van de Wetering en Sohilthuis, een amendement indiende met ingrijpende wijzigingen. De staatssecretaris heeft, dit amendement niet overgenomen en slotte werd de behandeling geschorst teneinde nader overleg mogelijk te ma- De thans ingediende wijzigingen hand haven doch verzatten het door de com missie gelaakte verschil in behandeling tussen de resp. voor 1 October 1934 16 December 1936 gepensionneerden. Terwijl de bevoorrechten, die na deze data gepensionneerd werden, volgens het oorspronkelyk ontwerp wel bijslag zou den ontvangen ftn de anderen, die voor die data waren gepensionneerd, niets zouden krijgen, is er thans in zoverre verandering gekomen, dat ook deze laatsten een bijslag zullen ontvangen, doch van kleinere omvang. De eerstge- noemden ontvangen namelijk 25 pet over de eerste f100. de laatstgenoemden Verdere voorstellen houden o.a. in: 1. De maximum-cumulatie van Indische duurtetoeslag en de in het wetsontwerp voorgestelde bijslag wordt van f65 tot f70 per maand verhoogd. 2. Het maximum bedrag van pensioen, Indonesische duurtetoeslag en bijslag ondergaat een kleine verhoging van f 415 tot f420, terwijl de commissie een ver hoging tot f440 gewenst had. 3. By cumulatie van pensioen, Indo nesische duurtetoeriag benevens bijslag. andere inkomsten, wordt er. niet ge kort.' wanneer al d?ze inkomsten tezamen maximaal f200 per maand zyn, met even tuele verhogingen van dit maximum voor kinderen. Advertentiei SLAAPADVIEZEN VAN Drie millioens-emissie Van Vlissingen De P. F. van Vlissingen en Co's Katoen- fabrieken të Helmond opent de inschrij ving op 6000 gewone aandelen 4 500, koersende 110 pet. met claim op drie nieuwe voor twee oude aandelen, v. delend over boekjaar 1952, ter moderni sering van het productie-apparaat en sterking van de bedrijfsmiddelen. In 1951 is een 33/4 pet onderhandse lening van 4 millioen afgesloten, waarvan 1 min. is opgenomen. Het eerste halfjaar is af gesloten met 2.472.000 winst. Ook daar na bleven de resultaten gunstig. De in- schrijfdatum is 14. de stortingsdatum is 23 dezer. De emittanten zijn de Rotter- damsche Bank en de Nederlandsche Handel-Mij. Bestuurswisseling bij Javasche Bank De heer P. A. van Garderen is op zoek eervol ontslagen als eerste directeur van de Javasche Bank onder dankbetuiging voor de door hem aan lande bewezen diensten. Voor de duur van 5 jaar zyn benoemd tot eerste en tweede plv. directeuren de heren mr F. H. Parmentier en L. Slaan. Premielening Amsterdam 40 pet toewijzing In 't algemeen kan in totaal met meer dan 40 pet op de inschryving voor de 2% pet premielening der gemeente Am sterdam worden toegewezen. Men zal er naar streven op elke inschryving zeker f 100 toe te wyzen. Ook Eindhoven zal een woningbouwlening aangaan, tot een bedrag van f 10 millioen. Daarvan kunnen 800 tot 850 huizen worden ge bouwd. Argentijnse regering keurde order voor Philips goed Bij Argentijns regeringsbesluit is het contract goedgekeurd tussen het Argen tijnse ministerie van Telecommunicatie de N.S.F. van Philips, dat voorziet in de levering van telefoon- en radiocom- 'catie-materiaal ter waarde van 90 millioen pesos door Philips (d.i. 25,2 mil lioen gulden en niet f 40 millioen, zoals eerder werd gemeld). Faillissementen (Opgegeven door Van der Graaf Co.). Geëindigd: F A Ente, Den Haag; W G Daniëls, Delft; Stichting De Ver enigde Pers. Den Haag; N.V. Lederwa- renfabriek van der Horst. Leiden. Vernietigd: J van Leeuwen, h/o J van Leeuwen's Herstelwerkplaats, Den Haag. Surséance van betaling: aan Fa Electrotechnischbedrijf E B A, en vennoten: J C Bubbert en W van Raal- ten en H van Beek, allen te Zeist, defi nitief voor lVi jaar, bewindvoerder is mr L A Baron van Ittersum, Drieber gen e-n mr J B A Wanrooy. Amsterdam; aan Tembros Chemische Producten, en vennoot H Temmink, Enschede, de finitief voor 1^ jaar, bewindvoerder A. W. Sinninghe Damsté, Hengelo; in N.V. Nigro, Hengelo, definitief 1^2 jaar. Bewindvoerder mr J. M. J. Baak, Enschede. Rectificatie^ In de surcéance n de Coöp. Ver. Flatbouw „Jaarsveld II". U.A., Den Haag, is tot bewindvoer- der benoemd mr Aug. de Lauwere, en niet jhr mr J H de Brauw Mutatie: In faillissement C. V. Pastellinefabriek, Amsterdam, is tot cu rator benoemd mr W. Th. Doyer. Willem Smit's Transformatoren 10 procent De aandeelhoudersvergadering van Willem Smit en Co's Transformatoren- fabriek te Nijmegèn heeft het dividend bepaald op 10 pet. Op advies van ir Ringers zal de mond van de Curocaose haven, de Annabaai, worden uitgebaggerd. Van het erf van School en Kerk Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Oud-Alblas J. Zwy- nenburg te Huizen (N.-H.); te De Meern W. J. A. van 't Einde, cand. te Tienhoven. Aanigenomen: naar Mastenbroek A. Baars te Sluipwijk. Bedankt: voor Rotterdam-Chaxlois (vac-D. Westerveld) G. W. Kwant te 's-Gravenzande; voor Westbroek M. Ot- tevanger te Leiden. Nieuw type kerkgebouw in Harlingen „Gemeente-centrum": kerk en vergaderzaal Gisteren heeft de Geref. kerk van Harlingen een „gemeente-centrum" in gebruik genomen, dat geheel afwykt van de gebruikelijke typen van kerkgebouw. Geref. Gemeenten (De indeling is uiterst practisch. De e n t# Schovenincen F. Mal- jkerk k™ weinie worden c lan te Bruinisse. Dr P. Groen aanvaardde ambt aan V.U. getoverd in een vergaderzaal en ook de ruimten onder de beide galerijen kunnen door harmonicadeuren zo worden afge sloten dat men de beschikking krijgt pver kleinere vergader- en catechisatielokalen. Gistermiddag heeft dr P. Groen, na- fi J"»* tuurkundige bij het K.N.M.I. in De Bilt, f° die toegelaten is als privaat-docent in de faculteit der wis- en natuurkunde ^*£"552 aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, i zijn ambt aanvaard met een openbaarP n college. svaarbi, hij he,« gesproken I over: plaats en taak der geophysische wetenschappen. Benoemingen Chr. onderwijs Benoemd: tot leraar Hebreeuws aan het Chr. lyceum te Arnhem, ds F. J- C. Bredsahneyder te Velp; tot onderwij zen es) aan Chr. school te Leerdam mej. J. W. van Someren, te Giessendam; aan Chr. school te Tiel, H. K. Maring te Loenen a. d. Vecht; aan Ned. Herv. ULO-school te Utrecht, H. Wijnhol, te Wageningen. Unie van Chr. onderwijzers De Unie van Chr. onderwijzers houdt op 28 December in „Noord-Brabant" te Utrecht haar 55ste algemene vergade ring. De secretaris W. Fieggen, zal spre ken over: de toekomst van ons onder wijs in verband met de nota onderwijs voorzieningen. Morgen wordt in Dordrecht de alge- nene vergadering gehouden van de Ver eniging van Vrijzinnig Luthersen. Vanmiddag aanvaardde prof. dr E. H J. Noyons als eerste hoogleraar m de medische faculteit te Nijmegen zijn ambt. I Ds Y. Nauta, Geref. predikant te Ternaard heeft om gezondheidsredenen vervroegd emeritaat aangevraagd met ingang van Februari 1952. Hij is 51 jaarj en dient sinds 1929 de kerk van Ternaard, de enige gemeente die hij ge diend heeft. irf de kerkruimte staan 500 zaal- stoelen, waaiervormig rond de kansel. Beneden is ook de speeltafel van de organist; het pijporgel is tussen de gale- Advertentie) INEENS; TERWIJLX GIJ EEN KRANT OPRAAPT..» schiet de pijn In Uw lenden en kunt gei U niet meer oprichten. Omstanders heb ben moeite om U te geloven en denkeiM dat U overdrijft, zo snel overvalt U wal men „spit in de rug" noemt. Laat U niet] kwellen door de hevige pijn die dege^ ringste beweging U veroorzaakt. Drte«] inaal daags flink wrijven mei Akker'sJ Kloosterbalsem, het onvolprezen middel] waarvan de warmte-opwekkende bestand» delen diep in de weefsels doordringen] en de oorzaak van de pijn snel verjagend In korte tijd zult gij zeggen: Akket's] Kloosterbalsem - „geen goud zo goed"^ Het lied der aethergolven ZATERDAG 3 NOVEMBER 1951 HILVERSUM I. 402 m. KRO: 7.00 Nieuws 7.16 Gewijde muziek 7.45 Morgengebed 8.00 Nieuws 8.15 Gram 9.00 Voor de huisvrouw 9-35 Gram 10.00 Voor de kleuters 10.16 Gram 14.00 Voor de zieken 11.45 Klein koor 12.03 Gram 12.33 Pianoduo 1255 Zonnewijzer 1.00 Nieuws 1.20 Amuse mentsmuziek 2.00 „Theo Casion." hoorspel voor de jeugd 2 20 Engelse les 2.40 Gemengd rijen aangebracht, achter het midden- Het interieur bevat veel kunstsmeed werk, hetgeen het geheel aanzienlijk ver- Het torentje draagt het Hugenoten- kruis, zoals dat thans door vele Pro testanten gedragen wordt. Het gebouw kwam tot stand onder architectuur van het bureau H. Eldering te Leeuwarden. Bij de bouw is er terdege rekening mee gehouden, dat het geheel kreeg van een bioscoop- eigen karakter als kerk Prom 3.48 Accordeonvereniging orkest 4.30 „De schoonheid van het Grego riaans" 5 00 Voor de jeugd 6.00 Nieuws 6 15 Journalistiek weekoverzicht 6.25 Pianospel 6.40 Regeringsuitzending: „Zoeklicht op de Westerse defensie" 7.00 Filmprogamma 7.20 Parlementsoverzicht 7.30 Gram 7.52 Actuali teiten 8 00 Nieuws 8.08 De gewone man 8.15 Lichtbaken 8.40 „Steek eens op. Heren!" 9 00 Gevarieerd programma 9.53 Amusements muziek 10 30 ..Wij luiden de Zondag in" 11.00 Nieuws 11.15 Nieuws in Esperanto 11.22— 12 00 Concertgebouworkest. m U vaart er we! bij „Vader, wat ziet ge er verwilderd uit en zo bleek en vervallen. Dit leven zal U te zwaar worden, vader!" „De schurk loopt nog vrij rond, Hanna" „Ja, maar denkt U toch aan Uzelf!" „Dat doe ik wel, Hanna. Maar ik denk nog meer aan jou. Ik weet niet, of ik vanavond goed gehandeld heb tegenover die hopman. Maar ik heb hierin alleen aan jouw geluk gedacht". „Ik begrijp dit wel, vader. Maar ge kunt God fried geheel vertrouwen", zei het meisje en sloeg de armen om zijn hals, terwijl ze hem op de bleke wangen kuste. Nog een uurtje bespraken vader en dochter verschillende zaken, terwijl Hanna haar vader aanspoorde toch flink te eten. Frankes vertelde haar nog, waar hij zijn paard geregeld stalde; als ze een boodschap aan hem had, kon ze die daar laten bezorgen. In het duister van de nacht reed Frankes daar op weer naar zijn kameraden in het hol op de Lutteke Haer. HOOFDSTUK 12 VERSTERKING De drie kameraden zaten in hun hut op de Lutteke Haer. Een houtvuurtje, waarop ze hun middagmaal kookten, brandde lustig. Aan eetwaren hadden zij nog niet het minste gebrek gehad. Zij hadden reeds meel, erwten, bonen en olie, spek, boter en kaas in voorraad. Folkert had bij een van hun roverijtjes ook een koekepan buitgemaakt. Op het primitieve ge timmerte, dat de weidse naam van tafel had gekregen, had de jonge scheper een groot aan tal meeuweneieren neergelegd. Hij zou die met de nodige boter in de koekepan tot spiegeleie ren omvormen, zodra de erwten, die boven het vuur hingen, gaar waren. Aan vlees mankeerde het de bannelingen even min. Folkert kreeg van Frankes nog les in het schieten. Als doel moesten hazen, eenden of andere eetbare dieren dienen. De getroffen doe len verhuisden, nadat het haardvuur zijn mede werking had verleend, in de magen der man- H. v. Norg De kameraden spraken er over, op welke manier ze de benden van de hertog van Gelre weer een kool zouden kunnen stoven. Berend stel de voor om bij een kroegbaaó, tevens veehan delaar, in een der Hondsrugdorpen in te bre ken. De man was smoorrijk volgens Berend en er waren, zo zeide de boerenzoon, geen verdere manspersonen in huis. De kerel was een vriend der Gelderse huurlingen, voor wie hij allerlei diensten deed. De beide vrienden van Berend keurden diens plan goed. Waarom hun beurzen niet wat te spekken? Ze wilden diezelfde avond reeds op weg gaan om de kroegbaas een bezoek te bren gen. Zodra de schemering inviel, gingen de man nen reeds op weg. Het doel van hun tocht was vele kilometers van de Lutteke Haer verwijderd en de vrijbuiters moesten meest hun weg zoe ken over de heidevelden, essen en maadlanden en door bossen, omdat ze zich op de heerwegen niet veilig achtten. De bewoners van het bewuste huis waren dan ook reeds in diepe slaap, toen de avonturiers het doel van hun tocht hadden bereikt. Berend had zijn gezicht onherkenbaar gemaakt, omdat hij uit de buurt afkomstig was en zich niet wilde verraden. Zonder veel omslag werd met een geweerkolf een der ramen verbrijzeld van het vertrek, waarin volgens Berend de familie sliep. Het hou ten blind sprong met een klap terug. Onmiddel lijk stapten de mannen door de hierdoor ont stane opening. Een meegebrachte kaars werd op de tafel gezet en door middel van het vuur uit een tondelpot aangestoken. De kroegbaas was door het lawaai hevig ver schrikt wakker geworden en sprong uit de bed stede. Toen hij echter de drie mannen met hun geweren gewaar werd bij het licht van de door de tocht van het verbrijzelde raam flakkerende kaars, schrok hij nog meer. Als versteend bleef hij stokstijf staan. De huisvrouw en haar beide dochters stieten angstkreten uit, toen ze het waagden uit de bed stede te kijken. Ze hielden zich echter direct stil bij het dreigement, dat de heer des huizes zou worden neergeschoten, indien ze hun ge schreeuw niet staakten. De grote man met de rode baard richtte zich tot de kroeghouder-veehandelaar: „Waar hebt ge Uw geld, vriend van de Gelderse beulen? Kom er mee voor de dag". De man waagde het om te antwoorden: „Ik heb geen geld, ik ben arm, mannen. Hebt me delijden met ons". (Wordt vervolgd) HILVERSUM L 298 m. VARA: 7.00 Nieuws 715 Ochtendgymnas tiek 7.33 Gram 8 00 Nieuws 8.18 Orgelspel 8.50 Voor de vrouw 9.00 Gram VPRO: 10.00 .Tijdelijk uitgeschakeld" 10.05 Morgenwij -1 "0.20 Voor de arbeiders in dei ding VARA continubedrijven Hl 35 Pianor Gram 12.33 Lichte muziek 1.00 „Kleine zonden", hoorspel 1.3( orkest 2.10 Voor de jeugd 2.30 Koorzang 2.50 i geren, als blijkt, dat Boekbespreking 3 0: bleef houden. ACADEMISCHE EXAMENS. ROTTERDAM, 2 Nov. Geslaagd: cand. ex. mej. J. Clason. Den Haag. Wet inzake crematie en balseming Binnenkort naar de Raad van State (Van onze Parlementsredacteur) In de Memorie van Toelichting by de begroting van Binnenlandse Zaken heeft minister Van Maarseveen verklaard, dat een spoedige indiening van het 'wetsont werp tgt wyziging van de beg^aafwet, waaraan de laatste hand was gelegd, zou worden bevorderd. Thans vernemen wij, dat dit wetsontwerp binnen enkele dagen naar de Raad van State om advies zal worden gezonden De grondslag van het ontwerp wordt gevormd door een rapport, door een speciale commissie opgesteld en gepu bliceerd in Mei 1950. In dit rapport was voorgesteld, crema tie toe te laten, als de overledene de wens daartoe by uiterste wilsbeschikking uitdrukkelijk heeft kenbaar gemaakt. De oprichting van crematoria zou volgens de commissie niet vrijgelaten mogen worden, doch onderworpen moeten zyn aan goedkeuring door de Kroon. Het balsemen van lijken wenste de com missie verboden te zien. De Kroon zou een verlof tot oprichting crematorium alleeh mogen wei de gemeente iuziek 3.30 „Van van oprichting en de naaste omgeving srie 3 45 Gram overheersende bezwaren bestaan, ont- tn solisten 5.15 j leend aan opvattingen omtrent de gods dienst. Voorts zouden alleen verenigin- o.*> voiKsaansen .w gen crematoria mogen exploiteren en VPRO: 7.30 „Passepar- daarop zou geen winst mogen worden Het Oude Testament in gemaakt. Ook overheidsexpLoitatie zou 7 55 „Deze week eau-1 moeten zyn uitgesloten wegens de prin- VARA: 8 00 Nieuw, 81» A_ctu.Utetten cipiële be2waren van velen 'm den £nde> j Wij herinneren er aan, dat over dit j rapport advies is gevraagd aan onder- 8.15 Tiroolse muziek 8 45 „GrSfi operette 9.15 Socialistisi Worksongs, spirituals en blues 1020 „Ondi de pannen", hoorspel 10.35 sextet 11.00 Nieuws 11 15 Sport mentsmuzlck 11 40—12 00 Gi ENGELAND. BBC Home Service. 330 12.00 Orkestconcert 1.00 Gram 1.25 spel 2 00 Nieuws 2 10 Gevarieerd progra....... Arbeidersorkest 3.45 Orgelspel 4 15 Or- ientaal S0lie^ene kerkgenootschappen. Deze ad- 1_i viezen zijn reeds geruime tijd binnen. Eerlang zal dus indiening van het wets- j ontwerp bij de Staten-Generaal kunnen I plaats hebben. Tot slot herinneren wy aan de opmer- |Ht Wi w king in de Memorie van Toelichting by :èrt*5.15*HoorspèlerT6°oÖ~Voèr"de kTn- de begroting van Binnenlandse Zaken. deren 7.00 Nieuws 7.15 Sport 7 30 Ai mentsmuziek 8.15 Interviews en gram 8.45 Gevarieerd programma 9.40 Reportage 10.00 Nieuws 10.15 Hoorspel 11.45 Avondgebed 12.00—12.03 Nieuws. ENGELAND. BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12.00. Orkestconcert 1.00 Rhythmische mu ziek 1.45 Orkesteoneert 1.55 Sport 2 15 Woor denspel 2.45 Orkestconcert 3.30 Amusements muziek 4.00 Orgelspel 4.30 Sport 5.30 Orkest concert 6 00 Filmbesch 6.30 Sport 7.00 Jazz muziek 7.45 Causerie 8 00 Nieuws 8.25 Sport 8.30 Verzoekprogramma 9 15 Amusements muziek 10.15 „These Radio Times" 1100 Nieuws 14 15 Lichte muziek 12.05 Gram 1258 (Advertentie Mijnhardtjes, vrienden van Uw gezondheid in de winter bij kou, koorts, griep en pijn. Prij^eH<okerj^7ct^oos^«. dat minister Van Maarseveen overweegt een commissie in het leven te roepen, aan welke zal worden opgedragen advies uit te brengen over een algehele her ziening van de begraafwet. Kort en Klein Over twee Haarlemse jongens van 7 en 8 jaar werd, toen hun moeder niet thuis was. de handelsgeest vaardig. Zij verkochten vier kinderbroekjes, een oude mantel en een japon van hun moeder als vodden aan een opkoper. Die gaf er drie kwartjes voor. Tegen de man is proces verbaal opgemaakt wegens het kopen van goederen van minderjarige kinde ren. Een kleuterschool in Nederhorst Den Berg, waarvan enkele kinderen diphterie hebben gekregen, is thans ge sloten. Het Ned. ss Themisto heeft op de Atlantische Oceaan een (vermoede lijk) Amerikaans jacht opgepikt, de Yolanda, die in moeilijkheden verkeerde. Morgen komen de schepen In Halifax aan. R. Hofenk, chef de bureau van de secr.-penningmeester van de NC- R(adio)V„ is 25 jaar by de Chr. omroep in dienst. BRUSSEL. 324 m. 11.45 Gram 12.34 Gram 12 50 Koersen 1 Cram 1.00 Nieuws 1 15 Zang 1 30 Gram Orkestconcert 2.55 Sopraan en piano Jagersmuziek 4.00 Universitaire kroniek 4.30 Accordeonrecital 4 45 Gram 5.00 Nlei Accordeonrecital 5 25 Walsmuziek 5 30 Or gelconcert 6.30 Voor de soldaten 7.00 Nlei 7,30 Gram 7.50 Radiofeuilleton 8.00 Omroep orkest en solist 9.00 Actualiteit 9.15 Gram 1 10.00 Nieuws 10 15 Verzoekprogramma 11 00 Nieuws 11.05 Gram 14.30—12.00 Dansmuziek, i BRUSSEL. 484 m. 12.05 Omroeporkest 1.00 Nieuws 1. Verzoekprogramma 3.00 Bel Canto sements-orkest 6 30 Accordeonrecital 5.00! geerden' in een constituerende vergade- Nieuws 5 10 Amusementsorkest 7.00 en 710 ri„e moet p,aals vinde„ op bas,s va„ Gram 15 Meuws 8 00 Omroeporkest en eo- het bevoIkinBsaaMa]. Hierdoor ZOU list 9.00 Lichte muziek 9.30 Jazzmuziek 10.00 West-Duitsland, dat veel dichter bevolkt Oost-Duitsland. in een positie van '2 tegen 1 komen te staan. Westduits wetsontwerp voor verkiezingen De Westduitse regering heeft een wets ontwerp aangekondigd voor verkiezingen in geheel Duitsland onder supervisie van de V.N. Het voorstel vormt een antwoord op de voorstellen der communisten om tot een eenheid te geraken. De West duitse regering is in dit ontwerp van mening, dat de verkiezing der gedele-

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 2