CHIEF WHIP ■9 Alleen communisten tegen het Plan-Schuman Vogelvrij DONDERDAG 1 NOVEMBER 1 Kolen- en staalgemeenschap aanvaard Gerbrandy onttrok zich na een vergeefse poging, de beslissing uit te stellen (Van onze Parlementsredacteur) MET 62 TEGEN 6 STEMMEN heeft de Tweede Kamer- gistermiddag het plan-Schuman gqedgekeurd. Alleen de communisten waren tegen. Prof. Gerbrandy, aan wie door de beantwoording van minister Van den Brink in feite alle tegen-argumenten uit de hand waren geslagen, onttrok zich aan de stemming. zaken worden gestemd. De communis ten dienden n.l. bij monde van mr Stok vis een motie in, waarin zij schorsing van de beraadslaging verzochten om de commissie van voorbereiding de gelegen heid te geven nog eens in het bijzonder ra te gaan of het plan-Schuman al dan niet in strijd is met de grondwet De Kamer verwierp deze motie echter met 63 tegen 6 (communistische) stemmen. Gerbiandy vroeg uitstel Vervolgens deed prof. Gerbrandy, die overigens vol lof voor het minis teriële antwoord was geweest, het voorstel de stemming uit te stellen tot volgende week Dinsdag, bij de aanvang van de vergadering. Hij mo tiveerde dit verzoek niet. Had hij uitstel voor onbepaalde tyci gevraagd, dan zou men hebben kunnen denken aan zijn motivering, gebezigd voor de aanvang der debatten. Toen im mers had hij als zijn mening te kennen gegeven, dat Nederland niet haantje de voorste behoefde te zijn, dat er in de andere deelnemende landen een groeien de tegenstand bestaat en dat het pro-| bleem West-Duitsland op het ogenblik in een zeer labiel stadium verkeert. Hij wilde toen liever de gehele behandeling uitstellen, opdat eerst de verhoudingen wat rustiger bekeken zouden kunnen worden. Er is echter geen sprake van, dat er voor Dinsdag a.s. iets zou kunnen gebeuren, waardoor die verhoudingen in derdaad beter beoordeeld zouden kunnen De enige conclusie die getrokken kari worden is dan ook dat prof. Gerbrandy voor zijn uitstel der stemming uitslui tend een particuliere motivering had. Zijn voorstel werd echter met zitten en opstaan verworpen, waarna prof. Ger brandy de zaal verliet hetgeen de ge bruikelijke manier is om „blanco" te stemmen. Het moet ons van het hart dat hét hem ook wel nagenoeg onmogelijk ge maakt was, tegen het plan te stemmen, ha de uitvoerige aandacht die minister Van den Brink juist aan de bezwaren van prof. Gerbrandy had besteed. het dode punt heengebracht. Van de rest van 's ministers beant woording vermelden wij nog dat in de ministerraad een plan aanhangig is gemaakt tot het in exploitatie nemen van nieuwe kolenvelden. Straks zal hierover niet meer vrijelijk kunnen worden beschikt, doch is overle-g nodig met de hoge autoriteit van de kolen- en staalgemeenschap. Drankzucht oorzaak van i 40 veroordelingen Amsterdamse verdachte: „Geef mij een alcoholkuur" Een 54-jarige man. die reeds 40 maal veroordeeld is en wiens straffen te tal rijk zijn om op'één normaal strafblad te worden genoteerd, zei gisteren voor de Amsterdamse rechtbank, dat zijn onmaat schappelijke houding te wijten was aan drankzucht. De man, de Amsterdamse machinist "W.N.V., die gisteren terecht stond we gens het vervalsen van een postwissel, vroeg de rechtbank hem in staat te stel len een alcoholkuur te ondergaan. „Ik kan niet buiten de drank, hoewel ik er ernstig ziek door ben geworden en bin nenkort moet worden geopereerd. Als ik van de drank af ben, zal ik nooit meer iets misdoen. Ik ben nooit te lui geweest om te werken behalve als ik weer een borrel voor me kreeg Na 1946 had V. zijn leven iets gebeterd. Hij was in dat jaar getrouwd en heeft nu een gezin. Sedertdien was hij nog maar één keer veroordeeld. Ditmaal werd 8 maanden m.a. geëist. Drie nieuwe foto-joumalisten Voor het in Den Haag gehouden examen voor foto-jounna'listen, waarbij o.m. een foto gemaakt moest worden van het „verkeersongeluk" voor het Vredes- Advertentie) 100% is volmaaktheid— CHIEF WHIP is 100%! CIGARETTES Toen het wetsontwerp was aangeno- 1 paleis, zijn van de 5 candiidaten de vol- men, moest minister Van den Brink de genden geslaagd: R. Meyer (Den Haag), gelukwensen van vele zijden in ontvangst i S. Keesman en I. L. J. Pennarts (beiden nemen. Ite Haarlem). Bij het zandzuigen voor de -marinehaven in Den Helder haalde de „Beverwijk 17" een historische collectie oorlogstuig boven. Niet alleen werden er oude granaten uit de tweede wereldoorlog gevonden, maar ook kanonskogels, die afgeschoten werden bü vroegere zeeslagen zoals die bij Kamperduin in 1797, waar de Bataafse vloot door de Engelsen werd verslagen. Keiëes wilde Ambonnees meisje schaken Strubbeling bij verhuizing van kampbewoners Ongeveer 160 Keiëzen uit het woon- Ctacn lrrrrfel 00rd Graetheide bij Sittard zijn gister- \jwii «urte?i jddag naar het kamp in het Noordbra_ Een van die bezwaren was dat er bantse plaatsje Mill overgebracht Men een grote machtsconcentratie stand zou komen, èen soprt kartel, hetgeen bijna steeds prijsverhogend werkt voor de consument. Minister Van den Brink wees er echter op, dat het juist niet ging om het vor men van een geoctroyeerd kartel. In tegendeel, juist door het oprichten van de Europese kolen- en staalge meenschap komt er op dit terrein vrijhandel voor de deelnemende landen op een gebied, waar 160 mil- lioen mensen wonen. De onderling beschermende grenzen vervallen, waardoor het zgn. dubbele prijssysteem (voor het binnenland lagere kolen- en staalprijzen dan voor het bui tenland) verdwijnt. Dat dit van gunstige invloed is voor een grondstoffenarm land als Nederland, dat het voor een zeer groot deel van de import moet hebben, is zonder meer duidelijk. In een deel onzer edities hebben wij gisteren reeds een en ander uit de rede van de bewindsman kunnen melden. Het plan-Schuman verhoogt de productie mogelijkheden. Zo langzamerhand is in ternationale arbeidsverdeling noodzake- Respect voor minister Lieitinck Echter critiek op trage uitkering van schadevergoeding De onverminderde werkkracht van minister Lieftinck vervult zowel de voor standers als de tegenstanders van zijn beleid met respect, aldus het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over de begroting 1952 van Financiën. Algemeen oefende men echter ernstige critiek uit op de vertraging van de uit keringen inzake de oorlogsschade. Het was verscheidene leden niet duidelijk, hoe de minister in de financiële toestand een recht kan vinden om de oorlogs slachtoffers hun vergoeding tijdelijk te onthouden. Men zou het op prijs stellen, wanneer de richtlijnen voor de uitvoe ring van de wet materiële oorlogsschade aan de Tweede Kamer werden over gelegd. Ook was men het er over eens, dat het voor de leden van de raden van beroep voor de directe belastingen niet meer doenlijk is zich behoorlijk in het gecom pliceerde belastingrecht in te werken. Men bepleitte dan ook de instelling van vaste colleges, waarvan de leden hun werk als dagtaak kunnen beschouwen. Adv Gelukkig helpt Aspirin tegen verkoudheid. Meer opgeletl Alleen Bayer-ksuis «n oranje- band om de verpakking. vreesde in Graetheide moeilijkhedeni daar bekend was geworden dat een jonge: Keiëes de 18-jarige dochter van de Am- bonnese sergeant-instructeur wilde schaken. Het meisje is echter eer het transport vertrok uit het kamp wegge lopen en niet met de Keiëzen meegegaan. De groep werd in Mill ondergebracht in het kamp Vilheide. Enkele uren tevo ren had zich hier nog een incident voor gedaan toen honderd Ambonnezen naar Geleen. vertrokken. De Ambonnezen en Keiëzen in dit kamp hebben het steeds goed met elkaar kunnen vinden en daar om wilden drie Keiëse gezinnen mee naar Geleen. Zij namen'met de Am bonnezen plaats in een gereedstaande bus en gaven geen gevolg aan de sommatie van de politie om uit te stappen. Even later verscheen een overvalwa gen. De politie verzocht de kampcom mandant de Keiëzen aan te wijzen, maar deze weigerde uit vrees voor dreigemen ten die aan zijn adres waren geuit. Ten slotte legde de politie er zich bij neer dat de drie Keiëse gezinnen met de Am bonnezen naar Geleen vertrokken. Uit de woonoorden De Biezen en De Sohaffelaar te Barneveld zijn gisteren twintig Ambonnese gezinnen door een grote politiemacht naar andere kampen overgebracht. De meesten gingen vrij willig. doch enkelen moesten worden gedwongen. (AduertentieJ SOMS VOELT U ZICH ZO LOOM EN MAT doordat afvalstoffen ln Uw darmen zijn achtergebleven die er niet horen en die de werking van belangrijke organen ver tragen of verlammen. Neem eens per week één of twee Laxeer-Akkertjes, die de darm-werking regelen, zonder pijnlijke krampen of ontsteking der darmslijm- vllezen. Laxeer-Akkertjes werken vlug en veilig .en veroorzaken geen gewenning. Zij zijn daardoor ook het aangewezen middel by chronische verstopping. Tweede Kamer nam wets ontwerpen aan Dé Tweede Kamer heeft gisteren z.h.st. een aantal wetsontwerpen aange nomen. Behalve enige begrotingswijzi gingen waren hierbij 4 naturalisatie wetsontwerpen (totaal 84 personen), eei: aanvulling van de Zee- en Luchtvaart- verzekeringswet met vervallen bepalin gen uit de bezettingstijd, de verlenging met 2 jaar .van .de voprlopige regelir|g| 'inzake het "Nationale Plan en streek-' plannen, beëindiging van toepasselijk heid op de Antillen van internationale overeenkomsten, betreffende de inter nationale inschrijving van fabrieks- of handelsmerken en tenslotte de goedkeu ring van een emigratieverdrag met Bra- Bij een der begrotingswijzigingen maakte de heer Beernink (CH) bezwaar tegen een vergoeding aan de gemeente Beverwijk wegens dubbele lasten, omdat er op een gegeven ogenblik twee gas- directeuren waren. Een ervan was n.l op zuiveringsgronden ontslagen, doch in beroep was dit ontslag vernietigd. Minis ter van Maarseveen echter meende, dat door 't rijk de beroepsbepaling aanvan kelijk ten onrechte niet juist was toègé- past, zodat het rijk de lasten moet dragen. Van Papoea's meer bekend dan van Nederlanders Tegelijk met het bevolkings-onderzoek op t.bx. m Zeeland wordt een anthropo- logisoh (menskundiig) onderzoek inge steld door dé betrokken afdeling van het Utrechtse laboratorium voor anato- an embryologie. Van de Afrikanen en de Papoea's weten an-thropologen op het ogenblik meer af dan van de Nederlan- Om tot een goed inzicht te komen in de rassen en soorten die de afgelopen eeuwen in Nederland hebben gewoond, worden opgegraven skeletten en schedels met elkaar en met de thans levende Ne derlanders vergeleken. Het werk 'wordt geleid door dr J. Huizinga; die hoofdassistent is van prof. dr W. A. Mijsbeng, de hoogleraar-direc teur van het anatomisch instituut in ■Utrecht. Eerste Ned. electrische locomotief gereed Gistermiddag heeft de eerste van de 25 electrische locomotieven die bestemd voor de Nederlandse Spoorwegen, de Utrechtse werkplaatsen van Werk spoor verlaten. Dezer dagen wordt er m proefrit mee gemaakt. De komende maanden worden ook de volgende „locs" van de serie, welke alle besteand zijn om zware goederentreinen (e trekken, in dienst gesteld. Ze kunnen maximaal 150 km per uur rijdenden met 55 geladen kolenwagens achter zich (to taal gewicht 1650 ton) gemiddeld 60 km per uur halen. Gemeente garant voor rente woningbouw-voorschotten De gemeente Wervershoof (N.-H.) garandeert tegenover "geldschieters de rente en aflossing van een voorsohot of hypotheek van ten hoogste 85 procent van de bouw- en grondkosten voor het optrekken van een particuliere woning, na aftrek van de rijkspremie, tot een maximum van f 10-000 per woning. Men hoopt zodoende de woningbouw te stimuleren. Een dergelijke regeling is waarschijnlijk een novum in ons land. Met de bromfiets in een vicieuze cirkel Ergens in het Oosten van ons land reed iemand op een bromfiets op een zgn. landelijk rijwielpad. In z'n zak had hij een brief van B. en W. waarin hem ontheffing was verleend van het verbod, een dergelijk pad per bromfiets te be rijden. Toch werd hij geverbaliseerd en de Kantonrechter te Enschede veroor deelde de bromfietser, omdat naar zijn mening de ontheffing niet rechtsgeldig was. Ontheffing kan n.l. slechts worden verleend, wanneer tevens voor het be trokken voertuig een kentekenbewijs is afgegeven. Dit bewijs is echter niet te krijgen, omdat daarvoor de administra tieve regeling ontbreekt. Tengevolge van dit vonnis blijkt het dus, althans in het kanton Enschede, onmogelijk, bromfiet sen op landelijke rijwielpaden toe te la ten. Dat komt, omdat de voorschriften niet op elkaar aansluiten, met als ge volg, dat er rond de bromfiets een vi cieuze cirkel is getrokken. Het Tweede Kamerlid mr Roolvink (KVP), heeft een poging gedaan, deze cirkel te doorbreken. Hü heeft minister Wemmers vragen gesteld en aangedron gen op spoedige totstandkoming van de nodige voorschriften voor de afgifte van kentekenbewijzen. Hij acht dit vooral van belang voor zielszorgers, artsen en verpleegsters. Nieuwe voorzitter van de Gezondheidsraad Dr J. J. Brutel de la Rivière is voor den opgevolgd door de arts P. A. Luyt, oud-medisch adviseur bij de Ar beidsinspectie. Dr Brutel de laRivière blijft voor zitter van de centrale commissie voor de volksgezondheid;hij is tevens door de centrale commissie voor de kanker bestrijding belast met bepaalde werk zaamheden op dit gebied. Buitenlandse gasten in ons land Van 1 tot 3 November vertoeft in ons land de internaitionale commissie, die onder auspiciën van de O.E.E.C. een rondreis maakt door verschillende lan den. met het doel, zich op de hoogte te stellen van de organisatie van het toe gepast naituur-wetenschappelijk onder zoek. Vrijdag zal prof. dr H. R. Kruyt de commissie in Den Haag voorlichten. Ook worden bezoeken gebracht aan Wageningen (Scheepsbouwkundig proef station) en aan Delft (Vezelinstituut T.N.O.). Nog een arrestatie in Indonesië Zoals gisteren gemeld werd, is in In donesië een aantal hoge Nederlandse ambtenaren gearresteerd in verband met de beweerde verdwijning van geologi sche documenten, die betrekking hebben op Borneo en Nieuw Guinea. Thans wordt medegedeeld, dat ook dr ir G. Ter- bruggen, hoofdvertegenwoordiger dienst van het mijnwezen te Bandoeng is gearresteerd. President Peron van Argentinië heeft gisteren zijn ambt tijdelijk o\ gedragen aan vice-admiraal Tesaire. Het gerumoer om Marokko Frankrijks klacht tegen Amerika Volgens het persbureau A.F.P. is er een „dementi" gepubliceerd inzake het be richt, dat een woordvoerder van de Quai d'Orsay verklaarde, dat de Ver. Staten de nationalistische elementen in het Mid- J den Oosten hebben gesteund. In die vorm zou de geruchtmakende verklaring niet zijn afgelegd. Parijs houdt vast aan de steun van Amerika en Enteland als. de kwestie Marokko bij de Ver, Naties in behandeling komt. Tot zover A.F,P. Maar volgens Reuters correspondent; Harold King, is Frankrijk, dat door Enge land gesteund wordt, voornemens zich krachtig te verzetten tegen een bespre king van zijn betrekkingen met Marokko door de V.N. Men voorspelt, aldus Harold King, dat Dean Aoheson bloot zal staan aan scherpe critiek van Franse zijde, wan neer hij vandaag in Parijs arriveert. Fran se politici houden vol, dat de huidige houding van Amerika niet te vèrenigen blijkt met de geest en de doelstellingen van het Atlantisch Pact. Ook heeft generaal Guillaume, de Fran se resident-generaal in Marokko, tijdens een perslunch gewaarschuwd „dat Vrije landen zich niet moeten verbergen achter een voorzichtige neutraliteit en evenmin voeling houden met Frankrijks ergste vijanden". Testament van Pétain geopend De advocaten van wijlen maarschalk. Philippe Pétain hebben thans .de tekst bekend gemaakt van een kort, dertien jaren oud testament van de maarschalk. Hierin geeft hij de wens te kenhen, te worden begraven op de Franse militaire begraafplaats te Douaumont. Deze begraafplaats is gelegen in de nabijheid van Verdun en er zijn duizen den Franse gesneuvelden begraven. Maarschalk Pétain was de Franse be velhebber in de slag bij Verdun .en tegen het einde van zijn leven heeft hij meer malen gezegd, dat hij temidden van zijn soldaten wilde rusten. Het testament is gesohreven op 18 April 1938. Lichte bommenwerpers van V.S. naar Frankrijk Als eerste Amerikasfhse eenheid zal de 126ste lichte bommerwerpers „wlng" der Amerikaanse luchtmacht binnenkort in Frankrijk worden gestationneerd. Uit Brussel verdwenen ambtenaar in Turijn? In Turijn is in een kliniek voor gees teszieken een man opgenomen, die ver moedelijk de uit Brussel verdwenen consulaire Deense ambtenaar Moeller is. De man had zijn geheugen verloren en kon zodoende zelf geen inlichtingen aan de politie, die hem op straat aantrof, ver strekken. Hoewel de man op een radio grafische foto in Denemarken als Moel ler werd herkend, heeft men voor een definitieve identificatie de vrouw van Moeller naar Turijn opgeroepen. Van het erf van School en Kerk Beroepingsweik Ned. Herv. Kerk Bedankt: voor Wassenaar (vac.-W. van Wijngen) Ph. W. Bergikotte te Oosterbeek. Geref. Kerken Aangenomen: naar Elburg T. Bakker te Oldemarkt. Ir E C W A Geuze aanvaardde gisteren het ambt van b.g. hoogleraar aan de Delftse T. H. met een rede over De ontwikkeling Zweden zet zich schrap tegen spionnage Naar aanleiding van het jongste spion- nagegeval heeft de Zweedse regering be sloten nieuwe drastische veiligheids maatregelen te treffen. In een wetsont werp wordt de politie gemachtigd tele foonverbindingen af te tappen en brie ven te openen bij verdachte gevallen. Bij alle onderdelen van de Zweedse de fensie, welke genoemd zijn door de rine-officier Andersson, die. zoals gisteren meldden wegens spionnage Rusland terecht stond, is een nauwkeu rig onderzoek ingesteld. De opperbevel hebber van de Zweedse marine. Stroem- back, heeft verklaard, dat Anderssons activiteit de vloot „onherstelbare schade" had berokkend. Gisteren heeft de recht bank te Stockholm het proces tegen de spion in besloten zitting vortgezet. Truman tekent wet op de veiligheid President Truman heeft de wet op de wederzijdse veiligheid ondertekend. De wet wijst 7.328.903.976 dollar toe voor de economische en militaire versterking van bevriende mogendheden. De president mag 100.000.000 dollar besteden aan eco nomische en technische hulp aan Spanje. Berucht SS-majoor Reder krijgt levenslang Majoor Walter Reder is te Bologna tot levenslange gevangenisstraf en verlies van de soldateneer veroordeeld. Hij werd er o.a. van beschuldigd duizend Italiaanse burgers om het leyen te hebban gebracht en de opdracht t,e hebben gegeven, ge hele gezinnen levend in hun huizen 'te verbranden. Zulks deed hij als represaille tegen het optreden van een anti-Dutse leider in 1944. Zelfs Mussolini zou inder tijd een scherp protest aan Hitier hebben gezonden over het optreden van Reder. Tijdens de terechtzitting schreeuwde een .vrouw: „Verbrand hem zelf, schiet hem neer". De politie kwam er aan te pas. om ernstige incidenten te voorkomen. Het lied der aefhernnlven VRIJDAG 2 NOVEMBER 1951 HILVERSUM I. 402 m. NCRV: 7.00 Nieuws 7.15 Gewijde muziek 7.45 Een woord voor de dag 8.00 Nieuws 8.15 Gram. 9.00 Voor de zieken 9.35 Gram. 10 30 Morgendienst 11.00 Gram. 14.10 Sopraan en piano 11.30 Gram. 12.00 Harp-ensemble 12.33 Amusementsmuziek 12 59 Klokgelui 1.00 Nieuws 1 15 Gevarieerde muziek 1.45 Gram. 2 00 Wenken voor de tuin 2 15 Gram. 3 00 Omroeporkest en solist 3 40 Voordracht 4 00 Strijkkwartet 4 30 Voordracht 4.50 Gram 5.00 Verzoekprogramma voor de jeugd 5.30 Mili taire reportage 5.40 Gram. 545 Fries progr. 6.00 Nieuws 6.15 Amusementsmuziek 6.45 Gram. 7.15 Regeringsuitzending: Verklaring en toelichting 7 35 Gram. 7.40 Radiokrant 8.00 Nieuws 8.10 Vijf minuten 8 15 Radio Phil- harmonlsch orkest en solist 9.15 „Het expres sionisme in de beeldende kunst", causerie 9 35 Pianorecital 10.05 „Zwerftocht door het verre Oosten", reportage 10.15 Meisjeskoor en orgel 10 30 Orgelconcert 10 45 Avondover denking 11.00 Nieuws 11.15 „Het Evangelie in Esperanto", causerie 11.30-12.00 Gram. HILVERSUM n. 298 m. VARA: 7.00 Nieuws 7 15 Ochtendgymnas tiek 7.33 Gram. 8.00 Nieuws 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw 9.00 Gram. VPRO: 10.00 „Kinderen en mensen", causerie 10.05 Mor genwijding. VARA: 10.20 Gram. 10.30 School radio 10.50 Sopraan en piano 11.10- Voordracht 11.30 Gram. AVRO: 12.00 Amusementsmuziek „Wie is daar?" Frankes meende in de stem die van zijn dochter te herkennen. „Zijt gij bet, Hanna"? was de weervraag. ,,0, Vader" klonk nu de stem. „Ik zal de deur openmaken". Toen deze werd geopend, stond Frankes: er al voor. Het meisje viel de stroper aan de borst. ,,0, Vader, wat ben ik blij, dat ik U weerzie". Na de deur weer te hebben gesloten en ge grendeld, ging ze haar vader voor naar een ver trekje, waar een lichtje brandde. Toen Frankes het kamertje binnentrad, zag hij een mannen figuur, die van zijn zetel oprees. De stroper bemerkte, dat het een jonge kerel was in krijgs- manskledij. Hij begreep terstond, dat dit de be wuste jonge hopman moest zijn. Het bloed vloog hem naar het hoofd; hij scheen een uitbarsting van woede te zullen krijgen en zijn dochter zag hem angstig aan, bevende van vrees. Maar eensklaps beving de wilddief een grote moeheid; het was alsof hij machteloos en wil loos werd. Hij wenkte met de hand naar de man, in wie hij toch een soldaat van Gelre her kende en sprak: „Neem weer plaats". Daarna liep hij naar de tafel en zette zich op een stoel. Op matte toon zei hij: "Ik gevoel mij vermoeid" Hanna ging nu ook weer zitten, het was alsof er een loden last van haar was afgewenteld. Ze greep haar vader bij een hand. „Lieve vader, wat ben ik dankbaar. Wilt ge ons nu eens aan horen?" Willem Frankes knikte. „Zijt ge in Haule geweest, Vader?" „Ja, kind. maar onze hoeve bestaat niet meer. Het is nu één grote puinhoop. Maar ons vee en al hetgeen we verder bezaten is gered. Engbert heeft zich zeer goed van zijn taak gekweten. Maar vertel mij nu alles, wat jij weet". Hanna verhaalde nu, hoe Godfried, de hopman, bij haar was gekomen om haar te waarschuwen en hoe zij toen verder gehandeld had. Ze ver gat niet, om goed uit te laten komen, dat de hopman zijn leven hierdoor op het spel had ge zet, want mocht het uitkomen, dat hij de waar schuwing had gebracht, dan zou hij zeker de kogel of de strop krijgen. Verhaal Strijd en Liefde H. v. Norg De stroper staarde nadenkend voor zich uit, toen Hanna haar verhaal deed. Hij 'viel haar geen enkele maal in de rede. Ook de hopman zat zwijgend er bij. Nadat het meisje geëindigd had, heerste er een doodse en pijnlijke stilte in het vertrek. Het was Frankes, die deze stilte verbrak met een: Krijgsman, hoe wist ge, wat er voor ons, of eigenlijk voor Hanna dreigde?" De hopman antwoordde: „Het was onze kapi tein, die ons de opdracht gaf om Uw dochter gevangen te nemen en Uw vee weg te halen, omdat men U nog niet had kunnen vatten. Ge weet immers, dat ge vogelvrij zijt verklaard. Men wilde Hanna als gijzelaarster gevangen hou den in de hoop, dat gij U dan zoudt melden om te trachten Uw dochter te redden. Er was nog maar een klein aantal mannen, die van de voorgenomen overval op de hoogte waren, toen ik Hanna waarschuwde. Ik deed dit, omdat ik haar had leren kennen en leren hoogachten. Ik voelde het als mijn plicht als mens om dit te doen. En mag ik U nu nog even vertellen, wie ik ben en waarom ik krijgsman geworden ben?" Willem Frankes knikte toestemmend. De hopman verhaalde nu van zijn Jeugd, hoe hij was opgegroeid en hoe hij eindelijk, evenals zijn vader in het leger van Gelre was getreden. Dat hij thans eigenlijk alleen op de wereld stond en de illusies, die hij had gekoesterd omtrent het krijgsmansleven, van hem waren afgevallen. Toen hij geëindigd had, stond hij op en sprak: „Ik ben U dankbaar, dat ge me hebt willen aan horen, Frankes. Want ik begrijp ten volle, dat U verbitterd bent op alles, wat tot het Gelderse leger behoort. Ik ga nu vertrekken, want ik moet nog naar Groningen rijden. Ik heb vanmiddag een boodschap naar de stad bedacht; mijn doel was echter alleen om Hanna een bezoek te bren gen. Ik mocht echter geen achterdocht wekken door zonder aannemelijke reden weg te rijden". De hopman nam nu beleefd afscheid van vader en dochter. Bij de deur keerde hij zich nogmaals tot hen: „Frankes, kunt U me toestemming geven om Uw dochter nog eens te bezoeken?" De wilddief dacht een ogenblik na en antwoord de: „Dat laat ik geheel aan Hanna over, hop- De jonge krijgsman antwoordde: „Ik dank Ul" Hij wisselde met Hanna een blik, waaruit grote blijdschap sprak. Het meisje stond nu snel op: „O, ik zou haast vergeten om je uit te laten", lachte ze. Ze spoed de zich naar de deur, ontgrendelde en opende die. Even later klonk van buiten de hoefslag van een paard en trad Hanna de kamer weer in. Ze ging naast heir vader zitten, streek hem liefkozend over zijp haar. (Wordt vervolgd) 5 Me 2 00 Kook- Diploma godsdienstonderwijs voor middelbare scholen De bond van verenigingen voor Chr. t. en V.H.O., de Vereniging van Leraren bij het Chr. V.H. en M.O. en de Ver. van leraren aan Chr. gymnasia hebben een reglement samengesteld voor het examen ter verkrijging van een diploma voor het godsdienstonderwijs aan scholen voor V.H. en M.O. De leiding van het exa men berust bij dr G. P. van Itterzon, J. W. Koning te Zeist (secr.) en dr A. la Fleur te Overveen. De leiding van de studie berust bij een commissie van zes hoogleraren, welke commissie uitgaat van de H. Schrift als Gods Woord naar de opvatting van art. 27 van de Ned. Geloofsbelijdenis. Elk jaar zal in de week na Pasen en in de eerste week van September gele genheid tot het afleggen van het examen worden gegeven aan hen, die volledig bevoegd zijn tot het geven van V.H. en M.O. „Christelijke actie" in Ver. Staten opgericht Vooraanstaande figuren uit de Ameri kaanse kerken, onder wie prof. John Bennett en prof. Reinhold Niebuhr, heb- een nieuwe organisatie opgericht, de Christian Action, die als doel heeft het Christelijk denken en handelen op so ciaal, politiek en economisch terrein van het Evangelie uit te benaderen. Twee Hervormde predikanten met emeritaat Ds G. H. Steyn. Ned. Hervormd predi kant te Leeuwarden en ds A. N. Pijn- acker Hordijk, Ned. Herv. predikant te Zierikzee, zullen resp. op 1 Dec. a.s. en 1 Febr. 1952 met emeritaat gaan. Ds Steyn heeft de gemeenten te Sappemeer, Win terswijk en Leeuwarden gediend en ds Pijnacker Hordijk heeft te Ouwerdijk, Oldeberkoop, Pingjum en Sappemeer gearbeid. Nijverheidsschool in Delft bestaat honderd jaar Het honderdjarige bestaan van de ge meentelijke nijverheidsschool te Delft zal nuari a.s. worden gevierd. Op Zater dag 19 Januari zullen de oud-leerlingen, 'ie over het gehele land verspreid zijn, »n reünie in Delft houden. Benoemingen Chr. onderwijs Benoemd: tot onderwijzer (es) aan Chr. School te Eindhoven, mej. C. M. de Vries te Waalwijk, aan Dr de Moorschool te Den Haag, T. de Goede te Rockanje; aan Chr. school te Oldebroek mej. W. A. van der Lecq te Giethoorn; aan Chr. school te Maasdijk W. Mullie te 's-Gravendeel, aan Chr. school voor B.L.O. te Rotterdam (Vijyërhófstraat) J. Beertéma te Zaan dam', aan" Chr. schbö! te W&alWijk ;rhej. S. A. Büitenberg te So'merën. s dam i L J t de heren J H Haverkamp te Leiden en H J Druijff te Wassenaar. Geslaagd voor het doet. ex. Ind. recht de heren M P D Lede- boerr. Den Haag; R v Duinen, Wassenaar, E P Beets, Den Haag. Geslaagd voor het doctoraal examen Ind. recht (formeel) de AMSTERDAM, n de heren R Spittuh Spiefe 31 Oct. Be- Groot-Mljsberg ged. mej. M J lurg. R Braakman en J D C 12.33 Sport en prognose dedelingen 120 Orkei praatje 2 20 „Le Nozze di Figaro", opera. VARA: 4.00 Orgel en zang 4 30 Voor de Jeugd 5.00 Gemengd koor 5 20 Muzikale causerie 6 00 Nieuws 6 15 Felicitaties 6 45 „Denk om de bocht" 7.00 Pianospel 7.10 Voor emigran ten VPRO: 7.30 „Eenheid en eendracht", causerie 750* „De voogdllvereniglng .Tot Steun" bestaat 75 jaar" 8 00 Nieuws 8.05 Be-1 c, t richten 8.10 Boekbespreking 8 15 Gram 8 30GRONINGEN31 Oct. Geslaagd, doet. Benelux" 8.40 „Een sterk volk", causerie VARA: 9 00 Cabaret 9 30 „De Duedalf" 9 50 Buitenlands weekoverzicht 10 05 Lichte mu ziek 10.30 Gram. VPRO' 10 40 Vandaag", causerie 10 45 Avondwijding. VARA: 11.00 Nieuws 11 15 „In Huwelijk en gezin", cau serie 11 30—12 00 Omroeporkest. ENGELAND. BBC HOME SERVICE GRONINGEN. 31 Oct Geslaagd: can. econ wetensch J A Japenga. Sneek. I Jer Lelie. Groningen: cand. wis- en na kunde (f) mej A H E Rasker. Groni 330 m. 12.00 Schoolradio 1 00 Dansmuziek 1 30 Voor de arbeiders 2.00 Nieuws 210 Gram. 3 00 Schoolradio -4 00 Critieken 4.45 Opera orkest 5 30 Gram 6 00 Voor de kinderen 7.00 Nieuws 7 15 Sport 7.20 Amusementsmuziek 8.00 Hoor spel 8 40 Voordr 9.00 Klankbeeld 10.00 Nws. 10.15 Nieuwsbrief uit Amerika 10 30 Hoorspel 11 00 Viool en piano 12.00—12.03 Nieuws. ENGELAND. BBC LIGHT PROGRAMME 1500 en 247 m. 12.00 „Mrs Dale's Dagboek" 12.15 Militair orkest 12.45 Voordracht 1.00 Parlementsover- zlcht 1.15 Rhythmische muziek 1.46 Orkest concert 2.45 Voor de kleuters 3 00 Voor de soldaten 4.00 „May I Introduce" 4 30 Voor de soldaten 4 45 Amusementsmuziek 5 15 „Mrs Dale's Dagboek" 5 30 Orgelspel 6.00 Arbeidersorkest 6.30 Variété orkest 7 15 Vc de jeugd 7.45 Hoorspel 8.00 Nieuws 8.25 Sport 8.30 Gevarieerd programma 9 00 Actuele vragenbeantwoordlng 9 45 Gevarieerd pr< gramma 10 15 Verzoekprogramma 11 00 Nw 11 15 Actualiteiten 11 20 Amysementsmuzie 12.00 Voordracht 0.15 Lichte muziek 0.56—1 00 Advertentie) Last Tan zeiinwen Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. BRUSSEL. 324 en 484 m. 324 m: 12.30 Weerberichten 12.34 Grar 1.00 Nieuws 1.15 Orgelspel 2.00 en 2 30 Gi wijde muziek 4.00 Klass. muziek 4.30 Grar 5 00 Nieuws 5.10 Muziekkronlek 6 10 en 6.: Gram. 6 30 Voor de soldaten 7.00 Nieuws 7 Actualiteit 7,50 Radiofeullleton 8.00 en 8. Gram 8.15 Orkestconcert 10.00 Nieuws 10 Gewijde muziek 1100 Nieuws 11.05—12 00 Gewijde muziek. 484 m: 12.08 Omroeporkest en solisten 1.00 Nieuws 1.10. 1 40. 2 00. 3 00 en 4 00 Gram 4 30 Orgelconcert 5 00 Nieuws 5.10 VeTzoekprogr voor de zieken 6.00 Omroeporkest en solisten 700 Godsdienstig half uur 7 45 Nieuws 8 00 Strijkkwartet 9 30 Gram 10.00 Nieuws 10.10 Orkestconcert 1055 Nieuws 11.00 Gram. 1150 Televisie Lopik. VRIJDAG A V.R.O. 20.15—21.45. 1. Ope ning. 2, Televizier. 3. Pauze-gymnastiek. Pauze. 4. Chansons. 5. Tele-mimiek. 6. Sluiting. ichtsgeleerdheidmej. J A Kliphuis, St. nna Parochie. G de Boer, Enschede. NIJMEGEN. 31 Oct. Geslaagd: cand poll- Herv. kerk van Lexmond staat op instorten Burgemeester overweegt sluiting De burgemeester van Lexmond over weegt de Hervormde kerk in zijn dorp te doen sluiten wegens gevaarlijke bouw- valigheid. Hoewel er stutten zijn aan gebracht, acht hij het gebouw nog niet De kruisboog in deze elfde eeuwse kerk is sinds lang in verzakking en op verschillende plaatsen tonen de muren scheuren. De houten dakspanten zijn «en de einden vermolmd en het gevaar ls niet denkbeeldig dat geluidstrillingen (als de schare van 500 kerkmensen met orgelbegeleiding zingt bijv.) plotseling instorting zouden veroorzaken. Men hoopt, met steun van Monumen tenzorg, in het komende voorjaar met restauratie te kunnen beginnen, maar het is de vraag of de kerk tot zo lang kan worden gebruikt. Militaire onderscheidingen De Bronzen Leeuw is toegekend aan: de eervol ontslagen res gen.-maj. J. R. L. Jans en de eerste luit. L. Jans (beiden inf.), de adj.-onderoff. sohrijver J. H. J. Timmermans, de dpi. sgt. J. A. Hermans (inf.). de heren A. H. Gödden en P H. J. Schulpen; het Bronzen Kruis aan; de eervol ontsl. res-maj. P. J. Sijmons, res.-kapt. J. F. Gijsbers tijd. dpi -segt. le kl. W. F. T. van Boek- holdt, dpl.-gt. S W Hovens. dpl.-korp. P. H. A. Dusch, dpl.korp. C. H. van Eek (allen inf.), de heren M. C. M. H Bar- tels, ,H. H. Pollaert, L. Coensen, R. A. T. W. Hendriks. J. A. H. Beunen, H. H. Beunen; het Kruis van Verdien sten: aan de heer J. S. H. Lokerman (posthuum) en aan de res. off. v. ge zondheid le kl. J. H Schade, de eerv. ontsl. res. le luit. J. H. Talens (inf.), de dpi. sold. J. Rornmelse (genie) en de heren A. G. Teunissen en A. Huynen-

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 2