Het St Annahofje, een verscholen brokje - Middeleeuwen aan de Hooigracht Uit alle werelddelen komen bezoekers f van het schoons genieten PAMIR VIRGINIA] Shag C zMet ^Bowientje rara 9%iEirwE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 30 OCTOBER 1951 I Op een na bel oudste :fj jP^EN OMSCHRIJVING van het begrip „hofje" is: een aantal rond een binnenplaats gelegen kleine huisjes. Taalkundig is dit heel aardig zegd. Bekijkt men de zaak meer van de romantische kant, dan zou men er nog aan kunnen toevoegen: een oase temidden van een oude stad. Een oase is overigens een plaats, waarheen de reizigers door een barre woestijn 5- gaarne trekken. Zo is het niet met een hofje. Men moet altijd een zekere schroom overwinnen, om de klink van de eeuwenoude toegangspoort op te te lichten teneinde even bescheiden zo'n eerbiedwaardig, vergeten hoekje 9tad te kunnen begluren. En men behoeft geen oudheidkundige te zijn, om onder de indruk te geraken van zo'n prachtig stukje stedenschoon, dat bijna altijd verscholen ligt achter lelijke huizen van veel latere datum. Het St Annahofje kan men door twee poorten betreden: een aan de Hooigracht en een aan de Middelstegracht. Kiest men de laatste poort, dan stapt men di rect de middeleeuwen binnen; wil men van de Hooigracht af het hofje binnen gaan, dan moet men eerst door een lange gang langs het St Elisabeth zie kenhuis. Door het getjilp van de vogels in en kele bomen komt men al in een stem ming, die de overgang van de 20ste naar de 15de eeuw vergemakkelijkt. Denk niet, dat men een bouwvallige verzameling huisjes aantreft. In 1939 en 1940 werd het St Annahofje grondig ge restaureerd en het resultaat is, dat de huisjes mooi en goed in stijl zijn en men bijna zou zeggen: „Zo moest men eigen lijk nóg bouwen. Dat is gezelliger dan de huizenbouw van tegenwoordig." In 1487 liet Willem Claaszoon aan de Hooigracht de 13 huisjes en een kapel bouwen. Die kapel vormt juist het bij- zondere van dit hofje. Bepaald werd, dat in de kapel wel de mis mocht worden gelezen, maar niet gepreekt, gebieoht en begraven. Het toezicht van de R.K. gees- telijkheid hield evenwel reeds op na de kerkhervorming. Van de ramen met bijbelse voorstellin gen werden er verscheidene vernield in 1807, toen het kruitschip in de lucht vloog. Een stuk hout versplinterde die kostbare ruiten. Nog bewaart men dit in de aangrenzende woning, voorheen ning van de geestelijke. In de kapel met het zandstenen altaar zijn enkele schilderijen te bewonderen en een reisaltaar van houtsnijwerk en blad- i goud. De schilderijen hebben alle be trekking op bijbelse onderwerpen. Voorts hangt er een 500 jaar oud priesterge waad. In een kistje bevindt zich een re- i liquie bestaande uit beentjes van Anna, de moeder van Maria, wordt wel zegd De aangrenzende kamer van de geeste- I lijke is ook geheel gerestaureerd. Men kan er een open haard met schouw en een bedstee bewonderen. Op de tafel j een stenen „kerkboek", dat in vroeger I tijden werd gevuld met warm zand dienst deed om de handen warm houden. De stoelen en de tafel zijn ook 1 een 500 jaar oud. Dit op één na het oudste hofje Leiden het Jeruzalemhof is 30 jaar eerder gebouwd heeft in het altaar een gedenkplaat, waarop staat: St Annahof In die eeren Goeds en de die reyne mag het Maria Soe heeft ghesticht en de doen maken in 't jaar 1492 Wil lem Claesz de brouwer en de Hilli- gont Willems dochter sijn wijf deze Cape lie mit deze 13 Cameren om Goeds wille in te wonen 13 armen Vroukens van goede faem en de naem wesende en de dit outaer is gheweijt in der eeren der heyliphe Vrouwe Sinte Anna in 't jaer 1509 den 19 sten dach in February. Voor dit unieke stukje middeleeuwen bestaat in binnen- en buitenland veel belangstelling. Achter de namen in het gastenboek leest men alle mogelijke plaatsnamen uit Nederland, maar ook: Australië, U.S.A., Zuid-Afrika, Engeland en Frankrijk. Zelfs een naam met Egyp tische en .gewone" letters geschreven ontbreekt niet: Mustafe El Amis. De tegenwoordige bewoonsters van hel hofje zijn Hervormde dames en zij zijn gastvrij genoeg, om u een kijkje in hun huisjes te gunnen. De deuren zijn ükenhout, voorzien van smeedijzeren beslag. De gang is betegeld met oud- Hollandse tegeltjes. En stapt men binnen bij de bewoonster, wier hobby het bo vendien is, ook haar meubels in die oude stijl te houden, dan zou men er schien wel voor in aanmerking willen komen, ééns ook zo'n huisje te be trekken Vroeger, toen de bewoonsters nog ar- e vrouwtjes waren, ontvingen zij jaar lijks 20 ton turf, voor 9 vlees, een kaas, gedurende de zes wintermaanden twee tarwebroden per week en dagelijks pint bier. Het oude Leiden heeft nog St Annahofje, nl. in de Zegersteeg. Deze verzameling van kleine huisjes werd ge bouwd in 1503. Gemeente koopt schilderijen Ter versiering van het stadhuis Het gemeentebestuur zo vernemen wij heeft een stilleven met radijsjes aangekocht van de Leidse 6childeires Marri Oosterholt. Evenals een strandge zicht van Jaap van der Post, dat ook aangekocht, hing het op de jongste tentoon steil ing van Ars Aemula Naturae de Lakenhal en had toen een goede pers. Het derde aangekochte stuk is een tekening van Will Tweehuysen: schip ia de haven van Katwijk. De aankopen werden verricht uit een daarvoor bestemd fonds en zullen dienen ter versiering van het stadhuis. Nadelig saldo exploitatie werkmanswoningen Gemeente moet bijpassen De exploitatierekening over het boek jaar 19491950 van het complex oude woningen van de vereniging tot bevor dering van de bouw van werkmanswo ningen sluit met een nadelig 6aldo van f 714,04, een bedrag, dat na uitkering van het dividend nog moet worden ver hoogd tot f 2.338.04. Het tekort is ont staan door de toeneming van de onder- houdsuitgaven in verband met verricht buitenverfwerk en, aangezien dit complex geen onderhoudsfonds bezit, doen derge lijke uitgaven altijd direct hun invloed op het exploitatieresultaat gelden. Voor de betaling van het dividend en ter verkrijging van een sluitende exploi tatie-rekening moet door de gemeente derhalve een bedrag van f 2.338.04 be schikbaar worden gesteld. B. en W. stel len de raad voor aldus te besluiten. De binnenplaats van het St. Annahofje met rechts het typische kapelletje en daar tegenaan gebouwd de woning, waarin vroeger de geestelijke woonde. Foto N. van der Horst Agenda voor de Maandag te houden raadsvergadering Woningbouw volop in de belangstelling Familiebeiichten uit andere bladen VERLOOFD: P. Barendregt en P. L. Poppinga, OverveenHeemstede; van Giessel en M. Fenenga, Den Hulst— Schiermonnikoog. GETROUWD: G. O. Semplonius Lucas, Christ church; L. W. van Mey en A. C. M. Dresselhuys, Hattem; Jkvr. J. E. B. Backer en F. E. Knook, Luit.-kol. b. d. A'dam en Bussum. Chr. Hart Nibbrig en C. Hernandez, B. Aires; Chr. Dekker en Th. Zeeman, A'dam. BEVALLEN: Mevr. Duursema-Eggens, z. Hendrik Ido Ambacht; mevr. Moll- Vermeulen, d., A'dam; mevr. A. van Kempen-Van Dijk, z., Robindale, Trans vaal. OVERLEDEN: A. Alkema, m. (1945 Neuengamme) Harlingen; G. Oudshoorn- Nyland, v. 81 j., A'dam; W. den Engel sen Dzn., m., 93 j., Breda; W. Hoogen- doorn, m., 75 j., Moordrecht; A. E. Syp- kens-Criellaert, v., 91 j„ Oosterbeek; M. B. Schaap, m., Hilversum; J. Ch. van 't Hof-Zuurendonk, v., 63 j., A'dam; J. C. de Jong Tjassens-Keizer, v., 87 j„ Haar lem; C. Ujlaki. v-Cagliari (Italië); Sin. Takwari. m., 45 j., A'dam. De agenda voor de vergadering van de gemeenteraad op Maandag 5 Novem ber is 14 punten lang. De woningbouw neemt er een belangrijke plaats op in: vier punten gaan over dit onderwerp. Achtereenvolgens zal gesproken wor den over: een voorstel inzake het ver strekken van een aanvullende geldlening aan de speeltuinvereniging Westerkwar tier ten behoeve van de bouw van een clubhuis; idem het beschikbaar stellen van gelden voor het geschikt maken van gronden in de Ivnotterpolder voor de tuinbouw; idem het toekennen van voor schotten en bijdragen ingevolge de wo ningwet aan woningbouwverenigingen ten behoeve van verschillende bouwplan nen, welke na 1945 krachtens die wet tot stand zijn gekomen of nog in uitvoering zijn, en inzake de uitgifte van gronden in erfpacht aan genoemde verenigingen; idem het machtigen van B. en W. tot het aanvaarden van een voorschot en een bijdrage uit 's rijks kas en het verstrek ken van dat voorschot en een bijdrage aan de woningbouwvereniging Ons Be lang voor de financiering van de kosten van herstel van oorlogsschade aan de Herstel oorlogsschade bouw vereniging Ons Belang Overheidsbijdrage moest verhoogd Plan I der woningbouwvereniging Ons Belang leed in de oorlog grote schade en ontving van de gemeente een v schot ter financiering van de kosten het herstel der woningen (60 in getal). Dat voorschot bedroeg f 31,145, maar bleek later niet voldoende, zodat een aanvullend bedrag moest worden aange vraagd. De kosten van herstel bleken nl. f 38.071.01 te zijn. De minister van We deropbouw en Volkshuisvesting heeft toen het bedrag verhoogd tot (ten hoog ste) f 38.110, een rijksvoorschot, dat door de gemeente aan de woningbouwvereni ging zal worden doorgegeven, indien de raad het betreffende voorstel van F W. Maandag a s. aanneemt. woningen van het eerste plan; idem het goedkeuren van de exploitatierekening van het complex der oude woningen van de vereniging tot bevorderihg van de bouw van werkmanswoningen over het boekjaar 15 September 1949/1950; Idem de bouw van 58 beneden- en 58 boven woningen op aan de gemeente toebeho rende terreinen in de Meerburgpolder; idem het aangaan van een geldlening groot f 3.500.000; idem het aangaan een geldlening groot f 600.000; idem het wijzigen van de begroting van de ge meente voor het dienstjaar 1950 en dc begroting voor dat dienstjaar van hel gemeentelijk financieringsfonds; idem het wijzigen van de begroting der ge meente voor het dienstjaar 1950 en dt begroting voor dat dienstjaar van de takken van dienst, ten aanzien welke art. 252 der gemeentewet is gepast; idem het beschikbaar stellen gelden ten behoeve van het aanleggen een veelading met bijkomende ken op het veemarktterrein. DOUWE EGBERTS Golden ■IN DEHERFST Fn omdat I geten heeft te schrijven over Leidens Maar nee. er was werkelijk geen reden, onvergelijkelijke heerlijkheid wanneer waarom dat Bowientje van me en ik een lichtblauwe najaarshemel met laat, plotseling uit de tamelijk grijze sleur des uitbundig dagelijksen levens middenin de schoon- ïchemï Bouw van boven- en benedenwoningen in Meerburgerpolder Geschikt voor vier en vijf personen Nadat de raad op 13 Juni 1949 hadfinanciering de nodige gelden op lange goedgekeurd, dat op de gemeentelijke termyn te verkrijgen. Het gemeentebestuur deelt de raad mede, dat deze woningen aan de woning bouwvereniging Eensgezindheid dienen te worden toegewezen, daar het onder havige plan aansluit aan het thans in uitvoering zijnde project. Deze woning bouwvereniging zal daartoe een bedrag moeten storten van 3% van de jaar- huur als bijdrage aan een reservefonds tot dekking van het aan de exploitatie van het plan verbonden risico. De ge meente is verplicht daartoe ieder jaar 7 te storten. aan weerszijden van de Room burgerwetering in de Meerburgerpolder door de woningbouwverenigingen Eens gezindheid en Ons Doel 84 eengezins woningen, waarvan 31 als duplexwonin- gen en 52 als beneden- en bovenwonin gen, zouden worden gebouwd, werden ter plaatse door Ons Doel reeds 18 woningen gesticht, waarvan 7 als duplexwoningen werden uitgevoerd. Op het ogenblik zijn de woningbouwvereniging Eensge zindheid 55 woningen in aanbouw, waar- 33 uitgevoerd worden ais duplex- woning. Bij dit laatste plan is het oor spronkelijke plan in dier voege gewijzigd, dat 10 kleine eengezinswoningen vervan gen werden door 10 duplexwoningen, terwijl bij de uitvoering bleek, dat ln verband met de werkelijke terreinaf metingen 1 duplexwoning moest verval len. Thans wordt de raad een plan aange boden voor de bouw van 116 woningen ter voltooiing van de daar ontworpen woningbouw. Van deze woningen bevat ten 58 woningen twee slaapkamers. Deze woningen zijn geschikt voor vier per- i. De andere 58 woningen zullen drie slaapkamers tellen en zijn bestemd gezinnen van vijf personen. Ook bU dit plan wordt enigszins afgeweken van het oorspronkelijke. De bouwkosten worden geraamd op f 1.146.000, terwijl verwacht mag worden, dat de rijksbijdrage ongeveer f 28.000 zal bedragen. De gemiddelde huur is voor lopig aangenomen op f 8.15 per week. De bouw van deze woningen, die in traditionele trant zal geschieden, zal openbaar worden aanbesteed, spoedig mogelijk tot de bouw te kunnen overgaan, zijn reeds stappen gedaan het houden van die aanbesteding. Het is het gemeentebestuur n.l. gelukt voor de Spaardag ook in Leiden De harmonie „De Post" zal morgen e uzikale rondwandeling door de stad maken ter gelegenheid van de wereld- spaardag. Knotterpolder krijgt drainering Ook is een veldspoor nodig Naar uit een advies van de directeur van de proeftuin van het glasdistrict Westland blijkt, dient in de Knotterpol der, die voor de tuinbouw gereed wordt gemaakt en waarvoor de raad reeds bedrag van f 4000 beschikbaar stelde, nog een draineringssysteem met een volauto matische windmolen en een veldspoor voor de afvoer van producten te worden aangelegd. Bovendien moeten vooi verbetering van de structuur van de grond bagger en kalk worden aangebracht. En tenslotte moeten op de toegangsweg naar de bedrijven twee draaihekken worden geplaatst. De kosten van een en ander worden geraamd op f 8 200. Het gem tebestuur stelt de raad voor dit bedrag ter beschikking te stellen. Voorschotten en bijdragen voor na-oorlogse woningbouw Hele reeks besluiten wacht op voltooiing heid van een herfstige achtermiddag verzeild raakten. We waren zomaar een ommetje aan 't maken, en vóór het we eigenlijk beseften, waren we omgeven door alle kleuren, waarover de Schep per met Zijn volmaakte kleurenpalet beschikt. Wij keken in de gouden heerlijkheid van een najaarslaan. het was of wij goudene deuren wijd zagen openstaan. Het werd ons, toen wij binnengingen, alsof wij door gouden gewelven gingen, en wij aarzelden even, wij ademden diep, diep van verwondering. Natuurlijk, ge zegt: „Maar dat is Jacqueline van der Waals, die ge daar citeert!" Ge hebt gelijk. Maar ik kan het niet helpen, dat ikzelf geen betere vertolking voor onze ge voelens kan vinden, dan die van deze grote dichteres. In de olmen van het Plantsoen sche merde tussen het nog donkere groen het goud van de ingetreden herfst Verdroog de blaren, schuifelend in de milde wind, fluisterenden van de winter, die niet ver meer af kan zijn. Alleen de rhododen- dronstruiken pronkten met een onaan getast, donker loof, en in de schemer van hun ruige takken hipten wat ruziën de mussen. Achter de Petruskerk dreven wat vederwolken aan een klare hemel en het witte kerkje in de holte van de Zoeter- woudse Singel spiegelde zich in het donkere grachtenwater witter dan ooit. De geur van rijpe kastanjes en eikels, van dorre blaren en omgeploegd land woei ons tegemoet. En in de gemeente lijke plantsoenkippenren zochten wat barnevelders het kleine plekje zon op. De kruittoren Bourgondië aan de Jan van Houtkade, met zijn altijd weer te nieuwe hoed van leien op, keek stug en onaandoenlijk in het rimpelige water, zich bewust dat hij de enige overge blevene is, die daadwerkelijk deelnam aan het verzet tegen het vermaarde Spaanse beleg. Liefelijk bedekte het klimop de wondeplekken, die ruim vier eeuwen in zijn bakstenen lyf geslagen hadden. Blank koepelden zich de bolvormige daken der gebouwen van de Sterren wacht boven het groen van accacia en populier, en in de Hortus waren even eens de eerste sporen van het afsterven der i te i En terwyl wij voortwandelen, Bowien tje en ik. bedacht ik, dat er eens meneer geweest is, die een boek geschre ven heeft over „Les Délices de Leyde", de heerlijkheden van Leiden, en dat hy op allerhande wijs de lof bezingt Leidens schoonheden, zowel binnen als buiten zyn poorten, maar dat hij (Advertentie, 5novertroffe^ Grote belangstelling voor het jubileum van de heer Jansen Zó is het toch ook goed geweest Het jubileum van de heer P. J. Jansen Is allerminst in stUte voorbijgegaan. Aan vankelijk was het de bedoeling van de jubilaris zyn jubileum en dat van zijn in intieme kring te vieren, maar achteraf is hij toch van mening, dat het zó toch ook goed is geweest. Hij heeft dan ook niet over de belangstelling te klagen. V< al 's middags kwamen er velen hem gelukwensen. Zondag reeds vierde de familie „thuis" de jubilea. Gistermorgen volgde Ten behoeve van verschillende bouw plannen, die na 1945 krachtens de wo ningwet tot stand zyn gekomen of nog in uitvoering zyn, dienen ingevolge die zelfde wet aan de betreffende woning bouwverenigingen alsnog de voor de bouw benodigde bouwvoorschotten en bydragen door de raad te worden toe gekend. Verder moeten voor al deze plannen de gronden aan de bouwvereni gingen in erfpacht uitgegeven worden. In vroeger jaren was het mogelijk zulke besluiten reeds dadelijk te nemen, maar sinds 1945 is dat niet meer het geval. De veel verder gaande inmenging van de rijksinstanties bij de totstandko ming van de na-oorlogse plannen en de spoed, die steeds moest worden betracht om een mogelijkheid tot het uitvoeren van een plan niet verloren te zien gaan, maakten het nemen van die besluiten onmogelijk. Volstaan moest worden met de raad voor te stellen een besluit te nemen, waarbij de bouw van het ont worpen woningcomplex als zodanig werd goedgekeurd. B, en W. zijn van mening, dat het nemen van de betreffende raadsbesluiten thans niet langer mag worden uitge steld. Enkele bedragen konden nog niet definitief worden vastgesteld. De zeepkistrijder weet zich wel te behelpenl CoptrtoM P I 6. Ba» 6 Co»«*og». huldiging door het voltallige personeel, waarbij de heer J. J. van der Linden als oudste lid van het personeel het woord voerde. In een hartelijk toespraakje schetste de heer Van der Linden de op gang van het bedrijf. Met dankbaarheid werd er van gewaagd, dat de groei en de bloei nog steeds toenemen. Namens het personeel bood hij een electrische klok en bloemen aan. De heer Jansen dankte het personeel )or alles wat het in het belang van de zaak heeft gedaan. Hij wees vooral op de samenwerking en hoopte, dat die er in de toekomst zal zijn. Vanavond voor het personeel met de vrouwen nog een gezellige avond. De hele dag werden bloemstukken aan het kantoor aan de Aalmarkt bezorgd. De geschenken, die de heer Jansen in ontvangst mocht nemen, waren niet minder mooi. Onder de receptiegangers zagen wij: ds G. F. Callenbach, ds B. C. Visser en de heer J. van den Berg de redactie en administratie het Hervormd kerkblad te Oegstgeest, de heer J. P. Mulder Sr namens de Chr. bond van boekdrukkerspatroons in Ne derland, ds D. J. Vossers, ds J. Groot en ds J. de Wit namens de centrale kerke- raad en de redactie van het Leids Her vormd kerkblad (ds De Wit vertegen woordigde ook de wijkgemeente Rem- brandtwjjk), dr W. D. van Wijngaarden en de heer J. Welting, eveneens namens de Rembrandtwijk de heer Jac. Wil brink, vice-voorzltter van de gemeente commissie der Leidse Hervormde Ge meente, de heren L. Questroo, J. C. Lambermont en C. Lau namens de v_. eniging Koninginnedag, de heren W. N. Steur, P. Demmenie, A, H. J. de Beste, J. P. Karstens en J Edelyn namens het district Lelden van de federatie var werkgeversorganisaties in het boekdruk- kersbedrijf, de heer Joh. de Tombe, na mens het college van collectanten der Hervormde Diaconie, de heren Joh. de Groot en J. van Iterson namens de wijk gemeente Kooiwijk (de heer De Groot vertegenwoordigde ook de redactie van het Hervormd Maandblad), de heer H. Vogel namens het Leidse Diaconessen- huis, de heren W. J. Batist en J. C. Els- geest namens de Hervormde Diaconie en de heer A. van den Bos en mej. B. Beks, resp. voorzitter en secretaresse van de afdeling Leiden van de Ned. Chr. reis- vereniging. Zendingstoogavond te Alphen Een appèl op de Gemeente. Zo kunnen we de samenkomst karakteriseren, die vanwege de zendingscommissie van de classis Leiden der Ned. Herv. Kerk wordt gehouden op 7 Nov. in de kerk aan de Julianastraat te Alphen a.d. Rijn. Midden de zendingsweek dus. Een bijeenkomst niet alleen voor Alphen. maar voo omliggende gemeenten Hoe heeft de Kerk nu te spreken tot is eigen volk? Zovelen zijn van het Evangelie vervreemd. Op welke wijze heeft de Kerk het Evangelie :e brengen aan de volken, vooral in Indonesië? De jonge Kerken daar begeren onze hulp er liggen nog veel kansen En wat heeft de Kerk nu te zeggen aan Israël? Over deze drie vragen zal worden ge sproken door mr A. W. Kist. directeur Jeugdcentrum Oud-Poelgeest te Oegst geest; door ds J. Batelaan te Utrecht, di recteur van de Geref. Zendingsbond, er dr K. H. Kroon te Amsterdam, medewer ker van de raad voor Kerk en Israël. Ds A. M. Knottnerus, te Oude Wetering, voorzitter van de classicale zendingscom missie. spreekt een woord ter inleiding. De sluiting heeft ds P. A. Lefeber te Alphen. Het kerkkoor, dir. de heer A. Tollenaar verleent medewerking. tussen het licht- en donker-, zacht- hardgroen der Hollandse bomen. Voornaam en zwijgend rijden zich de huizen aan de Witte Singel en twee wilde eenden vlogen luid snaterend met heftig vleugelbeweeg op uit het water, scheerden in de richting van het Diaco- nessenhuis en verdwenen, na een scherpe bocht, rakelings over de Doelenkazerne. Op de brug bü het Noordeindspleia (wy zeggen altijd: Rembrand tsplein) hingen wat oude mannen over de leuning keken naar studentegedoe op het water. Langs de Morssingel leek de herfst opeens veel dichterby gekomen. Op het trottoir lagen veel lichtbruine en gele blaren en kinderen speelden met hu» knikkers hun luidruchtig speL Alsof hij iedere bezoeker welkom wilde heten, strekte de molen „De Valk" een breed, hartelijk ge baar naar ons uit. Ik bedacht, dat de de midden-étage. Marcel Keezer, vermoedelijk weer op een of andere manier had lopen kliederen, want t het kleine vierkante raam had zijn ouw een kleedje naar buiten gehangen. In de Steenstraat en op de Stations weg was er slechts het heen en weer gejakker van mensen, die allemaal haast hadden. Mensen, die vlug naar de rich ting van het station moesten, en mensen, die per se met grote spoed stadwaarts wilden. Mensen met de auto en mensen de bromfiets. Mensen met een ge- s fiets en mensen te voet Maar alle maal hadden ze haast. Hoe veel prac- tischer zou het leven zijn, bedacht ik verder, wanneer het leven net andersom Wanneer de mensen uit de stations richting per se in de stationsbuurt moes ten zijn en de mensen van de stad in Langs de Boerhaavelaan ontvluchtten wij, Bowientje en ik, de rusteloosheid van provinciestad. Op een klein, hoog bruggetje, vlakbij een oude watermolen, ademden wij diep de onbedorven lucht in, die van de Leidse Hout ons tegen- Ja, het begon te herfsten, want tussen de bomen door doemden de omtrekken „Oud Poelgeest" op. Die ziet ge an ders in de midzomer niet. Over de spoordijk schoof een lange ein in de richting Amsterdam. Vracht auto's, zwaar van hun zandvracht, hob belden over de nieuwe verhoging, waar achter de vuurwerkfabrieken geheel schuil waren gegaan. In de verte stond een moeder met een meisje van een jaar of vier op het Kik kerbruggetje. Het meisje zwaaide naar haar spiegelbeeld in het stille water, ter wijl de moeder haar veilig vasthield bij haar ceintuur. Hier was de klare rust en de pure gezondheid van een herfstige polder. Hier liepen onze voeten niet op fabriekstegels op de eigene, goede grond. Onze longen voedden zich tot verzadiging toe benzinedampvrije lucht. Hier lagen de vitaminen van a tot en z voor het grijpen, en wy voelden met de minuut jonger en sterker worden. In het Zuidwesten kreeg de horizon al de kleuren van een naar de aarde neigende zon: pastelgroen met vage strepen oker en teergeel. Schuin achter ons lag de stad. De stad, die wy ontvlucht waren, maar die wy niettemin liefhebben. Zwijgend keerden wij ons gezicht naar haar toe. En zwijgend liepen wij naar haar terug. Zwijgend, ook dat Bowientje van me. Zoals ze tijdens dit hele stukje gezwe gen had. Agenda voor Leiden Dinsdag Casino, 7 en 9.15 uur: K. en O., „Rech- xs zonder Wet" (The Ox-bow Incident). Levendaal 103, 8 uur: receptie eerste lustrum speeltuin vereniging „De Dem ping". Acad. Ziekenhuis, 8.30 uur: Jaarverga dering vereniging Maatschappelijk werk in de ziekenhuizen. Rijksmuseum van oudheden, 8 uur: dr W. C. Braat, „De Franken in Nederland 1 het grafveld van Rhenen". Schouwburg, 7 45 uur: Haagse Come- die brengt voor het L.A.K. „Venus Ob served" van Christopher Fry. Rehoboth: vrolijke markt „Ex Animo": De Kleine Burcht, 8 uur: Vereniging in oud-leerlingen Ambachtsschool, le zing over koeltechniek. Woensdag Stadhuistoren, 11-12 uur: R. Heering bespeelt het carillon. Prediker, 2.15 en 8 uur: Jeugdfilm- voorstelling „Het grote avontuur". HoogL Kerk. 8 uur: Hervormingsdlenst, ds J. de Wit, m.m.v. Hervormd kerkkoor. Evang.-Lutherse kerk. 8 uur: Hervor- mingsdienst, ds D. Kuilman. Schouwburg. 8 uur: K en O.. Haagse Comedie: Het meisje van buiten (The country glrl). Donderdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: Residentie orkest met Geza Anda, plano. Schouwburg. 8 uur: K. en O, Het meisje van buiten. Vrijdag Vlies, half 5: Leidse vereniging van industriëlen huldigt mr F. J. J. Trapman (25 jaar secretaris). Zaterdag Stadhuistoren. 11—12 uur: R. Heering bespeelt het carillon. Stadsgehoorzaal. 6 uur: Residentie-or kest, populair Weens programma voor i O. Burcht, 8 uur: feestavond onder-offi cieren t.g.v. 40-Jarig Jubileum van het Sanatoriumfonds. Vlies, 8 uur: ledenvergadering afdeling Leiden „Toonkunst". Volkshuis, 4 uur: H. C. Verkruysen over sociaal gerichte kunst. Leidse tandarts knipte inbreker De militaire tandarts N. uit Leiden, die Zaterdagavond met zijn meisje door de Vogelbuurt ln Den Haag wandelda, ontdekte daar ln een der voortuinen een man, die kennelijk verkeerde bedoelingen had. Toen bovendien van een balcon een tweede duistere figuur gesprongen kwam en de eerste de vlucht nam, aar zelde de heer N. geen ogenblik en zette een achtervolging ln. Enkele straten verder wist hl) de man staande te hou den. De politie werd gealarmeerd en rekende het Individu in. Het bleek een bekend Inbreker (alias tuinman) te zUn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 3