Spionnage in Nederland ontdekt van Tsjechische geheime dienst Nederlander gearresteerd, een tweede de B.V.D. bekend bij Ernstig nieuws nu Foto's van vliegvelden, sluizen en haven werken voor spionnen Zet de tering naar de nering EEN KLEINE INFECTIE Vogelvrij BANDEN ÜIHSDAG 30 OCTOBER 19%un Regeling maakte bekend T"\E NEDERLANDSE REGERING heeft het noodzakelijk en nuttig geacht enige gegevens mede te delen over enkele, ernstige gevallen van spionnage. Uit deze regeringspublicatie blijkt dat reeds ongeveer anderhalf jaar geleden de geheime dienst van het Tsjechische ministerie van Binnen landse Zaken een spion na^r Nederland heeft gezonden met de opdracht een heel netwerk van informatie-mogelijkheden op te bouwen. Men is op het spoor gekomen van Nederlanders en Tsjechen, die militaire geheimen, industriële gegevens en andere „wetenswaardige" zaken op listige wijze naar Praag trachtten door te geven. Er is slechts één arrestatie verricht, n.l. van een Nederlander. We laten hieronder de tekst van de regerings publicatie volgen. In de zomer van 1950 kreeg de Bin nenlandse Veiligheidsdienst een vei den, dat een Tsjech, die Nederland be zocht en als reden van zijn bezoek op gaf controle van de boekhouding v; Tsjechische legatie, in werkelijkheid iemand was van de Tsjechische Geheime Dienst, die onder valse naam naar Neder land reisde en tot taak had daar spionnage-netwerk op te bouwen. De naam, waaronder deze Tsjech de, was dr O 1 dr ich Ne umann, doch later bleek, dat hij ook bekend stond onder de namen Tlamicha, ing. K. Jaku- bec en Jirkovsky. Soms duidde men hem aan als Rosa. Het was een slanke, plm. 30-jarige jon geman. Zijn lengte bedroeg circa 1.""" Hij droeg een bril en had een groot lit teken van de rechter mondhoek het midden van de wang. Hij maakt deel uit van een van de geheime diensten der Tsjechische regering en wel die van hei ministerie van Binnenlandse Zaken. Neu mann had een pakje met Nederlandse bankbiljetten ten bedrage van f 5000 en een flesje geheime inkt bij zich. Geschaduwd Toen Neumann begin 1951 opnieuw naar Nederland kwam, werd hij gevolgd ten einde zijn bewegingen in Nederland te controleren. Daarbij bleek, dat het inderdaad zeer onwaarschijnlijk was, dat hy een normaal controleur van de boek houding der legatie was, daar hij het bewijs leverde een uitstekende spionna- getraining te hebben gehad en bij zijn subversieve activiteiten in Den Haag duidelijk toonde, dat hij rekening hield met de mogelijkheid geschaduwd te worden. Wanneer hij zijn hotel in de Molen- TJET ZIJN WEL ERNSTIGE onthuUin- -1-1 lingen, verricht door de Binnenlandse Veiligheidsdienst, waarvan de regering in de kranten van vandaag mededeling doet. En waar de regering in haar be richt zelf spreekt van „enige gegevens", daar zou men kunnen vermoeden, dat dit nog niet alles is. Het is intussen bedenkelijk genoeg. Want uit déze onthullingen blijkt eens te meer, dat, terwijl te onzent de com munisten lopen te leuren met vredes- maniftesten, vanachter het IJzeren Gor dijn binnen ons land een gevaarlijke spionnage-activiteit wordt ontwikkeld. Die spionnage-activiteit zoekt ken nelijk tot de kern van onze nationale verdediging door te dringen. Men leze de een-en-twintig vragen, waarop de Tsjechische militaire attaché te Brussel het antwoord wenste te ontvangen, er maar eens op na. Wij noemen er slechts één: „Waar liggen de ketelhuizen van de vitale bedrijven en waar gaan de elec- trische kabels de fabrieken binnen?" Het is ernstig nieuws, dat hiermede aan de openbaarheid wordt prijsgegeven. Maar het is ook nuttig nieuws. Het be vat een waarschuwing. Een waarschu wing aan de heren achter het IJzeren Gordijn, dat zelfs de laatsten onder ons volk langzamerhand kunnen gaan besef fen, wat men aan hen heeft; een waar schuwing niet minder aan ons volk opdat het weet wat er in werkelijkheid aan de hand is, allerlei sussende verzekerin gen van goed- en kwaadwiUende Ueden ten spijt. WAT BETEKENEN deze onthullingen? Wel allereerst, dat zij nog eens scherp in het licht stellen, hoezeer de machthebbers van achter het IJzeren Gordijn er op uit zijn het Westen te bedreigen. Wanneer men ziet, hoe deze spionnen in gehoorzaamheid aan hun opdrachtgevers zich er reeds op toeleg den centrale gegevens omtrent onze landsverdediging te verkrijgen, dan kan men wel aannemen, dat hun activiteit elders in het Westen nog heel wat grotere vormen heeft aangenomen. Daarnaast vestigen deze onthullingen de aandacht op de noodzaak, dat de be veiliging, ook de interne beveiliging, van ons land meer en meer verzekerd worde Het is belangrijk, wanneer ons land een behoorUjk leger, een behoorUjke vloot, een behoorUjke luchtmacht heeft, maar het is niet voldoende. Wat baten leger, vloot en luchtmacht, wanneer in het land zelf de essentiële industrieën worden ge saboteerd en lam gelegd? Wij achten het van belang, dat deze onthulüngen tegeUjk het rookgordijn hebben weggeblazen, in het leggen waar van verscheidenen zich met zulke schone drogredenen hebben beijverd. De werke lijkheid is anders. (Adv, Hoedt U j VERKOUDHEID to» HOEST KEELPIJN QRIEP j neem direct straat in Den Haag verliet, keek htf eerst voorzichtig óm zich heen om daar na een bepaalde richting in te slaan. On derweg maakte hij zo nu en dan zijn veters vast en keek daarbij achter zich om te zien of hij ook gevolgd werd. Eens keerde hij resoluut op zijn schre den terug en liep in de tegenovergestel de richting, om op die manier zijn even tuele volgers in verwarring te brengen. Desondanks kon worden geconstateerd, dat hij in een dancing een bespreking had met een Nederlander, wiens identi teit later kon worden vastgesteld. Deze Nederlander, die zich König noemde, had enige jaren na de oorlog in Praag verblijf gehouden en het is later komen vast te staan dat hij reeds in die tijd voor de Tsjechische Geheime Dienst Dit is dr Oldrich Neumann, die voor de Tsjechische Geheime dienst in ons land opereerde. heeft gewerkt. De vrouw van Könlg werkte op de Nederlandse legatie. Enige maanden later kreeg de B.VJD. zekerheid, dat bedoelde Nederlander in-| derdaad op clandestiene wijze berichten doorgaf, die kennelijk bestemd waren aor de Tsjechische Geheime Dienst. „Dode brievenbus" Deze berichtgeving geschiedde vol gens het systeem van de „dode brieven- Er kon n.l. worden geconstateerd, dat de Nederlander op een avond een ogenschijnlijk leeg sigarettendoosje depo neerde in een tramhuisje op een der drukste punten van Den Haag. De B.VD. wist de inhoud van het oosje, n.l. een op zeer dun papier in het Duits geschreven bericht, te foto- copiëren. terwijl bovendien geconstateerd werd, dat het doosje in handen kwam een Tsjech, die als handlanger van Neumann optrad. Op regelmatig terugkerende tijden werd telkens op geheel verschillende plaatsen in Den Haag op soortgelijke wijze een bericht gedeponeerd, wederom in een sigarettendoosje, weer in het toilet van een lunchroom, ook wel eens achter een brievenbus. De papiertjes met de berichten werden dan met kauwgom bevestigd. Uit de inhoud van deze berichten, die alle in handen van de B.VJD. zijn ge vallen. büjkt duidelijk de bedoeling aan de Tsjechische Geheime Dienst te doen toekomen inüchtingen van vertrou welijke en geheime aard. Het zijn deels „Stimmungsberichten" en voor een deel inlichtingen betreffende de Nederlandse houding t.o-v. brandende buitenlandse problemen, die König van een insider moet hebben ontvangen. Ook deze insider kon worden geïdentificeerd. Voorts bracht König rapport uit over de activiteit hier te lande van Tsjechische emigranten, die om politieke redenen na 1948 naar Nederland waren gevlucht. Films in brieikaarten De instructies, welke de Tsjechische Geheime Dienst aan König deed toeko men, werden op gecamoufleerde wijze verzonden. Neumann liet zich uit Ne derland een aantal onbeschreven prent briefkaarten toezenden. De rechterboven hoek van deze briefkaarten werd ge splitst en tussen deze beide delen werd een microfilm, waarop instructies ston den, ingebracht (op de plaats waar ge woonlijk de postzegel wordt geplakt) en daarna werden de twee helften weer op elkaar geplakt. Deze briefkaarten werden per brief naar Nederland gezonden, hier van een postzegel voorzien, die precies op de haast onmerkbare verhevenheid werd geplakt en daarna werd de briefkaart door de handlanger van Neumann hier te lande aan het adres van König verzonden. De B.V.D. heeft van al deze instructies kun. nen kennis nemen. De fotocopieën zijn in zjjn bezit. Aangezien de zojuist omschreven han delingen door König werden bedreven vóór de in werking treding van de wij zigingen in het Wetboek van Strafrecht op het gebied van spionnage, onmogelijk een strafvervolging tegen hem in te stellen en na de wijziging het Wetboek van Strafrecht was het contact tussen deze Nederlander Tsjechische Geheime Dienst (om geheel andere redenen) beëindigd. Königchantage De Justitie heeft echter nog een appel tje met König te schillen naar aanleiding van zijn spionnage-activiteit te Praag- Neumann zond o.a. instructies naar Nederland om hem volledig op de hoog te te houden van de ziwakke punten in het privé-leven van Nederlanders, die om de een of andere reden naar Tsjecho- slowakije kwamen (financiële positie, drank, vrouwen enz.) ten einde daarvan gebruik te kunnen maken en hen even tueel in een val te lokken. Hij zou deze personen dan door middel van ohantage dwingen om voor zijn spionnage organi satie te werken. Neumann verzocht voorts informaties Praag stelde tienlallen vragen Waar staan wapenfabrieken en geschiedt atoomonderzoek? Gegevens over vele 9. Wat is het bedrag van de geheime fondsen op het militaire budget fabrieken 10. Gegevens over vliegtuigbouw bij T~\E Tsjechische militaire attaché la -L' Brussel, Hoppe, een van de figuren 11. Waar bevindt zich het voertuigen in deze spionnagezaak. kwam to begin 1950 in contact met een informant in Nederland, met wie bU in 1950 en 1951 zonden tanks. 12. Een compleet stel Nederlandse voortdurend in relatie is gebleven. Een groot aantal vragen werd hem door Hoppe gesteld, ten einde deze door een aantal te recruteren spion- 13. Gegevens over de D.A.F. fabrieken in Eindhoven. 14. De verhouding tussen de Neder- naamste vragen worden hieronder vermeld. 1. Een nauwkeurige opgave van alle bijzonderheden over Nederlandse 15. Opgave van de zich in Nederland bevindende oorlogsindustrieën. De ligging daarvan dient op een kaart aangegeven te worden, met aan materiaal en radaropstelling). 2. Opgave van de belangrijkste brug gen en viaducten in de grote ver keerswegen. Tevens werd ver lijnen in de omgeving. 16. Opgave van het aantal arbeiders sub. 15 bedoelde bedrijven, onder mededeling tevens van details om- deze objecten. Er moesten men sen op de foto's staan om de af metingen van de projecten te doen energielevering. Hoe groot is de productie van deze bedrijven. 17. Opgave van de vitale punten van uitkomen. 3. Opgave van de maréchaussée- deze bedrijven ketelhuizen en plaats, waar de electr. kabels de fabrieken binnengaan. waaruit dit wapen bestaat. 4. Opgave van de namen van de be velhebber: en van de sterkte van 18. Mededelingen over de bouw van een nieuwe Philipsfabriek en van een nieuwe olieraffinaderij. 19. Inlichtingen omtrent nieuwe elec- hen worden gecommandeerd. 5. Bijzonderheden over de strategi sche ligging van Rotterdam. Am- trische centrales, met specificatie van de plaatsen, waar de kabels de centrales verlaten. laatste plaats Hoppe een uit stekende kaart bezat. atoomonderzoek plaats vindt. 21. Tijdschriften en brochures, waar 6. Nauwkeurige gegevens over de fabriek bij de Hembrug. in gegevens voorkomen omtrent vooraanstaande militairen, hun 7. Gegevens over het aantal Neder landse troepen, dat naar Duitsland zou gaan. 8. Antwoord op de vraag, op welke Aan Hoppe zijn op sommige van deze vragen van tüd tot tijd inlich tingen verstrekt, die afkomstig waren uit e.g. open bronnen, d.w.z. kranten, straaljagers en op welke vlieg velden de Amerikaanse straal jagers worden gebruikt. informant zo nu en dan een som geld, die geregeld aan de B.V.D. werd door- over verschillende met name genoemde Nederlanders ten einde na te gaan of dit ook wellicht toekomstige spionnen zouden kunnen zijn. Behalve belangstelling voor Nederland se geheimen, bleek Neumann's arbeids terrein ook op internationaal niveau te liggen. Zo probeerde hij om via Neder landse kanalen inlichtingen te verkrijgen over de besprekingen, die door de Ne derlandse delegatie in Lake Success werden gehouden. Daartoe verzond hij uitgebreide vragenlijsten naar Den Haag. Een foto met het signalement Neumann zal ook naar het buitenland gezonden worden, ten einde ook bondgenoten te waarschuwen tegen deze belangrijke persoon in dat deel van de Tsjechische spionnagedienst, dat onder het ministerie van Binnenlandse Zaken ressorteert Hoppe uit Biussel zocht in hotelkamers eerst naar verborgen microfoons i een beeld gegeven te hebben van spionnage-activiteiten in Nederland het Praagse ministerie van Binnen landse Zaken, mogen hieronder enkele mededelingen volgen over de geheime werkzaamheden van de in Brussel ge accrediteerde Tsjechische ilitaire atta- ché's Horsky en Hoppe. Deze verzamel den nl. ook inlichtingen in Nederland en (ADVERTENTIE) Minder moeilijk dan IJ denkt De wetenschap vergemakkelijkt Uw taak. Er wordt zoveel geschreven en gepraat rer zuinigheid, dat een mens er kriegel m wordt. Maar ja, het geld is schaars i het goed is duur. Er rest ons slechts _j tering naar de nering te zetten. Het zwaarst drukt deze last op de schouders van een huisvrouw, die bij het aan breken van het winterseizoen voor haar gezin onvermijdelijke kledinguitgaven moet doen. die direct zo'n gat in haar portemonnaie slaan. Het i6 voor haar dan ook verheugend te vernemen, dat de N.V. Dobbelman te Nijmegen er in geslaagd is een wasmiddel samen te 6tellen, waarin zij, zonder gevaar voor het afschuwelijke vervilten of krimpen, wollen (en ook zijden) kledingstukken kan wassen. Dit middel het alkalivrije Castella Wolwas met Kleur Actief (rose pak) is na de komst van Castella voor de gezinswas met Actief Wit, de meest verrassende vinding op wasgebied. Castella Wolwas reinigt niet alleen, maar houdt de zachte wol ook na veelvuldig wassen soepel. Het Kleur Actief voorkomt het vaal worden, waardoor de kledingstukken als nieuw blijven. Uit de practijk is ge bleken, dat dit prachtige middel voor de „fijne" was. de levensduur van jumpers, vesten, kinder- en babygoed vele malen verlengt, zodat het inderdaad voor een huisvrouw op het ogenblik mogelijk is, al wassende zuinig te zijn I kwamen daartoe herhaaldelijk „voor hun genoegen", dus als privé-personen, naar ons land. In Juli 1949 kwamen Jiri Horsky (geb. te Bratislava 26-ll-'09), alias Berger, alias majoor Winterstein, met zijn vrouw en zijn chauffeur Svoboda naar Neder land. Tijdens hun verblijf bleek de chauffeur een zeer werkzaam aandeel hebben in de w< "kzaamheden. Er jwerd een rondreis gemaakt door Nederland, waarbij foto's werden ge maakt van militaire vliegvelden Valken burg, Eelde, Twente en Soesterberg. Voorts werd de luchtvaarttentoonstelling op Ypenburg bezocht, waar zeer veel vliegtuigen werden gefotografeerd. Foto's werden eveneens gemaakt van de slui zen in IJmuiden en van de havenwerken in Hoek van Holland. Speciale interesse: Fokker Speciale belangstelling werd aan de dag gelegd voor de Fokkerfabrieken. Horsky zag kans een tussenpersoon te recruteren, die hem over deze fabrieken volledig moest inlichten, zulks in ver band met de fabricage van Gloster- Meteors. De B.V.D. was van deze rela ties geheel op de hoogte. Daar Horsky zich ook in België aan spionnage schuldig maakte, verzocht de Belgische regering aan Tsjechoslowakije om Horsky terug te roepen. Hij werd in October 1949 vervangen door Miros- law Hoppe, geboren 22 April 1915 te Roudnice. Hoppe onderhield zeer nauwe relaties Huis vol herinneringen (Van onze A'damse correspondent) Het wees- en oudenliedenhuis der Hersteld Evang. Lutherse gemeente de Haarlemmerstraat te Amsterdam be staat op 4 December 125 jaar. Aan dit huis, dat ver over de 300 jaar oud is, zijn historische herinneringen verbon den. Daar hebben de Engelse ..Pilgrim Fathers" geruime tijd gastvrijheid geno ten alvorens zij in 1623 uit Rotterdam met de Mayflower naar Noord-Amerika vertrokken, waar zij de grondleggers van Nieuw Amsterdam, later New York, werden. Zes jaar later borg de Westindische Compagnie in dit huis de buit van Piet Heins Zilvervloot. Na de opheffing deze compagnie deed het huis aai Haarlemmerstraat dienst als hotel, totdat op 4 December 1826 de Lutherse wezen ouden van dagen er in trokken. We- zijn er sinds enkele jaren niet meei gehuisvest. Het feest, zal, vanwege de minder rooskleurige financiële omstandigheden, slechts op bescheiden wijze worden ge- (Advertentie is heel dikwijls het begin van veel en vaak zeer langdurige narigheden. Zuivert en ontsmet open huidplekken met de krachtig desinfec- rTinncm terende, genezende I vloeistof Nauwkeurige spion Hoppe was een veel kundiger mar zijn voorganger Horsky. Wannen Hoppe hier in een hotel overnachtte, onder zocht hij eerst de muren van zijn ka- om te weten te komen, of er ergens microfoons verborgen waren :n praatte hij met zijn metgezel koetjes en kalfjes. Hij gaf met potlood streepjes precies de plaats aan, waar z koffer stond, ten einde na thuiskomt kunnen controleren of iemand wellicht belangstelling voor de inhoud gehad zou hebben en daarbij de koffer zou hebben verschoven. Ook tussen de kastdeuren klemde hij een papiertje, waarvan hij de preciese plaats met potlood aangaf. Tijdens zijn reizen in Nederland legde hij bijzondere belangstelling aan de dag IJmuiden en verscheidene kazer- 20) Moeder ging op een stoel staan en haalde drie metworsten uit de rookkast. Ze legde die voor haar zoon op tafel. „Neem die mee, voor ieder van jullie één. Folkert streefde tegen. Wij willen jullie armoe de niet opeten, moeder. We kunnen eten, wat we willèn en zoveel we willen." „Hoe komen jullie aan dat eten?" vroeg de „Dat halen we van mensen, die met de Gel dersen heulen," was het grimmige antwoord. Tenslotte stak Folkert de worsten bij zich, omdat hij zijn moeder dit genoegen niet wilde ontzeggen. Toen hij weer ging vertrekken, kwamen zijn moeder de waterlanders in de ogen. Folkert zag het. „Heb maar geen zorg, moeder, we slaan ons er wel door. Rooie Willem is slim en vreselijk sterk." „Is hij een reus, Folkert?" informeerde een broertje. Folkert knikte gedachtenloos en besloot: „Ik ga over het Mandeveld terug en hoop vader daar te vinden." Na een hartelijk afscheid vertrok de jonge scheper weer In de namiddag reed Frankes door het dorp Haule. Hij wilde zijn dochter en de anderen op de hoeve weer eens bezoeken. Maar hij vond zijfi boerderij niet terug. Op de plaats, waar ze gestaan had, vond hij niets als een zwart geblakerde puinhoop en verkoolde bal ken tussen de bomen met hun verzengde tak ken. Een ogenblik was de stroper als verbijsterd. Toen vloog er een golf van woede door hem heen. Hij begreep w«l, wie hier de hand in het spel had gehad. Met droefenis en verbittering in zijn hart zag hij een tijdje het toneel der verwoesting aan. Toen wendde hij de teugel en reed naar het huisje van Engbert Hendriks. Daar aangekomen bond hij zijn paard aan een boom en stapte haas tig de woning binnen. Hij vond Hendriks in het kamertje, alsmede diens vrouw en kinderen. Frankes plofte dadelijk neer op een wankele stoel en vroeg na een vluchtige groet: „Wat is er ge beurd, Engbert?" Verhaal „Ja, ja, goed. Maar vertel me alles vanaf het óegin." Hendriks begon nu zeer breedvoerig, maar hor tend en stotend alles te vertellen, wat hij wist. Toen hij geëindigd was, zei de stroper, die met een somber gezicht had geluisterd: „Hanna heeft dus geweten, wat er komen zou." „Ik vermoed het wel, boer." „Heeft mijn dochter ook gezegd, waar ze naar toe wilde gaan?" „Naar Peter Hendriks." „Maar ze heeft ons niet gezegd, waar die woont," viel de vrouw nu in. Frankes deed, alsof hij die opmerking niet had gehoord. „Bij wie hebt ge de beesten en het huis raad ondergebracht, Engbert?" De arbeider had alles goed in zijn hoofd. Zon der haperen somde hij op, welke boeren een koe, een vaars, een kalf, een varken of een of meer schapen een onderkomen hadden verschaft. Nie mand van de dorpsgenoten, die hij had aange zocht, had geweigerd mee te werken. Frankes knikte goedkeurend. „Wil je ze voor mij bedanken, Engbert? Ik hoop ze later hun diensten te kunnen vergoeden." „Ik zal net doen, boer." „Heb je nog geld, Engbert?" „Ja, ik kan me nog wel een tijdje redden. En wat ik nog vergeten heb te zeggen: Ik heb zelf de geit, de melkschapen en de hoenders meege nomen." „Goed," zei Frankes. „En dan nog dit: de wagens en het huisraad en aJ het andere is ook bij de boeren gebracht. Zal ik even opnoemen, wie wat n bewaring hebben?" „Neen, niet nodig, Engbert. Hier, kerel." De boer haalde zijn geldbuidel voor de dag en schoof de arbeider een aantal geldstukken toe. Met een „Ik kom gauw eens terug" vertrok Willem Frankes weer Hij begaf zich nu naar de hoeve van Meine Wolters, één zijner vrien den, waar hij zijn paard in de stal bracht. Hij was van plan om zijn dochter op te zoeken, maar wilde voor de veiligheid wachten tot de duister nis was ingevallen, vóór hij zich op weg begaf. De wilddief besprak met Meine Wolters de toe stand, waarin hij en zijn dochter zich bevonden. Meine Wolters had de roep van een wijs man te zijn. (Wordt vervolgd) RIJWIEL MOTOR Van het eri van Beroepingsvrerk Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Garderen A. J. Wijn malen te Oldebroek; te Randwijk M. J. Lekkerkerker, emeritus-predikant te Amsterdam; te Kropswolde cand. J. I. J. Knottnerus te Den Haag. Aangenomen: naar Gouda (Ver. van Vrijzinnig Hervormden) J. Verdonk te Hauwert. Bedankt: voor Gouderak en voor Benschop M. Ottevanger te Leiden; voor Groot-Ammers (toez.) A. L. v. d. Smit te Onstwedde; voor Kampen (vac.-H. Hiensch) J. Slok te Dordrecht; voor Moerkapelle (toez.) W. Anker te Heus- J. S. Barends te Raard (Fr.). Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Bedankt: voor Breukelen W. v. d. Lingen te Alkmaar-Broek op Langendijk. Doopsgezinde Broederschap Beroepen: te Westzaan J. Wieringa Baptisten Gemeenten Beroepen: te Hoogezand J. A. Scholite te Nieuwe Weerdinge. Eerste school voor zwak- ziende kinderen Van Prins Alexanderstichting in Huis ter Heide (Van een onzer verslaggevers) Morgen wordt in Huis ter Heide (U.) de eerste schooi voor buitengewoon on derwijs aan zwak-ziende kinaeren ge opend. Het is een school, uitgaande var Prins Alexandersticnting aldaar, dit sedert enige jaren blinde School en Kerk Mr I. J. van der Lee (dep. van [Jj Landbouw) gepromoveerd Mr J. J. van der Lee, chef der directie Internationale Organisaties van het mi nisterie van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening, promoveerde dezer dagen «p- te Cambridge (Engeland), op een proef-j |H solirift getiteld „Divergencies in Inter-' ■*-i national Law with Special Reference to zeg the Law of Territorial Waters". nog iej. J. Hoving, aldaa i Da Costaschool I (Advertentie)vei Thans zijn dezen verhuisd naar blindeninstituut in Huizen tN.-H.) i ae Prins Alexanderschool uitsluitend be stemd voor zwak-ziende kinderen, die vroeger eigenlijk tot de blinden worden gerekend. school worden daglicht, verlich- atscherming van te veel licht kleuren in overeenstemming geDracht noodzakelijke eisen. Het meubi- De lessenaars zijn zc construeerd dat het kind met krom kan De school telt thans 56 leerlingen. Maximaal kunnen er 90 worden ge plaatst. Er zijn leerlingen van 8 tot 18 jaar; ze worden verdeeld in graden van hoogstens twaalf kinderen. Allen kry- gen individueel Montessori-onderwijs. De leermiddelen worden grotendeels i ae schooi door leerlingen vervaardigd. Men heeft de beschikking over een drukkerij, werkbanken en een weefge- terwijl verder veel aan tuinarbeid wordt gedaan enaan omgang ^met huis dieren.,. Het onderwijs is „neutraal", in over eenstemming met de' openbare school. Directeur is de heer P. S. N. Oost. Ons land telt 1600 zwak-ziende kin deren. Mogelijkheden genoeg dus ook de voorstanders van confessioneel onderwijs. Ir W. F. C. Engelbert van Bever voorde zal op 7 Nov. om 3 uur het ambt hoogleraar in de economische geolo- in Delft aanvaarden. •richting (Sociologie) de heren P E ner. Leiden, J A A van Leent (cum Den Haag Doctoraal Indologie (econ H Kessler, Voorburg. Prop. examen Godge- ïeid mej E. Vijlbrlef, Dordrecht. Meer kinderbijslag voor kleine zelfstandigen Hogere uitkering en hoger plafond verwacht Over de kinderbijslag aan kleine zelf standigen heeft mr dr A. A. van Rhijn, staatssecretaris van Sociale Zaken, gis teren in Utreoht verklaard dat het in de bedoeling ligt te zijner tijd de uitkerin- het plafond bij deze regeling te verhogen. Het plafond voor kinderbijslag aan zelfstandigen is thans een inkomen van f2400 per jaar (voor bijslag van het derde kind af). Rhijn zei verder dat het mis schien gewenst zal zijn tot een vorm premieheffing te komen. Thans is de regeling premievrij. Dit werd medegedeeld op een midden standscongres van de Partij van de Vragen over houding vah filmkeuring Waarom heeft de centrale commissie oor de filmkeuring de film „De raad der Goden", waarin aan de Ver. Staten fingeerde gemene rol wordt toebedeeld, voor openbare vertoning toe gelaten en de film „Schuldig aan ver- raad?", over het in werkelijkheid Hongarije gevoerde proces tegen kar dinaal Mindszenty niet toegelaten? Deze vraag heeft het Tweede-Kamerlid Van der Goes van Naters schriftelijk gesteld minister Van Maarseveen. (In ons blad van gisteren kan men meer over deze kwestie lezen Red.). „Geld aan noodwoning in Ameide was weggegooid" Minister In 't Veld heeft de burgemees- r van Ameide en Tienhoven geschreven, aarom de Rijksgoedkeuring aan de bouw van de vermaarde noodwoning in Ameide werd onthouden. „Het bouwen >'n noodwoning is verkwisting van materiaal, arbeid en geld", zo schrijft hij. .,Voor weinig meer dan het dubbele van het bouwbedrag (dat f 4000 groot was) woning kunnen worden gebouwd de eisen van de bouwverordening voldoet en de levensduur van de nood woning vele malen overtreft", aldus de ministriële brief. De Ned. Fruittelers Organisatie or ganiseert op 22 Nov. te Utrecht een Ame rikaanse klein-fruitteeltdag. De mijnindugtrieraad hield gisteren te Heerlen zijn honderdste vergadering. KARSOTE RUB HCrkt van twee. /tan ten te<?e/y£ Het lied der aethergolven WOENSDAG 31 OCTOBER. HILVERSUM I (402 m). NCRV 7.00 Nieuws. 7.18 Gewijde muzlelc. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuwg. 8.15 Gram. 9 00 Voor de zieken. 9.35 Gram. 10 30 Morgendienst 11.00 „Nemesis", hoorspel. 1210 Gram. 12.33 Amusementsmuziek. 12.59 Klokgelui. 1.00 Nieuws. 1.15 Protestants In terkerkelijk Thuisfront. 1.20 Lichte muziek. 150 Gram. 2.15 Twee alten, cembalo en piano. 2.45 Voor de meisjes. 3,00 Kamerorkest en soliste. 3.40 Blokfluit-ensemble. 4.00 Voor de jeugd. 5.00 Kinderkoor. 5 20 Orgelspel. 5.45 Regeringsuitzending: R. A. Nimpoeno-Deia- nt-induj in lm .00 Nieuws. 6.15 Zigeunerkwintet. 6.30 RVU: Mevr. Dr. E. Pereira D'Oliveira: „Vita minen en hormonen: Vitaminen". 7.00 „Spec trum van het Christelijk Organisatie- en Verenigingsleven". 7 15 Boekbespreking. 7.30 Commentaar op de familie-competitie. 7.40 Radiokrant. 8.00 Nieuws. 8.10 Evang. Luth. Kerkdienst. 9.30 Vocaal ensemble, Bach-ork. en solisten. 10.10 Gram. 10.30 Internationaal Evangelisch Commentaar. 10.40 Gram. 10 45 Avondoverdenking. 11 00 Nieuws. 11.15 Gram. 11.20 „Hoe zit dat met mijn kind?". 11.35— 12.00 Gramofoonmuziek. Nieuws. 8.18 „Tussen twee plaatjes gezegd". 8.50 Voor de huisvrouw. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 10.30 Gram. 10.45 Voor 11.00 R V.U.: Zr. F. Meyboom: „Hoe geest. verpleegd?" 11.30 Gram. 12.00 Voordracht. 15 Accordeonmuzlek. 12.38 Accordeonmuz. 12 55 Kalender. 1.00 Nieuws. 1.15 Dansmuziek. 1 45 Gram. 2.00 Gesproken portret. 2.15 Jeugd- rt. 3 00 Kinderkoor. 3.20 Vierhandig ipel. 3 30 Voor de zieken. 4 10 Voor de jeugd. 5 40 Gram 6 00 Nieuws. 6.15 VARA- 6.20 Actualiteiten. 6.35 Amusements- 7.00 „Sluizen naar groter welvaart", eeld 7.20 Gram. VPRO 7.30 Voor de jeugd. VARA 8 00 Nieuws. 8.05 Muzikale cau- ie. 8.15 „Prins Igor", opera. (In de pauze plm. 9.30 Voordracht). 11.00 Nieuws. 11 15 »ort- 1125 Orgelspel. 11.45—12.00 Gram. ENGELAND. BBC Home Service, 330 m. 12.00 Voor de scholen. 100 Lichte muzleie. 25 Gev. muziek 2 00 Nieuws. 2 10 Oogge- igeverslag. 2 30 Dansmuziek. 3.00 Voor de holen. 4 00 Hoorspel. 5 00 Twintig vragen. 5 30 Lichte muziek. 6.00 Voor de kinderen. 00 Nieuws. 7 15 Sport. 7.20 Lichte muziek. 45 Causerie. 8 00 Gev. programma. 8.45 Cau serie. 9.00 Orkestconcert. 10.00 Nieuws. 10 IS Drkestconcert 11 00 Klankbeeld. 11.30 Recital. .145 Parlementsoverzlcht. 12.00—0.03 Nieuws. ENGELAND. BBC Light Programma, 1500 en 247 m. 12 00 ..Mrs. Dale's Dagboek" 12 15 Dansmu- :iek. 12.45 Voordracht 1.00 Rhythmische mu- :Iek. 1.45 Orkestconcert 2.45 Voor de kleu- ers. 3.00 Voor de vrouw. 3.40 Sport. Amusementsmuziek. 4 30 Voor de soldaten 45 Lichte muziek. 5 15 ..Mrs Dale's Dag boek'" 5 30 Lichte muziek. 6 00 Orkestcon- 00 Pianospel. 7.15 Voor de Jeugd. 7 45 Hoorspel. 8 00 Nieuws 8.25 Sport. 20.30 „Dia- nond Jubilee Club" 9 00 Hoorspel. 10.30 Ver- :oekprogramma. 1100 Nieuws 11.15 Act. 11 2( uziek. 12 00 Voordracht. Gevar 4.00 Nlei PUROL GENEEST ruwe huid, ruwe handen, ruwe lippen I1AA1A111 BRUSSEL 324 en 484 m. 12 30 Weerber 12 34 Gram. 12.50 Koersen. 12.55 Gram. 1.00 Nieuws. 1.15 Gram. 12.00 Schoolradio. 3.30 Gram. 4.00 Orkestconcert. 4.30 Gram. 4.45 Internationale radio-universi teit. 5.00 Nieuws 5.10 Dansmuziek. 530 In strumentaal kwintet. 5 50 Boekbespreking. 6 00 Klankbeeld. 6 30 Voor de soldaten. 7.00 Nieuws. 7.30 Gram 7 50 Causerie. 8.00 Act. 8.15 „Le Prince Igor", opera. 11.00 Nieuws. 11.05 Verzoekprogramma. 11 30—12.00 Lichte muziek. BRUSSEL 484 m. 12 05 Amusementsmuziek. 1.00 Nieuws. 1.10. 3.00. 4 00 en 4.30 Gram. 5.00 Nieuws. 5.10 uur Amusementsmuziek. 6 30 Omroepkoren. 7.00 en 7 40 Gram 7 45 Nieuws. 8.00 Gram. 815 Groot Symphonie-orkest en solist. 9 55 Gram. 1000 Nieuws. 10.15 Jazzmuziek. 10.45 Gram. 10.55 Nieuws. 11.00 Gram. 11,50 Nieuws.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 2