TRIUMPH ..MAAR*"- Gelijke plichten Uitkering bedraagt 80 pet van het loon Huwelijksbureau inde 200.000; succes: 35 echtparen „Geestelijk tweemanschap" aan V.U. warm gehuldigd Je kunt me vertellen wat je wilt boven alles triumpheert VIRGINIA ZO voor 80 ct. Vogelvrij 1 ZATERDAG 27 OCTOBER 151 "r\E huisvestingscommissies vormen een dankbaar onderwerp voor velen om over te praten en dat dan meestal in afkeurende zin. Niet zo verwonderlijk, als men bedenkt, dat de beslissingen van deze commissies soms van ingrijpende betekenis zyn in het leven van jonge mensen, die woonruimte zoeken of van enderen, die een deel van hun woon ruimte moeten afstaan. Die commissies lossen de woningnood natuurlijk niet op, maar wèl kunnen ze de narigheid daar van beperken of bij minder juist be leid verzwaren Velen hebben alleen critiek, maar dan dient men te beden ken. dat het werk van de commissies uitermate moeilijk is en dat het onmo gelijk is, ieder tevreden te stellen. En ook. dat het gevaar dreigt, dat de ambte naar alleen gevallen ziet en niet meer de mensen met hun nood. De huisvestingscommissies werken onder verantwoordelijkheid aan B. en W. Maar deze zijn voor hun beleid geen verantwoording schuldig aan de raad. Dat achten we fout. Want al erkennen we, dat, bij een onverstandige gemeen teraad of een dito college, het brengen van huisvestingsmoeilijkheden in de raad gevaren mee kan brengen, aan de an dere kant is het toch zó. dat een dermate ingrijpend iets ais het beschikken over de woonruimte van de burgerij niet aan de openbaarheid mag worden onttrok ken. TT ET krijgen van inwoning is over het algemeen geen prettig iets. Maar het is voor de jongelui, die trouwen willen, nog onprettiger steeds maar te moeten wachten. Daarom dient, zo lang er nog woningen tekort zijn, de nodige inschik kelijkheid te worden betracht. Dat is een doodgewone eis van christelijke naastenliefde. Velen trachten daaronder uit te komen, maar dat is verkeerd. Maar dan moet het beleid ook zó zijn, dat die naastenliefde daardoor niet wordt tegengewerkt, dat er in dit opzicht ge lijkheid van plichten is voor allen. Dus niet: inwoning wel opleggen in de ene buurt en in een andere, wat deftiger wijk niet In schier elke plaats ziet men kastelen van huizen, waar voldofnde ruimte is, maar waar men geen inwoning heeft. Dat grieft de mensen. En terecht. Waar om wel twee gezinnen in gewone mid denstands- of arbeiderswoningen en waarom niet in grote huizen of speelt de huur hier een rol? Maar er zijn ook jonge gezinnen, die die huur wel zou den kunnen betalen. Een ander euvel, waar velen zich aan 6toten, is, dat eigenaren vrijwel nooit inwoning krijgen. Er schijnen nog steeds mazen te zijn, waar die doorheen kunnen. Ook dit is onrechtvaardig. Waarom wèl inwoning in een huurhuis dat huis eigendom is? T^EN ander kwaad onder de zon is voor de velen, die een woning of een paar kamers zoeken, dat oude mensen rustig in dikwijls te grote huizen kunnen blij ven wonen. Zulke mensen kunnen geen inwoning hebben Begrijpelijk. Maar naar een kleiner huis gaan ze óók niet- Veelal is dat het gevolg van het ge brek aan geschikte huizen of omdat deze niet in een geschikte buurt staan. Maar niettemin blokkeren ze woningen voor jonge gezinnen. Oude bomen moet men niet meer ver planten, zegt men. Maar wanneer de toe komst van ons volk vraagt om woon ruimte voor jonge gezinnen, dan dienen hier maatregelen getroffen te worden. Dat kan bijv. door het bouwen van flats voor zulke gezinnen waar de kinderen uitgevlogen zijn. Ze hebben daar geen ongemak van een te groot huis. Ze heb ben juist ruimte genoeg en tal van ge makken bovendien en ze maken woon ruimte vrij voor jongere gezinnen. Op die wijze zouden de oudere mensen er zeker niet op achteruit gaan. Daarom dient de overheid hier moge lijk particulier initiatief te steunen of desnoods zelf de bouw ter hand te ne men. In één van onze sterk groeiende provinciesteden had men zulk een plan in combinatie met een rusthuis en een ziekenhuisafdeling voor chronische zie ken- Een mooi plan met een niet te dure exploitatie. Maar op het laatste ogen blik trok Den Kaag zijn toegezegde bij drage in. Jammer, want daardoor kwa men er geen 70 woningen voor andere gezinnen vrij. We zullen toch die weg op moeten. Kleine, niet uitbreidende ge zinnen blijven er altijd en dus is het in zulke flats geïnvesteerde geld allerminst weggegooid. ZULK een oplossing is te verkiezen boven het opleggen van inwoning. Want inwoning blijft toch altijd een kwaad. Niemand vindt het prettig. Het heeft ook deze ongunstige kant. dat sommige jongelui, die, als ze een huis zouden moeten meubileren, niet over trouwen zouden denken, het nu wèl doen, omdat men met betrekkelijk weinig meubelen toe kan. En straks zien ze geen kans, een complete woning te be trekken en blijven ze inwonen- Maar afgedacht daarvan, wanneer ons volk mee wil werken en wanneer de woonruimteverdeling geschiedt volgens vaste en voor ieder gelijke normen, dan kan, totdat er woningen genoeg zijn, de woningnood althans verzacht worden- De overheid zal daarnaast, door het regelen van het huurpeil, voor een behoorlijke spreiding moeten zorgen- De grote inko mens in de duurdere huizen en de ar beiders in de woningen met de normale huren. Maar bovenal blijft het eis, te blijven aandringen op de bouw van nieuwe wo ningen, omdat dit de oplossing is voor de woningnood. Zoals we reeds eerder zeiden, daar zullen andere dingen voor moeten wijken, daar zullen we desnoods offers voor moeten brengen. Maar wie het waarachtige belang van ons Neder landse volk ter harte gaat, die zal be grijpen, dat we alleen door gezamenlijke inspanning ..volksvijand no. 1" kunnen bestrijden. RAT noch MUIS ontsnapf aan h onweerstaanbare I De wachtgeld- en werkloosheidsverzekering Werkgevers en werknemers moeten ruim 4 pet aan premie betalen DE PREMIES, welke het bedrijfsleven, d.w.z. werkgevers en werk nemers, heeft op te brengen voor de vtechtgeld- en werkloosheids verzekering, bedragen ruim 4 pet. Het is zeer te hopen, dat deze premie tot zo weinig mogelijk prijsstijging aanleiding zal geven. Een prijsstijging van enige betekenis zou in de eerste plaats hoogst ongewenst zijn voor de velen in ons land. die van een vast inkomen moeten leven en niet in staat zijn een prijsverhoging door een inkomensverhoging te compenseren. Dit verklaarde gisteravond de staats secretaris van Sooiale Zaken (Arbeid), mr dr A. A. van Rhijn, in een radiorede, dóe gewijd was aan de Werkloosheids wet. wier inwerk ingtreding is aangekon digd tegen 1 Juni 1952. In zijn rede ging de staatssecretaris allereerst na, hoe de toestand voor de oorlog was. Toen was er een door het rjjk gesubsidieerde, door de vakvereni gingen in het leven geroepen werkloos heids vezekenng (de zgn. Werkloosheids- kassen). Door de Duiitse bezetting is aan dit alles een einde gekomen. vt is echiter buiten kijf, dat de ge volgen van de werkloosheid in eerste instantie niet voor de verantwoordelijk heid van de overheid kome, maar van het bedrijfsleven. Daarom treft de nieuwe Werkloosheidswet voor de werklozen een geldelijke voorziening, welke In twee delen is gesplitst. De wet kent nl. de eerste acht weken van werkloosheid een wachtgeld toe en in de daarop volgende dertien weken, indien de werkloosheid nog voortduurt, een. werkloosheidsuit kering. Gedurende de tijd, dat men wachtgeld ontvangt, behoudt men de band met het bedrijf: de sociale voor zieningen lopen door. De premie voor de wachtgeldverzekering wordt voor de helft betaald door de werkgevers en voor de helft door de werknemers. De premie voor de werkloosheidsverzekering moet voor de helft opgebracht worden door de werkgevers en de werknemers tezamen en de andere helft door het Rijk. In beide gevallen is de uitkering echter gelijk, nl. voor gehuwden en kostwinners 80 pet van het loon. Voor losse arbeiders, met name in de landbouw, zal een hogere premie moeten worden vastgesteeld dan voor losse arbei ders, om te voorkomen, dat werkgevers op grote schaal losse arbeiders in plaats van vaste in dienst gaan nemen. Aan de Sociaal Economische Raad is advies gevraagd over de gevolgen van de invoering van de wet. Uit een reeds Advertenties Lijdt U aan bronchiole hoest? Bronchiale hoest kan nu verlicht wor den. Er bestaat een betrouwbaar middel, dat de hevigste hoestaanval onmiddellijk verlicht en de normale ademhaling in 5-15 minuten herstelt De Adozo-tablet- ten hebben hun doeltreffendheid be wezen en slagen waar vele andere mid delen hebben gefaald. Neem zelf de proef! Indien U Uw naam en adres aan Agila, afd. 17 te IJmuiden stuurt, ont vangt U geheel gratis enkele Adozo proeftabletten. Schrijf vandaag nog. Druk Uw eigen BANKPAPIER..., Al het schriftelijke werk, dat U maakt met de leiding en voorlich ting van R.E.S.A.-Hilversum (Be kende Schriftelijke Cursus), zal zich eenmaal omzetten in diploma's, in promotie, in hoger inkomen Geslaagde studie betekent: meer verdienstenDèt U slaagt daar- vpor zorgt R.E.S.A., het Instituut met de meeste geslaagden Vraagt ons prospectus M.B.A. Pract. ex. Boekhouden en Handels- corr. MULO A en B - Midden standsdiploma. Hoofdcorrespondent en V.T.H.-diploma (Fr., D. en Eng.). uitgebracht ad-vies is gebleken, dat de stap der Invoering inderdaad economisch verantwoord is. Minister Liettinck: Koperslagers reactie niet spontaan Buurtbewoners waren tevoren ingelicht Het is onwaarschijnlijk dat de „wan hoopsdaad" van de koperslager P. C. de de Tollenstraat te Rotterdam, waar bij de inboedel op straat werd geworpen, spontane reactie was. De buurtbe woners waren tevoren ingelicht dat er iets g:ng gebeuren en het complex van de handelingen die de koperslager pleeg de, wijst op voorafgaand beraad en over- leg. Dit heeft minister Lieftinck geant woord op schriftelijke vragen van hel Tweede-Kamerlid Cornelissen. Uit een uitvoerig onderzoek is geble ken dat de persoon in kwestie zich jaren lang niets van financiële verplichtingen op fiscaal en sociaal gebied heeft getrokken. Met grote lankmoedigheid heeft men al die tijd getracht hem in hel goede spoor te krijgen. De belasting ambtenaren hebben aan het geval zeker niet te weinig aandacht besteed, i juist alles gedaan om executie te komen. Intussen schijnt de koperslager wel middelen te hebben gevonden het bedrijf normaal voort te zetten, hoe wel het in het verleden zijn levensvat baarheid niet heeft kunnen bewijzen. Het vertrouwen van kleine zelfstan digen in de regering kan volgens minister Lieftinck door deze kwestie niet zijr dermijnd. Eerder kan het zijn verstrekt door het besef dat de overheid de goed willende en bonafide zakenman zoveel mogelijk tracht te behoeden voor one lijke concurrentie door bedrijven die zakelijke lasten niet kunnen of willen opbrengen, aldus de minister. Commissie uif gemeenten: „Gemeente-classificatie moet verdwijnen" Het rapport van de regeringscommis- sie-Kruijt, waarin werd geconcludeerd dat de gemeente-classificatie in begin sel moet worden gehandhaafd, is onder zocht door een commissie uit de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten, onder voorzitterschap van burgemees ter Matser van Arnhem. Deze commissie bestrijdt het rapport- Kruijt en handhaaft haar mening dat de gemeente-classificatie dient te verdwij nen. Het bestuur van de vereniging heeft dit rapport gepubliceerd. Amsterdamse politie zegt. dat van informaties niets terecht komt p»E AFDELING ZWENDEL EN OPLICHTING van de Amsterdamse politie heeft een onderzoek ingesteld naar de activiteit van de par ticuliere huwelijksbureaux in de hoofdstad, naar aanleiding van een vrij groot aantal klachten dat de laatste tijd is binnengekomen. „De honderden guldens die trouwlustigen door deze bureaux uit de zak worden geklopt, zouden beter kunnen worden gebruikt voor particuliere advertenties en om, indien een contact is gelegd, betrouwbare informaties te doen in winnen," is de mening van commissaris D. Dijkstra. Zijn ervaring met de huwelijks- bureuax is, dat vooral voor vrouwen weinig kans geboden wordt, omdat het overgrote deel van de cliënten vrouwen zijn. Vooral het Inwinnen van correcte in formaties is volgens de ervaring van de Amsterdamse politiechef een eis, waaraan vrijwel geen .enkel huwelijks bureau voldoet. Dat wordt de huwe lijksmakelaars te kostbaar en van klachten trekken zij zich weinig aan: de huwelijkscandidaat kan wel of niet geholpen worden, maar in beide ge vallen is er weinig kans nog iets aan hem te verdienen. Bovendien blijkt in de practijk iemand die ontevreden is over de prestaties van het huwelijks bureau, toch weinig neiging te hebben daarover te praten. Vooruitbetaling Een andere reden waarom de huwe- Hjksbureaux klachten Weinig vrezen is, dat zij altijd een bedrag bij vooruitbeta ling eisen, bestemd voor administratie kosten etc Deze bedragen variëren van f 25 tot f 600. Hoe hoog die bedragen kunnen oplopen is gebleken, toen een bureau na drie jaar liquideerde en de politie inzage in de boeken kon krij gen. Er bleek in die drie jaar een be- I drag van bijna f 200.000 ontvangen te zijn. Vijf en dertig huwelifkeh -waren in die periode door dit bureau tot stand gebracht: honderd mannen en 350 wen waren teleurgesteld. Geheimhouding Gratis koopdag ook al loterij Boeten geëist tegen drie Maastrichtse winkeliers Mag een winkelier een voor het pu bliek geheime gratis koopdag, vallend in bepaalde tijdsperiode, laten vastleg- en deze als reclamestunt gebruiken, s dit in strijd met de Loterijwet? Deze urgente vraag (warut talrijke win keliers gebruiken dit lokmiddel)3 kwam gisteren ter sprake voor de Maastrichtse kantonrechter. Drie winkeliers in de Limburgse hoofdstad hadden een gratis koopdag aangekondigd, vallend in de tijdsperiode van één maand. Een hunner had 27 data in 27 verschillende enveloppen gesloten, hieruit een gesloten datum-couvert la ten trekken, dit laten verzegelen en ir bewaring nemen. Hij kondigde aan, dal op deze verborgen datum het publiek in zijn winkel gratis kon kopen. De ambtenaar van het Openbaar Mini- sterie was van mening dat deze reclame actie in strijd is met de Loterywet. Hi. eiste in de drie gevallen boeten van 40. 300 en 40. De ambtenaar was mening dat deze reclame een bepaald publiek verleidt om boven zijn krachten te kopen. De kantonrechter zal over veertien da gen schriftelijk vonnis wijzen. Professoren Dooyeweerd en Vollenhoven 25 jaar in hun ambt (Van onze Amsterdamse correspondent) "T^E HOOGLERAREN dr H. Dooyeweerd en dr D. H. Th. Vollenhoveij AJ zijn gisteren bij gelegenheid van hun 25-jarig ambtsjubileum aan Vrije Universiteit te Amsterdam warm gehuldigd door collegae, leer» lingen en andere vrienden. Professor dr R. H. Woltjer, nestor der hoogJ leraren, sprak over een geestelijk tweemanschap: zij behoren bij elkaa) van hun jeugd af, zijn later zwagers geworden en daarna samen de voor] mannen van de Calvinistische wijsbegeerte-beoefening. Namens senaat, curatoren en directeu ren van de V.U. sprak de pro-rector, prof. dr F. W. Grosheide Dat bpide jubilarissen met een eigen stelsel van wijsbegeerte in de universitaire kring zijn gekomen, achtte hij hun bijzondere verdienste. Hij noemde hen bouwers op wijsgerig gebied. Temidden van het Nederlandse volk en in de kring van* het Geref. gedachten- leven helpt een schare aanhangers hun systeem verbreiden. Een bijzondere reden tot dankbaarheid is daarbij dat zij hun wetenschappelijke arbeid hebben verricht in onvoorwaardelijke overgave aan Gods Woord. Prof. dr S. U. Zuidema bood namens oud-leerlingen aan prof. Vollenhoven bundel studiën aan, en prof. dr P. Verdam deed hetzelfde aan prof. Dooye- lAaurrtentici weerd. In zijn dankwoord herinnerd prof. Dooyeweerd aan de stry'd voor et kenning tegen het indertijd exclusiew wijsgerige leven, waarna de periode va| gesprek en discussie kwam. Evenals prol Vollenhoven dankte prof. Dooyeween zijn echtgenote voor haar heilzame in vloed. Mevrouw Dooyeweerd-Fernhoij heeft een jaar lang op de collegebank» gezeten om haar man beter te kunne) bijstaan en de studenten te leren kennel) Als eerste taak in de nu aangebroke) nieuwe periode zag prof. Dooyeweerd zij) arbeid aan twee uitgebreide manuscrin ten, die hij eerlang in het licht wil geven Prof. Vollenhoven herinnerde o.m. aaj zijn ambtstijd als predikant in Den Haag Tijdens de receptie werden enveloppe» met inhoud overhandigd door ds J. M Spier uit Sneek aan prof. Vollenhovei» namens de Vereniging voor Calvinistisch} Wijsbegeerte, en door luit-generaal b.d jhr W. Röell aan prof. Dooyeweerd na| mens de stichting bijzondere leerstoelen voor Calv. wijsbegeerte aan openbar! hogescholen. Ter receptie verscheen ooj de chef van de generale staf, generaal B R. P. F. Hasselman. Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Giessendiam-Nedeb Haoxiinxveld J. Cuperus te Doornspijk. Bedaukt: voor Voorschoten (2t pred.pl.) J. Kwast te H.I. Ambacht. Geref. Kerken Aangenomen: naar Groniinge!) (vac.-J. F. H. v. d. Bom) F. Vroon tn Hengelo. Te Baam is thans opgericht de afde ling Nederland van de World Evange lical Fellowship (W.E.F.). Gelijk bekend is, werd deze gemeenschap deze zomer in beginsel opgericht. Het voorlopig bestuur bestaat uit ds F. Dresselhuis, Roermond, voorzitter; I Stap, Amersfoort, secretaris; Jac. W. van Voorst, Amsterdam, penningmeester; ds G. van Bruggen, Vrij-Evang. predi kant, Utrecht en de heer mr dr M. P. Thomassen Tuessink van der Hoop' van Slochteren te Lunteren, (oud lidj van de Evang. Alliantie). Kerstgroeten voor Ned. militairen overzee Het lied der aethergolven Tijdens de Kerstdagen en jaarwisseling zullen weer kosteloos radio-groeten wor den gezonden aan Nederlandse militairen Indonesië, Nieuw Guinea, de Antillen Suriname. De groeten worden door de familieleden of kennissen persoonlijk uitgesproken. In tegenstelling met vorig jaar zal men ze dus niet kunnen laten voorlezen door de omroeper. Tot 20 November kan men zich schrif telijk aanmelden bij de Marine Voor lichtingsdienst, afdeling radio, Konin ginnegracht 12, Den Haag. De gegadig den ontvangen dan te zijner tijd een op roep om naar de radiostudio in Den Haag, Maastricht of Groningen te komen. Men zal trachten een soortgelijke1 solist» groeitcnregeling te treffen voor de Ne derlandse militairen in Korea en op de Van Galen. De ervaring van commissaris Dijkstra is, dat vrijwel alle bureaux zich stipt houden aan het verlangen van de cliën ten tot geheimhouding. Maar zelden of niet wordt "tegemoet gekomen aan d< verlangens, die de cliënten bij inschrij ving opperen. Overigens behoeft de zedenpolitie zich nimmer met huwe- lijksbureauen bezig te houdien en in, Brandweerlieden in Oudendijk eht algemeen staan de huwelijks-make- i dreigen met ontslag laars niet ongunstig bij politie of justi- De brandweerlieden van Oudendijk stie bekend. Zij zijn meestal hun bu-1 (by Hoorn. N.-H.) hebben gedreigd ont- reau begonnen met geen ander doel slag te nemen als zij geen nieuwe brand- dan er een broodwinning' uit te putten, spuit grijgen. ZONDAG 28 OCTOBER 1951 HILVERSUM I. 402 m. KRO: 8.00 Nieuws 8.18 Gram 8 28 Plech tige Hoogmis NCRV: 9.30 Nieuws 9 45 Gram. IKOR: 10 00 „De Open Deur" 10 30 Hervormde Kerkdienst. NCRV: 12.00 Klein Omroepkoor KRO: 12.35 Gram 12 40 Amu sementsmuziek 1Z55 De Pottebaas 100 Lunchconcert 1.45 ..Uit het :en" 2 00 Philharmonisch or kest en solist 2.30 „Het Monument in het Stadsbeeld", causerie 2.45 Koor. orkest en solisten 3.18 Pianorecital 3.35 „Emigratie naar Australië", causerie 3.47 Bariton en piano 4.15 Sport 4 30 Vespers. NCRV: 5 00 Chr Gereformeerde Kerkdienst 6.30 Koor- ng 6.43 Gram 6 55 Omroeporki 7.15 thoth Advertenties) 18)_ bijeen. Ze tooide zich met haar beste kleding De boeren waren bereid om het vee in hun De hopman zweeg een ogenblik. Met medelij- en maakte een paar pakken van andere kleding- stallen op te nemen, maar ze begrepen niets van den en liefde zag hij naar het meisje, dat neer- stukken, die ze mee wilde nemen Daarop haal- het geval. Het bedrijf van Frankes marcheerde slachtlg voor zich heen staarde. Toen vervolgde de ze de zwarte merrie van de stal en laadde toch goed. al was de baas zelf met meer on hu: ..O, ik moet je nog meer onaangenaams daarop haar bagage. Ze schreide, toen ze van de hoeve. Vroeger was hij toch ook vaak afwe- zeggen. Als ze jou. met meer vinden, is er kans, de trouwe knecht, zijn vrouw en de kinderen, die zig door zijn stroperij, oordeelden de boeren. ,i u-.o Hendriks kon hen ook niet wijzer maken. Hij verder alles, wat haar verbaasd aanstaarden, afscheid nam. Maar het vee van waarde is. „Maar wat kan ik hiertegen doen?" riep het meisje wanhopig uit. „Rijdt straks ook zo spoedig mogelijk weg. Maar geef eerst aan Engbert Hendriks opdracht om het vee en de gereedschappen en de goede ren, die waarde hebben, by bevriende boeren onder te brengen. Licht die mensen verder he lemaal niet in over het waarom. Ze mogen ver der niets weten." Godfried van Rijssen zweeg weer een ogen- zebeheerste en herstelde zich, toen blik, terwijl het meisje nog voor zich uit zat paard besteeg en wegreed. Ze riep de Verhaal van Strijd en Liefde Norg had de opdracht gekregen van Hanna en deze was direct daarop te paard vertrokken. De boe ren schudden hun hoofden. Ze meenden, dat het mis ging met Willem Frankes. Ze hadden ook al gehoord, dat er een prijs op zijn hoofd was gesteld, en dat hij vogelvrij was verklaard. Er was maar één lichtpunt, en dat was, dat de Gelderse benden spoedig uit Drente weg zouden trekken. Er gingen geruchten, dat de troepen van Karei van Egmond geregeld klappen kregen ze het de Bourgondiërs. De Gelderse hertog was Fries- u, j. - - familie land en Overijssel reeds kwijt en hij zou ook te staren. De hopman bad diep medelyden met nog eens een tot weerziens" toe. Groningen en Drente niet kunnen houden, want haar. Hij vatte haar bij de hand. Bij het mrijhek gekomen, wendde ze het paard zijn krijgsbenden begonnen te verlopen doordat „Geef Hendriks de raad, dat hij met zijn gezin en reed weer op de familie toe. Ze boog zich hij zijn huurlingen niet voldoende meer kon be weer m de oude woning trekt, voegde hij er tot hen over en zei: „Als vader mocht komen, talen en deze door roven en brandschatten aan nog bij. zeg hem dan, dat ik bij Peter Gerrits ben." de kost moesten komen Hij stond op. „Ik moet nu haastig weer ver- Nogmaals wuifde ze en spoedig had ze de Maar als de benden van Gelre niet spoedig trekken, Hanna. Maar ik zoek je zo spoedig heerweg bereikt. Zolang ze deze kon zien, staar- gingen vertrekken, zou het met Frankes ver- mogelijk op in Peest. Het hoofd niet laten han- de ze naar de vertrouwde, vriendelijke hoeve, keerd aflopen, meenden de boeren want vroeg gen. ho°i\ die daar zo vreedzaam en schilderachtig lag tus- of laat zou men hem we) te pakken krijgen Toen de jonge hopman het heem weer afreed, sen het hoge geboomte. Ze vroeg zich af, welk hoe slim hij ook was. stond het meisje hem met betraande ogen na lot voor haar beschoren was en of ze haar ou- Toen de avond viel, had Engbert Hendriks zich te wuiven. derlijke woning ooit zou terug zien. reeds geheel van zijn taak gekweten. De stal Hendriks en zun vrouw waren zeer verbaasd, Hendriks en zijn vrouw bespraken nog een tijd was leeg, de ploeg, de egge, de karn. de wan toen Hanna hun haar bevelen gaf Ze trachtten het raadselachtige geval; daarna ging de knecht en de boerenwagens warenweggebracht De de reden ervan te weten te komen, maar Han- vertrouwde en bevriende boeren opzoeken, om stoelen, de tafels, het oude eikenhouten kabinet na zeide mets als: „Later zal ik jullie alles ver- te trachten voor de varkens en het rundvee de klok, het diggelwerk, het tinnen en ander klaren, nu kan ik dit nog met." Ze reikte de onderdak te vinden. Ook voor de Drentse scha- eetgerei, kortom alles had ook elders onderdak knecht een som gelds over. ;,Dan kun je je de pen moest plaats worden gezocht. De geit, de gevonden. Ja. hetgeen maar enige waarde had eerste tijd redden, Engbert." melkschapen en de hoenders wilde Hendriks was door Hendriks en zijn zoon weggesleept' Hierop zocht het meisje geld en kostbaarheden meenemen naar zijn eigen stulp. (Wordt vervolgd) Advertentie j Sty j STOPHOEST i zijr >ord". causerie 7 30 Nieuws. KRO: 7.45 tualltelten 7 52 Boekbespreking 8 05 De 'arleerd programma -ondgebed 11.00 Nieuws 11.15— HILVERSUM L 298 l VARA: 8 00 Nieuws 81$ Gram 8.45 Gram 9 02 Sport 9 05 Gram 9 46 „Geestelijk leven", 10.00 Vocaal dubbeUcwartet 10.15 „Met en zonder omslag" 10 45 Amusementsmuziek 11.16 Cabaret. AVRO: 12.00 Dlsco-causerle 12.40 Voor de Jeugd 12 50 Gram 1 00 Nieuws 1.05 AVRO-allerlei 1 10 „New Vork Calling" 1.15 Orkestconcert 150 „Even afrekenen, heren!" 2 00 Gram 2 05 Boekbespreking 2 30 Concertgebouw orkest en solist. telbes Ing) VARA: 500 5 26 Voor de jeugd 5 45 Pianospel 5.55 Sport 6.15 Nieuws. VPRO: 6 30 Korte kerkdienst IKOR: 7 00 Klnderdienst 7 35 Bijbelvertel ling AVRO: 8 00 Nieuws 8 05 Omroeporkest 8 50 „Paul Vlaanderen en het Vandyke Mysterie", hoorspel 9 30 AVRO-allerlei 9 35 Strijkorkest 10 05 „Hersengymnastiek" 10 30 Cabaret 11.00 Nieuws 11.15 Weekoverzicht 11.30—12.00 Dansmuziek. CARBOVIT (Actie— Kool-Dragées) reinigt maag en ingewanden van kwade stoften. Per doos 41 cl. Flacon 1.03. ENGELAND. BBC Home Service 330 m. 12.15 Causerie 12 30 Muzikale causerie 1.10 Critieken 2 00 Nieuws 2 10 ..Country Maga zine" 2.40 Muzikale causerie 3 00 Wenken voor de tuin 3.30 Hoorspel 4 30 Opera-orkest 5 45 Boekbespreking 6 00 Voor de kinderen 7.00 Nieuws 7 15 Symphonle-orkest, koor en solisten 8 45 Avonddienst 9 05 Godsdienstige causerie 9.25 Llefdadigheidsomroep 930 Hoorspel 10.00 Nieuws 10.15 causerie 10 30 Klankbeeld 1120 Voordracht 12.00—00 03 ENGELAND. BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12 00 Kerkdienst 12 30 Verzoekprogramma 1 3C Twintig vragen 2.00 Lichte muiziek 2 30 Gevarieerde muziek 2.45 Gevarieerd pro gramma 3 30 Gram 4.30 Hoorspel 5 00 Voor d vrouw 5.30 Gevarieerd programma 6 00 Brievenbeantwoording 6 30 Gram 7 00 Ge varieerd programma 7.30 Lichte muziek 8 00 Nieuws 8 30 Gevarieerde muziek 9 30 Com munity singing 10.00 Gevarieerd program ma 11.00 Nieuws 11.15 Lichte muziek 1130 Muzikale causerie 1145 Orgelspel 0 53 Gram 0.56^—12.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m 12.15 Radiojournaal 12 34 Lichte muziek 1.00 Nieuws 1.15 Gram 1.30 Voor de solda ten 2.00 Operamuziek 8.30 Gram 4 00 Voet balreportage 4.45 Gram 5.00 en 5 30 Gods dienstig halfuur 7 00 Nieuws 7 30 Gevarieerd programma 9 30 Actualiteit 9.45 Gram 10 00 Nieuws 10.15 Verzoekprogramma 11.00 Nieuws 11.05—12.00 Dansmuziek. BRUSSEL 484 m 12.08 Omroeporkest 100 Nieuws 115 Ver- 1.15 2.00 School-! Vocaal MAANDAG 29 OCTOBER 1951 HILVERSUM I. 402 m. NCRV: 7.00 Nieuws 7 15 Gewijde muziek' 7.45 Een woord voor de dag 8 00 Nieuws! 8 10 Sport 8 20 Gram. 8 45 Idem 9 00 Voor dë zieken 9 35 Familie-competitie 10 10 Orgel spel 10 30 Morgendienst 11.00 Bariton en piano 1125 Gevarieerde muziek 12.15 Gram 12 25 Voor boer en tuinder 12 33 Orgel sopraan 12.59 Klokgelui 1.00 Nt< Mandoline-muzlek 145 Gram radio 2.35 Gram 2.45 Voor d< Gram 3 30 Strijkkwartet, hol zangsolisten 4 00 Bijbellezing recital 5 00 Voor de kleuters ensemble en' orgel 5 45 Voor 6.00 Nieuws 6.15 Sport 6 25 „Voor ae man nen in grijs, groen en blauw" 6 30 Ver- zoekprogramma 7.00 „Volk en Staat", cau serie 7 15 Engelse les 7.30 Gram 7.40 Radio-I krant 8.00 Nieuws 8.10 „Als dat eens ge-| beurdecauserie 8.16 Salon-orkest 8 45 ..Nemesis", hoorspel 9 55 Gram 10.20 „Wie waren uw voorouders?", causerie 10 30 Gram 10 40 Avondoverdenking 11.00 Nieuws 11.15— 12.00 Gram. HILVERSUM I. 298 m. VARA: 7 00 Nieuws 7 15 Ochtendgym-j nastiek 7.33 Gram 8 00 Nieuws 8.18 Gram| 8 30 „Voor de vrouw 8 40 Orgelspel 9 00 Gram VPRO: 10 00 „Voor de oude dag", 10.05 Morgenwijding VARA: 10 20 Voor de kleuters 10 40 Voor de zieken 11.40 Sopraan en piano 12 00 Gram 12.15 Dansmuziek 12 38 Dansmuziek 100 Nieuws 1.15 Voor de mld-< denstand 1.20 Metropole-orkest 145 Gram 2.00 Voor de vrouw 2 15 Pianorecital 2 45 Gram 3.00 „Neem je gemak er eens van",! hoorspel 4 10 Residentie-orkest en solist] jeugd 5.30 Pianoduo 5 45 Rege- rings cendlnf Klein: „Ex ploitatie van Nieuw-Gulnea" 6.00 Nie 6 15 Militair commentaar 6 25 VARA-Vari» 6 30 Amusementsmuziek 7 00 Parlementair overzicht 7.15 Kamerkoor 7 45 Regerings uitzending: Ir Jm J Keestra: „De verzor ging van het rundvee tijdens het stalsei- zoen" 8 00 Nieuws 8 05 Actualiteiten 8 15 Mi litaire kapel 8 45 Gevarieerd programma 9 45 „Het Middenstandscongres van de partij van de arbeid" 10 00 Radio Philharmonisch orkest en solist 1100 Nieuws 1115 Sodalis-: tisch nieuws in Esperanto 1120 Orgelspel 11.40—12 00 Gram ENGELAND, BBC Home Service 330 m 12 00 Schoolradio 1.00 Amusementsmuziek 125 Gevarieerd programma 2 00 Nieuws 2.10 Gevarieerde muziek 3 00 Schoolradio 4 20 Actuele vragenbeantwoordlng 5 05 Gram 1 30 Interviews 6 00 Voor de kinderen 7.00 Nieuws 7 15 Sport 7 20 Causerie 7 30 Orkest concert 8 15 ..How do we know?" 8 45 Ge varieerd programma 9.15 Twintig vragen, 9 45 Wereldconynentaar 10 00 Nieuws 10.15 Hoorspel 1145 Gram 12 03 Nieuws. ENGELAND. BBC Light Programme 12 00 ..Mrs Dale's Dagboek" 1215 Rhyth- mlsche muziek 100 Voordracht 115 Geva rieerde muziek 1 4*» Schots orkest 2 45 Voor de kinderen 3 00 Voor de vrouw 4 00 Lichte j muziek 4 30 Voor de soldaten 4 45 Dans muziek 5 15 ..Mrs Dale's Dagboek" 5 30 Hoorspel 7 00 Zang en gitaar 7 15 Voor de jeugd 7 45 Hoorspel 8 00 Nieuws. 8 25 Sport 8 30 ..Top of the Form 9 00 Klankbeeld 9.30 Hoorspel 11 00 Gevarieerd programma 11.00 Nieuws 1115 Actualiteiten 1120 Lichte mu ziek 12 00 Voordracht, Lichte muziek. 12 50 Koe 324 m sndbouwers 12 42 5 Gram 1 00 Nieuw 2 00 Voor de vrou» nuzlek 4 45 Internal Gram 4 00 Kar radio-universiteit 5 00 Nieuws 5 10 Lichte muziek 6 00 Franse les 6 20 Gram 6 25 Luchtvaartcauserie 6 30 Voor de soldaten 7 00 Nieuws 7 30 Gram 7 50 Radtofeuilleton I 8 00 Orkestconcert 9 00 Actualiteit 9 15 Eth- j nische muziek 10.00 Nieuws 10.15 Orgelspel 10 35 Verzoekprogramma 1100 Nieuws 1105' —12 00 Verzoekprogramma BRUSSEL 484 m. sementsmuzlek 100 Nlei. i 4 30 Zang 12.05 Am •kprogramma 220 Lichte Groot Symphonle-orkest 350 Gram 5 00 '4.50 Gram 5 00 Nieuws 5 10 en 5 46 Gra Nieuws 510 Jazzmuziek 7 00 Godsdienstig 6 30 Jazzmuziek 7 00 Gevarieerde muziek orkest en soliste 8 55 Gram 9 00 Hoorspel 7 30 Gram 7 45 Nieuws 8 30 Gram 9 15 Om- halfuur 7.45 Nieuws 8.00 Groot Symphonie- roeporkest en solisten 10 00 Nieuws 1010 10 00 Nieuws 10 10 Gram 1025 Nieuws 11.00 Cabaret 10.30 Gram 10.55 Nieuws 1100 Gram Amusementsmuziek tl.50 Nieuws. 11120 Nieuws.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 2