Maar wij denken er zó over Reislustige burgemeester van Harderwijk had voor Leiden niets dan loj Rapenburg de „verrukkelijkste" straat ter wereld Ida Presti speelde gitaar voor L.A.K. NIEUWE LEIDSCHE COURANT S WOENSDAG 24 OCTOBER I9S1 Leiden zoals hei was IN HET BEGIN der 17de eeuw had Harderwijk een burgemeester, die in die tijd voor zeer bereisd gold. Reeds op 13-jarige leeftijd bevond hij zich iri Durlach (Duitsland) voor studie en behalve dit land bereisde bur gemeester Ernst Brinck, die leefde van 1583 tot 1649, nog Frankrijk, België, Engeland en Zwitserland. In zijn Itinerarium of Reisboek geeft hij een vrij volledig verslag van zijn indrukken in verre landen opgedaan. Maar niet alleen over het buitenland kan men interessante dingen lezen, ook Leiden had een apart plaatsje in zijn Itinerarium (en blijkbaar ook in zijn hart). Wij geven onze lezers enkele stukken uit het verslag van deze reislustige burgemeester, waarbij wij ons zoveel mogelijk aan de oorspronkelijke stijl zullen houden. Voor het stadhuis staat met gulden let ters geschreven de historie van het be- ïg van de stad en hoe dat er 6000 men- ?n van honger dood bleven. In de buurt Padmos is een straat, ge noemd het Mierennest; daar zijn zeer veel kinderen, men zegt dat dit een zeer vruchtbare plaats is. „Leyden: Is een grote schone plaisante en volkrijke stad, ja de volkrijkste naast Amsterdam, ook de grootste en één die het meest bijdraagt in de lasten van het gewest Holland. Heeft een zeer schoon stadhuis, alsook een schone straat, ge naamd de Breestrate, alwaar is de Blau we Steen. Daar is ook een schone poort, genaamd de Rhijnsburger Poorte, wordt ook ge noemd „die duytchens poorte", omdat op een ton bier een duit meer werd ge zet (aan accijns) tot opbouwing van deze poort. Midden in de stad is de Burcht, een werk der Romeinen, alwaar in een zeer diepe put, van dewelke men vertelt dat zij een uitgang had tot aan Katwijk aan Zee en daar moet eens een eend in ge smeten zijn, welke daar weer uitgeko men is. St. Pieterskerk is een fraaie kerk, in het koor waarvan een vaandel of wim pel hangt, welke Pieter van der Does anno 1588 van de Spaanse vloot kreeg. Hij is zó lang, dat hij op een manslengte na van het gewelf af op de aarde reikt. In deze stad is geen toren, maar zijn al leen ettelijke kleine torentjes. Er is geen stad in Europa, die moge lijk schoner en helderder straten heeft als deze; ze worden vast alle 8 dagen gewassen voor een ieder zijn deur en hoe meer het regent, hoe klaarder zij wor den. Hier is een huis, genaamd de Arke Noach, en men zegt dat het daarna ge timmerd is, het is ook zeer drollich (grappig) van aanzien. Ik heb hier een levende arend gezien, ook een levende schildpad ter grootte van mijn hoed; zij was bont van zwart en wit. In de gallerij (van de Academie) ziet men vier grote schilden van schild padden, alsmede een rattenkoning zeer grote vleermuis. Hier ziet men ske letten van mans, vrouwen en kinderen en van veelderlei gedierte en vogelen, ja tot een muis toe. De wallen van deze stad zijn rondom met een haagdoorn beplant. Er is geen stad in Holland waar fraaiere tuinen en hoven zijn als hier. Te Leiden rekent men wel 100 duizend zielen. Er zijn 17000 mensen die alleen van aalmoezen leven, behalve de Walen, Engelsen, Lutheranen en Menisten, deze onderhouden elk de hunne. Agenda voor Leiden Woensdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: najaars-uitvoe- ring „Sempre Avanti" met „Jong en jolig". Donderdag Vlies, half 3: vereniging van huis vrouwen. Harmonie, 8 u.: Christen-vrouwenbond, ds G. van Duinen, „Mens, durf te leven!' Burcht, 8 uur: uitvoering „Ars et La bor" met „Internos" en de Timdelerclub. Burcht, 8 uur: Kynologenvereniging, Joh. Pieterse uit Overschie c chologie van de hond. Vrijdag 7,45 u huldigings- R. Heering bijeenkomst N.Z.H. Foyer Stadsgehoorzaal, 8 uur: Leidse Jeugdactie, dr H. Nieuwenhuis uit Den Haag over het probleem der jeugd". Prediker, 8 uur: comité Jeruël, J. A. Bruyn uit Wassenaar: „Ik ben de Goede Herder". Lakenhal, 8 uur: „Oud-Leiden", K Boonenburg over windmolens in het bui tenland. Rapenburg 61, 8 uur: K. en O., prof dr M. A. Beek over land en volk var IsraëL Zaterdag Stadhuistoren, 11—12 t bespeelt het carillon. Mare 43, 8 uur: contactavond speeltuin vereniging „Rondom de watertoren". Schouwburg, 8 uur: „Litteris Sacrum", „Miranda". Aula gymnasium, 8 uur: propaganda- avond van de Christen-gymnasiasten- Nachtdienst apotheken Haven-apotheek, Haven 18. tel. 20085. en apotheek Herdingh en Blanken, Hoge- woerd 171, tel. 20502. Familiebeiichten uit andeie bladen Verloofd: H. M. Evans en H. Giel jr Abergstwyth-Den Haag; C. Weiss A. Boersma, Amsterdam. Ondertrouwd: E. L. Stengel J. Eigenfeld, Amsterdam. Bevallen": mevr. Goldbohm-Schor, d., Noordwijk. Overleden: G. Attema-Terpstra, 69 j., Hilversum; J. C. M. Beynes, v. 75 j. Houthem St. Gerlach; E. J. Wansink, v. 68 j., Velp; H. A. Barnouw, m. 70 j., A'dam; P. de Raad, m. 57 j., A'dam; C. Schepp-Witkamp, v. 74 j., Amersfoort; H. Lind, m. 68 j.. Alkmaar; L. Verheyen, m. Paramaribo; R. J. M. Oomens, Waalwijk; A. M. G. Roozen. v. 76 j.. Haarlem; R. C. van Ree, m., A'dam. Leiden is verdeeld in 77 buurten; ieder is een heer met zijn raadsheren, zorg dragende dat de buren in goede vrede leven en de doden eerlijk begraven worden." Tot zover onze reizende burgervader, e in zijn verslag wel blijk geeft, dat hij zijn ogen goed gebruikt heeft. Duits boekje uit 1698 wordt speciaal het Rapenburg in de hoogte ge stoken en de schrijver komt tot de con clusie, dat dit de mooiste straat van de gehele wereld is. „Er zal moeilijk iemand in Leiden geweest kunnen zijn, zonder iets van het Rapenburg te kunnen ver tellen. Dit is een lange straat, met ln het midden een gracht, door hoge linden om zoomd. Het plaveisel is naar de kant van de gracht iets lager dan langs de huizen, zodat de straat mooi schoon gehouden kan worden. Zo heeft Prof. Polyander a Kerckhove mij duidelijk gemaakt dat hij in de mooiste straat der wereld woont, omdat: Europa het mooiste der wereld delen is, Nederland het mooiste land in Europa, Holland de mooiste van de 17 provinciën, in Holland Leiden de mooiste stad en het Rapenburg de verrukkelijk ste straat van Leiden." Tot slot nog een enkele opmerking over de Leidse grachten. De bekende Leidenaar dr J. Lefrancq van Berkhey verhaalt in een van zijn werkjes, dat nog in zijn tijd, d.w.z. om streeks 1773, de deftige Leidenaars met hun vrienden en bekenden in een tent- jacht vaak tochtjes maakten door de frisse Leidse grachten om te genieten van lucht en water. Dat frisse van de Leidse grachten kon •n buitenlander een halve eeuw eerder echter minder bekoren. De Fransman Guillot de Marcilly, die in 1719 een door ons land maakte, bezocht hierbij ook Leiden, maar aan de grachten heeft hij zeer slechte herinneringen overgehou den, daar „de stilstaande wateren des zomers alleronaangenaamste dampen uit- Wajang voor de schooljeugd in Volkenkunde Ardjoeno in het land van de bleke kindeien (Van onze verslaggeefster) 'ET WERD MEERMALEN en zonder enige ophef georganiseerd, maar - gisteren zijn wij er bij geweest en er enthousiast voor geworden: de Wajang-opvoeringen voor de schooljeugd in het rijksmuseum voor volken kunde. Het waren gistermorgen de zesde klassen van resp. de Leidse schoolvereniging en de school aan de Aalmarkt, die de Javaanse legenden- held Ardjoeno bewonderden, maar wij geloven, dat hier voor alle zesde klassen van Leiden een vruchtbaar arbeidsveld gereed ligt. Wij vermoeden echter, dat de vreemde ling geroken zal hebben, wat de burger gewoon geworden was. L. Tasseron. :-t i f r tent jacht er op uit. Afdeling Leiden C.H.U. sprak over de toekomst van ons land In Nieuw-Guinea en Suriname tal van mogelijkheden Voor de afdeling Leiden van de Chr. Historische Unie sprak gisteravond in het Oosters Instituut aan het Rapenburg de heer S. H. van Eybergen, lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland, over de toekomst van ons land. De heer Van Eybergen wees er eerst op, dat wij het verleden niet mogen ver geten, ook niet als wij het over de toe komst hebben. Door de geschiedenis loopt een bepaalde lijn. Augustinus heeft dit al ontdekt. Wat de toekomst aangaat verwachten wij geen paradijs op aarde. De zonde maakt dit onmogelijk. Het egoïsme is overal. Over de sociale voor zieningen van de laatste tijd kan men zich verheugen, maar spr. waarschuwde 1 eenzijdigheid in de vorm van be voorrechting van een bepaalde groep. Wordt er nog wel gedacht aan de mid denstanders? De middenstand kan niet weg. Er zijn ook geen maatregelen ge troffen om de sociale voorzieningen vei lig te stellen. De boel moet'financieel wel spaak lopen. Vrij lang stond de heer Van Eybergen stil bij het feit, dat Nederland arm is. In dit verband noemde hij de plundering door de Duitsers en het verlies van donesië. Heeft ons land nog wel een komst? Als eerste mogelijkheid enigszins uit de impasse te geraken zag spr. Nieuw Guinea, dat 11 maal zo groot is als Nederland en waar één millioen mensen wonen. Hoeveel jongeren zijn ei niet, die vragen, waar de toekomstmoge lijkheden te vinden zijn. Nieuw Guinea biedt deze. Er zijn daar veel grondstof fen. De regering heeft dit eiland helaas ln de ijskast gestopt. Als we deze zaak eens goed gingen aanpakken, dan zou ongetwijfeld een grote stap in de rich ting van een oplossing zijn gedaan. In ons land is niet veel plaa:s meer. Hier en daar komt wel land vrij, maar moet niet vragen wat de woningbouw opslokt. De land- en tuinbouwarealen worden gaandeweg kleiner. Nieuw Gui nea moet in onze handen blijven, aldus spr. Verder wees de heer Van Eybergen op Suriname, dat 4% maal zo groot is als ons land. Daar wonen 200.000 me: We kunnen nog in Suriname terecht. Spr. noemde o.a. de houtrijkdommen an dit land. En de grond is ook goed. In het slot van zijn rede beklemtoonde de heer Van Eybergen de noodzakelijk heid van morele herbewapening. Het is ook een eerste vereiste, dat de Christe lijke partijen in ons land samenwerken: zij hebben elkaar zo nodig. In gesple tenheid bereiken we niets. Na de pauze werden nog verscheidene vragen gesteld. Zorg er voor, dol de levenslust van Uw kind thans niel verloren gaat. Dogelijls twee theelepels Sinatnn (een product vort levertraan met zi sinaasappelsap) in de zonorme moanden zijn voldoende om de levenskracht, in do i opgedaan, op peil te houden. Sinafron houdt Uw lieveling fit en levenslustig, heel de winter door. SINATRAN Een product van A-J. ten Doesschate Zwolle „Zo vreemd als jullie de donkere kin deren van Indonesië vinden," zo leidde de heer G. D. van Wengen, assistent van het museum, het Wajangspel in, „zo vreemd vinden de bruine kinderen van dit tropenland de witte makkertjes mat hun bleke haren uit Holland. Dat vreem de zit hem in het onbekende". En is er betere en prettiger wijze van eerste werden gedemonstreerd. Ongetwijfeld zullen deze jongens en meisjes in het ver volg met minder minachting over „die eentonige gamelan-muziek" spreken. Daarna vertelde de inleider iets i de Wajang, zowel van het Wajang-pop penspel als van het Wajang-toneel levende spelers. De held Ardjoeno kwam daarby uiteraard in het middelpunt van kennismaking dan het al 1000 jaren oude, de belangstelling. Om hem heen deze maar nog steeds levende Javaanse schimmenspel, de Wajang? Is er een vruchtbaarder eerste contact met een vreemde cultuur mogelijk dan door het intens meebeleven van een door de eeuwen heen verfijnd symbolisch spel, waaraan óók het brandend-reeële heden niet vreemd is? De muisstille kinderschaar, op Javaan se wijze op de grond voor het Wajang- scherm gezeten, bewees de waarde van dit soort opvoeringen. De heer Van Wengen vertelde eerst iets van de ga melan, het inlands orkest, dat de Wa jang begeleidt. Er waren hier maar vier instrumenten opgesteld, die door de heer Van Wengen en de heer R. S. Wassing Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Carolina H M. d v H A Rijnbeek en H C Schoorl; Catharina t M, d v L J Hensing en M van Kempen; Margaretha, d v J Maree en M Nijssen; Lambertus L M, z v H Th Bousie en E H Th Bik; Carolina D W. d v C A de Roo en C Th. Sirag; Ernst J, z v C de Bruijn en C G Meijers; Alma W, d v S W Laan en W W v d Plas; Maria F A, d v L Dijkhuizen en W H Klop; Arnol- nus G M, z v G F Th Vermeulen M Lammers; Harold A, z v A M Im- mink en F van Polanen. OVERLEDEN: L MS Neijmeijei dochter, 9 jr; C H Hins, man, 61 jr; M J F Schouten, dochter, 10 maanden; P M Mensing, man, 50 jr. KATWIJK Wanneer initiatief tot een Chr. gymnasium? In de vorige raadsperiode is door een der raadsleden een lans gebroken voor de stichting van een middelbare school te Katwijk. Deze aangelegenheid komt, hoewel enigszins anders, morgenavond opnieuw in de raad ter sprake. Voor gemeenten boven de 20.000 in woners is het voor de gemeentebestu ren een plicht, een (gemeentelijk) gym nasium in te richten. Het college van B. en W. brengt nu een voorstel in de raad om de Kroon ontheffing van die plicht te vrggen. Zij doet dit op de volgende gronden: allereerst betogen B. en W. dat het aantal leerlingen nu stel lig te gering is. Per 15 September j.l. bezochten 73 jongelui gymnasia in Lei den en Wassenaar. Voorts laten de hui dige tijdsomstadigheden niet toe, niet beslist noodzakelijke investeringen te doen. Bovendien voert het college aan en dit is voor ons belangrijk dat het overgrote deel der inwoners van Katwijk de Protestants-Christelijke be ginselen is toegedaan. Een gemeente lijke, dus openbar?, school zou geen levensvatbaarheid hebben. In de eerste plaats zou het initiatief moeten uitgaan van de bevolking om eventueel een Chr. gymnasium of lyceum te stichten. „Wellicht, dat in Katwijk binnen af zienbare tijd de mensen gevonden zul len worden, die voort gaan bouwen op de indertijd gedane suggesties in de raad en aan weten te knopen aan de door B. en W. geopperde gedachten", zo schrijft het college. ter het scherm de eerste fijn-gesneden figuur in haarscherpe schaduwen op het doek projecteerde, rekten zich de halzen. En toen de spreker het verhaal in de tra ditionele tekst begon te vertellen uiteraard in het Nederlands! kon mer PO!. een speld horen vallen. De vrüe-tekst- keer: de goede vorst Kresno, zijn schone i gedeelten waren op een Hollands kinder dochter Soembodro, de raadsheer, drie I publiek afgestemd, clowns en de boze vorst Kalo Prodongo. I H*t geheel gaf ook het begeleidend o Toen het licht uitging en de lamp ach-1 derwiJzend personeel veel voldoening. „Die freudlose Gasse" voor K. en O. Eerste voorstelling van de filmstudiekring Het is een vreemde gewaarwording, wanneer men in een oude film, zoals die gisteravond voor de filmstudiekring van in Casino werd vertoond, in hun tijd beroemde acteurs ziet optreden, hun prestaties bij een totaal verouderde tech niek ziet standhouden en geconfronteerd wordt met het leven van 25 jaar geleden, da: ons dan verder weg schijnt en meer „geschiedenis" dan ooit. In de versie van de door G. W. Pabst geregiseerde „Freudlose Gasse", zoals die uit een Belgisch filmarchief voor enkele weken in ons land is opgedoken, we Asta Nielsen en Greta Garbo in realistische geschiedenis, me: bitter heid en striemende verontwaardiging ge schilderd, maar bij alle gevoel voor filrn- rhythmiek en montage toch nog vol her inneringen aan het toneel met zijn in die tijd geliefde melodramatiek en gebonden aan de fotografie als verwante en meer ontwikkelde techniek. Uit het felle realisme van Pabst is te verklaren, waarom dit beeld van het We nen na de eerste wereldoorlog in de meeste landen niet werd toegelaten zon- Ider aanmerkelijke coupures te hebben ondergaan. De versie, die de leden van K. en O. gisteravond werd vertoond, was echter geen verminking, maar een facet. Zij behandelde, tot op de helft van de oorspronkelijke lengte terug gebracht, een van de vele geschiedenissen, die Pabst had samengeweven tot het indruk wekkende en meelijwekkende geheel, dat „Die freudlose Gase" is geworden. Vooraf ging een film van Dimitri Kir sanov: „Menilmoutant", uit dezelfde periode als Pabst' film. maar zonder diens bijtende werkelijkheidszin. Pabst en Kir sanov geven beiden het probleem van ..de gevallen vrouw", maar Pabst moet zijn „heldin" om aan de smaak van het grote publiek tegemoet te komen een happy end bezorgen. Kirsanov zoekt een idealistisch en dromerig slot. Deze eerste avond van de filmstudie- kring van K en O., waarbij een gespro ken inleiding vooraf ging. werd voor de vele bezoekers geen teleurstelling. Opheffing van bijzondere leerstoelen Naar wij vernemen ligt het ln het voor- emen van het Leidse Universiteitsfonds, ?n tiental bijzondere leerstoelen op te heffen wanneer hiervoor de bewilliging de Kroon verkregen wordt. Deze op heffing geschiedt dan uit overweging, dat bezetting dezer leerstoelen geen directe aanleiding meer bestaat Hieronder is de destijds voor prof. Einstein in het leven geroepen bijzondere leerstoel in de ieder twee bestuursleden zullen afvaar-j G. van Staalduinen, werden met vrijwelnatuurkupnde. Voorts betreft deze maat- digen en dat deze acht personen een .algemene stemmen herkozen. Naar de regel de bijzondere leerstoelen in de leer commissie zullen vormen om de moge- algemene vergadering te Rotterdam wer-der financiën, vergelijkend koloniaal lijkheid te onderzoeken te komen tot den afgevaardigd de heren C. J. van derstaatsrecht, economische geschiedenis, tro- één grote vereniging in deze gemeente]Bijl en W. Braber. I pische geneeskunde, algemene plantkun- op het terrein van de gezondheidszorg.; Nu het kraamcentrum meer zelfstan- ce, oude geschiedenis, in het bijzonder de De vergadering stond onder leiding j dig wordt, werd het bestuursvoorstel, om geschiedenis der Hellenistische tijd, de an dokter H. van Kooten. Het als steedsde subsidie met f200 te verminderen en .Italische archeologie, de Griekse archeolo- :er overzichtelijke jaarverslag van de op f300 te bepalen, goedgekeurd. I gi, en de algemene volkenkunde, secretaris, de heer W. Braber, maakte Op 1 Juli 1952 bestaat de afdeling ook nu melding van een toenemend)50 jaar. Een comité, bestaande uit de [ledental. Aan het einde van het verslag-heren W. Braber. C. van der Bijl In Alphen naar één grote vereniging voor gezondheidszorg Afdeling Groene Kruis bestaat in 1952 vijftig jaar DE, (Van onze correspondent) E JAARLIJKSE algemene vergadering van de- afdeling Alphen aan den Rijn bet Groene Kruis droeg ditmaal een bijzonder karakter, wat ook uit de belangstelling was op te maken. Onder de aanwezigen was ook burgemeester Witschey, niet ambtshalve, maar als lid. Btf de besprekingen heeft hU zich niet onbetuigd gelaten. Er kwam namelijk een voorstel ter tafel n te besluiten tot samenwerking met de vereniging voor Chr. Wijkverpleging. Het Groene Kruis zou kunnen profiteren het werk der zusters en ook de andere partij zou er bij gebaat zijn. Dit het resultaat van een samenspre- king, waartoe vorig jaar was besloten. In deze vergadering gingen echter stemmen op om de samenwerking een nog bredere basis te geven. In dit ver band gaven bestuursleden van de plaat selijke vereniging voor t.b.c.-bestrijding, voorzitter dokter W. van Wermeskerken, de bereidheid te kennen, toe te treden. Daar dit verloop voor het bestuur ver rassend was, werd besloten, dat de ge noemde verenigingen, waarbij ook het •Gele Kruis gevraagd zal worden, waarmee ruim f3000 was gemoeid. De voorraad is thans weer zo. dat aan bijna alle aanvragen kan worden voldaan. Het werk van de concierge, mevr. Valstar, is te prijzen. 2342 maal werd materiaal verstrekt. De belangstelling voor het consultatiebureau voor zuigelingen is groot. 193 kinderen werden ingeschre ven. Het aantal consulten bedroeg 962, het aantal huisbezoeken 188. Met waar dering werd gesproken over het werk van de zusters der Chr. wijkverpleging. De begroting 1952 raamt aan ontvang sten f 10.165, uitgaven f 10.430; nadelig saldo f265. De heer C. J. van Horzen bracht verslag uit over het materiaal, dat keurig in orde bevonden was. De aftredende bestuursleden, de heren dokter A. J. Zwartendijk. W. Braber jaar was dit 3105, een vooruitgang 100 vergeleken met 1949. De finan ciële toestand werd bevredigend ge noemd. De ontvangsten waren f 10.334.61, de uitgaven f 10.646.70; nadelig saldo f312.09. Dit tekort is veroorzaakt door grote aanschaffingen van materiaal, Alles goed en wel (Ingezonden stukken) Mijnheer de redacteur, Hoewel ik me in het algemeen wel kan verenigen met de opvattingen, die Mar- garitha in de vrouwenrubriek pleegt te ontvouwen moet ik, als een van haar mannelijke lezers, ditmaal toch van het tegendeel doen blijken. Want ik huldig veel meer het standpunt van de door haar geciteerde psycholoog in het Ame rikaanse Ladies' Home Journal. D.w.z. dat ook ik van mening ben, dat tal van vrouwen geen succes hebben bij de man nen, omdat ze haar verlangen om ge trouwd te zijn veel te veel etaleren. Voorts ben ook ik de overtuiging toege daan, dat een getrouwde vrouw erver- standig aan doet „de door haar ver overde man te verzorgen, te verwennen en te ontzien tot in lengte van dagen, alsof hij een kostbare vogel is, die bij een verkeerde behandeling elk ogenblik kan wegvliegen". De door mij aange haalde woorden klinken wel wat overdreven, doch in de grond van de zaak verwacht iedere man als Iets van zelfsprekends, dat hij wat verwend wordt, dat hij, omdat hij man is, wat méér ontvangt van zijn vrouw dan hij haar zelf geeft. Een man vindt het nu eenmaal de natuurlijkste zaak van de wereld, dat zijn vrouw hem b\j zijn thuiskomst tegemoet treedt, zijn jas en hoed van hem in ontvangst neemt en netjes weghangt, z'n pantoffels aanreikt, hem zijn gemakkelijke stoel toeschuift en gauw met een kopje thee gereed staat. En wanneer dan die man, ondanks die hartelijke ontvangst, .slecht gemutst blijkt te rijn en eens even uit moet ra zen, zal de verstandige vrouw dat liefdevol over haar heen laten gaan, zonder één woord terug te zeggen. Want juist dat laatste kan werken als de be kende rode lap op een stier. En verder is het inderdaad verstandig van een vrouw, wanneer ze er blijk van geeft zuinig te zijn, ook al is de man nogal royaal aangelegd. Natuurlijk is dat al weer niet zo prettig voor een vrouw, doch eveneens dit offer zal er toe bij dragen, dat ze de man hechter aan zich bindt. Niets is funester in een huwelijk, dan dat de vrouw in zo'n geval denkt en er naar handelt „Hij f 5 sigaretten, ik f 5 koekjes". Want in de eerste plaats laten de inkomsten zulk een moraal meestal niet toe. En bovendien stelt de doorsnee man zich op het standpunt, dat de vrouw het best met wat minder kan doen. Bovendien ja schrik niet hij dan van dat mindere óók nog graag z'n portie hebben! Egoïstisch? Ja, inder daad, érg egoïstisch. Maar ik durf de dames de verzekering geven, dat dege- onder hen, die bereid zijn zulk een egoïsme zonder mokken te aanvaarden, als regel een heel wat gelukkiger hu welijksleven hebben, dan die vrouwen, o op haar-rechten staan en de „vol- komen-geltjkwaardigheids-theorie" in de praktijk trachten te brengen. Dat komt, omdat een getrouwde man in zijn vrouw heel graag al die goede eigenschappen wil terugvinden, die h\J zich nog zo goed van zijn zich opofferende moeder her innert. Iedere man, die een goede, zorg zame moeder heeft gehad, moet botsen met een vrouw, die deze dingen spottend „leuk", en „gezellig" belieft te noemen, zelfs als „kplder" durft te bestem pelen, gelijk Margaritha zich veroor looft te doen. „Kolder" zou ik juist wil len noemen datgene, wat Margaritha blijkbaar van een „waarlijke levens partner" verwacht, n.l. dat hij haar in de keuken behulpzaam is, boodschapjes voor haar doet, bij de vaat assisteert veet ik veel! Natuurlijk zijn er wel m; ten. die zich tot het doen van dergelijke karweitjes laten degraderen, maar zulke sukkels verdienen dan ook niet beter. Ik ben evenwel van gevoelen, dat een man, wanneer het een „vent" is, na eten zich eens met z'n kinderen moet ten bezig houden die hij de hele dag niet zag en verder weg moet kunnen duiken in een gemakkelijke stoel met z'n krantje en, als het kén, een goede sigaar. En dat zijn vrouw er dan voor moet zorgen, dat er weer gauw een kopje koffie voor hem is. Déérvoor ben ik getrouwd. Het zich zelf volkomen wegcijferen an de vrouw is een der sterkste rerr op eventuele wispelturigheden van haar echtgenoot, want zo hij al een misstap mocht willen doen of hebben gedaan zo zal daar telkens weer voor hem verrijzen dat beeld van die goede, lieve vrouw, die hij zo „wreed" behandelde. Juist dit knagen aan zijn geweten zal des te sterker zijn, naar mate zijn v: offers voor hem bracht. i passende herden- Hevige botsing In de Emmalaan had gistermiddag om streeks half 1 een ernstig ongeval plaats. De 19-jarige H. Dirkzwager, werkzaam bij de motorenfabriek „De Industrie" reed per rijwiel naar huis achter een vracht auto aan, die hij bij wilde houden. Tegen- de scheepswerf De Vries Lentsch kwam hij met grote snelheid achter de auto vandaan om over te steken naar de Brittenruststraat, waar zijn ouders wonen. Juist naderde uit de richting Leiden een kleine auto, een volkswagen, bestuurd door de heer Van H- In volle vaart botste D tegen deze auto en als bewijs van de hevigheid, waarmee dit geschiedde kan gelden, dat de jongeman over de auto heenvloog en een vijftal meters verder tegen de straat smakte. Hij bleef kreu nend liggen. Sterke handen droegen hem naar de ouderlijke woning, waar dokter Van Kooten hulp verleende. arts constateerde uiterlijk geen let- naar omdat de jongeman hevige pijn had, wordt aangenomen, dat hij inwen dige kneuzingen heeft opgelopen en een lichte hersenschudding. De fiets van D. lag in .twee stukken op straat, een klomp was totaal versplinterd Ook de auto werd vóór flink beschadig*}. Velen waren getuige van dit ongeval, ook de vader van de jongen, die juist j tegen een collega had gezegd, dat hij zijn zoon al meermalen had gewaarschuwd, i acen achter auto's te laten. 1 Amateur-fotografen weer bijeen Maandagavond hield de Leidse ama teur-fotografenvereniging een bijeenkomst in- „De Doelen", waarin mr De Wilde, lid der vereniging, een causerie verzorg de. De spreker hield aan de hand van schema's een beschouwing over de invloed van de ontwikkelaar op de verschillende kleurlagen, zowel bij het negatieve als bij het positieve procédé. Verschillende voorbeelden demonstreerden ook duide lijk de invloed van de filters. Prachtige resultaten waren te bewonderen. Vergadering K. van K. De Kamer van koophandel en fabrie ken voor Rijnland vergadert morgen middag om half 3 in haar gebouw. Sta tionsweg 43. De agenda vermeld*, o.a. verkiezing van een lid in de vacature Segers (candidaten van het bestuur: W. Bergman te Sassenheim en G. Nieuwen huis te Lisse); bespreking van het rap- port van de commissie der Zuidhollandse Kamers inzake de herziening der woning wet en bespreking van de terzake op gestelde nota van de secretaris der Ka- rr.er; benoeming lid van commissie van toezicht op het M.O.; actie tot contante betaling aan het bedrijfsleven; subsidie aanvragen; begroting. Sfeer in 't gezin? De „ISieutve Leidse he" er in! SEN GETROUWDE MAN wiïuTwJ De wonderbaarlijke mogelijkheden, tot polyphonie toe. van de gitaar als concert instrument zijn in ons land hoofdzakelijk bekend geworden door Segovia; wiens meesterschap een pleidooi inhoudt. Van minstens hetzelfde formaat moet worden geacht Ida Presti, die uitgenodigd door het Leids Academisch Kunstcentrum spe ciaal voor één concert uit Parijs over kwam, om ons te laten genieten van een intieme klankenweelde. die zij uit dit ogenschijnlijk .gewone" instrument to vert. Uit de aard der zaak is de draag wijdte van de klank aan enge grenzen gebonden, doch de concertzaal van het Leidse Volkshuis leent zich bijzonder kamermuziek. een aantrekkelijk programma, dat smaak getuigde, openbaarde de char mante Ida Presti haar beheersing van het cantilene, het parelende passagespel, de gave flageolets en andere effecten. Het is niet doenlijk een twintigtal nummers afzonderlijk te noemen. In het eerste pro- grammadeel hoorde men hoofdzakelijk bewerkingen van dansvormen uit de 17de en 18de eeuw. waarin de echo-dynamiek karakteristiek tot uiting kwam. Hier- de virtuoze bewerking door de concertgeefster van een gigue van D. Scarlatti en het wij dingsvolle choral van G. F. Handel. Voorts een bewerking door Segovia van Bachs kleine preluden. die voor het luitregister van het clavecymbel is gedacht. de pauze klonk de gitaar in werken van componisten uit het land van zijn herkomst: Spanje! Frappant waren de vertolkingen van de beide Preludes Villa-Lobos. „Jardin dans Gre nade" van Ida Presti zelf. waarin de mo gelijkheden van het instrument wel zéér tot hun recht kwamen. Danse No. 5 van Granados en niet te vergeten de toegif- j het enthousiasme van de volle zaal beloond werd. Het is zo jammer, dat vele gitaarbe oefenaars buiten de kring der academici onkundig zijn gebleven van de grotere mogelijkheden op dit instrument dan het „gebruikelijke genre". Hebben niet Verdl en Mahler dit instrument aan het sym- phonisch apparaat toegevoegd? Het L.AK. zal wèl voldoening hebben gehad van zijn initiatief! Henrl Wel boeren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 3