Egypte en Perzië op de Amerikaanse weegschaal ABDIJSIROOP Huurverhoging bij volgende loonronde bepleit Expeditie met gisteren met Urker vissers pech begonnen is Diaconieën hebben ook 'n taal buiten de kerk nn&l vri i WOENSDAG 24 OCTOBER 195! Schiphol thans ook bij dikke mist toegankelijk Vliegtuigen worden met uniek radarsysteem de luchthaven „binnengepraat" T)IJ MIST of andere slechte landingsomstandigheden zullen van 1 No- -L* vember af vliegtuigen die Amsterdam naderen, via de radio „Schiphol Talk Down" roepen, en daarmee vragen om met behulp van radar te wor den „binnengepraat". Dit zal mogelijk zijn doordat gisteren een unieke radar-installatie op Schiphol in gebruik genomen is, die als eerste ter wereld op twee banen de vliegtuigen leiding geeft bij nadering en landing. capaciteit van Schiphol tot een vliegtuig 't Verklaarde uitzicht De installatie, die een half millioen gulden heeft gekost, werd gisteren door een vertegenwoordiger van de Franse Thomson-Houstonfabriek officieel t gedragen aan de directeur-generaal de Rijksluchtvaartdienst, de heer J. W. F. Backer. Het gebruik van deze aller nieuwste apparatuur betekent, dat de veiligheid van de landing bij slecht zicht sterk is toegenomen en dat de landings- iRiinHiininiiiHiinTii:iiiiiiiiiii!!iiiiii!ii!ii!i!ii;tiiiiiiiiiii!Mii!iiiiiiiiii!iiiti:iiiii;iiiiiiiii j-ERECHT heeft de Nederlandse gedele geerde bij de Veiligheidsraad, mr Luns, er op gewezen, dat de behandeling var, het Perzische oliegeschil niet bevredi gend is geweest. Inderdaad is het pres tige van de Veiligheidsraad er niet door gestegen. In deze vertoning voor forum der wereld hebben' we trouwens nooit veel gezien, omdat het de bedoe ling van Amerika was, het geval Mos- sadeq met fluwelen handschoentjes te pakken. De herhaalde bemiddeling tussen Engeland en Perzië via de Ameri kaanse ambassadeur was op niets uitge lopen. De Britten moesten Abadan ver laten. Wat viel dan van een omzwachte ling van het olieconflict in de Veilig heidsraad te verwachten, aangezien, het geen nodig was, namelijk het mes diep in de wonde steken, uitbleef. Trouwens Perzië had de bevoegdheid, een oordeel uit te spreken, niet eens erkend, zo van de Veiligheidsraad als van het Int. Hof van Justitie. Mossadeq erkende het recht dezer specialistische behandeling niet en hield het meer bij de eigen, Per zische politieke „kwakzalverij". Het ge schil wordt nu weer aan het Hof var Justitie geëndosseerd en dit moet nu eer definitieve uitspraak doen. Maar aange zien Teheran volhoudt, dat het hier eer binnenlandse Perzische aangelegenheid betreft, zal de regering alle uitspraken aan haar laars lappen. Had Amerika voor het afwegen der zwaarte van belde geschillen, het Perzische en het Egyp tische, dezelfde weegschaal gebruikt, dan zou het resultaat voor Albion niet zo teleurstellend zijn geweest. Nu kwam de Veiligheidsraad niet eens aan de allermildste uitspraak toe, een beroep te doen op beide partijen, het overleg te hervatten. Door de Perzische zaak nu „uit te stel len", hetgeen gemak kelijk kan leiden tot afstel van een definitief oordeel, veran dert er aan de huidige situatie niets. Veel woorden en geld is besteed voor het stellen van een diagnose in de Veilig heidsraad en het resultaat is: „Alles vloeit" behalve de olie! Al werden de Britten in Perzië tot capituleren gedwongen, een geheel an der beeld biedt de Engelse houding in Egypte. Hier week de Britse regering, vlak vóór de verkiezingen staande, niet voor de tartende houding van Cairo. Amerikaanse en Westelijke belangen, waar de Pactveiligheid op het spel stond, waren de oorzaak,.dat Washington Lon den zijn gang liet gaan. De regering van Attlee nam terstond strenge maatrege len, versterkte de troepen, zond oorlogs bodems, en ziede eerste Egyptische aanval, tot uiting komende in directe vijandelijkheden der burgerbevolking, werd afgeslagen. Onomwonden verklaarde Dean Ache- son, dat de toestand in het Midden Oos ten hem zorgen baart De Ver. Naties en het Pact zijn de middelen om het dreigende gevaar te bezweren. En pas sant, versterkt Amerika zijn positie op Malta. Een infanterie-brigade in Enge land werd aangezegd, zich gereed te maken voor de dienst in het Midden Oosten. Nu de Britten zich in de Suez- kanaalzone behoorlijk versterkt hebben, zou Egypte slechts met een goed geoutil leerd leger iets kunen beginnen. De Egyptische troepen dienen met twee factoren rekening te houden: De Britten fungeren als vastberaden wach ters aan het Suez Kanaal en Israel blijft op zijn qui vive voor activiteit der Arabische Liga. Mosje Sjaret vertrok uit New York naar Londen en Parijs, om aldaar besprekingen over de toestand in Egypte te voeren met de Israëlische ver tegenwoordigers. Cairo tracht zich te verzekeren van de steun der andere Ligalanden, mocht het zo ver komen, dat tot een openlijke oorlog zal worden overgegaan. De Egyptische regering heeft nu eenmaal de eis gesteld, dat „de Britten eruit moeten" en gezien de stemming der opgehitste massa, kan zü daar moeilijk van terugkomen. Het nationale prestige is in het geding. Zulks blijkt ook uit het Egyptische pro test, waarin betoogd wordt, dat de Brit ten in de Kanaalzone optreden „alsof zij zich bevinden in een overwonnen ge bied". Het feit. dat Amerika direct be trokken is bij de verwikkelingen in het Midden Oosten, bij de nationalistische explosies, veroorlooft dus de Britten daadwerkelijk het gezag te herstellen. Hier geldt het motief, dat het Egyptische leger geenszins in staat is, de strategi sche positie in de Suezzone te verdedi gen, mocht er een wereldconflict uit breken. Als Cairo volhardt in zijn weigering aan het defensiecommando voor het Midden Oosten deel te nemen, moeten de Britten in de Suezzone blijven en zal Washington andere gegadigden voor de defensie inschakelen. Hier. het is reeds vroeger gezegd, staan veel grotere be langen op het spel, namelijk de veilig heid van het gehele Middellandse Zee bekken. Frapkrijk steunt Engeland, om dat het Arabische nationalisme in Noord- Afrika steeds driester de kop opsteekt. Vandaag of morgen wacht de Fransen een zelfde lot als de Britten in Perzië en de Nederlanders in Indië getroffen heeft. De. door Amerika aanvankelijk gepro pageerde. „zelfstandigheidsdrang" der nationalistische Aziatische landen, komt Londen, Parijs, en ook.... Washington duur te staan. Uiteraard zullen de Sowjet-Unie en communistisch China nationalistische aanspraken, ook die van Egypte, steunen. Thans is het hek van de dam, met alle gevaren van dien! per 3 minuten kan worden opgevoerd Tot nu toe was het op Schiphol mogelijk een vliegtuig per 5 minuten te doen landen. Een aantal proefvluchten bewees gis teren wel dot de geringste afwijking bij de landing onmiddellijk werd gere gistreerd op het radarscherm en aan de piloot meegedeeld, die dan zijn correc- tLi kon aanbrengen. Het vliegtuig ver schijnt bij dit systeem (PAR genaamd: Precision Approach Radar) als een groen stipje op een scherm in het aparte ge bouw dat voor PAR op Schiphol bouwd en dat de omtrekken van een kerk (plus toren) heeft De verkeersleiding geeft de vlieger dan radiotelefonisch wijzingen hoe hij moet vliegen om vol gens de dalings- en koerslijnen, die op het scherm staan aangegeven, op het begin van de landingsbaan te komen. Door de in gebruikneming van dit radar-systeem is Schiphol thans te allen tijde bij mist en slecht weer voor het internationale verkeer toe gankelijk. Schiphol verwacht een drukker verkeer. De vliegtuigen behoeven boven dien korter in de lucht te blijven dien niet meer zo lang in de lucht te blijven wachten op landingsmoge lijkheid, dank zij de verhoogde lan dingscapaciteit. (4dwi Hoo\dy(jo't MET N KUCHJE dat verwaarloosd wordt beginnen soms ernstige aandoeningen der lucht wegen. Bestrijdt het voortwoekeren van de besmetting met de zui verende, slijmoplossen- de en geneeskrachtige AKKERS -s Werelds beste hoestsiroop - Critiek op ontwerp van emigratiewet De invloed van de maatschappelijke organisaties (de tegenwoordige emigra tie-controleur) is in het wetsontwerp be treffende de organen voor de emigratie niet voldoende tot zijn recht gekomen, aldus verscheidene Tweede-Kamerleden in het voorlopig verslag over het werp. Ook veel andere leden oefenden op dit punt critiek uit. Zo betwijfelde men of het wel juist is dat de vertegen woordigers van de organisaties in emigratieraad niet zullen worden gewezen door de organisaties zelf, ir benoemd worden op voordracht van kroon. Omroepverenigingen kregen weer gelijk Ook in Assen zijn de omroepverenigin gen in het gelijk gesteld in haar streven om de radioprogramma's uit de periodie ken (de dag bladen hebben een contract met hen) te weren. De Asser rechtbank veroordeelde de Meppeler Courant tot de kosten van 't geding en bepaalde dat deze periodiek elke keer f 100 moet betalen als ze de programma's toch opneemt. Nationale Woningraad in het geweer Overheid moet alles doen om in 1952 toch 50.000 woningen te bouwen ,E ZEER ERNSTIGE en in sommige gemeenten zelfs toenemende woningnood en het dreigende gevaar voor. werkloosheid in bouwvak ken leggen de overheid de morele verplichting op alles te doen wat moge lijk is om te geraken tot een verhoging van het >voningbouwprogramma 1952 van 40.000 woningen tot ten minste 50.000. wetwoningen betreft is het gewenst dat het rijk de financiering weder ter hand DE De verhouding tussen de aantallen in de verschillende categorieën te bou wen woningen moet economisch doel matig en sociaal verantwoord zijn, waarbij alle bevolkingsgroepen gelijke lijk in hun behoeften tegemoet moet worden gekomen. De geografische ver deling mag niet uitsluitend worden be heerst door de toevallige financiële mogelijkheden der gemeenten. Een huurverhoging en een groter evenwicht op dit gebied is noodzakelijk. Voorzover het de bouw van woning- Eindelijk op weg naar Argentinië Een van de acht Belgische schepen zonk kort na vertrek uit Oostende HET BELGISCHE vissersvaartuig O 786, Christiane, behorende tot het konvooi waarmee Belgische en Nederlandse vissersgezinnen op weg zijn naar Argentinië, is gisteren kort na het vertrek gezonken. Aan gezien het schip tevoren reeds in moeilijkheden verkeerde, bevonden zich op dat ogenblik nog slechts de 50-jarige Urker kapitein Maarten Ruiten, diens zoon en een zekere Van Rooy uit Den Haag aan boord. Zij zfjn gered. De Christiane is een van de kleinste schepen van het acht vaartuigen tcllen- n onder Argentijnse vlag varende konvooi. De ondergang zou volgens de rederij te wijten zijn aan sterke zee gang. Er gebeurden geen persoonlijke ongelukken en de drie mannen aan bonrd werden door een der andere schepen overgenomen. De rederij bevestigde dat alle schepen jor hun vertiek op zeewaardigheid zi)n onderzocht. De reis werd voortgezet naar Teneriffe (Canarische eilanden). Feestelijk begin Feestelijk was de reis begonnen. Ge tooid met de Belgische, Nederlandse en Argentijnse vlaggen verlieten de acht Belgische vissersschepen 's morgens de haven van Oostende. Elk schip heeft ongeveer twintig per- inen aan boord, die elk over een be hoorlijke legering beschikken. De rut- men der schepen zijn volgepropt met scheepsvoorraden, meubelen en levens middelen voor de twee weken durende Vijf i acht schepen hebben i Nederlandse kapitein en een grotendeels Nederlandse bemanning. Er zijn twin tig Urker vissers meegégaan. De oudste is de 50-jarige Maarten Ruiten (ook diens drie zonen zitten op het konvooi) en de jongste de 15-jarige scheepsjongen K. Raf. Behalve de eigenlijke vissers zyn er ook nog zestig Nederlanders aan boord die werkzaam zullen zijn in de rokerij, de conservenfabriek en de vismeelfa- briek, die door de rederij Flandria te Mar del Plata geëxploiteerd zullen wor den. A'damse confectiefabriek gaat Zaterdag sluiten De confectiefabriek Bugo te Amster dam zal Zaterdag haar ateliers sluiten en het gehele fabrlekspersoneel. 85 vrou wen en ca. 16 mannen, ontslaan; daar voor is vergunning verkregen van het Gewestelijk Arbeidsbureau. De sluiting betekent niet dat de pro ductie geheel wordt stilgelegd; de fa bricage steed. Tevergeefs stelden de vakorganisaties voor dat de directie zou blyven werken met een kleiner, geselecteerd personeel om de slappe periodes te overbruggen. neemt. Om aan deze financiering te vol doen. dient zij de hier bedoelde wo ningbouw niet onmogelijk te maken door het voorschrijven van rente- maxima, welke zodanig zijn gesteld, dat het kapitaal voor de financiering van deze woningbouw niet wordt ver kregen. Deze en nog vele andere punten wer den vandaag met klem naar voren ge bracht op het demonstratief congres van de Nationale Woningraad te Utrecht, waar het woord werd gevoerd door dr ir F. Bakker Schut, hoofddirec teur van de gemeenteijke dienst voor wederopbouw en stadsontwikkeling te Den Haag. Ir H. B. Witte, burgemeester van Bergen op Zoom en prof. dr F. de Roos. hoogleraar aan de economische faculteit van de VU. te Amsterdam. Burgemeester Witte betoogde, dat er onaanvaardbare huurverschillen optre den. Uitgaande van 1940 100 zyn de officiële huurindices thans 115 voor oude 130 voor de eerste na-oorlogse en1 145 voor de laatst gebouwde woningen. Maar in werkelijkheid liggen de prijzen nog veel verder uit elkaar. Deze ver schillen vormen een belemmering voor een doelmatige verdeling van de woon ruimte. Het bezuinigen op onderhoud doet de waarde van het woningbezit achteruitgaan. Daarom wilde spr. bij een volgende loonronde een huurverhoging. Lang zaam moest men komen tot een ver hoging tot 225 pet. Als eerste étappe dacht spr. aan 145 pet. M.L.D.-squadron begin 1952 naar de West De regering is voornemens in het be gin van 1952 een squadron onderzee- bootbestrijdings- en verkenningsvlieg tuigen (Firefly's) van de Marine-Lucht vaartdienst in de Nederlandse Antillen te stationneren,' ter versterking van de daar reeds aanwezige marine-strijd krachten. Dr L. A. Veeger (Wit-Gele Kruis) in Nijmegen overleden Dr L. A. Veeger, oud-geneeskundig in specteur van de Volksgezondheid in Gel mantels zal worden uitbe- derland en Oost-Noord-Brabant, en voor zitter van de nationale federatie van het (R.K.) Wit-Gele-kruls in Nederland. Is gisteren op 71-j. leeftijd in Nijmegen overleden. Dr Veeger was een der pioniers bi) de oprichting van de dezer dagen geopende medische faculteit te Nijmegen. Corodex te Zandvoort ontslaat 60 man De N.V. Corodex te Zandvoort, die voornamelijk electrotechnisch materiaal vervaardigt, is genoodzaakt zestig tot zeventig man van haar 300 man sterke personeel te ontslaan. De oorzaak ligt in de ernstige afzetmoeilijkheden die het bedrijf ondervindt ten gevolge van de bouwstop. Mijnenvegers uit de Oost Zaterdag in Nieuwediep Zaterdagochtend a.s. om kwart voor elf zullen de uit Indonesië terugkerende mijnenvegers Jan van Gelder, Abraham van der Hulst, Pieter Florisz en Abra ham Crijnssen binnenlopen in de ha ven van Nieuwediep. De schepen staan onder bevel van de luit. t. z. Ie klasse J. H. van de Weyer. Advertentie i Vraag IVOROL, dan hebt U de beste tandpasta! November-actie C.N.V. heeft boodschap voor wereld in nood (Van een onzer verslaggevers) Weldra is November weer in het land en het Chr. Nationaal Vakverbond heeft ook de veelomvattende organisatie voor de jaarlijks terugkerende November- actie weer ter hand genomen. Vijf-, negentig sprekers zullen het land gaan om op bijeenkomsten in 104 steden dorpen het woord van de Chr. vak beweging te spreken. Gisteren kwam in Utrecht een groot aantal sprekers bestuurders vac het C.N.V. aangesloten organisaties bijeen om te spreken over de onderwer pen. die dit jaar aan de orde zijn ge steld. Het was als het ware een laatste wapenschouw voor de troepen tot aanval overgaan. Het eerste onderwerp op alle vergade ringen zal zijn Wereld in Nood. Hierbij komt natuurlijk het vraagstuk vai massaficatie en de massa-mens ter sprake en zal gezegd worden, dat in de verlos sing door Christus de enige oplossing te vinden is voor de nood van enkeling gemeenschap. Bij het tweede onderwerp, Gy en de Wereld, zal de leden va Chr. vakbeweging gewezen worden op hun persoonlijke taak in deze wereld nood. Enkele bijeenkomsten zijn al gehouden en de actie is dit jaar eigenlijk gestart ii Den Briel op 10 October. Maar op 1 No vember worden in 12 plaatsen bijeen komsten belegd en dan zal vrijwel iedere avond t.e.m. 30 November worden verga derd tot in alle uithoeken van het land. In December komen nog enkele plaatsen aan de beurt en op 19 December zal de najaarsactie worden besloten met een b eenkomst in Zevenbergen. School niet voldoende voor fabrieksmeisjes De subcommissie voor de fabrieks arbeidster van de commissie vooi onderzoek naar de ontwikkelingsmoge lijkheden van de Nederlande jeugd komt in haar bij de Staatsdrukkerij versche nen rapport tot de slotsom dat een zee: groot aantal fabrieksarbeidsters, ook bij de thans voorgestelde wijziging van de leerplicht, niet de gehele lagere school doorloopt. Hierdoor stijgt het belang van een zodanige wijziging van het L.O.. dat het ook. binnen haar bereik ligt alle klassen af te maken en op basis daar van met vrucht V.G.L.O. en N.O. te vol gen. Het intellectualistisch L.O., aldus het rapport, nagenoeg geheel gericht op ver der schoolonderwijs, en de minimale aandacht die besteed wordt aan persoon lijkheidsvorming en ontwikkeling der niet-intellectuele vaardigheden, voor ziet niet in de behoeften van meisjes die fabrieksarbeid gaan verrichten. De subcommissie vraagt voor de be gaafde meisjes geschiktheidsonderzoek. beroepskeuzevoorlichting, schoolgeldver. mindering en beurzen ter compensatie loonderving, om U.L.O. en M.O., huishoud- en kweekscholen te kunnen bezoeken. Groningse gemeente betaalt testen Het gemeentebestuur van Hoogezand- Sappemeer is van plan om de leerlingen van de zesde klassen van de openbare en bijzondere lagere scholen op kosten van de gemeente psychotechnisch te doen testen ten behoeve van de be roepskeuze. De test zal geschieden bij het Groningse instituut voor psycholo- en psychotechniek. (Advertentie) Chefarine „4" doet wonderen Srm SÈSmilBl iJLLLUlMEBA, TEGEN PIINEN EN GRIEP 20 TABLETTEN F 0.75 Hervormde diakenen bijeen Jhr C. G. C. Quarles van Ufford als federatievoorzitter opgevolgd door dr K. H. E. Gravemeyer (Van een onzer verslaggevers) Jhr dr C. G. C. Quarles van Uf ford, commissaris van de Koningin in Gelderland, heeft gisteren afscheid genomen als voorzitter van de Fede ratie van diaconieën in de Ned. Her vormde Kerk, op de jaarvergadering Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Montfoort M. J. Lek- kerkerker, emeritus predikant te Am sterdam. Bedankt: voor Kampen (vac.-J. H. Hartzheim) C. M. Gaafstal, legerpredi- kant te Ermelo. Negende week Kamper synode begonnen De Kamper synode is gisteravond haar negende zittingsweek ingegaan. De praeses, ds G. Visee, was ongesteld; de synode werd gepresideerd door de assessor, ds J. van Bruggen uit Assen. De synode hield zich opnieuw bezig met de kwestie-Kralingen. Een nieuwe com missie bracht een rapport uit dat ten dele overeenkwam met het rapport van de vorige commissie. Tot laat in de avond werd over dit rapport van gedachten ge wisseld. Vanmorgen werd de bespreking er van voortgezet. KERKELIJKE EXAMENS AMSTERDAM. 16 Oct. Luth. Semina rium Prop. ex. J. A. Roskam jr te Leiden. Dr Van Riessen in Delft geïnaugureerd Hoogleraar in de Calvinistische wijsbegeerte Vanmiddag heeft dr ir H. van Riessen in de aula van de Delftse T.H. het ambt aanvaard van bijzonder hoogleraar bij de afdeling Algemene Wetenschappen, in de Calvinistische wijsbegeerte. Voor de plechtigheid bestond zeer grote be langstelling. Prof. Van Riessen hield een rede over De verantwoordelijkheid van de ingenieur als wijsgerig probleem. Deze verantwoordelijkheid is volgens spr. in de ;inds 150 jaar ontwikkelde moderne techniek veel verzwaard en de ingenieur wordit in het dragen er van meer dan voorheen gehinderd. In de moderne techniek is een apparatuur ontstaan, die onpersoonlijke macht vormt en de met nieuwe slavernij bedreigt. Prof. Van Riessen wees dan ook op de ontwikkeling der electronische appara ten, die een uiterst bedenkelijk dirigis- n de toekomst mogelijk maken. Ge vaarlijk is daarbij dat de moderne mens dikwijls geen oog heeft voor de vrij heid van de mens. Tenslotte herinnerde prof. Van Ries- :n er aan, dat hij geestverwant van Kuyper een leerstoel mocht bezetten een school, waartoe Kuyper de wet op de verheffing van de polytechnische school indiende. Receptie prof. Dooyeweerd en prof. Vollenhoven in Amsterdam De hoogleraren dr H. Dooyeweerd en dr D. H. Th. Vollenhoven, die hun 25- jarig ambtsjubileum aan de V.U. vieren, zullen Vrijdagmiddag recipiëren in het Minerva-paviljoen, Alb. Hahnplantsoen de Apollolaan in Amsterdam. die in Utrecht gehouden werd. wordt opgevolgd1 door dr K. H. Gravemeyer, algemeen gedelegeeri van de Generale Synode. De aftrtj dende voorzitter werd tot erevoorzi ter benoemd. Jhr Quarles van Ufford werd toeg sproken door de heer D. J. P. Muilaar de secretaris, die in herinnering brac! dat de aftredende zelfs tijdens zijl van-genschap in oorlogstijd zijn diaci nale taak had vervuld. „Inderdaad hi ik", zo vertelde jhr Quarles van Uffor „in St Michielsgestel met de „buul" g lopen". Hij wekte de aanwezigen op voort te bouwen op Christus als h enige fundament dat gelegd Is. Namens de generale synode sprak praeses. dr J. R. Wolfensberger, de ve gadering toe. De heer W. J. Hemmes hield op det weer drukbezochte bijeenkoms* e feraat over: De Hervormde Kerk e diaconaat. Door de nieuwe Kerkord aldus spr.. is het diaconaat in de Ne Herv. Kerk in een hoogst belangrijk phase gekomen. De plaats van de diaci nie in het kerkelijk leven is hierdoi verstevigd. De heer Hemmes ontwikkelde de g< dachte dat de diaconie wel de plicl heeft om in nood verkerende broedei en zusters te helpen, maar dat zij o buiten de kerk haar zorgen heeft uit strekken; de financiering van deze bri dere diaconale taak kan niet geschiede zonder medewerking van de overhei Het geld van de staat wordt trc door ongeveer alle diaconieën aai Anders zouden zij voortdurend met f nanciële tekorten worstelen. Een der doet niets af van de geestelijke taa der diaconieën. Op deze vergadering werd nog, gedeeld dat men van Hervormde zijd bezig is landelijke stichtingen ouden van dagen voor te bereiden, zulk met medewerking van de overheid, de geest van de Woningwet. De heer H. Wisman, die vele jaren b< stuurslid is geweest, werd tot erelid b< noemd. Ds W. H. Kelder van Utrecl sprak jen slotwoord. Het lied der aethergolven DONDERDAG 25 OCTOBER 1951 HILVERSUM I. 402 m. KRO: 7.00 Nieuws 7.16 Gram 7.45 Morgen gebed 8.00 Nieuws 8.15 Gram 9.00 Voor de huisvrouw 9 35 Gram 9.40 Schoolradio NCRV: 10.00 Gewijde muziek 10 30 Morgendienst KRO: 11.00 Voor de zieken 11.45 Gram 12.03 Gram 12.33 Gram 12.55 Zonnewijzer 1.00 Nieuws 1.20 Zang en orgel 1.35 Gram NCRV: 200 Promenade-orkest en solist 2.45 Voor de volksmuziek 5.50 Re- gsuitzending: Jeugduitzending: Regin: „De open' 6 00 615 Harmoniegezelschap 6.40 „Op de 6.50 Leger des Heilsmuzlek 7 05 vragen van allerlei aard en een pas- intwoord" 7.20 Vocaal ensemble en solist 7.40 Radiokrant 8.00 Nieuws 8.10 Ge- ;rd programma 10.16 Buitenlands over- 10 35 Gram 1045 Avondoverdenking 11 00 Nieuws 11 15—12.00 Gram (11.30—14.40 Engel ingsui HILVERSUM II. 298 m. AVRO: 7.00 Nieuws 7.15 Ochtendgymi iek 7.30 Gram VPRO: 7i50 Dagopeing AV 00 Nieuws 815 Gram 900 Morgenwijding 915 Gram 9 25 De groenteman 9 30 Grar 10 50 Voor de kleuters 11.00 Kamerorkest 11.4 „Uit de memoires des frères Hanlon Lees' 15) „Folkert, Folkert Martens." nu eens, hoe je er toe kwam om met die kerel Hij had nog maar enkele tientallen meters „Welnu, Folkert, we gaan nu rechts de heide je schapen te drijven." afgelegd, toen daar vlak voor hem van achter in. Daarginds in dat bosje heb ik mijn paard De scheper verhaalde hem de gehele toedracht een v paar jonge dennen een man hem tegemoet geborgen." van de zaak. trad. Een man, geheel in leer gekleed; een man Ze liepen nu zwijgend in Noordelijke richting. ,.Dus negen mannen zijn doorgegaan naar met een grote rode baard, gewapend met een De jonge scheper was in diepe gedachten ver- Bakkeveen. Die zullen vermoedelijk langs dezelf- groot geweer. zonken. Wat er heden was gebeurd, had aan de weg terugkeren," zei de wilddief. En meer Folkert schrok en bleef verbijsterd staan. De zijn leven waarschijnlijk een grote wending ge- voor zichzelf mompelde hij: „Negen mai roodbaard lachte echter en zei: „Vreest niet. Dat hebt ge goed gedaan, jonge vriend. Ik ben Willem Frankës, de stroper, die op de Gelderse soldaten jaagt." De scheper slaakte een zucht van verlichting en knikte gerustgesteld. „Ik heb reeds van je gehoord," zei hij. „Is de kerel werkelijk dood?" vroeg de rood baard. „Laat ons gaan zien," zei Frankes. Verhaal TT van Strijd en V UUwl Vlij Liefde H. v. Norg dat te veel." Toen Frankes wat gegeten had, sprak hij: „We zullen nu moeten opbreken, want we zijn hier niet lang veilig." „Kan ik met je meegaan, want ik weet wer kelijk niet, wat ik moet aanvangen. Of ga je t» paard?" vroeg Folkert. „Neen, ik ga ook lopen." Frankes knoopte zijn paard los en ze gingen op weg, de heide op, het Noorden in, de beide Beiden begaven zich naar de gevallen krijger geven. Zijn drift en verontwaardiging waren ge- mannen, het paard en de hond. en ook de stroper moest constateren, dat de man heel geluwd en hij begon zich rekenschap te ge- wor-nnvoT reeds dood was. ven van de mogelijke gevolgen van zijn daad. HOOFDSTUK VIII „Zullen we hem begraven?" vroeg de scheper- Toen ze het bosterrein hadden bereikt, waat De schuilplaats De wilddief glimlacht*. „Wil je met je handen hot bruine paard stond vastgebonden, vleide de een kuil graven?" Hij nam het geweer en de man met de rode baard zich op de bemoste bo- Gestadig stapten de beide mannen met hun lood- en kruittas van de verslagene en reikte die dem neer en noodde de schaapherder om ook dieren over de grote eenzame vlakte De bruine aan dekjonge man. „Ziezo, nu heb je ook een plaats te nemen. Folkert ging naast hem zitten, ruin liep vrij met zijn meester mee. Soms stuit- wapen. „Laat ons een stukje eten," zei de stroper. ten de reizigers op een verraderlijk veencom- Frankes wees nu op een drietal boeren, die Zijn leugdige metgezel schudde het hoofd. „Ik plex en waren ze genoodzaakt een omweg te op een afstand het hele toneel hadden gadege- heb in het geheel geen trek." maken. Rechts van hen zagen ze in de verte de slagen. „Die zorgen wel, dat morgen de gehele „Ik geloof het best, jongen. Maar de eetlust eiken en andere bomen om de hoeven van de streek weet, dat de scheper van Bakkeveen en komt wel weer terug. Je zult eerst aan de nieu- dorpjes Een en Steenbergen. Links van hen strek- Willem Frankes hier een Gelderse soldaat heb- we toestand moeten wennen en dat zal gebeu- te zich tot aan de einder de bruine vlakte van ben neergeslagen. We gaan vertrekken." ren, hoe beroerd die ook kan zijn. Wat ben je heide en veenmoerassen uit Ook vóór hen, tot De roodbaard sloeg met Folkert de weg naar nu van plan?" «an Leek, lag een eenzaam gebied, waar Erica het Westen in. Nadat ze een eindje gelopen had- Folkert haalde zijn schouders op >n Oailuna met hun trawanten of de veenmos- den, vroeg de wilddief: „Hoe heet je, jonge „Je zult voorlopig niet naar Bakkeveen kun «Ie scepter zwaaiden. man?" nen terugkeren; men zal op je loeren. Vertel me (Wordt vervolgd) causerie 12 00 Orgel en viool 12.33 Gram II Financieel weekoverzicht 100 Nieuws 1 Mededelingen 150 Orkestconcert 155 U k> het geloven of niet" 2.00 Voor de vrouw Gram 2 30 „Het 250-Jarlg bestaan van 1 trolt", causerie 2 45 Gram 3 00 Voor de i ken 4.00 „Van vier tot vijf" 5.00 Voor Jeugd 5 30 Zang en piano 6 00 Nieuws I Practlsche wenken voor liefhebbers van duivensport 6 20 Sport 6.30 Amusementsr ziek 6.55 Voor de kinderen 7 00 Gesproken brief uit Londen 7.05 Avro-allerlei 7.10 Gram T 40 Rubriek van kunst en cultuur 8 00 Nieuws 8.05 Actualiteiten 8.15 Radio Philhar- monlsch orkest 915 Ronde Tafel discussie 9.45 Gram 10.15 Gevarieerd progTamma 10 50 Sport 1100 Nieuws 11.15—12.00 Gram ENGELAND. BBC Home Service. 330 m. 12.00 Gram 12.40 Voor de scholen 100 Inter mezzo 1.05 Causerie 1.30 Voor de arbeiders 2.00 Nieuws 2.10 Gram 3.00 Lichte muziek vn Dansmuziek 4 00 Hoorspel 4.40 Lichte muziek 5 45 Causerie 6.00 Voor de kinderen 7..J Nieuws 7 15 Sport 7 20 Lichte muziek 7 45 Voor de boeren 8.00 Hoorspel 8 30 Avond concert 9 30 Ballades en volksliederen 10 00 'ieuws 10.15 Causerlj 10.30 Licht programma 11.00 Nieuws 1115 Lichte muziek 1 00—4 00 Lichte muziek en verkiezingsuitslagen ENGELAND BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12 00 Mrs Dale's Dagboek 12 15 Lichte mu ziek 12.45 Voordracht 1.00 Dansmuziek 145 Orkestconcert 2 45 Voor de kinderen 3.00 Voor d- vrouw 4 00 Lichte muziek 4.30 Voor de soldaten 4.45 Lichte muziek 5 15 Mrs Dale's Dagboek 5.30 Causerie 5 45 Lichte muziek 6.15 Gram 6.30 Militair orkest 7.16 Voor de Jeugd 7 45 Hoorspel 8 00 Nieuws 8.25 Sport 8 30 Verzoekprogramma 9.00 Gevarieerd pro gramma 10 00 Brievenbeantwoording 10 30 Hoorspel 11.00 Nieuws 11.15 Lichte rr en verkiezingsuitslagen 2.00 Verki» .00 Lichte muziek en i Gram 12.50 Koersen 12.55 Harpmuziek 1.00 Nieuws 1.15 Vlaams programma 2 00 en 3 15 Gram 4 00 Lichte muziek 4 30 Gram 5.00 Nieuws 6.15 Gram 7.00 Nieuws 7 30 Vlaamse liederen 8.00 Verzoekprogramma 9 30 Gram 10 00 Nieuws 10.15 Gram 1-1 00 Nieuws 11.05— 12.00 Gramofoonmuzlek. BRUSSEL. 484 m. 12 05 Omroeporkest 1.00 Nieuws 1.10, 2.15. 3.00 en 4.00 Gram 4.30 Pianorecital 4.50 Gram 500 Nieuws 5.10 Lichte muziek G 30 Gram 7 00 >epkoren en orgel 7.45 Nieuws 8 00 Hoorspel 10.00 Nieuws 10.10 Verzoekpro gramma 1055 Nieuws 11.00 Gram 11.50 Nieuws a De iatale 27ste Decembe (Vervolg van pag. 1) Ondanks al deze garanties is de positi van de Nederlandse ambtenaren donke Wat er van de beloften der Indonesisch regering is terecht gekomen, kan gemakkelijk beseffen, als men weet, di er 16.000 Nederlandse ambtenaren aonesische dienst zijn overgegaan. Va deze zijn er 6300 over. Aldus bleek een vergadering van de Nederlands Christelij ke W erknemersorganisa tie Soera ba ja. Blijkens de memorie van lichting der Nederlandse regering ae Tweede Kamer op het wetsontwer tot wijziging van de garantiewet moe^ ae garantiewetcommissie tussen Septem ber 1950 en Juni 1951 1159 ambtenare toestemming tot afvloeiing geven, omd; men redelijkerwijze niet meer verge kon, dat zij zouden blijven dóórdienei in verband met wijzigingen in de rechts positie, -dienstvoorwaarden, dienstvei noudingen of levensomstandigheden va ae betrokkenen. Bovendien hadden no 357 ambtenaren hetzelfde verzocht, doe zij werden door de R.I. zó snel ontsla te pas kwam. Verder waren er nog 13 gevallen van hoger beroep in behande l:ng. Weer anderen gingen maar r vervroegd pensioen, een duizendtal door de R.I ontslagen, en 2300 kortver banders gingen heen. VEEL verneemt men ook uit het dage lijkse nieuws. By elke zuivering de R.I.S. en R.I. werden tientallen Neder landse ambtenaren gearresteerd omda zij vroeger in Nederlandse dienst plicht hadden gedaan. Zij worden m« ceniang vastgehouden, zonder dat ooit horen, waarvan zy worden beschul digd. Na vrijlating mogen zij dikwyl Indonesië niet verlaten of zij moeten hu erewoord geven, dat zij zullen terugkc ren. Velen worden vernederd, uitgeran fceerd. Bekwame figuren, die jarenlan; hun krachten aan het land gaven, op hun kantoren kruiswoordraadsels o( te lossen, terwijl anderen de zaken het honderd kunnen sturen. Salarisregi lingen baten niet. waar het geld keldert De onveiligheid is groot. Inbrakei plunderingen, mishandelingen zijn de orde van de dag. Echter moet wc toegegeven, dat de meeste moordei worden gepleegd op niet-ambtenarer een der zeldzame gevallen, waarin c particulier sadja wordt voorgetrokken. Het is dan ook geen wonder dat me zich afvraagt: hoe zal het, nu het mèt o waarborgen al zo slecht ging. nu wordei wanneer de waarborgen verdwijnei zullen? Er is ontegenzeglijk een kenterin; °P te merken onder de denkende Indo nesiërs. Tal van vooraanstaande Indo nesiërs hebben de laatste tijd op he grote nut der Nederlanders gewezen het is opmerkelijk, dat er weer pogingi worden gedaan om op wachtgeld ge plaatste Nederlanders in dienst te nen Men zal nog moeten afwachten, of nzicht van boven af zal neerdalen naa_ .agere regionen, vooral daar bij de groti meerderheid der Indonesiërs nog altij' veel vriendschap voor de Nederlandei bestaat. Aan de andere kant wordt d actie der radicale drijvers steeds feller met het toenemen van het commui sche gevaar. Ook wat de veiligheid betreft, ziet vele pogingen om de toestand te veimi deren. Helaas volgt op elk gunstig be richt, op elke uitspraak dat op de vele goede dingen in Indonesi moet Jetten en niet alleen op de slechte teiKens weer een moord of een grot< roofoverval. Helaas ziet men ondank e grote razzia's tegen de communisten hoe de communistische mantelorganisa ties het leven vpn Indonesië ontwricn Dartii^eH-Ve™Chi"ende Brote Politiek. ™'<!t nlet "mmunistiscl) werden genoemd, zoals de P.NI i Partai Sosialis van Sjahrir. steeds de communistische kant uitgaan. ziin^r^V1 ^eZLdreigende schaduwei zyn er onder de 6300 Nederlandse tenaren velen, die een ontslag In ramp ach de garantiewet i dienst zijn t ten. Vooral voor hen. die in Tijdelijk! mi waarborgen ambtenaar. Zij uienst zijn en niet dezelfde waarborgei ang?n als de vaste ambtenaar. 7.il

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 2