ïlieuiue geihsctft (foumnt [orgen moet Engeland kiezen tussen Attlee en Churchill Anti-Engelse overal in betogingen Egypte Rijke in Joodse onderduikers Laren vermoord? Wist U WOENSDAG 24 OCTOBER 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal; ƒ1.72 per maand; ƒ0.40 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0 18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .ilialvtsUtbiiqlitHtm m«n berl In tt;(|tnspnl' Twee en dertigste jaargang No 9261 HUURVERHOGING BIJ VOLGENDE LOON- RONDE BEPLEIT ZIE PAG. 2 Wie van de twee zal winnen Grijze Conservatieve leider werpt alle oorlogsbeschuldigingen van zich MORGEN is het in Engeland de grote dag. Dan zal het Britse volk zich erover uitspreken» of het nog langer door Labour wil worden geregeerd, of dat het op een ander kompas wil varen onder de oude, maar immer strijdvaardige en onvermoeibare leider uit de tweede wereldoorlog, Winston Churchill. Uiterlijk is het Engeland niet aan te zien, dat het morgen voor een der bolangrijkste dagen in zijn historie komt te staan. Niets herinnert aan de verkiezingen, zoals dat in andere landen gebruikelijk is: geen schreeuwende propagandabiljetten, optoch ten, met leuzen bekalkte muren etc. Maar innerlijk leeft er des te meer. Wekenlang hebben Britten zich bin- man! Veel kan wat dit betreft afhan- nenskamers op de verkiezingen voorbe-;gen van de houding der Liberalen. Voor reid fel met elkaar gedebatteerd nagelaten, gelijk de kopstukken in hun politieke keuken, elkaar politiek af te breken Wat dit laatste betreft, heeft Churchill gisteren in een laatste verkie zingsredevoering geantwoord op de so cialistische beschuldiging, dat een con servatief bewind tot oorlog zou leiden. „Dit is een wrede en ondankbare beschul diging", aldus de -76-jarige Churchill. „Niets is winder waar. Als ik in dit tijds gewricht in het openbare leven blijf, dan is het omdat ik ernstig geloof in staat te zijn in belangrijke mate bij te dragen tot het voorkomen van een derde we reldoorlog. Ik bid, dat deze gelegenheid mij geschonken mag worden. Het is de laatste prijs, die ik heb te winnen", zo verklaarde de Conservatieve leider, die het Labour-beleid van de afgelopen ja ren nogmaals ten scherpste hekelde en beweerde, dat juist een Labour-overwin- ning de kansen op een wereldvrede zou verzwakken. Hoe staan de kansen van Labour en Conservatieven? Dat is de vraag, die En geland en de wereld vandaag bezig hou den en waarop morgen definitief ant woord zal worden gegeven. Afgaande op de opinie-onderzoeken, die veelvuldig zijn gehouden, zijn de kansen van La bour thans geringer dan bij de vorige verkiezingen. Een enquete van het Brit se blad Daily Express heeft uitgewezen, dat het merendeel van het Britse volk Conservatief zal stemmen. Maar uiter aard valt hier weinig of in het geheel geen peil op te trekken. Men herinnere zich de nederlaag van de reeds als pre sident gedoodverfde Dewey in de Ameri kaanse presidentsverkiezingen tegen Tru- Nog bij Uitstel of alstel? geen ambassade van de V.S. ij het Vaticaan Benoeming generaal Clark ingetrokken President Truman heeft de benoeming van generaal Mark Clark tot -eerste bassadeur bij het Vaticaan ongedaan ge maakt. De offi ciële reden is, dat generaal Clark zijn be noeming tot ambassadeur niet kan aan vaarden en te gelijkertijd zijn militaire status behouden. De perschef van de president heeft tijdens een persconferentie op het Witte Huis verklaard, dat de hele kwestie van Clark's benoe-Generaal of ambas- ming voor en- sadeur. kele maanden is opgeschort. De generaal zou dit zelf ook liever hebben, omdat hij. als chef van de landstrijdkrachten nog werk heeft te doen, dat hij wil afmaken vóór zijn ver trek. President Truman heeft, voor hij zijn nadere beslissing nam, advies ge vraagd aan de federale rechtbank. Deze was van mening, dat het ongrondwettig is, een militair, ook tijdelijk, in een rege ringsfunctie te benoemen zonder de wet telijk nodige parlementaire goedkeuring. Gelijk men weet kan deze goedkeuring er voorlopig nog niet komen, omdat het Congres tot begin Januari op reces is. Volgens Reuter had generaal Clark de voorwaarde gesteld, dat hij zijn militaire rang zou behouden. Sommige waarnemers menen, dat dit Truman een geschikte ge legenheid heeft geboden om de benoe ming, die van Protestantse zijde zeer is becritiseerd, in te trekken. het eerst hebben zij zich gisteren in de verkiezingsstrijd laten horen en wel in het district Holland-With-Besten. Hier hebben de liberale stemmers van hun af delingsbestuur de opdracht gekregen op de socialistische candidaat te stemmen, geen lib< rale candidaat is gesteld. Overigens is uit de opinie-onderzoeken wel gebleken, dat elders meer liberalen-Andere partijen De 11-jarige Winston Churchill heeft gedurende de Engelse 1 kiezingscampagne vele malen i zijn grootvader geluisterd en enthousiasme niec onder stoelen of banken gestoken. Als u goed kijkt, u op zijn gezicht de trekken de wereldberoemde Engelse staatsman, die morgen duchte tegenstander van Attlee zal blijken te zijn conservatief dan labour zullen stemmen. Ten slotte wjjzen wjj er nog op, dat in Engeland niet volgens het evenredige kiesstelsel, zoals hier te lande, wordt ge stemd, maar volgens het districtsstelsel. Elk van de 625 districten, waarin het land is verdeeld, levert één candidaat voor het Lagerhuis. Deze candidaat moet om gekozen te worden, een- eenvoudige stemmeerderheid behalen. De uitslagen van de laatste verkiezin gen, die van Februari 1950, was als volgt: stemmen zetels Labour 13.265:704 Conservatieven 12.492.559 Liberalen 2.621.498 Tiaangasbommen en grove hagel Prins Karei van Zweden f Prins Karei van Zweden is vannacht op negentigjarige leeftijd te Stockholm overleden. Hij was een broer van wijlen Koning Gustaaf V en de vader van wijlen Koningin Astrid van België. Sinds het voorjaar leed de prins aan een hart kwaal. Prins Karei heeft zeer veel gedaan voor het Rode Kruis. Van 1906 tot 1945 was hij president van het Centrale Comité van het Zweedse Rode Kruis. Hij heeft j het initiatief genomen tot vele menslie- vende werken. Bekend is zijn oproep tot i bescherming van de vervolgde Joden J rond 1930. I Toen hij zich terugtrok uit het Rode Kruiswerk stelde Koning Gustaaf te zij- ner ere een medaille in, de Prins Karei- medaille, die elk jaar op de verjaardag; ten te bestrijden". Dit riep een groot aantal demonstranten gisteren van de prins wordt uitgereikt aan iemand voor Russische ambassade te Cairo. Het was een van de vele anti-Britse die zich m nationaal of internationaal t, humanitair werk heeft onderscheiden. uitingen, die gisteren in vele steden van Egypte tot uitbarsting zijn ge- l komen naar aanleiding van het Egyptisch-Engelse conflict. Pamfletten werden uitgeworpen, waarin er bij de Egyptische regering op wordt aan gedrongen, onverwijld een niet-aanvalsverdrag met Rusland te sluiten er handelsverdragen tot stand te brengen met de Sovjet-Unie en andere com- te Londen ontvangen berichten i„„j AP af Haf F.npPlanH Frankriik mumstlSChe landen. „Leve de Sowjet-Unie; sluit liever een niet-aanvalsverdrag met Rusland" Devaluatiegerucht te Londen leidt A.P. af, dat Engeland, Frankrijk, Italië, Denemarken en nog een paar lan- Laat U noch rechtstreeks, noch indirect den spoedig zullen devalueren. De steeds aan welke ook der Westerse mogend- slechter wordende Britse handelsbalans, heden verbinden, aldus de eis der demon- de stijgende sterlingschulden, en de af- Istranten. Voorts wensen zij een officiële nemende goud- en dollarreserves doen de Egyptische afkondiging, dat gewapender- vraag rijzen of de huidige verhouding hand tegenstand zal worden geboden „aar tussen dollar en pond kan gehandhaafd het imperialisme en zijn strijdkrachten," bljjven. nationalisatie van in Egypte gevestigde Handjes at", zegt de bobbie Skeletten in tuin opgegraven Pensionhoudster zou zich acht jaar later van het leven hebben beroofd 'N DE TUIN VAN EEN VILLA aan de Rijksweg te Laren heeft de politie de stoffelijke resten opgegraven van de gebroeders Horn, twee wel gestelde fabrikanten van Joodse afkomst uit Keulen, die in 1942 in de villa waren ondergedoken. Het is niet onmogelijk dat de broers zijn ver moord door de vroegere bewoonster van de villa, de pensionhoudster mevr. S.O., die zich waarschijnlijk meester wilde maken van hun geld en juwelen. Mevr. S.O. is vorig jaar overleden bij een aanrijding met een autobus, nadat zij op dezelfde dag vier keer tevoren bij soortgelijke aan rijdingen was gered. Het gerucht gaat dat zij zelfmoord pleegde. In ver band met deze affaire zijn een inwoner van Naarden en een van Laren aangehouden. De laatste is inmiddels weer vrijgelaten. lerlei geruchten de ronde. De politie begon een onderzoek en inmiddels gaven de erven van de gebroeders Horn, woon achtig te Brussel, hun raak in handen de Haagse advocaat mr J. J. Koele- Zaterdag werd in verband met de S. was als de Duitse dienstbode ons land gekomen en vestigde de dertiger jaren als pension houdster in Laren. Na verloop van tijd telde haar pension nog slechts één gast, de-heer S.. een rijk man van Friese af komst. liefhebber van de paardensport eigenaar van de grote manége aan de St Jansstraat. In 1934 trouwden zij. even voordat de heer S. overleed. Het fortuin dat de heer S. zijn vrouw bij testament naliet, werd geschat op f400.000. Mevr. S. zag kans dit fortuin in slechts weinige jaren ge heel te verkwisten. Velen hebben van haar bezit geprofiteerd. Zij verliet het kleine burgerhuis waar zij woonde en huurde de villa op de hoek van de rijks weg AmsterdamAmersfoort, hoek Vre- delaan te Laren. Plotseling verdwenen In 1942 namen de beide bejaarde Duitse broers Horn er hun intrek. Slechts een enkele maal zag men hen wandelen. Dat zij plotseling verdwenen, wekte geen argwaan, want zij konden ergens anders zijn ondergedoken. Mevr. S. vertelde dat |to I zij naar Zwitserland waren gebracht, ra In diezelfde dagen had mevr. S. Ieen Larense jongeman opdracht ge- geven in een hoek van haar voortuin (dicht in de buurt van een bijge bouwtje) een diepe kuil te graven. De kuil zou moeten dienen om er haar koperwerk in te verbergen. In de loop van de avond zou de pension houdster zelf wel het koper verber gen. Het gat moest drie meter diep, twee meter lang en anderhalve meter breed zijn, hoewel de jongeman wist dat mevrouw S. maar weinig koper bezat. De pensionhoudster zette haar leefwijze rustig voort, vermoedelijk profiterend van de roof op de Joodse onderduikers. Toen ook deze weelde ten einde raakte, probeerde zij tevergeefs met behulp van vals geantidateerde akten de gelden te verkrijgen die de beide Duitsers op ban ken in veiligheid hadden gesteld. Erfeniskwestie In Augustus 1950 raakte mevr. S. op 53-jarige leeftijd onder de wielen van een KLM-bus. Na haar dood deden al- erfeniskwestie op aanwijzing van de die negen jaar geleden de kuil groef de tuin onderzocht, omdat men het koper voor de dag wilde halen. In de kuil vond men de skeletten van beide broers. Zij zouden de sporen van geweldpleging dragen. De reis van mr Van Schaik De heren mr J. R. H. van Schaik, prof. dr W. C. L. van Grinten en mr W. H. van Helsdingen zullen als gevolmachtig den der regering naar West-Indië ver trekken in verband met de voorbereiding van de Ronde Tafel Conferentie. De commissie voor Westindische zaken zal geen reis naar de West maken. Britse firma's en van de Maatschappij tot exploitatie van het Suez-kanaal. Overal in den lande heeft de politie de handen vol gehad met het uit elkaar slaan van de betogers. In Cairo werden salvo's met grove hagel afgegeven, waar door veertig personen werden gewond. In Alexandrië werd het vuur geopend, ten gevolge waarvan één persoon werd gedood en vier ernstig gewond. In Cairo moesten tegen studenten traangasbommen worden gebruikt, toen zij wilden door dringen tot het district, waar de Engelse en Amerikaanse ambassades gelegen zijn. De Egyptische minister van Binnen landse Zaken, Foead Serag el din Pasja, noemde de demonstraties „hevig" e sprak zijn afkeuring uit over het op treden der betogers. „Zij geven de tegen standers van het volk de gelegenheid, die deze zoeken." zo verklaarde hij. Britse troepen hebben het spoorweg station met daarbij behorende werk plaatsen te Suez overgenomen. Hier zijn pantserwagens opgesteld. Alle vervoei benzine per auto. trein of schip naai Cairo en de Nijldelta zal worden stil gelegd, totdat de Egyptische arbeiders naar de haven Adabiyah. waar de be langrijkste benzine-installaties gevestigd zijn, zijn teruggekeerd. Daarentegen heeft de Egyptische regering de Suezkanaal- maatschappij opdracht gegeven te Port Said en Suez loodsen en andere facili teiten te weigeren aan Britse schepen, die niet eerst door de Egyptische douane zijn vrijgegeven. Inmiddels heeft de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken, Mohammed Sa- lah ed din Pasja, verklaard, „dat de strijd tussen onze rechten en de valse aanspra- iran onze vijand lang en hard zal Egypte zal echter niets van laten vallen. De demonstranten, die de openbare veiligheid bedreigen. n< de hij echter verraders en tegen toekom stige demonstraties zou met de uiterste gestrengheid worden opgetreden. Nee, deze Londense bobbie maakt geen rondedansje in het openbaar met dit charmante meisje, doch hij doet alleen wat zijn plicht is: Winston Churchill in Plymouth beschermen tegen het opdringende publiek, dat de vroegere premier met alle geweld wilde toejuichen. Vergissing van vier ton... in Beverwijk Door een meevaller van f444 500 heeft het gemeentebestuur van Bever wijk de begroting aanzienlijk kunnen opfleuren. Dit bedrag is afkomstig ondernemingsbelasting Het vreemdde de gemeente-ambtenaren dat Beverwijk slechts een geringe uitkering uit deze belasting kreeg, terwijl toch een zeer groot deel van de arbeiders enkele grote Velser bedrijven in Bever wijk woont. Het bleek dat men in Den Haag had arbeiders allen Steinstücken zal door Russen worden vrijgegeven De Russen hebben er „in principe" ingestemd het in West-Berlijn gelegen dorpje Steinstücken, dat zoals wij meld den, de vorige week door Oostduitse volkspolitietroepen werd bezet, weer te ontruimen, aldus hebben Geallieerde autoriteiten te Berlijn verklaard. Weer een cultuurmij in moeilijk heden De N.V. Cultuur Maatschappij Sindang Sari, voor de oorlog een zeer solide onderneming, verkeert thans in de meest zorgvolle omstandigheden. Men staat thans voor de vraag: Doorgaan met de daaraan verbonden risico's, of liquide- nu de N.V. nog solvabel is? Dit werd heden medegedeeld in de aandeelhou dersvergadering te Amsterdam. De fatale 27ste December naren, die in dienst van de Indonesische regering werken, en velen hunner be schouwen de naderende 27ste December als een fatale datum. Om dit te begrijpen moet men teruggaan tot de souvereini- teitsoverdracht van bijna twee jaren ge leden. Op 27 December 1949 veranderde een bevolking van 70 millioen zielen plotseling van nationaliteit, zonder dat zij zelf stem had in het kapittel, zonder gelegenheid om te protesteren en zonder dat zij, die Nederlands onderdaan wil den blijven, daartoe kans hadden. Op datzelfde ogenblik werden onge veer 16.000 Nederlandse ambtenaren overgedragen aan een nieuw gecreëerde buitenlandse mogendheid, zonder dat zjj gelegenheid kregen tot beraad en pro test, zonder dat hun gevraagd werd of dit wel overeen te brengen was met hun wensen, hun eer en geweten, en of dit wel strookte met hun veiligheid. De reden tot deze overdracht was even deugdelijk als de daad zelve ondeugde lijk: Men kan nu eenmaal een nieuw op gerichte staat niet hulpeloos zonder be hoorlijk ambtenarenapparaat in de boze wereld zetten. Nederland was dus wel verplicht om te zorgen voor duizenden bekwame krachten. Dit eiste de goede trouw. Jammer genoeg viel er toen geen accent op de goede trouw, welke een regering aan haar ambtenaren verschul digd is. Bovendien krijgt men door mid- ■an dwang geen toewijding, geen in nerlijke verbondenheid en liefde. Het zegt dan ook genoeg, dat men in het Indonesische kamp, blijkens verschil - lende belangrijke verklaringen, niet ge brand was op ambtenaren die tegen hun wil dienden. De practijk van de laatste jaren heeft wel uitgewezen, dat de Indo nesische regering zelfs alles in het werk zette om ook de toegewijde Nederlandse krachten te lozen. En men kan niet zeg gen, dat dit een onverwachte ervaring is geweest. T"\E overdracht is echter niet geschied ■*-' zonder bepaalde papieren waarbor gen, die naar de letter veelal zijn nage komen. maar naar de geest geschonden zijn. Deze waarborgen waren vervat in t'ereenkomst betreffende de positie van de burgerlijke ambtenaren, welke gehecht was aan de souvereiniteits- overdracht. De voornaamste bepaling daarvan als het ware de hoeksteen de rechtspositie dier ambtenaren artikel 3. Daarbij beloofde de Indo nesische regering, dat zij gedurende een tijdvak van tWee jaren na de souverei- niteitsoverdracht geen nadelige wijzi gingen in de rechtspositie zou brengen. Bovendien is enkele maanden later, op 11 Mei 1950, in Nederland de garantiewet Overal in Engeland is de laatste hand aan de stemlokalen gelegd. Nu maar wachten op wat de dag van morgen brengen zal Na twee maanden onderbreking Besprekingen in Korea eindelijk weer begonnen Mao Tse ToengChina moet niemand aanvallen... Vanmorgen om 11 uur, plaatselijke tijd, zijn te Pan Moen Djon na twee maanden onderbreking, de wapenstilstandsbespre kingen op KoVea hervat. Dit is mogelijk geworden, nadat de communisten giste- DAT het nieuwe klokkenspel van de St Jacobskerk in Vlissingen, het vierde in de loop der jaren, op 3 Nov. in ge bruik wordt genomen. DAT café-restaurant A. Wijlaars aan de Markt in Someren door onbekende oorzaak totaal is afgebrand. DAT de reizende tentoonstelling Het Oranjehuis Thuis op 31 Oct. in Zeven bergen wordt gehouden, welke plaats dan haar bevrijding viert. DAT gisteren in R'dam is opgericht de Nederland-Rijn-Main-Donau vereniging met als voorz. mr H. Willemse, dir. van Cornelder's scheepvaartmij. DAT het Tweede-Kamerlid Neder- horst (PvdA) schriftelijk aan minis: ter Joekes heeft verzocht de werving van Duitse textielarbeiders door som mige bedrijven in Twente tegen te gaan ï.v.m de werkloosheid onder de Ned. arbeiders. DAT de Eerste Kamer Dinsdag om half twee bijeenkomt ter behandeling de wetsontwerpen inzake de prov financiën, de Europese Betalingsunie en het vervoer van goederen met binnen schepen. DAT op 31 Oct. in de Tweede Kamer aan de orde komen de wetsontwerpen i.z. verlenging van werkingsduur van de voorlopige regeling inzake het Nationale Plan en streekplannen, en i.z. goedkeu ring van de Ned.-Braziliaanse emigratie verdrag, alsook enkele naturalisatie- wetten. DAT de 5 ha grote reparatiewerf van de fa Gebrs Sanders te Delfzijl, de groot ste van het Noorden, waar kustvaarders tot 1000 ton gerepareerd kunnen worden, gisteren door de comm. der Koningin in Groningen, E. H. Ebels, ls geopend. DAT het aannemersbedrijf Sanders, Snepvangers en Vlieger te Delft voor 252.800 laagste inschrijver was voor grondwerkzaamheden op het vliegveld Eelde, terwijl het hoogste bedrag 514.700 bedroeg. DAT een deputatie uit Oirschot van daag het vrijheidsvuur uit Nijmegen haalde en het Zaterdag naar Tilburg wordt gebracht. DAT de slapte in de Nijmeegse schoen industrie nog geenszins afneemt en de najaarsbestellingen tegenvallen. DAT B. en W. van Beverwijk vier stichtingen hebben opgericht om gelden te reserveren voor een cultureel cen trum, een nieuw raadhuis, oen overdekt zwembad en kerkenbouw, en voor elk deze vier projecten dit jaar 25.000 j- wordt gereserveerd. DAT in Vorden pseudo-vogelpest uitgebroken onder het pluimvee va Baron van den Bergh van Vorden. DAT een schuur, waarin een groot deel van de oogst geborgen was, achter de boerderij van J. Woltjer bij Winschoten geheel is afgebrand, vermoedelijk door dat kinderen in de schuur met lucifers hadden gespeeld. DAT de treinen tussen Arnhem Nijmegen na het ontsporen van enige goederenwagens op de brug bij Ooster beek gistermiddag tegen drieën weer normaal reden. DAT Dinsdag a.s. in Haarlem een lan delijke conferentie over jeugdproblemen wordt gehouden van de Ned. Jeugdge meenschap, en o.a. ds D. Veldkamp, voor zitter van de H.A.J.A., zal spreken. DAT staatssecr. Van Rhijn Vrijdag avond 6.45 uur over Hilversum I spreekt over de invoering van de Werkloosheids wet op 1 Juli 1952. DAT de forensentarieven van de N.S. niet te hoog zijn, daar er een belangrijke reductie wordt verleend, naar de minis ters Wemmers en Lieftinck aan de Eerste Kamer meedelen. DAT de al 16 maal veroordeelde koop- an K„ die een Belgisch kleedje (waar de 100) voor „Perzisch kleed" aan een Indische vrouw uit Ede had verkocht ƒ200. in Arnhem 114 jaar tegen zich I hoorde eisen. ren nog de overeenkomst, die de Verbon denen reeds hadden goedgekeurd, hebben geratificeerd. De overeenkomst bepaalt, zoals men weet, het instellen van neu trale zones en de voorwaarden voor her vatting der besprekingen. Onmiddellijk nadat het Noordelijke antwoord door ge neraal Ridgway was ontvangen, trok een Geallieerd convooi van negen vracht auto's met zoeklichten, ballons en tenten naar het conferentie-oord Pan Moen Djon, met de bedoeling de afbakening van het neutrale gebied alle terreinen bin nen een straal van 900 meter rond Pan Moen Djon te verzorgen. Van het front wordt gemeld, dat Ver bonden troepen nabij Koemsong ruim 100 Chinese bunkers hebben vernield e: meeste tegenstanders, die zich hierin be vonden, gedood. Generaal Hoyt Vanden- berg. de chef-staf van de Amerikaanse luchtmacht, heeft op een persconferentie te Washington op een vraag, of de Sowjet- MIGS die boven Korea opereren door Russen worden bestuurd, geantwoord: ,In ieder geval worden zij door Russisch- sprekende personen bestuurd. Een ieder kan hieruit zijn eigen conclusies trek ken". De Geallieerde luchtmacht-verlie zen op Korea noemde Vandenberg ge ring. Mao Tse Toeng, het staatshoofd var rood-China, heeft gisteren t.g.v. de ope ning van de vergadering van het consul tatieve comité van het Chinese volk, eer rede gehouden, waarin h(j verklaarde: „Het Chinese volk moet, zonder iemand te willen aanvallen, de Amerikaanse vallers tegemoet treden, tot de regering van de V.S. erin zou toestemmen einde lijk over een echte vrede te spreken. voorschrift dezer wet was de bepaling van artikel 2 lid 1 onder c, waarbij de mogelijkheid wordt geopend om via dë garantiewetcommissie af te vloeien en vervolgens een uitkering van de Neder landse regering te ontvangen. De nood moet dan zo hoog gestegen zijn, dat doordienen redelijkerwijze niet meer kan worden verlangd. Tevens werd b(j deze wet een bres geschoten in de beruchte onvrijwilligheid, doordat de ambtenaren het recht kregen ^4P het ogenblik is een wetsontwerp ld behandeling om de garantiewet te wijzigen en enkele ernstige gebreken daaruit weg te nemen. In de eerste plaats wordt de eis verzacht, dat een ambtenaar binnen twee jaar na de souvereiniteitsoverdracht binnen het Koninkrijk metterwoon gevestigd moet zijn, wil hij de uitkeringen genieten. Thans wordt het mogelijk, dat personen, die in de Republiek Indonesië gaan wo nen, ook de uitkeringen genieten. In de tweede plaats mogen z(j, die staatsburger van de R.I. wensen te worden, de uitke ringen trekken. Hierbij wordt tegemoet gekomen aan de Indische Nederlanders, die niet in staat zijn, in Nederland een toekomst te zoeken. Bovendien is de rege ring voornemens na de tijd, waarover de garantie der wet zich uitstrekt ivijf jaar) een vrijwillige afvloeiing met genot dierzelfde uitkering als via de garantie wetcommissie afgevloeiden genieten, mogelijk te maken. De uitkeringen aan hen. die voordien vrijwillig afvloeiden, zullen worden verbeterd. Tevens zal de basis der bij de wet toegezegde uitkerin gen worden verhoogd. (Zie vervolg op pag. X) Honderdduizend pond ster ling aan bontjassen Op Zaterdag 3 en Dinsdag 6 November wordt in Amsterdam een bontshow ge houden door de couturier Sidney Massin uit Londen. Dit wordt een wereldpre mière. waarop voor een waarde van 100.000 pond getoond wordt. Massin is de leverancier o.a. van bontmantels der Perzische koninklijke familie. Hij wil een nieuwe lijn aan „de Nederlandse vrouw in een bontjas" geven, wat ons een üdel streven toeschijnt Advertentie) Voor de ogen de oogarts VOOR UW BRIL VAN MUYEN HOOIGRACHT 54 TELEFOON 20251 WEERBERICHT Droog weer Tot morgenavond verwacht De Bilt. Droog weer met over het algemeen weinig bewolking en zwakke wind. Op vele plaatsen zwara nachtvorst en hier en daar ochtendmist. Dezelfde of ieti hogere middag tempera turen. 'Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Donderdag: zon 720—17.27; maaa 0.52-15 41. 30 Oct. NJkL

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1