c EE LELIJK GEBOUW NET WAARDEVOLLE INHOUD ■P .ilii -i- ZONDAGSBLAD 20 OCTOBER 1951 Volgend jaar eeuwfeest Bibliotheek der Waalse Kerken in Nederland MOEDERKERK VAN HET NEDERLANDS PROTESTANTISME het opschrift: Bibliothèque Wallonne. uren, waarop deze bibliotheek van ae Waalse Kerken in Nederland geopend is, slaan niet vermeld en dat behoeft ook niet, want het zijn slechts weinige en vaste bezoekers, die komen snuffelen in de «000 delen, die hier staan opgetast. Het zijn voor het merendeel oudere theologische werken in de Franse taal, die de planken vullen en de Jjelangstel- ling voor de wijsheid, die tussen deze perkamenten of leren banden besloten ligt, vindt niet veel aftrek meer. Toch is deze instelling, die wordt be heerd door de Commissie voor de Ge schiedenis van de Waalse Kerken buitenland zeer bekend en doet allerlei kanten steeds weer een beroep op de gegevens, die binnen haar ten, doch bevinden zich in de talloze kaartenbakken in het vertrek achter de eigenlijke bibliotheek. Meer dan een ïnillioen namen Hierin beuinden zich op 1.200.000 fiches de gegevens over evenzovele protestanten van Franse afkomst, die leden waren van de Hervormde Kerk in Frankrijk vóór de herroeping van het Edict van Nantes of die behoorden fot de Franse Kerken in Duitsland en de Waalse Kerk in Holland. Van heinde en ver vraagt men om deze gegevens uit de kerkelijke doop-, huwelijks- en overlijdensregisters, die waardevol materiaal leveren voor het afstammingsonderzoek. Ja, onlangs zijn enkele vertegenwoordigers van de Mormonenkerk in de Ver. Staten zelfs zes maanden lang in de bibliotheek aan het werk geweest om alle fiches over te brengen op micro-film ten be hoeve van de enorme genealogische verzameling, die in Salt Lake City wordt aangelegd. Gegevens uit vele Nederlandse archieven zullen daar een plaats vinden. Van de wanden boven de kaartenkas- ten zien de portretten van vele bekende figuren uit de Eglise Wallonne op de bezoeker neer, alsof zelfs hier de her ders nog de wacht houden over hun schapen. Het meest opvallend is het geschilderd portret van ds. M. A. Perk, de vader van de dichter, die president van de Synode der Ned. Herv. Kerk is geweest en met zijn talloze veelkleurige ordelinten opvalt tussen zijn eenvoudig geklede ambtsbroeders. Hier in deze omgeving dringt zich on. weerstaanbaar de herinnering op aan de veelbewogen historie van de Waalse Kerken, die eens zo'n machtige invloed hebben uitgeoefend op het leven van de Kerk der reformatie in Nederland, doch die na de Napoleontische tijd steeds meer ineengeschrompeld zijn. Niet 1685 maar 1540 Vaak wordt nog gedacht, dat de Waal se Kerken in ons land zijn ontstaan, toen na de herroeping van het Edict van Nantes door Lodewijk XIV in 1685 een stroom van Franse hervormden zich over de Nederlanden en Duitsland uit breidde. Dit is echter niet het geval, want al in 1540 en de volgende jaren kwamen duizenden hervormden uit de Waalse provincies van het huidige Bel gië naar het Noorden, waar zij onder leiding van Franse predikanten zelfstan dige gemeenten vormden. Aan deze Walen dankt de Waalse kerk haar naam. In 1578 besloot de Synode van Dordrecht, dat deze gemeenten zich zelfstandig zou den organiseren in eigen classes en met een eigen synode. Deze bestaande gemeenten werden natuurlijk aanzienlijk versterkt door de Franse protestanten, die in 1685 in ons land gastvrij werden opgenomen. Al leen in Voorburg ontMond naast de Egli- Batikken Batikken (het kleuren van katoen) waarbij telkens andere figuren wor den uitgespaard, geschiedt hoofdza kelijk op het eiland Java en wordt door vrouwen beoefend. Deze kunstnijverheid is er niet min der op geworden, sedert uit Twente met batik-figuren bedrukte katoen tjes werden ingevoerd. Het verschil tussen de echte doe ken en de Hollandse is dan ook zeer goed te merken. De tekening wordt door de vrouwen in was opgebracht, nadat het katoen is glad gehamerd. De hoofdkleuren zijn blauw en bruin in verschillende tinten; het blauw komt van de indigoplant en het bruin van een andere houtsoort. se Wallone een afzonderlijke Eglise Frangaise^ die pas in 1942 bij de Haagse Waalse Gemeente is gevoegd. In 1948 werd besloten geen diensten meer te houden in Voorburg en het gebouw van deze Eglise Frangaise is nu in gebruik bij de Geref. Kerk onderh. art. 31 al- op de kerken land, die aanvankelijk sterk beïnvloed roerden door Lutherse en Zwingliaanse denkbeelden en zij heeft er veel toe bijgedragen, dat de Hollandse Gerefor meerde Kerken een uitgesproken Cal vinistisch karakter kregen. In 1816 werden de Waalse Kerken bij de Ned. Hervormde Kerk ingelijfd en haar „Commissie tot de zaken der Waal- sche Kerken" kreeg de rang van een provinciale Synode. Bij de invoering van de nieuwe Kerkorde is de invloed van de Waalse Kerken nog verder vermin derd, want nu heeft haar commissie slechts de rang van een classis der Ned. Hervormde Kerk. Van 55 op 16 Van de 55 Waalse gemeenten, die er eertijds in ons land waren, zijn er nu nog slechts een 16-tal over. Jn de 19e eeuw vierde het modernisme er hoogtij en dikwijls was een vader nog slechts in naam lid, terwijl de kinderen de Kerk geheel de rug toekeerden. In deze eeuw is daar nog iets bijgekomen. Het Frans, eertijds de omgangstaal der deftige krin gen in ons land en in het eind van de vorige eeuw toch nog de taal. ne vertelde ons met weemoed, hoe zijn jeugd zijn ouders en hun kennis sen op weg naar de Kerk zich altijd onderhielden in de taal van hun voor vaderen. Daarvan is nu geen sprake meer,.?n voor velen is de taal zelfs een moeilijkheid bij het volgen van de preek. Zo gingen an'1J-- Hervormde Ke niet bestond. Ook in vele van de nog bestaande gemeenten beweegt het aantal leden zich in dalende lijn en hetzelfde geldt in nog sterker mate voor het aantal kerkgangers. Zo bevond schrijver dezes zich meer dere malen op Zondagmorgen in de stijlvolle Waalse Kerk aan de Voorstraat in Dordrecht temidden van een schare toehoorders, die uit twintig of zelfs uit veertien personen bestond. En daaron der bevonden zich dan nog enkele H.B.S.-ers en een onderwijzer, studerend voor de akte Frans L.O. die kennelijk alleen gekomen waren om hun talen kennis te vergroten. Deze gemeente heeft dan ook geen predikant meer. Rotterdam, dat vroeger steeds twee Waalse predikanten had, heeft er nu nog één, die het Woord bedient in de kerk aan de Baan, opvolgster van het omstreeks 1922 afgebroken kerkje aan de Hoogstraat. Alleen in Den Haag is groei te bespeuren, want nadat de twee de predikantsplaats lange tijd vacant is geweest, is thans weer een beroep uit gebracht. Hier staat tegenover we schreven het reeds dat de oude Egli se Frangaise in Voorburg verdwenen is. In Delft komt de Waalse Gemeente bijeen in het kerkje van het St. Aga- thakloosier, dat thans gerestaureerd wordt. Dit is historische bodem, want Prins Willem de Zwijger ging hier steeds ter kerke, toen hij te Delft verblijf hield en in dit kerkje was het, dat hem het nieuws van Leiden's ontzet werd ge bracht Ock de gemeente in Leiden tel de in de vorige eeuw twee predikanten, terwijl zij er nu maar één heeft. De Eglise Wallonne in Gouda werd in de twintiger jaren van de vorige eeuw opgeheven. Zij kwam bijeen in de Gast huiskapel op de Oosthaven, die na die tijd jarenlang R.K. kerk was. In 1891 zijn hier het archief en de librije on dergebracht. Ook de gemeenten in Schie dam, Den Briel en Vianen zijn in het begin van de vorige eeuw opgeheven. En hetzelfde beeld vertonen ook de Waalse Kerken buiten Zuid-Holland; ook daar een langzame, doch gestadige te ruggang Zal oupr een halve eeuw de Eglise Wallonne, in zekere zin de moe derkerk van het Nederlands Protestan tisme, geheel verdwenen zijn? Wat gaat en blijit Ja, het zijn weemoedige gedachten, die in iemand opkomen in de Biblio thèque Wallonne, tussen de kaarten bakken, waarin de namen van de reeds lang gestorven leden dezer Kerken aaneengereid staan. De herinnering aan hun leven en hun werk is reeds lang vervlogen en van hun geloof, hun moeite en hun strijd gedurende een geheel mensenleven rest hier nog slechts de simpele aanduiding: geboren, gehuwd, gestorven. „De mens gaat naar zijn eeuwig huis", dat woord spreekt sterk op deze plaats vol her inneringen. Maar al gaan de geslachten heen en al kan een kerkgenootschap verdwijnen, de Kerk van Jezus Christus zal altijd blijven. En deze gedachte troost ons als de deur van de honderd jarige bibliotheek achter ons dichtvalt en we ons door dé smalle straatjes van de Sleutelstad weer naar het station spoeden. Nr. 4 Naar aanleiding van de opmerkingen, in de binnengekomen oplossingen ge maakt. volgen hier eerst enige algemene opmerkingen. In de eerste plaats onze hartelijke dank voor de vele waarderende woorden die ons deel werden ter gelegenheid van de opening van onze nieuwe rubriek. Ze zullen een reden te meer zijn ons uiterste best te doen met uw aller medewerking een goede rubriek op te bouwen. Met critische opmerkingen zal zoveel mogelijk worden gerekend. Men verwachte niet. dat iedere puzzle origineel zal zijn. Dat gaat boven ieders bescheiden gaven. Daarom houden wij ons aanbevolen voor toezending van nieuwe puzzles en vooral voor wensen in een bepaalde richting- In de tweede plaats volgt de punten- kwestie. Niet bij iedere puzzle is van te voren te zien, wat de beste oplossing is. Dan kan pas achtera! vastgesteld wor den, welk aantal punten kan worden toegekend. Zo veel mogelijk zal echter de norm van te voren aangegeven worden. Ais maximum geldt een aantal van 5 punten, tenzij een bijzondere opmerking over extrapunten gemaakt wordt. Men kan er van overtuigd zijn, dat de toe kenning zo eerlijk mogelijk geschiedt, te meer. omdat ze in één hand ligt. Nog een derde opmerking. Men leze de opgave vooral nauwkeurig. Daar ons gebleken is. dat hier nog veel aan ont breekt zullen we in het vervolg iets Het oude gebouw aan het Pieterskerkhof uitvoeriger zijn in de bespreking van de nieuwe problemen. Het beoordelen van de oplossingen van puzzle I is zeer moeilijk geweest. De bedoeling was gewone woorden te geven, die iedereen geacht wordt te kennen en te gebruiken. Daarom waren uitgesloten vaktermen. Toch heeit menigeen zich hier niet aan gestoord en woorden gebruikt als ankerbalk, ringmeer, zaaioester. lap zalf enz. Een woord als avondmaal geeft omgekeerd maalavond. Als u dit laatste vormsel een paar maal achter elkaar uitspreekt, vindt u het een gewoon wootd. Misschien gebruikt een molenaar het wel eens. Om dergelijke woorden te weren hebben we geschreven, dat de gevraagde woorden moesten voorkomen in een woordenboek. Het was mijn voornemen in enkele gevallen het woordenboek te hanteren, maar niet u uit te nodigen dif te doen. Verstandig vond ik hen. die na er 50 of meer woorden aan ontleend te hebben het woordenboek sloten. Meer hulde heb ik voor degenen, die zonder hulp van een woordenboek een aantal van 25 bij elkaar zochten. De woorden boek-puzzelaars vergelijk ik met oplossers van dam- of schaakproblemen, die iedere mogelijke zet proberen. Het is mijn smaak niet; leerzaam is de puzzle vermoedelijk voor mij zelf het meest geweest. De meeste oplossers hebben 5 punten behaald. Het extrapunt is voor de heer A. Brinkman, Den Haag, die niet minder dan 417 woorden gaf. Puzzle II is door zeer velen verkeerd gemaakt, hoewel m.i. de voorbeelden duidelijk genoeg waren. Als een rij als Diever, Veere. Edam niet deugt, omdat dan één e van Veere verdonkeremaand wordt, deugt de rij Dedemsvaart. Tubber- gen. Nootdorp zeker niet, omdat daar „ubberge"' weggewerkt wordt. Iedere naam moet geheel in het voorafgaande en het volgende woord gevonden worden. Jammer, dat niet van helften mag ge sproken worden, waar de wiskundigen bezwaar tegen maken overigens terecht doch voor de oplossers was het zeker duidelijker geweest. Sommigen hebben daardoor een rij van meer dan 100 namen, hoewel ik zelf van een aan tal van 15 sprak. Daar velen door mijn voor hen te beknopte uiteenzetting een verkeerde oplossing gaven, mogen zij met puzzle IV een verbeterde oplossing geven. Daar deze rubriek door een en ander wel lang wordt, geef ik de aangekondig de moeilijker opgave een week later. Nu wordt als vierde opgave gevraagd van de getallen 1 tot en met 10 drie manieren aan te geven om ze met 5 vijven te schrijven. Uw manier van puzzlo 3 moogt u weer gebruiken. Van het getal 8 de getallen met een 8 zijn halsstarrig be hoeft u er slechts 2 te geven. Totaal 29 manieren, wat 5 punten geeft. Het mini- mum is ditmaal 17 manieren. U moogt weer gebruiken de tekens -f, X, en V. De zieken, die meedoen, wens ik van harte beterschap. Als de puzzles niet te moeilijk voor hen worden, geven ze een prettige tijdvulling. Volhouden maarl A. S. te V. In uw ingezonden reken- puzzle schuilt een fout in de eerste ver menigvuldiging van de deling. Misschien kunt u haar wel verbeteren. A. P. C. te D. H. Uw vraag heb ik reeds in deze en de vorige rubriek behandeld. De Puzzlerubriek wordt niet door mij ver zorgd. Ieder, die volhoudt, bereikt op den duur de top. Het aantal oplossers is echter te groot om iedere maal de stand te publiceren. Tc Hoop die, als do ladder do 50 punten nadert, in gedeelten te publiceren. Desverlangd krijgt men na dubbele briefkaart apart bericht. Oplossingen worden uiterlijk Zaterdag 27 October 9 uur voormiddag ingewacht bij het bureau van dit blad onder het motto „Hersenkrakertjes". ANTON VAN MEEDEN. S UNIEK NEDERLANDS BEDRIJF Kostbaar speelgoed Interessante dingen modelbouwerij, waarin door een tiental personeelsleden alle overige onderdelen worden vervaardigd en het schip wordt gemonteerd. In deze werkplaats krijgt ge bijzonder interessante dingen te zien. Het draaien van de haarfijne onderde len Uit messing is een buitengewoon pre cies werkje, omdat zelfs de kleinste voorwerpen precies op schaal vervaar digd moeten worden. Aan die draaiban ken ontstaan de paaltjes voor de rai ling, dun als een viermaal gespleten lu ciferhoutje: treedjes voor trappen die ge nauwelijks tussen vinger en duim kunt houden. In trappen van b.v. tien centi meter lengte, worden ongeveer vijftien treedjes gesoldeerd. De wieltjes voor de ankerwinch zijn fijner dan een pu- naisekop en men ziet er niet tegen op om lichtjes van een halve centimeter middellijn te draaien. Zelfs de meest minuscule onderdeeltjes worden in de werkplaats vervaardigd; alleen de zil veren kettinkjes voor de ankers etc. die zo teer zijn dat ge de schakeltjes nauw- lijks kunt onderscheiden, worden van een fabriek in Voorschoten betrokken. Het is moeilijk te berekenen, hoeveel arbeidsuren men nodig heeft voor een schip, daar de opdrachten zeer geva rieerd zijn. Naar de ondernemer ons verzekerde, moet men voor eenvracht passagiersschip van vier tot vijfduizend ton, rekenen op meer dan 500 uren. Als Jfn mijn branche kan ik geen muziek i bij het werk gebruiken". I T N Slikkerveer, een industrieplaatsje 4 onder de rook van Rotterdam, is een voor ons land uniek bedrijf geves tigd. Onder aan de dijk, in een stil straatje, staat een gebouw, waarin machines zoemen en zagen snerpen, 'n Timmer fabriek, vermoedt de vreemdeling, die de neus vol krijgt met een pittige hars- geur. Maar in een hoekje van de werk plaats staat een welvarende, bejaarde timmerman gebogen over een scheeps- rompje, zoals men dat in geen enkele timmerfabriek aantreft. Het werkstuk zou ieder kinderhart in verrukking bren gen, maar toch is het geen speelgoed daf deze forsgebouwde timmerman on der handen heeft. Overal ter wereld Ge zijt terecht gekomen in de afde ling houtbewerking van een uniek Ne derlands bedrijf, waar scheepsmodellen worden vervaardigd. De werkstukken van deze fabriek kunt ge overal ter we reld bewonderen. Honderden miniatuur schepen dragen het naamplaatje van de fabrikant A. Dubbeldam te Slikkerveer. Ge vindt ze in étalages van reisbureaux in Parijs, Londen, Batavia. New York en andere wereldsteden: in vesti bules en kantoren van rederijen en aan verwante bedrijven; in de kapiteinshut van een sleepboot op een Poolse rivier, in een ruimte van een Congobool? in Afrika; in de conversatiezaal van een passagiersschip of het bescheiden inte rieur van een vrachtboot in een Noorse De modellen worden voor een groot deel gebruikt als reclamemateriaal, maar ook uit historisch oogpunt zijn ze belangrijk. Als de schepen reeds lang zijn vergaan of gesloopt, geven de mi niaturen nog- een getrouwe indruk van de ontwikkeling van de scheepsbouw. Dat bleek b.v. toen met het gouden ju bileum van Koningin Wilhelmina een ten toonstelling werd gehouden in het mu seum „Prins Hendrik" te Rotterdam. Men kon daar de ontwikkeling van.een halve eeuw zeevaart gadeslaan met be hulp van de vele modellen. Duizenden personen kregen daar een indruk van de schoonheid van de modelbouw. Het bedrijf te Slikkerveer is het enige in ons land, waar de modelbouw van schepen in massa wordt beoefend. In de afdeling houtbewerking, die is on dergebracht in de timmerfabriek van de heer Dubbeldam, worden de casco's en een gedeelte van de bovenbouw ver vaardigd. De eigenlijke bouw begint met het op elkaar lijmen van vijf-zes plan ken, die het schip de ruwe vorm ge ven. Daarna wordt het fijne lindenhout bewerkt tot de romp zijn model heeft en begint men aan de bovenbouw, voor- die uit hout vervaardigd kan wor- ge het werk gadeslaat begrijpt ge, dat er modellen zijn, waarvoor ettelijke briefjes van duizend neergeteld moeten worden. Doodgewone mensenhanden zweven reusachtig groot boven de ragfijne tui gage van een kustvaarder en ge begrijpt niet hoe de werklieden met hun kleine werktuigjes al dit futiele goed kunnen hanteren. De vinger van een arbeider. In 1912 begonnen In 1912 werd het eerste model gemaakt. De vader van de huidige eigenaar had toen een modelmakerij voor gietmodel- len. Op zekere dag vroeg één van zijn relaties hem om een scheepsmodel. De ze proef lukte zo goed, dat er een nieu we industrie groeide, geheel nieuw voor ons land. In de loop der jaren zijn hon derden schepen „van stapel gelopen". De Rotterdamse Lloyd bestelde hele se ries; de Slamat, Indrapoera, Sibajak, Dempo, Baloeran e a. en ook werd in Slikkerveer het vlaggeschip „Willem Ruys", de trots van de Lloyd. nauw keurig nagebouwd. Voor de Mij. Neder land maakte men o.a. de Johan van Oldenbarneveld, Marnix van St. Alde- gonde. Oranje en voor de Holland-Ame- rikalijn o.a. de Nieuw Amsterdam. Tij dens ons bezoek was ook in de maak een interieur van een luxe passagiers hut, op schaal 1:7'/... Maar ook vracht boten, sleepboten, tankers, lichtschepen, rivierschepen, kustvaarders, zeilschepen, baggermolens, bokken en kranen en bijzondere vaartuigen, zoals de „Wil lem Barends" werden met de grootste nauwkeurigheid geïmiteerd. Eveneens werkte men aan buitenlandse opdrach ten, o.a. uit België en Frankrijk, waar de modelbouwerij nog in de kinaerschoe- geeft. stelt daarbij de voorwaarde, dat er een model bijgeleverd moet worden. En in Slikkerveer weet men daar raad mee! Aan het personeel worden bijzon dere eisen gesteld; kennis van de scheeps bouw, omdat gebouwd wordt naar de normale werftekeningen en kennis van hout en metaalbewerking. Geschilderd wordt volgens een bepaald procédé, door een schüder die reeds jaren voor de fir- Vrocger maakte men bij Dubbelman ook wel vliegtuigmodellen, maar tegen woordig is scheepsbouw de hoofdzaak, hoewel ook nog diorama s, maaucttes etc. worden vervaardigd. De toekomst voor deze merkwaardige industrie ziet er rooskleurig uit, want er is geen con currentie van het buitenland en een vol le portefeuille met orders wacht op uit voering! die vanaf de oprichting heeft meege werkt, wijst voorzichtig de scheepson- derdelen aan; „de geus" een vlaggemast op de boeg; een schijnwerper, met een lensmiddellijn van nauwelijks een cen timeter, boordlichtjes. laadbomen, touw ladders. een stuurhut met een wiel als een kwartje, radertjes, kopjes, schroef jes.De schaalverdeling, waarop het schip wordt gebouwd, varieert van 1/50 tot 1/200 met tussenruimten van 1/25. Alle onderdelen moeten op dezelfde schaal worden gemaakt; de hierboven genoemde schijnwerper had dus in wer kelijkheid een lensmiddellijn van een halve meter. Zó nauwkeurig moet men werken daar in Slikkerveer. Er zijn zes modellen besteld van de Nieuw-Amsterdam, waarvan men al eer der een exemplaar bouwde. Deze nieu we opdracht was echter bestemd voor speciale reclamedoeleinden en deze sche pen worden voorzien van verlichting, zodat alle patrijspoorten een zacht schijnsel zullen uitstralen. DETECTIVE IN HET GRIJS VERLEDEN I\/fARIETJE is op stap: ze helemaal hoe ze aanvangen moet Sjaak en Me- zal rietje gaan begrijpen hoe kan men J-* u t is toch vastbesloten om de kluif niet te laten beter schieten. Marietje maakt doen dan door hun voet- haar dat overigens enkel maar gemakkelijk, want zegt vrolijk „Goeie mid- „Mag ik eens even kennis maken De kennismaking zelf is stappen in het verleden ijt te gaan? Ik laat buiten jjt beschouwing hoe ze met dag" ijr Merietje's voorgeschiedenis met jjt kennis maakt: we hebben jjr u haar wederwaardigheden minder vrolijk, iji immers al van kindsbeen *eer_ instructief. af weergegeven. Sjaak ujie feitelijk? Hij wielerde op- ijt eens binnen kring, sen inbrachten en schik gen tot het te laat hadden in de hummel Misschien vreesde ze thuis. Daardoor feitelijk woede een heel klein tikkeltje ouders t groos geworden; niet van plan zich in te laten met beter geweest dan wat iar wel de buurt; dromend allengs geschied is; er was dan Moeder van hogerop klimmen. De tenminste een mogelijk de verachting de zijne. Maar heeft de kans om haar kans daartoe deed zich Sjaak hart eens uit te storten en voor in de vol maakt van de geboden keurige jongen gezichts- gelegenheid graag gebruik, zagen hem Men zou misschien als iwelijks in zijn flitsende buitenstaander bij dit ge- vaart; hij lag zo diep met sprek willen vermoeden zijn neus over 't stuur ge- dat Moeder roddelt, maar bogen dat we eigenlijk dat is het I stroeve trouwpartij een gevolgd; er had nochtans betere jong geluk gebloesemd in die kans werd haar leven. Maar ze zweeg. geluk ge- .ebben haar kringen, graag aangegrepen. Het Toen is werd een verkering, thuis beurd v niets ontwaarden dan een warrige donkere bos haar. helemaal: v Zo gaat Marietje dan op het is meer v zoek naar de wezenlijke een kruising v Sjaak. X De eerste vraag is, waar met haar detectivewerk felle kwaadaar digheid en innerlijke VOLKSWIJK i peinst daarover en dan aanklacht elfbeschul- kun je toegejuicht, maar bij zijn jongen dood thuis gebracht, ouders niet bepaald wel- Zijn ouders, die van niets kom. Daar wisten, en die gebroken waren ze waren onder de slag, heb- nette mid- ben het meisje overal denstanders buiten gehouden. Onder de meteen rouwbrief stond haar naam ka- niet; op de begrafenis is ze niet genodigd; het was immert maar een losse ver dat kering waar Pa en Moe zo op tegen waren en je hoor- pitaaltje overgeleverde vooroorde len. Eén daarvt standen zijn loop staat Sjaaks moeder :"ke doen. Er zijn bijkom- in,de geopende kamerdeur, stigheden welke men met kinderlijk gezin vandaag stenografisch op te nemen mot hebben. Ware alles en elk "'oord eruit te boek glad tussen hen beiden fe stellen. Maar door een geweest, dan zou Moeder warnet van beweringen (jen wel naar boven zijn geko- loopt nochtans een zekere straat overheen de hem de laatste tijd niet eens meer over haar. En zij heeft gezwegen. Net zolang e thuis het merk- toen heeft ze nog ijn nagedachtenis willen bezoedelen; men haar nauwe- mocht vermoeden wat men lde; zij zweeg. Wat maanden later is stappen. Jammer, dat niet tuat dieper zagen. Jammer dat ze niet merkten totdat hoe hun zoon tenminste ten er een gul en flink meisje niet ht. de deur lijks op een kier zètt> het jonge stel toevertrouw- -.j.. v.. plein en bos. Dat i of ander kopje 'ün' de levenslijn van )iad aj[es anders kunnen zaamheidyan Sjaakje geboren. Een kost- i of schoteltje te halen om Sjaak. Als we die lijn vol- zodoende helemaal niet Oen, krijgen we een totaal- jjr nieuwsgierig alles aan de beeld, dat verbijstert, jji weet te komen. Thans ech- s tegelijk veel verklaart, ter moet ze tevreden zijn Sjaak is een voorkind, met eventuele brokskes dat is het eerste. Eens is welke deze onbekende deze grauwe vrouw een i ze haast zich vige handen i naken: misschien hadden de jongelui zelf ontdekt dat het inderdaad niet ging; waarschijnlijker hadden ze een gaaf geheel opgebouwd. Nu bleef alles stiekum en het mooie ging er af. Net zolang totdat ze zich ver gaten; één keer zich ver- bare, levende nagedachte nis aan een bestaan, dat nog niet mocht zijn. Een miniatuur meneertje, geen arbeiderskind. Verafgood door zijn Moeder, die al haar lie/de voor zijn va der op dit kind overbracht. Wat haar ontvallen was, zou hem te beurt vallen. Daarom heeft ze een jaar toevallige kennismaking Van huis uit opgevoed door met de inzameling der res- vrome ouders, die zalig zijn ten te beginnen. Groot en afgestorven. Jongste van grijs en grauw staat ze in een stel kinders, laat na de deuropening; weet niet de anderen geboren, toen zwakheid Intcr een ander getrouwd, waaraan zijn ouders feite- die bereid was de baby te lijk toch mee debet waren. echten Óp een lenteavond is daf minste gebeurd; niemand, die er van wist. werd er ten- voor Sjaak gezorgd. WIJKPREDIKANT.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 12