ukudb d xpiauk! Boeiende geschiedenis van een tanig scheepmakersgeslacht V -<->7 NIEUWE LEIDSCHE COURANT Oud-Katwijk herleeft Aangeboren liefde tot het vak en een grote ervaring Op de negende van bloeimaand 1773 was er een bescheiden feest ten huize van Jan Krijgsman te Katwijk aan Zee. Want op die dag trad zijn dochter Geertje, weduwe van zekere Fierman, in het huwelijk met de uit Boskoop naar Katwijk gekomen Dirk Taat Dzn, die in het zeedorp de functies van voorzanger, klokkeluider, koster van de Oude Kerk en schoolmeester op zich verenigde. Meester Taat was een uitgesproken patriot, en dat hij ook in de Franse tijd zijn sympathie met de toenmalige bezettende macht niet onder stoelen of banken stak, kan blijken uit het rijmpje, dat de Katwijkse volksmond dichtte en najouwde: Kees van den Berg en Meester Taat zijn kwaad, omdat Oranje bóven staat! konden worden gemist (Nov. 1850), en aan een adres van Taat en anderen, dat beoogde een eind te doen maken aan privilege der Maaskanters: het kaken de haring (1854). Anderzijds ging de scheepmakerij der Dirk Taat een bloeiperiode tegemoet; wij wezen reeds op de aanbouw voo Maatschappij, maar daarnaast weten dat Taat ook voor anderen bouwde, als blijkt uit het opleveren op 4 Januari 1841 van de bom Geertruida Johanna, stuurman D. Kz van der Plas, aan F E, Meerburg, grondlegger van de huidige rederij van die naam. Ook het uittreden van schuiten door Taat in combinatie met Van Beeftingh (Beeftinghs Compagn: In 1777 vier jaren na het bruilofts feest had een zoon zijn intree gedaan in het kostersgazin, en deze Willem, die de leeftijd van 56 jaren zou bereiken, werd ed eerste scheepmaker uit het ge slacht Taat en dus stichter van de eer lang welbekende timmerwerf van die naam. waar gedurende een kleine eeuw de bomschuiten voor de Katwijkse vis sersvloot werden gebouwd. Waar hij het geleerd heeftHoe hij de liefde tot het scheepmakersvak ont vangen heeft....? Wij weten het niet met zekerheid, maar het ligt voor de hand dat het bomschuitenbedrijf rond de Oude kerk al vroeg de belangstelling van de kosterszoon moet hebben getrokken, terwijl de latere familierelatie met de reder-smok'kelaar-handelsman Reynier Varkevisser en wellichit ook het contact met Kees van den Berg, die een scheeps- smederij bezat in de Baljuwstraat, nabij de Dwarsstraat, aan deze keuze evenmin vreemd gebléven zullen zijn. Zeker is in ieder geval. da', deze Wil lem Taart, zoals zoveel scheepsbouwers oudtijds plachten te doen, zelf aantal parten dan wel naar was van diverse hij bouwde. Dat hij reeds scheepmakers. van der Plas in 1889 werd opgericht het velen brodeloos makende faillisse ment van Aai van Knelis Duyn (najaar in 14 jaren tijds rolden elf schui ten hiervoor van de timmerwerf over de Voorstraat naar het strand! Naar het einde De ouderen onder de Katwijkers zullen _.ch stellig nog wel het beeld voor de geest kunnen brengen, zoals dat op de gevoelige plaat werd vastgelegd: links het woonhuis, met de vlakgesnoeide linden 3r, rechts de poort van de dam, waar op de voorgrond Willem Taat, getuigd met geklede jas en zijden pet, staat rond te kijken, en op de achtergrond de witte en de zwarte schuur, die we van 1895 vermeld vonden. In dat voorjaar van 1895 had een belangrijke verandering plaats gevonden achter de poort van de timmer werf: van Maart af reeds had de toen 80 jaar oude Piet van der Wiel. de scheep makersbaas, wegens ziekte thuis moeten blijven: het was het begin van het einde gewerden, want 12 September van dat jaar overleed hij. En het moet de aangeboren liefde tot het scheepmakersvak geweest zijn, met een grote ervaring ta.v. de timmerwerf, waardoor de velen wel bekende Dirk Taat op 19-jarige leef tijd zich door zijn vader belast zag met het innemen van de opengeval len plaats. Nimmer echter zou de jonge Dirk het brengen tot het hon derdtal schuiten, waarop Piet van der Wiel zich had mogen beroemen, want In 100 pet eige- bomschuiten. die 1822 een vooraanstaande plaats innam temidden de Katwijkse reders ae rwaiwijwc kan blijken uit zijn benoeming >n het l ..Kollegie van de kleine of versch Ha- ringvisscherij in de Provincie Zuid-Hol land" op de laatste dag van dit jaar. En daarnaast is hij één van de vijf ..reeders en boekhouders van visschuiten te Kat wijk aan Zee", van wie de erven van Willem Frederik Hendrik Baron van Was senaar Catwijck op 23 November 1829 bij deurwaardersexploot het geweigerde pond geld opeisten. De succesrijke afloop van het hieruit voortvloeiende proces 1) heeft Willem Taat echter niet meer mo gen beleven, omdat hij in 1833 overleed Meer concrete en in details afdalende gegevens zijn ons bekend en opvolger, de scheep- en zeilmaker Dirk Taat. wiens broer Gerrit Taat sinds 1829 het afslagersambt bekleedde in Kat wijk aan Zee. Deze Dirk vinden wij in de lijsten van lastgelden meld' als administrateur (boekhouder) van twee schuiten, die evenwel niet aan de haringvangst hadden deelgenomen Het volgend jaar richt hii met Van Beef tingh en Cazaux de ..Maatschappij ter uitbreiding der kust- en steurharingvis- serij te Katwijk" op. en ziet zich tevem belast met het directeurschap. En wanneer we In vijf jaren de vloot van deze maatschappij zien groeien van drie tot achttien schuiten, mogen we gerust zeggen: hier ligt een stuk werk van Dirk Taat. zowel letterlijk, omdat hij wel het leeuwen deel der schuiten gebouwd zal heb ben, als figuurlijk, als we zien op de mate waarin hii slaagde een en ander te financieren En het is ditjnitiatief geweest, dat Katwijk die moeilijke episc sehiedenls tussen 1813 heen geholpen. Want nadat op 5 Februari 1850 de Noord wij ker Piet van der Wiel als scheep makersbaas zijn intrede gedaan heeft op Zee door de werf aan de Voorstraat, zien we hoe zijn ge- in de jaren 1850 tot en met 1856 niet min- 1857 heeft der dan 11 schuiten aldaar gebouwd wer den, die alle „starre" (witte sterren, te- Record !ken der Maatschappijschuiten) J t bomschuit (witneus). •rwerf Taat bij te dragen I minder dan 5 schuiten de werf Ook door andere initiatieven heeft Dirk Taat d'e Katwijkse belangen ge tracht te dienen: wij denken hierbij aan een adres vam Taat. Cazaux. Meerburg e a,. waarin aan de Tweede garner der Staten Generaal werd te kennen gegeven. dat de premiën (subsidies) voor de in-1 halve maand. Kort-zakelijk standhouding van de kustvisserij niet Familieberichten uif andere bladen harten (D. Taat) en rode harten (Taat- Cazaux) voerden. Nadien volgde een pe riode, waarin vooral ook voor Seheve- nimgse reders gebouwd werd, naast het volvoeren van opdrachten uit het eigen dorp. In deze periode werd een bom ge bouwd in de recordtijd van twee-en-een- zonder enige ophef schrijft Piet van der Wiel hierover in zijn „nota der Schuiten": .,26 April (1868) ben ik weder begonnen aan den schuit en den 9den Julij is hij in zee gegaan. Reeder de Wed. Haze- noot, st. man F. Guit, 32'£ voet." Later schreef hij er het oordeel van de schipper bij: ,.Goed". Zo omstreeks 1875 trok de oude heer. ou e» i ivan w'e foto bewaard is. die hem Verloofd: A Smit en Chr. Stok- voorstelt met de toentertijd gebruikelijke huijien, Utrecht-H-dam: E Ellas en Abakkebaardcn en 21nnebeeld van aijn van der Goot. Den Haag-New York; H j ambacht! de duimstok in de hand, zich Stamperius en H Keeman, Palmerston-uit het bekijf terug. Hij werd opgevolgd Nieuw-Zeeland. door zijn zoon Willem, tevens afslager, Ondertrouwd: H D de Knegt en die was getrouwd met zekere Teunisje J C de Knyff, Amstelveen. Ouwehand. In dat jaar verschijnt de Getrouwd: mr P van Schraven- ..Reeder W. Taat" n.l. voor het eerst in dijk en A Hijmans, Gouda; dr J Blok en de „nota der schuten". Tijdens zijn be- J E Bisschop, Haarlem: R Horst en A wind kreeg de bomschuit, zoals die op F van Heek. Delden-Enschede. zijn werf gebouwd werd, de grootste af- Be vallen- mevr Meyenfeldt-| metingen: 42 voet lang en 108 duim diep. nnlccterhnri 7 Groningen' mevr R ofs<tïmon de meest gebruikelijke maat Pereira-Katzenstein. z. Buenos Aires; 40 voet U.t de aanbouwlUstenblijkt mevr Egeler-ter Haar, z, A'dam: mevr. de roemrucht, vloot van rijn A T Tiimrsnchn Thnie d T»u«nm vader, al dan niet in combinatie mei an- A J Tymensen-Thole, d, Bussum. imnMdels d(X>r ouderdom uit de Overleden: C Troost-Schipper, Vaart was geraakt (uiterlijk 1870) en dat Heinenoord; K Douma-Van Wie- Willem slechts op zeer bescheiden wijze het redersbedrijf uitoefende, en het niet m' verder bracht dan 2. soms 3 schuiten Sneek; jr, Haarlem-Bussum; H Glasbeek, 63 jr, Waddinxveen; H Hazejager, m, overl. 4-3-45, Richlingen (Did), thans ere-kerkhof Loenen; J C Heystek, m, 88 j, R'dam; B H Baljon, m. Rotterdam; W C Hovens Gréve. v. 78 j, Amers- foort-Velp; H van Borssum Buisman, m. 78 jr. Haarlem; J G M van Pinxte- ren, v, 51 jr, Rotterdam; O Cohen, m, 55 jr, A'dam; L van Kempen, v. 4 j. Amsterdam. igen rekening. Voorts blijkt, dat de werf Taat waar ook de zoons van de scheep maker D. Plokker na het opheffen van diens werf waren komen werken een belangrijk aandeel heeft gehad in de bouw van de vloot voor de Katwijkse Maatschappij, waarmee bedoeld werd de N.V. Rederij Katwijk aan Zee, die door de voortvarende Katwijkse burgervader T. A. O. de Ridder met J. Varkevisser en laten hadden, werd aldra de terug slag merkbaar: in het prille voorjaar van 1904, wanneer de schuit voor B. Dijkdrenth juist de werf verlaten heeft, schrijft Dirk Taat: „Er waren toen nog 2 schuiten besteld, één voor D. Parlevlict, één voor de Wed. Sclioo- nenberg, welke beide werden afbe steld". Dat was een niet mis te ver staan voorteken, want nadien wer den nog slechts drie schuiten gebouwd bü Taat, waarvan de laatste onder schipper C. de Vreugd in Juni 1908 naar zee ging. Negen jaren later voe ren voor liet laatst twee bomschuiten van het Katwijkse strand afZo was er een einde gekomen aan deze inheemse vorm van scheepsbouw- nyverheid. Ook het redersbedrijf der Taaiten had toen de bomschuiten geruild' gers. Niettemin wist de timmerwerf der gebr. Taat in het bouwen van sloepen inzonderheid voor de Maa'.schappij Ne derland en van reddingboten Noord- en Zuid-Hollandse Reddmgmaat- schappij zijn eenmaal verworven reputa tie te handhaven tot Zoals de eigenaar van een renstal haast met tederheid kan spreken over paarden, zo kon Dirk Taat het bomschuiten. E n over dat stoute stukje, dat hij door zijn grote ervaring dimgrijkheid op 12 Februari 1936 met succes bekroond zag: het vlotbrengen de op 27 October 1935 even benoorden de uitwatering hoog op het strand gewor pen Poolse logger Gdynia 32. Iets van de erkentelijkheid voor al datgene, wat het oude scheepmakers- en redersgeslacht Taat voor varend en vissend Katwijk heeft betekend, werd weerspiegeld Koninklijke onderschei ding. die aan Dirk Taat verleend werd in April 1949 de Zwitserse reis. die hem en zijn door de Redersvereniging werd aangebo den. Zijn heengaan in November vorige jaar betekende een groot verlies voor heel Katwijk. W. A. Poort. (Ad CARBOVIT (Actieve Kool-Dragées) 'ich v cent J De Rietvink zakte weg Leidschendam wordt een compleet huis uit het veen gevijzeld Enorme tangen krikken het millimeter na millimeter omhoog (Van een onzer verslaggevers) Verwoede strijd tussen telex en vliegtuig Een van de zeer belangrijke onderde len van de K.L.M., de Verbindingsdienst, levert een verwoede strijd met het langs telex, radiotelex, radiograaf of telefoon uitgezonden woord, tegen het vliegtuig Het maximum dat de K.L.M. heeft gesteld aan de tijd die een boodschap nodig heeft om van een van haar kan toren naar een ander te worden over gebracht, is 20 procent van de vliegtyd Heeft een vliegtuig dus bijv. twee uur nodig voor de afstand AmsterdamMün- chen, dan mag een boodschap er niet langer dan 24 minuten over doen. Nu dr Plesman onlangs heeft meege deeld dat de kruissnelheid van vliegtui gen over vijf of zes jaar verdubbeld za! zijn, moeten de berichten dan dus ook eens zo vlug worden doorgeseind. De telexkamer op Schiphol, waar 25 toestellen zijn geplaatst, verwerkt 6000 mededelingen en berichten per dag. Kamerleden klagen over stank in IJmuiden Regelmatig worden grote partijen vis. waarvan bij voorbaat vaststaat dat zij voor menselijk gebruik zullen worden af gekeurd. op kosten van het staatsvissers- havenbedrijf te IJmuiden gelost en aan gevoerd. Dit veroorzaakt in de hallen veel stank en bovendien zijn de kisten later vrijwel niet meer schoon te krijgen. Verdient het niet de voorkeur schepen, die bedorven of bijna bedorven vis aan voeren, rechtstreeks te lossen bij de vis- meelfaorieken? Dit wordt gevraagd in het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over de begroting van het staats- vissershavenbedrijf. Leidenaar in Den Haag aangehouden De politie te 's-Gravenhage heeft i [EMAND DIE ZIJN HUIS op zand bouwt wordt, sinds eeuwen als een 34_jarige metaalslyper C. F. H. uit Lei- onverstandig man beschouwd. In ons land kan het evenwel nog erger j den aangehouden. - op zand. Men kan zijn woning zomaar op het veen zetten. En wat er fabrtekïï/ter ste'd'e" dan geschiedt, bewijst het huis De Rietvink aan de Veurse straatweg in verdacht van djefstal van nikkel-anode. Leidschendam, dat niet minder dan zestig centimeter verzakte. Toen het Toen ergens een partij nikkel-anode Aannemers zetten „kop" van 6000 op aan bestedingssom Boete van 400 voor dertien aannemers Dertien aannemers uit Noord-Holland zijn Woensdag door de economische politie rechter te Haarlem tot geldboeten f400 veroordeeld. Een veertiende dachte, J. de V. uit Purmerend, werd vrijgesproken. Er was f500 en twee weken voorwaardelijk geëist. Zoals in de aannemerswereld voorkomt, hadden zij bij de aanbesteding van 34 woningen te Purmerend op een vooraf gehouden vergadering besloten een zogenaamd opzet-contract ai gaan. Een van hen, de aannemer H. S. uit Volendam, werd door zijn collega': uitverkoren dit werk uit te voeren. Hi, schreef als laagste inschrijver in vooi f6000 meer dan hij begroot had en d< „opzet" van f6000 zou onder de collega worden verdeeld. Het werk werd echter niet gegund aan de Volendamse nemer, maar agn een ander, die buiten het overleg stond. Het gemeentebestuur van Purmerend had argwaan gekregen doordat een aannemer niet het inschrij- vingsbiljet inleverde, maar een klad papier, waarop de onderhandse afspraak werd uiteengezet. Mr Wiarda noemde in zyn requisitoir deze prijsopdrijving in een tijd woningnood uit sociaal oogpunt o: laatbaar. krygen drie of meer slagen als het huis millimeter rijzen moet. En als ergens iets mis dreigt te gaan, dan zijn balken en wiggen om onheil te voor komen. Staat het huis eenmaal recht, dan moet er in- en uitwendig nog veel aan gedaan worden, maar toch is deze me thode goedkoper, dan het bouwen van :n geheel nieuwe Rietvink! Uiteraard is De Rietvink leeg. De bc- oners trokken, voor de verbouwing en reparatie, naar elders. Maar al hadden zij er in gewoond, dan was dat nog geen bezwaar geweest. De heren Roodzand c.s. kennen het werk. En Jan Spruiten- burg zei: „We hebben huizen opgevijzeld met alles en iedereen er in. En de men sen merkten het nauwelijks. Zij kwamen gelegd. Misschien heeft hij niet de moeite van het bodemonderzoek geno men. Misschien heeft hij gedacht, dat er ter plaatse zand in plaats van veen was. Want er wordt wel meer zo gebouwd in Leidschendam: het huis op een betonplaat op het zand. Stormen en regenvloeden, die het huis kunnen wegspoelen, zijn hier nu eenmaal niet zó inheems! De Rietvink echter ging na die zestig centimeter al meer neiging vertonen het dak tegen de bomen te leggen. De eige naar had de keus: of de woning laten slopen en een geheel nieuwe bouwen, of het huis recht laten zetten. Dat laatste is n.l. een „sport", die in ons bodemslappe land méér beoefend wordt. Daarvan kan U dc uitvoerder Jan Spruitenburg uit Ouderkerk aan de IJssel, die voor de Rotterdamse aannemers Roodzand, Van der Vlist en Struik werkt, meer vertellen. In Waddinxveen hebben zyn mannen en hij eens een woning rechtgezet, die een meter en tachtig centimeter omhoog moest. Zy waren dus de mannen, die de eigenaar van De Rietvink nodig had. En dus kunt tJ zien, wat de foto toont: een compleet huis, 350 ton zwaar, dat rust op een aantal balken en dat millimeter voor millimeter omhoog gevijzeld wordt. Tot het v waterpas staat. En dan? Aan het opvijzelen is uiteraard het en ander vooraf gegaan. Men heeft on der de hier boven genoemde betonplaat, die op de veenlaag rustte, betonnen palen geheid, tot men op een zandlaag stootte. Over de betonnen palen is toen betonnen balk geschoven en daarop nen nu het huis met de plaat, waar op het reeds gebouwd werd, vast. Aan één zijde zal dat precies aansluiten n.l. daar, waar het huis niet verzakte, maar omhoog kwam; aan de andere kant zal dus een gat van zestig c.m. ontstaan, dat door het aanbrengen van metselwerk opgevuld wordt. Enorme tangen Het is een karwei, dat veel bere kening eist. Het opvijzelen geschiedt door het aandraaien met enorme tangen van grote moeren, die onder de balken waarop het huis thans rust bevestigd zijn en die dus bij iedere slag die gedaan wordt, het huis omhoog krikken. Natuurlijk wordt er „regelmatig" ge draaid. Dat wil zeggen: alle schroeven alleen tot de ontdekking, dat op een bepaalde dag de opstap toch hoger ge worden was dan zy dachten. Wat een wonder. Want al zie je 't niet en al voel je 't niet, je gaat omhoog. Wilt U 't zien?" En tot de arbeiders: „Vooruit jongens, daar gaat-ie weer." Geluid van ijzer, geklop van hout en snel van schroef tot schroef lopende en daarna draaiende werkers. Maar zien dat het huis omhoog ging? Wij niet! Ja, en toch is-ie een millimeter omhoog gegaan, zei Jan Spruitenburg. Hij heeft zeker gelijk. De Rietvink zweeft al. U kijkt er onderdoor. Eind van deze week zal ze „waterpas" zijn. Het veen zal dit huis niet heb ben! Strafgesticht in Norg gereorganiseerd Nieuwe directeur in Veenhuizen Met het oog op de reorganisatie van 't gevangeniswezen zullen gedetineerden uit Vught, Leeuwarden en Groningen op genomen worden in de strafgevangenis Norgerhaven. Verder zullen criminele ge vangenen uit Norgerhaven van plaats verwisselen met de politieke delinquen ten uit de rijkswerkinrichting Esserheem Id de directie en bij het lager personeel tc Norg worden enkele mutaties verwacht Als opvolger van de heer H. J. H. Frijen, die naar de st-afgevangenis Nieuw Vosseveld te Vught is vertrokken, ii thans tot directeur van Veenhuizen be noemd de heer H. Stouten. Deze wordt tevens belast met het toezicht van het open gesticht Bergveen, waar hij een nieuw strafsysteem heeft beproefd. In de vacature die per 1 Nov. ontstaat we gens vervroegde pensionnering van de heer J. H. van Lochum als directeur van Esserheem zal de heer H. Pars benoemd worden. Onvoorzichtige arts berecht De 62-jarige rustende arts A. L. uit Zevenhoven, thans te Rijswijk, die bij een tandheelkundige behandeling in Evipans- slaap zo onvoorzichtig te werk was ge gaan, dat de patiënt stikte in een prop watten, werd door de Haagse rechtbank wegens dood door schuld veroordeeld tot een maand gevangenisstraf voorwaarde lijk en 1000.— boete subs. 50 dagen. De eis was vier maanden hechtenis. VRIJDAG 19 OCTOBER 1951 Het komende Chr. sociaal congres Vermoedelijk in 't voorjaar van 1952 De initiatiefnemers hopen dat het derde Christelijk sociaal congres in het voor jaar van 1952 in Amsterdam gehouden zal kunnen worden. Daar grondige voor bereiding van groter belang wordt ge acht dan een vasthouden aan dit tijdstip, uitstel echter mogelijk. Het comité arvan het congres uitgaat, bestaat thans uit drie vertegenwoordigers van het C.NV., een van de Chr. midden standsbond, een van de C.B.T.B., een van het Verbond van Prot. Chr. werkgevers en 24 personen uit kerkelijke, politieke en culturele levenskringen. De lijst van sprekers in de drie sec ties is thans voorlopig vastgesteld. Sectie 1 behandelt onder leiding van prof. dr G. Brillenburg Wurth „De Bij belse boodschap voor het sociale leven". Referenten: dr H. Berkhof en prof. dr H. N. Ridderbos. Sectie 2 behandelt de vragen over „Mens, massa en gemeenschap"; voorzit ter dr J. C. C. Rupp. referenten ds W. A. Wiersinga, E. M. van Diffelen, W. P. Cnossen. mevr. dr F. T. DiemerLinde boom. C. van Nierop. dr P. J. Roscam Abbing en dr H. R. Wijngaarden. Sectie 3 bestudeert onder leiding van de heer M. Ruppert de „Organisatie van de maatschappij". Referenten: mr dr A. A. van Rhijn. mr P. Borst, mr J. Mey- nen. C. J. van Mastrigt, dr S. Rozemond, C. Smeenk en drs F. A. Kraayeveld. De referaten zullen tijdig gedrukt worden en vóór het congres grondig wor den besproken in eigen kring. Het congres zal vier dagen duren. nL van Dinsdag t.m. Vrijdag. Op de Zater dag daarna hoopt men te besluiten met een grote nationale samenkomst in Am sterdam, waarbij het congres en zijn resultaten voor het forum van ons volk zullen optreden. Duitsers verklaren: Nederland zorgt niet voor oorlogsgraven Gedreigd met opruiming? In Duitsland staat de naam van Nederland voor wat de verzorging van oorlogsgraven betreft niet hoog aange schreven. Soms verklaart het kerkhof- personeel zelfs onomwonden aan Neder landse bezoekers dat de Nederlanders zich niet om de graven van hun landge noten bekommeren, in tegenstelling tot ne Belgen en Fransen, die hun doden naar hun vaderland terugbrengen. l):t wordt gezegd in het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over de begroting van Binnenlandse Zaken. Verder wordt de minister verzocht cte ruiming van Nederlandse oorlogsgraven door de Duitsers te voorkomen. De Nederlandse Oorlogsgravenstichting zou bericht hebben ontvangen dat de oor- jogsgraven, o.a. te Kassel-Bettenhausen, waar ongeveer 160 Nederlandse oorlogs slachtoffers rusten, nog dit jaar geruimd zullen worden. Dit zou ook reeds op het Westerkerkhof te München en het Zut- rlerkerkhof te Neurenberg zijn gebeurd, wanneer op dringend verzoek van de Oorlogsgravenstichting niet de toezeg ging was verkregen dat de ruiming zal worden uitgesteld tot Nederland een re geling heeft getroffen. Perzische olieproductie binnen 2 maanden weer op gang? Perzië kan de olieproductie te Abadan binnen een of twee maanden weer aan de gang brengen, aldus heeft Hoessein Fatemi. de Perzische vice-premier, Dins dag tydens een persconferentie voor radio en televisie in Flushing Meadows verklaard. De eerste buitenlandse tech nicus, die- in dienst van de genationali seerde olie-maatschappij is genomen, de Zweedse specialist in brandbestrijding. Heister, is in Perzië aangekomen. Te IJmuiden is de 36-j. tweede ma chinist van het Finse s.s. Constancia in een zeven meter diep ruim gevallen en gedood. Te Zeist overleed. 66 jaar oud, dr A. Flohil, arts aldaar. Leidse houtbewerkers spraken over de nieuwe C.A.O. Omstreeks December valt de beslissing De afdeling Lelden van de Chr. houthewerkersbond stelde gisteravond in het ge bouw voor Chr. Sociale Belangen een zeer actueel onderwerp aan de orde, name lijk het ontwerp voor de C.A.O., waars-oor straks de regeling van de arbeidsvoor waarden plaats zal moeten maken. De tweede voorzitter van de bond, de heer De Bloeme, deelde mee, dat de vakraad alle artikelen van de C.A.O. heeft aangenomen, behalve dat over de functie-indeling. Hierover wordt in een speciale commissie nog dat deze partij door H. by zijn werk- Ned. zeelieden staken in Engelse haven De 21 Nederlandse leden der bemanning van het Londense vrachtschip Loradore zijn uit protest tegen de accommodatie in Belfast in staking gegaan. Het schip kwam met een lading hout uit Canada. De Nederlanders waren in Augustus in Rot terdam aangemonsterd. Obligatielening Ver. Chr. verzor ging geestes- en zenuwzieken Vrijdag 26 October wordt de inschrij ving opengesteld op de uitgifte var 1.000.000 4Vz procent, k pari, obligatiën der Ve~. tot Chr. verzorging van gees tes. en zenuwzieken te Den Haag. Het accoord in de vakraad wil natuur lijk niet zeggen, aldus de heer De Bloe dat nu de besturen van de werkge- en werknemersorganisaties alle artikelen ook kunnen onderschrijven. De afgevaardigden in deze raad gaan name lijk nog naar hun leden om de C.A.O. te bespreken, ofschoon het niet meer moge- is het ontwerp belangrijk te wijzi gen. In December zullen de verslagen worden uitgebracht en dan zal de be slissing vallen. Spr. besprak in het kort de verschil lende artikelen. Artikel 3 is geheel w. Het handelt over het bedrijfs- reglement. Bezwaren kunnen er niet zijn. omdat de wet dit reglement mogelijk maakt. Artikel 14 gaat over de vergoe ding gereedschap. Hierover is heel wat te doen geweest. Het voorstel was 2 cent per uur voor de meubelmakers en 1 cent voor de stoffeerders en woninginrichters. De werkgevers vonden dit echter te hoog. Het is geworden: allen 1 cent uur. Men krijgt het geld ook niet in den. Het wordt gestort in een fonds, zo dat men er zeker van is. dat er gereed schap voor gekocht wordt. De gereed schapsverzekering, die via de werkgever voor het gehele personeel zal lopen, ook een belangrijke verbetering. Artikel 15 houdt in, dat de dag wordt bepaald tussen 7 uur 's morgens en 6 's avonds en de Zaterdag tussen 7 's morgens en 1 uur 's middags. Het vacantie-artikel is nogal gewijzigd. Men kan vacantie nemen tussen 1 Juli October. Als iemand minder dan jaar in dienst is, zal hij twee procent het aantal uren als vacantie ontvangen. Tevens schrijft dit artikel de twee pro cent vacantietoeslag voor. Weer een der artikel schenkt aandacht aan de vak opleiding. In de vakraad is het niet gemakke lijk geweest de zaken zo ver te krijgen, aldus de heer De Bloeme. Hij was van mening, dat de werkgevers de C.A.O. niet met veel enthousiasme zullen ontvan gen. Spr. betreurde, dat de onderhande lingen zo lang duren, temeer, omdat de toestand in deze sector van het maat schappelijk leven niet zo rooskleurig is. Na deze inleiding werden vele vragen gesteld. Jammer, dat de opkomst te wen sen overliet. De vergadering stond onder leiding van de heer Van der Keur. Geen faillissement van Expogé Aanvraag van mr Haase door rechtbank aigewezen De aanvraag van mr B. J. M. Haase '.e Amsterdam om het faillissement uit te spreken van de Nederlandse Veren ging Ex-politieke gevangenen uil de be zettingstijd is gisteren door de Haagse rechtbank afgewezen. De voorzitter van de vereniging, mr G Ch. Aalden uit Dordrecht, ontkende ce vordering. Hij wees er op dat de lan delijke vereniging n:ets te maken heeft gehad met het in 1947 te Hilversum ge houden zomerkamp De vereniging was oen nog n.et koninklijk goedgekeurd ea dus waren de afdelingsbestuurders, nog hoofdelijk aansprakelijk Bovendien heb ben de leveranciers geen enkel contact gehad met het hoofdtoestuur De leveran tie;, zijn gedaan aan het kamp Laren (Crailoo) dat met de organisatoren van het zomerkamp een leveringsovereen komst had. Intussen meent het hoofdbestuur dat de goede naam van de Expogé door do aanvraag van het faillissement reeds schade heeft geleden. Zo trok b.v. do vierdaagse tentoonstelling Oud Rotter dam Maandag en Dinsdag slechts weinig bezoekers, terwijl er Zaterdag en Zondag 2000 waren geweest

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 3